صفحه نخست > حقوق بشر > حملات وحشیانه کوچی ها به بهسود؛ کرزی و حلقه ی قومی- مافیایی او به جنگ داخلی (…)

حملات وحشیانه کوچی ها به بهسود؛ کرزی و حلقه ی قومی- مافیایی او به جنگ داخلی گسترده دامن می زند!

کابل پرس
پنج شنبه 7 جون 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: خبرهای مختلف از منطقه ی بهسود ولایت میدان حاکی از آن است که حملات سالانه ی کوچی ها به مردم محل امسال با شدت فراوان آغاز شده و آنان در این حملات از پشتیبانی کامل طالبان، اردوی افغانستان و امنیت ملی برخوردارند.

عکس از حملات امسال کوچی ها
شاهدان عینی می گویند صدها کوچی بصورت کامل مسلح شده و علاوه بر بدنه ی قومی قبیله ای اردوی افغانستان و امنیت ملی، اداره ی ولایت میدان نیز در هماهنگی کامل با آنان قرار داشته و کوچی ها با موترهای دولتی مخصوص امنیت ملی و اردو و موترهای تیزرو که در اختیار طالبان است در منطقه جابجا می شوند. بدنه ی قومی قبیله ای اردوی افغانستان امسال از چرخ بال/ هلیکوپتر برای پوشش حمایتی از کوچی ها استفاده می کند. اردویی که باید وظیفه اش جنگ با دهشت افکنی و تروریزم باشد، بر مبنای قومی و قبیله ای اکنون در خدمت تروریزم قرار گرفته است.

عکس از حملات امسال کوچی ها
حملات امسال کوچی ها تاکنون به کشته شدن 5 تن از مردم محل، اسیر شدن 3 تن و زخمی شدن 11 تن دیگر آنان انجامیده است. صدها تن از مردم محل مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده و مکاتب و سایر مراکز خدمات عمومی در حالت تعطیل قرار دارد. پیش از آغاز این حملات که از هفته گذشته آغاز شده، صدها خانواده نیز، برای نجات جان خود منطقه را ترک کرده اند. کوچی ها در حملات خود خانه ی های مسکونی مردم را غارت و تخریب کرده اند. محصولات کشاورزی و زمین های مردم نیز طبق عادت همیشگی کوچی ها از تخریب در امان نمانده است. در کنار خانه ها، دوکان ها، مکاتب و زمین های کشاورزی، مساجد و کتاب های مقدس مسلمانان نیز مانند سال های قبل تخریب شده و به آتش کشیده شده است.

عکس از حملات امسال کوچی ها
مردمی که هنوز در محل حضور دارند از این هراس دارند که این حملات شدت یافته و به کشتار وسیع بیانجامد. همچنین این هراس وجود دارد که کوچی ها مردمی را که به اسارت گرفته اند، مانند قبل به شکل وحشیانه به قتل برسانند. آنان قبلا مردم اسیر را ابتدا سنگسار کرده، با اسب بر جنازه ی آنان تاخته و سپس جنازه را آتش زده بودند.

عکس از حملات امسال کوچی ها

اسناد جعلی مالکیت کوچی ها، صادر شده توسط حاکمان جلاد، اسناد جرم آنان است!

در افغانستان حکومت عادل وجود ندارد. حکومت حامد کرزی غرق در فساد، تبعیض، جنایت و مواد مخدر است. در صورت وجود حکومتی عادل، حکومت از قربانیان باید پوزش می خواست و زمینه های اجرای عدالت و بازگرداندن حقوق قربانیان را فراهم می کرد. سند در دست داشته کوچی ها، صادر شده توسط جنایتکاران تاریخ افغانستان مانند عبدالرحمان و نادر و هاشم و محمود و...اسناد جرم آنان است. حکومت باید بجای حمایت از چپاول، تاراج و کشتار کوچی ها، تحقیقات گسترده ای را درباره دست داشتن آنان در جنایت های مختلف در دوره های مختلف انجام دهد.

باید دیده شود که کوچی ها تا چه اندازه در جنایت هایی حاد مانند قتل عام، نسل کشی و کوچ اجباری مستقیم و غیر مستقیم دست داشته اند.

اکنون سال ها و دهه هاست که عده ای با نام کوچی، با پشتیبانی حکومت های ظالم ، در حالی که اسناد جعلیِ امضا و مهر شده توسط جلادان تاريخ افغانستان را بدست دارند، ادعای مالکيت زمين های باشندگان مناطق مختلف افغانستان را می کنند. هر سال باشندگان اصلی اين مناطق که بيشتر کشاورز هستند، شاهد هجوم و تاراج اين عده می باشند و در سال های اخير اين تاراج همراه با کشتار، افزايش چشمگيری يافته است.
یکی از ریشه های اصلی این جنایات سازمان یافته به زمان عبدالرحمان بر می گردد. اواخر قرن 19 وقتی پادشاه جنایتکار افغان عبدالرحمان با حمایت کامل بریتانیا دست به نسل کشی مردم هزاره زد و برده داری را رواج داد، زمین های قربانیان نیز به سربازان وی و کوچی ها افغان در اطراف کوه های سلیمان وعده داده شد. کوچی های افغان همه از نقاط مختلف گرد آمده و در جنگ نابرابر حاکم افغان با باشندگان اصلی این سرزمین همراه شدند. پس از کشتار وسیع، زمین های قربانیان به کوچی ها و سربازان افغان واگذار شد. از مناطق مختلف قندهار، تا زابل، هلمند، غزنی و ارزگان فعلی، زمین های مردم غصب شده و اسناد مالکیت برای کوچی ها و سربازان افغان صادر گردید. حاکمان پس از عبدالرحمان نیز هر کدام بر اساس همان سیاست قومی و قبیله ای خود، بر صحت این اسناد جعلی تاکید کرده و فشار را بر باقیمانده ی قربانیان افزایش دادند.
از سویی کوچی ها و نمايندگان آنان مانند حشمت غنی احمدزی برادر واپسگرا و متعصب معروف اشرف غنی احمدزی ادعا می کنند که آنان فقير ترين مردم افغانستان هستند و از سویی ديگر با هزاران هزار مال و گوسفند و بز و شتر خود که ارزش آن بارها بيش از دارايی مردمی مانند مردم بهسود می شود، اسناد جعلی مالکيت را پيشکش می کنند و پشتيبانی مقامات بلندپایه ی افغانستان را با خود دارند.

هجوم مسلحانه ی اين افراد به بهسود در چند سال گذشته باعث کشته شدن ده ها تن به شمول کودکان و کهنسالان شد و هزاران تن از خانه و کاشانه رانده شدند. حتا در ماه جون سه سال پیش سه جوان يک خانواده توسط آنان مثله شده و جسد آنان در مناطق اطراف بهسود رها شد.

اکنون نگرانی ها درباره ی تکرار کشتار و کوچ اجباری در مناطقی مانند بهسود و دایمیرداد و ...افزايش يافته است. اضطراب و نگرانی ميان کودکان و زنان و مردان به وضوح وجود دارد.

چاره چيست؟

چگونه می توان مانع از هجوم به خانه و کاشانه شد؟

به حکومت فاسد کرزی و وزارت دفاع و داخله اش و امنیت ملی او که خود از مهاجمان دفاع می کنند اعتماد کنند؟
سلاح بدست بگيرند در حالی که خود از نخستين کسانی بودند که به دولت اعتماد کردند و به اميد زندگی ديگر اگر سلاحی داشتند را تحويل دادند و در مقابل آنان اکنون مهاجمان مسلح اند؟

با هراس از حمله ی انتحاری آدمکشان طالب تظاهرات و راهپيمایی کنند؟

مردم دنبال راهی می گردند که آرامش داشته باشند و هر روز با هجوم عده ای به نام کوچی که مسلح اند و با هزاران گوسفند و بز و شتر، در حالی که اسناد جعلی جلادان تاريخ را بدست دارند مواجه نشوند.
آنان می خواهند اسناد جعلی صادر شده توسط جلادان و فاسدان تاريخ مانند عبدالرحمان و نادر و هاشم و محمود و محمد ظاهر باطل اعلام شود و ديگر کابوسی بنام کوچی نباشد.


جنایات کوچی ها در تخریب و به آتش کشیدن زمین های کشاورزی و درختان مردم به روایت عکس!

آرامگاه حبیبه، دختر دوازده ساله ای که توسط کوچی ها به قتل رسید

جنایات کوچی ها در کشتار و بی جای کردن مردم به روایت عکس;
جنایات کوچی ها در به آتش کشیدن کتاب، مکاتب و مساجد به روایت عکس
جنایات کوچی ها در به آتش کشیدن و تخریب منازل مسکونی به روایت عکس
جنایات کوچی ها در تخریب و به آتش کشیدن روستاها، دوکان ها و سایر اموال مردم به روایت عکس

گزارش تلویزيون لمر از آنچه دو سال پیش در بهسود گذشت


رحيم وردک از ارتباط با آی اس آی تا وزارت دفاع افغانستان

کنار کشيدن از سازمانی جاسوسی مساوی با مرگ می باشد

يكشنبه 20 آوريل 2008


فروش تسليحات از وزارت دفاع به طالبان

وزارت دفاع و موج دزدی ها

چهار شنبه 6 فوريه 2008


شتاب در تاراج و جنایت!

فاروق وردک- حليم فدایی- طالبان – 300 ميليارد دالر/ هدف: کوچ اجباری و پاکسازی قومی

يكشنبه 13 ژوئيه 2008


حامد کرزی مسوول جنایات در بهسود

حامد کرزی بجای معذرت خواهی از جنایات اسلافش، تکرار و ادامه جنایات آنها را زمینه سازی می کند/ تجاوز کوچی ها ادامه "پاکسازی" سیاست امیر عبدالرحمن خان ،محمد نادرشاه و طالبان است که حالا توسط کرزی عملی میگردد
شنبه 28 ژوئن 2008, نويسنده: ثنا متین نیکپی


حمايت فاروق وردک از کوچ اجباری!

وردک نقش هماهنگ کننده را بين رهبری افراد مسلح، نعيمی والی ميدان وردک و عناصر طالبان برای يکپارچه سازی ولايت ميدان وردک بر عهده دارد

شنبه 21 ژوئن 2008


باز هم آدمکشان با بيرق سفید امارت، باز هم کوچ اجباری

کوچ اجباری يکی از جنايات حاد عليه بشريت است و اين جنايت در افغانستان بدون آنکه دولت و جامعه ی جهانی به آن توجهی داشته باشد، همچنان بوقوع می پيوندد

سه شنبه 17 ژوئن 2008


مردم نمی خواهند کوچ اجباری ديگری را شاهد باشند!

تکليف کوچی ها را روشن کنيد!

يكشنبه 30 مارس 2008


يکی از جرايم حاد عليه بشريت:

کوچ اجباری به روايت عکس

عکاس: نجيب الله مسافر

پنج شنبه 28 ژوئن 2007,


کوچی ها در ولايت ميدان فاجعه آفريد!

نويسنده: فريد اميد

پنج شنبه 14 ژوئن 2007


شمال و جنوب هندوکش برای کوچی ها نیست

نويسنده: ثنا نیکپی

چهار شنبه 8 اوت 2007


کوچیها و هزاره جات

زمزمه ی رفتن کوچیها به هزاره جات ، موج وحشتی فراتر از تندباد گونو

شنبه 12 آوريل 2008, نويسنده: عبدالحمید اعتمادی


دولت ملی و معضل کوچی ها

نويسنده: نوراحمد شادمان

پنج شنبه 14 ژوئن 2007


9 مکتب تعطيل شد

کوچی ها بيرق سفيد طالبان را به اهتزار درآوردند

يكشنبه 24 ژوئن 2007


آواره شدن ساکنین محل توسط طالبان کوچی

گزارشگر: تام کوگلان، خبرنگاردایلی تلگراف- ولسوالی بهسود ولایت وردک / ترجمه: مهدی مهرآئین

چهار شنبه 11 ژوئيه 2007


آواره شدن هزاران تن، بسته شدن مکاتب و مراکز خدمات همگانی،

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • راستى اين فاجه هرسال تكرار ميشود.يك كروه مسلح تا دندان بنا كوجى در مناطق كه برادران هزاره زندكى دارند حمله ميكنند . انجام حمام خون بر با ميكنند وهم توسط مواشى خود كشت و زراعت انهارا كه يكانه اساس براى زندكى بخور نمير انهاست, برباد ميبرند. اين بلان ان فاشيستان قبيله توسط دولت قبيلوى مورد تايد قرار ميكيرد .امروز كه 40 كشور درين جا حضور دارد و وعده تضمين امنيت را داده اند و از اقوام غير بشتون سلاحا را جمع اورى كردند و مردم هم به حرفهاى انها باور كردند,اين جنا يات كه صورت ميكيرد واضحا انها هم درين قضيه شريك هستند. شايد اين بلان كستار هزاره ها و تسخير مناطق انها كدام بلام بزرك ويا معامله نين المللى باشد.سازمانهاى نام نهاد حقوق بشر .اب در دهن كرفته اند و همه خاموش اند و ميكويند كه انجا بشر نيست.تا جه وقت اين فجايع بشرى تكرار شود؟تا جه وقت بشتون ها هزاره ها را با بى رحمى بكشند و ما تا جه وقت تماشاجى باشيم؟ تا جه وقت اين كشور هايكه از حقوق بشر حرفها ميرانند اين فاجعه را تما شا كنند و خاموش باشند.كناه هزاره ها در مسلمانى انهاست انها مسلمانهاى وقعى اند ,كوكنار نميكارند.انكه كوكنار نكارد سرش از بريدن است زمين ها ى انها بايد از انها كرفته شود ودران زمين ها بايد كوكنار كشت شود.زيرا اين به اسطلاح جامعه بشرى دران نفع دارد.اين خاموشى ازان سبب است.دولت فاشيست قبيله كه اولاد هيرويين فروشان واز بول هيرويين بزرك شده اند هم به همين نظر هستند.امروز ثابت شده كه كوجى كرى زمين هارا به دشت لامزروع تبديل ميكند و در همه كشور ها ممنوع شده براى انها اسكان داده شده انها از طريق زراعت با زمين كم ميتوانند مالدارى كنند و بس.اينجا بنام مالدار مليشه ها باكستانى بشتون تبار مردم بومى مناطق را قتل عام ميكند.

 • انسجام ملیت هزاره در مقابل پلانهای شوم فاشیستی و دست ابزاران کوچی شان و براه اندازی اعتصابات و تضاهرات به خاطر دفاع از حقوق فردی و ملک و جایداد بابایی و اجدادی بیشتر از همه لازم و ضروری شده است.

  مسئله و رویداد های جاری در بهسود و دایمیرداد و دیگر مناطق هزاره نشین، با حملات مسلحانه و وحشیانۀ بیغیرتان کوچی بر مردم و دهقانان بیگناه و بی اسلحه، باید تار و پود هر هزاره را در هر کجای این عالم که هم بسر میبرند، به تکان درآورده و برای یک قیام عمومی درمقابل این چنین یک بیدادگری، ظلم و خون خوری منسجم نماید.

  معضلۀ کوچیان دیگر قابل تحمل و بخشش نیست و هر فرد هزاره با اراده و عزم راسخ باید در مقابل این بربریت که به پشتیبانی ارتجاع داخلی و پاکستانی بر سر ما هزاره ها در خور تحمیل است، قد علم نموده و مانع هرگونه ظلم و استبداد شوند.

  کوچیان باید بدانند که هزاره ها برعکس ایشان بیغیرت و خود فروخته نبوده و آتش خشم ایشان در عمق صبر و حوصلۀ آنان خاموش و مکتوم نشسته و اگر ازین بیدادگری، بیغیرتی و حملات وحشیانه دست برندارند، قیمت گزاف و غیر قابل تصوریرا خواهند پرداخت.

  و کوچیان باید بدانند که اثناد ومدارک دست داشتۀ شان در حقیقت حق چراهگاه نه بلکه سندی است که آنانرا آلۀ دست هواخواهان دروغین و فاشیستان عصر میسازد که برای رسیدن به اهداف ارتجاعی از آنان سوء استفاده مینمایند.

  ای ملت هزاره؛

  منسجم شو و برپاخیز که جان و مالت، عزت و آبرویت از دست خفاشان ملیتگرا و فاشیستان قرن یکبار دیگر در خطر است:

 • تاچه وقت مردمی بهچاره ما این ظل راه تحمل کنند ؟
  پشتوسازی در بلخ
  در زمان) امانالله شا ه( یکی از افراد او به نام ( وزیر محمد گل مهمند ( نایب‌الحکومه ولایت بلخ شد. وی سیاست پشتوسازی را در این ولایت پیشه کرد و اقدامات زیر را انجام داد:

  غصب ۵۰ هزار جریب زمین آبی تاجیکان و ازبکان و توزیع آن‌ها میان پشتوهای آورده‌شده به منطقه. اختصاص مالچرها (مراتع) به پشتوها.
  نابودسازی آثار تاریخی بلخ از جمله سنگ‌نوشته‌ها و سنگ مزارهای زرتشتی و سغدی پیش از اسلام.
  سوزاندن ۲۳۷ دست‌نویس کهن فارسی، عربی و ترکی.
  مدارس منطقه تا سال ۱۳۴۵ تنها مجاز به آموزش به زبان پشتو بودند.
  تغییر بیشتر نام‌های جغرافیایی منطقه از فارسی و ترکی به پشتو از جمله: چارباغ گلشن (شینکی)، دلبرجین (شلخی)، پلاس‌پوش (زوزان)، چهل‌ستون (غندان)، بوینه‌قره (شولگره)، آدینه‌مسجد (چاربولک)، سمرقندیان (زرغون‌کوت)، کدوخانه (بانده‌گی)، ده‌دراز (غشی)، چقیش (استولگی)، یول‌بولدی (لیندی)، کول انبونه (مندتی) و...
  در آن دوره، پس از پشتوسازی نام‌ها در ولایت‌های بلخ، جوزجان، سرپل و فاریاب، هر فرد بومی که نام بومی مکان‌ها را به زبان می‌آورده جریمه نقدی می‌شده‌است
  روش دیگر پشتو سازی عبارت از تغیر نام محل‌های مختلف به نام‌های جدید پشتو است. به عنوان نمونه می‌توان به تغیر اسم این مناطق اشاره کرد:
  تغیر نام سبزوار درهرت به شیندند
  در سال‌های ۱۳۱۶-۱۳۱۷ خورشیدی (۱۹۳۷-۱۹۳۸ میلادی) دولت افغانستان دانشجویانی را برای آموز‌ش دیدن در زمینه نظامی به اروپا و آمریکا فرستاد. بنا بر سیاست پشتون‌سازی، فرزندان مردم )هزاره قز لباش (ایرانی‌تبار و فارسی‌زبان) و شیعه‌ها از شرکت در این دوره‌های آموزشی محروم شدند
  در سال ۱۳۱۸/۱۹۳۹ بر پایه دستور دولتی زبان تدریس در همه دروس مدارس سراسر افغانستان از فارسی به پشتو تبدیل شد
  کمبود منابع به زبان پشتو و عدم آشنایی بخش بزرگی از مردم افغانستان با این زبان، باعث فلج شدن نظام آموزشی و گسترش بی‌سوادی شد. پس از چندین سال و اعتراضات عمومی سرانجام در زمان وزارت (نجیب الله خان توروایانا ،) وزیر معارف وقت، آن وزارت‌خانه ناچار شد تدریس به زبان فارسی را به مناطق فارسی‌زبان افغانستان بازگرداند. از آن پس مقرر شد در مناطق فارسی‌زبان کلاس‌ها و دروس به فارسی باشد و پشتو به عنوان یکی از درس‌ها آموزش داده‌شود و در مناطق پشتوزبان زبان تدریس پشتو باشد
  از سال ۱۳۱۸ خورشیدی برای کارمندان ورازت‌خانه‌ها، بانک‌ها و دیگر ادارات افغانستان به صورت اجباری دوره‌های زبان پشتو گذاشته‌شد. این دوره‌ها تا ۱۳۵۷ خورشیدی ادامه یافت ولی با ناکامی روبرو بود. کم‌تر کسی از فارسی‌زبانان که این دوره‌ها را گذارندند قادر به نوشتن و خواندن پشتو در سطح کافی بودند
  انجام مهاجرت‌های اجباری برخی از گروه‌های قومی و ملیتی در افغانستان یکی از روش‌های پشتوسازی بوده‌است.به‌عنوان مثال سیاست انتقال گروه‌های قومی پشتون به سمت شمال افغانستان در دورهً صدارت محمد هاشم خان می‌توان ذکر کرد.
  در زمان صدارت نامبرده ریاست ناقلین در چارچوب وزارت داخله ایجاد شد که محمد گل مومند بسمت وزیر داخله ایفای وظیفه می‌نمود. ریاست مذکور وظیفه و تطبیق اسکان قبایل آنطرف سرحد آزاد جنوب افغانستان را در نواحی سمت شمال بعهده داشت به آرزوی آنکه بتواند گروه قومی پشتون را در افغانستان توسعه بخشد. نامبرده برای تشویق هرچه بیشتر ناقلین زمین‌های درجه اول نزدیک سرآب را برای آنها توزیع می‌کرد

 • ببینید دشنام دادن به قوم پشتون کاری درستی نیست، البته به فکر من.
  چیزی را که من میخواهم بنویسم این است که آیا مردم هزاره و تاجک را خواب بورده ویا اهل غیرت و ننگ دیگر نیستن چرا مقابل شان مسلح نشده و جواب دندان شکن به این کوچی های وحشی نمیدهند اگر این ها وحشی میشوند شما وحشی تر شده و کاری کنید که دیگر برای هفت پشتش پند گردد بکشید ، به آتش بزنید ، پوست کنید ، دخترانشان را کنیز بگیرید ، اطفالشان را حلق آویز نموده و چشمای شان را بکشید تا دیگر در فکر پدر و پدر کلان خودهم فکر حمله سوی شما را نداشته باشند این قبیله وحشی که باعث نامبدی و شرمساری پشتون ها است بهتر آنکه هیچ نباشد و از بین برود.
  باز هم تکرار میکنم که بخاطر یک گروه خاص وحشی تمام پشتون ها را قلم داد نکنید و این توهین به کرامت انسان های بیگناه پشتون که فیصدی کم را هم تشکیل میدهد است که همانند شما با دیدن این تصاویر متاثر میگردد. تشکر

 • این پیام خاص به کریم خلیلی است . بیشر مانه رای ما مردم را به خرزی دادی و امروز خودت سیل بین هستی . ننگ به تو بی شرم و بیغیرت ایزک !!

 • یک عالم تشکر از مقاله علمی واستدلالات منطقی تان در قسمت رد جنایات آدمخواران کوچی

 • سلام به همه هموطنان،
  واقعآ که این همه ظلم است بسیار تراجید است، ولی باید بگویم که همین ولسوالی بیهسود یکی از طرفداران آقای کرزی بود در هنگام انتخابات ریاست جمهوری با معذرت که باید گفت از درد دل باید گفت که "چیزرا که میکارید همان را درو میکنید" باوجود که در طول تاریخ بالای مردم هزاره از این بیشتر ظلم صورت گرفته ولی نمیدانم چرا باز هم از اینها در دور انتخابات گذشته پشتبانی کردند من نمیدانم که چه وقت مردم هزاره ما حقیقت را درک میکنند و دوست ودشمن خود را می شناسند؟

 • اینهم شمه از خون آشامیهای طالبان است.
  اما در اصل مقصر اصلی حامیان و پرورش دهندگان آنان چه در داخل و چه در خارج از كشور است.
  این خیلی درست است كه ما بیشتر طالبان را كه اصلا مانند سامانهای بازی برقی ساخته و پرداخته شده باداران خود هستند و باید كور كورانه هر طوریكه كوك شدند عمل كنند ملامت میسازیم، اما مبارزه نهایی مان باید برای از بین بردن ریشه ها وطرد كردن پرورندگان شان باشد.
  من امیدوار به این هستم كه روزی خواهد رسید، تا از شنیدن نام مظلومان فعلی وطن پشت هر چه استعمار گر، ظالم و استفاده است جو به لرزه در آید.

 • سزاي قروت آب گرم.شما كورمغزان خوب مي شويد.باز هم به گفته امام محقق نادان خود بريد راي به كرزي بدين.در پارلمان راي به سياف بدين.شما زور پرست ترين انسانهايي هستيد كه تابه حال تاريخ به خود ديده.پشتون ها مي كشد ،مي زند باز هم ده لنگ همون هايي ايد....خدا نسلتان ره منقرض كنه

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس