صفحه نخست > خبر و گزارش > تجزیه افغانستان: از 1000 رای، 424 رای مخالف و 576 رای موافق

تجزیه افغانستان: از 1000 رای، 424 رای مخالف و 576 رای موافق

در نظرسنجی کابل پرس در فیسبوک شرکت کنید
کابل پرس خبری
شنبه 6 اكتبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در مدت حدود دو هفته از گذشت نظرسنجی در صفحه فیسبوک کابل پرس? درباره تجزیه افغانستان، یک هزار تن در این نظرسنجی شرکت کرده اند که از میان این یک هزار تن، 424 تن با تجزیه افغانستان مخالفت کرده اند و 576 تن دیگر نیز رای موافق به تجزیه داده اند.

برای شرکت در این نظرسنجی باید عضو شبکه فیس بوک باشید. اگر چنانچه عضو هستید (و یا پس از عضو شدن) اینجا را کلیک کرده و در این نظر سنجی شرکت کنید.

اگر می خواهید بصورت مستقل و با ارایه ی تحلیل در بحث تجزیه ی افغانستان شرکت کنید، می توانید فایل ورد زیر را دریافت کرده و تحلیل و بررسی خود را بر اساس پرسش هایی که در آن آمده نوشته و برای نشر به کابل پرس? ارسال نمایید.
پرسش ها در فایل ورد

پرسش ها در فایل پی دی اف

برای خواندن اخبار، دیدگاه ها و تحلیل های مخالف و موافق درباره تجزیه افغانستان اینجا را کلیک کنید.

واژه های کلیدی

تجزیه افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تا این حکومت فاسد از برنامه های شوم خود دست نکشند، تجزیه هیچ دردی را درمان نمیکند.
  مقصد این حکومت به بسیاری از پشتونهای ان طرف مرز تذکره داده میره و جای تولد کلشان را هم کابل درج میکند.
  اما اگر غیر پشتون تذکره بیگیرد جای تولدش را حکومت هر جای که دلش بود درج میکند. راه جوری زیاد است که خدا خیر ما را پیش کنه.

 • تا قبيله در قدرت است و بشتونوالى را اساس كار خود قرارداده,اين كشور مانند يك مريض سخت ميماند.ولى تجزيه يكانه راه بيرون رفت از دوزخ قبيله است.يكطرف قا نون اساسى تطبيق شود و اقوام غير بشتون قا نون بزير هستند,نه قانون كريز بر عكس بشتونها به عادات قبيلوى خود سخت بابند هستند و در جهالت تام بسر ميبرند.يك عده در غرب هستند و لى تشنه عادات مزخرف قبيلوى هستن و ان عادات قرون كلوخ را تر جيع ميدهند. انسان جاهل بيوسته سامان بازى بدست بيكانه است.
  بيكانه كان از بشتونها بخاطر كشتن افراد و نخبه كان غير بشتون استفاده ميكنند و در درون انها روحيه خصمانه بر عليه اقوام غير بشتون را ميبرورانند. اين در حاليست كه هيج وقت بشتونها بدست اقوام غير بشتون كشته نشده اند بلكه انها در بين خود كله يكيكرا بخاطر تصاحب قدرت و مال و جاه ,ميكشند و قتل و قتال ميكنند.
  اينكه جرا باز هم بشتونها تحمل نخبه كان غير بشتون را ندارند؟
  جواب اين سوال را يك بشتون انسان نما اكر بد هد خوب ميشود.

 • با تمام احترام من فکر نمی کنم که تجزیه راه حل باشد. من فکر می کنم که یک نظام فدرالی با یک دولت مرکزی قوی می تواند افغانستان را از بحران نجات بدهد. ولی در صورت تجزیه افغانستان به احتمال زیاد هر بخش از افغانستان توسط کشورهای همسایه بلعیده می شود.
  نظام فدرالی برای کشور متنوع مثل افغانستان یک نظام واقعبینانه است. اما اگر افغانستان قادر به ایجاد یک نظام فدرالی با دولت مرکزی قوی نشود به احتمال زیاد فروخواهد پاشید و در نهایت درمیان کشورهای قدرتمند منطقه تقسیم خواهد شد و یا هم جنگ های داخلی و بدبختی و تیره روزی ادامه خواهد یافت.
  ما باید به فکر تقویت کشور باشیم اما منطبق با واقعیت های اجتماعی ان. نظام فدرالی می تواند ما را از تجزیه نجات داده کلیت و تمامیت ارضی کشور را هم تضمین کند. سیستم مرکزی قوی فعلی در افغانستان کار امد نیست و این سیستم مطابق با واقعیت های اجتماعی وطن نیست.

  • سخى عزيز افسوس كه اختيار بدست قدرت مندان كشور ما هم نيست.هميشه بايد كشورهاى خارجى با اين بار خر را كج بكزارد.دولت قبيله بيدون كشمكش خودت راه درست را بيش نميكيرد.خودش راه نجات را نميجويد اوانتظار است تا جدال بر خيزد و كشورهايى ما نند انكليس و با كستان و عربستان براى ما سر نوشت تعين كنند. انها طورى براى ما تعين ميكنند كه هر وقتيكه بخواند انفجار كند و اين بار كج بافتد و به خواهش انها ما باز خود را غرقه به خون بسازيم.تكرار ميشود.اين بار خليل زاد كه خودش يك امريكاييست براى ما اين بار را كج نهاد و خودرا باره كرد كه نى,تمام زمام امور بايد بدست بشتونها داده شود. هر بار يك خاين خارجى بايد بيايد ...نميشود كه كرزى خودش ازادانه اين كار را بكند تمام اقوام را مانند بدر جمع كند و براى هر كدام حق و نقش بد هد و حق و سلاحيت بدهد تا همه دست بدست هم اين كشور را از ورطه بيرون بكشيم.و در دهن دشمن وطن يكجا با مشت اهنين بكوبيم. تا دشمن ما را يكه يكه بكشد. انها نجيب را فريب دادند. همينطور مانند امروز حكمتيار در نجيب اميدوارى خلق ميكرد و نجيب را در انتظار نكاه كرد تا طالب را اى اس اى به كومك حكمتيار فرستاد نجيب را نسق كردند. امروز باز كرزى به همان راه روان است . باز هم از مزار مولاعلى شروع ميشود و شمشير را بلاى شهر مولا على ميكشند و ان شمشير شكم خودشانرا ميدرد.
   باز هم از مزار باز هم قبيله ارام ندارد دست بر مزار دراز ميكند و انجا بدركاه شاه اوليا افرادى نشسته شاه اوليا انها را نكهميدارد.انجام نجيب از مزار شد, كمرطالب در مزار شكست,كرزى را هم خارش كرفته به طرف مزار با خشم مينكرد. خدا خير را بيش بيا ورد. مشاورين با كستانى و اى اس اى هم در كوشش بف ميكنند.
   ديده شود... تاريخ تكرار ميشود. انكه از كزشته نياموخت باز سلى ميخورد و خريطه بوكس جور ميشود و يا يك جرسقيل را مزين ميسازد.

  • فريبا جان عزيز القدر من هم به اين باور هستم. راستى كرزى و عمال اى اس اى با كينه ديرينه بطرف ان سنكجل سخى معلم عطا منكرند. هر كه با زور و خشم بر مزار امده ,كمرش شكسته.بيش شير خدا با شمشير رفتن كار انسان احمق است و يا كله اش بوى شور با ميدهد.نجيب ميتوانست تا امروز بماند اكر بر عليه دوستم بلان سليمان نلايق را او غو ملتى را روى دست نميكرفت.مزار شهر بشتونها نيست,بكزار اداره بدست يك قوم غير بشتون باشد. همه جيز در جايش ميبود.يك خاين بشتون بنام جمع هسك مورده جه بود كه حتمى بايد در مزار ميبود؟ ايا بيون هسك مزار جا ميشد؟
   امروز اكر همين معلم عطا را اكر خرزوى دور كند جه خواهد شد؟
   ايا كدام بشتون ازين شخص كرده بهتراست؟
   اكر دست بالاى نور دراز كند ختم زود تر نزديك ميشود.بى انهم همه دلبراست قريباست كه صبر اقوام غير بشتون به لب رسيده. اقوام غير بشتون همه خلع سلاهستن و طوفان سخت بيش رو است. باز هم بشتونها عقب با كستانى ميروند و تيغ به قتل اقوام غير بشتون ميكشند؟؟؟

 • خدارا شکر که سرنوشت افغانستان به دست خوانندگان کابل پرس? نیست. زیرا اینها افغانستان را نه تنها تجزیه میکردن بلکه جنگ های کابل باز تکرار میشد.

 • تا پشاتنه و پشتنوالی است بهترین کار تجزیه است.

 • جناب کابل پرس? هلا ببین که فیصدی به چند رسیده برعکس هاهاهاههاه کمی خجالت باید کشید

 • اگر خدای نخواسته افغانستان تجزیه شود شما عسیویان ویهودیان در سرزمین ما یعنی شمال به مثل یک پای پشته هم جدای نخواهید داشته باشید بخاطر که ما از شیطانیت وبربریت شما خسته شده ایم انشاءالله که افغانستان تجزیه نخوهد شد وافغانستان مبدل به یک کشور بزرگ اسلامی در سطح جهان خواهد بود وکوشش تمام کسانیکه در تجزیه افغانستان عزیزم فکرمیکنند به خاک وخون یک سان خواهد شد وشما کسانی هستید که به دین خود ارزش قایل ندارید به خاطر ویزه وچند مقرار پول دین مقدس خود را فروختید اگر شما واقعآ با شعور وباوجدان می بودید شما از کار که کرده اید پشیمان هستید من به این عقیده هستم که شما فریب خورده اید وپشمیان هستید وزندگی مثل وقت است که رفت برنمی گردد حال هم شما وقت دارید بیاید از کار که کرده اید توبه کنید وکلمه طیبه را بخوانید دوبار مسلمان شوید وبرادر ما شوید این پول واین ویزه اورپا تا مدت چند روز است این کار بدرد خور نیست اگر دایمی می بود کار بدرد خور می بود در کشور های اروپای زوزانه به هزارهاتن مرد وزن خودکشی نمی کنند بخاطر در آن ها همه چیز دارند پول شراب هم جنسگرای دارند وفقط راحت قلبی ندارد قلب آنان بقرار است .......... از طرف من بنده ناچیز به شما دعوت میکنم که دوباره به دین مقدس اسلام برگردید انشاءالله در خیرتان هست........................ومن الله توفیق.......................................

  آنلاین : www.asadafghan.con

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس