صفحه نخست > خبر و گزارش > كابوس آدم ربايی در كابل

كابوس آدم ربايی در كابل

اين جوان وقتي در يك شام سيه آزاد شد،‌ به حدی محزون و ضعيف شده بود كه روی دو پا راه رفته نمی توانست
رحمت الله مسافر
دوشنبه 26 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در يك سال اخير موارد آدم ربايي به منظور اخاذي و تهديد خانواده هاي نسبتاًَ مرفه دركابل، به طور سرسام آوري بالا رفته است كه در تاريخ اين شهر بي سابقه بوده است. گزارش ها مي رسانند كه هم اكنون درگوشه و كنار شهر كابل، بيش از دوصد گروه اختطاف گر و گروگان گير فعال اند كه همه روزه به كار آدم ربايي ، تهديد خانواده ها، تاجران و سرمايه گذاران مشغول اند. از جمله ده ها باند گروگان گير كه پول هاي سرسام آوري را از بسته گان گروگان هاي خويش به دست مي آورند، هفت بايد آنان قوي تر از ديگران فعال اند و در واقع، سرباند هاي آدم ربا ها دركابل اند.

فعاليت اين گروه ها از يك سو سبب شده است كه بسياري از افراد صاحب سرمايه ازكشور فرار كنند، از طرف ديگر، اين فعاليت ها نوعي پيشه و كار براي يك تعداد از مردم شده است. رياست امنيت ملي افغانستان شماري ازين باند ها را تا كنون متلاشي كرده است اما روزانه ده ها مورد اختطاف در كابل صورت مي گيرد كه معمولا خانواده از ترس آن كه زندگي اقارب شان در خطر قرار نگيرد، قضايا را به نهاد هاي امنيتي گزارش نمي دهند.

به طور مثال جواني به نام طارق فرزند احمد شاه به تاريخ بيست دسامبر سال 2008 از سوي يك دسته گروگان گير ربوده شد و بعد از سپري شدن بيست و يك روز خانواده اش با تلاش و فشار رواني بيش از حد موفق شدند تا جوان ربوده شده را از چنگ آدم ربايان نجات دهند. اين جوان وقتي در يك شام سيه آزاد شد،‌ به حدي محزون و ضعيف شده بودكه روي دو پا راه رفته نمي توانست. حدس زده مي شودكه آدم ربايان در بدل رهايي اين جوان مبلغ كلان پول را از خانواده اش به دست آورده اند اما خانواده اش هرگز نشده است كه درين باره به سوالات جواب بدهند.

همچنان شش ماه پيش يك گروه اختطاف چي، نوجوان چهارده ساله اي را ربودند كه در نتيجه فشار و تهديد تلفني ادم ربا ها، پدر اين نوجوان با مشكل زياد توانست كه نود هزار دالر را براي آدم ربا ها فراهم كند. افراد اختطاف چي بي رحم نه تنها پول هاي دالري را از وي گرفتند بلكه نوجوان مظلوم را با سلامتي رها نكردند و او را در حالي كه چشم هايش را از كاسه خانه كشيده بودند،‌روي جاده رها كردند.

چندي پيش مجازات سنگين بالاي شماري از آدم كشان و جنايت كاران عملي شد اما به زودي اين روند قطع شد. اين وضع نشان مي دهدكه دسته هاي جنايت كاربيش ازين نيز جرئت خواهند گرفت تا به اعمال وحشيانه و خطرناك شان برضد خانواده ها ادامه دهند.

همچنان رياست امنيت ملي مدتي پيش دست به تبليغات تشويقي برضد دسته هاي جنايت كار زد و عكس هايي از آنان را در برخي نقاط شهر نصب كرده بود كه اين عمل تا حدي در امر تخفيف آدم ربايي و دستگيري دهشت افگنان مؤثر بود اما اين پروسه اكنون به دلايل نا معلومي توقف كرده است. بسياري از خانواده ها سعي دارند كه براي نجات از ضايع شدن زندگي فرزندان وپول شان، به خارج از كشور فرار كنند كه اين امر به هيچ وجهه به نفع مردم افغانستان نيست و بايد نهاد هاي امنيتي به اين مسأله به حيث يك مسأله ملي نگاه كنند و از تمام ابزار ووسايل دست داشته به هدف تأمين آرامش خاطر براي مردم شان استفاده كنند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بخدا قسم اقای کرزی و کابینه اش به نوعی از انواع ادم ربا های حرفوی استند که هم معاش دولتی را میخورند و همه امضا های شان را به پول سیاه می فروشند و حتی جرم شان بیشتر از ادم ربا ها می باشد چون مصونیت قانونی دارند..مانند ادم ربا ها از تاریکی شب و موقیعت های حساس و خطر اور استفاده نمی کنند..

  یک جنایتکار حرفوی "کرزی" به خاطر شناخته نشود بایست جامعه را فاسد بسازد در غیر ان زود شناخته خواهد شد چون "دولت" فعلی افغانستان مفسدترین و بی کفایت ترین دولت ها است به ان خاطر قدرت ادم ربا ها تقلیل نمی پذیرند..

  هر کشور دیگری از فرصت طلایی که بدست امده که کمک های جهانی را بداخل افغانستان سرا زیر نموده استفاده اعظم می نمود ولی دولت بی کفایت کرزی نه تنها که استفاده درست ننمود بلکه اینده سیاسی افغانستان را زیاد تر پر تنش و بی ثبات ساخته است که ادم ربایی طبعا زاییده همچو بی کفایتی ریس جمهور و کابینه اش است و بهتر است که گفته شود...

  اقای کرزی ریس ادم ربا ها است

  ” و این حرف من را وجدان اقای کرزی تایید خواهد کرد و اگر وجدانی وجود داشته باشد!!!!

 • به ادامه متن قبلی..

  اوه ادم ربا های ساده و بی عقل بروید میرویس جان پسر کرزی را ربوده اگر واقعا میخواهید میگا میلیونر شوید..

  و از طرف دیگر اقای ریس جمهور بی فهمد که درد زایمان تولد در هیچ زنی ساده نبوده و مربوط به موقف طبقاتی نیست و به همان صورت تربیه و کلان شد هر طفل در افراد پایین جامعه به مراتب غم انگیز تر و درد اور تر است...

  اقای کرزی اگر تو این متن را میخوانی و اقدام نمی کنی و ادم ربا در روز روشن اعدام نمی کنی بدان نمک نشناس ترین فرد روی زمین استی..نمک خوردی ولی نمک دان میشکنی بخاطری که شخص بی کفایت مثل تو از دسترخوان رای همین ملت بیچاره و درد دیده به ریاست جمهوری رسیده و صاحب جاه و مقام و مال و منال شده..

  این را می فهمی که امریکا و ناتو را توسط روسیه و ایران به خاطر ماندن به ریاست جمهوری مانند زن فاحشه به میدان مبارزه و مقاتله بکشانی که در بین مردم بدبخت افغانستان زیر پا شوند اما یک ادم ربا را از کابل قطع و قلم نمی توانی..

  اینکارت یک خودکشی سیاسی بود و برایت حتی در جامعه افغانستان روسیاهی خواهد اورد و تو چهره خوده افشا کردی که برای ماندن در قدرت حتی حاضر استی تا خاک فروشی هم کنی مهم نیست که طزف کی باشد وبا این کارت دو قدرت بزرگ را برای دریدن جامعه افغانستان متحدساختی و یا حداقل این مفکوره در ذهن انها ایجاد کردی...

  من نمی فهم اگر نقشه افغانستان توسط بم اتومی و نوترونی از بین برود باز سر کی و چطور ریاست جمهوری میکنی...

  خود خواهی هم حد دارد..

  اگر خداوند ترا هزار سال عمر بدهد باز هم برایت فایده نمی کند جون انقدر بی کفایت و بی خدااستی که دزد خانه ات را نمی شناسی پس چه رسد که خوب و بد افراد بیگانه را درک و از ان ها به نفع مردمت استفاده کنی..

  چوکی ریاست جمهوری یک امانت است که ریس جمهور مسولیت انتقال این امانت را به ریس جمهور بعدی دارد در غیر ان بهتر بود روز اول پادشاهی اعلام میکردی..یا شاید ما را معتقعد به ان ضرب المثل مشهور میسازی که گفته ;

  چه په اخر کی مردار نه کی هغه ...... ندی..

 • خوب! علت منحصر به فرد این ناامنی ها را جناب ریاست جمهور کرزی خوب می داند!! چنان که می گوید: رییس جمهور کرزی روز سه شنبه در سخنرانی خود در مراسم افتتاح سال چهارم پارلمان افغانستان گفت که تلفات ملکی یکی از عمده ترین دلایل بی ثباتی در افغانستان است.
  این آدم رباه هم حتما پدر و مادر های شان در تلفات ملکی کشته شده یتیمان بی خانمان از هلمند و قند هار ... آمده اند کابل از بی خانمانی آدم ربایی می کنند !!!

  آنلاین : رضا

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس