در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > پائولوي كبير در انديشه قهرماني

پائولوي كبير در انديشه قهرماني

علی جواد دهقان
يكشنبه 22 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

بسته به نظر هر كس مي شود دليلي براي اين فعاليت طولاني مدت او پيدا كرد: زندگي خوب، عدم استرس، گوشت قرمز و يا دلايلي ديگر. صحبت از پائولو مالديني اسطوره 38 ساله روسونري است كه همراه با اين تيم براي نهمين بار قدم به مرحله نيمه نهايي ليگ قهرمانان مي گذارد و قصد دارد حضوري متفاوت از گذشته را رقم بزند.

پيروزي 2 بر صفر در آليانز آره ناي مونيخ جاي ميلان را در جمع چهار تيم مرحله نيمه نهايي تثبيت كرد. با نتيجه اي كه در بازي رفت در سان سيرو رقم خورده بود انتظار شب سختي در مونيخ براي ميلاني ها مي رفت اما ميلان باز هم خود را نشان داد چه با گلزني هاي سيدورف و اينزاگي و چه دفاع مقتدري كه مالديني رهبري اش مي كرد.

مالديني مي گويد: من به مسابقه با روحيه مثبت معمولم وارد شدم. ما مي دانستيم كه به برد نياز داريم اما تيم از بازيكناني با روحيه بالايي درهم آميخته بود و آنها اين مسئله را در هر زماني ثابت كرده اند. اكنون نوبت منچستريونايتد است. من فكر مي كنم كه آنها اميدوار بودند كه با بايرن ملاقات كنند.

فرگوسن كه خود نيز براي تماشاي بازي ميلان و بايرن مونيخ به همراه دستيارش كارلوس كرش به مونيخ آمده بود شايد چندان رغبتي به رويارويي با ميلان نداشت چرا كه همين ميلان دو فصل قبل آنها را از جمع 16 تيم مرحله اول حذفي بيرون انداخته بود.

تيم تحت هدايت فرگوسن 24 ساعت جلوتر توانسته بود ديگر تيم ايتاليايي يعني رم را با شكست هفت بر يك نابود كند و اين سنگين ترين شكست يك تيم ايتاليايي در معتبرترين بازيهاي اروپايي از سال 1958 به اين سو است كه در آن زمان يوونتوس هفت بر صفر از واينر اتريش شكست خورده بود. اما مالديني مي گويد: منچستر در چند سال گذشته از نظر قدرت رشد يافته است، وين روني و كريستيانو رونالدو فوق العاده موثر هستند. مسابقه سختي خواهد بود اما ما نمي ترسيم و با روحيه بالايي به آنجا خواهيم رفت. آن چيزي كه ما را قوي تر مي سازد روحيه بالاي ماست، اراده ما.

ميلان تاكنون شش بار قهرماني در اروپا را تجربه كرده است و از اين ميان فقط يكبار بوده است كه يكي از افراد خاندان مالديني در آن سهيم نبوده است. چزاره مالديني يا همان مالديني پسر در سال 1963 توانست اين افتخار را كسب كند و پسرش در سالهاي 1989، 1990، 1994 و 2003 براي 4 بار به چنين افتخاري دست يافته است. پائولو 23 سال است كه براي روسونري توپ مي زند و ديگر روزهاي آخر فوتبال خود را مي گذراند. مرد شماره 23 ميلان در حالي فوتبال را درميلان ترك خواهد گفت كه كريستيانوي 13 ساله جانشين خوبي براي او در آينده روسونري خواهد بود. به همين دليل است كه بايد گفت خاندان مالديني با ميلان و هوادارانش عجين شده اند.

ترديد در آينده كاري مالديني زماني بيشتر شد كه مصدوميت زانوي او همچنان ادامه يافته است و او در طول فصل بارها به آن اشاره كرد اما اكنون كه ميلان توانسته است فرصت ها را غنيمت شمرده و به نيمه نهايي ليگ قهرمانان برسد مالديني مي گويد: براي اينكه عاشق اين جو هستم. بازي كردن براي يكبار در يك زمين انگليسي با جوي كه ما آنجا روبرو خواهيم بود و امكان رسيدن به فينالي ديگر به من قدرت رفتن به جلو را مي دهد.
مالديني مي افزايد: اين يك نيمه نهايي ديگر براي من است، نهمين اش براي من. اين بار ما بعنوان تنها تيم غير انگليسي صعود كرده ايم. در 20 سال گذشته ما هميشه آنجا بوده ايم. اين به من احساس افتخار بيشتري مي دهد.

مالديني در سال 1985 و در ماه ژانويه فوتبالش را با ميلان شروع كرد. او در آن زمان اولين بازي اش را در كالچيو مقابل اودينزه انجام داد. با وجود اتفاقات وحشتناكي كه در تابستان در فوتبال ايتاليا رخ داد و تيم هاي معتبري همچون يوونتوس و ميلان ضربات زيادي از آن خوردند هيچ كس انتظار چنين درخششي از ميلان را نداشت ولي روسونري با اتكا بر تجربه خود با گذراندن اين حوادث بار ديگر سعي در قدم گذاشتن بر قله افتخارات اروپايي دارد. مالديني در پايان مي گويد: در تابستان گذشته اين هدف تقريبا غير ممكن بنظر مي رسيد و اكنون اين فرصت در چنگ هاي ماست.

يوفا.كام

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس