صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > تخيل راه را بر راهی، تازيانه ای را بر کلمه ای ديگر، تا اين وحشی رام شود

تخيل راه را بر راهی، تازيانه ای را بر کلمه ای ديگر، تا اين وحشی رام شود

به بهانه ی انتشار کتاب فوران گوزن، شعرهای کامران میرهزار ترجمه شده از زبان دری/ فارسی و انگلیسی به زبان اسپانیایی
حمزه واعظی
جمعه 25 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

"تخيل راه را بر راهی،
تازيانه ای را بر کلمه ای ديگر،
تا اين وحشی رام شود."

(به بهانه ی انتشار کتاب فوران گوزن، شعرهای کامران میرهزار ترجمه شده از زبان دری/ فارسی و انگلیسی به زبان اسپانیایی)

"فوران گوزن" (Chorro De Ciervos) دفتر شعری از کامران میرهزار شاعر، نویسنده و سردبیر کابل پرس? است که بتازگی به زبان اسپانیایی توسط انتشارات "فول پیج پابلیشینگ" در شهر نیویورک آمریکا منتشر شده است. مترجمان این دفتر شعر که از زبان دری/فارسی و انگلیسی به اسپانیایی برگردانده شده، مانوئل لیناس مترجم اسپانیایی و رافوئل پاتینی شاعر کلمبیایی می باشند. ناشر این کتاب در توضیح فوران گوزن می نویسد: "این دفتر شعر از کامران میرهزار شاعر و روزنامه نگار مشهور هزاره است که در آن به بیان عمیق ترین شادی های زندگی و پایبندی به عدالت و آزادی پرداخته شده است."

Chorro De Ciervos (Spanish Edition)
ISBN-10: 0983770840
ISBN-13: 978-0983770848

مجموعه شعر فوران گوزن، به دو شیوه در اختیار خوانندگان قرار دارد: این کتاب در ابتدا به روش "پرینت آن دِمند" منتشر شده و روی سایت های فروشگاه های معتبر اینترنتی مانند آمازون قرار گرفت. هر خواننده ای که این کتاب را از این سایت ها خریداری کند، کتاب بلافاصله چاپ شده و به آدرس وی پست می شود. در کنار این روش، فوران گوزن در تیراژ دو هزار نسخه چاپ و به کتابفروشی های کشورهای اسپانیایی زبان در آمریکای لاتین فرستاده شده است.

شعرهای ترجمه شده در فوران گوزن انتخابی از شعرهای نشر شده آقای میرهزار در کتاب "لحن تند اسبی در اضلای پروانه شدن" و کتاب نشر نشده ی او "نوشتن ویروس" می باشد.

ناشر این کتاب می گوید نشست ادبی را در آمریکا برای معرفی کار و شعر کامران میرهزار ترتیب خواهد داد و ترجمه ی دفتری از شعرهای او به زبان انگلیسی نیز روی دست گرفته خواهد شد.

کتاب فوران گوزن نخستین تجربه ی حضور یک شاعر معاصر دری زبان در زبان اسپانیایی ست. زبان شعرهای آقای میرهزار زبانی ويژه و مختص به خود اوست. او در شعر دری مسیری را می آزماید که پیش از آن تجربه نشده است. شگردها و تکنیک های کار او آنچنانکه خود او می گوید با گذاشتن عناصر دیداری در متن و ساخت پرسپکتیو آغاز می شود.

تا بیایند و صدا را موزون کنند
تا بیایند و سایه ای را روی نفس هایمان پهن کنند
یا آیینه ای را بیاورند
تا ما روبرویش بایستیم
با 168 سانتیمتر قد
با موهای شانه کرده و یخه ی گلابتون
و قطاری را ببینیم که با ریل های پهنش
حالا در گلویمان سرعت گرفته است....

(از شعر فوران گوزن)

کامران میرهزار
در فستیوال بین المللی شعر روتردام

همین عناصر دیداری ست که به او کمک می کند که بیشتر وقت ها از روش های مختلف ترکیب سازی متداول در گفتار و نوشتار و خیال پردازی هایی رایج استفاده نشود و در عوض این نحوه ی چینش عناصر باشد که فضا را می سازند و تصاویری بدیع در شعر ساخته می شود.

میرهزار معتقد است که یک شاعر نه تنها با شاعران دیگر، بلکه حتا با اهالی عکس، گرافیک، سینما، نقاشی و معماری نیز در رقابت هستند. طبق نظر او، ما در دوره ای از شعر قرار داریم که شگردهای متن بر اساس تاریخ تکنیک ها و شگردها در شعر تنها به بررسی گرفته نمی شوند و به دلیل فضاسازی های بصری ست که شعر در رقابت با سایر هنرها قرار دارد. از همین روست که در شعر او گاهی تصاویر تو در تو گذاشته می شود که آگاهی به نشانه گذاری های بصری می تواند خواننده را به لایه های مختلف شعر ببرد.

......تا می خواهند ما را به مردی نشان دهند
که پشت میزی نشسته است

عینکی را روی چشمش جابجا می کند
و باد رویاهایش را می آورد
کنار این فوران گوزن
کنار این ساعتی که با میر هزارم در گشت هستیم
کنار این جوی
کنار این بادی که از خلخال پای زنان گذشته است
از طوق کبوتران گذشته است
و کوهستان را سیل کرده است
و لت خورده است
و لت خورده است و آواز همه ی سرشکستگان را شنیده است
و رو به جانب ما کرده است
در این نمایشگاه نقاشی و خط
در این صداهای لختی
که در ادامه ی شاخ گوزنان بهم وصل می شوند
یا در همین ثانیه ای که قطاری در دیدگانش تنیده می شود
با ما که از واگن ها پرت شده ایم
وقتی اتومبیلش را نگه داشته است
و آخرین قدم های زندگی اش را
آهسته
آهسته
راه می رود
و در نمایشگاه می ایستد
و نور خیره کننده ای در ته استکان جمع می شود....

(ادامه شعر فوران گوزن)

و در انتهای شعر فوران گوزن همین نشانه های دیداری ست که به شاعر این قدرت و توان را می دهد که به یکباره زاویه ی دوربین خود را عوض کند و خواننده را در یک پرسپکتیو متفاوت قرار داده و فرم شعر کامل شود.

حالا کسی آمده است
و سیم تلویزیون را کشیده است

(دو سطر آخر شعر فوران گوزن)

شعر فوران گوزن بخوبی یکی از تکنیک های کار کامران میرهزار یعنی "ژرف نگاری با عناصر دیداری" را در شعر نشان می دهد.

در کارهای کامران میرهزار شعرهایی نیز هست که "سکوت نگاری" شده است. او می گوید "سکوت نگاری" لذت خاصی دارد. خواننده را در جایی قرار می دهی که ناچار است سکوت کند و در عمق خود فرو رود. در سکوت نگاری مورد نظر او باز هم از ترکیب سازی های رایج و غیر رایج در شعر خبری نیست. کلمات به همان روش متداول جملات ساده در کنار هم قرار می گیرند. با این وجود عنصر جانشینی در زبان نقش بارزتری پیدا کرده و فضای تازه ای آفریده می شود. استفاده از عنصر جانشینی تنها برای سکوت نگاری در شعر کافی نیست، بلکه باید طوری نشانه گذاری کرد که خواننده به یکباره بجای نزدیک شدن به متن در خود فرو رود و تاریخ خود را در خود به چالش کشیده ببیند.

از گنجشک کابلی پرسیدند
آدم ها چه می کنند
گنجشک کابلی که از تصور پاسخ جان داد.

(از شعر نوشتن ویروس)

اکنون کتاب فوران گوزن به بازار آمده تا شعر کامران میرهزار در عرصه ی ادبیات بین المللی و در زبان اسپانیایی به محک گرفته شود. شعرهایی از آقای میرهزار تاکنون به زبان های انگلیسی، آلمانی، رومانیایی و نروژی ترجمه شده بود و او طی سال های اخیر در معتبرترین فستیوال های بین المللی شعر، در کنار شاعران مطرح دنیا حضور یافته و شعر خوانده است. او در سال 2010 در "فستیوال بین المللی شعر روتردامِ" هلند شرکت کرد و علاوه بر شعرخوانی همراه با شاعر پرویی "کارلوس لوپز دگروگوری" درباره ی کار و تاثیر کتاب "پدرو پارامو" اثر جاویدان نویسنده ی مکزیکی "خوان رولفو" صحبت کرد. در فستیوال بین المللی شعر روتردام او در کنار شاعر مطرحی مانند "سی کی ویلیامز"، برنده ی پولیتزر، ازآمریکا و"یان فوسه" از نروژ، که از او به عنوان "هنریک ایبسن" دوم یاد می شود، شعر خواند. حاضرین این فستیوال او را یکی از چهره های خارق العاده شعر خواندند که می تواند از امید های شعر جهان شمرده شود. یکسال بعد ،آقای میرهزار به فستیوال شعر اروپا به بروکسل دعوت شد تا به عنوان مهمان ويژه ی "خانه ی بین المللی ادبیات" در کنار شاعرانی همچون "آنتونیو گاموندا" شاعر معروف اسپانیایی قرار گیرد.

در سال 2011 او به فستیوال بین المللی شعر مدجین در کشور کلمبیا دعوت شد و برای هزاران تن شعر خواند. از این فستیوال به عنوان فستیوالی یاد می شود که کمیته ی ادبیات نوبل به شاعران آن نگاه خاص دارد. درافتتاحیه ی این فستیوال اتفاقی خاص توجه عمومی را به شعر میرهزار بیشتر کرده بود. هزاران مخاطب شعر در مراسم افتتاحیه ی این فستیوال در پارکی در شهر مدجین، درست هنگاهی که کامران میرهزار شعری را می خواند که در آن خانه ی کرایه ای بدون برق در کابل آمده و کامپیوتری در نتیجه ی حمله ی ویروسی در حال از کار افتادن بود، برق صحنه ی محل شعرخوانی نیز بصورت همزمان با چند جرقه و صدای بلند قطع شده بود. فردای آن روز خبرنگار تلویزیون کلمبیا که با میرهزار مصاحبه ای اختصاصی انجام داد، از آن لحظه به عنوان "حاضر کردن متافیزیک شعر در لحظه" یاد کرد.

کامران میرهزار
فستیوال بین المللی شعر کلمبیا

نوشتن ويروس و دالان های الکترونيکی
وقتی برق نيست و کمپيوتر
در يک خانه ی کرايه ای ماهی هفت هزار افغانی
کابل پايتخت افغانستان!
اين هم شد شعر؟
از خود می پرسی شعر واقعا همان کلماتی اند که در دالان های الکترونيکی
از انزوای هستی خود
چون پرتابی که ناچار به شعر؟

می بينی که تخيل راه را بر راهی
تازيانه ای را بر کلمه ای ديگر
تا اين وحشی رام شود
و اگر نشد
مانند کمپيوتری که هنگ می کند و از کار می ايستد

(از شعر نوشتن ویروس)

از کامران میرهزار تاکنون دو مجموعه شعر مستقل بنام "کتاب مهر" و "لحن تند اسبی در اضلای پروانه شدن" به بازار کتاب آمده و شعرهایی از او نیز تاکنون به زبان های انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی و رومانیایی در مجموعه شعرهایی مشترک همراه با شاعران مطرح کشورهای مختلف نشر شده است. اوهمچنین، کتاب "سانسور در افغانستان" را نیز پیش از این به نشر رسانده است.

ارتباط نزدیک آقای میرهزار با بسیاری از شاعران در کشورهای مختلف دنیا به او شناخت خوبی از شعر معاصر و زنده ی دنیا داده است. با توجه به این شناخت از ادبیات معاصر، باید دید کارهای آينده ی او در زمینه ی ادبیات کدام مسیر را می پیماید.

منابع:
یک:
www.kamranmirhazar.com
دو:
www.2010en.poetry.nl
سه:
www. poetryinternationalweb.org
چهار:
www.festivaldepoesiademedellin.org
پنج:
www.passaporta.be

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • بگذار کسانی چون کامران میرهزار و سیما ثمر و حبیبه سرابی و روح الله نیکپی و دیگر نخبگان هزاره بدرخشند و به آنانیکه سالها به شمشیر کذایی نیاکان تخیلی افتخار فروخته اند نشان دهند که اگر شرایط برای همه مساوی باشد، کی ها گوی سبقت و افتخار را از آن خود میکنند . بگذار تا مردم ما در یک رقابت سالم علمی/فرهنگی/هنری خودرا بنمایانند تا سیاه روی شوند آنانیکه تمام ملیت های با استعداد را با خود در منجلاب تعصب ، عقب ماندگی ، فقر و قبلیله گرایی غرق ساختند

    • کامران میر هزار شاعر بزرگی است، لحظه ها و واژه ها را خوب شکار میکند، انگار گاه بصورت فورانی وعمقی( از ضمیر ناخود آگاه) می سراید ! البته میرهزار یک فرهنگ خاص شعری خودش را دارد، همه شاعران مطرح و مبتکر چنین اند، مثل مجید نفیسی و عارف پژمان و شفیعی کدکنی و .... البته میرهزار شاعر دربدری هاست، شاعر گرسنه گی است، شاعر آرزو های برباد رفته است نه از ناظمان گلخانه ای و باد به غبغب ا نداز!
      دست این شاعر خوب را میفشارم.احترام.نثار احمد

  • جناب سر دبیر سایت , دورد بر شما : شما نارسایی جامعه را در اشعار خویش بیان داشته اید زمانی که شاعر درد و رنج جامعه را می بیند در اشعارش انعکاس می دهید .شما به حیث یک افغان که در وطنش همه روزه ده تن در خاک و خون می غلطندند می میردند به نمایندگی از ان سر زمین نفرین شده یاد اور خاطرات تلخ را به شعر بیان داشته اید سپاس از شما . اما ما در سر زمینی زاده شدیم که اساس عطفت دوستی مهربانی از جامعه رخت بر بسته یک تعداد انسان های زندگی می کند که بوی از انسانیت نه برده اند چه رسد به شعر و شاعری که در وطن مرده است به گفته شاعر که گنجشک را رنگ کرده به جای قناری می فروشند تا چه وقت , بالاخره ان رنگ کذایی جایش را به اصل خواخد داد به امید ان روز. باز سپاس فراوان .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس