در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > ژنرال دوستم از یک سوء قصد جان سالم بدر برد!

ژنرال دوستم از یک سوء قصد جان سالم بدر برد!

پنج شنبه 14 جون 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

چند روز پس از متهم شدن ژنرال عبدالرشید دوستم به خیانت ملی توسط شورای امنیت ملی افغانستان و ارجاع دوسیه به دادستانی کل، امروز او در شهر شبرغان مورد حمله قرار گرفت که از این حمله جان سالم بدر برد. این حمله صبح امروز و با انفجار یک بمب کنترل از راه دور صورت گرفت. در نتیجه این حمله چند تن زخمی شدند.

این حمله در حالی صورت می گیرد که معاون دادستانی افغانستان چند روز پیش در گفتگو با رسانه ها گفته بود که اگر اتهام خیانت ملی بر ژنرال دوستم ثابت شود، او به حبس ابد یا اعدام محکوم خواهد شد.

چند روز پیش نیز محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان از یک سوء قصد در شهر بامیان جان سالم بدر برد. او در نشستی خبری در شهر کابل حکومت را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

ژنرال دوستم و محمد محقق اعضای رهبری جبهه ای موسوم به جبهه ی ملی هستند. احمد ضیا مسعود رییس این جبهه، چند روز پیش در واکنش به حمله به محقق و اتهام خیانت ملی به دوستم، واکنش سخت نشان داده و بصورت غیر مستقیم اعضای حکومت را به خیانت ملی متهم کرد.

ژنرال دوستم در سال 1383 خورشیدی نیز هدف حمله ی افراد انتحاری طالبان قرار گرفت که جان سالم بدر برد. در آنوقت طالبان مسئولیت حمله به او را بر عهده گرفتند. سخنگوی وقت طالبان عبدالطیف حکیمی گفته بود که آنان قصد داشتند انتقام صدها طالب کشته شده بدست دوستم را بگیرند.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • دوعای مردم پشت سر جنرال صاحب پاد شاه ساز است ان شاالله ما دوعا میکنیم که همیشه در امان باشد .
  مرده باد دوشمنان جنرال دوستم ورهبران جبهه ملی

  • به خدا سوگند اگر كوچكترين صدمه به جنرال دوستم برسانند آنروز آغاز قيام مردمى از شمال عليه فاشيزم كرزى خواهد بود، فكر كنم خودگمى شان گرفته 

 • dostam yak doozd wa jenayat-kare besh nest.

  • اگردوستم دزد است پس ملاعمرقاتل ومتحجرکیست تونوکرطالبان فاشیست هستی بیچاره !!!!!!!!
   آقای جنرال دوستم یکی ازخادمین مردم افغانستان است که برعلیه فاشیزم مبارزه میکند دعای مردم افغانستان همیشه بدرقه اوست .

 • ملت شجاع و متدین افغانستان!
  السلام علیکم و رحمت الله و برکاته !
  همانگونه که در جریان هستید، جبهه ملی افغانستان با آجندای تمرکز زدایی از قدرت و باز گرداندن قدرت سیاسی به مردم، افزایش اقتدار شورا های ولایتی و انتخابی شدن والی ها، ولسوالان همایش های بزرگ مردمی را براه انداخت. این همایش ها حمایت و همبستگی وسیع مردم را از جبهه ملی افغانستان به نمایش گذاشت و اما حلقات تندرو و انحصار طلب را به واکنش های بیمار گونه واداشته است.
  ادعا های دروغین ممانعت از سرمایه گذاری و کار در معادن شمال افغانستان بخشی از این واکنش های بزدلانه و بیمار گونه است و هیچ ریشه یی در واقعیت ندارد.
  اینجانب به خاطر تنویر افکار عمومی و روشنی اذهان ملت شهید پرور افغانستان به صراحت اعلام می دارم که ادعای حلقات انحصار طلب در معادن شمال به آدرس من مطلقا بی اساس و بی پایه بوده بخشی از یک کمپاین ناسالم و خصمانه ایست که در سلسله ی فشار ها برجبهه ملی افغانستان که از حمله ی لفظی بر رهبران جبهه ملی آغاز و با حمله مسلحانه بر استاد حاجی محمد محقق آغاز و با پرو پاگند های رسانه یی اخیر، ادامه یافته است.
  متهم کردن اینجانب به خیانت ملی توسط شورای امنیت ملی نشان دهنده ی آنست که آنان درمبارزات سیاسی هیچ معیار اخلاقی را به رسمیت نشناخته هتک حرمت به حیثیت شخصیت های سیاسی کشور را در سر لوحۀ اقدامات سیاسی خود قرار داده اند.
  بحیث یکی از اعضای لویه جرگۀ قانون اساسی، من بخوبی می دانم که منابع طبیعی ثروت ملی کشور اند و به همین لحاظ در تمام مدت مسؤلیت خود در شمال کشور به حراست و حفاظت امانت دارانه از آن پرداخته ام.
  در تمام مؤسسات تولیدی کشور از تاسیسات گاز جرقدوق تا پایپ لاین ها و از چاه های نفتی سرپل تا فابریکات کود و برق مزارشریف و فابریکات سمنت و نساجی در بلخ و بغلان، نه تنها یک پیچ و مهره ام به یغما نرفت بلکه این مؤسسات در تمام دوران پر از بحران در کشور در زمان مسؤلیت من هیچگاه از فعالیت تولیدی باز نیستادند.
  به همین لحاظ من از آغاز سرمایه گذاری در حوزه نفتی آمو دریا نیز به گرمی استقبال نمودم و حالا نیز خواهان تسریع کار آن می باشم. اما بار دیگر تاکید می نمایم که ازخواست برحق مردمان ولایت سرپل و جوزجان که حق اولیت در اشتغال در پروژه های اقتصادی به شمول اشتغال در عرصۀ تامین امنیت پروژه های مذکور به مردم محل تعلق دارد، در آینده نیز جدا حمایت می کنم.
  من از تمام مقام محترم ریاست جمهوری که با معقولیت به این موضوع پرداخته و اتهام واهی با اصطلاح خیانت ملی را رد نموده اند تشکر می کنم، و تاکید می ورزم که نهاد های حراست از قانون نباید بحیث ابزار سیاسی مورد بهره برداری حلقات انحصار طلب قرار بگیرند و باحیثیت اشخاص حقیقی و حکمی غیر مسوولانه به بازی بگیرند.بدین لحاظ می خواهم که آن مقامات شورای امنیت که معلومات بی اساس را در اختیار رسانه ها قرارداده باعث تشویش افکار عمومی گردیده اند,از ملت شریف افغانستان و شخص اینجانب معذرت بخواهند.
  تندروان وانحصارگران باید بدانند که حرکت مردم افغانستان را به سوی صلح,عدالت ودموکراسی واقعی نمی توانند سرد کنند.
  باردیگر به ملت سربلند افغانستان اطمینان می دهم که جبهه ملی افغانستان برنامه تمرکز زدایی از قدرت سیاسی را به یاری خداوند”ج” و پشتیبانی شما با قاطعیت بیش از پیش تعقیب خواهد کرد.
  و من الله التوفیق
  الحاج ستر جنرال عبدالرشید دوستم رهبروموسس حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان وریس ارکان سرقوماندانی اعلی قوای مسلح افغانستان
  ۲۴ جوزا ۱۳۹۱ شهر شبرغان

 • ازولایت هرات خبر ر سیده است که روز گذشته ، مجاهدین امارت اسلامی بسلسلۀ آغاز عملیات بهاری " الفاورق " عساکر اردوی اجیر وپولیس را درمنطقه کاریز زمان ازمربوطات ولسوالی کشک کهنه این ولایت مورد حمله مسلحانه قرارداده اند .
  دراین حمله ۲ موتر نوع رینجر عساکر اجیر تخریب گردیده است اما ازتلفات جانی وارده به دشمن تاکنون اطلاعی دردست نمی باشد .
  گفته میشود که درفیرهای متقابل دشمن یک زن بشهادت رسیده و۳ تن دیگر نیز زخمی شده اند
  انالله واناالیه راجعون

  • بد کردی احمق نوکر عرب و پنجابی همه این جنایت کاران انشالاه به دوزخ میروند

  • طالب وطن فروش است
   مزدور پاکستان است
   طالب پشتون را خراب کرده است
   طالب پشتون را به مسخره تبدیل نموده است.
   جنرال دوستم مرد میدان است.
   جنرال دوستم یک قهرمان است.
   جبهه ملی سرنوشت ساز افغانشتان است .
   باند کرزی از جبهه ملی بینهایت حراس دارد.
   از کرزی باید تحقیق شود که کمک ها انکفت امریکا به کجا مصرف شده .
   کسانیکه از قدرت استفاده کرده ملیون ها دالر زخیره نموده باید حساب بدهد هر کس باشد و تنها به کرزی ختم نمیشود.

  • طالب وطن فروش است
   مزدور پاکستان است
   طالب پشتون را خراب کرده است
   طالب پشتون را به مسخره تبدیل نموده است.
   جنرال دوستم مرد میدان است.
   جنرال دوستم یک قهرمان است.
   جبهه ملی سرنوشت ساز افغانشتان است .
   باند کرزی از جبهه ملی بینهایت حراس دارد.
   از کرزی باید تحقیق شود که کمک های انکفت امریکا به کجا مصرف شده .
   کسانیکه از قدرت استفاده کرده ملیون ها دالر زخیره نموده باید حساب بدهد هر کس باشد و تنها به کرزی ختم نمیشود.

 • فکر کنم که اینبار کرزی از پارچه نمودن جبهه ملی - نا امید است و میداند که دیگر چالبازیها و شادی بازیهایش ناکام میماند و دیگر نمیتواند که مردم و سیاسیون را فریب دهد- شروع به ترور نموده و از مصطفی کاظمی آغاز و بعد از ترور برخی فرماندهان جمعیت و ترور استاد ربانی - شروع به ترور دوستان دیروز و نزدیکش از جمله جنرال دوستم و محقق و فرماندهان جنبش و حزب وحدت را سر کار گرفته - انشا الله که این آرزویش را به گورستان نزد نجیب خواهد برد.
  تاجیک

 • دیر گیر
  _
  ملخک جان ملخک
  ملخک یک بار جستی
  ملخک دوبار جستی
  ملخک سه بار جستی
  ملخک:
  آخر بدستی
  ملخک جان ملخک

  • انتحاری جان انتحاری
   ده انتحار اولت گیر آمدی
   ده انتحار دومت که می آمدی،
   ادی کد به سرت یک چادری
   چادری غلتید کدی یک پنجه شادی بازی ،
   ده انتحار سومت ک.. خوده پاره کدی
   ده انتحار چارمت بخیر ،
   می کنیم ده سرت دولک زنی
   تا که ایزارته گرفته یورغه کنی
   انتحاری جان انتحاری ! ...

 • بعد از عرض درود فراوان، اینکه خبر سوء قصد به جان جنرال دوستم بتاریخ ۲۵ جوزای ۱۳۹۱، تا جاییکه من خبر دارم واقعیت ندارد. نشر همچو خبری که از طرف هیچ مرجعی معتبر خبری دیګر تأیید نشده است، از طرف شما، شایسته پنداشته نمی شود. لطفاً به تصحیح آن بپردازید. و اگر خبر واقعیت داشته باشد و دال بر عدم معلومات من در مورد باشد، من از عرایض خود قبلاً از شما پوزش می طلبم و موفقیت های بیشترتان را آرزو می برم. با عرض حرمت مجدد!
  م. آشنا

 • سلام برادران و خواهران
  مارشال دوستم خادمین حرمین شریفین افغانستان است .
  روزانه میلونها مسلمانان دعا برای این مرد مسلمان ،غازی،قهرمان ملی افغانستان میکنند
  انشالله خداوند با دوستم است و ما مطمئن هستیم که یک تار موی دوستم از جا بیجا نمیشود

  • حضرت مارشال دوستم ( سلام الله علیه) قهرمان واقعی ملی در افغانستان بوده و همرزمان و اصحاب قهرمان ایشان در سالهای دشوار افغانستان هزاران معاندین مانند خلقی ها و طالبان را به جهنم فرستاد. حضرت مارشال دوستم در این برهه ی زمان نقش حضرت امیرالمونین علی ( علیه السلام) را در صدر اسلام دارد. از وجود با برکت مارشال دوستم خداوند تبارک و تعالی افغانستان را آهسته آهسته به طرف صلح نزدیک می سازد. از مسلمانان سراسر جهان تمنا دارم که بعد از هر نماز از خداوند متعال ، طول عمر مارشال دوستم را بخواهند. اما کرزی صاحب باید به حیث خاین ملی و شریک دزدان بیت المال محاکمه شده و به اندازه دوران حکومت خود به زندان انداخته شده و به ضرب 300 شلاق مجازات گردد. والسلام

 • این ها اند صفات که عبدالرشید دوستم در طی سی سال برآمد خود کمایی کرده است . او که کاگر عادی بیش نبود با اشتراک در دفاع از دست آورد های هفت ثور و تشکیل قطعه نظامی زمینه های بیشتر رشدش فراهم گردیده و رفته رفته با جمع کردن افراد جانی ، آدم کش و بی رحم کارش چنان بالا گرفت که در صدد قد علم در برابر ولی نعمتان خود برآمد . اگر دراینجا صحبت از جنایات ، آدم کشی ها ، تاراج دارای های عامه و مردم ، تجاوز به ناموس هموطنان ، بغاوت در برابر دولت مرکزی و ناکام ساختن پلان پنج فقرهء نماینده سرمنشی ملل متحد ، شرکت در جنگ های کابل به نفع تنظیم های به اصطلاح جهادی وقتل بیشتر از 65 هزار انسان بی گناه و بی وسیله در این شهر ، نسل کشی و قتل هزاران طالب در دشت لیلی ، مجبور ساختن اقوام و ملیت های دیگر به ترک محل بود وباش و غارت هست وبود شان ، زدو بند های نا جایز و نا مشروع با همسایه های آزمند بر سرنوشت ، تمامیت ارضی و همبستگی ملی کشور و . . . ، در میان است ، هدف عبدالرشید دوستم و قوماندانان و باند مربوط اش میباشد ، نه ملیت زحمتکش ازبک که سال ها صادقانه کار کرده ویک لقمه نان که با درد و رنج دیگران الوده و ملوس نیست ، بدست آورده و در آبادی وطن سهم گرفته و مانند دیگر ملیت ها ، اقوام و قبایل کشور شرافتمندانه زیسته است .
  دوستم که نه مکتب را به استثنای چند صنف ابتداییه خوانده است ، نه از دانش سیاسی بهرهء داشته و نه از کلتور و فرهنگ و اخلاق انسانی چیزی در چانته داشت با بدست آوردن جاه وجلال ، مقام و منزلت و وقار باد آورده که شایستهء شانش نبود ، چنان بر خود غره شد که دیگر خود را یکه تاز میدان یافت و تا توانست کشت ، بست ، تاراج کرد ، باج گرفت ، چور وچپاول نمود و هیچ گاه نه خودش و نه هم قطعه مربوط اش به مردم ترحم نکرد .
  اولیای امور در کابل در بالا کشیدن دوستم و تسلیمی مقادیر بی حد وحصر سلاح و مهمات جنگی به او چه از روی مجبوریت و یا ایجابات عصر وزمان ویا هم دلایل دیگر ، دچار اشتباه و خبطهء بزرگ سیاسی گردیدند . با جمع شدن افراد ناسیونالیست ، جدایی طلب ، مغرض و استفاده جو بدور او و قطعات مربوط اش دیگر دولت مرکزی تسلط و قومانده خود را بر او از دست داده بود . دوستم دیگر شامل بازی های سیاسی گردیده و وسیله دست همسایه بزرگ شمالی ما که تلاش داشت پایه های حکومت کابل را متزلزل سازد ، گردیده بود .
  با سقوط ولایات شمال بدست دوستم وشرکای جرمش مقادیر بزرگ از سلاح ، مهمات گوناگون جنگی ، ذخایر فراوان موادغذایی و انواع مختلف وسایل ، ماشین الات وتخنیک محاربوی همچنان قطعاف بزرگ اردوی ملی مجهز با تمام وسایل و تخنیک معاصر حربی ، طیارات و هیلیکوپتر های جنگی و ترانسپورتی و . . . بدست او افتاد که تا کنون از سرنوشت شان خبری در دست نیست وهیچ مرجع هم تا کنون در صدد باز خواست و باز جویی از او نبرآمده است . انچه در بالا از آن یاد شد همه دارای های ملت بوده که توسط دوستم و به اصطلاح جنبش شمال حیف و میل و غارت گردیده اند . نه تنها بغاوت بر ضد دولت مرکزی غارت دارای های ملی و زد و بند با سازمان های جاسوسی کشور های همسایه همه خیانت ملی اند بلکه اینها همه جز عادت روزمره او شده اند .
  و اما اکنون معاون لوی څارنوالی از آغاز بررسی در مورد اتهامات وارده بر آقای دوستم خبر میدهد . معاون لوی څارنوالی در صحبت با رادیو آزادی ګفت : « تحقیقات در مورد قضیه دخالت در استخراج معادن نفت حوزه آمو دریا از جنرال دوستم را آغاز کرده است » .
  در آمد از درک فروش گاز شبرغان ، فابریکه نفت وگاز مزارشریف ، گمرکات بندر حیرتان و منابع دیگر مالی که قبل از سال 1992 به حساب دولت می ریخت ، بعد از بغاوت آقای دوستم و شرکا تا سقوط طالبان و بوجود آمدن حکومت جدید ، اکثرأ به جیب و حساب آقای دوستم رفته است . حساب این منابع مالی تا کنون معلوم نیست و نیاز به تحقیقات بسیار عمیق و وسیع احساس میشود .
  اگر آقای کرزی در گفتار و عمل خود صادق باشد که تا امروز نبوده است و انطوریکه در صحبت خود گفت : « با انکه در گذشته ها به محافظه کاری و مصلحت پذیری متهم شده است ، اما این بار در مورد قضیه دخالت در استخراج معادن نفت از هیچگونه مصلحت کار گرفته نخواهد شد » عمل نماید ( خدا میداند ! ) . به عقیده من نه تنها بالای اتهامات واردهء فعلی بلکه تمام جنایات که اقای دوستم در مدت سی سال گذشته انجام داده ، تحقیق صورت گرفته وبه پای میز محاکمه کشانده شود یک بخش از عدالت اجتماعی تطبیق شده و درس آموزنده برای دیگران و نسل های اینده خواهد بود .
  معادن مالکیت دولت و مردم شناخته میشود .کسی که در مقابل منافع مردم استاده شود ، خودش بر ضد منافع ملی است که در جمله خیانت ملی قرار می گیرد و با او قانونی برخورد میشود . اگر این اتهامات درست ثابت شود ، جنرال دوستم به عنوان خاین ملی شناخته میشود و به حبس ابد ویا اعدام محکوم خواهد شد . (1) به نظر اکثریت خاموش جامعه حبس ابد ویا اعدام برای آقای دوستم شاید نا کافی وغیر عادلانه باشد . زیرا در قدم نخست تمام دارایی های باد آورده آقای دوستم ضبط گردیده بعدأاگر وی و ثایر یاران و همکارانش که در این جنایات شریک اند به پای میز محاکمه آورده شده و به جزای اعمال شان برسند ، درد های خانواده های بی وسیله که به شکلی از اشکال یا عضو فامیل خود را از دست داده ویا به عزت ، ناموس ومال ودارای شان تجاوز گردیده ، تا حدودی تسکین خواهد شد .
  و اما جبهه ملی افغانستان که رشید دوستم و یک تعداد افراد معلوم الحال دیگر در آن عضویت دارند ، در صدد دفاع از وی برآمده با شرمنده رویی اورا صادق وبی گناه خواند .ضیا مسعود برادر احمدشاه مسعود طی سخنرانی در برابر خبر نگاران در کابل گفت : « خاین ملی کسانی اند که زمین های وزارت دفاع را در قندهار شهرک ساخته به فروش رسانیده ویا فابریکه سمنت غوری را به قیمت ( کاه جو ) غصب کرده اند . درست است آقای مسعود ، آنها هم مانند شما ها خاین ، مفسد ،الوده ، ملوس و کثیف اند . این بدان معنا نیست که خاین به محکمه کشانده نشود که زورمندان و صاحبان قدرت هم خاین وملوس اند . " سگ زرد برادر شغال

جستجو در کابل پرس