صفحه نخست > خبر و گزارش > نقش ایران در حملات هفته گذشته در کابل و حضور نیروهای خارجی در صفوف طالبان

نقش ایران در حملات هفته گذشته در کابل و حضور نیروهای خارجی در صفوف طالبان

ایران و طالبان
kawa gharji
سه شنبه 15 می 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اکثریت این کردها جذب حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار وحزب اتحاد اسلامی به رهبری سیاف شدند و تعدادی از اینها حتی بعد از شکست دولت داکتر نجیب درجنگ های داخلی به نفع این احزاب جنگیدند. فرماندهان مشهورکردها درافغانستان افرادی مانند ایوب افغانی، ملا کاریکار و حسن صوفی و عبداله شافعی بودند. درسال 1991 بعد ازقیام مردم کردستان علیه صدام حسین تعدادی از این افراد دوباره به ایران و بعد عراق برگشتند. حزب حرکت اسلامی عراق با حمایت های مالی جمهوری اسلامی ایران درمدتی کوتاهی توانست به یکی از سه حزب قدرت مند درکردستان عراق تبدیل شود. درسال 1997 تعدادی از رهبران حرکت اسلامی عراق به رهبری تحسین ملا علی از راه ایران وارد افغانستان شدند وبا تعدادی ازرهبران طالبان دیدار کردند.

به تاریخ دوم می بعد ازسفر چند ساعته باراک اوباما به کابل چند انفجاروحمله انتحاری درکابل به وقوع پیوست. دراین انفجارها قرارگزارش وزارت داخله افغانستان هفت نفر کشته و بیش ازهفده نفردیگر زخمی شدند که اکثرزخمی ها وکشته شدگان این انفجار ها معلمین و دانشجویان یک مکتب بودند.

سخنگویی طالبان گفت که این حملات واکنشی نسبت به سفر اوباما به افغانستان وامضای پیمان همکاری میان دوکشوربوده است.

طالبان معمولا بعد ازهرحمله انتحاری اسامی انتحار کننده گان را از طریق وبسایت های شان انتشار می دهند ولی این اسامی همیشه قابل اعتماد نمی باشد.

یک راس حمله کننده انتحاری

روزگذشته یکی ازکانال های خبری کردستان واژانس خبری کردپا گزارش کوتاهی را درمورد حضور تعدادی ازجوانان کرد ایرانی درصفوف طالبان نشر نمود که یکی ازاین افراد به اسم ایوب بقایی بیست و دوساله ساکن محله حاجی آباد شهرستان سقز از جمله افرادی بوده است که در حمله دو می در کابل خود را منفجر نموده است. *1
درجریان یک ماه گذشته بیش ازهفت نفرازجوانان کرد ، درمناطق مختلف افغانستان دست به حملات انتحاری زده اند. حضورجوانان کرد در افغانستان تاکنون توسط هیچ رسانه ای منعکس نشده و دولت ایران خانواده این جوان را از مصاحبه با خبرنگاران منع کرده است.

پیشینه حضور اسلامگرایان کرد درافغانستان با حمایت دولت ایران

پیشینه حضور اسلام گرایان کرد درافغانستان به زمان حضور نیروهای شوروی بر می گردد. در سال 1984 سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به جمع آوری تعدادی ازپناهندگان کردعراقی و لبنانی گروهی را به نام ارتباطات اسلامی تشکیل داد و با حمایت های مالی و تسلیحاتی خود زمینه اموزش های نظامی را نیز برای این گروه فراهم نمود. این گروه بعد از مدتی فعالیت با یکی دیگر از گروه های اسلامگرای عراقی به نام حرکت اسلامی عراق ائتلافی را تشکیل دادند وبرای به اصطلاح جهاد وارد افغانستان شدند تا درمقابل دولت آن زمان بجنگند.

اکثریت این کردها جذب حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار وحزب اتحاد اسلامی به رهبری سیاف شدند و تعدادی از اینها حتی بعد از شکست دولت داکتر نجیب درجنگ های داخلی به نفع این احزاب جنگیدند. فرماندهان مشهورکردها درافغانستان افرادی مانند ایوب افغانی، ملا کاریکار و حسن صوفی و عبداله شافعی بودند. درسال 1991 بعد ازقیام مردم کردستان علیه صدام حسین تعدادی از این افراد دوباره به ایران و بعد عراق برگشتند. حزب حرکت اسلامی عراق با حمایت های مالی جمهوری اسلامی ایران درمدتی کوتاهی توانست به یکی از سه حزب قدرت مند درکردستان عراق تبدیل شود. درسال 1997 تعدادی از رهبران حرکت اسلامی عراق به رهبری تحسین ملا علی از راه ایران وارد افغانستان شدند وبا تعدادی ازرهبران طالبان دیدار کردند. بعد از بازگشت این افراد ازافغانستان درمرزبین افغانستان و ایران توسط سپاه پاسداران مورد استقبال رسمی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و این حزب در مدتی کوتاهی توانست چند شهر و روستایی را درکردستان عراق تصرف نماید ودراین مناطق امارت اسلامی کردستان را اعلان نمودند که حاکمیت شان در این مناطق تا سال 2003 ادامه یافت.

حزب حرکت اسلامی عراق نیز مانند اکثر احزاب دیگری که توسط کشورهای بیگانه تمویل می شود بارها انشعاب نموده اما به جزگروه جندالله که یکی از شاخه های جدا شده ازاین حزب است که در مناطق سیستان وبلوچستان ایران فعالیت می کند همه به شکلی به جمهوری اسلامی ایران وابسته اند و توسط سپاه پاسداران ویا هم توسط وزارت اطلاعات ایران تمویل وحمایت می شوند.

انصارالاسلام یکی دیگری ازشاخه های جدا شده حزب حرکت اسلامی عراق است که به گفته یکی ازاعضای حزب دمکرات کردستان که ازدوستان ام استند همین حالا دوپایگاه آموزش نظامی که توسط جمهوری اسلامی ایران تمویل مالی ونظامی می شود در منطقه دزلی و سرو اباد شهرستان مریوان ایران فعالیت دارند. این حزب با حمایت جمهوری اسلامی تعداد زیادی ازجوانان معمولا فقیر و بسواد کرد های دو طرف مرز را آموزش های نظامی و دینی می دهند و برای جنگ به افغانستان و عراق و جا های دیگر می فرستد.

با وجود اینکه این احزاب شیعیان را کافر می بینند اما جمهوری اسلامی ایران به خاطر ایجاد نا امنی درمنطقه و استفاده از این نیروها در مقابل احزاب چپی درکردستان از این گروه هاحمایت می کند.

سرازیر شدن اسلام گرایان تند رو ازکشورهای مختلف در صفوف طالبان و مناطق تحت کنترول این گروه افغانستان را به باغ وحشی تبدیل نموده که بهای آن را مردم بیگناه افغانستان با خون خود می دهند.

1* خبرگزاری کردپا

کاوه استم.
در کشورم اتفاق های می افتد که نمی توانم از کنار شان به بی تفاوتی رد شوم.
درس می خوانم. موسیقی می شنوم .

آنلاین :

http://www.kawagharji.wordpress.com

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • همین حالا رژیم جمهوری اسلامی ایران، با تمام قوا تلاش می کند که امنیت و ارامش را در افغانستان برهم بزند. بعد از عقد قرارداد میان افغانستان و امریکا، رژیم جمهوری اسلامی ایران، یک طوفان تبلیغاتی در مساجد و تکیه خانه ها در ایران به راه انداخته و همه را دعوت به جهاد در افغانستان می کند. حتی در قم، تلاش دارند که از طریق ملاهای افغانی ساکن قم، فتوای جهاد در افغانستان را صادر کنند.

  این رژیم یکی از عوامل اصلی تنش و بحران و بدبختی در منطقه است.

  مرگ بر رژیم خونخوار و استبدادی و طاغوتی جمهوری اسلامی ایران.

  • ایران و یا هر کشور دیگر. زیاد فرق ندارد. تا وقتی که یک تعداد در افغانستان انقدر گوساله و بی عقل باشند که علیه مردم و وطن خود فریب بخورند هر کشوری می تواند این لوده ها را استفاده کند.

   نگاه کنید به این تروریست . از سر و قیافه اش معلوم است که با حیوان زیاد فرق ندارد.

  • بوله نویسنده مطلب راست میگوید چونکه مردم ما ضرب المثلی دارند : پیش طیب چی میری پیش سرگذشت برو ,چونکه از تار و پود ایران و ایرانی ها با خبر هستید مثله کسی از قوماندانهای اوغانها که حالا با دولت هستند ببپرسند که کی ها و چرا مکتب را حریق میکنند کی ها مخازن اب مکاتب را مسموم میکند واضعیست که جواب انها دقیق و درست و بجا چونکه یک عمر در در خدمت ای اس ای تشریف داشته اند .

   هزاره ها تا انتقام خون بابه مزاری را از ایرانی ها نگیرید ارام نگیرید مثل تموچین بزرگ .

  • بیخود است نادان، شما بنام فارسی بازی مضحک از کون ایرانیان می‌خورید، ناآگاه از اینکه شماها را ایرانیان به نام سگ هم قبول ندارند. هر که از ستمکاری فاشیست‌های ایرانی گفت شماها بدتر از قبیله گرایان به دفاع از ستمکاری آنان مپردازید.

 • باور کنید هیچ کشوری ارامش افغانستان را نمیخواهد
  هیچ انتحار کننده ای در کشور خود منفجر نمیکند خود را
  همه ی انتحاری کننده ها میایند افغانستان تا بجنگند
  از ازبکستان میاید از پاکستان میاید از فلسطین و چچن میاید از ایران میاید از تاجیکستان میاید

 • ای پاکستان و پاکستانی ها شما به کدام منظور مردم عام را به قتل میرسانید و به کدام دلیل به امور افغانستان دست میزنید.گویا شما فکر میکنید که افغانستان یک کشور مسلمانی نیست ؟ همه کافر شدن ؟ نه خیر شما هستید که به کفررخ آوردید شما اول مردم خود را از فحشا و کار های حرام جلوگیری کنید. نمونه نمایان است تمام فلم های هنری شما هنرمندان شروع تا یک کمپنی های فلمی شما همه انسان های گم راه و کافر هستند اگر شما خود را پشتون می نامید پس دختران و پسران خود را از گم راهی نجات دهید و آنها را به قتل رسانید اگر واقعا غیرت دارید و پشتون هستید. بگذارید که ما خود مان سرنوشت کشور خود را نجات دهیم.
  نفرین بر شما نفرین شما ای مذوران امریکا و کشور های غربی . در کجا شرعیت آمده که قتل نفس حلال است؟
  جواب داری بفرما

 • ای پاکستان و پاکستانی ها شما به کدام منظور مردم عام را به قتل میرسانید و به کدام دلیل به امور افغانستان دست میزنید.گویا شما فکر میکنید که افغانستان یک کشور مسلمانی نیست ؟ همه کافر شدن ؟ نه خیر شما هستید که به کفررخ آوردید شما اول مردم خود را از فحشا و کار های حرام جلوگیری کنید. نمونه نمایان است تمام فلم های هنری شما هنرمندان شروع تا یک کمپنی های فلمی شما همه انسان های گم راه و کافر هستند اگر شما خود را پشتون می نامید پس دختران و پسران خود را از گم راهی نجات دهید و آنها را به قتل رسانید اگر واقعا غیرت دارید و پشتون هستید. بگذارید که ما خودمان سرنوشت کشور خود ار بسازیم.
  نفرین بر شما نفرین شما ای مذوران امریکا و کشور های غربی . در کجای شرعیت آمده که قتل نفس حلال است؟
  جواب داری بفرما

  • افغانستان موسم وفضای خوب ومناسب دارد برای باند های انتحاری هرکی بخواهد ایمان خود را آزمایش کند به افغانستان بیاید چرا ؟
   از این کشور سرنوشت بهشت و جهنم مسلمانها رقم زده میشود .
   متن فوق بخشی از تبلیغات مفسرین ومبلغین اسلامی است که درمدارس دینی پاکستان وایران برای کودکان بیسواد زیر سن تهیدست به در بدل پول عربستان سعودی تدریس میشود / از سوی دیگردر افغانستان دولت ی حاکم است که توان کنترول نظم پیگیری قانون را ندارد .. این همه خون های ریخته شده در کشور باپادرمیانی شخص کرزی و دوستان طالبی اش میباشد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس