Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > پاسخ وزارت داخله ی ايران به يک مقاله در کابل پرس

پاسخ وزارت داخله ی ايران به يک مقاله در کابل پرس

اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت داخله ی ايران
سه شنبه 17 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اشاره: آنچه در ادامه می آيد، پاسخ اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت داخله ی ايران می باشد که در پاسخ به مقاله ای از همکارمان آقای احمد بصير بيگزاد ارسال شده است. کابل پرس با اعتقاد به آزادی بيان ضمن انتشار بی کم و کاست اين پاسخ، از خوانندگان خود می خواهد که پاسخ های خود را به اين پاسخ با صراحت و بدون سانسور ارايه کنند. اين درخواست مخصوصا از شهروندان افغان ساکن ايران می شود که واقعيت های موجود در ايران را برای آگاهی خوانندگان در کابل پرس بازتاب دهند. همچنين قابل ياداوری است که کابل پرس يک رسانه ی آزاد و غير وابسته است و انتشار پاسخ اداره ی مهاجرين وزارت داخله ی ايران به معنای وابستگی کابل پرس به حکومت ايران يا حکومت ديگری نمی باشد.
سردبير

جناب آقاي كامران مير هزار سر دبير محترم سايت اينترنتي كابل پرس سلام عليكم ؛

در تاريخ 24 فروردين ماه سالجاري مقاله اي تحت عنوان « ديپلوماسي يا پلو ماسي » به قلم اقاي احمد بصير بيگزاد در واكنش به سفر جناب آقاي دكتر سپنتا وزير محترم امور خارجه افغانستان به جمهوري اسلامي ايران در آن سايت محترم منتشر گرديد . خواهشمند است ترتيبي اتخاذ شود كه به منظور تنوير افكار و رفع ابهامات موجود جوابيه عيناً در آن سايت وزين درج گردد :

1- به موجب سندي كه در دوازدهمين كميسيون سه جانبه بازگشت داوطلبانه پناهندگان و آوارگان افغاني مركب از نمايندگان ايران ، افغانستان و كميسايريا عالي ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد مقدس برگزار گرديد . به 950 هزار نفر آواره افغاني ثبت نام شده ساكن ايران اجازه داده شد كه براي يكسال ديگر از مزاياي اين طرح استفاده نمايند . بنا بر اين با افزايش كمك ها و اعمال سياسيت هاي تشويقي طرف هاي برنامه مشترك اميدواريم كه اين گروه از ميهمانان جمهوري اسلامي ايران ، جهت سهيم شدن در روند بازسازي ، آباداني و توسعه كشور دوست ، افغانستان ، به موطن خويش بازگردند .

2- دفاتر نمايندگي امور مهاجرين و عودت كنندگان مستقر در نمايندگي هاي جمهوي اسلامي افغانستان در جمهوري اسلامي ايران ضمن دريافت فرم تعيين واجد شرايط بودن براي دريافت زمين از آن دسته اتباع افغاني ثبت نام شده در طرح آمايش دو كه متقاضي بازگشت داوطلبانه در صورت استحقاق ، سند كتبي براي درخواست كنندگان از سوي مراجع ذيربط دولت جمهوري اسلامي افغانستان در خواهد شد

3- كميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان علاوه بر تأمين هزينه حمل و نقل رايگان افراد بازگشتي مبلغ 100 دلار آمريكا به صورت نقدي پرداخت خواهد نمود

4- دولت جمهوري اسلامي ايران به منظور پايداري روند بازگشت و تأمين معيشت آندسته از خانوارهاي بازگشتي كه مايلند پس از بازگشت مجدداً به صورت قانوني به منظور اشتغال به ايران عزيمت نمايند در صورت امكان ترتيبي اتخاذ مي نمايد كه 1 نفر از اعضاء هر خانوار كه در طول زمان اجراي اين قرارداد به افغانستان بازگشت مي نمايند با دريافت رواديد ورود در ايران ، علاوه بر اقامت يكساله پروانه كار دريافت نمايند . در مورد خانواده هاي 9 نفره يا بيشتر براي 2 نفر از اعضاء خانوادر ، رواديد كار و اقامت جداگانه صادر خواهد شد . مدت اعتبار اقامت و پروانه كار مزبور در صورت رعايت مقررات جمهوري اسلامي ايران تا 3 سال قابل تمديد خواهد بود .

5- علاوه بر اين تسهيلات ، تلاش براي ترافع فضايي آوارگان در قالب كميته هاي حل اختلاف ، حمل و نقل رايگان افراد و اثاثيه متقاضيان بازگشت از مركز بازگشت داوطلبانه تا ايستگاه عبور مرزي ، واكسيناسيون اطفال كمتر از 5 سال ، حمل و نقل و مساعدت در افغانستان ، تسهيل در صدور مدارك آموزشي، معافيت كمتري براي خروج ابزار و لوازم زندگي و ... از جمله فوايد اين برنامه مي باشد .

6- برخورد قانوني با اتباع خارجي فاقد مدارك اقامت معتبر حق مسلم هر كشور مي باشد . در شرايطي كه به موجب قانون ورود و اقامت اتباع خارجه ، اتباع غير مجاز مي بايست بلادرنگ دستگير و پس از تحميل كيفر (يك تا سه سال زندان) از كشور اخراج گردند ، جمهوري اسلامي ايران در يك اقدام سخاوتمندانه ، مبادرت به دادن فرصتي براي بازگشت محترمانه و آبرومندانه اتباع مزبور به افغانستان نمود . به همين منظور در اواخر سال گذشته اطلاعيه مشترك جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلامي افغانستان منتشر گرديد . به موجب اين اطلاعيه از كليه اتباع افغاني فاقد مدارك اقامت قانوني درخواست شده بود تا از فرصت داده شده به منظور تسويه حساب هاي مالي با اتباع ايراني و خروج از كشور حسن استفاده را بنمايند . همچنين در اين اطلاعيه تصريح شده است كه پس از مهلت داده شده ، جمهوري اسلامي ايران برابر مقررات با اتباع افغاني غير مجاز برخورد نموده و دفتر نمايندگي امور مهاجرين سفارت جمهوري اسلامي افغانستان هيچ مسئوليتي در قبال آنان نخواهد داشت . شايان توجه است در طول مهلت داده شده براي خروج اتباع افغاني فاقد مدرك تسهيلات لازم براي بازگشت آنان به افغانستان فراهم شده است . جمهوري اسلامي ايران بر اين باور است كه با عنايت به تشكيل دولت و ..... قانوني در كشور دوست افغانستان و نظر به تسهيلات فراهم شده از سوي نمايندگي هاي سياسي جمهوري اسلامي ايران در افغانستان براي صدور رواديد براي متقاضيان ورود به ايران ، زيبنده است با احترام متقابل نسبت به قوانين و مقررات دو كشور ، ورود و خروج اتباع مزبور به ايران قانوني انجام پذيرد .

اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور دولت جمهوري اسلامي ايران

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • از دولت ايران كه كوچكترين حقوق شهروندي را در قبال برخي از شهروندان خود از قبيل زنان و اقليت هاي مذهبي و ... رعايت نمي كند انتظار هيچ نوع پاسداشتي از حقوق مهاجرين مظلوم افغاني نمي رود.
  در اين ميان گلايه مهاجرين به جاي اينكه از دولت ناسپاس ايران باشد بايد بيشتر از دولت ناكارآمد افغانستان باشد كه در برابر هر اقدام سختگيرانه و بدور از انسانيت ايران هيچ عكس العملي از خود نشان نمي دهد يا بجا نيست.

  • با گشتی در دنیا متوجه می شوید حتی یک کشور نیزپیدا نمی شود که اجازه دهد بیش ار 2 میلیون نفر از افراد خارجی در کشور انها مشغول بوده که حتی هیچ گونه مالیات و عوارضی هم به دولت نمی دهند . این تا به آنجا بوده که برای افراد کشور شما حق زیادی قایل شده و فکر ناسپاسی را در ذهن خود می پرورانید -

  • در جواب آن ایرانی(احتمالا بسیجی) که شکم وا مانده اش از پول ما مهاجرین افغان سیر می شود باید بگویم مطمئن باش که راحت از گلویت پایین نمی رود انشاالله لعن خدا بر تو باد که چنین حقیقت آشکاری را انکار می کنی.اگر نمیدانی بدان اگر تا قبل از آن سال هایی که از مهاجرین پولی گرفته نمی شد به خاطر این بود که از طرف سازمان ملل مبالغ هنگفتی به ایران پرداخت می شد ولی از هشت سال پیش تا الان یک مهاجر افغان در ایران اگر مجرد باشد مبلغ 150000 تومان و اگر متاهل باشد به ازای هر نفر از اعضای خانواده اش مبلغ 50000 تومان باید پرداخت کند تازه این برای صدور کارت خروجی مدت دار هست و اگر بخوای جون بکنی و کارکنی باید هر شش ماه 70000 تومان برای صدور کارت کارگری هم بدی به غیر از اینکه اگه دانش آموزی هم داشته باشی که درس می خواند باید سالی 80000 تومان بریزی به حساب آموزش و پرورش.اینا رو نگفتم که چرا از ما پول میگیرند به درک صدقه ی سر بچه هامون ولی اینقدر زر نزنن که مهاجرین هیچگونه مالیاتی پرداخت نمیکنن.

 • تا زمانیکه دولت آخندی و آخند زاده ها در سرزمین بزرگ ایران و بر ملت شریف ایران حاکم اند، نه تنها پناهنده گان بلکه حتی خود ملت بزرگ ایران نیز روز خوشی نخواهند دید. زیرا ایدیولوژی کهنه اسلامی دیگر هیچ چیزی ندارد که برای انسان ها قایل گردد.

 • اگر دقیق تر به ایران بیندیشم جواب قناعت بخشی خواهی یافت شعار اسلام مرز ندارد کجارسید متاسفانه حقوق کردها بلوجها و بقیه اقلیت ها در کجا رسید هیج امیدبه گفتار جمهوری ایران نباید کرد چون گفتار تا عمل در انهاتفاوت چشم گیری دارد امروز ایران مردمش نه دولت اش دروغ گفتن به ملت اش را اموخته اند چه رسد به پناهنده گان افغان اگر واقعیت نیست به اردوگا های سیا سنگ و بقیه اردوگاهاخطرات اش را بیاد بیاورد که هنوز هم اطفالان مردم چشم انتظار پدر شان هستند که از ایران بر گردند انها کجا شدند ای فقط خاطرات تلخی است که مثل جام زهری باید نوشید چرا دولت مردان امروز ما خودرا در کوره راها میزند و از حقایق و حقوق اتباع اش میتر سد که باز گو کند اخر تا کی مردم و ملت افغانستان زیر شکنجه های کشوری بیگا نه بقتل بیرسند .این را عقده تفسیر نکنید واقعیت است اگر خودی تان در اردوگاها نمانده اید این بدین معنا نیست که از اطافالان که پدران شان در اردوگاها بقتل رسیدند خودرا بیخبر بیگرید و بگوید هیج چی نبود.بودهمه اینها واقعیت تلخی است که از شنیدن و عکس العمل نشان دادن ما حراس داریم باید با بیان این مطالب به ایران بفهمانم که شما چه مهمان نوازی از مردم افغانستان کردید یگ فاجعه مهمتر از همه قتل های خفاش شب را شاید شینده باشید که یگ ایرانی زنان را بقتل میرساند اما متسافا نه تا قبل از بدست امدن قاتل یگ عالم افغانی بقتل رسیدند خوب دوستان امروز روزی است که از طریق رسانها به گوش جنایت کار های جمهوری اسلامی ایران بیرسانم که ما میدانیم و اگا هستیم که چه جنایت شما در مقابل افغانیها انجام داید.

 • آقای کامران عالی است. دست مريزاد. شما با کابل پرس ات نه تنها در افغانستان بلکه در کشورهای ديگر هم تاثير گذار هستی.

 • dowlat e iran barai Irani chi karda ki barai ma afghanha nakarda? berawid dar zahidan wa kurdistan bebinid ki iranihaa ba chi badbakhti zendagi mi konand. tashakur

 • بنده نميخواهم كه نمك نشناسي كنم: از دولت ايران بخاطر ميزباني شان تشكر ميكنيم (حالا چطور ميزبانيئي؟ آنطرف بگذاريم)، با توجه به وعده هاي پيشين كه دولت جمهوري (اسلامي ؟) ايران در قبال مهاجرين افغان دانده بود، بنده هيچ خوشبيني در رابطه به اين وعده نميبينم. دولت ايران هميشه در پي اهداف سياسي و منافع منطقئي خود اللخصوص در افغانستان، از طريق بازگرداندن اجباري مهاجرين افغان و اظافه كردن بر مشكلات داخلي اين كشور، اعمال فشار نموده و امر مهاجرين را منحيث يك اهرم فشار استفاده نموده. تا آنجايي كه بنده در رابطه با ايران و سياست اين كشور مطالعات دارم، مسئلهَ دين و مذهب براي اين كشور اهمييت ندارد و تنها موضوع تاريخي و نژادي فارسيان و امپراتوري 200 سالهَ هخامنشيان كه بهداَ توسط اسكندر مقدوني پايان داده شد است. دولت ايران هيچ توجهي و ارزشي به اسلام و نژاد و فرهنگ مشترك ندارد و تنها به ان فلسفهَ احياي مجدد امپراتوري هخامنشيان مي انديشد.

 • man yeki az on mohajerani seyah bakhty hastam ke 23 sal dar IRAN bodam wa baram sabet shode ke hokomate fashisthy iran be name islam wa be name Quran che zolmha wa che chnayati ra baraye mohacherin badbakhte Afganistani kardand ke name Hitler ra zende kard emroz hokomate iran har moshkili ke darad (gerani-bikari-fesad-wa...) re be doshe mohajerin afghani meandazad aqayan agar shab khabeshan nabord ya agar agazadeha az atnbali bekar mandand masolash ra afghani ha midand man namidanam ke farqe Hitler ba enha chist? man namidanam ke nejad parasty che mafhom darad man fekr mikonam ke yek tedad afrade mariz wa oqdaye dar OMRE ATBE MOHAJERIN che moshkili darand ke bedone hich manteq wa bedone hich andishe amar wa arqam haye nojomi ra baraye mohajerin bechare nashr mikonand

  آنلاين بنگريد : http://m

 • به قول دوستی که به اقا ی حاجی وزیر اموزش ایران گفته بود0ایران با مهاجرین مهترم افغانستان رفتارغیرانسانی می کند.افرین براو...

 • متاسفانه جمهوری اسلامی ایران درصدد منافع ملی خود است نه کدام چیزی دیگر.
  اقای خامنه یی ولی امر مسلمین جهان است و همین شعار مفت هم ریشه در ایرانیت دارد تا اسلام و مسلمین .
  این اسلام ومسلمین شعار است که سپاه و دیگرانش برای کوبیدن حریف مطرح می کنند ، نه برای چیزی دیگر.
  فقط چهار تا افغانی مظلوم و بی پناه را اینها یافته اند که هر روز آنهارا مورد اذیت آزار قرار می دهند.
  و این ازار اذیت هم مصرف داخلی دارد تا برای هدف دیگر.
  تا فشار ها که از ناحیه مردم ایران بر آخوند های محترم می اید انها را کم کنند.
  کجا شد آن حرفهای مفت صدور انقلاب و مستضعفین و صد چرندیات دیگر که آن پیرد که در کاخ طلایی بهشت زهرا خوابیده است گفته بود.
  من این حرفها را که میگویم نه ضد انقلاب و نه ضد دین هستم و متدین هم هستم .
  ولی اعمال خودرا بچه های که به ظاهر دین دار ولی در عمل از همه بی دین ها ، بی دین ترند، ببینند که با اسلام و دین چه کرده اند.
  فقط دست از سر دین دیانت مقامات محترم جمهوری اسلامی بردارند .
  دیگر با نام دین و مذهب بر مردم ظلم نکنند اگر حرف از دین میزنید عمل تان و بر خوردتان با افغانی های مظلوم چه توجیه دینی دارد؟

 • متاسفانه جمهوری اسلامی ایران درصدد منافع ملی خود است نه کدام چیزی دیگر.
  اقای خامنه یی ولی امر مسلمین جهان است و همین شعار مفت هم ریشه در ایرانیت دارد تا اسلام و مسلمین .
  این اسلام ومسلمین شعار است که سپاه و دیگرانش برای کوبیدن حریف مطرح می کنند ، نه برای چیزی دیگر.
  فقط چهار تا افغانی مظلوم و بی پناه را اینها یافته اند که هر روز آنهارا مورد اذیت آزار قرار می دهند.
  و این ازار اذیت هم مصرف داخلی دارد تا برای هدف دیگر.
  تا فشار ها که از ناحیه مردم ایران بر آخوند های محترم می اید انها را کم کنند.
  کجا شد آن حرفهای مفت صدور انقلاب و مستضعفین و صد چرندیات دیگر که آن پیرد که در کاخ طلایی بهشت زهرا خوابیده است گفته بود.
  من این حرفها را که میگویم نه ضد انقلاب و نه ضد دین هستم و متدین هم هستم .
  ولی اعمال خودرا بچه های که به ظاهر دین دار ولی در عمل از همه بی دین ها ، بی دین ترند، ببینند که با اسلام و دین چه کرده اند.
  فقط دست از سر دین دیانت مقامات محترم جمهوری اسلامی بردارند .
  دیگر با نام دین و مذهب بر مردم ظلم نکنند اگر حرف از دین میزنید عمل تان و بر خوردتان با افغانی های مظلوم چه توجیه دینی دارد؟

 • با سلام.خاطره ای را از زبان برادرم به طور مختصر میخواهم نقل کنم. ما در اوایل انقلاب ایران به این کشور اسلامی مهاجرت کردی.و سالها در این کشور زندگی کردیم. و تمام مدارک معتر اقامت را نیز از مراجع مربوط دولت جمهوری اسلامی ایران اخد کرده بودیم. روزی برادرم را که از ساعت 0700 الی 2200 در کارگاه کفاشی کار می کرد از سر راهش به محل کار بازداشت کردند کارت معتبر افامت جمهوری اسلامی ایران را که بالایش کلمه شریف الله نوشته بود پاره کرده و گفتند تو کارت نداشتی . به اردوگاه ورامین بردند. در اردوگاه 350 تا 400 نفر را در خرابه ای که گنجایش 50 نفر را داشت مثل حیوان انداختند روزی یکی دو ساعت در گرمای تابستان همه را به صف می کردند و در افتاب ایستاده نگه می داشتندوقتی خوب گرما زده و تشنه می شند نلهای آبی را که فبلاً قطع کرده بودند باز میکردند هموطنان ساده دل ما به سوی آب می دویدند اما تا به آنجا می رسیدند ماموران دوباره آب را می بستند. آنهارا با شلاق زده از نزدیک نل آب دور می کردند. و این یکی از رفتارهای انسانی و اسلامی و بشر دوستانه ای بود که با برادرم و امثال او می شد.
  در این اردوگاه یکبار در 24 ساعت اجازه رفع حاجت داده میشد.
  البته ما دیگر گله ای از ایرانیها نداریم بلکه میخواهیم تبعیض، بیعدالتی ، خصومت از افغانستان محو شود و ما کشوری بسازیم که دیگر محتاج بیگانه ها نباشیم.
  ما وافعاً از مهمان نوازی دولت محترم جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم.

 • مداخلات ایران در افغانستان از زمانیکه رژیم خمینی جلاد بر سر قدرت آمده آغاز گردیده و تا امروز ادامه دارد. خمینی زیر شعار اسلام مرز ندارد و صدور انقلاب اسلامی همیشه تلاش ورزیده تا چاکرانش را در افغانستان دست و پا کند تا در معاملات سیاسی در افغانستان دست بالا داشته باشد و کار فرهنگی وسیعی نیز به این منظور داشته است. سفیران فرهنگی رژیم مثل مسعود بهنود و چنگیز پهلوان، محسن مخملباف و غیره فعالانه درین راستا کار میکنند.

  گروههای هشتگانه ایرانی که بعد آنها را دور یک میز نشاند و از آنان حزب وحدت را ساخت همه و همه تلاشهای ایران بود برای تسلط بر افغانستان. مزاری، محقق، اکبری، خلیلی، آصف محسنی، کاظمی و دیگران همه نوکران حلقه به گوش ایران در افغانستان بوده اند که به فرمان ایران و با استفاده از امکانات بدست داشته شان در اوایل دهه ۹۰ میلادی افغانستان و مخصوصا کابل را به مخروبه‌ای مبدل کردند و جنایات هولناکی را مرتکب شدند.

  بعد که طالبان بوسیله پاکستان به میدان آمدند و گروههای مزدور ایران موش گشته سوراخ میپالیدند اینان در ائتلاف شمال به سرکردگی احمدشاه مسعود یکجا شدند و بار دیگر به دامان ایران افتادند. سالها مسعود با امکانات عمدتا ایران بود که علیه طالبان جنگید.

  در تمام این مدت ایران از کار فرهنگی و پرورش کادر های فرهنگی نیز غافل نبوده و در ایران بر سر نویسندگان زیادی کار کرد که امروز ثمره این کارش را میچشد و به روشنی میتوان دست بالای ایران در مطبوعات افغانستان را دید که چگونه سیاست ایرانیزه کرده در مطبوعات افغانستان راه یافته و از مطبوعات الکترونیک تا چاپی و صوتی و تصویری همه و همه تلاش دارند تا فرهنگ و سیاست رژیم ایران را در افغانستان شیوع دهند.

  شاید برجسته ترین نماینده این جریان رهنورد زریاب باشد که در تلویزیون طلوع خانه کرده و زیر نگرانی وی این تلویزیون کاملا یک چهره ایرانی بخود گرفته است و اصطلاحات و کلمات ایران زورکی وارد فرهنگ افغانستان ساخته میشود. مثلا دیگر کلمه تجارتی را نمیتوان در آن یافت جای آنرا کلمه بازرگانی گرفته، به جای زن، بانو، به جای زن خانه، کدبانو، به جای استفاده از ماهها با تلفط معمول در افغانستان فوریه و ژانویه و ... استفاده میشود چیزی که در افغانستان سابقه نداشت، بجای امریکا، آمریکا و ....

  مطبوعات افغانستان درحالیکه فراوان از مداخلات پاکستان با لحن شدید انتقاد میکنند هیچکدام را نمیتوان یافت که از خرابکاری ها و مزدور پروری ها و خاین پروری های رژیم فاشیست ایران سخنی به میان آرند حتی تعدادی به دفاع از ایران و کارش در افغانستان پرداخته آنرا مثبت میدانند. مثلا چندی قبل رهنورد زریاب و پرتو نادری در برنامه «گفتمان» تلویزیون طلوع با بیشرمی بی‌نظیری مداخله ایران را مثبت ارزیابی کرده گفتند که «ایران برای ما گونترگراس و گارسیامارکز را شناختاند و....» اما اینان هیچگاهی نمیگویند که رژیم ایران رژیمی است که جنایتکاران حزب وحدت را بر ما مسلط ساخت، هیچوقت وجدان آنرا ندارند که از شکنجه‌گاههای تل سیاه و خاک سفید یاد کنند که چگونه هیتلر وار بر مهاجران ما در آنها ستم و استبداد خونین روا داشته میشود، اینان هرگز وجدان ندارند که از قتل عامهای آزادیخواهان ایرانی در شکنجه گاههای اوین یاد کنند، اینان هیچگاه وجدان ندارند که از ریخته شدن خون سعید سلطلانپور، محمد مختاری، مجید شریف و جعفر پوینده و جوینده و دهها انسان شرافتمند و مبارز در قلتگاههای رژیم تئوکراتیک جمهوری اسلامی ایران یادی کنند و از خون های شریف آنان شرم کنند اما جنون ملیت گرایی شان به حدی گل میکند که زیر نام کار فرهنگی در خدمت سیاست جنایتکارانه و فاشیستی یک دولت بدنام و مرتجع و انسان کش قرار میگیرند.

  ایران امروز در دولت اسماعیل و خلیلی و براهوی را دارد و در پارلمان دهها وحدتی خاین را و هم صدها به اصطلاح روشنفکر افغان را منحیث چاکرانش با خود دارد که برای آینده افغانستان خطرناک است چون اینان همه در تلاش اند تا رژیم چون جمهوری اسلامی ایران را که ملتی را بیش از دو دهه است در خون و ماتم نشانده، بر مردم ما نیز تحمیل کنند.

  • آوريل 15:26, بوسيله ى آزاد
   ایکاش ایران مرزهایشرا برروی مردم افغانستان می بست تا مورد سواستفاده هایسیاسی واقتصادی ودریکلام قربانی منافع ملی ایران نمی شد و.......و مردم افغانستان نباید کشتارگاه های که بنام اردوگاه علیه مردم افغانستان ساخته شده بود را فراموش کنند . قتل عام بشتر از شش هزارمهاجربی دفاع اردوگاه سفید سنگ مشهد که توسط نیروهای نازی ونژادپرست ایرانی از زمین وهوا باهلکوبترهای توپ دار بخاک وخون کشیده اندرا فراموش نکنند . وپرچم داران حکومت نژادپرست ایران که چهره ای رسیستی خویش رادرلفافه ای حکومت عدل علی پنهان کرده اند بجرمی آنهمه کشتار اردوهای سفید سنگ مشهد ودها تله سیاهای دیگر دردادگاهای بین الملی باید محاکمه شوند .

 • آوريل 15:26, بوسيله ى آزاد
  ایکاش ایران مرزهایشرا برروی مردم افغانستان می بست تا مورد سواستفاده هایسیاسی واقتصادی ودریکلام قربانی منافع ملی ایران نمی شد و.......و مردم افغانستان نباید کشتارگاه های که بنام اردوگاه علیه مردم افغانستان ساخته شده بود را فراموش کنند . قتل عام بشتر از شش هزارمهاجربی دفاع اردوگاه سفید سنگ مشهد که توسط نیروهای نازی ونژادپرست ایرانی از زمین وهوا باهلکوبترهای توپ دار بخاک وخون کشیده اندرا فراموش نکنند . وپرچم داران حکومت نژادپرست ایران که چهره ای رسیستی خویش رادرلفافه ای حکومت عدل علی پنهان کرده اند بجرمی آنهمه کشتار اردوهای سفید سنگ مشهد ودها تله سیاهای دیگر دردادگاهای بین الملی باید محاکمه شوند .

 • با سلام!
  در جواب، جوابيه وزارت كشور ايران مي‌نويسم: حرف از اخراج، اجراي‌قانون، و دريافت مزيا، و توافق‌نامه نيست؛ سخن از برخورد بسيار فاجعه بار مأمورين ايران است، سخن از اهانت و ناديده گرفتن شخصيت يك ملت است، سخنا از ضرب‌وشتم است. من به آقاي حسيني رئيس «ستاد مبارزه با افاغنه» صادقانه مي‌گويم براي درك وضعيت موجود بهتره خودت نيز براي اخراج افاغنه؟؟!! از محل كار و خانه اين بدبختان عالم، تا مرز مأمورانت را همراهي كني تا ببيني كه چه اتفاقاتي مي‌افتد.

  التبه حرف من بيهوده است چون خودت بهتر از هر كسي مي‌داني، براي اينكه همه‌ي كارها زير دست خودتان است.

 • hich vaqt yadam nemiravad ke vaqti raftam poshte dare hamin vezarat va faqat 1 moarrefi name khastam baraye edame tahsil az shahriar be karaj chon shahriar an emkanat ra nadasht,kheili rahat javab dadan,boro afghani haminam ke khondi az saret ziade.va hamin ast ke mohajerani ke az pakestan miayand ba savadtar az mohajeran e iran hastand va hamishe ma bayad in matalak ra beshnavim ke Iran be shoma faqat taryak keshidan yad dadan.

 • با سلام :اینجانب یک منتقد هستم.
  ایران را متهم به نقض حقوق بشر می کنم با این دلایل:
  1- کسانی که به صورت قاچاق وارد ایران شده بودند ،مضطر بوده اند و برای حفظ جان خود و خانواده از خطر مرگ مجبور به این کار شده اند.
  2- طبق قانون اساسی ایران جرم هر کسی و هر متهمی باید در دادگاه صالح ثابت شود ،و هر متهمی میتواند وکیل بگیرد ،ولی دولت ایران نه تنها چنین کاری نکرد بلکه با نقض اصل بی گناهی و فقط به صرف نداشتن مدرک اقدام به اخراج این افراد می کرد بدون اثبات مجرمیت و بدون حکم دادگاه.بدون شنیدن دفاعیات متهمین. همچنین ایران با نقض قانون ورود و اقامت اتباع خارجی (ماده 17) که اخراج اتباع بیگانه را منوط به حکم دادگاه کرده مستقیما توسط نیروی انتظامی اقدام به چنین کاری می کرد.
  3- اموال و حساب های با قی مانده از آنها بلا تکلیف مانده و اطلاعیه مورد ادعای وزارت کشور به طور محدود آن هم فقط در ادارات اتباع استانداری ها نصب شده بوده است.(با دلیل و مدرک)
  4- دولت ایران هیچ راهی را برای دادخواهی اتباع خارجی رانده شده باقی نگذاشت و ضرب و شتم های سربازان ایرانی بی حساب باقی مانده است و دیه تمام آنها بر عهده باقی میماند (البته به حساب کدام دین نمیدانم)
  5- ورود به اماکن خصوصی دیگران بدون اجازه جام است ولی ورود به محل سکونت و استراحت افغانی ها حتی در نیمه شب نیز اشکال ندارد ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ((ننگ بر من اگر اجازه دهم که عزّت و شر فم را این مدعیان دورو ببرند)).
  6- این ها "اصل برایت " را زیر سوال برده اند و عصر حکومت قرون وسطایی را به اذهان آورده اند. افغانی باید برای بی گناهی خود دلیل آورد.

  هر چه بگندد نمکش می زنند
  وای از آن روز که گندد نمک

 • باسلام آرزوی روزگار خوش برای تمام امت اسلام
  این که ایران حق دارد افغانیهای غیر مجاز را اخراج کننددرست حق با ایشان است.ولی.شعونات انسانیرا در نظر گرفتن کار مسلمان است احترام حق بشریت است ولی دولت ایران آیات قرآن را فراموش کرده است وطوری سخن به میان می آورند که انگار این دولت ایران استکه روزی مهاجرین را میدهد و غافل غافل از وعده ی خداوند طوری نیست این دنیا به هیچ کس وفا نداره توسیه من به تمام عزیزان محاجر این است که دل به اسلام ایران نبندند چون حتی زره ای از اسلام ناب در اایران وجود ندارد(چرا؟)چون با وجود مراجع تقلید شیعه و مرکز علوم دینی در شهر مقدس قم در طی سالهای رنج ملت آواره ی افغان نشد که بگویند اینها بشر است مسلمان نه فقط بشر آیا اسلام اینگونه حکم کرده استکه وقتی عده ای از روی ناچاری به شما پناه آوردآنهارا از دیارتان برانید(سوره بقره )قرآن کریم خطاب به بنی اسراعیل میفرماید ستم مکنید و یکدیگر را از دیارتان به زور مرانید که همه ملک از آن من است.دلم بسیار پر است و هرف برای گفتن زیاد دارم ولی ناراهت نیستم چون خدا با مظلومان است روزحساب نزدیک است

  • طلب جاسوسی از مهاجرين !
   جنايات رژيم ايران تنها به اذيت و آزار کارگران ساختمانی و يدی و دستفروش ها و چاه کن ها و روفتگران و نمکی ها ، يعنی اهالی بيسواد خلاصه و منحصر نيست ، دستگاه استخبارات ايران هزاران بلا و مصيبت و بيماريهای روانی وجسمی را درين سه دهه سياه، بر اهل دانش ، فرهنگيان ، داشجويان و کارمندان مهاجر افغان ، بيرحمانه تحميل کرده است ! بصورت نمونه عرض شود ، دانشجويان افغانی مهاجر در دوران ستم خلق و پرچم و جنگهای تنظمی و طالبی، با هزار دشواری و دادن صدها دلار آمريکايی ، گذرنامه افغانی اخذ ميداشتند، تا در آن ، ويزای اقامت دانشجويی وقانونی ، دريافت دارند ، اما حين مراجعه به اداره امور انتظامی ( پوليس) از سوی ماموران امنيت ( استخبارات) تحت فشار روانی قرار ميگرفتند که يا تن به جاسوسی و خبرکشی عليه هموطنان خويش دهند يا دفعه ديگر ويزای اقامت و حق تحصيل شان ، باطل خواهد شد! سوالات غير منتظره ماموران ايران ساعتها ذهن افغان بی پناه را به خود مشغول ميداشت ، شمه ای از سوالات ايرانيان :
   از چه کسی تقليد ميکنيد؟ از کارمندان سفارت تان با کدام يک رابطه داريد؟ آيا در سفارت از حزب خلق و پرچم کسی هست؟ آيا عضو حزاب اسلامی استيد ، اگر نه ، آيا به سازمانهای چپی علاقه داريد؟ نظر شا درباره خليلی يا محقق چيست؟ نظر شما راجع به سلطان علی کشتمند و برادر او ( اسد کشتمند و کار دار سفارت افغانی د ر تهران) چيست؟ آيا هم اتاقی داريد ، يا درين هفته با کسی ملاقات کرديد؟ آيا فلانی ۰۰ را می شناسيد چون او شمارا ميشناسد و راجع به شما چيز های گفته است!
   آيا حقوق ماهانه تان مخارج زندگی شمارا بر آورده ميکند؟ آيا با اسماعيل خان آشنا هستيد ؟ از ميان دانشجويان افغانی چه کسی سياستهای مارا تاييد ويا انتقادميکند؟ تابستان ( وقت تعطيلات) چه برنامه ای داريد؟ بايد هر کاری ميکنيد و هرکس را می بينيد و هرچه را ميدانيد همواره زير نام مستعار فلان ، به ما زريعه نامه خبر بدهيد !
   اگر کمک مالی لازم داريد ، ما در خدمت تون استيم ...
   يک افغان بيچاره در برابر چنين تهاجمات ناروا و ضد انسانی ( در زمان طالب ها ) نميدا نست، چکار کند ؟ برود با طالبان يکجا شود يا تن به پستی و جاسوسی دهد ؟ بهر حال من مدت زمانی که دانشجو بودم ، بلاهای بسياری را تحمل کردم ، تا ناچار در زمان طالبان نا گزير شدم از طريق دوغارون ، هرات بيايم و دوباره از طريق تورخم از کشور خارج شوم . با احترام . فريد کهدستانی

 • باعرض سلام وخسته نباشید من ملکزاده مهاجر افغان مقیم ایران هستم دوست کرامی ما وشما افغانها واقعا خیلی مردم ناشکر هستیم در طول مدت سه دهه جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین با جبین گشاده پذیرایی کر د اینکه حالا مهاجرین فاقد مدارک درایران سرازیر شده دولت ایران هم مجبور است که جلو شانرا بگیرد این هم بخاطر بی کفایتی مسئلین افغانستان است اگر دولت افغانستان بی کفایت نبود چرا یک فرد خانه خودرا رها کرده به خانه همسایه پناهببرد گذشته از ان من که 15 سال است اینجا زنده گی میکنم خود خانواده ام در امنیت و ارامش کامل بسر میبریم خود مان در مقابل مهاجرین خارجی چی کار کردیم که حالا شما فرصت طلب زندگی ما را در اینجا ازهم میپاشید در سال 1368 مهاجرین تاجیکستان به افغانستان امدند انها مالک زن و فرزند شان نبودند (تاجقرغان) یاد تان رفته

 • من به این پاسخ نامه اعتقادی ندارم،چون هستم و میبینم که چه میکنندو چگونه ما را میشکنند.20 سال دارم ولی دردهای روحیم در خواب هم مرا رها نمیکنند.نمیدانم در این دیار که اندک زمانی پیش ،کودکیم را میگویم ،با پندارهای کودکانه ام "وطن"تصور میکردم تا چه زمانی تاب میاورم،به محمد(ص)قسم که جوان بودن در ایران سخت است،مسلمان بودن هم سخت است،مرد میخواهد که افغان باشی و در ایران باشی وهمچون زنان نباشی.
  آرزوی من این است وطنم را بیابم تا خاکش را سرمه چشمانم کنم
  به الله قسم جوانانمان همچون درختانی هستند که به ظاهر تنومند ولی از داخل در حال پوسیدنند
  چندی پیش ،هموطنم را دیدم به مثال سگی که به موتور میبندندوبه دنبال خود میکشند(در ایران با سگ چنین کاری میکنند)به عقب موتور پلیس های ایرانی بسته شده بود و کشیده میشد.به ناگاه وقتی چشمانم به دست های پینه بسته ،صورت کودکانه ولی رنجورش و چشمان پاکش که مملو از اشک بود و پاهای برهنه اش که بر روی اسفالت داغ به دنبال مامورها میدوید ،قلبم به درد آمد
  و ناخودآگاه از خودم پرسیدم :انسانیت این است؟اسلام ایرانیان این است؟مهمان نوازی ایرانیان این است؟

جستجو در کابل پرس