صفحه نخست > خبر و گزارش > یمن به سمت فدرالیسم حرکت کرد؛ گروه قومی طالبان افغانستان را به سمت تجزیه می برد

یمن به سمت فدرالیسم حرکت کرد؛ گروه قومی طالبان افغانستان را به سمت تجزیه می برد

کابل پرس خبری
جمعه 13 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: خبرگزاری فرانسه به نقل از وزیر امور خارجه یمن گزارش کرده است که گروه های سیاسی مختلف جمهوری یمن به توافق رسیده اند که نظام فدرالیسم در این کشور ایجاد شود و در این زمینه موافقتنامه ای به امضا رسیده است. در این موافقتنامه آمده که قانون اساسی جدیدی تا انتخابات ماه فبروری سال 2014 در این کشور تدوین شود. موافقت برای تاسیس نظام فدرال در یمن با نظارت سازمان ملل متحد صورت گرفته و برخی از گروه ها خواهان ایجاد دو ایالت یمن شمالی و جنوبی می باشند و برخی خواهان ایالت های بیشتر. این گفتگوها برای نهایی شدن در مورد تعداد ایالت ها همچنان ادامه دارد. انتظار می رود با برپایی نظام فدرال در یمن، به درگیری های چند دهه ی اخیر در این کشور پایان داده شود.

یمن در حالی به سمت نظام فدرال حرکت می کند که در ماه اکتبر سال 2012 دولت بریتانیا پذیرفت که در سال 2014 میلادی، رفراندومی برای تجزیه ی اسکاتلند از بریتانیا برگزار شود. اسکاتلندی ها که خواهان کشور مستقلی می باشند، آينده ی خود را بدون یکجا بودن با انگلیسی ها بهتر می بینند.

یکسال پیش از این توافق، یعنی در سال 2011 نیز رفراندومی در سودان برگزار شد و بر اساس آن، سودان جنوبی توانست استقلال خود را به دست آورد و به درگیری ها خونین چند دهه ی اخیر بین شمال و جنوب پایان دهد.

در نوامبر سال 2012 میلادی نیز، پیروزی احزاب استقلال طلب در انتخابات محلی کاتولینا در اسپانیا، راه را برای جدا شدن آن هموار نمود.

در منطقه ی عراق نیز کردهای این کشور تقریبن حالت خود مختاری داشته و گام های قابل توجهی را برای تشکیل کشور کردستان برداشته اند. گویی مناطق کرد نشین در کشورهای ترکیه، ایران و سوریه نیز به سمت پیوستن به جمهوری کردستان در حرکت می باشند.

در افغانستان اما درخواست ها برای ایجاد نظام فدرال همیشه سرکوب شده و حکومت های قومی قبیله ای افغانستان، نظام فدرال را تضعیف اقتدار خود در حدود دو قرن پیش می دانند. از این روی حکومت حامد کرزی، گروه قومی طالبان و سایر گروه های همسوهمانند گروه حکمتیار افغان ملت، با تفکر فدرالیسم در افغانستان به شدت برخورد کرده و آن را خیانت به افغانستان معرفی می کنند. نظام فدرال می تواند سرحد مشخصی را بین مناطق قبیله ای که نقاط نفوذ طالبان محسوب می شود بوجود آورد و از تنش ها و درگیری های خونین موجود بکاهد. سرکوب اندیشه های فدرالیستی در افغانستان در حالی صورت می گیرد که گروه های قومی قبیله ای برای گسترش و تثبیت اقتدار خودکامه ی خود، حملات خونین بر مردم بويژه غیر پشتون ها را در صدر برنامه های خود دارند. این حملات بی وقفه که در حد اقل دو دهه ی اخیر باعث کشتار سیستماتیک ده ها هزار تن شده، راه را برای تجزیه ی افغانستان هموار تر می کند.

واژه های کلیدی

تجزیه افغانستان | فدرالیسم
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • به دگروال محمد انور باشنده شهر ( هیلسنگبوری سویدن ) جناب محمد انور این سوال را اول ازخود شروع کند آیا محمد انور موصوف ازاسلام و اسلامیت چیزی میفهمد ؟؟؟ اگرمیفهمد آیا به اسلام ، تعصب و بدبینی نسبت به انسان ها و مسلمان ها خصوصأ به باشنده مملکت به نام افغانستان و خصوصأ به باشنده های بومی آن روا است ؟؟؟ چون ادعای دگروال محمد انور مذکور همه تهمت و از تعصب و جهالت پشتونیزم سرچشمه گرفته است کتاب های اوهم ساخته کاری و چالبازی اش خواهد بود اعتبارندارد . اگرازاولاده های چنگبز مغولی درافغانستان وجود داشته باشد به آن افتخارباید کرد . شخصیت و جنرالی چنگبیز در دنیا و به سویه جهان یکه و یگانه بوده بی همتا است چنانچه مجسمه بزرگ آن د ر واشیگتن مرکزامریکا ساخته شده است . دگروال محمد انور میگوید: جنرال دوستم که خود یک بیسواد وخائن ملی است نام حزب خودرا جنبش ملی اسلامی گذاشت؛ من از او یک پرسش کوتاه دارم و ازوی می پرسم که: آیا تو جنرال دوستم؛ معنای اسلام را میدانی؟ آیا اسلام را تعریف کرده میتوانی؟ اسلام چیست؟
    جناب دگروال محمد انور؛ به آقایان محقق وخلیلی نیز توهین نموده وهمهء هزاره ها وازبیک ها را یکسره اولاده های مغل وچنگیز معرفی میکند؛ دگروال محمد انور میگوید: نزد من کتابهای زیادی وجود دارد که هزاره ها را بقای چنگیز معرفی میکند؛ من نزد خودم کتاب دارم وهمه را بخواندن کتابهای خود دعوت میکنم که بخوانید وبدانید که منشأ پیدایش هزاره ها درافغانستان ازکجا شروع میشود.
    افسانوی تاجیکان زنده یاد احمدشاه مسعود بزرگ چرا ازخودشان اینقدر بی قراری وبی تابی نشان میدهند؟

  • البته مردم یمن د ا نسته و عا لم بوده ا ند و میخواهند خود را با روش جها ن و د موکراسی همگام ساخته زند گی سازنده اختیارکنند ، و اما
    گروه قومگراه قومی طالب جاهل و متعصب هستند آنها نمیخواهند خود را با روش جهان و دموکراسی همگام سازند .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس