صفحه نخست > دیدگاه > اسرار ناگفته مذاكرات صلح مكه با طالبان

اسرار ناگفته مذاكرات صلح مكه با طالبان

جدول بندی خروج نيروهاي خارجی؛ اخراج سران و اعضاي جبهه متحد سابق شمال از دولت و برقراری شريعت طالبانی
محمد اسحاق فياض
جمعه 10 اكتبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

با آن كه دولت افغانستان پيوسته هرگونه مذاكرات رابا طالبان رد مي كند، اما به مرور زمان جزئيات تازه اي از نشست نمايندگاني كه از سوي دولت افغانستان و طالبان در عربستان سعودي به نشر مي رسد.

این روز ها روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن يكي از روزنامه هايي است كه به نشر جزئيات بيشتري از اين مذاكرات مبادرت كرده و چهره هايي را كه دراين بازي پشت پرده نقش دارند افشا نموده است. براساس نوشته روزنامه الشرق الاوسط، این گفتگوها با هماهنگی مقامات عربستان سعودی طی ده روز آخر ماه رمضان در شهر مکه صورت گرفته و سه روز طول کشیده است. ظاهرا قراربراين بوده كه اين مذاكرات تا رسيدن به نتيجه نهايي همچنان مخفي و سري باقي بماند، اما روزنامه نگاران سمج انگليسي سرانجام به راز اين مذاكرات پي برده و فورا خبر اين نشست را در زونامه گاريدين به نشر سپردند. پس از افشاي اين نشست آقاي كرزي چاره اي نداشت تا به صورت رسمي از دولت عربستان سعودي بخواهد كه ميان كابل و طالبان ميانجي گري نمايد.

پس از آن كه تاريخ اولين نشست افشا گرديد چهره هايي كه دراين بازي پشت پرده نقش داشتند نيز آشكار شدند، براساس نوشته الشرق الاوسط كساني كه از سوي دولت افغانستان براي انجام مذاكره باطالبان به عربستان سعودي سفر كردند عبارت بودند از: متوكل وزير خارجه امارت طالباني، مولوي ارسلان وزير تحقيقات امارت طالباني، ملا احمديار وزير مهاجرين امارت طالباني، ملا عبدالسلام ضعيف سفير طالبان در اسلام آباد و عبدالحكيم مجاهد سخنگوي ملا عمر در سازمان ملل. اما براساس مصاحبه ها و گزارش ها از سوي دولت افغانستان 17 نفر شركت كرده بودند كه دراين جمع عارف نورزي نماينده پارلمان افغانستان و فضل الهادی شینواری رئیس شورای علمای افغانستان، حضور داشتند و رياست اين هيئت به دوش عارف نورزي بوده است.

اما اين كه كدام نماينده رسمي از سوي ملاعمر رهبر طالبان دراين جلسه حضور داشته باشد تاكنون هيچ خبرگزاري آن را تاييد نكرده است.

عبدالسلام ضعيف طي مصاحبه اي كه انجام داده است جزئيات بيشتري را دراين زمينه بيرون داده است و آن اين است كه طي مصاحبه اي گفته است در اين جلسه از پاكستان كساني مانند: نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان ، مولانا فضل الرحمان پدر معنوي طالبان و قاضی سمیع الحق يكي از حاميان سرسخت طالبان ، شیرپاو وزیر داخله سابق پاکستان حضور داشتند.

سئوال اساسي اين است كه آيا اين افراد از سوي طالبان نمايندگي مي كرد، آيا طالبان نيز مانند مجاهدين اتحاد هفتگانه سابق اختيار شان را در مذاكرات و چانه زني ها به پاكستاني ها واگذار كرده است؟ آنچه كه از گفته ها و قراين بر مي ايد آنان از طالبان نمايندگي ميكرده اند.

سئوال ديگر اين است كه دولت افغانستان چگونه روي افراد به ظاهر تسليم شده طالبان اعتماد كرده و آنان را به عنوان معتمدان دولت افغانستان به عربستان سعودي اعزام كرده است؟ جالب اين است كه براساس گفته اقاي چكري يكي از اعضاي جبهه ملي افغانستان در شرق الاوسط ملاعمر از ميانجي گري افراد ياشده از سوي دولت افغانستان ناخرسند است.

با همه اين تلاش ها طي دو ورز در مكه عربستان صورت گرفته است، دستاوردي چنداني اين مذاكرات نداشته است و به همين دليل است كه دولت افغانستان كرارا اعلام مي كند كه هيچ نوع مذاكره اي با طالبان صورت نگرفته است، در حالي 17 نفر به نمايندگي از دولت افغانستان در اين اجلاس دو روزه در مكه حضور يافته بودند. هرچند كه نمايندگان مستقيم طالبان دراين جلسه حضور نداشته اند،اما افراد پاكستاني كه از سوي طالبان نمايندگي مي كردند شرايط ملاعمر را دراين اجلاس باز گو كرده اند. چنانچه قبلا نيز در رسانه ها به نشر رسيد كه ملا عمر 11 شرط را براي مذاكرات تعيين كرده بود كه از جمله جدول بندي خروج نيروهاي خارجي از افغانستان؛ اخراج سران و اعضاي جبهه متحد سابق شمال از دولت و برقراري شريعت اسلامي با ديدگاههاي طالباني بود. انچه از گزارش ها برمي ايد اين شرايط سبب به بن بست كشيده شدن مذاكرات مكه گرديده و از سوي دولت افغانستان مقبول واقع نشده است، ولي دولت آقاي كرزي با ديگر شرايط ملاعمر مخالفتي نداشته است.اقاي چكري از اعضاي رهبري جبهه متحد ملي درباره شروطي كه ملا عمر و حامد كرزي بر آنها توافق كرده‌اند، مي گفته است: تعيين والیان و استفاده از مردان مسلح طالبان براي تامين امنيت مناطق جنوبي افغانستان كه تحت سيطره اين جريان است از مهم ‌ترين بندهاي مورد توافق دو طرف هستند.

در اختيار داشتن اداره جنوب افغانستان توسط طالبان يكي از خواسته هاي ديرينه طالبان به شمار مي رود و در هرمذاكراتي از مهمترين شرط طالبان در اختيار گذاشتن ده ولايت جنوبي كشوربود. براساس گفته آقاي چكري ظاهرا آقاي كرزي براين خواسته طالبان تن درداده و اين شرط را پذيرفته است، ولي شكست مذاكرات بيشتر ناشي از ديگر شرايط ملاعمر بوده كه هنوز مورد قبول دولت افغانستان واقع نشده است. اما اين به معني شكست مذاكرات به صورت كامل نيست و قرار است اين مذاكرات همچنان ادامه پيدا كند و برخي از مقامات پاكستاني و عربستان سعودي هم چنان در تلاش هستند تا اين مذاكرات ادامه پيدا كند، بخصوص آن كه حامد كر زي پس ازپايان مذاكرات مكه در روز عيد فطر بازهم از عربستان خواست كه به ميانجيگري ميان كابل و طالبان تلاش كند و اين نشان مي دهد كه نشست مكه در واقع مقدمه اي براي نشست هاي بعدي است. گفته مي شود نواز شريف رهبر حزب مسلم ليگ و نخست‌ وزير سابق پاكستان ، در گفتگوهاي صلح بين دولت كرزي با طالبان نقش كليدي دارد و زمينه اقدامات بعدي را مهيا مي‌كند.

نواز شريف به دعوت پادشاه عربستان سعودي به اين كشور سفر كرده ومتعهد شده است كه در مدت اقامت دو هفته‌اي خود در عربستان، گفتگوهايي را درباره اصول گفت‌وگوهاي صلح انجام دهد. براساس گزارش پايگاه خبري نيوز اينترنشنال پاكستان به نقل از يك منبع آگاه نواز شريف با نقش كليدي خود در گفتگوهاي صلح بين دولت حامد كرزي با طالبان، زمينه اقدامات بعدي را مهيا مي‌كند،او در بدو ورودش به عربستان، ملاقات 90 دقيقه اي با شاه عربستان داشته است و در اين ملاقات موضوعات مختلفي چون مسائل پاكستان، مبارزه با تروريسم و افغانستان با جزئيات مورد بررسي قرار گرفته است.

نواز شريف پيش از سفر به عربستان در لندن با وزير امور خارجه انگليس ديدار داشته و بلا فاصله پس از آن به عربستان مسافرت كرده است. بريتانيا يكي ار كشورهاي است كه به شدت حامي مذاكره با طالبان است و يكي از كشورهاي است كه زمينه گفتگو هاي اخير دولت را با طالبان مهيا كرده است و معتقد است كه از راه جنگ و قدرت نظامي نمي تواند تروريسم و طالبان را شكست داد و تفكر طالباني را واقعيتي مي داند كه هويت ناسيوناليزم مذهي پشتون را تشكيل مي دهد.

به هرحال به مروز زمان رازهاي سر به مهر مذاكره با طالبان يكي پس از ديگري آشكار مي گردد و اين كه اين مذاكرات كدام سرنوشتي ار مي پيمايد و چه بازي هاي پشت پرده در جريان است خود سئولاتي است كه بايد گذر زمان جواب آن را بدهد، اما آنچه كه از اين تلاش ها تاكنون آشكار شده اين است كه زنگ خطر نابودي دموكراسي در افغانستان به صدا درآمده و كشور روز به روز به سوي استبداد و ديكتاتوري به پيش خواهد رفت، همان نسخه اي كه سفير انگليس در كابل آن را براي افغانستان تجويز كرده است، يعني حاكميت نظام ديكتاتوري در افغانستان.

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به همه سلام!
  گفته شده که در این اجلاس از طرف طالبان مولوی عبدالکبیر سابق والی ولایت ننگرهار و مولوی طیب اغا به نمایندگی از طالبان شرکت نموده بودند.
  جلال ابادی

  آنلاین : اسرارنا گفته .....

  • گرگ زاده گرگ شود ، گرچه با آدمی بزرگ شود. پسری که نداشت نشان پدر، بیگانه خوانش نگوهید پسر.

  • مرگ به خائنین افغانستان. مرگ و نفرین به کسانیکه در جهت بر بادی و غلامی اجنبی خدمت کند. نفرین به کسانی که فکر های شوم را بر خلاف اراده ملت مظلوم افغانستان عمل و انجام میدهند. عذاب و نفرین خدا به دشمنان ملت و وطن فروش. نفرین به قاچاقبران هیروین ننگ فروش.

  • ارزش های نذیر دیموکراسی،آزادی،حقوق بشر، مبارزه با مواد مخدر، فقر، بی سوادی،افراطی گرایی ودر راس همه این ها مبارزه با تروریزم و هم بستگان آنهایعنی گروه طالبان که از جمله ارزش های مهم جهان غرب به شمار میامد و یگانه توجهی معقول برای حظور نیرو های نظامی و تسلط آنها بر کشوری مانند افغانستان و از آن طریق بر منطقه و رقبای تاریخی آنها بود، این ها همه بعد از مذاکره با طالبان، در افغانستان زنده به گور شدند.

   باید خاطر نشان ساخت که اقوام غیر پشتون افغانستان در این رابطه نبایدبی تفاوتی رااز آن خود کنند و منتظر واکنش های جبهه ملی بمانند. بلکه بطور جدی و آگاهانه متوجه پیامد این تحول بوده و از پذیرفتن یوغ استثمار شیونیزم پشتون بر حذر باشند.

   احمد سروش

 • ظهور طالبان در 1994:

  از برکت جنایات که در افغانستان و بخصوص در کابل بعد از سقوط رژیم داکتر نجیب صورت گرفت مردم رنجدیده چنان به ستوه آمده بودندکه هر کسی را که میتوانست صلح و آرامی نسبی آورده و گلیم جنایتکاران و تفنگداران را جمع کنند ، لبیک بگویند.

  داکتر نجیب گفته بود که اگر جامعه بین الملی بعد از استعفای او در حل مشکل افغانستان درست اقدام نکند خلای قدرت به میان آمده و تا جایی که او از احزاب جهادی اطلاع دارد نه تنها که یکدیگر خود را بلکه تمام مردم بینگناه و حتی سنگ و چوپ آنها را هدف قرار میدهند و نابود میکنند.

  در اینجا باید به خصوص از جنایتکار ملی مسعود و شیطان الدین ربانی و جمعیت شیطانی آنها نامبرد که اولین گروه بود که در مغایرت کامل با پلان صلح ملل متحد داخل کابل شده و بدینوسیله گروه های دیگر جهادی را ترغیب به عین عمل کرده، نتیجتاً جنگهای خانمانسوزی را دامن زدند. جنایات مسعود و دار و دسته جنایت پیشه او برعلیه مردم بیگناه از قتل عام گرفته تا تجاوز به ناموس و شرف مردم تا آن درجه شدت داشت که مردم حتی حاضر بودند پنجابی های بویناک پاکستانی را بر این جنایتکاران سیه دل و سیه کار ترجیع دهند. بدین صورت گروه وحشی طالبان از وضع به میان آمده استفاده کرده و بدون کدام مشکلی بزرگی تا دروازه های کابل رسیده و آنرا اشغال کردند. جنایتکار ملی مسعود بدون فیر یگ گلوله همانطوریکه مانند خفاشان بعد از سقوط داکتر نجیب داخل شده بود به همان ترتیب هم فرار کرد.

  ٌظهور طالبان بعد از 2001

  در سال 2001 مردم با سقوط طالبان فریاد خوشی و سرور سر دادند و آنرا قدم نیک در راه بر قراری حکومت قانون و عدالت اجتماعی دانستند ولی فردای سقوط طالبان برای همه به یاس مبدل شد. چون مردم دیدند که همان هاییکه باعث ظهور طالبان شده بودند دوباره به مسند قدرت رسانیده شده و مسعود جنایتکار را به حیث قهرمان ملی بر مردم تحمیل میکنند.

  جنایتکاران جنگی چون مارشال دزدان فهیم ، جنرال دوستم، خلیلی ، محقق، قانونی و دیگران همانطوریکه پلان صلح ملل متحد را بعد از سقوط داکتر نجیب زیر پاه کردند اینبار از مواد پلان صلح قرارداد بن تخطی کرده به عوض خروج از کابل نیرو های جنگ طلب و آدم کش شانرا جز اردو و پولیس کردند که توهین بزرگ به همه آنهایی بود که دلبسته گانش بوسیله همین جنایتکاران یا کشته یا شکنجه و یا هم معلول و معیوب شده بودند.

  طالبان باز هم از وضعیت پیش آمده که در آن ربانی ، فهیم ،دوستم و دیگر جنایتکاران جنگی از یکسو و مردم که خواهان عدالت هستند در سمت دیگر در کشمکش بوده و دولت نام نهاد کرزی در به محاکمه کشانیدن جنایتکاران عاجز مانده بود ،استفاده کرده نیروهای شانرا دوباره جمع کردند.

  یکی از علل اساسی در بین علل دیگر این است که اردوی که در راس آن اول فهیم جنایتکار و بعدا جنایتکار دیگر بسم الله خان قرار داشتند و دارند به عوض دفاع از منافع مردم از شیطان الدین ربانی و برادران جنایتکار ملی مسعود دستور میگیرند و منافع گروهی آنها را تامین میکنند.

  در هفت سال گذشته از سقوط طالبان جمعیت شیطانی و یک گروه از فاشیستان تاجک به جز از قهرمان ساختن خائین ملی مسعود، چاپ عکس ها و پوستر های او ، ساختن بنا های یادرگاری مسعود ، بنیاد مسعود، دامن زدن به مسایل قومی و لسانی ، تخریب هر عمل سازنده دولت کرزی ، تخریب و تضعیف دولت، چور و چپاول داریی عامه و مردم بیگناه، تقویت قومندان سالاری در صفحات شمال و غیره و غیره دیگر هیچکاری نکرده اند.

  تمام این شرایط یکبار دیگر وضعیت را برای طالبان مساعد گردانید. زیرا مردم و بخصوص پشتونها میگویند که هیچ فرقی بین شیطان الدین ربانی و خائین ملی مسعود و ملای کرو عمر و طالبان وجود ندارد و اگر از جنایتکار ملی مسعود قهرمان ساخته میشود پس مشکلی نیست که طالبان هم شریک شوند.

  نتیجه گیری مختصر از آنچه در بالا ذکر شد چنین است که ظهور اول و دوم طالبان به تقصیر جمعیت شیطانی ، جنایتکار ملی مسعود ، شیطان الدین ربانی و یک دسته پلید که منافع شخصی ، گروهی و قومی شانرا بر منافع اکثریت مردم و کشور ترجیع میدهند و داده اند ، صورت گرفته است.

  • شیر جان

   کشتی ما را از خنده هاهاهاهاهاها....

  • shir jan khob gap mebod agar yak kame karam mekardi wa az hezeb islami wa ahzab suni wa shuia hama yad mekardi ta ma ham chak chaki mezadem ama chon qazawatat yak janeba bod wa boi tasoob fikri qawmi mazahabi me ayad harf hai shuma kodam mana nadarad..

   digar einki ein zaman worod taliban ba kabul nist .. agar farz konim ki ein mozakerat kamyab ham shavad chi khohad shd? taliban ba maqalid hokom dar jonob merasand wa risha hai mardomi char dana pashtoon niktai posh az bain khahad raft wa zamina barai yak jang khanmansoze ayendah barabar meshavad ki dar aqab aan hamin sakhtan 2 mamlakat ki dar naqsha ha ham amada peyada khoahad shud.. baz ham nang bar tahajor nang bar zalem nang bar khayeen nang bar tasood wa qabila garaiee...

 • Sher! to sher ne balke yak Robahe makar wa munafiq hasti, hamagi medanand ke ki ha Ahmad Shah Massoud shahed ra waadar ba jang wa defa kard , wa in ra ham hamagi medanand ke wakhti ISI fahmid ke az Gulbbin be din cheizi shakhta nest Taleb hay adam kosh ,jahil wa lanati ra ba ojod award, wa hale ham to kor drogh go mebeni ke az rahabr keshwar gerefta ta tamae wazeran , hama wa hama ba dast khud khoatarin wa jahil tarin afrad pashton aftada, ke har kodam shan nokar yak keshware gharbi ya ISI ast, kash ke dar baen shan yak shakhs mesle Shahed Massoud rahmatullah aleh mebod ke emroz ingona sharm sar o khejalat pesh donya nemebodem,o kho ba hama jahan malom ast ke chegona mardana war zest wa chegona mardane khuda wari rafat, wale waay ba hale shuma ke na khud aazada zested wa na maa ra megzared ke aazadana hamo tor e ke salaare Shahedan Islam ba maa amokhtand. Lanat khuda ba watan froshan ke ba khater qudrat khud wa qawm e khuda ghulami USA, UK wa ISI ra mekonand, sharaf bakhta haa. wa az naweshta hay jenabe shuma Sher (Robah) boe bad e nefaq wa shar andazi wa tasub meyad.

 • یارا شیر جان زنده خو باشی. من دراین صبع وقت میخواستم که یک فکاهی جالب پیدا کنم تا باقی روزم خوش بگزرد ولی با خواندن نظرمبارکتان چنان خندیدم که نزدیک بود وضویم بشکند. هههههههههههههههههههههههههههه.

  دستت مریزاد دوست عزیز. لطفا بازهم نظریاتت را به نشر برسان واز گرداننده کابل پرس? خواهشم اینست که نظریات شیر جان را قسم یک مقاله کاملا مستقل در پیشانی کابل پرس به نشر برسانید تا بیسوادانی مانند ما از ان استفاده کنند!

  راستی شیر جان! ایا شما در کدام دانشگاه، وی! ببخشین درکدام پوهنتون درس میدهید که مایان امده واز نظریات جنابتان مستفید شویم؟ ایا شما کدام حزب سیاسی دارید که به زودی امده عضو ان شویم؟ بخدا شمارا نادیده صرف با یک خواندن نظرتان عاشق تان شدیم. خدا همیشه شمارا زنده وتایپنگ تان را قویتر بسازد تا مقاله ها ونظریات هرچه بیشتر تانرا جهت خنده وساعت تیر شدن ما بفرستید.

  مخلص تان شیر پشتو (زمری)

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس