صفحه نخست > دیدگاه > معمایی به نام ارتباط رهبران طالبان با دولت افغانستان

معمایی به نام ارتباط رهبران طالبان با دولت افغانستان

در ماه مبارک رمضان کرزی حتی مولوی هایی را که به نحوی با طالبان ارتباط داشتند و یا به عبارت دیگر دوطرفه کارمی کردند، به قصر دعوت کرد ونظرات آنان را برای صلح جویا گردید و سر انجام شورای عالی صلح را تشکیل داد تا در این زمینه گامهای جدی و عملی را بردارند.
محمد اسحاق فياض
دوشنبه 4 اكتبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در حالی که عملیات قندهار پس از ماهها تاخیر در بخش هایی از ولایت قندهار شروع شده است، گفته می شود که این بار گروه طالبان برای مذاکره و مصالحه چراغ سبز نشان داده است. براساس گفته های جنرال دیوید پتريوس، فرمانده كل ناتو درافغانستان: رهبران بسيار بالا رتبه طالبان سعي كرده اند تا با بالا ترين حلقات دولت افغانستان تماس بگيرند و آنها به اين امر موفق نيز شده اند. این جنرال به نیویارک تایمزگفته است: اين امر قطعي نيست كه آيا طالبان آماده مذاكرات صلح هستند يا خير.

جالب این است که بلافاصله این ادعا از سوی از سوی دولت افغانستان نیز تایید شده است، يك سخنگوي حامد كرزي، رييس جمهور افغانستان نیز به روزنامه نيويارك تايمز، تماس گرفتن رهبران طالبان را با دولت تاييد كرده و گفته است: تاكنون گفت وگوها يا مذاكرات رسمي آغاز نشده اند.

در این که دولت افغانستان و نیز کشورهای خارجی بارها و بارها طالبان را به مذاکره و مصالحه دعوت کرده است تردید نیست، جامعه جهانی و نیز دولت افغانستان تاکنون دهها میلیون دالر را برای پروسه صلح و کشاندن گروه طالبان به پای میز مذاکره خرچ کرده است. دولت افغانستان در سال گذشته میلادی در کنفرانس لندن منشور مصالحه با طالبان را در این کنفرانس ارایه داد و صدها میلیون دالر برای این پروسه هزینه در نظر گرفته شد و به دنبال آن جرگه مشورتی صلح را با هزینه بسیار زیاد در زیر گلوله باران طالبان برگزار کرد، بسیاری از زندانیان طالبان را بخشید و تمامی زمینه ها را برای مذاکره با طالبان فراهم کرد.

در ماه مبارک رمضان کرزی حتی مولوی هایی را که به نحوی با طالبان ارتباط داشتند و یا به عبارت دیگر دوطرفه کارمی کردند، به قصر دعوت کرد ونظرات آنان را برای صلح جویا گردید و سر انجام شورای عالی صلح را تشکیل داد تا در این زمینه گامهای جدی و عملی را بردارند. اما همه دعوت ها تاکنون از سوی طالبان رد گردیده و از این که دولت افغانستان و جامعه جهانی برای مذاکره با طالبان این چنین التماس می کنند به خود می بالند.

جالب این است که دیوید پتريوس درمصاحبه ای که یا خبرنگاران در بگرام انجام داد و خبر ارتباط رهبران طالبان را با مقمات بلند پایه دولت افغانستان اعلام کرد، روند مذاکره با طالبان را یک گام ملی و میهنی خواند که دیگر کشورهای مانند انگلیس با ایرلند انجام داد، در حالی کشورهای خارجی برای شکست طالبان به افغانستان آمدند و گروه طالبان را ترویست های بین المللی می خواندند. اوعلاوه كرد: شرايط رييس جمهور كرزي روشن و آشكار هست و ما مطمئناً از آنها حمايت مي كنيم، چنانچه ما به اين امر در عراق دست زده ايم، چنانچه بريتانياي بزرگ آن را در ايرلند شمالي انجام داده است. و به چنين شيوه اي مي توان به شورش ها پايان داد.

در حالی که اعلام ارتباط طالبان با مقامات عالی افغانی از سوی فرنانده ناتو اعلام گردید، اقای کرزی نیز به صورت رسمی اسامی اعضای شورای عالی صلح را بیرون داد. در ترکیب این شورا شماری از رهبران جهاد و مقاوت، متنقدین و بزرگان قومی، اعضای شورای علمای افغانستان، روشنفکران و استادان دانشگاه و هم چنان شماری از زنان روشنفکر شرکت دارند.

وحید عمر سخنگوی رییس جمهور افغانستان گفته است، در پروسه صلح و آشتی که از جانب این شورا پشکش خواهد شد، آنهای می توانند شامل شوند که قانون اساسی افغانستان را محترم بشمارند به حقوق زنان و اطفال احترام داشته باشند و به ارزش های دموکراسی پابند باشند. به منظور آغاز روند مصالحه و اعاده صلح و ثبات دایمی، فراهم آوری زمینه به آنعده افغانهای که علاقه دارند از جنگ دست بکشند، برنامه صلح و ادغام مجدد رییس جمهور افغانستان، شورای عالی صلح رسماً آغاز می شود.

تعداد مجموعی اعضای شورای عالی صلح به 68 نفر می رسد و از مقامات برجسته قبلی طالبان از جمله مولوی ارسلاح رحمانی، عبدالحکیم مجاهد نماینده طالبان در ملل متحد و سایرین نیز شامل هستند. در حالی دولت افغانستان حساب ویژه ای روی شورای عالی صلح باز کرده است، در این میان این شورا حتی از سوی آن عده از سران طالبان که تسلیم دولت افغانستان گردیده اند نیز مورد استقبال واقع نشده اند، مولوی وکیل احمد متوکل، وزیر خارجه سابق طالبان و عبدالسلام ضعیف، سفیر سابق این رژیم در پاکستان که به عضویت شورای صلح از سوی اقای کرزی در آمده بودند، این دو از عضویت در این شورا سر باز زده اند. متوکل و ضعیف گفته اند که به برنامه‌ مصالحه‌ حکومت باور ندارند. مهمترین اعضای گروه طالبان که تسلیم دولت بودند همین دونفر بود، اما دیگر اعضای تسلیمی طالبان به نحوی عضویت این شورا را پذیرفته اند، از جمله مولوی ارسلا رحمانی، وزیر عدلیه و رییس دادگاه عالی طالبان، مولوی شیر محمد آخندزاده، عضو کنونی سنا، محمد نعیم کوچی، از فرماندهان عمده این گروه، محمد موسی هوتک، معاون وزیر برنامه ریزی، عبدالحکیم مجاهد، نماینده طالبان در سازمان ملل و قیام الدین کشاف در شورای عالی صلح عضویت دارند. اما این که این افراد تا چه اندازه با دیگر اعضای شورای صلح همکاری می کنند خود سئوالی است که هنوز زوشن نشده است.

از همه مهمتر این است که جنرال حمید گل، رئیس پیشین سازمان استخباراتی نظامی پاکستان ک هیکی از حامیان اصلی طالبان در گذشته و حال بوده است، مخالفت خود را با پروسه صلح و تشکیل شورای عالی صلح اعلام کرده است و این نشان می دهد که حامیان اصلی طالبان در خارج با پروسه صلح مخالف اند. حمید گل می گوید: تا هنگامی که نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند، صلح در افغانستان نخواهد آمد.

جنرال حمیدگل این گفته ها را در واکنش به اعلام اعضای شورای عالی صلح در افغانستان بیان کرده است. وی طی سخنانی اظهار داشت حکومت حامد کرزی از نیروهای خارجی خواسته اند که بیایند و افغانستان را اشغال کنند. این فراموش نشدنی است و طالبان حاضر نخواهند شد با آنان گفتگو کنند. طالبان را نباید صرف طالبان خواند. آنها از مقاومت ملی افغان ها نمایندگی می کنند. حکمتیار و مجاهدین زیادی با طالبان هستند و زیر یک چتر می جنگند. به گفته جنرال حمید گل کرزی و همکارانش خیانتکارند و شورای صلح نتیجه ای نخواهد داد. جنرال حمید گل می گوید که برای آمدن صلح همیشگی در افغانستان، آمریکا باید با مخالفان مسلح گفتگو کند.

باراک اوباما باید با ملاعمر گفتگو کند این تنها راه حل مسأله افغانستان است. نیروهای ائتلاف و ناتو چه کاره اند؟ اینها نیروهای اشغال گرند. همه آنها باید افغانستان را ترک کنند و این خواست ملاعمر و مخالفان است.

در کنار این مخالفت ها در خالی که جنرال پیترائوس و دولت افغانستان ادعالی ارتباط گرفتن طالبان با مقامات افغانی را دارد، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، چنین ارتباطی را بی اساس خوانده و تاكید كرده است که طالبان به هیچ عنوان با مهاجمان خارجی و دولت دست‌نشانده افغانستان وارد مذاكره نمی‌شود.

به هرحال اکنون روشن نیست که آیا واقعا برخی از مقمات طالبان با دولت افغانستان تماس گرفته اند یا این که برای آن که موفقیت شورای صلح را بزرگ جلوه دهند برخی از رسانه های و مقامات چنین تبلیغاتی را به راه انداخته اند؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای محترم فیاض

  من بار ها گفته ام و باز هم تکرار میکنم که تا زمانیکه مرکز حامیان طالبان و القاعده در چتلستان = پاکستان نابود نشود نه مذاکرات در هند با کشمیری ها و نه مذاکرات صلح با شورشیان در افغانستان نتیجه خواهد داد.

  اگر یکی دو طالب مانند ملا برادر هم حاضر شوند که سلاح بر زمین بگذارند و وارد پروسه صلح شوند یا بوسیله پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان دستگیر میشوند یا از بین برده میشوند

  از همینرو من باز هم میگویم که اگر کشور های دوست از جمله ایالات متحده امریکا واقعا ً به مبارزه بر علیه تروریزم صادق اند پس اول از همه اشخاصی چون جنرال حمید گل و جنرالان دیگر آی اس آی و فوج چتلستان را که علنا ً از طالبان و القاعده دفاع و حمایت کرده و مراکز امن برایشان در داخل چتلستان آماده کرده اند ، در لیست تروریستها شامل کرده و برای دستگیری شان اقدام کنند و ثانیا ً کمپ های تربیوی و و پناهگاه های تروریستها را در چتلستان نابود کنند.

  اینکار تنها در صورتی کاملا ً عملی خواهد شد که ناتو قوای خود را داخل بلوچستان و پشتونخواه اشغالی سازد.

  • اقای محترم فیاض - من عقیده دارم که ما دونوع طالبان داریم. یکی طالبانی که شپش وگندگی ولنگی ونصوار (درست مانند بنیان گذار اوغانستان) مشخصه انهاست ودر مخالفت قرار دارند وگروپ دوم طالبان مردمان نکتایی پوش, ریش کل وعطرزده گی هستند که در ارگ جای خوش کرده اند. گروپ اول طالبان مهربانتر هستند زیرا یک بار جان مردم را میگیرند وبا یک بار کش کردن چاقو شاهرگ گردن یک بیگناه را کشته ووی را یکباره بیغم میسازند ولی گروپ دوم که زیر یک حزب بنام افغان ملت جمع شده اند خاصیت کنه را دارند وبر شاهرگ های اقتصادی این کشور مانند زالو چسپیده اند وفساد اداری که خطر بزرگتر از تروریزم طالبانی هستند را بار اورده اند.

   بر خلاف اقای تنویر که متضاد دیگران از روده خود مینویسند امریکا نباید خود را درگیر یک جنگ فرسایشی دیگر در مناطق تروریست نشین پاکستان کند. چیزی که باعث ریشه کن ساختن طالبان میگردد موجودیت اشخاص صادق وکارفهم وراستکار در راس حکومت این کشور است. وکسانی که امروز در ارگ به یاد پشتونوالی وغارتگری های احمدشاه ملتانی ابدالی مویه میکنند کسانی هستند که اب را در اسیاب طالبان میریزند. بنادولت امریکا درقدم نخست این مفسدین اداری را که خطر شان زیادتر است در قدم اول از قدرت خلع ودرقدم دوم حساب دزدی های ایشانرا بگیرد وانها را به جزای اعمال شوم شان برساند. کسانی باید در راس قدرت قرار بگیرند که وطنپرست وراستکار باشند واعتماد مناطقی که طالبان در انجا نفوذ دارند را بدست اورند. در یک چنین زمانی است که ویروس طالب گم میشود.

   یک عده اشخاص خایین مانند تنویر وتیم کرزی وجود دارند که امریکا را ترغیب به حمله بالای پاکستان میکنند وکوشش میکنند که توجه امریکا را از غارتگری ها ودزدی های خود منحرف کنند وچند صبای دیگر از عمر ننگین خود را با دزدی از مال بیت المال سپری کنند که دولت امریکا بخوبی درک کرده است که ریشه سرطان در زیر قره قلی کرزی قرار دارد

  • معلوم میشود که چوچه گک پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان که در زیر نامهای عطا خیل، مزاری مریضی، خان، سهراب و ده ها نام دیگر و چندین سایت افغان عین مطالب را مینویسد ، خیلی ترسیده است که اگر چتلستان این مرکز تروریزم بین المللی نابود شود او دیگر راه برای خود فروشی و غلامی ندارد.

  • این پنجابی کثیف و بویناک که مانند پنجابی های کثیف و بویناک دیگر میخواهد فعالیت های تروریستی و مراکز امن تروریستها را در چتلستان= پاکستان با اتهام بستن به افغانها و دولت کرزی پنهان کنند آنقدر خر استند که اگرقبول کنیم که در افغانستان ما افغانها مسول هستیم پس مسول این تروریستهای که بر علیه هند کبیر و کشور های اروپایی، امریکا و استرالیا فعالیت و عملیات میکنند چون جهش محمد، سپاه ، لشکر ، انصار ، القاعده کی است ؟

   این گروه های تروریست همه مراکز امن و کمپ های تربیوی در چتلستان دارند.

  • ملا تنویر چاچا- زمانکه ما پنجابی هارا در تاکستان های شمالی دفن میکردیم جنابعالی مشغول قاب شوی در مکتب گجرنواله ایالت پنجاب بودی وشاید یگان بزنیس های زیر لحافی هم میکردی. برایت گفتم که از روده نوشته میکنی واین تعفن گفتارت پیدا است ولی مرغت یک لنگ دارد.

   امریکا امروز انقدر خر نیست که برای خوش ساختن کرزی کسی که دولتش فاسد ترین دولت درجهان است وکسی که میزان محبوبیتش زیر صفر قرار دارد وکسی که برادرش به جرم دزدی امروز در نیویورک زیر محاکمه قرار دارد وبرادر دیگرش در قندهار مشغول چپاول است و اندیوالانش در ارگ ووزارت مالیه وتجارت بالای شاهرگ های اقتصادی کشور چسپیده ومانند کنه از خون ملت وپول های کمک شده امریکا وغرب ودبی وشیرچور برای خود قصر وبلدنگ اعمار کرده اند بالای پاکستان حمله کند تا عمر یک دولت فاسد که ریس جمهورش در اثر تقلب انتخاب شده وانتخابات پارلمانی اش بنابر مداخلات این دولت متقلب وریس جمهوری که خود حتی در اثر تقلب نتوانست پنجاه فیصد رای راه بدست بیاورد به بیراه رفته است از این طولانی تر گردد.

   در ثانی من به تو بن احمق این را میگویم که من صرف روشن هستم وضرورت ندارم که به نام های مختلف به دهنت بکوبم. اگر علاقمند دیدارم هستی زیهی سعادت!

   پنجابی زاده بویناک: میدانم که تیم کاری کرزی ناکامی ها ووطن فروشی ها ودزدی های خود را که باعث ناکامی پروسه ثبات وبازسازی در کشور شده است را بالای دیگران میندازندولی بدبختی اصلی خود کرزی, برادران دزد وی وهمان حلقه دزد فاشیستی در ارگ است که به دور کرزی حلقه زده اند ودر دزدی یکی دست دیگر را بسته کرده اند.

   اگر امریکا خواهان ثبات است باید این دسته دزدان پای لچان قندهار را که به تاسی از رهنمود های جنگسالار ورهزن کبیر که هندستان را به غارت برد وامروز مورد تنفر تک تک هندی ها قرار دارد وپنجابی ها نام این نسل کش تاریخ و ورهزن جبار را که الماس کوه نور را از ایران دزدید ونواسه اش انرا به پدران پنجابی خود دوباره داد که مورد علاقمندی پنجابیان هستند را از صحنه طرد, ایشان را مورد محاکمه قرار داده وحساب هر سینت دزدی شده را بگیرد وبعدا بالای چتلستان (= معد ابایی رهزن کبیر احمدشاه ملتانی) حمله کند

 • تو پنجابی بچه کثیف خیلی وقت داری که عین حماقت را فقط در ظرف نیم ساعت زیر چندین نام استفراق کرده ای

  حالا بگو و تکرار کن:

  لعنت و نفرین بر چتلستان = پاکستان

  زنده باد هند کبیر

  تکرار کن اگر پنجابی کثیف نیستی

  • فکر کنم که پنجابی بچه رفت تا از صاحب خود اجازه بگیرد که آیا به پاکستان=چتلستان نفرت و نفرین بفرستد یا نه ؟

   من هم میگذارمش تا فردا . فردا باز هم در خدمت ! چوچه های پنجابی بویناک خواهم بود.

   تا فردا دعا کنید که نفرت آباد= اسلام آباد این مرکز تروریزم بین المللی و مرکز قاتلین اطفال افغان چون جنرال بویناک حمید گل ویران شود

   از یاد نبرید که وقتی کابل ،اردو و پولیس و هزاران هزار افغان بین سالهای 92-94 به ویرانه مبدل گشت، شهید شدند و از بین رفت پنجابی های کثیف و بویناک از جمله پنجابی کثیف و بویناک نواز شریف رقص و پایکوبی میکردند و جامهای شراب به افتخار بدبختی وطن ما بلند کرده بودند.

  • تنویر بچیم. در نفرین کردن الحق که دست سادو های پنجابی که بابه کلانهایت است را بسته کرده یی. اگر کمی عقل در ان شی میان تهی که بالای گردنت است داشته باشی میبینی که از مدتهااست که من پنجاب وگجرنواله وچرکستان را نفرین کرده ام وبازهم هزار بار به بنیان گذار پنجاب کثیف که امروز حیثیت یازنه را برای یک قوم خاص در این کشور اختیار کرده است ومردمان بی عقل این قوم را مسلح ساخته وبرای تخریب کاری در این کشور روان میکند کرده ام. حالا شعارهایم در مورد هند کبیر را ببین:

   زنده باد هندکبیر
   زنده باد پارلمان هند که یک جاده مشهور دهلی را بنام قهرمان ملی کشور غازی احمدشاه مسعود اعلان کرده است

   مرگ به رهزن ابدالی که در قرن هژده هندکبیر را تخریب کرد

   مرگ به پنجابیان که نام فرزند رهزن خود را بالای میزایل های خود جهت هدف گرفتن هند کبیر گذاشته اند

   تنویر چاچا: شعارها بس است یا دیگرهم بدهم؟

  • به قول سعدی بزرگوار:

   غول تنویر اگر به مکه رود
   پس بیاید همان خر باشد
   پاده از آخورش بدر نشود
   چه کند؟ ارث از پدر باشد

   از طرف ما:

   گوساله چو تنویر دیگر در جهان مباد
   زین نطفهء حرام دیگر یک نشان مباد

 • تنویر خان !
  بسیار جای شر م هست ، آدمی که هفت پشتش در خدمت و نوکری پاکستان بوده باشد از احمد شاه مفعول گرفته تا حکمتیار و طالبان ، خرزی و پرزی، بیاید همه را پاکستانی صدا بزند ، اما شرم هم کسی میکند ،که شرمگاه و وجدان و غیرت داشته باشد که تو نداری تاسف به حالت

 • دوستان عزیر و آقای فیاض

  دیروز اعلان گردید که در نتیجه بمباری طیارات بی پیلوت امریکان در خاک چتلستان چندین تروریست از جمله سه تا پنج تروریست از جرمنی مردار شده اند.

  این خود نشاندهنده آن است که چتلستان و پنجابی های کثیف و بویناک آن به مراکز نه تنها که بر علیه هند کبیر و افغانستان عزیر تروریست میفرستد بلکه به مراکز تر بیه تروریست های بین المللی مبدل شده است که این کشور مصنوعی باید نابود شود.

  • دوستان عزیز

   به اضافه آنچه در بالا ذکر کردم خدمت شما باید عرض کنم که خبر جدید حاکی از آنست که 8 تن از کشته شدگان حمله طیارات بی پیلوت امریکا جرمن بودند.

   همچنان به خاطر شناخت چتلستان = پاکستان شما لازم است به دو حمله بر کاروان های اکمالاتی نیرو های خارجی در افغانستان توجه کنید. این حملات نه در مناطق قبایلی بلکه در اسلام آباد= لعنت آباد صورت گرفته که خود نشاندهنده دست داشتن آی اس آی این مرکز پنجابی های کثیف و بویناک تروریست در حملات به شمار میرود.

   نوت: چوچه گگ پنجابی بچه کثیف و بویناک در این سایت که میگوید من هرکس را پنجابی کثیف خطاب میکنم و به خاطر پنهان کردن چهره یک کثیف و بویناک غلام بچه پنجابی به افغانها و افتخارات شان توهین کرده باید بداند که در این سایت تعدادی زیادی اند که با من موافق نیستند و به افغانستان و افغانها توهین میکنند مثلا بینا، شیلا خراسان، و همچنان عدم مواففت من با آقای سلیمان ولی من آنها را و آقایان دیگر چون بختیاری ، شاهد ( که کاریکاتور کرزی را کشده است) را چوچه پنجابی ها خطاب نمیکنم چون آنها هر چند با من موافق نیستند ولی معلوم است که نظرات خودشانرا به حیث اتباع افغانستان ارائه میکنند.

   ولی پنجابی بچه عطا خیل = دریا دلی همان خان، پیغام، مزاری ، سهراب ، روشن است که تمام مطالب و تمام نوشته های شان با کمی تغیر یک چیز و یکسان است و همه بر اساس پالیسی آی اس آی چتلستان در جهت ایجاد نفاق ملی و توهین به افغانها صورت میگیرد.

   لعنت و نفرین بر پاکستان=چتلستان

   لعنت و نفرین بر غلام بچه کثیف و بورنیاک پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان

  • تنویر گجرنوال: راستی که احمق هستی. شعارهای مرا در بالا دیدی و مانند یک مرده چپت را گرفتی. هندیان کبیر از احمدشاه وحشی واولاده وی نفرت دارند و از زبان صدراعظم هندستان شنیدم که گفته است که اگر تنویر گیرش بیاید یک چوب زخ دار را در .......ش فرو میبرد زیرا وی یک رهزنی را که هندکبیر را غارت کرد را بابا میخواند.

   حالا چی میگویی؟

 • تنویر پتان !
  این کلیپ را ببین که در باره دزدی های بابای مفعولت در هند چی میگویند ‎.http://www.youtube.com/watch?v...

 • دوست ارجمند بابک روشنضمیر ! امیدوارم صحتمند بوده و پیروز باشید .

  مدت هاست برگهای خبری و تفسیری کابل پرس? دستخوش یکسلسله اختلافات فکری و نظری پیامگذاران محترم قرار گرفته که بعد تبادله چند پیام ، مسیرسخن به بیراهه کشانیده شده ودر انتها بجای آنکه بیک نتیجۀ مطلوب برسند باعث تنش ها ورنجش های طرفین گردیده است . درین میان هر دوطرف متخاصم نگرشهای فکری خود را ارزشمند دانسته و به حقانیت راه انتخابی و روش خود ایستاده اند . ازخودگذری و انعطاف پذیری یک طرف درگیردر موضوع ، معنی باخت بخود گرفته وهیچ یک از طرفین راهی را سراغ ندارند که این بگو مگوهارا که شاید آموزنده و یا شاید گمراه کننده باشد خاتمه دهند .

  از نظر این دین حقیر مذهب فقیر ، ما چند پیام نویس بی هویت که میخواهیم نظریات خود را با هر شیوۀ ممکن که خواست ماو برداشت ماست به جانب مقابل بقبولانیم و طرف مقابل هم از هرگونه امکان ممکنه استفاده نموده و میخواهدخود را برأت داده قصور را بر دیگران نهد . در اخیر جوانی که تازه وارد میدان شده و از دانستن حقیقت ها محروم مانده بجای اینکه چیزی بیاموزد با دادن فحشی دریچۀ کابل پرس را می بندد .

  با توجه به این روند ناپسند و دلخراش که در کابل پرس جریان دارد بیک شخص بیطرف ، با استدلال منطقی و درایت کامل انسانی ضرورت داریم ، تا منحیث شخص سومی که از شروع و ختم هر مناقشه و منازعه ما خبردار است ، داوطلبانه حیثیت قاضی و حکم را بخود گیرد و بلآخره ما را ( البته هر دو جانب را ) ازین منجلابی که خلق کرده ایم برهاند . مطمین هستم شخصیت بی بیدل شما از هرنگاه قابل اعتماد است ( خصوصأ به این حقیر )که این وظیفۀ انسانی را به شما ارجاع نمایم . اطمینان دارم و متیقن هستم شما با داشتن سجایای انسانی وآگهی کامل از رویداد ها و وقایع تاریخ وطن مان و برداشت های همه جانبه وبدون غرض از روند ملت سازی ها به هر شیوۀ ممکنه که معرض اجرا قرار گرفته ، ما را یاری رسانید تا بیک نقطۀ پایان به این همه ناسزا گویی ها و تهمت زدنها برسیم .

  خوش باشد محک تجربه آید بمیان ++تا سیه روی شود هر که در او غش باشد .

  به استناد این شعر بزرگ اگر ما گمراهیم معذرت خواهیم خواست و اگر جانب مقابل میخواهد باز از اعتماد و صداقت ما در گفتار و کردار استفاده نموده به حقیقت ها پرده افگند سرزنش شود .

  فقط یک خواهش دارم اینکه ، لطفأ از چوکات دیپلوماسی قلم ، که شما را درین بخش توانا یافته ام خارج شده ، حقیقت و واقعیت ها را بدون لفافه و پرده به هر پیمانۀ که گوارا و ناگوار باشند ( همانگونه که سالهل قبل زاهدی را تجویز نموده بودید ) بیان دارید . میدانم که وقت کافی ندارید تا همه جانبه و با دید وسیع دوباره تمام جریانات سیاسی سرزمین ما را مطالعه نمائید و نقد کاملی بنویسید ، خیر ، بلکه آرزویم از شما اینست که آنچه برداشت شما از روند تکامل جامعه ما در طول 250 را بیطرفانه و با استدلال منطقی که از ویژه گی های نوشتار شماست به دید خواننده گان بدهید تا بتوانیم با آنانیکه نمیتوانیم به توافقی برسیم کنار آئیم و به گذشته پدرود گوئیم و صفحۀ جدیدی را بگشائیم که عاری از کدورت ها باشد .

  قابل یاد آوری میدانم که با نبود یک رژیم مردم سالار در وطن ما از دوصد پنجاه سال بدینسو به ویژه سه دهه گذشته ، هر تصمیمی که با سرنوشت مردم ما ارتباط داشته و رای مردم ما ( البته مردم ما ، نه جریان های سیاسی ، حلقات قومی و گروه های دینی و مذهبی ) از هر قوم و قبیلۀ که ساکن در محدودۀ جغرافیاوی امروزه وطن ما اند وزنده گی مینمایند گرفته نشده ، مردود و قابل بازنگریست . البته این نظر شخصی خودم است .

  همچنان از صاحب نظران ، عزتمندان و قلم بدستان ارجمند چی پشتون ، چی ازبک ، چی هزاره و چی تاجک نهایت خواهش و آرزو دارم که در راستای این تفاهم مجازی ما رابا قلم و پندار های نیک شان یاری رسانند و از پیامگذاران ارجمند نیز خواهشمندم دیگر از نوشتن الفاظ رکیک و ناپسند گرچی طرف مقابل بدان دست یازد ، خود داری نمایند تا بستر تفاهم و خودآگاهی هموار گردد . خصوصأ از دوستان مجازی ام آقای خان ، سپهر ، بصیر بینا ، روشن و دیگران که با تنویر خان کاسۀ صبر شان لبریز است آرزومندم اگر صد بار دیگر همۀ ما را یکنفر پنداشته و نوکر پنجابیان بخواند از برده باری و حوصله کار گرفته و با ایشان از در دشنام و توهین پیش نیایند .

  در اخیر یک بار دیگر از بابک عزیز سپاس گذارم که باعث درد سر شان خواهم شد ، میخواهم که شخص با درایتی حکمیت این مباحثات را گرفته و هر طرفی را که از خط حقیقت عدول و سرپیچی میکند ، تبلیغ بیجا و دروغ پراگنی میکند و به ارزشهای انسانی بدون دلیل قناعت بخش و معقول سبکسرانه میتازد ، با منطق انسانی و استدلال معقول سر جایش نشانید .

  دوستان عزیزی که موافقت با طرح ارایه شده ندارند میتوانند نظریات خود را بدون توهین تحقیر بنگارند ، منت خواهند فرمود . احمد خلیل نبیل ( مزاری )

 • دوستان عزیز

  من قبلا ً برایتان سایت آن سندی غیور را که گفته است یگانه راه نابودی تروریزم تجزیه پاکستان= چتلستان است.

  به اضافه آنچه آن سندی رنجدیده از دست پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان دیده است من عرض میکنم که اگر امریکا واقعا ً میخواهد تروریزم را نابود کرده و به ترس و واهمه مردم خودشان ، هند کبیر و افغان ها از تروریستها نقطه ختم بگذارد باید به پشتونخواه و بلوچستان اشغالی قوا بفرستد.

  نکات ذیل را برای این منظور خدمت شما ذکر میکنم:

  • بلوچستان و پشتونخواه اشغالی برای آزادی شان از یوغ پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان از سالها میرزمند و اگر ایالات متحده قوا بفرستد آنها از دخول قوای ناتو کاملا ً استقبال میکنند.
  • بلوچستان و پشتونخواه به تقصیر پنجابی های بویناک چتلستان به مراکز امن تروریستان مبدل شده که بلوچها و پختون ها از همه بیشتر به خاطر موجودیت آنها رنج میبرند و عذاب میکشند.
  • امسال در روز به اصطلاح استقلال این کشور مصنوعی چتلستان ، بلوچها بر سر بامهای شان بیرق های سیاه بلند کرده بودند و رهبران بلوچ در تبعید چندین بار از امریکا خواسته اند که داعیه شانرا در راه آزادی و تشکیل دولت مسقتل بلوچ و یا فدراسیون پختون- بلوچ Pukhtun- Baluch Fedration را در نظر بگیرند.
  • اگر ناتو و ایالات متحده امریکا به بلوچستان و پشتونستان اشغالی قوا بفرستد این باعث خواهد شد که راه های اکمالاتی ناتو امن گردد — مردم بلوچ و پختون دیر از موجودیت مراکز تروریستی رنج نبرند - پایب لین گاز و تیل قراقستان- ترکمنستان برای شگوفایی اقتصاد منطقه حداث شود و مبارزه علیه تروریستان به شکل درست آن به پیش برده شود.
  • دوستان عزیز

   به اضافه آنچه در بالا نگاشته ام میخواهم دو نکته دیگر را نیز عرض کنم

   • آیا این جالب نیست که صد ها و حتی هزار ها تروریست از کشور های مختلف تعداد زیاد آنها از طریق میدان هوایی لعنت آباد داخل چتلستان شده تمرینات نظامی کسب کرده و به هند کبیر و افغانستان ، کشور های اروپایی و امریکا برای عملیات تروریستی فرستاده میشوند ؟

   مگر امریکا از این رفت و آمد های علنی آگاه نیست ؟ اگر است پس چرا چتلستان( پاکستان) را مرکز تروریزم بین المللی اعلان نکرده و عملیات نظامی را متوجه این کشور مصنوعی و کثیف نمیسازد ؟

   • آیا این جالب نیست که تانکر ها و کاروان های اکمالاتی ناتو در لعنت آباد علنا ً بوسیله خود پنجابی های کثیف مربوط به آی اس آی مورد حمله قرار میگیرد ؟

   و جالبتر از همه اینکه این حملات بر کاروانهای اکمالاتی و تانکر های تیل فقط به خاطری صورت میگیرد که طیارات بی پیلوت امریکا مراکز تروریستها را مورد حمله قرار داده و چند تروریست کثیف را که از نام اسلام برای بدنامی اسلامی استفاده میکنند ، مردار کرده است

  • حملات هوایی، بهترین وسیله شکار رهبران القاعده و طالبان در پاکستان

   آقای محترم فیاض

   من مضمون شما را تحت عنوان فوق در سایت های دیگر خواندم. در مجموع من با شما موافق هستم ولی حملات هوایی فقط تروریستهای تحت حمایت پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان را به صورت موقت از حملات بالای قوای دوست و افغان وهمچنان از عملیات در کشمیر باز میدارد.

   برای محو کامل تروریزم ، مراکز، پناهگاه ها و کمپ های تربیوی شان یگانه راه حل فرستادن قوا به پشتونخوا و بلوچستان اشغالی است تا تروریستهای پنجابی را از آن دو منطقه وسیع به چتلستان یعنی پنجاب کثیف و پراز بوی بد بفرستند.

  • اقای محترم فیاض

   شما لطفا به نظریات تنویر توجه نکنید زیرا وی یکی از گماشته گان باند مافیایی کرزی وبرادران دزد وی میباشد که میخواهند ناکامی های خود را بالای پنجابی یان بیندازد وتوجه امریکا را به انها معطوف کنند.

   تنویر خود یک گوساله کم عقل است که دیگران را نیز بی عقل فکر کرده است

   گفتن از ما تصمیم از شما

   برادرتان

   روشن خراسانی الاصل دوست هندستان کبیر ودشمن قبیله گرایان سرگین شتر خوار

  • پنجابی بچه و دوست هند کبیر ؟

   و هند کبیر را هند ستان خواندن فقط کار پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان است. زیر هند کشوری است با ادیان مختلف ، با کلتور و رسم و رواج های مختلف و بزرگترین دموکراسی جهان

   این پنجابی بچه کثیف که میگوید دوست هند کبیر است در عین حال نمیخواهد دشمن درجه یک هند کبیر و لوی افغانستان یعنی چتلستان ( پاکستان) نابود شود و نمیخواهد تا امریکا قوای خویش را به پشتونخواه و بلوچستان اشغالی بفرستد.

   لعنت و نفرین بر چتلستان

   پشتونها و مردمان هند به صورت اخص و افغانها به صورت عام باید بدانند که یگانه راه آرامی منطقه نابودی این عقده سرطانی پاکستان( چتلستان) است.

  • در جای که من زندگی میکنم از همین قوم مردار پنجابی چتلستان گله های زیادی را میبینید. همه شان زشت، کثیف که از شدت بوی بدی که از وجود شان میاید یک لحظه نمیشود کنار شان ایستاده شد. زنان شان با بینی های کلان گویی مشرف بیشرف چادر به سر کرده و لب های خود را سرخ کرده.
   این مردم همه به نام فریب کار ، دغل، دزد و بد بو مشهور اند و مردم محل برایشان پکی خطاب میکند که مخفف پاکستانی است.

 • آقای محترم صالح

  تشکر از افشا کردن بیشتر این قوم کثیف و بویناک و امید که افغانهای دیگر هم مانند شما متوجه شود که این قوم کثیف دشمن درجه یک مردم ما و وطن ما مشترک ما افغانستان عزیز است.

  یک مسله دیگر را خدم شما عرض کنم که این قوم کثیف به فاحشه های مانند هستند که قبل از پول گرفتن کمی ناز و نزاکت هم میکنند.

  منظور من در رابط با بمباری طیارات بی پیلوت امریکا و مسدود کردن راه های اکمالاتی بوسیله پنجابی های کثیف و بویناک است.

  این سوختاندن تانکر های تیل که بدون شک بدستور آی اس آی در انتقام از کشته شدن تروریستهای شان صورت گرفته فقط یک ناز و قهر پنجابی ها است.

  ولی امریکا با وصف همه این ناز و کرشمه و قهر و خرام دیروز باز هم دو بار مراکز تروریستها را مورد بمباری قرار داد.

  که ما میگویم ماشاالله ماشاالله امریکا

 • تنویر خان اگر از بوی گپ میزنی از اوغان کرده کثیف و بویناک در دنیا کسی نیست هه هه

  • من قبلا گفته بودم که اجنت آی اس آی زیر نامهای عطا خیل ، خان، مزاری، دریادلی ، سهراب، روشن، پیغام و غیره اشخاص مانند شما شیلا جان را که به قول خود تان اوغان ها شما از تحصیل و مکتب منع کرده بود استفاده میکنند.

   ولی در مورد بوی بد من فقط به شما یک مسله را میگویم که این تنها من نیستم که این را میگویم بلکه پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان در سراسر جهان معروف اند که بوی بد میدهند و خیلی کثیف اند.

   اگر پنجابی کثیف و بویناک به لندن هم بیاید و با میلیونها شامپو و صابون شستشو شود باز هم همان بوی بد از وجود او بیرون میشود.

   درحالیکه اگر این امکان برای آن افغان بیچاره که به علت قلت آب و امکانات دیگر بو میدهد برابر شود شما خواهید دید که او پاکترین و خوشبو ترین انسان روی زمین است.

  • مضمون ذیل را قبل از همه پشتون ها بخوانند.

   افغانستان کې د سولې هڅو پنجاب وارخطا کړی

   سرلوڅ مرادزی

   وړمه ورځ د اکتوبر په شپږمه ، واشنګټن پوست ورځپاڼې د افغان او عربي سرچینو په قول راپور ورکړ چې « د طالبانو او د افغانستان د حکومت استازو په خپل هیواد کې د جګړې د پای ته رسولو لپاره پټې خبرې پیل کړي دي.
   واشنګټن پوسټ د سرچینو نوم نه دی اخیستی خو د هغو له خولې یې ویلي چې خبرو کې د طالبانو شاملو استازو ته د کوټې شورا او د هغې مشر ملامحمدعمر واک ورکړی دی . »
   ریښتیا هم که هېواد کې د پېښو روستی بهېر وڅارو ، ښکاري چې د دولت د ځینیومخالفو وسلوالو سره د روغې جوړې په موخه ، په افغان دولت کې سولې ته د ژمنو ځواکونو هڅې زیاتې شوې دی .
   په نړیواله کچه هم د روغې جوړې خبرو ته اوس د اوریدو غوږونه زیاتیږي . د امریکا ولسمشر اوباما او په راوروسته کې افغانستان کې د ناټو عمومي بولندوی دیوید پيټریوس هم د افغان دولت او وسلوالو مخالفینو تر منځ له خبرو اترو څخه خپل ملاتړ څرګند کړی دی .
   خو که یوخوا په کور دننه ، سیمه او نړیواله کچه د روغې جوړې هڅې زیاتیږي او کوښښ دا وي چې د جګړې پر لمبو اوبه وپاشل شي او ولسونه د جګړې پرځای سولې ، امنیت ، پرمختګ او سوکالۍ ته وهڅول شي بلخوا د جګړې ، ترهګرۍ او شرارت ځواکونه هم چوپ نه دي ناست او ورځ تربلې زیات د روغې جوړې ، سولې او امنیت پر سنګرونو یرغل وروړي او په دې لار کې پخپل ټول شیطاني ځواک جنګیږي !
   کله چې افغانستان کې د روغې جوړې او سولې خبرې زور اخلي ورسره سم پنجاب کې د شرارت مرکزونه فعالیږي او هلته روزل شوې او پالل شوې بلاګانې د افغانستان په لور راخوشې کیږي . دا چې دې روستیو کې جنرال حمیدګل د بي بي سي لخوا غږول کیږي او وايي « دوی ( دلته د حمید ګل موخه افغانان دي ) له بهرنیو سرتیرو څخه غوښتي چې راشی او افغانستان اشغال کړي ، دا نه هیریدونکې ده او طالبان به هیڅکله د خبرو اترو لپاره حاضر نه شي .طالبان باید یوازې طالبان و نه بلل شي دوی د افغانانو له ملی مقاومت څخه استازيتوب کوي . حکمتیار او ډیر نور مجاهدین له طالبانو سره دي او د یو سیوري لاندې کار کوی ، کرزی او همکاران یې د افغانستان د خلکو په اند جنایت کوونکي دي »
   « بارک اوباما باید له ملاعمر سره خبرې اترې وکړي ، دا د افغانستان د مسلې حل دی ، ایتلافي ځواکونه او ناټو څه کاره دي؟ دوی اشغالګر ځواکونه دي.دوی ټول باید افغانستان پریږدي او دا د ملاعمر او مخالیفینو غوښتنه ده.»
   د حمیدګل په څرګندونو کې څو خبرې مهمې دي : لومړی داچې افغان دولت به له طالبانو سره مخامخ خبرې نه کوي او دا هغه زړه تګلار ده چې پاکستان پخوا هم په اتیاومو او نوي ومو کلونو کې مجاهدین نه پریښودل چې د دوکتور نجیب الله له حکومت سره مخامخ خبرې وکړي او هلته هم پنجاب د مجاهدینو پرځای په ژنیو کې د ملګرو ملتو په منځګړیتوب له افغانستان سره خبرې مخې ته بیولې . حمیدګل غواړي دلته هم هغه زړه تګلار وکاروي خو لږ په بدله بڼه یانې داچې دا ځل به د افغان دولت پرځای امریکا له طالبانو سره د پنجاب په منځګړیتوب خبري کوي . یوخوا به امریکا وي بلخوا به پنجاب وي او طالبان به هسې تش نوم وي ، دوی به د افغانانو پرځای د افغانستان د کړکېچ د حل لپاره خبرې کوي ! هرڅه چې پنجاب او امریکا پریکړه وکړه ، افغانان باید هغه پریکړه ومني او کنه طالبان به په افغانستان کې جنګیږي او پنجاب به حق لري چې د طالبانو څخه ملاتړ وکړي ځکه چې د حمیدګل په وینا طالبان د ملي مقاومت څخه استازیتوب کوي !
   همدارنګه بله خبره چې تر دې هم پوچه او بده ده ، دا ده چې حمیدګل او پنجاب یوازې د خرڅ شویو طالبانو او ګل بدین په استازیتوب نه غږیږي بلکې د ټولو افغانانو په استازیتوب غږیږي . دا چې ددې استازیتوب حق ده له کومه کړی د اریانتیا او پوښتنې وړ خبره ده !
   بلخوا کومې خبرې چې پنجاب او حمیدګل يي کوي ، د ګل بدین ډله ټپله يي هم کوي . د اکتوبر پر اوومه چې پر افغانستان د امریکا په مشرۍ د نړیوالې ټلګې « ايتلاف » د حملې له نهمې کالیزې سره برابره ده په دې اړه د ګل بدین د اسلامي ګوند په اعلامیه کې لولو : « افغانانو ته وايو: د لاس پوڅي حكومت هيڅ اداره، هيڅ تشكيل، هيڅ پرېكړه، هيڅ ځواك، كه دا پارلمان وي، كه اردو، پوليس او ملي امنيت وي، كه بانك وي، كه د زمكو وېش وي، كه د سولي او روغي جوړي په نامه دروغجن او غولوونكي اعلانونه وي او كه شوراگاني او كميسيونونه ورته جوړول وي، هيڅ څه ئې مه د اعتبار وړ گڼئ او مه دا طمعه ترې كوئ چي د هېواد او افغان ولس په گټه د څه كولو توان او واك لري، له بانكونو نه خپل امانتونه وباسئ، دا بانكونه د دې لپاره جوړ شوي چي د افغانانو شتمني لوټ كړي، خارج ته ئې انتقال كړي او د امريكايي ځواكونو له وتلو د مخه له هېواده كډه شي، بايد دې ته متوجه وئ چي د زمكو او په ښارونو كي د استقرار په اړه نه د شمالي ائتلاف د خبيث دور تصرفات قانوني دي او نه د اوسني امريكائي حكومت تصرفات، نه ئې اسناد اعتبار لري او نه قبالې، نه ئې مجاني وېش معتبر گڼل كېږي او نه پېر پلور، اخيستونكي دي پوه وي چي هلي ځلي او مصارف به ئې هدر ولاړ شي. په قومي او مذهبي بنيادونو جوړ شوي ښارگوټي به د دولت په حساب مصادره كېږي، د شهداوو او ايثارگرانو كورنيو او بې كوره مهاجرينو ته به وركول كېږي »
   دا خبرې د لغمان د خلکو دې اصطلاح ته پاتیږي « بز بز نه مر ، که جو لغمان میرسد » . د ګل بدین ډلې په ۹۰ ومو کلونو کې لکه د مجاهدینو د نورو ډلو پشان د کابل په جګړو کې ازماینه ورکړې . افغانانو ته يي د کورونو پرځای ګورونه ورکړي . کابلښار يي وران کړی او د هېواد ګوټ ګوټ يي د افغانانو په وینو لمبولي دي . افغانان ، ګل بدین او د هغه پشان نور جهادي مشران ښه پېژني او په دې اړه یو جهادي مشر هم زیاتو لاپو ، باټو ته اړتیا نلري !
   دا چې له افغانستانه دې د لویديځ ځواکونه ووځي په پنجاب کې لومړی د حمیدګل او یا کوم بل په خوله ویل کیږي او روسته د پنجاب طوطیانو هر یو ملاعمر، ګل بدین او نورو ته په خوله کې ورکول کیږي چې هغه تکرار کړي او شخوند پرې ووهي .
   دې ورځو کې د ناټو د ۵۰ اکمالاتي موټرو سوځول هم چې د ناټو په وړاندې د پنجاب د نااعلان شوې جګړې په مانا دي ، د سولې خبرو د مخنیوي لپاره اغیزمنه وسله ګڼل کیدای شي .
   بلخوا د وال ستریټ ژورنال په وینا « ای ایس ای افغاني بلواګر لمسوي چې خپلې حملې لا زیاتې کړي او ملکي وګړي هم په نښه کړي . همدارنګه ای ایس ای طالبان هڅوي چې د سولې خبرو په وړاندې ودریږي او هغه ومنه مني . په کونړ کې د طالبانو یو ځايي بولندوی د وال ستریټ ژورنال خبریال ته ویلې چې ای ایس ای غواړي هغه بولندویان چې د دوی لارښوونې نه مني بندیان کړي . نوموړي ویلي چې غواړي د بهرنیانو په وړاندې له جګړې لاس واخلي ، خو ای ایس ای غواړي چې د پولیسو ، سرتېرو ، ښوونکو او انجینرانو په وژلو سره ولس وډاروي . نوموړی زیاتوي کله چې يي نه غوښتل د ای ایس ای پورته لارښوونې او امرونه پلي کړي ای ایس ای هوډ ونیو چې نوموړی بندي کړي .
   په کور دننه هم شیطاني ځواکونه د پنجاب او حمیدګل تبر ته لاستی کیږي او د ګل بدین او نورو ترهګرو پشان غواړي د روغې جوړې خبرې شنډې اود سولې هڅې په اوبو لاهو کړي .
   څو اونۍ وړاندې په هغه غونډه کې چې د شهید اوونۍ په نوم جوړه شوې وه د ولسمشر پخواني مرستیال احمد ضیا مسعود د افغان حکومت او طالبانو ترمنځ د سولې پر خبرو اترو کلکه نیوکه وکړه ، نوموړي زیاته کړه « ’’د افغانستان د کړکېچ د اواري لپاره دا ډېره مهمه ده چې موږ ولې پخپله له پاکستانيانو سره خبرې اترې و نه کړو »
   دلته هم وینو ددې پرځای چې غوټه په لاس پرانیځو په لویلاس د کور دننه خبرې تاریخي دوښمن پنجاب ته په واک کې ورکوو او له دوښمنه غواړو په موږ کې سوله راولي !
   بل ګاونډی ایران هم غواړې چې له پاکستانه روسته پاتې نشي او په افغانستان کې د جګړې تنور تود وساتي د اکتوبر په شپږمه يي نیمروز ولایت ته ۱۹ ټنه چاودېدونکي توکي راننیستې چې د نیمروز ولایت د ګمرک لخوا نیول شوي .
   په دې توګه ګورو د روغې جوړې او سولې دوښمنان که د افغان دولت په دننه کې دي ، که د مذهبي سخت دریځو په بڼه دي او یا د پنجاب په پوځي کړیو او ای ایس ای کې ناست دي ، ټول سره یو دي .
   د افغانستان او سیمې په دې شېبه کې د سوله پالو او مختګ پالو دنده ده چې پخپل یو موټيتوب سره د شیطاني او شرارت ځواکونو مخه ډب کړي ، افغانستان ته سوله راوګرځوي او په سیمه کې د دیموکراسۍ او پرمختګ هيلې ژوندۍ وساتي !

   د ۲۰۱۰ کال د اکتوبر اوومه

  • باز هم حملات طیارات بی پیلوت در پاکستان= چتلستان و باز هم پنجابی های کثیف و بویناک و آی اس آی آن کاروانهای اکمالاتی ناتو را به آتش کشیدن

   اینرا میگویند غلام های کثیف و بویناک چتلستان با سازنده و صاحب شان زور زدن

   انشاالله این شروع بربادی پاکستان = چتلستان این کشور مصنوعی خواهد بود.

   یگانه راه تامین صلح و امنیت در منطقه و یگانه راه مبارزه با تروریستهای که بر ضد مردم بیگناه بلوچ ، پشتون، افغان و هند بلند شده اند ، تجزیه پاکستان= چتلستان است که با فرستادن قوا به داخل پاکستان = چتلستان باید آغاز شود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس