صفحه نخست > دیدگاه > نیکپا گریست ما نیز گریستیم!

نیکپا گریست ما نیز گریستیم!

نیکپا ازآن دوقرن پیش می آید! جایکه نیاکان اورا به جرم هزاره بودن قتل عام کردند، زنانش را به بازار المپیک برده فروشی به حراج گذاشتند، کسی چه می دانست یک عده از آن قوم محکوم به نابودی، جان سالم بدر می برد، و امروز فرزندی از فرزندانش این چنین افتخار آفرین میشود!
حسين زاهدی
شنبه 11 آگوست 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روح الله نیکپا بار دیگر مدال افتخار بر قامت افغانستان آویخت، و بیرق این کشور را در المیپک جهانی لندن با افتخار بر افراشت، او برای دومین بار است که این ملت خسته و ماتم زده را غرق شادی و شعف میسازد.

او برای دومین بار است که قهرمانی اش را با اشک و فریاد و سجده، به کشورش هدیه می دهد، کشوری که نامش در صدر کشورهای مولد افیون است، افیون که انسان را به سوی نابودی می کشاند و تولید کنندگان آن هر یک قهرمانان بنامند.

نیکپا نام کشورش را به نیک نامی در صدر نشاند، کشوری که سر آمد تمام کشور های غرق در فساد است، فساد که میلیون ها دالر به حساب های بانکی بد اندیشان و کج اندیشان میرود اما، آنطرف تر میلیون ها انسان این سرزمین زیر خط فقر زندگی میکنند و نان شب ندارند.

نیکپا نماینده گی کشوری را به عهده دارد که هموطنانش برای نابودی هموطن خویش بمب بر کمر می بندد و المیپک خون و کشتار به راه می اندازند تا به درجه قهرمانی (شهادت) نایل گردند.

نیکپا برای کشوری افتخار کسب نمود، که "نجیبه" های ما به جرم "زن" بودن، مورد تجاوز قرار می گیرند، تیرباران میشوند و سنگسار!، و در نهایت کسی نمی تواند بپرسد، چرا ؟

نیکپا ازآن دوقرن پیش می آید! جاییکه نیاکان اورا به جرم هزاره بودن قتل عام کردند، زنانش را به بازار المپیک برده فروشی به حراج گذاشتند، کسی چه می دانست یک عده از آن قوم محکوم به نابودی، جان سالم بدر می برد، و امروز فرزندی از فرزندانش این چنین افتخار آفرین میشود!

نیکپا از خرابه ی می آید که چهار دهه جنگ و خون ریزی را تجربه کرده است، جنگی که میلیون ها انسان کشته و آواره شدند و جز افتخارات شان محسوب میشود، و هریک از این افتخار آفرینان و جنگ سالاران،قهرمانان بنامند، قهرمانان که جز نفرت و تفرقه بین میلیت ها این سرزمین ارمغان دیگر نداشته اند و ندارند.

نیکپا در ثانیه های آخر مبارزه برای کسب مقام، نفس های قید شده در قفس سینه های صدها هزار هموطنش را به خوبی درک میکرد، او سنگینی تمام این نفس های حبس شده را در سینه اش احساس نمود او چشمان مضطرب صدها هزار هم میهنش را در چشمان خودش مضطرب می دید.

و اما "روح الله نیکپا" چون روح خدا بر کالبد ماتم زده ی این ملت خسته و درمانده، شادمانی، سرور و افتخار را دمید، او به ما یاد داد که میشود المیپک خون و آتش راه نیانداخت و قهرمان شد! او به ما آموخت که میشود میلیت ها را به همین سادگی و آراستگی زیر یک بیرق جمع کرد و "ملت "ساخت، هزاره، تاجیک و اوزبک و پشتون ... همه یک صدا نیکپا، نیکپا فریاد کردند، او به ما آموزاند که میشود نیک نامی مان را سرخط خبر های جهان قرار داد.

نیکپا در ختم مبارزه اش برنده اعلان میشود، او تمام آن نفس های حبس شده در سینه هموطنانش را فریاد کشید و رها ساخت، او بغض و عقده دو صد سال نسل کشی، چهل سال جنگ و خون ریزی ... را در برابر دیدگان میلیونها تماشاچی اشک ریخت و سخت گریست، ما نیز گریستم.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اقای زاهدی برادر
  من مانده ام که شما در چه قالبی ریخته شده اید؟ یک بار به خاطر عاشقی یک سیده، واویلا به راه می اندازید و مدافع ناخواسته ای شوهری می شوید که زنش علاقه ای به وی ندارد.
  این بار هم در میان این همه شادی و خوشحالی، امده اید و یک منت قومی بر گردن وطنداران خود می گذارید. مگر نیکپا چه وقت و در کجا گفته من هزاره هستم و از دو صد سال قبل می آیم؟ این حرفهای کودکانه را چرا می زنی عزیزم؟
  من یک هزاره هستم اما دوست ندارم از پیروزی نیکپا، تفسیر قومی ارایه دهم. مدال را نیکپا می برد، او بدون کوچکترین گرایش قومی، به تمام افغانستان و ملت ان می اندیشد اما جناب عالی، که نه سر پیاز و نه هم ته پیاز هستید از یک چپ کوچه امده ، بر اساس گرایش های قومی تان، این پیروزی را تفسیر می کنید.
  حالا، تیم کریکت افغانستان هم جرسی را شکست داد و در یک مدت بسیار کم در رده ای تیم های برتر جهان قرار گرفته است. ایا درست است که یک پشتونی که اصلا دو کلمه در مورد کریکت نمی داند بیاید و ما را منت بدهد که این فرزندان پشتون هستند که بیرق افغانستان را بالا می کنند؟
  وانگهی مگر مسوول تما جنگ های چهل ساله یک قوم خاص است؟ مگر ما هزاره ها ، مجاهدین ما، در دوران جنگ با روسیه و بعدا حکومت های کمونستی کابل ،در هزاره جات، مکاتب را آتش نزدیم؟ مگر مجاهدین ما در هزاره جات، معلمین، داکتران و تحصیل کرده ها را شلاق نمی زدند؟ نمی کشتند؟ اواره شان نمی کردند؟ مگر ما هزاره ها ، در جنگ های داخلی قومی خود، هفتاد هزار همدیگر را نکشتیم؟ مگر ما هزاره ها ، فریاد نمی زدیم که " الله اکبر خمینی رهبر، خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار، از عمر ما بکاه و بر عمر رهبر افزای. " ؟؟؟ مگر ما شعار نمی دادیم که " تا خون در رگ ما است ، خمینی رهبر ما است؟ " ؟؟؟؟
  منظورم این است که در جنگ طلبی، عقب ماندگی، مدنت گریزی، تعصب، قشری گری، سنتی بودن، گروه گرایی، طایفه پرستی و ... کم و بیش تمام اقوام افغانستان یکسان هستند. اینکه تعدادی از امروز از ترس برگشت طالبان به جهاد و ستیز با دولت مرکزی نه می گویند ان جای خود را دارد. اما خصوصیات اجتماعی، فرهنگی و ساختاری اقوام افغانستان کمی و بیش شبیه هم هستند. این طور نیست که چهل سال یک قوم خاص جهاد کرده باشد، جنگیده باشد، مکتب سوختانده باشد، تمدن گریزی کرده باشد، برادر کشی کرده باشد.
  تمام اقوام افغانستان، به جز بعضی از اقوام کوچک، در دوره ای خود از این کارها کرده اند. منتنها دنبا و زمان طوری دور خورده است که امروز ما دیگران را محکوم می کنیم به خاطر کارهایی که چند سال پیش خود ما با هزار دلیل و توجیه و با پشتوانه ای دینی و مذهبی خود مان انجام می دادیم.
  حالا هم، اگر قومگرایی و قبیله پرستی بد است و مادیگران را به خاطر ان محکوم می کنیم، پس چرا خود مان به این بدها می چسبیم؟ چرا خود مان از این بدها دوری نمی کنیم؟
  به هر صورت،
  حالا هم بیایید که هردوی روی سکه را ببینیم. وقتی نیکپا می برد، تمام اقوام شادی می کنند، رییس جمهوری، پارلمان و ... برایش تبریک می گویند و مردم از اقوام مختلف به سلامش می روند و برایش تحایف می دهند، ایا این همه کافی نیست که ما بگذاریم این نیکپا و مدالهایش برای همه بماند و کسانی را که از نیکپا تقدیر می کنند منت قومی ندهیم؟
  یا نه برای تعدادی از روشنفکران ، قومگرایی و قومپرستی به تریاک تبدیل شده است که بدون ان جهان را طبیعی نمی بینند؟

  • این مدال تنها و تنها به خود نیکپای تعلق دارد. نه به هزاره و نه به افغانستان.با حمت و کوشش خود به اینجا رسید و نه با تشویق یا کمک شمایان.

 • Congratulations to everyone specially Hazara People around the world.
  He made us proud and we are proud of him.
  Rouhullah jan you are our Hero and we love you.
  _Ufortunately my i dont have Farsi font to type and share my feeling about your fight that how bravely you fought .

 • I mean my windows cant support persian font so that i cant type in persian.
  Accept my appologies

 • اقای زاهدی ای کاش در باره نثار احمد نیز چیز های مینوشتی !!

 • دمت گرم نیکپا. تو آبروی افغانستان را خریدی قهرمان

 • نثار احمد بهاوی گل سر سبد تیم المپیک افغانستان است من در فیس بوک خودم بعد از ختم بازی برای رسیدن به برنز نوشتم :
  بهاوی بارها بر زمین افتاد و مردانه برخاست و تا آخرین لحظه ی بازی، باز نه ایستاد و میدان را به حریف واگذار نکرد، او میدانست صدها هزار هموطنش چشم امید به او دوخته است، امید که با مدال نیکپا شگوفه کرد و با مدال بهاوی میخواست به گل بنشیند.
  بهاو
  ی مصدوم بود و خدا میداند چه درد را در آن لحظات تحمل نمود اما مثل یک شیر، برق آسا بر حریف حمله میکرد. بنازم همت و غیرتت را بهاوی عزیز، مدال تو مدال غیرت، همت و مسوولیت پذیری توست، که ما به آن افتخار میکنیم.

 • هموطنان از بیان واقعیتها ناراحت نشوند. بجای آن لعنت بفرستند بر دشمنان آبادی ای وطن

 • روح الله جان نیکپا بیک قوم خاص محدود نمیباشد بل ایشان افتخار همه ملت سلحشور افغانستان است. کسانیکه موضوعات قومی را دامن میزنند یا جاسوس کدام کشور مخرب ههمسایه ها یا دچار مریضی استند!

 • سه هقته قبل در راه بامیان کابل 5 جوان هزاره را با وقاهت و بیرحمی سربردیدند آنان فرزندان عبدالرحمان نیست؟ من با شما موافقم که نیکپا تنها به هزاره ها متعلق نیست او فرزند این خاک است، اما هزاران نیکپا های دیگر داریم که تحقیر میشوند و به حاشیه رانده میشود تا استعداد آنان شکوفا نگردد، امروز هزاره بودند جرم بزرگیست که حتی از مسیر راه و بزرگ راه نمیتواند با خیال راحت مسافرت کرد، من از کابل تا غزنی میروم هزارا ن بار مرگ را در ذهنم تجربه میکنم چون هزاره هستم، چون نیکپا مجال افتخار آوردن را دارد محبوب است و به من که چنین مجال داده نشده است . همچنان همان هزاره استم که دوصد سال قبل بودم.

 • سلام آقای زاهدی
  تو را به خدا دیگر این حرف های تبعیض آمیز را در یک سایت عمومی که گویای بینیش و اندیشه مردم مارا به جهانیان نشان میدهد به میان نیار و تو دیگر دایه بهتر از مادر برای نیکپا جور نشو، این گونه حرف ها دیگر خریدار بازار ندارد بجز اینکه خودت ،اهل قلم و سایت را ضربه بزنی، وقتیکه آدم به این چنین مقاله های بر میخورد از انترنت بدش میاید چه رسد که مقاله را بخواند
  من به عنوان یک هزاره دوست ندارم تلاش نیکپا یک هموطنم شوژه این چنین قلم های نا درست شود، جان برادر رسالت تو دوری ملیت های افغانستان نیست اگر یک فرزند صالح وطن هستی.
  اگر تو امروز به نیکپا افتخار میکنی کمی از او یاد بگیر که چگونه به عنوان فرزند پاک افغانستان کوشید تا به دنیا نشان دهد که این نسل جدید افغانستان است که بمیدان آمده و میخواهند رقابت کنند واین دیگر نسل تعصب و عفیون تریاک نیست این نسلیت بروز شده و دارای اندیشه های انسانی، میهن دوستی و همدیگر پذیری. تو هم میتوانی استعدادت در راه درست بکار گیری و این راه که تو پیش گرفته ای به کاه دان میرود.
  همه ورزش کاران ما عزیزان ما هستند و افتخارات کشورما، این هاست سمبل وحدت کشور نه مدعیان دروغین مثل شما و امثالهم که زهر قلم تان هزاران مغز سالم را خدشه دار کند.
  امیدواریم که سایت کابل پرس? هم در نشر مقالات مخرب که اذهان عامه را خدشه دار کند نظر داشته باشد

 • راست گفتی والله

 • کل تان بیکار هستید با این جر وبحث روح الله هزاره است مگر هزاره افغانستانی افغان ها همه اش هموطن استند و روح الله افتخار همه افغان است

 • فرقی نمیکند برنده مدال از هر قوم وملیت میبود باز هم بیرق افغانستان را بالا میکرد وبه همه افغان افتخار میبخشید.ختم

 • بنماینده گی از هیآت رهبری و اعضای محترم انجمن ملی تی کوان-دو ITF افغانستان اشتراک هییت رهبری کمیته ملی المپیک و ورزشکاران عزیز و قهرمان افغانستان را به رویداد بزرگ ورزشی المپیک 2012 لندن خصوصآ پیروزی و کسب مدال برونز فرزند قهرمان افغانستان روح الله نیکپا را به کافه ملت متدین و سلحشور افغانستان تبریک و تهنیت عرض میدارم.
  افتخار به همه ورزشکاران عزیز کشور ما که در این رویداد مهم و بزرگ ورزشی از افغانستان عزیز ما نماینده گی نمودند.
  تشکر نیکپای قهرمان که پرچم پر افتخار وطن رنجدیده ما را به اهتزاز در آوردی
  با احترام
  عیدمحمدشیرزی
  رییس و بنیانگذارانجمن ملی تی کوان-دو ITF افغانستان
  عضوو نماینده رسمی فدراسیون بین المللی تی کوان ITF ,
  فدراسیون تی کوان-دوITF کشور های آسیایی در افغانستان
  ویب سایت های رسمی:
  ویب سایت رسمی تی کوان-دو ITF افغانستان www.itf-afghanistan.com
  ویب سایت رسمی تی کوان-دو ITF ویانا استریا www.itftkd.org
  ویب سایت رسمی تی کوان-دو ITF آسیایی www.Atftkd.com

  • آقای محترم استادعیدمحمدجان!!!!!
   خودت وللا در قدم اول یک افتخار بسیار بزرگ مردم و مملکت ما هستی که قهرمانهای تیکواندو را تربیه مینمایی

 • سلام آقای زاهدی!
  ترا به خدا بس کنید، این کابل پرس? هم عجب آشفته بازاری است، مدیران نیست و رفته اند پی کارشان، یک پیام خوب و بد بگذار، کلیک کن در سایت است ودنیا می خوانند، آخر برای من این همه عزیزان که در المپیک رفتند قهرمان هستند، اجمل، تهمینه، نیک پا، و بهاوی و دیگران، دیروز در بیجینگ برای نیک پا گریستم و این بار برای بهاوی که از پا مصدوم بود و نتوانست از کار حریفش سر در بیاورد گریستم، ولی هنوز هم برای ما قهرمان هستند، آفرین نیک پا، آفرین اجمل، آفرین بهاوی،آفرین تهمینه، اگر دیگران صد متر دویدند، تو بانوی خوب ام هزار ها کیلو متر دویدی تا از آن کشور بیایی و پرچم کشورت رابر شانه ات حمل کنی.
  دوست تان دارم.

 • باز هم سلام خدمت همه عزیزان!
  ای کاش هر روز المپیک می بود تا در این موارد پیام می گذاشتیم و همه را فراموش می کردیم، و صرف صرف از نیک پا و بهاوی و اجمل و تهمینه می گفتیم و بس!
  با احترام

 • neek paa ba een qahramani khodash ra az bande qawmeyat rehneed wa chon taj bar farqe tamame aqwame watanam ja gereft
  neek paye aziz az pa manesheen ke ta olympik degar faqat 4 sal forsat dari wa ma montazereem ke een taje bernjiye ma ra telaye besazi ba yariyr khoda jan
  ok

 • حسین زاهدی هرگز پوستین چرکین ناسیونالیستی را به زمین نخواهد گذاشت . وقتی یک شخصی مرز های قومی، قبیلوی، ملیتی را می شکند و بعنوان یک شخصیت ملی تکامل می نماید، زاهدی ها او دوباره در پیتاو طایفوی و قبیله گرایی می کشاند ودر آنجا به زنجیر و زولانه می کشند!

 • وقتی نیکپادرمیدان بود، ازعمق قلب برایش دعا کردم، که برنده شود،خداونددعای هموطنان اش را مستجاب کردو نیکپا عزیزبرنده شد.
  آنقدرگریستم که هیچ نپرسیدوهمین لحظه هم که این سطر رامی نویسم نمی توانم جلو اشک هایم رابگیریم. همیشه قهرمان باشی نیکپا.
  استادعید محمدشیرزی ! ما به شما هم افتخارمی کینم که همیشه استادانه حرف می زنید و هرگز تعبیض درگفتار و کردارتان مشاهده نمی شود. ایکاش ما همه و همه یک افغان باشیم. چرااینقدر دشمن دروجود ما نفوذکرده که ناخوداگاه نخستین چیزی که درذهن ما خطورمی کند(ازخود می پرسیم این که برنده شده مربوط کدام قوم است؟
  با احترام کسی که به نیکپا افتخار می کندوبه استاد عیدمحمد شیرزی هم افتخار می کنم وهم احترام دارم.

  • هموطنان گرامی ام!
   پیروزی نیکپا یک دست آورد و غرور بزرگ برای تمام افغانها است و ما همه باید به این ورزشکار خود فخر نماییم و در باره عیدمحمدشیرزی باید گفت که یک شخصیت واقعآ دوست داشتنی و قابل احترام برای همه میباشند

 • خواهشا از کلمه تهوع آور افغان استفاده نکنید.

 • قومگرایی بلایی است که مثل سرطان به جان افغانستان افتاده است. به روح الله 2 هم عرض کنم که اگر در میدان وردک 5 نفر از هزاره ها را سر بریدند، در غزنی، در لوگر، در مشرقی و در سراسر افغانستان جنایتکاران و مخصوصا طالبان این کار را در حق همه ای مرد افغانستان می کنند.
  ایا شنیده ای که مردم در مناطق هموطنان پشتون از دست ظلم و تعدی طالبان به جان امده در مقابل شان دست به سلاح برده اند.
  مهم این است که ما از هر کار می توانیم تفسیرهای گوناگون داشته باشیم. منتهی در افغانستان فعلا تمام ذهن ها به سوی یک تفسیر می رود که همان تفسیر قومی است.
  همین اصطلاح هزاره بودند جرم است را بهتر است دور بیاندازیم. هزاره بودن چه قسم جرم است که هزاران هزاران نفر از ما هزاره ها در پوهنتونهای کشور درس می خوانیم. هزاران هزاران نفر دیگر مان در ارگانهای دولتی کار می کنیم. معاون رییس جمهور هزاره است. هزاره ها در وزارت ها تکیه زده اند. احزاب سیاسی دارند. شرکت های تجارتی و موسسات تحصیلات عالی خصوصی دارند و در مجلس نماینگان بیشتر از یک پنجم شان هزاره هستند. ازتمام غزنی همه ای نمایندگان هزاره هستند به جز یک نماینده ای پشتون. ایا این جرم است؟
  اگر جرم این قسم است پس لطف کنید شما جرم را تشریح کنید.
  من باور دارم که تمام مردم افغانستان و به خصوص ما هزاره دچار دیدگاه لوله ای یا همان تونل ویژن هستیم. یعنی فقط و فقط به دنبال توجیه قومی مسایل هستیم. این صورت دیگری از خرافاتی بودن است. ادمهای خرافاتی در پشت هر مساله دست های غیبی وهم و جن و بلا را می بینند اما ما در پشت هر رویداد مسایل قومی را می بینیم.
  برای ما اصلا مهم نیست وقتی می شنویم که در فلان ولسوالی طالبان خانه های مردم را آتش زده اند. مساجد را اتش زده اند. مردم را اعدام کرده اند و .... اماوقتی این جنایت ها را رد حق ما کردند می گوییم که به خاطر این است که هزاره بودن جرم است.

 • هیچ چیز مسخره تر از نام افغانستان بیرق افغانستان و سرود مولی آن نیست.

  • افسوس كه قهرمانی این جوان و جوانان دیگر وطن تحت بیرق منحوس و لعنتی افغانستان كه نمادی از آدمكشی ها، جنایت و خیانت تاریخی به شمار میآید ، صورت میگیرد . از قهرمانی این جوانان خوشنود هستم اما به نام “ افغانستان” و بیرق لعین آن نفرین میفرستم .
   لعنت به نام و نشان افغانستان

 • aqaye zahedi berar haqqa ki saheh far mude . nasle 275 sal tahqir wa tawhin . nafrin bar mutaassebin

 • Bamyani jan tahte name bamyani naweshtan kheli asan ast . ta ha nuz bamyan yak metar sarake pukhta nadarad . mardm dar ma gharah zendagi mekunad .

 • اقای کابل پرس?
  خانم کابل پرس
  اقایان ملی گرا
  خانم های ملی گرا
  اقایان قوم گرا
  خانم های قوم گرا
  چرا هیچکس از قطع جریان مسابقه ای روح الله نیکپا توسط تلویزیون مولی شکایت نمی کند؟
  چرا این قدر دروغ می گویید؟ اگر واقعا ملتی وجود دارد پس چطور تلویزیون ملی، جریان زنده ای مسابقه ای تنها مدال اور کشور و ملت را قطع می کند ؟
  چرا کسی اعتراض نمی کند؟

 • افسوس كه قهرمانی این جوان و جوانان دیگر وطن تحت بیرق منحوس و لعنتی افغانستان كه نمادی از آدمكشی ها، جنایت و خیانت تاریخی به شمار میآید ، صورت میگیرد . از قهرمانی این جوانان خوشنود هستم اما به نام “ افغانستان” و بیرق لعین آن نفرین میفرستم .
  لعنت به نام و نشان افغانستان

 • بیاید مثل همیشه نویسندگان خود را سرزنش کنیم که چرا وحدت ملی را خراب می کنند - در افغانستان وحدت ملی وجود ندارد، حکومت فاشیستی کرزی جریان پخش مستقیم بازی نیکپا را به خاطر هزاره بودنش قطع میکند، سفیر و نمایندگان بلند پایه دولتی برای تشویق این جوان قهرمان زحمت آمدن به سالن مسابقه را به خودشان راه نمی دهند، اما یک روز بعد آن در مسابقه آقای بهاوی همه آمده بودن به شمول آقای بیات، مردم هزاره همیشه شعار زده میشوند دولت انتقالی کرزی اعلان کرد صلح شده است، مردم افغانستان سلاح های خودشان را تحویل بدهند، مردم هزاره اولین کسانی بودند که شعار زده شدند و خودشان را خلع سلاح کردند، اسلحه ها همه به جنوب کشور منتقل شد و کوچی همه ساله میاید میکشد و آتش میزند و ما هنوز شعار میدهیم.
  تعداد از شعار زده ها مردم هزاره تحت جو و تاثیر کلمه وحدت ملی و روشنفکری قرار گرفته اند حتی حاضر نیستند از گذشته دو و سه صد سال شان حرف به میان بیاید، چیزی که همین فاشیست ها میخواهند، یعنی ما باید تاریخ خویش را فراموش کنیم، آقای زاهدی مختصر اشاره به نسل کشی هزاره ها کرده است گویا وحدت ملی نداشته ی ما را از بیخ و بنیه خراب کرده است، کدام وحدت ملی به خبر ذیل توجه کنید.
  وحدت نیوز :
  کمیسیون صحت و ورزش مجلس نمایندگان قطع جریان مسابقه روح الله نیکپا ملی پوش در مسابقات المپیک لندن از تلویزیون ملی افغانستان را ، خیانت ملی می داند. نقیب الله فایق رییس کمیسیون صحت و ورزش مجلس نمایندگان در جلسه عمومی این مجلس گفت که قطع جریان مسابقه اقای نیکپا مدال اور المپیک لندن از سوی تلویزیون ملی خلاف روحیه ملی در کشور بوده و باید وزیر اطلاعات وفرهنگ سلب صلاحیت شود.
  کمیسیون صحت و ورزش مجلس نمایندگان قطع جریان مسابقه روح الله نیکپا ملی پوش کشور از سوی تلویزیون ملی را خلاف روحیه ملی کشور یاد کرده می گوید که این برخورد خیانت ملی محسوب می گردد. نقیب الله فایق رییس کمیسیون صحت و ورزش مجلس نمایندگان قطع جریان مسابقه روح الله نیکپا از تلویزیون ملی باید مورد بازپرس قرار گیرد. به گفته اقای فایق برخورد تلویزیون ملی اهانت به ورزشکاران بوده و باید وزیر اطلاعات وفرهنگ کشور سلب صلاحیت شود.
  روح الله نیکپا ملی پوش کشور که در بازی های المپیک 2012 لندن مدال برونز را به دست آورد، برای افغان ها به یک قهرمان محسوب می گردد. افغانستان با شش ورزشکار در رشته های تکواندو، دوش، جودو و بُکس، در بازى هاى لندن، اشتراک کرد. از میان 6 ورزشکار اشتراک کننده در این مسابقات، تنها روح الله نیکپا توانست مدال برنز را از آن خود کند و نام افغانستان را در جمله کشور های مدال آور ثبت نماید. روح الله نیکپا در مسابقات المپیک 2008 بیجنگ نیز نخستین مدال برونز از بازی های المپیک را به افغانستان ثبت کرد

  • جناب علی احمد!
   من با این نظر شما موافقم که هزاره بودن روح الله نیکپا نباید به مزاج برخی ها بربخورد و آنرا مخالف وحدت ملی محسوب کنند. اما اینکه شما می گوید که مقامات و نمایندگان سفارت افغانستان در لندن به دیدار این مسابقه نیامدن، باید به عرض شما برسانم که 70 درصد سفیرها و قونسلگری های افغانستان تاجیک هستن و برخی ها یشان از طرفداران شورای نظار و مسعود جنایتکار می باشند و در نتیجه پشتون نیستن حتا همین جناب بیات را که شما نام بردید از قوم بیات هست و نه پشتون؛ کرزی هم نمی تواند از ارگ به سفیر دستور دهد که به دیدن مسابقه روح الله نیکپا بروید. شما اگر در لندن هستید تحقیق کنید که این مقامات افغانی که در روز مسابق نیکپا به سالن نیامند ولی در روز مسابقه بهاوی آمدن، تاجیک بود یا پشتون؟
   ولی چیزی را توجه شما را به آن جلب می کنم این است که یک تعداد از پشتون ها در سایت های مختلف از پیروزی نیکپا ابراز خوشحالی کردن و نظر دادند، ولی چیزی که بسیار جالب است اینکه در سایت های تاجیک شورای نظاری و طرفدار مسعود جنایتکار مثل سایت تاجیک میدیا هیچ خبری از پیروزی نیکپا نیست، انگار که هضمش برای ایشان سخت بوده است.

  • جناب مهاجر، لطفا به مسائیلی گندیده قومی و تباری دامن نزنید، آن هم از نام هزاره ها! اینکه متعصبین خبر پیروزی روح الله جان را در سایت های شان نشر کرده یا نکرده ک و ن ی لقی شان! حساب متعصبین پشتون، تاجک و هزاره... از اقوام شریف این مرزوبوم جدا است. مردم نورمال افغانستان به شمول قوم شریف تاجک از این پیروزی دلشاد شده و او را قهرمان خودشان میدانند.
   http://www.youtube.com/watch?v...

  • جناب رهگذر!
   من کجا تعصبات قومی دامن زدم؟ یک حقیقت را گفتم.

 • اقای زاهدی که با نبکپا گریسته ؛ لازم است تا یکبار به حال خود نیز بگرید. می گویند درد ... را از شقیقه می کشد . نیکپا یک ورزشکار مستعد وافتخار تمام مردم کشور ما ا ست . او مرد سیا سی و سیا ستباز نیست ونشاید که زاهدی ها ودیگر تبار گرا های متعفن درمورد یک رویداد ورزشی پای بحث سیاسی را به پیش بکشند. آن ها باید این نکته ی ساده را بدانند که جایی که از یک رویداد ورزشی سخن در میان است ازورزش بنویسند و جایی که سیاست مورد بحث است از سیا ست.

 • فرشید صاحب، شکی نیست که او اول به خانواده، دوم به قومش و سوم به کشورش متعلق است و افتخار نیکپا شامل همه کشور و تمامی شهروندان ااین سرزمین میشود، چون او به نام افغانستان در المیپک شرکت کرده است، اما سوال من از شما این است که شما چرا اورا از هویت قومی اش دور میسازید و نه میخواهید اورا با هویت هزارگی اش قهرمان خطاب کنید. مشکل شما چیست؟

 • زاهدی مینویسد: "و اما "روح الله نیکپا" چون روح خدا بر کالبد ماتم زده ی این ملت خسته و درمانده، شادمانی، سرور و افتخار را دمید"
  جناب زاهدی می‌توانند با دلایل عقلی و خرد پذیر (علمی) روح و خدا را به اثبات برسانند؟ پس از نوشته های آنچنانی در نقد اسلام از ایشان ما فکر می‌کردیم جنابشان از خرافات و موهومات مانند خدا و روح رهایی یافته‌اند، یا نکند با شرکت در محافل مهمل گویان و مهمل سرایان (ورد خوانان و طامات بافان) بالای ایشان تآثیر گذاشته است؟
  http://www.youtube.com/watch?v...

  • بیخدا صاحب
   معنی دقیق روح الله می شود روح خدا.
   جمله که شما از متن نوشته نقل کردید جمله یست استعاره ای که در قالب هنری گنجانده شده است تا تصویر زیباتر از بیان مفهوم ارایه کند، ( به عیسی پیامبر می گویند روح خدا ) روح خدا گفتن به معنی حقیقی آن به کار گرفته نشده است و چنین چیزی ممکن نیست اینرا همگان میدانند.
   در ضمن نقد هر موضوعی به معنی نفی آن نمیباشد معمولا نقد برای تکمیل شدن، کاربردی شدن و مفید بودن موضوع صورت میگیرد، شما اگر منتقد فیلم باشید قسمت های از فیلم را که به نظرتان هنری و حرفه ی نبوده را مورد نقد قرار میدهید اما شما نمیتوانید به سازنده آن بگوید این چیزی که شما درست کردید فیلم نیست و یک بوجی کچالو است.

  • باخدا صاحب،
   ولی ایشان واژه "چون روح خدا" را گونه ای بکار برده است که انگار خدا و روح یک چیزی حقیقی و ثابت شده هست، پرسش من هم به این انگیزه بود که ایشان در گذشته، در نقد اسلام و ادیان چیزهای نوشته است. باور کسان تا زمانیکه در حوزه شخصی باشد و ادعای حقیقت نکند برای ما ارجمند است. شما حق دارید به جن هم باور داشته باشید، نوش جان تان.

 • بار دیگر خاینین کشور تبعیض شان را نشان دادند. هیچ کدام از خاینین زیر در مراسم پیروزی روح الله نیک پا تنها مدال آور افغانستان حضور نداشتند اما امروز در رقابت نثار احمد بهاوی همه آمده بودند. از سمت راست به چپ به ترتیب: رییس کمیته وزنه برداری با تیشرت سرخ. آقای بیات رییس بنیاد بیات در حال گرفتن عکس با موبایل. رییس کمیته ی المپیک با کت نقره ای. آقای با بروت را نمی شناسم. آقای رحمانی سخن گوی کمیته ی ال
  مپیک در حال فیلم برداری با کمره ی هندی کم و بسیاری دیگر از سفارت افغانستان در لندن. چوکی های خالی با مارک OBS RHB ONLY همه رزو شده برای افراد دیپلمات هست که بعضی های یشان هم در تصویر نیامده اند. دیروز تنها کنسول افغانستان در لندن آمده بود که به سرعت بعد از باخت نیک پا به حریف ایرانی سالن را ترک کرد ولی امروز بیرق به دست در پایین سالون به بهاوی دست تکان می دهد. ما از بهاوی هم حمایت کردیم گفتیم ورزش با تعصب رابطه ای ندارد ولی این خاینین دگرگونه عمل کردند.
  اگر مایل هستید عکس این خائنین را در لینک زیر مشاهده نمائید.
  https://fbcdn-sphotos-e-a.akam...

  • برادر این کسانی که در حال حاضر در سفارت خانهای افغانستان به عنوان دیپلومات و زن دیپلمات و بچه دیپلمات و قوم دیپلمات و بچه گوسفندای دیپلمات کار میکنند بیشترشان متعصب هستند. اینها از راه تعصب به مقامشان رسیده اند.پس کدام جای سوال نیست. اینها حتی به بهاوی هم احترام ندارند و فقط غریزه را ارام میکنند.
   بیایید ما از انها بهتر باشیم و با رفتاری بدون تعصب با ورزش و ورزشکار برخورد کنیم.مثل کابل پرس? که با بهاوی و نیکپا مساوی برخورد میکند و نه مثل فاشیسم قومی که میبینم.

  • این خوشبختی روح الله نیکپی است که ترینرش آقای مین سین هاگ در انتخاب اش دست باز دارد ورنه روح الله اگر نابغه تیکواندو هم میبود هرگز موفق به رفتن در همچو مسابقات به جرم هزاره بودنش را نمیتوانست سیاست های رقاصه المپیک به همه مانند آفتاب معلومدار است

 • واقعا منم از دیدن این صحنه مایوس شدم بازی روح الله ار هیچ یکی از تلویزون های ارایانا و تلویزون ملی پخش نه کرد ولی وقتی که به قهرمان بهاوی رسید حتی اخبار را نیمه تمام رهاکرد به پخش کردن مسابقه شروع کرد یگ بام و دو هوا اینا است که مسائل سمتی و قومی را در افغانستان دامن می زند خدا وند لعنت تان کند.

  • برادر نصیر احمد جان، این نسل را نمیشود کاریش کرد، چون تعصب در پست و خون شان عجین شده است، این نسل گنده را باید زیر خاک کرد و امیدوار بود به نسل انتیرنیت و فیسبوک!

 • کمیسیون صحت و ورزش مجلس نمایندگان قطع جریان مسابقه روح الله نیکپا ملی پوش در مسابقات المپیک لندن از تلویزیون ملی افغانستان را ، خیانت ملی می داند. نقیب الله فایق رییس کمیسیون صحت و ورزش مجلس نمایندگان در جلسه عمومی این مجلس گفت که قطع جریان مسابقه اقای نیکپا مدال اور المپیک لندن از سوی تلویزیون ملی خلاف روحیه ملی در کشور بوده و باید وزیر اطلاعات وفرهنگ سلب صلاحیت شود.

 • اقای جلال ! من کجا گفته ام که نیکپا هویت قومی ندارد؟ شما آماده ی جعل گفته های دیگران هستید.
  من تا هنوز نمی دانم که او به کدام قوم منسوب است چرا که من به انسان ها نگاه قومی ندارم . گمان من این است که نیکپا ودیگران نخست به انسانیت تعلق دارند . وسپس هویت کشوری و قومی آن ها مطرح می شود نه برعکس . شما که بدون قومیت انسان را بی هویت می پندارید ؛ این دید شما است ومن این را حق شما می دانم .

 • شعر به زبان پشتو برای نیکپا
  از مسعود فارانی
  زمونژپهلوان
  http://www.afghan-german.com/t...

 • بیایید صمیمانه حقجویی نماییم واز نماینده های پرلمان بخواهیم که سلب صلاحیت نمایند ولو پشتون هستیم تاجک هستیم یا هزاره وازبک صمیمانه قوم گرایی را کنار بگذاریم
  اينه اصل برادری و برابری اینجا را باز کنید ببینید همه دعوت شده اند الی نيکپا
  http://www.youtube.com/watch?v...

 • ما هم گریستیم واقعا او یک قهرمان است

 • متوجه دوست خوبم جناب مراد خردیار!
  در نظرتان راجع به نوشته جناب زاهدی صاحب کریکت ره با تیکواندو و اون هم در بازیهای مثل المپیک مقایسه نموده اید که مثل این مثال می ماند که (یک چیزی کثیف را از میان لجن زار برداریم و به تحمیل به ستاره بچسبانیم و بگیم که این نیز ستاره است) اول که گفته بودین من نیز یک هزاره هستم این موضوع هم شبیه این مثل می ماند که: (شغال هم خود ره برادر شیر خطاب می کنه). اینکه هزاره هیچ توجیهی مبنی بر سالم بودن حرفهایت نیست چراکه هزاره هم می تواند مثل تو پست و خودفروخته شود. هزاره هم یک انسان است و می تواند اشتباه کند و می تواند پست باشد مثل شما. از زمانهای نه چندان دور روایت شده که از سوی قوم الظالمین نیت داشته اند که نسل هذا (هزاره) از این تبار رانده شود. و چه بسا وحشی گریها و ددمنشی های که در حق این مردم مظلوم روا نداشته اند. به گفته یکی از استادان دانشگاه که الحق کلمه استادی به معنی واقعی اش نسبت به آن باید اطلاق شود.
  گفت: (با وجودی که من یک تاجیک هستم و در گذشته ها از هزاره ها بسیار متنفر بودم اما حالا به این عقیده ام که اگر 5 حکومت به دست اینان یعنی هزاره بیفتد بدون شک 50 سال رشد خواهد کرد....) و دلایلش را هم گفت که مجال نبشته کردن این صفحه نیست.
  واقعیات که مثل یک آب یخ میماند و تاریخ همیشه گواه بر آن باشد مکرر کردن آن عبرتی است برای نسل های که چشم شان کور و نابینا گشته البته در نوشته های اقای زاهدی هیچ وقت حرفی قول نشده است که قوم دیگر باید انکار گردد که دیروز و امروز لمپیک خون راه انداخته اند فقط هدف این است که تو که چشمانت کور گشته باید با آب پاک بشویی و مقایسه کنی که آیا این حقیقت در وجدان ناسالم تو قابل قبول هست یا خیر و درست یا خیر؟؟؟
  امیدوارم از حرفهای رک و بدون ملاحظه ام ناراحت نشده باشی دوست خوبم.

  آنلاین : http://paik-ad.net

 • متن اصلاح شده
  متوجه دوست خوبم جناب مراد خردیار!
  در نظرتان راجع به نوشته جناب زاهدی صاحب کریکت ره با تیکواندو و اون هم در بازیهای مثل المپیک مقایسه نموده اید که مثل این مثال می ماند که (یک چیزی کثیف را از میان لجن زار برداریم و به تحمیل به ستاره بچسبانیم و بگیم که این نیز ستاره است) اول که گفته بودین من نیز یک هزاره هستم این موضوع هم شبیه این مثل می ماند که: (شغال هم خود ره برادر شیر خطاب می کنه). اینکه هزاره باشی هیچ گونه توجیهی مبنی بر سالم بودن حرفهایت نیست چراکه هزاره هم می تواند مثل تو پست و خودفروخته شود. هزاره هم یک انسان است و می تواند اشتباه کند و می تواند پست باشد مثل شما. و می تواند اندیشه اش را در مقابل چندرغازی که از سوی ارباب صفت خویش به مرور زمان اخذ می نماید، بفروشد. از زمانهای نه چندان دور روایت شده که از سوی قوم الظالمین نیت داشته اند که نسل هذا (هزاره) از این تبار رانده شود. و چه بسا وحشی گریها و ددمنشی های که در حق این مردم مظلوم روا نداشته اند. به گفته یکی از استادان دانشگاه که الحق کلمه استادی به معنی واقعی اش نسبت به آن باید اطلاق گردد.
  گفت: (با وجودی که من یک تاجیک هستم و در گذشته ها از هزاره ها بسیار متنفر بودم اما حالا به این عقیده ام که اگر 5 سال حکومت به دست اینان یعنی هزاره بیفتد بدون شک 50 سال رشد خواهد کرد....) و دلایلش را هم گفت که مجال نبشته کردن در این صفحه نیست.
  واقعیات که مثل یک آب یخ میماند و تاریخ همیشه گواه بر آن باشد مکرر کردن آن عبرتی است برای نسل های که چشم شان کور و نابینا گشته البته در نوشته های اقای زاهدی هیچ وقت حرفی قول نشده است که قوم دیگر باید انکار گردد که دیروز و امروز المپیک خون را در کشور به راه انداخته اند فقط هدف این است که تو که چشمانت کور گشته ای باید آن را با آب پاک بشویی و مقایسه کنی که آیا این حقیقت در وجدان ناسالم تو قابل قبول هست یا خیر و درست است یا خیر؟؟؟
  امیدوارم از حرفهای رک و بدون ملاحظه ام ناراحت نشده باشی دوست خوبم.

  آنلاین : http://paik-ad.net

 • سلام و درود
  حرف های آقای زاهدی کاملا درست و صحیح است هر که با حرف های زاهدی
  مخالف است با واقیعت جامعه افغانستان آشنای ندارند.این قوم جبار عبدالرحمان
  همیشه کوشش میکنند که اول از خودرا به جای برسانند وقتی که نتوانستند مسل بهاوی
  بعدن از روی ناچاری و شکست خورده از دیگران به تعریف و تمجید میپردازند .یکی
  دیگر از نمونه های مسل روحالله رضا رضای است که این قوم پلید تا آخرین لحظه سعی
  کردند تا رضا رضای ستاره افغان نگردد همه مردم در تمام دنیا دیدند که داور های نا شایسته
  مسل وجیهه و رامشگر کمترین نمره برایشان دادند ولی موفق نشدند .
  زنده باد هزاره زنده باد روحالله نیکپا زنده باد رضا رضای زنده باد زاهدی با این مقاله اش
  مرگ بر دشمنان هزاره .

 • http://www.facebook.com/photo.... نیکپا به این دلیل گریسته است .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس