صفحه نخست > خبر و گزارش > لغو دادگاه ویژه انتخاباتی

لغو دادگاه ویژه انتخاباتی

خبرگزاری بست باستان
دوشنبه 24 جنوری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خبرنگار: عباس غزنوی
ت

اریخ : چهارم دلو -89

رئیس جمهورکرزی با لغو دادگاه ویژه موافقت کرد

مجلس نمایندگان روز چهارشنبه افتتاح خواهد شد

یک

منبع موثق نزدیک به ریاست جمهوری به خبرگزاری بست باستان گفت که اقای کرزی لغوداد گاه ویژه را که ازسوی نامزدان برنده پیشنهاد شده بود، پذیرفته است.

به گفته این منبع، یک کمیسیون نه نفره در این راستا موظف شده تا روز چهار شنبه پارلمان را افتتاح کند.
منبع افزود کمیسیون یاد شده متشکل از وزارتخانه های امورداخله، وزارت دفاع، امور پارلمانی، ریاست عمومی امنیت ملی، معاون سخنگوی ریئس جمهور، مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، تلویزیون ملی، وزارت اطلاعات وفرهنگ و بخش امنیتی ریاست جمهوری می باشد.

منبع یاد آورشد : احتمال می رود که رئیس جمهورکرزی به خارج ازکشور سفرکرده و درمراسم افتتاح پارلمان حضورنداشته باشد.

به گفته منبع، رئیس جمهورکرزی درعین حال یاد آورشده است که اعتراضات و شکایات مبنی بر تقلب در انتخابات با حفظ مصونیت پارلمانی وکلا از طریق دادگاه عالی و براساس قانون اساسی و دیگر قوانین نافذه کشور رسیدگی خواهد شد.

درحالی که تنش ها و کشمکش ها میان نامزدان معترض و برنده انتخابات پارلمانی همچنان ادامه دارد نامزدان برنده تاکید دارند که مجلس نمایندگان باید تا دو روزدیگرافتتاح شود.

علی اکبرقاسمی یک تن از نامزدان برنده انتخابات درگفتگو با خبرگزاری بست باستان گفت اکثریت قاطع نامزدان برنده تصمیم گرفته اند که روزچهارشنبه مجلس نمایندگان را افتتاح کنند. این در حالی است که میراحمد جوینده یک تن از نامزدان معترض به خبرگزاری بست باستان گفت اکثریت قریب به اتفاق نامزدان معترض برادامه کار محکمه خاص تاکید دارند .

به گفته وی درصورتی که رئیس جمهورکرزی محکمه خاص را لغو و به روزچهارشنبه مجلس نمایند گان را افتتاح کند از حیثیت و اعتباراو به شدت کاسته خواهدشد.

رئیس جمهورکرزی درحالی از لغو دادگاه ویژه و افتتاح پارلمان سخن گفته است که سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشورکانادا پیشتر از تاخیر گشایش پارلمان ابراز نگرانی کرده بودند.


سرانجام پس از منازعه وگفتگو های زیاد میان ریاست جمهوری و نامزدان برنده، داد گاه ویژه انتخاباتی لغو گردید.

یک منبع موثق پارلمانی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری بست باستان گفت، رئیس جمهور موافقه کرده است تا داد گاه ویژه انتخاباتی را لغو کند.

به گفتهء منبع، قرار است مسایل جرمی انتخابات با حفظ حرمت اعضای پارلمان، در چارچوب قانون اساسی وقوانین نافذه کشور ازسوی ستره محکمه تعقیب گردد.

طبق یک خبردیگر کمیسیون 9 نفره متشکل ازنمایندگان وزارت امورداخله، وزارت دفاع، وزارت امور پارلمانی، ریاست عمومی امنیت ملی، معاون سخنگوی رییس جمهور، مطبوعات حکومتی، تلویزیون ملی ، وزارت اطلاعات وفرهنگ وبخش محافظت امنیتی ریاست جمهوری نیز برای آمادگی ها جهت افتتاح پارلمان تشکیل گردیده است.

عکس از اسوشیتد پرس

همچنان گفته می شود که رییس جمهور در جلسه افتتاحیه مجلس پارلمان اشتراک نخواهد کرد و به سفری به کشور ونزویلا خواهدرفت .

تنشها میان نامزدان برنده وریاست جمهوری پس ازآن بالاگرفت که حامد کرزی طی فرمانی افتتاح پارلمان را تا اول ماه حوت به تاخیرانداخت اما بعد از این اعلان ، نامزدان برنده طی گردهمایی تصمیم بر افتتاح پارلمان در روز یکشنه هفته جاری گرفتند ولی بعداً طی یک جلسه درارگ ریاست جمهوری افتتاح پارلمان به روز چهار شنبه موکول گردید.

واژه های کلیدی

انتخابات در افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • كدام داد كاه اختصاسى؟
    داد كاه انتخاباتى همان كميسيون شكايات انتخاباتى است و بس.اين افراد فاسد بالاى قانون اساسى ريشخند ميزنند.ازو رابر جور كردند هر طرف كش ميكنند.كار بارلمان ختم است ديكر هركه دست كارى كلاه بازى كند و دغل كرى كند يك دغل باز است.نمايندكان يكبارجه و متحد از حق خود دفاع ميكنند و عزت و حيثيت بارلمان را نكاه ميكنند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس