صفحه نخست > خبر و گزارش > احزاب سیاسی آذربایجان خواستار برگزاری رفراندوم برای استقلال شدند!

احزاب سیاسی آذربایجان خواستار برگزاری رفراندوم برای استقلال شدند!

کابل پرس خبری
پنج شنبه 13 دسامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: به تازگی 9 حزب استقلال طلب آذربایجان، با ارسال نامه ای به دفتر سازمان ملل متحد، بر اساس پیمان 2200 که در تاریخ 16 دسامبر 1996 در مجمع عمومی تصویب شده، خواستار همه پرسی برای استقلال از ایران و تشکیل کشور آذربایجان جنوبی شده اند. پیمان 2200 سازمان ملل متحد بر حقوق سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تاکید دارد.
احزابی آذربایجانی که در نامه به سازمان ملل خواستار برگزاری رفراندوم شده اند شامل اتحادیه ملی دمکراتیک آذربایجان، تشکیلات مقاومت ملی آذربایجان، حزب سوسیال دمکرات آذربایجان، حزب دموکرات آذربایجان جنوبی، حزب استقلال آذربایجان جنوبی، حزب لیبرال دمکرات آذربایجان جنوبی، جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی، حرکت بیداری ملی آذربایجان جنوبی و حزب رهایی آذربایجان جنوبی می شود.

موضوع استقلال طلبی اکنون به یکی از موضوعات مهم در نقاط مختلف جهان تبدیل شده است. چندی پیش با برگزاری انتخابات محلی در کاتالونیا و پیروزی احزاب استقلال طلب، راه برای جدایی این منطقه از اسپانیا هموار شد.

از سویی اسکاتلندی ها نیز گام های بلندی برای تجزیه از بریتانیا برداشته اند و در دو سال آینده در این کشور همه پرسی یا رفراندوم برگزار خواهد شد. اسکاتلندی ها معتقدند که می توانند کشوری نمونه در غرب اروپا بسازند.

آنان معتقدند که بدون انگلیسی ها و با کسب استقلال می توانند اسکاتلند را به کشوری نمونه تبدیل کنند، کشوری که مانند کشورهای اسکاندیناوی از جمله ناروی، سویدن و دانمارک در جهان نمونه باشد. کشورهای اسکاندیناوی بويژه ناروی از لحاظ کیفیت زندگی، خدمات اجتماعی و وجود دموکراسی سرآمد کشورهای جهان می باشند.

سال گذشته نیز در سودان یک رفراندوم برگزار شد و کشور جدید سودان جنوبی ایجاد شد. کشوری که شهروندانش از حملات و جنایات بنیادگرایان سودان شمالی به ستوه آمده بودند و در این یکسال نسبت به قبل، شرایط آرامتری را تجربه می کنند.

از سوی دیگر با افزایش اشغال زمین های بلوچ ها در ایالت بلوچستان پاکستان توسط پشتون های این کشور، فعالیت های احزاب بلوچ برای تجزیه و ایجاد بلوچستان بزرگ که شامل مناطقی از افغانستان، پاکستان و ایران می باشد بیشتر شده است.

در افغانستان نیز افکار استقلال طلبی با توجه به شرایط و اوضاع سیاسی و نظامی رشد قابل توجهی داشته است و رفته رفته به یکی از موضوعات مهم تبدیل می شود.

واژه های کلیدی

تجزیه افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • استقلال آزربایجان جنوبی به دلأل زیر بیشتر از هر زمانی‌ قابل حصول است. ۱- ترکان آزربایجان دریافته اند که زبان فارسی‌ یک زبان مدرن نیست، در حالیکه دنیای مدرن، زبان مدرن می‌طلبد. ۲- سیستمی‌ که ایران را فارس و زبان را فارسی‌ تعریف می‌کند در ۱۰۰ سال گذشته قادر به (((((( تولید حزب، قوّه قضات ئیه مستقل از دولت، مطبوعات آزاد، طبقه متوسط و غیره )))))))))) نشد. ۳- رشد و نفوذ تاثیر منطقه‌ای جمهوری آذربایجان و ترکیه، حتما میدانید که ترکیه ۱۶ اقتصاد برتر دنیا را دارد، و جمهوری آزربایجان در رتبه بندی "" اقتصاد‌های رقابت پذیر با رتبهٔ ۴۶ از ایران با رتبهٔ ۶۶ جلو افتاد، این در حالی‌ است که ارمنستان به کمک رژیم ایران، قره باغ که قستمی از خاک آذربایجان است را اشغال کرده، این کشور در حالی‌ به این درجه از پیشرفت رسیده که فقط ۲۰ سال از استقلال آن می‌گذرد. دلایل زیادند، ولی‌ کلا می‌شه گفت امیدی به پیشرفت با زبان فارسی‌ و همزیستی‌ با فارس‌ها وجود ندارد.

 • ارتباط سقوط بشار اسد با آزربایجان ، اهمیت سقوط بشار اسد برای آزربایجان یک "" فرصت تاریخی """ را فراهم خواهد آورد، با رفتن بشار اسد، اتحاد مثلث """ رژیم ایران، ارمنستان و سوریه "" مضمحل خواهد شد. این باز پس گیری اراضی‌ اشغالی آذربایجان توسط ارمنستان را آسان خواهد کرد. رژیم ایران نیز با سرنگونی اسد، ضربهٔ مهلکی را متحمل خواهد شد، در واقع سرنگونی اسد به نوعی سرنگونی رژیم ایران است. غرب رژیم ایران را در سوریه سرگرم کرد تا توان نظامی این رژیم را به طور کلی‌ ضعیف کند، و رژیم ایران را وای دارد تا در شرایط تحریم و ور شکستگی اقتصادی، در سوریه از نظر مالی‌ زمین گیر شود.

 • اهمیت سقوط بشار اسد برای آزربایجان یک "" فرصت تاریخی """ را فراهم خواهد آورد، با رفتن بشار اسد، اتحاد مثلث """ رژیم ایران، ارمنستان و سوریه "" مضمحل خواهد شد. این باز پس گیری اراضی‌ اشغالی آذربایجان توسط ارمنستان را آسان خواهد کرد. رژیم ایران نیز با سرنگونی اسد، ضربهٔ مهلکی را متحمل خواهد شد، در واقع سرنگونی اسد به نوعی سرنگونی رژیم ایران است. غرب رژیم ایران را در سوریه سرگرم کرد تا توان نظامی این رژیم را به طور کلی‌ ضعیف کند، و رژیم ایران را وای دارد تا در شرایط تحریم و ور شکستگی اقتصادی، در سوریه از نظر مالی‌ زمین گیر شود.

 • جادّه ابریشم بزودی با تکمیل شدن خط آهن (((( باکو، تبلیس، قارص ))))) آذربایجان را برای اولین بار به طور مستقیم به درایی سیاه وصل خواهد کرد، این باعث خواهد شد تا اهمیت استراتژیک آزربایجان به عنوان ارتباط دهنده آسیای مرکزی به اروپا از طریق ترکیه برجسته شود. این در حالی‌ است که رژیم ایران و ارمنستان بیشتر از همیشه در ((( انزوا )))))))) قرار خواهند گرفت.

 • از نظر تاریخی ترک‌ها بیشتر از هزار سال بر ایران حکومت کردند، در این مدت عربی‌ زبان علم و فلسفه، ترکی زبان دربار و قشون و فارسی‌ زبان شعر و شاعران بود، این دوره هزار صالح صد سال پیش با حکومت رضا خان به آخر رسید، فارس بیدرنگ زبان‌های عربی‌ و ترکی را از امور دولتی، آموزش خارج کرد، در حالیکه در ایران بیشتر از ۳۵ میلیون ترک زندگی‌ میکنند، مدرنترین تاریخ انقلاب ایران، انقلاب مشروطیت بود که توسط ترکان آزربایجان و قفقاز به ایران آورده شد ولی‌ به دست سیستم فارس به هلاکت رسید.

 • در مورد اتحاد مثلث (((( رژیم فارس ایران، ارمنستان و سوریه ))) بهتر است بدانید که نزدیک به ۲ درصد جمعیت سوریه ارمنی هستند، این ارامنه از بشار اسد جنایت کار حمایت میکنند، اتحاد مثلث بشار اسد سوریه، رژیم فارس ایران و ارمنستان با در نظر گرفتن این روابط شکل گرفت. این اتحاد مثلث با سرنگونی آدمکش بشار اسد منحل خواهد شد که به نفع آزربایجان است، و به ضرر رژیم فارس ایران و ارمنستان است.

 • جامعه فارسی‌ همیشه در """ تشخیص موقعیت خود چه در بعد محلی و چه در بعد جهانی‌ مشکل داشته """ چند نمونه """ ترکان بیشتر از ۱۰۰۰ هزار سال بر ایران حکومت کردند و در تمام این دورهٔ هزار ساله، ایران را ۳ سه‌ زبان نگاه داشتند، عربی‌ زبان علم و فلسفه، ترکی زبان دربار و قشون، فارسی‌ زبان شعر و شاعران بود. با آمدن رضا خان و جایگزینی "" سیستم جدید "" که ایران را فارس و زبان را فارسی‌ تعریف میکرد زبان فارسی‌ به عنوان تنها زبان ایران شروع به قلع و قمع دیگر زبانها کرد. ۲- شکست مشروطیت مدرنترین انقلاب ایران تنها به دست رضا خان فراهم نشد، چپ ایرانی مرکز گرا در شکست انقلاب مشروطیت نقش مهمی‌ ایفا کرد، با ایدئولوژی چپی و کمونیستی جامعه نیمه راه از درک انقلاب مشروطیت، تمرکز خود را به سوی شوروی سوق داد و ایدئولوژی چپ باعث چنان کاج فهمی‌ از تحولات دنیا در این کشور شد که امروز جامعه با مخلوطی از تفکرات """ چپ نیمه اسلامی "" کشور را در تمام حیطه‌ها منزوی کرده است. ۳- به تله افتادن رضاخان به """ تبلیغات کزائی آریائی "" هیتلر که باعث شد کشور را اشغال کنند. ۴-. سیاست """ ‌شیعه / فارسی‌ """ رژیم کنونی‌ که نابودی اسد نتیجه آن بود. ۵- حمایت از ارمنستان در جنگ با آزربایجان در صورتی‌ که این رژیم فارس میتونست در این جنگ بی‌ طرف بماند.

 • در بعد ادبی‌ و ادبیات آزربایجان جنوبی ترکیه را می‌بیند که اورهان پاموک آن‌ ((( جایزهٔ نوبل ادبیات ))) را می‌گیرد، در حالیکه تنها دستاورد این زبان فارسی‌ در ایران مختصر به ((( کارخانهٔ‌‌های جوک سازی، مداحی، جّن گیری ، رجز خوانی ))) و از این قبیل بوده، زبان فارسی‌ در عرض این صد سال خودش را از دست شعر و شاعران خلاص نکرد، مگر ما چقدر به شعر و شاعری نیاز داریم؟ در حالیکه زبان مدرن داستان و رمان بلند تولید می‌کند، زبان فارسی‌ حتئ یک نویسنده در سطح جهانی‌ تولید نکرد، آذربایجان جنوبی چشمش را به جمهوری آذربایجان دوخته است که ((( مسابقات موسیقی یورویژن ))) را برگزار می‌کند، و ایرانی‌ را می‌بیند عاجز از هر گونه تغییر و تحول است.

 • در سالهای اخیر این رژیم فارس دست در دست ارمنستان اقدام به خشکاندن (((( دریاچه اورمیه ))) کرده است، این دریاچه یکی‌ از شورترین و با نمک‌ترین دریاچه‌های دنیاست، ابعاد این فاجعه که به دست رژیم فارس ایران در آذربایجان جنوبی در حال اجراست حرکات جدائی خواهاه از ایران و رژیم فارس را تشدید کرده است.

 • چند ماه پیش زلزله‌ای بخشی از آذربایجان جنوبی را لرزاند که تلفات زیاد جانی با مالی‌ به بار آورد، رژیم فارس به اکیپ‌ها و تیم‌های ارسالی از ترکیه و جمهوری آزربایجان اجئزه ورود نداد ولی‌ آب ارسالی از طرف ارمنستان را قبول کرد، بدا معلوم شد که این آب‌های ارسالی از ارمنستان، باعث عقیم شدن مصرف کنندگان آن میشوند، این نتیجهٔ (((((( حکومت فارس )))) هست، فقط در عرض صد سال امور کشور را به دست گرفتند و همه چیز را به گند کشیدند، از اقتصاد گرفته تا ادبیات، از صنعت گرفته تا فرهنگ

 • مشکل اصلی‌ در ایران و فارسستان، نه تنها در عدم تکامل یک دید ژرف و عمیق نسبت به مکتبهای مدرن فکری و فلسفی‌ غرب است، بلکه در جامعه ایرنی/ فارسستانی، این مکتبها، رنگ و قالبی‌ اسطوره‌ای میگیرند. در جامعه فارسستانی، از نظر معرفتی، هیچ تفاوتی بین گذر از سنّت به مدرنیته، یا از مدرنیته به صنعت وجود ندارد، و در چنین آشفته بازاری، علمی‌ که توان فهم واقعیت را فراهم کند، نمیتواند به وجود آید، درست همینجاست که ترویج " فرهنگ نقد " به سنگ می‌خورد، نقد نیاز به قالب نظری دارد تا اندیشه‌ها در آن تئوریزه و فرمالیته بشوند، زبان فارسی‌، فقط برای شعر و شاعری این قالب را مهیّا کرده است چونکه " توانائی این زبان در این حد بوده " . ..... " براستی آیا تا حالا از خودتان سؤال کرده اید چرا " نیچه " که سطحیترین فیلسوف غرب است در فارسستان اینقدر طرفدار دارد؟"""

 • با پیام‌هایم خواستم افق جدیدی را که در منطقه در حال گشودن است با شما شریک شوم، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در دورهٔ (((( گذار و انتقال )))) به سر میبرد، بازندگان این تحولات را از هم اکنون می‌تونید ببینید، رژیم فعلی ایران یکی‌ از بازندگان بزرگ است، ارمنستان منزوی هم اکنون بازنده است ولی‌ روز‌های بدتری در انتظارش است. بشار اسد سوریه از دیگر بازندگان است.

 • چرا دیگر پیام ها حذف شدند؟

 • Behman hazara is still here at hazara press
  i thought he would be in south Azarbijan fighting for it,s indepence
  he promised to fight for azari freedom

 • با درود.بنده خودم باشنده ی استان آذربایجان ایرانم.زبان ترکی یک زبان بیگانه است که با تازش مغولان به ایران رخنه کرد.زبان نیاکان ما آذری است که یکی از گویش های زبان پهلوی بوده.پان ترکیست های بربر دشمن زبان پارسی هستند.شوربختانه این خبر را کابل پرس? گذاشته این ها نه حزب هستند و نه نماینده ی مردم آذربایجان بلکه نوکران خودفروخته ی دولت های باکو و آنکارا هستند و منطقه ی آرتساخقره باغ بخش جدایی ناپذیر ارمنستان هست.این منطقه را دولت ارمنستان پس ار کشتار ارمنیان به دست سگان ایلچی بیگ آزاد ساخت و در ایران 35 میلیون ترک زبان شده وجود ندارد بلکه به گزارش آمارهای موثق تنها حدود 17 میلیون تن به این زبان سخن می گوینهد.ما ایرانی هستیم و ایرانی خواهیم ماند و فریب یاوهخ های پان گرگها را نخواهیم خورد
  جانم فدای ایران
  جانم فدای زبان پارسی
  ایران بیزیم دیاریمیز_فارس دیلی افتخاریمیر

  آنلاین : http://www.azargoshnasp.net

  • گوش ترکان از یاوه گویی مثل این پر است. هزاران سال نان و نمک ترکان را خورده و آخر فرهنگ غنی تان را با جوک های راسیستی نمایان می کنید.

  • زبان دری زبانی خلق شده توسط ترکان در ترکستان جنوبی است. در ایجاد و بالندگی این زبان ترکان و بويژه ترکان هزاره زحمات زیادی کشیدند. اگر زحمات ترکان در این راه نبود زبان مدعیان فارسی، زبانی مثل پشتو می بود.

 • تُرکان ویژگی نژادی خود را می دارند که به آسانی می توان آنان را از دیگر گروه های نژادی بازشناخت.ترک زبانان ایران هم ترک زبان شده اند که نژاد و فرهنگ و دین آریائی می دارند و تنها زبانشان بیگانه گشته مانند مردمان خاورمیانه و شمال آفریقا که عرب زبان شده اند.مردم آذربایجان پارسی هستند نه تُرک.بزرگترین توهین به مردم آذربایجان که هفت هزار سال پیشینه ی تاریخی می دارند آن است که آنان را تُرک بنامیم آذرآبادگان پاره ی تن ایران من است.بر.ید کتاب تاریخ زبان آذری در آذربایجان نوشته ی دکتر حسین نوین رنگرز استاد دانشگاه محقق اردبیلی شهر اردبیل را بخوانید

  آنلاین : http://artapersis.wordpress.com

 • زندگی هزاره ها در ایران به اندازه کافی سخت هست با این اراجیف سخت ترش نکنید
  ترکهای ایران بد ترین رفتار و توهین ها رو به افغانی ها میکنن و ازشون برای مسخره کردن فارس زبون ها و فارس ها استفاده میکنن

 • It,s an established fact that Azarbaijanis are arian, they were forced to change thier language to turkish
  It,s also and established fact that flat nose hazaras are not turkish
  flat nose hazaras are mughul
  so hazaras and azarbaijanis have nothing in common
  however, if indeed azari are fun of hazaras, then we afghan congratulate both of them and afghan govermen should accomodate all those hazaras who wants to immigrate there
  and the sooner the better

 • http://azargoshnasp.net/recent...
  «پاسخی به یک ​مقاله پان​ترکیست در رابطه با ساسانیان و هفتالیان»
  راست بگو و هرچه را در توان داری در تيرت بنه و بلندتر پرتاب كن، فضيلت ايرانی اين است! (نيچه)
  «كسي كو بتابد سر از راستي// كژي گيردش كار و هم كاستي// نماند برين خاك جاويد كس// تو را توشه از راستي باد و بس// همه راستي كن كه از راستي// نيايد به كار اندرون كاستي// «
  (فردوسی)
  «كسي كه بسوي راستي و پاكي روي آورد٬ جايگاهش سراي روشنايي با بهشت خواهد بود. ولي شخص دروغگو و بدكار زماني دراز با شيون و افسوس در تيرگي و كوره روشني به سر خواهد برد. براستي نيت پليد و زشت بزهكار است كه او را گرفتار زندگاني نكبت بار و عذاب وجدان خواهد ساخت.»
  اهنود گات-هات۳۰-بند۹
  فردی ضدایرانی منش به نام مهران بهاری اخیرأ یاوه هایی را درباره سلسله ساسانیان نوشته است که نشان دهنده تلاش آنان برای مصادره تمدن های اقوام دیگر است. این فرد بدون این که سندی را در تایید سخنان خود عرضه دارد، ادعاهای گوناگون نادرستی را به میان آورده است که در ادامه به چند نمونه از آن ها به طور مختصر پاسخ داده می شود.

 • چرا نام آذربایجان را آزربایجان می نویسند؟
  نویسنده : مهرداد بصیرت
  آزربایجان یا آذربایجان، تحریف نام آذربایجان، آتورپادگان آدوربایگان، پان تورک پان ترک و تحریف جعل نام آذربایجان
  چرا نام آذربایجان را عمداً آزربایجان می نویسند؟
  چرا اخیراً در 5- 6 سال اخیر در فضای مجازی ، کسانی که به دنبال اثبات خیلی کهن بودن زبان ترکی در آذربایجان و یا تلقین هویت غیر ملی به آذربایجانی‌ها هستند و مطالب احساسی شبه تاریخی می‌نویسند، نام آذربایجان را بجای نوشتن را «ذ» ، به صورت مخدوش و تحریف شده با «ز» می نویسند؟ یعنی اینجوری: آزربایجان! آیا اینها سوادشان کم است و این فقط یک غلط املایی یک نمره ای است که فقط نمره دیکته‌ی آنها را 19 میکند یا اینکه کاسه ای زیر نیم کاسه است و قضیه مهمتر و زیرکانه تر و شیطانی تر از این حرف هاست؟ ... چه اصراری بر غلط نوشتن نام بلند و پر افتخار «آذربایجان» است؟ اصرار بر غلط نویسی این «نام تاریخی» چه دلیلی دارد؟
  پاسخ:
  وقتی کسی نام آذربایجان را به غلط بصورت آزربایجان می نویسد و عمدا غلط مینویسد، به زبان ساده یعنی او همان کار عرب‌های موش‌خور عربستان و امارات را انجام میدهد و دست به تحریف تاریخ زده است. این نشانه‌ی بزدلی و محکوم بودن آن شخص است. چون وقتی کسی از تاریخ حرف میزند، حق ندارد ذره ای از تاریخ را تحریف کند وگرنه از عرب اماراتی و عرب بیابانی ، کثیف تر و بدتر و آلوده تر و ناپاکتر و دروغگوتر و بی حیاتر و پست‌تر و رسواتر است.
  هیچ اشکالی ندارد که کسی درباره قدمت و تاریخ رواج زبان ترکی در آذربایجان چیز بنویسد ، بحث کند، احساسات خودش را مطرح کند و از احساساتش دفاع کند اما حق ندارد ناراستی کند و کژی را پیشه سازد. حق ندارد به دنبال تاریخ سازی برای احساسات خودش بگردد و برای احساس و علاقه اش حرف از علم و تاریخ بزند، کسی که تکرار کار عربها را میکند حق ندارد قیافه‌ی آدم راستگو به خودش بگیرد. پان تورک اگر صداقت دارد و راست میگوید چرا نام «آذربایجان» را غلط می نویسد؟! چرا نامی به این مهمی و قدمت تاریخی را بر خلاف همه اسناد و کتابهای تاریخی ، عمدا غلط می نویسد؟ چرا نام خانه‌ی پدرش را زیر پا له میکند و بدلی و جعلی آن را پیش میکشد؟! این از کار کثیف و نفرت انگیز اعراب بی تمدن و دروغ پرداز ، بدتر است و نویسنده‌ی جاعل آن از آغاز بی اعتبار و محکوم است. عرب با میراث پدری خودش چنین نمیکند، اعراب به میراث پدری ایرانیان حمله میکنند، اما پان تورک با میراث پدری خود چنین میکند و به نام خانه‌ی مادر و پدر خودش را یورش میبرد!
  دلیل اهریمنی این تحریف تاریخی:
  نام «آذربایجان» ، از نظر زبانی و زبانشناسی و زبانشناسی تاریخی نامی «ایرانی» است . یعنی واژه و کلمه‌یی «ایرانی» است و کلمه‌ای روسی یا انگلیسی یا آلمانی یا عربی یا ژاپنی یا چینی یا سوئدی و یا حتی ترکی نیست. .. و این مشت محمکی است که سرزمین «آذربایجان» با اسم خودش بر دهان یاوه گویان پان تورک ضد ایرانی می کوبد که تا ابد درد خواهد داشت. آذربایجان همان آدربایگان و یا آتورپادگان است و به هر سه صورت در کتب تاریخ آمده است و هر سه کلمه‌ی «آذر و آدور و آتور» واژگان فارسی (مشترکات ایرانی شمالی و جنوبی) هستند ، به معنی «آتش». و همه کس از قدیم می دانسته که آذربایجان یعنی جای آتش و در کتب متعدد تاریخ نوشته‌اند که آذربایجان یعنی «سرزمین آتش» و زادگاه و جایگاه زردشت در آذربایجان بود و مغان ایرانی که نگاهبانان آتش مقدس اهورامزدا بودند در آذربایجان اقامت داشتند و بزرگترین پرستشگاه‌ها و آتشکده‌های ایرانیان زردشتی در آذربایجان بوده است. مانند آتشکده‌ی شیز (تخت سلیمان) که آتشکده‌ی آن هنوز برجاست و یکی از 9 میراث ثبت شده‌ی جهانی ایران توسط یونسکو است در آذربایجان غربی (مانند تخت جمشید و ارگ بم و گنبد سلطانیه و بازار تبریز و چغازنبیل و نقش جهان اصفهان و مقبره شیخ صفی اردبیل و بیستون کرمانشاه). دشت مغان هم هنوز دشت مغان نام دارد و آذربایجان هم آذربایجان نام دارد. و این نام ها را یونانیان و رومی‌ها به زبان یونانی و یهودیان هم به زبان عبری در کتاب‌هایشان نوشته‌اند و نویسندگان مسلمان در سراسر تاریخ اسلامی در 1400 سال گذشته هم این سرزمین‌ها را «مغان» و «آذربایجان» نوشته اند. ....پان تورک‌های جاعل و عوام فریب از نام آذربایجان نفرت دارند چون این نام بزرگترین سند بر «هویت ایرانی آذربایجان» است و همین نام ، گواه آن است که هر چه پان تورکان ضد ایرانی و ضد آذربایجانی از کهن بودن زبان ترکی در سرزمین آذربایجان میگویند، دروغ و فسانه یی بیش نیست. اینها آنقدر صداقت و جسارت و شجاعت ندارند که نام آذربایجان را عمداً غلط مینویسند. :-)
  به همین دلیل است که پان تورکان در دروغ پردازی ها و فحش‌‌هایشان به ایران و تمدن ایرانی و نوروز و مهرگان و زبان فارسی و ایرانیان و آذربایجان و آتورپاتکان می تازند و از کلمه ی آذربایجان نفرت دارند و آنرا وقتی هم می‌نویسند، به غلط و مخدوش می‌نویسند تا «آذر» را به هم ریخته باشند و چشمشان به «آذر» ایرانی و «آتش زرتشت» نیفتد. این ناکسان یا جاهلان، برای بی ریشه کردن نام بلند و پر افتخار «آذربایجان» ، به آذر اهورایی ایرانیان یورش می‌برند و آن را آزر می نویسند یعنی یک کلمه‌ی غلط و بی معنی و بی ریشه و بی تاریخ و جعلی برجا میگذارند. یعنی همان جعل و تحریف و دروغ نفرت‌انگیزی که برخی از عرب‌های بعثی بزدل و حقیر درباره نام پر افتخار خلیج فارس انجام میدهند.
  شرم بر دروغ گویان اهریمنی خوی باد. شرم بر دشمنان ایران و ایرانی باد. شرم ابدی بر ناپاک کنندگان آذر پاک و آتش اهورایی آذربایجان باد. شرم باد!
  نکته درباره نام زبان «فارسی دری» (ایرانی دری)، زبان ادبی و سراسری ما ایرانیان:
  چرا ما خودمان را «ایرانی» می نامیم ولی زبانمان را « زبان ایرانی» نمی نامیم، بلکه آنرا «زبان فارسی» میگوییم؟
  این مساله دلیل تاریخی دارد و بطور تاریخی فارسی یعنی ایرانی و این یک امر تاریخی است و معنای تاریخی نیز دارد و زبان فارسی یعنی زبان ایرانی = زبان عمومی و مشترک و ادبی ایرانیان. دلیل ساده‌ی آن نیز همان چیزی است که همه‌ی ما هم با آن مواجه شده‌ایم و دیده‌ایم که در زبان و فرهنگ عربی، «فارس» یعنی ایرانی و «فرس» = ایرانیان و مشابه آن در انگلیسی و اروپا هم Persian پرشن (=فارسی) یعنی ایرانی و Persia پرشیا (= ایران) . و فقط ما ایرانی ها بوده و هستیم که به خودمان «ایرانی» میگفتیم و میگوییم و البته ایرانی درست بوده و هست و دیگران فقط بطور تاریخی بما «فارس و پرس» میگویند همانطور که در زمان هخامنشیان ، همه‌ی ایرانیان را بطور تاریخی ، «ماد» میگفتند و فرقی هم نمیکرد درباره ی کورش و داریوش و خشایارشا حرف می زدند یا درباره ی دیاکو !
  اما ایرانیان، حداقل از زمان ساسانیان ، زبان رسمی و ادبی و مشترک ایران را « دری » میگفته اند (هنوز هم در افغانستان دری میگویند) اما پس از اسلام کم کم با نفوذ زبان عربی و به تقلید از اعراب ، این زبان همگانی را بطور مفصل «فارسی دری» (یعنی زبان ایرانی از نوع دری) خواندند که در قرون اخیر به اختصار به آن «فارسی» گفته ایم یعنی زبان «ایرانی». یعنی زبان عمومی ایرانیان، وگرنه در هرگوشه و در هر بخش از ایران همواره انواع زبان‌های محلی بوده و هست و خواهد بود و منظور از زبان ایرانی همان زبان عمومی و رسمی و ادبی همگانی یعنی «دری» (یعنی درباری) بوده است که حالا میگوییم «فارسی». زبان فارسی دری ترکیبی بر مبنای فارسی باستان و پهلوی شکل گرفته و ترکیبی از زبانهای محلی ایرانی را نیز در خود دارد.
  نویسنده : مهرداد بصیرت http://iranbasirat.persianblog...

 • شما به اندازه کافی ترکستانی هستید که در کشورهای خود برای مقابله با اقلیت ها مثل ارمنی و کرد و پارس دست به هر جنایتی میزنید ولی تا بحال ندیده اید کسی بگوید نسل کشی توست ایرانیها انجام شده باشد پس بهتر است از این نژاد پرستی که فقت نزد شما هست دست بردارید

 • آیا آذربایجان ترک نژاد است یا ترک زبان؟
  این جستار در راستای پاسخگویی به ابهامات ایجاد شده توسط عده ای از به اصطلاح هویت طلبان پان ترک که سعی در وارونه جلوه دادن تاریخ و دروغ جلوه دادن حقایق علمی داشته و دارند ؛ نگاشته و گرد آوری گشته است.نگاره های موجود در این جستار از جنسیت و سن و سال و طبقات اجتماعی مختلف گرد آوری شده اند تا در حد امکان و با توجه به فرصت کم موجود قابلیت استناد داشته باشند.امید است که هم میهننان آذر تباری که در اثر نبود شناخت کافی از هویت تاریخی فرهنگی خویش به ورطه گمراهی افتاده اند. به دنبال پاسخ سوالاتی باشند که با دیدن این نگاره ها , شکل می گیرد
  مغول:از تیره های اصلی نژاد زرد می باشند به نحوی که در دسته بندی نژادها تبار زرد را مغولوئید می نامند .با وجودی که بسیاری از تبارشناسان میان آنان و تاتارها(ترک ها)تفاوت هایی قائل هستند. به این دلیل که بسیاری از قوم گرایان پان ترک خود را از نسل آنان دانسته و چنگیز را پدر خود می دانند نگاره هایی از آنان نیز در این مجموعه گنجانده شده است.
  ازبک:در شمال شرقی ایران ساکن بوده و با وجود اختلاط فراوان با اقوام سفید پوست اسلاو ویژگی های ظاهری خود را تا حدود زیادی حفظ کرده اند مسئله ای که در صورت صحت ادعای دسته ای از پان ترک ها مبنی بر اختلاط اقوام ترک با مردم ساکن آذربایجان (به صورت انبوه) ؛در آذربایجان هم باید اتفاق می افتاد
  تاتار:از اقوام اصیل ترک می باشند و در تمامی منابع از آنان به عنوان یکی از تیره های عمده نژاد ترک یاد شده است.در کتاب های درسی کشور ترکیه نیز خود را از تبار آنان معرفی می کنند
  ترکمن:از تبار ترکان اغوز می باشند نژادی که پان ترک ها ادعا می کنند آذری ها نیز از این تبارند!با توجه به اینکه از لحاظ مکانی نیز فاصله چندانی مابین محل زندگی کنونی آنان در حاشیه دریای مازندران و آذربایجان وجود ندارد اثبات می گردد که اگر مهاجرت گسترده ای (از نوع مهاجرت ترکمن ها به حاشیه دریای مازندران) به آذربایجان نیز صورت می گرفت مشخصات ظاهری آذربایجانی ها نیز این چنین دگرگون می گشت
  یاقوت:این قوم در شمال روسیه زندگی می کنند وبنا به تحقیقات ژنتیکی صورت گرفته 98% ترک خالص می باشند
  اویغورها مردم ساکن شمال‌غرب چین هستند که در ایالت خودگردان سین کیانگ یا ترکستان شرقی (اویغورستان) به مرکزیت اورومچی زندگی می‌کنند.آنان یی از شناخته شده ترین اقوام ترک تبار می باشند که بنا به برخی روایت ها نسبشان به فرزندان اغوز خان می رسد
  آذری ها:نگاره های دیده شده در این قسمت از مشاهیر و چهره های شناخته شده انتخاب گشته تا هر گونه انتقادی مبنی بر صحت نگاره ها را پاسخگو باشد.با نگاره های مربوط به اقوام ترک تبار مقایسه کرده و قضاوت کنید
  چینگیز خان و خوانواده اش برای جلوگیری از بروز اختلافات بین آذری ها و ترکان «با زور شمشیر، آدمکشی، تجاوز و با تهدید » زبآن آذری را که جزو شاخه های زبان پهلوی پارسی بود تبدیلش کرده به ترکی و موغولی که ریشه یکسانی باهم دارند
  ایران برای همه ایرانیان است ولی آذربایجان به هیچ صورت ترک نیست. زبان آذری امروزی نیز مخلوطی است زبان فارسی پهلوی و ترکی
  مصری ها و سوریه ها هم عرب نبودند ولی الان عربی صحبت کردن
  مشکل اینجاست که اینها از بچگب تو گوششون گفتن ترکی باورش شده
  حتی از نظر ژنتیک هم ثابت شده اذربایجانی ها ترک نیستند و ایرانی هستن
  یاشاسین ایران

 • اونا اگه عرضه دارن برن سرزمین های جمهوری آذربایجان رو از ارمنی ها پس بگیرن جدایی از ایران پیشکش !

 • خواهشمندم چنین خبرهایی را در تارنمایتان نگذارید.چنین کارهایی باعث بدگمانی ایرانیان به ما می شود اکنون چندین میلیون افغان در ایران زندگی آرامی می دارند ما سال ها مهمان ایرانیان بوده ایم این کار شما مرا یاد نمک خوردن و نمکدان شکستن می اندازد.هر چند در ایران فرهیختگان آذری به نیکی می دانند که تُرک زبان شده اند.ما را چه به گروه های قومی ایران

 • آره ما میهمان ایرانیان بودیم ولی دهنمان را در این کشور سرویس کردند وقتی در خیابان ها راه میروی چنان به ما نگاه میکنند که انگار به حیوانات نگاه میکنند. آنها برای سوءاستفاده از افغانستان با ما هم کلام میشوند وگرنه ببینید چگونه با هموطنان تورک خود که هزاران سال باهم زندگی کرده اند برخورد میکنند به امید آزادی سرزمینم از چنگال دشمنان وبازگشت به سرزمین اجدادیمان .

 • آذربایجان بخشی از ایران است. ترک ها اگر ناراحت اند به مغولستان برگردند.

 • دارم از خنده می میرم
  واقعا به یاد پدرم افتادم که می گفت بعضی ها یا خرند یا خودشون رو به خر بودن میزنند
  حالا شده داستان سه چهارتا بی سواد جاهل که بهشون میگیم بابا شما آدم هستید نه خر تو مغزشون نمیره اسرار دارن که خر هستند
  قوم آذری ایرانی هست همون آدم بودن بعضی ها که دوست ندارند ایرانی و آدم باشند و اسرار به ترک و خر بودن دارند خوب واقعا خر هستند و بزارید همون ترک خر باشند
  ولی لازم هست که بدانید ما ایرانی ها دیگه نیازی به خر نداریم می توانید به دشت خران ( ترکیه ) بروید و انجا در کنار دیگر خرها به خریت خود ادامه دهید

 • با سلام
  عراق که توسط امریکا به ویرانه ای تبدیل شد ، دلیلش این بود که مردم عراق سیاسی نبودند. توسط صدام و حزب بعث کاملا از سیاست دور نگه داشته شده بودند. اما مردم ایران همه سیاسی هستند. همه میدونند که یک کشور تجزیه شده و تبدیل به چند ایالت کوچیک شده به راحتی خواهد شکست.
  تنها کسانی از این طرح حمایت میکنن که توسط تبلیغات امریکا به همجنس باز تبدیل شده باشن و دیگه غیرت براشون مفهومی نداشته باشه.
  حالا اگر اینطوری شدند که دیگه اصلاح شدنی نیستند. بهتره امکانش فراهم بشه که اینا خودشون بتونن برن امریکا. سرزمین موعود همجنس بازها. دیگه چرا وطن هفت هزارساله ما تیکه تیکه بشه.

 • عزیزان در ان صورت اریایی ها و فارس ها هم از سیبری امدند و باید به اونجا برگردن و اذربایجانی ها ترک هستن چون اگر توسط مغول ها ترک شده بودن اونوقت باید تمام ایران ترک میشد چونکه اون زمان تمام ایران جزو قلمرو مغولان بود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس