صفحه نخست > دیدگاه > عوامل نفوذی اردو و پولیس ملی را تهدید می کند

عوامل نفوذی اردو و پولیس ملی را تهدید می کند

اگر اردوی ملی و پولیس توان آن را نداشته باشد که عوامل نفوذی طالبان را در دورن خود تصفیه و خارج نسازند و اعتماد سازی لازم را ایجاد نمایند ، این خطر وجود دارد که اردوی ملی و پولیس به ظرفیتی که برای ارتقا در نظر گرفته شده است، نرسند.
محمد اسحاق فياض
دوشنبه 30 آگوست 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

با گسترش دامنه شورشگری در و افزایش تلفات نیروهای خارجی در افغانستان، یکی از طرح های برون رفت از چالش های پیش رو تقویت نیروهای پولیس واردوی ملی بود که طی 9 سال گذشته روی دست گرفته شده است و جامعه جهانی امید وار است با توانایی هایی این دو نیرو پیدا می کند بتواند، مسئولیت های بیشتری را در صحنه های نبرد و عملیات بردوش این دو نیرو بگذارند.

البته دولت افغانستان بارها روی تقویت نیروی پولیس و ارتش تاکید کرده است و خواهان تقویت تسلیحاتی و آموزش بیشتر این نیروها توسط ناتو و ارتش امریکا شده است. همانطوری که طرح تقویت پولیس و ارتش در عراق کارسازبود و طی چند سال با تقویت دو نیروهای یاد شده توانست این دو نیرو مسئولیت ها مهمی را در عراق بردوش گرفته و اکنون تقریبا برتمامی کشور عراق مسلط شده و زمینه را برای خروج نیروهای خارجی از عراق فراهم کرده اند. ناتو و نیروهای ائتلاف امید واربودند که ارتش و پولیس افغانستان نیز در طول این سال ها چنین توانایی را پیدا کنند.

در حالی اردوی ملی افغانستان یک صدو وچند هزار نفر هستند، با توجه به گسترش دامنه خشونت ها برخی از کارشناسان معتقدند که افسران برجسته ‌ اردوی ملی و پولیس افغانستان به منظور تسلط بر كشور نيازمند 500 هزار نيرو است. شوروي سابق با 100 هزار نيرو به افغانستان حمله كرد، در حالي كه افغانستان تنها 150 هزار سرباز محلي داشت كه به ارتش اين كشور كمك مي‌كردند، اما با اين وجود روسيه شكست خورد.
باتوجه به آماری که وزارت دفاع افغانستان داده است تعداد نیروهای اردوی ملی افغانستان به سرحد 134000 نفر رسیده است. جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع می گوید، وزارت دفاع ملی توانست در راستای ایفای وظیفه توسط اردوی ملی توجه جامعه جهانی را جلب نماید.

او سطح اکمال افسران اردوی ملی را نظر به تحصیلات شان 18 ارکان حرب، 228 ماستر، 6258لیسانس، 709فوق بکلوریا و 6006بکلوریا عنوان کرد. آقای وردک افزود که سال گذشته این وزارت از طریق 35 مرکز جذب و 7 مرکز تجمع 67179 تن از جوانان واجد شرایط را جلب و جذب نموده که از این تعداد 31011 تن آن در اردوی ملی در چوکات 24 کندک، 35216 تن دیگر به پولیس ملی و عدلی و متباقی به نیروهای حفظ تاسیسات سوق معرفی گردیده است.

جنرال وردک می گوید که اردوی ملی هم اکنون 68 فیصد رهبری عملیات خویش را برعهده دارد، اما این وزارت بر این باور است که تا توانمند شدن نیروهای امنیتی افغان وجود نیروهای خارجی به منظور دوام مبارزه موفقانه علیه تروریزم، تامین ثبات و پاسخ به چالش های منطقوی حتمی است.

با وجود تلاش هایی که برای افزایش نیرو و ارتقای سطح کیفی و تسلیحاتی اردوی ملی و پولیس می شود، یک خطرجدی این نیرو را تهدید می کند و آن نفوذ طالبان در داخل اردوی ملی و پولیس است. بیش از دوسال است که نفوذ طالبان در داخل این دو نیرو به عامل چالش و تهدید تبدیل گردیده و سبب بی اعتمادی میان مربیان خارجی و آموزشی این نیروها گردیده است. در طول دو سال اخیر تعداد زیادی از افسران و مربیانی که افراد اردوی ملی و پولیس را آموزش می دادند، توسط عوامل نفوذی طالبان در داخل این دو نیرو و هنگام آموزش کشته شده اند. این موضوع اکنون به یک چالش جدی فراروی تقویت و توانمندی این دو نیرو در افغانستان تبدیل گردیده است.

طی سه ماه اخیر چندین حمله از این نوع بر مربیان و یا سربازان خارجی توسط سربازان اردوی ملی و پولیس رخ داده و سبب تلفات گردیده است. آخرین مورد آن کشته شدن حد اقل دو نفر از مربیان اسپانیایی در ولایت بادغیس است. یک
یک سرباز استخدام شدهء پولیس بر مربیان اسپانوی در افغانستان تیر اندازی کرده دو تن آن ها را با ترجمان شان به قتل رسانید. به گفتهء وزیر داخلهء اسپانیا الفریدو پیریز روبل کابا این حادثه در قرار گاه تعلیمات نظامی در ولایت بادغیس رخداده است و این پولیس تازه استخدام شده نیز در این حادثه کشته شده است. افسران اسپانوی کشته شده جز گارد ملکی بودند که یک واحد شبه نظامی تحت فرماندهی وزارت داخله اسپانیه می باشد. انگیزه تیراندازی به سمت مربیان نظامی اسپانوی تا هنوز معلوم نیست، اما در گذشته طرفداران طالبان که در صفوف پولیس افغانستان رخنه کرده بودند، به چنین اعمال دست زده اند. ناتو کشته شدن این افراد را تصدیق کرده، گفته است، وقتی که مربیان اسپانوی به شاگردان آن ها معرفی می شدند، این حادثه رخداده است.

یک عضو شورای محلی بادغیس مجید خان شکیب می گوید: جنگجویان طالب که در مناطق دور دست فعال می باشند، بعضاً در خطوط افراد امنیتی تازه استخدام شده رخنه می کنند و این نوع حملات جز تکتیک های گذشته آن ها نیز بوده است.

هفته نامه آمريكايي تايم تحلیلی از وضعیت پولیس و اردوی ملی افغانستان دارد و از قول یک افسر امریکایی نوشته است، مدتي را با يگان‌هاي پوليس و ارتش افغانستان در مراكز آموزشي سراسر كشور سپري كردم و مي‌توانم شاهد شگفت زدگي‌ها باشم كه تنها هشت تا 14 هفته آموزش ديدن به دست مربيان آمريكايي و ساير نيروهاي ناتو چه تاثيري داشته است. مرداني كه در ابتدا حتي نمي‌توانستند بند پوتين‌هاي خود را ببندند سريعا در يگان‌هايي جاي گرفتند كه مي‌توانند حملات كمين پيچيده اي را انجام دهند. هم اكنون كاملا مشخص شده است كه اگر اين نيروهاي امنيتي را كه به تازگي فارغ التحصيل شده اند، بدون مربيان لازم به منطقه اعزام كنيم تمامي آموزش‌ها از بين مي‌رود.

باتوجه به این وضعیت، نیاز به افراد بیشتر مربیان خارجی برای بهبود توانایی های اردوی ملی و نیروهای پولیس، است و باید تعداد زیادی از این مربیان با این نیروها در قرارگاهها آموزشی و حتی مناطق عملیاتی با این نیروها باشند. این وضعیت سبب شده است که گروه طالبان فرصت خوبی برای شکار این مربیان پیدا کنند. بیشتر از دوسال است که گروه طالبان افراد تربیت شده خود را با ترفند های خاصی وارد اردوی ملی و پولیس می کنند تا از این طریق هم اطلاعات لازم نظامی را کشف کنند و هم مربیان خارجی را در فرصت های مناسب از پای در آورند.

به همین دلیل نفوذ عوامل طالبان در داخلی این دو نیرو سبب گردیده است که نیروهای خارجی و مربیان خارجی اعتماد لازم ر ا بالای این نیروها نداشته باشد و این بی اعتمادی سبب گردیده است که این دو نیرو از توانایی کیفی و تسلیحاتی کمتری برخور دار باشند.

هم اکنون 20 میلیارد دالر هزینه ارتقای اردوی ملی است که از سوی امریکا داده می شود، اما اگر اردوی ملی و پولیس توان آن را نداشته باشد که عوامل نفوذی طالبان را در دورن خود تصفیه و خارج نسازند و اعتماد سازی لازم را ایجاد نمایند ، این خطر وجود دارد که اردوی ملی و پولیس به ظرفیتی که برای ارتقا در نظر گرفته شده است، نرسند.

زیرا تا زمانی که خطر در کمین افسران و مربیان آموزشی خارجی باشند، آنها چگونه میتوانند، آموزش هایلازمرا به این نیروها بدهند؟

در حالی ی سه ماه اخیر حد اقل سه یا چهار حمله توسط نیروهای اردوی ملی و یا پولیس بالای نیروهای خارجی صورت گرفته و تلفات سنگینی برای نیروهای خارجی و مربیان خارجی وارد آمده است. با این وضعیت چگونه انتظار داشت که ناتو روی این دو نیرو اعتماد نموده و در راستای ارتقای کیفی و کمی این ایندو نیرو تلاش می کنند؟

به هرحال تصفیه نیروهای نفوذی طالبان از داخل اردوی ملی یک ضرورت اساسی است و اگر این موضوه حل نشود، تهدید جدی فراروی تقویت اردوی ملی و پولیس است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • دوستان سلام ! با بودن این دلال و اجنت شناخته شدۀ ای اس ای دالخوران پاکستانی در چوکی وزارت دفاع ، نتنها که کدام دفاعی از اوغانستان صورت نگرفته ، نمی گیرد و نخواهد گرفت ، بلکه مانند روز جشن مجاهدین ، با تق تفنگچۀ از میدان جنگ گریزاست و گریز است ، گریزاست و گریز است . توپنگ هم ده میدان میمانه ! واخله میکده گیش هم تختیدلی ده ! گربدانی غیرت اوغانی ام ، چون به میدان آمدی می خوابانی ام !!

    داسی چل ده وروره ، غیرت ته وگوره ، مدالونه وگوره ، شمله ئئ وگوره ، خوله یئ او اپتخارات ته وگوره ، که شاخ بکشی .

  • مثلاء اگر افغانستان به جای سنگ و گیل و درخت و کوه و بیابان ها , هرچه که میبود تا حال پرخچه پرخجه شده نام و نشانش باقی نمیماند , از بین رفته بود . ولی بازهم با وجود خیانت های مجاهدین و مسلمانان نوکر منش و بی غیرت و وفروخته شده به سی آی ای و آی اس آی و استخبارات سعودی , از دل خود بیلیون ها دالر درامد نه تنها برای نسل فعلی بیرون اورده است بلکه نسل های اینده افغانستان را نیز اکمالات اقتصادی نموده است . این نشان دهنده بزرگی و عظمت کشوری است که تا حال ازنیمی باشنده گان خود یک روز خوش را ندیده است . باز هم با این بزرگواری , افغانستان دفاع مستقلانه خودش را توسط خودش به همه بشارت داده است و همه باشنده گان خود را امیدوار روزی ازادی واقعی از استبداد دینی و مذهبی و رهایی از حکومت های دست نشانده و جاهل و قتلو قتلو , ساخته است . زهی کشور زهی افغانستان .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس