صفحه نخست > خبر و گزارش > احمد شاه مسعود

احمد شاه مسعود

یک کارتون
عتیق شاهد
يكشنبه 9 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • یگان بد بخت بعد از مردن اش هم خلق خدا از دست اش ارامی ندارد

 • به قول یکی از جنرالان فعلی اردوی به اصطلاح ملی افغانستان جنرال عبدالمتین فرهنگ پنجشیری که چندی قبل در سفر خویش به تاجکستان با روزنامه ملیت چاپ دوشنبه مصاحبه نموده است ، پدر مسعود در سمرقند تولد شده است و با پدرکلان او بعداً در هنگام یورش قوای سرخ به افغانستان پناهنده شده اند. جای تعجب است که او از نام تمام مردم پنجشیر سخن گفته و همه آنها را سمرقندی خطاب کرده است. چیزی دیگری که در این مصاحبه قابل توجه است که این جنرال به اصطلاح اردوی افغانستان خود را خراسانی خطاب کرده و گفته است که او اصلا افغان نیست او امام علی رحمانوف را رئیس و پیشوای خویش خطاب کرده است.
  سوال:
  آیا این عقیده حقیقت دارد که میگویند پنجشیری ها همگی سمرقندی استند ؟
  جواب:
  بلی ما همگی مردم پنجشیر تاجیک هستیم و به تاجیک بودن خود افتخار زیاد داریم و پیش خود نسب نامه داریم که بابا های ما از سمرقند به پنجشیر آمده اند و احمد شاه مسعود هم از ده بیدی سمرقند است. بابا بزرگش زمردشاه از آنجا آمده مقیم پنجشیر گشته است
  امام علی رحمانوف رئیس جمهوری تاجکستان واقعا ً برای ما هم مثل یک برادر بزرگ ، یک پیشوا و یک رئیس است

  • خالد لوده
   چرا تا این حد نادان استی حتما" اوغان ا ستی که به پندار پوچ تو, تاجکان از تاجکستان و هزاره ها از مغولستان , طبعا" ترکمن وازبک از ترکمنستان و ازبکستان به اوغانستان مهاجر شده اند و تنها اوغان سلیمان کوهی مردم اصلی اوغانستان است

  • خالد نام زن با كستانى تو عقب مسعود بزرك را رها كو برو از خانه ات از كوجه ات با كستانى را زده بكش.مسعود تو كه در خارج سوسيال ميزدى ناموست را از زير باى باكستانى نجات داد.

  • اولا سلامهای گرم خویش راحضور همه کارکنان وب سایت کابل پرس? / افغانستان پرس تقدیم میدارم: ثانیآ بعد ازعرض احترامات اگر امکان داشته باشد یک متن مصاحبه جنرال عبدالمتین فرهنگ پنجشیری راکه به تاجکستان نموده بود. اگر کدام اسناد زنده آن ویاکدام ویدیو آن دردسترس شما قرار داشته باشد. خواهیشمندم از اداره محترم تاآنرا برای بنده درایمیل آدرسم پست نموده وبنده راممنون احسان تان سازد. زیراکه بسیارضروری وعاجل آنرا کاردارم.(غلام جیلانی نوابی) وایمیل آدرسم (ghulamjailaninawabi rocketmail.com) با احترامات بی نهایت ارشما.

 • مداحان مسعود هر قدر در تمجید و قهرمان سازی مسعود بگویند، جایی را نمی گیرد، زیرا قضاوت تاریخ بی رحمانه است
  و اگر امروز هیچ کس از ترس زور و تفنگ اینان در مقابل مسعود چیزی گفته نمی تواند، فردا به یقین مسعود و مسعودیان را به خاطر ارتکاب جنایات و مزدوری شان به آی اس آی، سی آی ای، کی گی بی، فرانسه، ایران، هند و غیره محاکمه خواهند کرد. مسعود از آوان جوانی در کنار رهبر و پیشوایش (ربانی) در بغل آی اس آی بزرگ شد و برای ویرانی افغانستان آموزش دید. و بعد که به قدرت رسید، کابلیان را با همکاری برادر جهادی (گلبدین) از دم تیغ گذراند و کابل را به شهر ارواح مبدل ساخت. زمانی که طالبان آمدند، به پیشواز شان شتافت و وقتی جواب رد شنید، به "مقاومت" رو آورد و به روسها، تاجیک ها، هندی ها، فرانسوی ها، ایرانی ها وغیره دم جنباند و تا روز مرگش در هماغوشی با دشمنان مردم قرار داشت. اگر قرار باشد، نقاط مثبت و منفی یک خاین و جنایتکار به معرفی گرفته شود، هیچ انسانی در روی کره زمین صددرصد خاین و جنایتکار نیست و حتماً جنبه های مثبتی هم داشته است. چنگیزخان، سکندر، هلاکو، تیمور لنگ، هتلر، پینوشه، فرانکو، سوهارتو، اسامه وغیره نیز ازین قاعده مستثنی نیستند و اگر جنایات شان را یادآوری می کنند، باید جنبه های مثبت زندگی شان را هم یادآوری کنند، اما نمی کنند. به خاطر اینکه جنایات و خیانت های شان آنقدر زیاد است که جنبه های مثبت را بی رنگ می سازد. مهم سراسر زندگی یک انسان است که چقدر آن را در خدمت گذرانده و چه اندازه اش خیانت بوده است. مسعود شاید در برابر "برادران جهادی" مانند گلبدین از ترحم کار می گرفت، اما مردم فقیر و تهیدستش را به رگبار می بست و بنابرین به قضاوت تاریخ، یک جنایتکار و خاین به مردم و میهنش است.

  آنلاین : شیر پنجشیر، روبا...

  • قاضی مجتبی
   تو جناب بگو که همان گروه که پاک و سچه است کدام است در زمان مبارزات مسعود شاید تو بدون ایزار وخلم کشال راه میگشتی تو واقعیت را از کسانیکه در صحنه حاضر بوده و واقع بینانه قضاوت میکنند بپرس تا اقلا" برای خودت واقعیت روشن گردد

  • برادران اين افرد خاين از قبيله هيرويين ,زن فروش قرانخوار قاتل تنها دشمن مسعود نيستند اينها دشمن تمام اقوام غير بشتون هستند.
   برادران اوزبيك هزاره و تا جيك شما اين افراد را خوب ميشناسيد. اينكه مسعود از كجاست ما بايد از زبان يك بيناموس باور كنيم؟
   انها خود با كستانى هستند و كشور ما تباه و بر باد كردند.
   مسعود خداكند كه يهود باشد ولى ناموست را از زير باى با كستانى نجات دادوتو در كاباره بوتل ميجوشيدى.دخره زويه

 • عتیق شا هد یک ادم احمق و کودن است که با رسمک های بچه گانه اش احساسات سراپا متعصب اشرا روی کاغذ می اورد

 • ”اینجا صوبه سرحد است.
  مسعود با ما جنگیده - پوز ما را به خاک مالیده و ما را در جهان رسوا و بیهویت ساخته/ نمیگذاریم - تا چنین کاریکاتور رسم نکنیم - آرام ما نمیگیریم.
  ما دشمنان مسعود خوار وزار شدیم - ننه های ما توسط پنجابی و ....
  عتیق شاهد

  • هه هه هه
   خو خی !!! گنایت نیس دگه , عتیق جان و تخلص تو هم بجای اس خودت شاهد استی اونه !!!!!

 • دستت درد نکند عتیق جان شاهد با این کاریکاتور زیبا و مملو از واقعیت!

 • عتیق شاهد زنده باد

 • مسوولین سایت کابل پرس? : بگذار که حالا حقیقت های تلخ را بگویم محترم کشتمند صاحب ده سال صدرااعظم بود اما فقه جعفری را در قانون اساسی تسجیل کرده نتوانست این مقاومت گران ورزوشنفکران پنجشیری الاصل کابل بودند درصدرشخص خودم که فقه جعفری را در قانون اساسی سال 1382 باقیمت ازدست دادن یک عالم محرومیت درج نمودم اگر باور ندارید از وکلای محترم برادران عزیز هزاره در جرگه مصوب قانون اساسی سال 1382 معلومات کنید وآنگاه قدر حمایت پنجشیر یها را بدانید این سایت در 24 ساعت 20 ساعت علیه پنجشیر یها ها توطیه میکند لاما در همان جرگه قانون اساسی وقتیکه موضوع خواست تاجک ها که سرود ملی فارسی ویا موزیکال بود این برادران هزاره گفتند که ما به حق ما رسیدیم دیگر مقاومت سیاسی نیازی نیست . شما روشنفکران برادر هزراره قضاوت کنید دیده میشود که آگاهانه ویا غیر آگاهانه عده ای از به اصطلاح روشنفکران برادر هزراره درحالیکه بیشتر از هر قوم آسیب پذیر تر اند لبه تیز تخریشات شان علیه مقاومت گران بویژه روشنفکران پنجشیریاست برادران اشتباه نکنید شما بدون حمایت گسترده ای تاجک ها وپشتون های اصلاح شده بویژه پنجشری ها . تخاری ها . بدخشانی ها . هراتی ها . شمالی وال . پروان . کاپیسا وسایر اقوام که طرفدار وحدت واتحاد ملی هستند از دست فاشیزم قبیله زیان های استخوان سوز خواهید دهید بیش ازاین تبلیغات علیه تاجک ها و را ادامه دهید ما به این عقیده هستیم که خط فکری چپ هزاره بیشتر دراین خبط وخطا دخیل اند که بدون شک زیان آور خواهد بود هزاره ها دراین چند سال باحمایت گسترده تاجک ها بویژه پنجشیر یها از حملات قبیله گرایان مصئون ماندند . امروز اگر

  • خیلی خیلی بدکردی که درقانون ساختن فقه جعفری به گفته خودت کمک کردی ,خیانت ازاین بزرگتربرای مردم هزاره چه میتواندباشد که درقرن بیست ویکم اندیشه های دوران سنگی ودوران جهالت رابرای ما قانون ساخته اید وطوریکه ازنوشته ات برمیاید خودت هم یک روزی چپی وانهم چپی دواتشه بوده ای که حالا به نام آمیرصاحب !!! کلمه میخوانی وبه فقه حنفی وجعفری اسلامیگری دوباره ات راتمرین میکنی وخیلی هم به این افکار پلید ,پست وضدانسانی چند شیخ ومحتسب انسان دشمن عرب وعجم همچونومسلمان شده ای ازفخرسربه آسمان میسایی!شرمت باد بافقه جعفری وحنفی و هرچه فقه دیگری مزخرف تان, شیربهادر (که هم شیراهیستی وهم بهادر)!
   نوت: افتخاربه عتیق شاهد که هنرمندیست آگاه ,روشن وانسانی .من به عتیق شاهد این هنرمند بارسالت وشرافتمند که جایگاه هنر واندیشه اش خیلی بلندومنزه است افتخارمیکنم,اینهااند که درپهنای سیه بی افق همچوجرقه های ازامید میدرخشند

 • خوب من فکر میکنم تمام مردم دنیا حضرت محمد را هم ب اندازی ما مسلمانان خوش ندارند و این به این معنی نیست که محمد رهبر خوب نبود

 • جندين بيام تو سط يك شخص مزخرف كه خود از قبيله زن فروش ميباشد و او دشمن اقوام برادر كشور نيز است كاهى نام مستعار خودرا تنوير و بابر و غيره ميماند,نوشته شده است .اين بليد بار بار به هدف تفرقه و بر انكيختن احساسات به رهبر يك قوم از نا قوم ديكرى توهين ميكند.
  اينجا مسعود كفته عرعرعر ميكند و مقعد خودرا ميدرد. ان شخص خودش زن روس هم بود امروز كلمات اوف بوف را با بسوند نام انسانها بزرك وصل ميكند و به اين كار خود درجه كودنى خودرا ظاهر ميسازد.امروز زير باى با كستانى كاكل بازى ميكند و با كستانى در كوجه و محل شان بادارى دعوا دارد.او بيغيرت برو با كستانى را از خانه و از كوجه ات دور كو او بيغيرت.او بيغيرت او بروت را خاطر جى ماندهييى كه با كستانى سوارت شده و ان تفنك را براى جه در زير لحافت ماندهيي و بيدون تفنك خواب نميروى.

 • برادران جمیعت وشورای نظار سلام!
  اکثریت شما از جملۀ نمک ناشتاس ترین سیا سیون وجهادیون کشورخود هستیند,شما زود تاریخ میهن خویش را به فراموشی می سپارید.شما بد ترین وزشت ترین الگوی سیاست را در جامعه اساس می گذارید.دوستی شما" یک روزمصرف" است . روزی چرچیل صدر اعظم پیشین دولت انگلیس گفته بود که عقدقرار داد سیاسی با روس ها معادل همان برگۀ قرار داد ارزش دارد,اما عقد قرار داد سیاسی با شما کمتر از برگه قرارداد سیاسی ارزش دارد.شما در زمان شکست ونا توانی بهترین ,ودراوج قدرت بد ترین انسان های جامعه سیاسی تان هستید.شما بیاد داریند که در زمان سقوط نظام ,جناح پرچم حزب یکجا با جنرال صاحب دوستم وسید منصور آغا که بخشی از آن نظام بود,شما را با لای تانک های خویش سوارکرد وبر سریر قدرت نشاند واین یک واقعیت انکار ناپذیرتاریخ است ,ورنه کی نمیدانست که تناسب قوا میان مسعود وگلبدین زمین تا آسمان است.اما حکمتیار تا آخربه همان پاس حمایت هواداران داکتر نجیب وگروپی از دوستان خلقی,تا همین اکنون یک کلمۀ زشت به آدرس ایشان بیان نمیدارد,اما شما نمک نا شناسان بویژه در روز های که آقای کرزی با بلند نمودن عکس مسعوددر کابل ,در دهن شما چاکلیت گذاشت ,شما هرروزدر روزهای تجلیل ازروزآمرتان ,هرگونه جفن را با آدرس ولینعمتان پیشین تان بکار برده وچون کاسۀ چینی به صدا می آییند. شما لطفآ روزهای دشوارنبرد تان را درکابل ومساعدت همان پرچمی هاوروز های شکست تان را بو سیله چند چلی مسجد در کابل وپناهنده شدن تان را درشمال ومشایعت که از شما شکست خورده ها صورت گرفت بیاد آورده وزما نیکه با لای ستیژ با لا میشوید ,باز با لای ملحدین(!)وکمونست ها(!) بتازید وچوچه خوری نماییند. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  با احترام
  نمکیار

 • والله این یک حقیقت آشکار است که زمانیکه خر جمیعت وشورای نظار بار شد ,دیگه نه لیاز است ونه پاس .در همین چند روز اینها پیوسته نمکدان شکنی کردند.اینها تفنگ های صاحب کُش هستند!

 • همراهی کرزی با قاچاقبران افغان؛ عبدالله عبدالله,مارشال فهيم ,احمدولی مسعود, احمد ضياء مسعود و فرشته حضرتی دختر وکيل جان محمد پنجشيری خواهر زن احمد ولی مسعود مانع از نبرد نیروهای امنیتی با قاچاقبران می شود!!!!!!!!!!
  (در مورد همکاری عبدالله عبدالله با فرشته حضرتی دختر وکيل جان محمد پنجشيری خواهر زن احمد ولی مسعود که در کابل با ايجاد کانال استخباراتی با سفارت سويدن مقيم کابل ويزه انکشور را توزيع ميکند و اين ويزه توسط احمدولی مسعود و احمد ضياء مسعود در بدل ۳۰۰۰۰ دالر امريکايی به فروش رسانيده ميشود وتا اکنون ۱۶۰ تن پاکستانی و ۵۵ تن ايرانی و ۷۸ تن افغان را به اروپا فرستاده اند که بيشتر انها تقاضای پناهندگی نموده است!!!!!!!!!!!!!!!!!
  گفته ميشود که حبيب اصغری درراس اين شبکه بوده است. از قرار معلوم ، پس از آنکه از جانب فرشته تقاضا نامهً جهت تدوير " سيمينار" به اصغری ميرسيد ، جهت اشتراک اشتراک کنندگان " سيمنار" های موهومی ، وی مکاتيبی را ازدفتر مارشال فهيم ، شورای وزيران ووزارت امورخارجه برای اخد ويزه عنوانی سفارت هاصادرميکرد و برای هر نفريکه پول می پرداخت ويزه می خواست. ازين افراد بين 20000 تا 30000 دالر گرفته ميشد ، بعدا اين اشخاص قانونی به اروپا سفر ميکردند ، يک روز فرشته برای شان محفلی برپا ميکرد و سپس هر کدام را در کشور های مختلف بشمول سويدن جهت پناهندگی می فرستاد. اينکه آنها موفق به دريافت پناهندگی ميشدند ويا ميشوند ، مربوط فرشته نبوده ونيست. صرف رسانيدن آنها کافی بود.
  از قرار معلوم اصغری برطرف گردیده و ازکرسی معاون اداره امور پایين افتاده است ولی کسی نمی داند که ممکن هم اکنون ويا چند روز بعد دوباره به پابايستد. وی در اين مسايل چنان آبديده شده است که جوره ندراد. پيرامون کارنامه های درخشان زندگی ننگين وی بعدا معلومات مفصل ارائه خواهد شد.!!!!!!!!!!!!!!
  يک خبر جالب ديگر اينکه زنیکه بنام شريفه حضرتی در سیویدن زندگی میکند نيز چند ماه قبل درميدان هوايی دوبی هنگام انتقال سنگ و دالر قاچاقی دستگيرشد و مدت سه ماه دردوبی زندانی بود. وکیل وی بعدازبدست آوردن ضمانت مالی اورا موقتا از بند رها کرد ولی اکنون ميگويند که محکمه حکم بازداشت مجدد خانم را صادر نموده است!!!!!!!!!!!!!
  خانم فرشته در ایام نوجوانی در زمان حاکميت حزب ديموکراتيک خلق به شوروی فرستاده شد. درآنزمان محصلین افغانی در شوروی سابق قاچاق دستمال زری وگل سیب ،پتلون کوبای ،کلاه روسی ، چاینک نکلی ، الماس روسی ، دالر وربل می کردند لذا قاچاقبری این خانم هم تازگی ندارد. کسی که یک پنی را دزدید صد دالر را هم دزدی می کنند. ترک عادت موجب مرض است، مشت نمونه خروار،این یک واقعیت است نه خصومت ونه افشا گری . آفتاب به دو انگشت پنهان نمی شود ،قاچاق آدم کار تازه این افراد نیست. در سويدن نيز "تارنما " ساخته است و " نهاد ...." را تاسيس نموده است. به همين علت و از برکت اين پيشه های جديد است که وی اکنون در داخل و خارج کشور " جايداد" های خوبی خريداری کرده است!!!!!!!!!!!!!!!
  در زمانيکه احمدولی مسئول سفارت افغانستان در لندن بود ، به هزاران هزار دالر از درک فروش پاسپورت ، اعطای ويزه و تصديق هويت مهاجرين بدست آورد. تعدادی زيادی پاکستانی را در بدل پول هويت افغانی داد. گفته ميشود ، پولي را که ازين مدرک بدست آورد با "لطيف دزد" در هسپانيا يک هوتل خريده است( لطيف دزد پسر مامای شريفه جان است که در زمان مسعود معاون لوژيستيک وزارت دفاع بود . مسعود وی را جهت خريداری سامان آلات به دوبی فرستاد . وی با پول ها از دوبی فرار کرد و به هالند پناهنده شد و اکنون با احمدولی هوتلی را در هسپانيآ خريداری کرده است .) !!!!!!!!!!!!!!!!
  در مورد قاچاق احمدضيا ، ويکی ليکس ( از قاچاق 52 مليون دالر ، سنگ های قيمتی و داشتن خانه های مليون دالری در دوبی ) بحد کافی افشاگری کرده است که ضرورت به تشريح دوباره نيست.!!!!!!!!!!!!!!
  در جويی که آب رفته است بازهم آب می رود.!!!!!!!!!!!!
  Kabul tel:
  0784035745
  0706818782
  0782109652
  0786611240
  0780031128
  (( شکرا له رحمانزی )) کابل پوهنتون د ژورناليزم محصل

 • به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان:
  احمد شاه مسعود در آغاز فعالیت در سازمان اخوان؛ به زیر چتر I.S.I پاکستان خزید و به تحریک و تشویق یک کشور بیگانه علیه رژیم داوود به قیام بر خاست. البته می توان گفت که رژیم داوود یک رژیم مستبد و دیکتاتور بود اما قیام علیه آن رژیم به دستور پاکستان یک نقطه ی سیاه در زندگی احمد شاه مسعود به شمار می رود!!!!!!!
  شرکت در کودتای ضد نجیب الله و از میان بردن ارتش ملی افغانستان، نقطه سیاه دیگری در زندگی احمد شاه مسعود است.
  ناتوانی در حفظ اتحاد شمال و کوشش برای حذف دیگران و گرفتن قبضه قدرت که منجر به فاجعه شد یکی دیگر از ضعف های احمد شاه مسعود است هرچند اضافه خواهی ها و تند روی های تنظیم های دیگر و نقش پاکستان و مهره ی فعال آن یعنی گلبدین در جنگ های کابل را نباید دست کم گرفت.!!!تا زمانی که غلام بچگان شورای نظار و لافزدنھای شان و شورای نظار تيغ برھنۀ امپرياليزم روس روابط آشکار و پيدای غلام بچگان شورای نظار, دوستم , فهیم, محقق, عبدالله عبدالله و امر الله با سازمان جاسوسی نظامی پاکستان (ISI)روابط آشکار داشته با شد که اصلا عقل و فهم سیاسی نداشته و ندارند هیچ وقت افغانستان امروزی ا را م نخوا هد شود
  در این میان آنچه چهره احمد شاه مسعود را در اذهان برخی از اقوام کشور مخدوش ساخته است ، دخالت وی در جنگ های داخلی به عنوان یک طرف درگیر بوده است. پناه دادن به گلبدین که شاید انگیزه اخوانی گری داشت و البته بعضی ها آن را به صفات جوانمردی احمد شاه مسعود می گذارند، یکی دیگر از نقطه های ضعف احمد شاه مسعود بود.!!
  جنایاتی که در دوران تصدی احمد شاه مسعود بر وزارت دفاع کشور و طرف درگیر در جنگ های داخلی از طرف نیروهای وی ( مانند بقیه طرف های درگیر ) نقل قول می شود ، پشت هر انسانی را بلرزه در می آورد!!!!
  احمد شاه مسعود که در زمان 4 ساله دولت مجاهدین به ریاست جمهوری برهان الدین ربانی مسولیت وزارت دفاع را برعهده داشت ، مرتکب اشتباهات بی توجهی به دیگر اقوام کشور شد که باعث بروز مخالفت ها در درون هسته های جهادی گردید و بالاخره طالبان به تسلط خود بر پایتخت به درگیری های داخلی در کابل پایان دادند!!!!!
  مذاکره ی احمد شاه مسعود با طالبان در لوگر(wardak) که گفت حاضر است قانون اسلامی طالبان ( که واقعا افراطی بود ) را بپذیرد، نشان داد که او هنوز یک بنیاد گرا باقی مانده و حاضر بود برای شرکت در قدرت از حقوق انسانی مردم افغانستان بگذرد و با مزدوران I.S.I پاکستان کنار بیاید....!!
  تا زمانی که غلام بچگان شورای نظار و لافزدنھای شان و شورای نظار تيغ برھنۀ امپرياليزم روس روابط آشکار و پيدای غلام بچگان شورای نظار, دوستم , فهیم, محقق, عبدالله عبدالله و امر الله با سازمان جاسوسی نظامی پاکستان (ISI)روابط آشکار داشته با شد که اصلا عقل و فهم سیاسی نداشته و ندارند هیچ وقت افغانستان امروزی ا را م نخوا هد شود!!!
  به بزھائيکه ھوس خوردن نان چوپان را دارند

 • به بزھائيکه ھوس خوردن نان چوپان را دارند مثل رحمانزی...!!!

 • انسان بدون اشتباه نمي تواند بأشد اكر مسعود بزركوار اشتباه كرده دوباره انرا جبران كرده ، همين كه او در مقابل باكستان قران سوز در اواخر عمرش جهاد اكبر كرد همين براي تمام اقوام محترم افغانستان كافيست.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس