صفحه نخست > دیدگاه > رئیس جمهور هم به ملت پاسخگوست؛ مجلس کرزی را استیضاح کند

رئیس جمهور هم به ملت پاسخگوست؛ مجلس کرزی را استیضاح کند

مرتضی رحیمی
دوشنبه 6 آگوست 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بر بیناد ماده شصت و چهارم از قانون اساسی، رئیس جمهور وظیفه دارد تا تصامیم لازم را برای دفاع از تمامیت ارضی کشور اتخاذ نماید. حملات راکتی پاکستان برخاک کشور، ایجاد پوسته های مرزی پاکستان در داخل خاک افغانستان و پیشروی 5 کیلومتری ارتش پاکستان در خاک افغانستان، همه موارد آشکار نقض تمامیت ارضی افغانستان بوده و لازم بود تا حامد کرزی که بر بنیاد همین ماده شصت و چهار قانونی اساسی که قیادت اعلای قوای مسلح نیز از وظایفش است، اقدام جدی علیه پاکستان را روی دست می گرفت.

مجلس نمایندگان روز شنبه در یک اقدام غیرقابل انتظار، دو تن از وزرای کلیدی کابینه را استیضاح و رای عدم اعتماد داد. عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی و بسم الله محمدی وزیر امور داخله در جلسه استیضاحیه روز شنبه مجلس نمایندگان حضور یافتند و پس از آنکه پاسخهایشان نتوانست قناعت اکثر اعضای مجلس را فراهم سازد، سلب صلاحیت شدند.
این اقدام مجلس شانزدهم درخور توجه و اقدامی غیرقابل انتظار بود. جنجال های انتخاباتی، مداخلات گسترده حکومت و دست درازی در نتایج انتخابات، بحران انتخاب رئیس و هیئت اداری و ضعف اداره مجلس توسط رئیس و اعضای هئیت اداری مجلس نمایندگان، این مجلس را به شدت ضعیف نموده بود و کسی انتظار دیدن اینگونه شدت عمل علیه حکومت را نداشت.
حال مجلس نمایندگان در یک اقدام غیر منتظره وزرای داخله و دفاع کابینه را سلب صلاحیت نمود. ظاهراً این دو وزرای کلیدی کابینه در پیوند به حملات راکتی ارتش پاکستان به خاک افغانستان و عدم اقدام متقابل علیه این راکت پراکنی ها، سلب صلاحیت شده اند.
جریان جلسه متشنج روز شنبه مجلس نمایندگان، حرف ها و سخن های زیادی با خود داشت. آنگونه که دیده می شد در پشت استیضاح و سلب صلاحیت این دو وزیر نیز معاملات پنهانی درون و بیرون از مجلس قرار داشت. عده یی در تلاش بودند تا روند جلسه روزشنبه را به یک جلسه استجوابیه تبدیل کنند تا از سلب صلاحیت دو وزیر جلوگیری شود و تعداد دیگر از اعضای مجلس با آتش افکنی پرداخته تا بر روند پرس و جو سپس رای عدم اعتماد به این دو وزیر سرعت بخشند.
با تمام این ها عبدالرحیم وردک و بسم الله محمدی از این جلسه استیضاحیه ناموفق به در آمده و از وزارت بر وزارت های خانه های دفاع و امور داخله عزل شدند. حامد کرزی نیز بر تصمیم مجلس به قول خودش احترام گذاشت اما با دهن کجی به مجلس، دستور داد تا دو وزیر عزل شده منحیث سرپرست وزیر به کارشان ادامه دهد تا به این ترتیب نمایش سرپرست وزیری دوباره آغاز گردد.
اما آیا استیضاح و سلب صلاحیت از دو وزیر کابینه دردی را دوا خواهد کرد و راکت پراکنی های ارتش پاکستان و قدرت نمایی پاکستان بر افغانستان خاتمه خواهد یافت؟ آیا واقعاً این دو وزیر مسوول بی توجهی ها و عدم پاسخ متقابل بر راکت پراکنی پاکستان بودند؟
عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی در جلسه استیضاحیه روز شنبه به صراحت به این موضوع اشاره کرد که در برابر پاکستان تصمیم گیرنده انها نیست تا پاسخ پاکستان را بدهد بل مقام عالی مملکت باید دستور اقدام متقابل را بدهد.!
روند حملات راکتی ارتش پاکستان بر مناطق مرزی کشور از یک سال به این طرف جریان دارد و مقامات وزارت دفاع پیش از این نیز آمادگی ارتش را برای هرگونه پاسخگویی متقابل به پاکستان اعلان نموده بود، مشروط بر اینکه رئیس جمهور اجازه این کار را صادر نماید.
حامد کرزی در طول یک سال راکت پراکنی های پاکستان بر خاک کشور چیزی جز دیپلوماسی ضعف پیشه نکرد و هر بار از موضع ضعیف سخن گفت و خواستار توقف حملات گردید و پاکستان نیز بی توجه بر تمام اینها همچنان به پرتاب راکت هایش که جان و مال مردم افغانستان را در مناطق مرزی تهدید می کند، ادامه داد.
ماده شصت و چهارم قانون اساسی کشور به تشریح صلاحیت ها و وظایف رئیس جمهور پرداخته است که در میان تمام این وظایف که به رئیس جمهور اطلاق شده است؛ اتخاذ تصمیم لازم در حالت دفاع از تمامیت ارضی و حفظ استقلال کشور و اعلان حرب و متارکه به تایید شورای ملی، می باشد.

بر بیناد این ماده از قانون اساسی، رئیس جمهور وظیفه دارد تا تصامیم لازم را برای دفاع از تمامیت ارضی کشور اتخاذ نماید. حملات راکتی پاکستان برخاک کشور، ایجاد پوسته های مرزی پاکستان در داخل خاک افغانستان و پیشروی 5 کیلومتری ارتش پاکستان در خاک افغانستان، همه موارد آشکار نقض تمامیت ارضی افغانستان بوده و لازم بود تا حامد کرزی که بر بنیاد همین ماده شصت و چهار قانونی اساسی که قیادت اعلای قوای مسلح نیز از وظایفش است، اقدام جدی علیه پاکستان را روی دست می گرفت.
بی توجهی رئیس جمهور حامد کرزی به راکت پراکنی های پاکستان به معنی بی توجهی وی به حفظ تمامیت ارضی کشور بوده که خود یکی از موارد آشکار غفلت وظیفوی حامد کرزی می باشد و باید پاسخگو نیز خود رئیس جمهور حامد کرزی باشد نه کدام وزیر کابینه.
حال مجلس نمایندگان دو وزیر کابینه را در پیوند به ادامه حملات راکتی ارتش پاکستان از وظایف شان سبک دوش کرد، اما شاید اعضای مجلس نمایندگان بر ماده شصت و چهارم قانون اساسی آشنایی ندارند که اتخاذ هرگونه اقدام در اینگونه مسایل "حملات و تعرض بیگانه در خاک کشور" از وظایف رئیس جمهور است نه وزرای دفاع و داخله که تابع امر رئیس جمهور می باشد.
همچنان باید گفت که بر مبنای ماده شصت و نهم قانون اساسی افغانستان رئیس جمهور در برابر ملت و ولسی جرگه مسوول و پاسخگو است و اعضای مجلس نمایندگان به عنوان مظهر اراده ملت باید در مورد این بی توجهی از مستقیماً از شخص رئیس جمهور پاسخ می طلبید و جلسه استیضاحیه را با حضور حامد کرزی برگزار می کرد.
ضعف مجلس در برابر حامد کرزی از بدو تشکیل مجلس شانزدهم تا اکنون در موارد مختلف آشکار بوده و است و اقدام اخیر مجلس نمایندگان مبنی بر عدم پاسخ گیری از حامد کرزی در مورد غفلت وظیفوی وی برای دفاع از تمامیت ارضی افغانستان، بر این مدعا بیش از پیش صحه گذاشت.
افغانستان در حال تمرین دموکراسی است و شاید دموکراسی در افغانستان به آن پخته گی اش نرسیده است که فرد اول مملکت بر مردم پاسخگو باشد.
آنگونه که حامد کرزی در طی دو سال اخیر نشان داده است، عملکردهایش بیشتر دیکتاتورانه بوده تا یک رئیس جمهور منتخب. مجلس نمایندگان نیز با بی توجهی تمام بر این موضوع ریشه ضعیف دموکراسی نوپای افغانستان را بیش از پیش ضعیف نموده و با عدم پاسخ گیری از رئیس جمهور، جرات را بر حامد کرزی مبنی بر نادیده گرفتن فیصله های شورای ملی که مظهر اراده قاطبه ملت افغانستان است، افزایش می دهد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • entezare majles az wazerane jadeed chi ast? aya ba amadane wazerane jadeed bayad hamalate motaqabel bar pakistan aghaz gardad? agar ne pas tagherat ba chi mani khwahad bood
    wa agar ba beron shodane een do wazeer az kabena hamalat khod ba khod motawaqef shod pas mani ash een ast ke een yak sanario boda az arg neshenan wa pakistan ta ja ra khali konand baraye afrade khoshbeen ba pakistan
    ok

  • کرزی صاحب بی توجه یی نکرده دیدید که قبلا عقده گشایی های کرد که سبب اقدام دیگر راکت بازی شد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس