صفحه نخست > دیدگاه > امروز بهسود و فردا.....

امروز بهسود و فردا.....

منیره یوسف زاده
سه شنبه 12 جون 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

جمعی از متنفذین و وکلای شورای ولایتی بهسود و دای‌میرداد در ادامۀ فعالیتهای‌شان در جهت حل ریشه‌ای معضل حملات سالانۀ کوچی‌ها که به باور ساکنین محل و تائید مقامات امنیتی گروهی از طالبان می‌باشند، درتاریخ 23 جوزا 1391 به ملاقات یکی از مقامات ارشد دفتر دیده بان حقوق بشر رفتند. درین ملاقات بیشتر روی موضوعات چگونگی حل این مشکل بحث و گفتگو شد. حاضرین ابراز داشتند که این موضوع نه تنها قومی نیست، بلکه یک موضوع ملی می‌باشد و سوءاستفاده از نام برادران کوچی ما؛ جهت به مخاطره انداختن اهداف ملی، نقض حقوق بشر و ایجاد زمینه برای قوم گرایی و بازگشت به دوران سیاه جنگهای داخلی، دسیسۀ سالهای متوالی دشمن بوده است، برای برباد دادن دستآوردهای ده سالۀ نظام جمهوری اسلامی و جامعۀ بین المللی.

یکی از متنفذین حاضر در جلسه بیان داشتند که در ده سال گذشته مردم بی دفاع بهسود و دای‌میرداد چیزی از دموکراسی موجود ندیدند و در آغاز هر سال شاهد قتل و کشتار عزیزان‌شان و تاراج اموال و تخریب منازل، مزارع، مکاتب و کلینیک‌ها بودند. این مردم با همۀ احترام فوق العاده‌ای که به دموکراسی و پیشرفت و تجدد و ایجاد سرزمینی پر از صلح و صفا دارند، اما در حال حاضر از آن بی‌بهره هستند. شنیدن گزارشهای ضد و نقیض، آمارهای دروغین از رسانه‌ها و عدم حمایت از مردم موجود در بهسود و دای‌میرداد باعث شده است، دشمنی که با لباس کوچی وارد خاک وطن‌مان شده، گستاختر از دیروز بر قوت خویش بیافزاید.

عدم موجودیت یک حامی و ناظر بی‌طرف بر آلودگی آب افزوده و زمینه را برای مهاجرت اجباری مردم بهسود و دای‌میرداد به ولایاتی چون کابل، بامیان، غزنی و سایر ولایاتی که زندگی و بود و باش مردم قوم هزاره بی مشکل باشد، فراهم سازد. از طرفی عده‌ای از ساکنین، بدلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن اندوختۀ مادی مجبور به پناه بردن به کوه‌ها شدند، که هم اکنون در شرایط بسیار وخیم و حاد، بسر می‌برند. این وضعیت در حالی است که هیچ کدام از موسسات داخلی و خارجی موجود در کشور برای کمک رسانی به بیجا شدگان در زمینۀ حمایت آنان اقدامی در نظر نگرفته‌اند. مشکلات موجود باعث شده است تاثیرات خویش را علاوه بر روی ارقام بیکاری، فقر و مهاجرت، بر روی افکار و اذهان این مردم بگذارد که این خود زمینه‌ای برای ناامیدی بیشترمردم از دولت و جامعۀ بین اللملی که با هدف حکومتداری خوب فعالیت می‌کنند، ایجاد ‌سازد. مردمی که زودتر از همه سلاح بر زمین گذاشتند و به کار کشت مشروع و قانونی پرداختند، امروز خود در جال دشمن افتاده‌اند و توانایی مقابله را ندارند و جبراً باید از خون خویش بگذرند.
اینان اظهار داشتند که مردم ساکن در بهسود و دای‌میرداد ضمن احترام فراوانی که به مردم کوچی که خود درین برهۀ زمانی مظلوم واقع شده‌اند، دارند و با حفظ احترامی که به حق طبیعی آنان که همانا استفاده از دشتهای سبز، جهت ادامۀ زندگی دامداری، دارا می‌باشند؛ اما باید یادآور شویم که پذیرفتن این موضوع، برای مردم زراعت پیشه بهسود و دای‌میرداد که شاهد چرای حیوانات اهلی کوچی‌ها در مزارع مردم ساکن، استقرار خیمه‌های آنان در زمین‌هایی که بساط رزق و روزی مردم فقیر بهسود گسترانیده شده، چپاول اموال منازل آنها که بر اثر سالها رنج و مشقت تهیه شده است و سوزاندن خانه های محقری که از گزند گرما و سرما محافظتشان میکند، هستند، غیر قابل تحمل می‌باشد و تعدی به حقوق اولیه که از سوی ملل متحد اعلان گردیده است، که شامل حق سرپناه، حق مصونیت، حق تعلیم و تربیه و حق اعتراض می‌باشد. تلقی می‌گردد. چنانچه درین ده سال شاهد این تعدی‌ها بوده‌ایم. درحالی‌که در کشور پهناوری مثل افغانستان که مشکل عدم موجودیت زمین‌های بکر و بدون استفاده، وجود ندارد، چرا این منازعه در سرزمین پر از سکنه بهسود و دای‌میرداد صورت بگیرد؟ آیا این خود نشان دستهای پنهان و آلوده‌ای نیست که در صدد هستند تا زندگی مسالمت آمیز دو قومی که پیشینه تاریخی مشترکی را دارا می‌باشند، از بین ببرند؟

این مشکل اگرچه ریشۀ تاریخی دارد اما به صورت حاد امروزی باعث شده است که زد و خوردهای خونینی میان هر دو طرف صورت بپذیرد، که تلفات زیادی را به همراه داشته است. خوشبختانه به درخواست بزرگان و متنفذین محل جهت اعزام نیروهای بیشتر ارودی ملی و پولیس ملی پاسخ مثبت داده شد و اوضاع در بهتر
شده است.

آن چیزی که امروز اهمیت موضوع را برای ما بیشتر از پیش می‌سازد آن‌ست که دولت حاکم و جوامع بین المللی در صدد حل این مشکل از راههای سیاسی برآیند و ضمن تقویت بخشیدن به نیروهای داخلی موجود در ولسوالی‌های مواجه با این مشکل و ایجاد زمینۀ بهتر برای اسکان دائمی کوچیان محترم، بر اساس مادۀ چهاردهم قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان، و پرداخت خساره برای هر دو طرف دعوا بر اساس شواهد حقیقی و ایجاد یک تیم حقیقت‌یاب و بی‌طرف با حضور متنقذین هر دو قوم جهت پیدا کردن ریشۀ اصلی نزاع و حل آن.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان ضمن پذیرفتن این نکته که ظالم و مظلوم در قضیه هر قوم که باشد، این مشکلی است که از بطن همین کشور متولد شده است و باید برای حل این مشکل راههای بی طرفانه و مثمرثمر را جستجو کرد چرا که نارضایتی هر طرف باعث ناامیدی از دولت می‌شود. که اون خود معضلی‌ست که اگر امروز خفته باشد فردا با خروج نیروهای بین المللی بیدار می‌گردد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تشکر خانم یوسف زاده از گزارش خوب تان ، موفق و موید باشید

 • امیدوارم مشکلات این مردم بی دفاع به زودی حل گردد و مردم ما بدون هیچ واهمه ای در سرزمین شان زندگی نمایند.

 • تشکر خانم یوسف زاده، امیدوارم همیشه انعکاس دهنده خبرهای خوش از بهسود باشید. قلم تان نویسا باد.

 • اعلامیه پروژه تروریست سازی طالب سازی ، ناقلین سازی به سیستم پیشرفته تر در قرن 21 توسط تیم حاکم حامد کرزی وحامیان کرزی وبرادران ناراضی کرزی
  بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه تمام ملـــــــــــــــــــــــــــــت افغانستان بالخصوص به مردم شریف برادر وهم از هر نگاه برابر - تاجک ، هزاره ، ازبک خبر داده میشود که کر زی وحامیانش تیم فاسد کرزی میخواهد تاریخ گذشته را تکرار کنند یعنی پروژه ناقلین سازی را در چوکات نيرو هاى امنيتى و كاركران عادى بنام این وآن از مردم قبایل پاکستان وجنوبی وشرقی افغانستان در شهر ها وولایات شمال جا بجا نمایند حامد کر زی وتیم فاسدش میخواهد مردم شریف شمال را حق شان را طلف نماید یعنی حتی کار گران عادی هم قبول ندارد .
  ما به نماینده گی از مردم شمال پشتبانی خود را از جنرال صاحب دوستم اعلام میدارم آیا مردم ما حق ندارد در چوکات نیروهای امنیتی وکار گران عادی در همه پروژه های که درمنطقه شان است استخدام شود مثل پروژه مس عینک .
  از این جهت کرزی همراه تیم فاسدش خائین ملی است ودشمن مردم سمت شمال وهزاره جات است .
  کرزی ثابت کرد که خودش همراه تیم فاسدش خایین ملی ووطن فروش است .
  جـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــهاد در مقابل پروژه طالب سازی وتروریست سازی وناقلین سازی دولت حامد کرزی واجب است .
  اجمن جوانان افغانستان

 • تشکر خانم منیره، اما شما میدانید که کرزی به مردم پشتون هم کاری نتوانست بکند. حتی به انها هم خدمت نکرد. جز عده ای خاص هیچ افغانی از حکومت او بهره نبرد. باز هم تشکر خانم منیره که به دید مثبت به مردم پشتون نگاه کردید و این گب را انعکاس دادید که کوچی هم قربانی اهداف شوم حکومت است

 • دوستان اگاه، مقاله و گرارش خانم یوسفزاده را مطالعه نمودید. میدانم که همه ما به این باور هستیم که ماو کوچی مظلوم واقع شدیم. فایده در جیب دیگران میرود و خانه و کاشانه مردم هزاره میسوزد و تابه بدنامی روی نام کوچی باقی میماند تا این کوچی همیشه وسیله برای افکار فاشیستی در افغانستان باقی بماند. باید اگاه باشیم که این یک بازی کثیف است بازی که در تاریخ ماندگار میماند

 • بسیار زیبا بدون توهین به قومی، این جمع اگاه درراه حل مشکل گامهای اساسی برداشتند. مانده نباشید. قدمهایتان استوار باد. تشکر خانم یوسفزاده

 • دوست خوب هزاره ام، من هم مثل تو به این باور هستم که ما ( من و تو) مظلوم هستیم. این ظلم از زمانی اغاز شد که ما به صفت افغان تروریسم و عقب افتاده توسط دولتهای خونخوارمان معرفی شدیم. من هم باور دارم که اگر خانه هزاره میسوزد نام و ایین جوانمردی از زندگی پشتونی حذف میشود.
  موفق باشی منیره جان

 • سال اینده چند بمب سر شتر بار کنید و بین ای سگها رها کنید.

 • بسیار عالی موفق باشید.

 • کسی که به شما حمله ور میشه کوچی نیست و کسی که از این جریان استفاده میکنه تا خودش مطرح شوه هزاره نیست. محقق دلش به هزاره نمیسوزه به جیب خالی اش فکر میکنه

  • اوغان کوچی و طالب اوغان یکی است. هرکدامشان کی به مردم ما حمله کند از یک مجرا آب میخورد و آن فاشیزم اوغان و پختنوالی است.

  • اما یادتان باشد در جنگهای داخلی شما ما پشتونها را برادر و شورای نظار را دشمن خواندیدههههههههههههههه

 • بهسود سرزمین پدری من است و از این خاک تا پای چان دفاع میکنم. این گب را به همه شماهایی میگویم که از نام هزاره و کوچی وتاجیک استفاده میکنید. تشکر از زحماتتان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس