Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > تداوم دادخواهی خون شکیلا؛ روایتی از وابستگانش

تداوم دادخواهی خون شکیلا؛ روایتی از وابستگانش

مهدی مهرآئین
يكشنبه 2 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

امروز یکشنبه 11 سنبله 1391، حفیظ الله نعمتی، پسرکاکای شکیلا، دختری که هفت ماه قبل درمنزل هادی واحدی بهشتی مورد تجاوز قرارگرفته و کشته شد، درچوک الیکین بامیان، طی یک کنفرانس مطبوعاتی، پرده ازحقایقی برداشت که تا بحال ازدید رسانه ها دورنگه داشته شده بود.

حفیظ الله نعمتی ازپرداخت مبلغ 350000 افغانی پول توسط سیدهادی واحدی بهشتی، وکیل شورای ولایتی بامیان و سید جمال فکوری بهشتی وکیل پارلمان به پدرمقتول خبرداد و گفت که آنان درمقابل این پول ازپدرشکیلا خواسته بودند که اقامه دعوا نکرده و ازدادخواست خون دخترش صرف نظرکند.

او ازریاست جمهوری افغانستان، دادستان عالی (لوی سارنوالی)، والی بامیان و سایرارگانهای عدلی و قضائی خواست که درزمینه رسیدگی به پرونده قتل شکیلا ازتطبیق عادلانه عدالت اطمینان حاصل نمایند. او همچنین ازتمامی فعالین مدنی، رسانه ها، سازمانهای حقوق بشری، ملل متحد، مدافعین حقوق زن، علمای دین، ومردم افغانستان خواست که درپروسه دادخواهی قتل شکیلا سهم بگیرند.

شکیلا حدود هفت ماه قبل، درمحله زرگران بامیان درمنزل سید هادی واحدی بهشتی، وکیل شورای ولایتی بامیان کشته شد که علی الرغم اعتراضات گسترده درشهرهای مختلف افغانستان، هنوزعاملین اصلی این دوسیه مشخص نگردیده است.

متن کامل بیانیه مطبوعاتی را ذیلا مطالعه کنید

بنام خداوند دادگر

بیانیه مطبوعاتی

تداوم دادخواهی خون شکیلا؛ روایتی از وابستگانش

آنگونه که تمام شهروندان عزتمند بامیان و سراسر کشور آگاهند، با گذشت بیش از هفت ماه از وقوع قتل شکیلا در منزل آقای هادی واحدی بهشتی از اعضای شورای ولایتی بامیان و اقدامات دادخواهانه فعالین مدنی و حقوق بشری در بامیان، کابل و ... تا اکنون این پرونده روند قانونی و اصولی خویش را بنابرموجودیت فساد اداری، پیچ و خم های سیاسی ، کارشکنی های افراد و اشخاص با نفوذ دولتی و حکومتی و تعلل ارگان های عدلی- قضایی و انحراف در بررسی درست و اصولی پرونده، تا اکنون متهمین اصلی این قضیه تحت پیگرد، بازداشت ، تعقیب عدلی و تحقیق قضایی قرار نگرفته اند.

ارسال نامه رسمی مجلس سنا که محتوای آن حاکی از عدم بررسی درست دوسیه یادشده می باشد و نقض فرمان رئیس جمهور در خصوص اعزام هیئت حقیقت یاب، خود روایتگر موجودیت نقص در روند پیشبرد دوسیه میباشد، به وضوح موجودیت انحراف و دخالت افراد با نفوذ و رده بالای دولتی و سیاسی شدن جریان را ثابت میسازد.بناءً برای پیگیری مستمر و ثمر بخش جریان، بار دیگر به بازگویی قضیه و ارائه دلایل جدیدی درین خصوص پرداخته میشود:
آقای واحدی بهشتی، سیدجمال فکوری بهشتی وکیل پارلمان و حلقات وابسته به ایشان، به شدت در تلاشند تا با راه اندازی تبلیغات منفی و غیرواقعی و منحرف سازی اذهان عامه ، جریان را اختتام یافته نشان دهند.
از طرفی آنان با قومی سازی مسئله، سعی دارند تا نفس قضیه را در حاشیه قرار داده و از این آب گل آلود ماهی مقصود را صید کنند. این امر میتواند بر روابط عمیق و دیرینه هزاره ها و سادات و نیز امنیت عامه منطقه، اثرات منفی بگذارد و زمینه ساز بروز تنش های قومی گردد.

1- رفت و آمد های مکرر و مداوم سید جمال فکوری بهشتی وکیل پارلمان و دو وکیل مجلس سنا و تعدادی از وابستگان آقای واحدی بهشتی، به منزل پدر شکیلا و پرداخت مبلغ 350000 افغانی به ایشان، آیا بیانگر تلاش هایی در جهت انحراف قضیه نمیتواند باشد؟

2- پخش و نشر سی دی تبلیغاتی اظهارات پدر شکیلا در جریان جلسه اول محکمه علنی این قضیه، آیا تلاشی برای خاتمه جلوه داده شدن قضیه نیست؟ استفاده از سنت های نهادینه شده در جامعه (با فرستادن "زن،قرآن و سید" خون آدم بخشیده میشود) و با استفاده از همین حربه فرستادن زن، سید و قرآن به منزل پدر شکیلا برای موافق نمودن اولیای دم به عدم پیگیری پرونده، پرده از کدام حقیقت بر میدارد؟

3- اظهارات پدر شکیلا و حلقات وابسته به آقای واحدی بهشتی مبنی بر خودکشی شکیلا بی بنیاد و غیرواقعیست، زیرا؛ بر اساس گزارشات کرمنال تخنیک، هیچگونه اثر انگشتی از مقتول (شکیلا) در ماشه تفنگ تثبیت نشده است، پس درین صورت چگونه خودکشی مصداق می یابد؟

4- سید طاهر رضایی سارنوال موظف پرونده قتل شکیلا، در صورت دعوای این دوسیه چنین نگاشته است: " تصمیم سارنوالی موظف: بناءً از ریاست محترم محکمه شهری و هیئت محترم قضایی آن تقاضا مندم و طلب دارم طبق هدایت ماده 395 فقره یک آن ماده با درنظرداشت ماده 23 فقره 3 قانون منع خشونت علیه زنان، بالای متهم اسامی قربان ولد موسی اصدار حکم فرماید تا باعث اصلاح آینده متهم و پند و عبرت برای سایر افراد جامعه باشد".
بدین اساس، چون براساس فیصله سارنوال پرونده، انجام قتل ثابت شده است و متهم اولی قضیه یعنی قربان بیگناه تشخیص شده و برائت حاصل کرده است، باید بدنبال قاتل اصلی بود، تا به محاکمه کشانیده شود، نه اینکه قتل را خودکشی عنوان کرد.

در نتیجه خواسته های مان را بعنوان پسرکاکای شکیلا، چنین بر می شماریم:

1- ضمن سپاس و قدردانی ازتمامی کسانی که در راستای احقاق حق پایمال شده شکیلا دادخواهی نموده اند، تحقیقات انجام شده ازطرف سارنوالی بامیان را ناقص و غرض آلود دانسته، خواستارجدیت وقاطعیت تمام ارگانهای عدلی و قضائی درزمینه رسیدگی به این پرونده می باشیم.

2- ازجلالت مأب رئیس جمهور افغانستان خواستار اعزام هیئت حقیقت یاب (بطورکامل) به بامیان می باشیم.

3- ازمقام ولایت بامیان داکترحبیبه سرابی میخواهیم که درموضوع دخالت قانونی نموده وبه عنوان یک زن و مدافع حقوق زنان، ازپایمال شدن خون شکیلا جلوگیری نماید.

4- ازمقام محترم لوی سارنوالی افغانستان تقاضامندیم که سیدیحیا احمدیار، رئیس سارنوالی بامیان را به دلیل عملکرد جانبدارانه و مغرضانه وی، ازوظیفه اش برکنار نموده و فرد بی طرف و واقع بینی را جاگزین ایشان سازد.

5- از مقام محترم لوی سارنوالی افغانستان خواستاریم تا سارنوال سیداحمدعلی فیروزی سارنوال موظف دوسیه را به دلیل وابستگیهای حزبی، همسایگی نزدیک و در به دیوار ، داشتن رفت آمد فامیلی و داشتن روابط دوستی نزدیک، با خانواده بهشتی، که مانع اجرای درست و عادلانه وظیفه اش در رسیدگی به روند دوسیه قتل شکیلا میگردد، از کار برکنار نموده و سارنوال دیگری را جاگزین ایشان سازد.

6- ازتمامی فعالین مدنی، رسانه ها، سازمانهای حقوق بشری، ملل متحد، مدافعین حقوق زن، علمای دین و مردم عدالت خواه افغانستان میخواهیم که در پروسه دادخواهی قتل شکیلا سهم گرفته و رسالت ملی، دینی و انسانی خویش را اداء نمایند.

کنفرانس مطبوعاتی امروز، تلاش اول و آخرما نخواهد بود و درصورت عدم پیگیری عادلانه قضیه، به تلاشهای مان ادامه خواهیم داد.

بااحترام
حفیظ الله حسین پور
پسر کاکای شکیلا
12 سنبله 1391
کاپی ها به:
دفترریاست جمهوری افغانستان
دفترلوی سارنوالی افغانستان
دفترکمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان
نمایندگی ملل متحد درافغانستان
دفترمقام ولایت بامیان

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • جناب غیرتی صاحب یا خون خواه دختر شهید بامیانی, که از خون ان مظلوم پراهن حضرت عثمان رض ساخیه اید , درست است که کشتن و داستان تجاوز باید پیگیری مسلکی حقوقی و قضایی باید شود , بعد از ان محکمه باید حکم صادر کند که ایا قتل عمدی بودهیا خیر , تجاوز صورت گرفته با نه , دختر در ان خانه چه مرگ میخواسته چرا انجا حضور داشته , اسلحه که قتل توسط ان انجام شده کجاست , در زمان قتل خانم های همان خانواده کجا بوده اند , چند نفر مرد و زن .. در انجا حضور داشته , در اخیر چرا این مرد متجاوز نادان خواسته بکسی تجاوز بکند باز او را در خانه خود در محل تجاوز به قتل برساند !!
  ایا این دختر با تفنگ ان خانواده بازی نمیکرده !! ایا جوانان ان خانواده تفنگ را پاکاری و یا بازیچه قرار نداده بوده اند که تصادف فعل فیر صورت گرفته باشد!!و دختر مظلوم هزاره کشته شده باشد !! ایا ماویستان هزاره, یا عیسوی های هزاره در عقب این همه سر صدا وجود ندارند !!
  این همه چرا ها یک طرف چرا شما نادان ها ادم به این اوصاف را نمایند ه تان انتخاب کرده اید !!

 • بلی زوراین چوچه های شمر ملعون که در لباس سید تقلبی در جامعه هزاره تحمیل شده را کسی ندارد.این اولاد های چهل دزد که از بقایای لشکر کشی معاویه دشمن علی در خراسان باستان تا امروز باقی مانده ۹۹ فیصد اینها خنجر خون الود در قلب و پشت سینه هزاره ها از زمان جا گرفتن این معاویه پرستان به ظاهر سید و سید تقلبی در جامعه هزاره بوده . و هر گاهی که خیانت و جنایت این ها افشا میشود .خیانت خود را بهتان از طرف مایویست ها میداند.وای ننگ بر این ها تا کی خیانت و جنایت و این ها باید غلام ومنت دار هزاره ها باشد که در بین خویش این بقایای یزید ومعاویه را جا داده . مگر نه این یزیدیان و بقایای لشکر معاویه به فریب گرگ در لباس گوسفند خود را سید وبزرگ بر جامعه هزاره تحمیل کرده است و با این ان در طول تاریخ با سرنوشت هزاره ها معامله وخیانت میکند.وای بهشتی دوزخی انوری خاین افشار فروش وای جاوید مزدور معامله گر وای سید فاضل ها و سید ناسیدها چوچه شمر ها وای مصطفی کاظمی ها دست از سر این مظومان تاریخ بردارید دیگر خیانت ومعامله تجاوز وقتل بس است مسلمان اگر نیستید ایا وجدان انسانی هم ندارید.

  • Aooooo mazlom drogh gofti khijalat bikash

  • بوله جان من از جمع اقوم تو نیستم با ان ادم هزاره که شما او را متجاوز معرفی کرده اید نسبتی ندارم یکبار به بامیان و مناظق هزاره ها خوشبختانه نرفته ام ,شاید فرد طرف ادعا تان کدام ادم کش وحدتی باشد , برایم جالب شده بود که چرا این همه احتجاج و سر و صدا , اگر جهان به مظاهره واعتراض سر و صدا جور میشد باید اسرایل و امریکا .....وجود نمیداشت و یا به خط ادمیت قدم بر میداشت این سر و صدا کار ادم های ضعیف و ناتوان در حقیقت کار مردمان ترسو و بزدل است !! این بد بختی تانرا نشان میدهد که در داخل تان چقدر دشمنی را دامن میزنید چنانچه چندی قبل دها پیام زشت راست و دورغ را در باره رهبران اسماعیله رد و بدل کردید من اکثر پیام ها را خواندم من رهبران اسماعیله را از دوردیده و چند صحبت کوتا شانرا شنیدم ام , نه زیر بیرق شان نرفته و نبوده ام نه از مذهب شان اگاهی و معلومات دارم اینقدر میدانم که نادر ی ها مردمان بدی نبودند برای مردم شان کار های خوبی انجام داده انان را در طول انقلاب تره کی حمایه و زیر چتر خود قرار داده بودند , در زمان های اساس با گره های دیگر مجاهدین سربکف بخاطر مردمشان مصالحه و جور امده کرده اند یعنی سیاست خوب داشته اند ..
   هدف من از ماویست و نسل نو مغل گفتن ها این بود که انان اب راگل الود و ماهی میگرند انان شما بد بخت ها راهمیش پیش انداخته و به کشتن داده است در" یوتوپ" ندیده اید انجا دختر هزاره در مورد اینکه از جانب کاکا ماما شوهر خواهر .....مورد تجاوز جنسی قرار گرفته خود داستان دنباله دار اش را بیان کرده زندان ها پر از دختران دمکرات هزاره است یا از خانه فرار کرده و یا کابل را اروپا فکر پنداشته اند یا هم قول به قول با مردمان بیگانه گرفتار ...
   دختران هزاره فقیر انقدر دموکرات شده اند که اردو ,پولیس ملی ملی ملی ملی ملی , ممثل تیاتر , سینما انهم هزاره های اطرافی که از ایران بوطن عزیمت فرموده اند ..از وجود نازنین شان در این شرایط سخت ودشوار پر شده است , در شرایط کنونی این افتخار نیست ترقی و پیشرفت نیست بد بختی بزرگ قوم تان است ,در این موارد نمیدانم چرا خاموش هستید !! این بدان حرکت های هموطنان ما می ماند که در عتراض قران سوزی امریکا یی ها تظاهرات خونین را انجام میدهند ولی زمانیکه طالب و کوچیها قران شریف را حریق میکنند همه خاموش اند ...
   تعدادی زیاد هزاره ها با "روا "که قوم پرستان افراطی اوغانها اند یکجا شده اند ,یکتعداد هزاره ها هم عیسوی شده اند گپ های عجیب و غریب میزنند اینها لکه دامن این قوم مظلوم و شریف اند که شاید بهانه دیگری بدست دشمنان انسانیت بدهد و بار دیگر هزاره خلع سلاح شده را بنام عیسوی و ماویست کشتار و رهبران تان هم این تراژیدی ها از دور تماشا کنند , بنام انسانیت و شرافت بعضی مسایل را از روی همدری با انسان زحمت کش و مظلوم هزاره بیان کردم , راه حل این است که نماینده های دختر متضرر و نماینده های زبان دار و فهمیده چپی و راستی حقوق خواه هزاره ها تعین عریضه حقوقی نوشته از راه قضا و قدر ان هزاره دیگر تان که شاید از گروه اکبری باشد یا نادری ... که طرف ادعا تان است به پیش قاضی رشوتخوار کرزی استاده کنید ...

  • خان بچو، نامیته نوشته کو بچیم، از 500 کیلو متری مالوم میشه که خان استی! زن های شما فاحشه تر از فاحشه ها است، ویدئوهای سکس تان در نیت پر است.
   مثلا این زن تاجک را بیبین با لهجه شیرین کابلی گپ میزنه
   http://www.xvideos.com/video14...
   و
   http://www.xvideos.com/video13...

  • یک چیز یادم رفت،
   در مورد مسیحی شدن یا نشدن هزاره ها، چرا همیشه ناخن تان طرف هزاره ها است و طرف خودتان نیست؟
   مثلا، این دختر افغان را بیبیند باچه افتخار تیستمونی مسیحیت را میخواند
   http://www.youtube.com/watch?v...
   یا این ویدئو را از دقیقه 21 به بعد بیبیند که تاجک بنام شیر آغا لوگری چه بلبل زبان از دین مسحیت تعریف میکند
   http://www.youtube.com/watch?v...
   و
   در این ویدئو از دقیقه 21 به بعد شعیب تاجک در باره دین مسیحیت گپ میزند.
   http://www.youtube.com/watch?v...
   پس میبینید که تنها هزاره ها نیست. صف تاجک و پشتون در پیش کلیساها درازتر است.

 • کرزی از اختلاف اعضا سابق شورای نظار استفاده نموده تنها فهیم را در گروپ خود منحیث مهره استفاده و پست های حساس کمیسیون انتخابات و امنیت ملی وداخله را قبضه نموده و خود یا برادر خود را دو باره حاکم ساخته وطا لبان را از قید وبند بندی خانه های افغانی وامریکایی رها و تقویه نموده ودر مرحله بعدی افغانستان را با دار ندارش تسلیم طالب وپاکستان میکند .با مداری گری و چال وفریب که بلد است ممکن دوستم ویا محقق را دو باره فریب داده وبه دام بندازد وجبهه ملی را از درون متلاشی و از یکی از رهبران مثل انتخابات گذشته استفاده مقطعی کند. تنها راه حل متحد شدن ایتلاف ملی و جبهه ملی و اشتراک فعال ومتحدانه این دو گروپ تحت رهبری احمد ضیا مسعود ومعاونت اول یکی از برادران با نفوذ پشتون ومعاونت دوم محقق میباشد.دراینصورت اینها حتما وقطعی پیروز انتخابات شده وبعدا با تدویر لویه جرگه نظام را صدارتی ساخته و ریس جمهور یکی از برادران پشتون و صدر اعظم احمد ضیا مسعود ومعاون وی وزیر خارجه دکتر عبدالله و معاون ریس جمهور محقق ووزیر دفاع مربوط یکی از جنرالان برادر پشتون ووزیر داخله برادر تاجک وامنیت ملی ازبرادر هزاره باشد.متباقی پست ها بر اساس لیاقت و معیار نفوس در نظر گرفته شود وزارت مالیه وتجارت ولوی درستیز وزارت دفاع وریس پارلمان از برادران زبک باشد.چهار والی وریس شورای ولایتی مربوط گروپ طالبان وچند سفارتخانه نیز مربوط گروپ طالبان باشد هم چنان دو وزارت خانه مربوط طالبان که از افراطی گری وجنگ دست بکشد باشد .درغیربه انتخابات ازاد در جنوب والی وسایر مسوولین انتخاب صورت گرفته واگر مردم به طالبان رای داد بگذار طالبان حکومت کند در جنوب.وباید درررجیم نو والی ها و شاروال ها و والسوال ها همه انتخابی باشد از طرف مردم با رای ازاد سری مستقیم .به کوچی ها زمین های زراعتی ابی وللمی عمدتا در جنوب لوگر وهلمند زمین های ابی وللمی دولتی درجه اول داده و همه این ها مسکن گزین وکوچی گری ملغی وفرزندان این قوم شامل مکتب پوهنتون وبه بورس های خارج غرض تحصیلات عالی در قدم اول گسیل شوند تا این برادران از اواره گی بیسوادی وبی داکتری ودوایی ورنج زحمت رهایی یا فته داخل زنده گی جامعه مدنی شود واز طرفی دشمنی وکشمکش خونین سر چراهگاه مناطق مرکزی بین برادران کوچی وسایر مردم پایان یابد. سیاسیون و رهبران افغانستان باید درد های اساسی وطن را تشخیص وچاره نماید این مرض لا علاج نیست مگرر هبران از خرد وتدبیر بجای سر زوری وماشه تفنگ استفاده نماید.افغانستان را به میدان کشمکش مسلحانه نه بلکه به میدان تدبیر خرد اندیشه و را ه حل سیاسی تبدیل نمایید.والسلام

 • دیدی مه این بینام را که از سید تقلبی بودن خود شرم دارد شناختم این بیام خودش مثل نام اش هویت گنک وتقلبی سید را دارد. هزره

 • زن اینقدر سید را نه دختر هایش را من نکاح کنم هزاره

 • این سید ها نه لشکر معاویه اند بل لشکر علی بودند که خود را شیعه او نامیده از دروازه دوستی به او خیانت نمودند بروید ببینید در 8 جای علی خودش چی قدر پشیمان است از مواجه شدن با این بی غیرت ها، بعد از ریختن خون علی حسن پسر علی را نیز فریب دادند خیمه اش را غارت کردند در رانش کارد فروبردند و پسر دیگر علی حسین را نیز به شکل پدرش فریب دادند. اینها هرگز مسلمان نبوده اند همیشه بنام اسلام به مسلمان ها تاختند اگر علی زنده میبود مثل عملکرد سابقش اگرچه از جانب رسول خدا مردود بود، این ها را زنده مسیوختاند.

 • راه حل بین سید خوان و هزاره ها.اول سید نام ها ادعا برتری و بزرگی نکند یا به قول دیگر عوامفریبی نکند.دوم. در حق هزاره ها خیانت نکند .سوم ملیت خود را هزاره بنامد. چهارم. نظر به توافق و موافقت جانبین اگر دختر بچه راضی بود بدون تردید و دجالی وعوافریبی اقدام به نکاح هردو نماید. پنجم. دست بوسیدن اینها رسما در منابر تشیع حرام اعلان شود.حق وحقوق اینها مساوی با سایرین هزاره اعلان گردد. ششم . پیر مریدی وغیره خرافات مزخرفات حرام اعلان شود و خلاف اصول مذهب تشییع حرام بوده و در منابر تبلیغ وبه سمع عموم جامعه تشییع رسانیده شود.هفتم. چون این قوم عرب وباز مانده های لشکر اعراب فاتح در خراسان قدیم که دربین هزاره ها اقلیت خیلی ناچیز وکوچک بوده و ازطرفی تشیع مذهب میباشد لذا فقط هزاره ها اینها را منحیث برادران دینی مسلمان و تشیع احترام و رفتار برادرانه دینی نماید نه پیری ومریدی وسایر مزخرفات وخرافات که اینها برای خود ناحق وناروا وخلاف اصول مذهب تشیع و دین محمدی (ص) قایل است .در اخیر خدای نخواسته به هیچکدام این ها جبر وزور صورت نگیرد ومثل اعضا متساوی الحقوق در بین برادران تشیع دینی شان پذیرفته و رفتار شود .پیروز باشید. باچه هزره حجت الا سلام والسلمین محمد تقی

 • این سید ها نه لشکر معاویه اند بل لشکر علی بودند...
  خوب نوشتید ولی تقی جان رافضی امد و خواست مسله را تغییر دهد که دیگر همه میدانند که تقی جان رافضی کی است. انهای که روافض را نمی شناسند بروند تلویزیون های ماهواره یی مثل وصال فارسی و وصال حق را نگاه کنند که برای شناسایی این کافران بوجود امده است.

  • قرق چندانی نمیکند معاویه و علی پسر عموی هم بوده اند! رافضی گری و سنی گری هم چندان تفاوت باهم ندارند، هر دو یگ گوه است و آن اسلام متعفین است!

 • کلان کار بچیم مگر کون دادی که از خدا و دین او بیزار هستی؟

جستجو در کابل پرس