صفحه نخست > خبر و گزارش > کريم خرم به پارلمان احضار شد!

کريم خرم به پارلمان احضار شد!

همراه با خبری از استيضاح وزير تجارت
سه شنبه 12 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

رييس کميسيون دينی و فرهنگی پارلمان امروز در يک نشست خبری، از احضار کريم خرم به کميسيون امور دینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی خبر داد. محمد محقق به خبرنگاران گفت که کريم خرم بايد روز سه شنبه ی هفته ی آينده به اين کميسيون حاضر شود.

او افزود که که از وزیر اطلاعات و فرهنگ در مورد تغییر لوحه آن وزارت، نامگذاری بعضی از محلات و سرک ها به یک زبان، تبدیل نام نگارستان ملی به گالری ملی، توحید برنامه اخبار دری و پشتو چگونگی اقدامات در مورد اصلاح برنامه های رسانه های همگانی نیز توضیحات خواسته خواهد شد.

قابل يادآوری ست که از زمانی که کريم خرم به عنوان وزير فرهنگ انتخاب شده است، اقدامات مشخصی را عليه فرهنگ روی دست گرفته است.

برای برکناری و اخراج کريم خرم از وزارت اطلاعات و فرهنگ امضا کنيد!

يک شخصيت فرهنگی مناسب، دلسوز و ملی بايد وزير باشد!

در يک خبر ديگر از پارلمان افغانستان، قرار است که در جلسه ی آينده، درباره ی چگونگی رای عدم اعتماد و يا صلاحيت به وزارت تجارت تصميم گرفته شود.

وزير تجارت متهم به سوء استفاده و اختلاس می باشد.

در جلسه ی امروز شماری از نمایندگان در مورد درآمد تجارتی ، ساختن پارک های صنعتی ، بیلانس واردات و صادرات ، خود کفایی زراعت ، مافیای تجارت در بلند رفتن نرخ ها ،سوء استفاده در سیاست استخدام وموارد اختلاس در واردات تیل بی کیفیت از سوی وزارت تجارت پرسش هايی را طرح کردند.

اسناد و شواهد کافی برای برکناری وزير تجارت وجود دارد!

قابل توجه وکلای ولسی جرگه ی افغانستان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • وزیر اطلاعات و کلتور در جهت دفاع از منافع ملی اقدام کرده است و کار او مورد تمجید تمام افغانهای است که وطن خویش را دوست دارند و جلو تهاجم کلتوری بیگانه را میگیرند. او در مطابقت با قانون اساسی و اگر اشتباه نکنم ماده 16 آن عمل کرده است و منافع کشور را در نظر گرفته است.

  • آشنا صاحب

   کدام منافع ملی؟ منافع ملئ که که بجای کلمات زبان فارسی دری که زبان رسمی کشور است، کلمات انگلیسی مانند کلتور، گالری، توریزم و غیره را استفاده میکند؟ لعنت بر این منطق و عقل!

   و کدام افغانها؟ افغانهای که خود را منفجر نموده و مردم بیگناه را به خاک و خون میکشند؟ نباشد منظورتان ملاعمر، ملامنصور، و ملا دادخدا باشد؟

   کدام قانون اساسی؟ همان قانون اساسی که توسط خلیلزاد و بوش ساخته شده؟ و برداشتت را از منافع ملی چرا میخواهید بر دیگران تحمیل کنید؟ فروش مملکت را نیز شما منافع ملی مینامید اما دیگران قبول ندارند...

  • ایا ماده 16 قانون اساسی برای پهلوان خرم اجازه داده است که یک ملت راازبکاربردن زبان مادریش مانع شود؟ پس اگرچنین باشد، یعنی تمامی زبان های خراسان زمین باید دیگر انکشاف نه نمابد. فرهنگ متعلق به انهای است که دارای فرهنگ هستند، نه بادیه و یاغژدی نشینان.

   تشگر!

  • ashna jan salam,
   madaye 16 taqalobi ast agar bawar nadari ba noskhaye asliye qanone asasi morajea kon wa dar hal een hama qahr na bash ok

 • افغانستان بدون آنهم در چنگال اژدها ها و نوکران بیگانه است و از وزیر اطلاعات وکلتور تقاضا میکنم با عزم راسخ قدم بردارد و از اقدام خویش پشیمان نگردد. میلیونها افغان در عقب او ایستاده اند. بگذار اقدام او چنان حالتی را به میان آورد که آنانی که تا حالا فکر کرده اند در موجودیت سگهای به زنجیر کشیده ایران میتوان به وفاق ملی نایل شد از خواب بیدار شوند و امور کشور را بدست گیرند.

  • خانم یا آقای بینام

   این اژدها و نوکران کیها هستند؟ نکند منظورتان خلیلزاد، کرزی، وردک ها، احدی، احمدزی، جلالی، اتمر، پشتون، خرم،... باشد؟

   کدام میلیونها افغان؟ همانهایی که حملات انتحاری میکنند؟ یا همانهای که قرار بود در اردوگاه موسی قلعه تمرینات نظامی را از بادارانتان فراگیرند؟ آفرین بر شما بی غیرت ها!

   آنقدر سگانه فکر میکنید که همه را سگ میپندارید... اما اگر به اعمال یکدیگر ببینیم فرق کلب و انسان را به سهولت خواهیم کرد. تو را به پشتونوالی ات قسم که حملات انتحارئ شما بیشتر به سگ میماند یا بر زبان آوردن کلمات دانش، دانشمند، دانشگاه ... و دانشجو؟

   شما اگر مترادف کلتور را در زبان خود ندارید میتوانید از زبان انگلیسی استفاده کنید اما حق ندارید کلمات زبان نو بنیاد خود را بر ما تحمیل کنید.

   تجربه نشان داده است که هر قدر مانند طالبان (که حقا از اولادۀ آنها میباشید) فشار آورید به همان پیمانه مردم بر ضد تان میشورند.

   زبان دوزخ بر شما مبارک باد! ما نمیخواهیم از آن استفاده نماییم چونکه از خداوند ج امید بهشت را داریم!

  • وکیل احمد ایرانزاده

   آنانی که حملات انتحاری میکنند به خاطر وطن ، آزادی و استقلال وطن شان میرزمند. شما با افتخار در آغوش امریکایی ها پناه برده اید. این چیزی تازه نیست . همانهای که امروز بر ضد جنایتکاران امریکایی و انگلیس میرزمند دیروز اردوی سرخ را به زانو در آورده بودند. و به یاد داشته باش که امریکایی ها تا ابد شما را بر سر شانه های شان حمل نخواهند کرد. وقتی مانند روسهای جنایت پیشه سر افگنده رفتند شما میتوانید دانشگاه و ایران زمین بگویید.

   وسلام

 • دوستان سلام!
  از قرار معلوم وزارت اطلاعات و فرهنگ و یا (کلتور به زبان انگلسی) که ما به زبان بین المللی (پشتو) هیچ معادلی برایش نداریم و اصلآ کلمه ای که فرهنگ و یا کلتور معنی داشته باشه در زبان پشتو نیست فعالیتهای قومی خود ره افزایش داده است و برای از بین بردن دیگر زبانها کمر بسته است.
  جای تعجب است که وزیر فرهنگ کشوری که بیش از 75 در صد مردمش به فارسی دری صحبت میکنند و تقریبآ 99 درصد مردمش قادر به صحبت کردن به این زبان است ره زبان خارجی نامیده است و از آن مهیم تر غیر اسلامی قلمداد نموده است.
  من زمانیکه این مطلب ره در بی بی سی خواندم متعجب شدم که حالا زبان هم به زبان اسلامی و کافری تبدیل شده است و حلال و حرام برایش تعین شده است.
  من فکر میکردم حضرت محمد(ص) بنیان گذار دین اسلام از عربستان سعودی بوده و به زبان عربی صحبت میکرده اما حالا با روشن کردن آقای خرم فهمیدم که حضرت محمد(ص) در ولایت (خوست) به دنیا آمده است و به زبان مقدس (پشتو و انگلیسی) صحبت میکرده است از اینرو زبان (پشتو و انگلیسی) زبان اسلامیست و زبان فارسی دری زبان کافر و کسانیکه از زبان فارسی دری استفاده کند خلاف شریعت اسلام عمل کرده است جهاد علیه شان واجب است باید سر بریده شوند و یا هم توسط وزارت امر بمعروف و نهی از منکر و افرادی مربوطه ذریعه (حمله انتهاری) به جحنم حاصل خواهند شد.
  در اخیر باید گفت که آقای کرزی بهتر از آقای خرم نتوانسته است کسی ره پیدا کند چون آقای(ملانیازی) دیگر در بین ما وجود ندارد که خلا ره پر کند.

 • باعرض احترام به خواننده گان کابل پرس?، همچو اشخاصی بي مسوليت ومتعصبی چون اقای خرم در مقام وزارت نشانگر سطی گرفتن وبي تفاوت بودن اقای کرزی را نشان ميدهد . باگماشتن چنين اشخاصی فقط کشت کردن ودامن زدن به تعصبات قومی وزبانی نميتوان کدام دستاورد ديگری را انتظار داشت. اقای خرم از اينکه ملت هنوز درجنگ تعصبات مذهبی قربانی ميدهند کافی نيست ؟ باز ازملا عمر وگلبدين دستور جديدی دريافت نموده ايد وشروع به تبليغات زهراگين لسانی راکرده ايد ملت نسبت به ايده افراطيگرای تان اگاه وبه چشم ناباوری به شما مينگرندمتاسفانه گذشته مملو از تعصبات قومی ولسانی شما نميتوانداز خاطره ها بزودی محو وبياد فراموشی سپرده شود.بابی کلتوری وسنتگرای قومی نميتوان فرهنگ وکلتور جديدی عرضه کرد.

  • بنده و دوستان ديگر ، از پورتال بيمثال ( افغان ـ جرمن) تقا ضا داريم اينهمه يادداشت که به طرفداری مـحترم خرم و بزرگداشت ترمينولوژی افغانی نشر ميشود، به نام های مستعار نباشد، لطفا عکس صالحه پشتون و سر تاج و ... برای معتبر سازی چاپ شود .!
   طرفداران محاکمه خرم ، اکثريت مطلق به اسامی واقعی شان به ميدان آمده اند، رهنورد زرياب ، ناظمی و ديگران حتا صدای اعتراض شانرا ثبت کرده اند !
   شما که اينهمه زبان دری! را دوست داريد چرا زير چادر پنهان ميشويد؟ با احترام . حميد راهی از جمال مينه کابل

 • دوستان محترم لطف نموده تخلص درست آقای وزیر را بکار برید، این آقا خرم نیستند، بل عبدالکریم "خورم" هستند. او باید در کدام آشپزخانه یا مسلخ مقرر شود.

 • این جرئـت سیاسی آقای محقق برای او خجسته باد! با چنین موقف بجا استاد محقق و کمیته فرهنگی جرگه نماینده گان رهبری برای بیرون کشیدن گوینده گان فارسی دری این کشور از بحران فرهنگی تحمیلی از دیگران سبقت تحسین برانگیزی جسته اند. حد اقل درینمورد موصوف نه تنها رهبری هزاره ها بلکه رهبری اکثریت نفوس این سرزمین را در دست گرفت. صادقانه بگویم اگرچه بنده ناخرسندی های جدی از کاربرد شیوه های سیاسی استاد در گذشته داشته ام ولی در تحسین همچو حرکات رسالتمندش ناتوان نخواهم ماند.

  امیدوارم در این استجواب وزیر نامنهاد فرهنگ از او نیز پرسیده شود که: چرا بعوض تقدیر یکی از هموطنان وطندوست و فرهنگپرور هراتی و همه فرهنگدوستان را با اتخاذ سیاستی برای بسته کردن موزیمی در هرات نا امید ساخته است؟ این هموطن با صرف پول هنگفتی شخصی خود آثار بیشماری به سرقت رفته کشور را از خارج خریداری و به هرات برگردانده و در قلعه اختیار الدین به قسم یک موزیم به نمایش گذاشته است. درست این کاری است که باید وظیفه وزارت فرهنگ باشد. خلاف همه توقعات با یک روش ضد فرهنگی وزیر صاحب خواستار بسته شدن این موزیم شده است حالانکه باید اگر وزیر واقعیی در راه خدمت به فرهنگ بود باید این هموطن را بسیار تقدیر و نوازش میکرد. امید وارم حکومت و پارلمان با قدردانی از این تاجر هراتی و فرهنگپرور بتواند تلافی اعمال ضد فرهنگی وزیر را بکنند تا باشد که تعداد بیشتر تاجران و هموطنان ترغیب به اجرای همچو ابتکارات شوند.

  پروردگارا به ما همت عطا فرما تا با توان بیشتر جلو حرکات سیاه دلانه همچو ابوجاهلان را بگیریم، و در دلهای مان روشنی ده که با مهرورزی بهمزییم. به امید آنروزی که همه با سینه های فراخ و فضا های گسترده برای انکشاف زبان ها و فرهنگ های زیبای این سرزمین بپا خیزیم.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس