صفحه نخست > خبر و گزارش > تظاهرات جهانی مردم هزاره علیه نسل کشی: کویته، بامیان، بروکسل، مالمو، (…)

تظاهرات جهانی مردم هزاره علیه نسل کشی: کویته، بامیان، بروکسل، مالمو، جاکارتا، نیلی، استکهلم، هامبورگ، هسلهولم، کراچی، اسلام آباد، لاهور و وین

هزاره اینترنشنال
دوشنبه 30 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مردم هزاره در کشورهای مختلف تظاهرات جهانی خود را از روز 20 ماه اپریل سال 2012 در اعتراض به نسل کشی، کوچ اجباری و تبعیض آغاز کرده اند. تاکنون در بیش از 13 شهر مهم از جمله کویته (بصورت متواتر)، لاهور، کراچی و اسلام آباد، پاکستان؛ بروکسل بلژیک؛ بامیان و نیلی، افغانستان؛ جاکارتا، اندونزی؛ استکهلم، مالمو و هسلهولم، سویدن؛ هامبورگ آلمان و شهر وین اتریش این تظاهرات برگزار شده است و انتظار می رود این تظاهرات جهانی تا پایان ماه می در بیش از 20 شهر دیگر در کشورهای مختلف جهان از جمله روم، نیویورک، تورنتو، کابل، سیدنی، ملبورن، آدلاید، کانبرا، دن هاگ، استانبول، آنکارا، اسلو، تروندهایم، لندن، هلسینکی و کپنهاگ برگزار شود. فعالان حقوق بشر و برخی از مقامات از جمله وکلای پارلمان کشورهای مختلف، در تظاهرات جهانی هزاره ها شرکت می کنند. همچنین در صورت عدم توقف جنایات علیه مردم هزاره، تظاهرات جهانی گسترده تر از پیش و بصورت متواتر در شهرها و کشورهای مختلف دنبال خواهد شد.

تظاهرات جهانی مردم هزاره در سال 2012 پس از آن آغاز شد که کشتار و نسل کشی مردم هزاره در شهر کویته پاکستان بار دیگر به اوج خود رسید. با توجه به حملات وحشیانه کوچی ها به مردم هزاره، کشتار، غارت و تخریب و غصب زمین های آنان با حمایت کامل حکومتی و حمایت طالبان، این تظاهرات در اعتراض به این جنایات و تبعیض سیستماتیک در افغانستان نیز برگزار می شود.

روز 14 اپریل سال روان، حزب دموکراتیک مردم هزاره و شبکه سراسری مردم هزاره در بیانیه ای مشترک، خواهان برگزاری تظاهرات جهانی شده بودند.

بامیان، افغانستان

دایکندی، افغانستان

لاهور، پاکستان

کویته، پاکستان

کراچی، پاکستان

اسلام آباد، پاکستان

جاکارتا، اندونزی

وین، اتریش

مالمو، سویدن

استکهلم، سویدن

هسلهولم، سویدن

بروکسل، بلژیک

هامبورگ، آلمان

شبکه سراسری مردم هزاره

www.HazaraPeople.com
www.facebook.com/mardomehazara

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • درود بر مردم هزاره.

 • مردم هزاره مردم با فرهنگ است متائسفانه که با بی فرهنکیان مقابل شده است .

 • حیف این مردم صلح جو،صادق و تلاشگر که سرنوشت شان با یک مشت انسانهای بی فرهنگ،سربر،قاچاقبر و انتحاری گره خورده .....

 • امید دارم که بقیه ی مردم کشورم هم به این اندازه شعور برسند که خشونت فقط نابودی میاورد
  امید دارم که دیگر اقوام کشورم خود را برتر از دیگران نداند و تلاش کنند که خود را برتر بسازند
  امید دارم که وقتی یک تحصیل کرده در کشور دنبال کار است به خاطر دانی خود بیکار نماند
  امید دارم که کشورم رئیس جمهود را بر اساس قوم انتخاب نکند

 • مردم هزاره در واقع با یک درایت و فرهنگ خاص رسیده است و این تظاهرات شان حتا در بامیان مسالمت امیز بود و افسوس که همسایه کسانی شده است که قرنها ازتمدن عقب مانده است و به عقب بر میگردد..

 • بجای این مزخرف بازی‌ها، این مردم بی غیرت باید سلاح بدست گیرند و از خود دفاع کنند.

  • بی غبرت تو استی کی فقط جنگکردن بلد استی
   بی غیرت تو استی کی میخواهی ویرانی بیاوری
   بی غیرتتو استی کی از کشتار خوشت میاید
   من هم ائتیست استم اول برو بی خدایی را بشناس

 • تظاهرات در لندن علیه ’کشتار هزاره‌ها’ در پاکستان

  گروهی از هزاره‌های ساکن بریتانیا امروز دوشنبه ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) در مقابل سفارت پاکستان در لندن دست به تظاهرات زدند.
  http://www.bbc.co.uk/persian/w...

 • مردم هزاره ها همیشه مدنی حرکت کرده اند اما اگر از حد بالا گذشت این مردم مزدوری را در طول تاریخ بالای خود تحمیل نکرده اند و در زیر بارستمگران وظالمان هم زندگی را نمی پسندد بلی با این حرکت خود جامعه جهانی را وا میدارد که ما همیشه خواهان صلح وخواهان امنیت در سرتاسر کشور های جهان می باشیم.

 • من تمام عکس ها وتصاویررا مشاهده کردم تعدادی ازاشخاص را نیز که قبلا دیده بودم با وجودکه کوشش کرده اند تا صورتهای شان واضحا درکمره نیاید ولی بازهم توانستم که تعدادی را تشخیص دهم.
  من میخواهم به این دوستان به اصطلاح ، مشتاق حرکت های مدنی، ازقرآن آیه ایی بیاورم وبعد سخنانم را پی بګیرم.
  قرآن درسورهء مبارکهء رعد آیه ای دارد به این مضمون:
  ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم؛
  به تحقیق ، الله حال هیج قومی را تغیر نمیدهد تاوقتیکه خود آن قوم تغیراتی را درنفس های شان بوجود نیاورده باشند. به نظر من این حرکت های تقلیدی از اروپائیان که در دائرهء کوچک یک نژاد ویا یک تبار معین محدود بماند به هیج صورتی نمیتواند دردی را دوا کند. این تقلید زمانی ثمرهء مثبت خویش را میدهد که از دائره های تنګ قومی ونژادی به سطح انسان مظلوم وامت اسلامی مظلوم وسعت پیدا کند، وتمام اعمال تروریستی، که علیه هر قوم ونژاد ومذهبی صورت میګیرد، درآن محکوم ګردد، سال قبل درهمین کویتهء بلوجستان چند مسافر پنجابی را از سرویس ، افراد مسلح ناشناس پائین کرده وبه ګلوله بستند ، ولی هیج تظاهراتی ازطرف پنجابی ها صورت نګرفت وبهمین ترتیب هیج یک از انسانهای که حالا بخاطر کشته شدن هزاره ها به خیابانها میخواهند بریزند صدایی را درمحکومیت آن عمل مذموم بلند نکردند، بهمین ترتیب قتل عام بلوجها در دیره پګتی وغیره توسط اردوی پاکستان ، کشته شدن اعضای سازمان ام کیو ام حزب قومی مهاجر الطاف حسین توسط پشتونها ، کشته شدن پشتونها توسط اعضای ام کیو ام ، قتل عام بلوچها در ایران توسط رژیم آخوندی وده ها مثال دیګر ازین نوع اعمال وحشیانه را روزانه در اخبار وجراید میشنویم ولی صدایی برای محکومیت این اعمال ازهیچ جای شنیده نمیشود. ولی باکشته شدن هزاره ایی درکویته غوغا بالا میشود.

  مشکلات جوامع اسلامی بیشتر از آن است که هرقوم وهرتبار بصورت علیحده وجدا جدا بتوانند آنرا حل کنند، به نظر من ، هیج هزاره ای آرام ومصؤون نخواهد بود تا وقتیکه پشتونها وبلوچها آرام ومصؤون نباشند، هیج ترک تباری درترکیهء سیکولار امروزی، آرام ومصؤون نخواهد زیست تا وقتیکه کردهای ترکیه به حق وحقوق شان نایل نګردیده اند، هیج تاجیک وازبیکی درافغانستان آرام ومصؤون نخواهد زیست تا وقتیکه پشتونها آرام نشده باشند، هیج ایرانی رافضی شیعه آرام نخواهد خوابید تا وقتیکه سنی مذهب های ایران به حق وحقوق شان نایل نشده باشند. هیج روسی در خانه اش آرام نخواهد خوابید تا چچینی ها به حقوق خویش نایل نشده باشند، هیج اسرائیلی وامریکایی درخانهء خویش آرام نخواهد خوابید تا وقتیکه ملت مظلوم فلسطین به حق وحقوق شرعی وقانونی خویش نایل نشود و بالاخره هیج غیر مسلمانی آرام نخواهد زیست تا وقتیکه مسلمانان درخانه های شان آرام زیست ننمایند. بناء مشکلات کشورهای اسلامی در خاورمیانه وآسیا، عموما ومشکلات مردم افغانستان وپاکستان خصوصا با برپایی تظاهرات قومی ونژادی ، حل شدنی نیست.

  حتی ایجاد کشورهای مستقل به اساس نژادها وزبانهای مستقل نیز هرګز ګره کشای مشکلات انسانهای مسلمان درجوامع اسلامی کنونی نمیباشد. زیرا این پلانهای استعمار نوین است، که منافع شانرا درپارچه پارچه نمودن امت اسلامی می بینند، برعکس ، خودشان مرزهای جغرافیوی را شکستانده وبسوی اروپای واحد مسیحی پیش میروند، ولی تمام بدبختی ، نفرت ، دشمنی، ترور، جنګ های خانمانسوز را میخواهند به کشورهای عقب مانده هدیه بګذارند. من ګفتم که با تظاهرات تقلیدی، نمیتوان بسوی فلاح وخوشبختی رفت. امروز آنچه درپاکستان وافغانستان میګذرد تنها مشکل هزاره وبلوچ وپنجابی وپشتون وتاجیک وازبیک نیست، بلکه این مشکل شامل تمام امت اسلامی میشود. زیرا غرب میخواهد سلطهء خویش را بالای این کشورها کماکان حفظ کند، برای سرقت وچور وچپاول منابع طبیعی وزیرزمینی این کشورها دوام جنګها وخصومتها بهترین فرصتهای طلایی میباشد که غربیها با دامن زدن با آن میتوانند به اهداف استراتیژیک شان برسند.
  بناء مردمان این سرزمین ها قربانی منابع زیرزمینی خودشان استند، غربی ها انسانهای این سرزمین را انسانهای درجه دوم میدانند، آنها مارا شایستهء این نمیدانند که خودما با مغزهای خودما بتوانیم منابع زیرزمینی مانرا استخراج نمائیم. به نظر آنها این غرب است که با علم وتخنیک وتکنالوژی پیشرفتهء خویش میتواند منابع طبیعی را استخراج نماید، ما نباید ازخود، قوت وارادهء مستقل داشته باشیم. بناء بهترین وسیله برای تطبیق این پروژه های استعماری بالای شرقی ها وهمجنان نزدیکترین راه، برای رسیدن به هدف، همانا دامن زدن به عصبیت های قومی وملی وتباری است که اقوام ومذاهب مختلف دربرابریکدیګر خویش بایستند. البته مشکلات قومی ومذهبی درمیان خود مسلمانان ، قابل انکار نیست، ولی اګر مداخله های بیرونی درامور داخلی مسلمانان صورت نګیرد ، مسلمانان عصر حاضر بمراتب بیشتر ازګذشته، قوت ودرایت حل مشکلات داخلی خودشان را دارند. اما دشمنان اسلام ، چنین مجالی را به مسلمانان نمیدهد، غربی ها با تحریک وتشویق یک قوم ویک مذهب علیه اقوام ومذاهب دیګر، زمینه های فساد ونفرت را میان مسلمانان مساعد می سازند، اقوامی را که سالها قبل خودشان توسط رژیم های مزدور خویش کوبینده اند حالا به بهانهء حقوق بشر وغیره به سر چهارراهی ها کشیده وخودشان را دایه های مهربانتر ازمادر برای این اقوام جلوه میدهند. درحالیکه کور هم میداند که دلده شور است. زیرا اګر فرض را براین بګذاریم که این غربیها عاشق چشمان بادامی دختران هزاره شده اند، به یقین که این عشق زیاد دوامدار نیست، زیرا برداشت انسان غربی از عشق وعاشقی با برداشت انسان شرقی فرق دارد و با یک ویا دوبار هم آغوشی وهمبستر شدن وخارج نمودن چند قطره آب منی دربدن آن دختر زیبا وانارپستان، جوان غربی دنبال عشق تازه تری میرود. واین چشم بادامی را با آن همه عشق ومحبت آتشین روزهای اول، تنها ګذاشته واګر طفلی هم ازبطن وی بیرون آید ، بار دوش آن دختربیچارهء هزاره است که بنام انسانیت وانسان بودن، دین ، اخلاق، شرف وعفت خویش را قربان کرده است.
  بناء دوستان هزاره باید بدانند که کشورهای افریقایی قبل ازشما این تجربه را از سرخویش ګذشتانده اند ولی تاحال ازبدبختی ها وفلاکتها رهایی نیافته اند بلکه هرروز درقعر اختلافات قبیلوی فرو میروند واین غربیها اند که روزانه تمام هستی مادی ومعنوی شانرا غارت میکنند.

  سیاه های افریقایی حتی به دین مسیحیت نیز ګرویدند ولی به هیج صورتی دید انسان غربی نسبت به آنها تغیر نکرد. بیائید بازهم ازقرآن بخوانیم که درمورد این مشکلات ما چه نسخهء رهنمود دهنده ای دارد. آری!

  بازهم از قرآن بیاموزیم که درین مورد چه می فرماید:
  قرآن درسورهء بفره آیه ای درمورد یهود ونصارای هم عصر حضرت پیامبر اسلام محمد صلی الله علیه وآله وصحبه وسلم دارد بدین مضمون:
  اعوذبالله من الشیطان الرجیم:
  ولن ترضی عنک الیهود ولا النصارا حتی تتبع ملتهم
  این پیامبر! یهود ونصارا هرګز از توراضی نمیشود، تا وقتیکه ازملت آنها پیروی نکنی.

  مفسرین را رأی برآن است که درصورتیکه یهود ونصارای آنروزګار به پیروی نمودن پیامبر ازملت آنها راضی نمیشد، یهود ونصارای امروز حتی با وجود پیروی مسلمانان ازمسیحیت ویهودیت باطل امروزی هرګز راضی نمیشوند.
  پناء شما هزاره های ګرامی خودتانرا بازی ندهید. این غربیها به درد تان نمیخورد، این تشکیلات نمایشی صهیونیستی درسازمان ملل متحد برای شما تاسیس نشده است بلکه برای یهودان ومسیحیان غربی ساخته شده است. طوریکه ګفتم اینها حتی درغم همکیشان خودشان در افریقا نیستند چه برسد بر اینکه درغم شما بیچاره ها باشند. باز برمیګردم به قول اولی خودم که همانا بازګشت به خویشتن خویش است.
  شما تا وقتیکه درنفسهای تان تغیرات مثبت بوجود نیاورید، هرګز قادر به حل این مشکلات نخواهید شد، زیرا فاشیسم قومی خودش شاخه ای ازشاخه های درخت شیطانی است، که درعصیان ابلیس ازامر خداوند تجلی یافت آنګاه که ابلیس ګفت من بهتر ازآدم هستم که سرشت من از آتش است وسرشت او ازخاک، من چګونه به این موجود حقیر سجده کنم، همان بود که خداوند ابلیس را مردود رحمت خویش ګشتاند. شما هزاره ها نیز اګر زیاد در دايره های تنګ قوم وزبان محدود بمانید مانند همان شیطان خوار وذلیل میشوید، مانند دیګر قومګرایان پشتونی تاجیکیی وایرانی وترکی خوار وذلیل می شوید، بیائید ازین محدوده های تنګ شیطانی خودرا بیرون سازید، به سطح انسان مظلوم کرهء خاکی فکر کنید. دین اسلام درخودش بهترین وبزرګترین پتانسیل رهنمایی برای بشریت دارد لطفا به ریسمان الله، چنګ بزنید وازین همه خرافه پرستی ها خودرا نجات دهید. خودتانرا از اسارتهای فکری آخوندهای ایرانی درایران، ودراروپا ازاسارتهای فکری تریاک نوشان ایرانی رهایی بخشید. شما بیچاره ها تا وقتیکه درایران تشریف داشتید، درخانه های آخوندها بنام مراجع تقلید خدمت میکردید ولی زمانیکه به اروپا تشریف بردید، اسیر افکار بهایی ها، ملاحده وزندقه ها ونیوفاشیست های اروپایی ګردید.

  من هرسالیکه به اروپا میروم ، تعدادی ازهموطنان هزاره را درکشورهای اروپایی دیده ام که حتی ابتدایی ترین اخلاق انسانی را دربرابر همنوعان خویش یاد ندارند. هروقتیکه یک اروپایی را می بینند قریب میشود که برایش سجده کنند ولی همینکه فرد غیر هزاره را خصوصا از افغانستان می بینند از دادن یک سلام عادی هم خود داری میکنند، این خودش میرساند که هزاره ها ازنظر روانی البته نه همه بلکه یک تعداد زیادی که من دیده ام ایشان سالم نیستند، نفرت وکراهیت در تار وبود آنها خمیر شده است.
  بدون شک این ها میان خودشان نیز آنطوریکه درظاهر جلوه می نمایند، باهم جور نیستند، اختلافات داخلی نیز میان خودشان وجود دارد،پس چه بهتر اینکه این راه های شیطانی را همه ترک داده وبه شاهراه انسانیت خودرا برابرسازید
  بااحترام
  قرآنیار

  نوت: هرتغیریکه درنفس انسانها بوجود بیاید بدون شک دراعمال وکردار آنها متجلی ومتبلور میشود. من تاکنون هیج تغیر مثبتی در اخلاق وکرکتر هموطنان هزارهء خویش ندیده ام که نماینده ګی ازتغیرااساسی درمغز وافکار آنها بکند.

 • با سلام خدمت شما جناب آقای قرانیار عزیز
  سخنرانی بسیار بلند بالایی را ادا کردید که نشانه تسلط شما در بیان اعتقادت و افکارتان است و بنده به هیچ عنوان قصد مقابله و رد صحبت های شما را ندارم لاکن به حکم پند رسول الله که می فرماید مسلمان آیینه مسلمان دیگر است برخود واجب می بینم که نقدی بر تفکرات وصحبت های جناب عالی داشته باشم
  ۱) چیزی که در شروع صحبت های شما مشخص است حس انسان دوستی است و خارج شدن از حلقه قومیت که بسیار پسندیده است اما میان صحبتها یتان و در پایان تاکید بر این میکنید که هزاره ها هیچ نقطه مثبتی ندارند و تا در ایران هستند نوکر مراجع هستند و در اروپا هم نوکر غربی ها که استفاده از این بیانات در شان کسی نیست که دم از انسانیت و آزادگی می زند.
  ۲) یکی از نشانه های توازن وبرابری احترام متقابل است .شما به راحتی به تمام ادیان دیگر توهین میکنید وانها را راه های شیطان میخوانید اما حقیقتا نمی توان ادعای انسانیت وبرابری کرد تازمانی که به اندیشه ها و اعتقادت دیگر احترام نگذاریم .اسلام دین خوبی است اما به گفته رسول الله مردم را با به غیر از زبان به سمت خدا هدایت کنید .به این معنی که رفتار ما باید باعث جذب وهدایت دیگران شود. و اینجاست که اهل عمل و اهل لاف از هم جدا می شوند.
  ۳) کشتار ۶۰٪ از مردم هزاره در زمان عبدالرحمن و جنایات بامیان و مزار شریف و افشار و دیگر جنایاتی که شاید خود شما بیشتر از آن خبر دارید نشانه بی فرهنگی و بی دینی مردم هزاره نیست که گواه بر خونخواری و کج فهمی دین اسلام از سمت دیگران است و اگرامروز ملت هزاره برای حفاظت خود به جوش می آید و پای سازمان های حقوق بشر به قول شما یهودی و مسیحی را به میان می کشد از این خاطر است که جناب آقای کرزی و سایر شخصیت های دولتی و مذهبی در برابر این اقدامات خاموش مانده اند.
  ۴) شما مدعی این هستید که مسلمانان می توانند مسایل خودشان رابه راحتی حل کنند که بی شک می توانند و من هم موافق این موارد هستم ولی شما را به همان قران سوگند در طی حکومت تمامی پادشاهان و رییسان جمهوری در افغانستان کدامشان برای برابری شیعه وسنی و هزاره وپشتون و..... کاری کرده اند . چرا اشکال را سر مردم هزاره می گذارید وقتی که خود شما کاری برای این برابری انجام نمی دهید.
  ۵) نکته پایانی اینکه تمامی مدعیان اسلام عقیده دارند که اسلام از طرف دشمنانش در خطر است و شاید هم تا حدی درست باشد اما برادر من اسلام از مسلمان ضربه می خورد نه از کافر؛اسلام را مسلمانان بدنام می کنند نه مسیحیان ؛من سالهای زیادی در کشور های اروپایی زندگی کردم و به جرات می گویم اینها نه به دین کسی کار دارند نه به مذهبشان بلکه تنها رفتار را ملاک شخصییت می بینند.امروز هزاره به نام شیعه کشته می شود این نشانه ضعف عالمان و مبلغان دینی است و به خدا که اینها باید جواب گوی بدنامی اسلام باشند.
  ملامت کردن مظلوم جلوی ظلم ظالم را نمی گیردوشما دوست عزیز راهی پیدا کنید تا دیگر کسی مورد ظلم قرار نگیرد و کسی به خاطر درک غلط دین کسی را نکشد و به کشتن انسانهای دیگر افتخار نکند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس