صفحه نخست > خبر و گزارش > تقسیم افغانستان به هشت قسمت کابل، قندهار، هرات، مزار شریف، قندوز، جلال آباد، (…)

تقسیم افغانستان به هشت قسمت کابل، قندهار، هرات، مزار شریف، قندوز، جلال آباد، خوست و بامیان در پلان سی

کابل پرس خبری
يكشنبه 9 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: روزنامه انگلیسی ایندپندنت نوشته است که طرحی از سوی وکیل پارلمان انگلستان به وزیر امور خارجه این کشور و کاخ سفید پیشنهاد شده که طبق آن افغانستان به 8 زون

تقسیم شود. طبق این طرح که پلان سی نام داده شده این زون ها کابل، قندهار، هرات، مزار شریف، قندوز، جلال آباد، خوست و بامیان می باشند.

وکیل پیشنهاد دهنده ی این طرح Tobias Ellwood گفته است که این طرح می تواند از مناقشات حاکم در افغانستان جلوگیری کرده و راه مناسبی برای کنترل فساد در افغانستان باشد. در این طرح نظامی که در آن نخست وزیر داشته باشد تاکید شده است. این طرح چند ولایت پشتون نشین را برای طالبان و مقامی تشریفاتی را برای کرزی پیشنهاد می کند.

پیش از این از رابرت بلک ویل از مشاوران نزدیک کاندالیزا رایس وزیر امور خارجه جورج بوش به روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلستان گفته بود که افغانستان باید تجزیه شود. او که پیشتر نیز بر استراتژی اشتباه آمریکا و ناتو در افغانستان تاکید کرده بود، می گوید باید پلان ب یعنی تجزیه ی افغانستان به دو بخش را روی دست گرفت. بلک ویل می گوید، طالبان در حال پیروزی هستند و ما در حال باخت. آن ها روحیه ی بالایی دارند و می خواهند به نافرمانی خود ادامه دهند. پلان ب با شکست مواجه شده است. او تاکید می کند که مناطق پشتون نشین جنوب و شرق افغانستان را باید در اختیار طالبان گذاشت. او می گوید دهه ها در نزدیکی غرب با افغانستان خطاهای زیادی صورت گرفته است.

رابرت بلک ویل فرستاده ی سابق آمریکا در هندوستان گفته بود در دولت عمیقا فاسد کرزی هیچ نشانه ای از پیشرفت و دولت قدرتمند مرکزی وجود ندارد و ارتش ملی افغانستان قادر به شکست طالبان نیست. از سویی ارتش و سرویس استخباراتی پاکستان نیز که هندوستان را دشمن عینی خود می داند، حمایت خود را از طالبان قطع نمی کند و دولت مرکزی افغانستان را به رسمیت نمی شناسد.

او می گوید با تقسیم افغانستان، تعداد سربازان مورد نیاز آمریکا می تواند چهل تا پنجاه هزار کاهش یابد و با یاری تاجیک ها، هزاره ها، ازبک ها و پشتون هایی که با طالبان همراه نیستند، با طالبان مقابله کرد. اين مساله باعث کاهش هزینه های آمریکا و کاهش فشار داخلی برای خروج شتابزده از افغانستان شود و آمریکا می تواند روی مسایل ایران، چین و عراق بهتر متمرکز شود.

بحث ها درباره ی تجزیه ی افغانستان در حالی به شدت بالا گرفته است که آگاهان امور معتقدند که افزایش جنایات گروه قومی تروریستی طالبان و همراهی آشکار حکومت کرزی با آنان، عملا افغانستان را به طرف تجزیه می کشاند.

واژه های کلیدی

تجزیه افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • طرفدار پلان b هستم.

 • نقيب تووامسال توو اين ارباب هاي کثيف ات اين ارمان را به کور خواهيد برد مثل که نياکانتان برده است

  • عاریه اینجا وطن ما است که شما پشاتنه آن را به گنداب تبدیل کردید.

  • shoma va an mozdorani tan in arman ra ba gori tan bebarid. afghanesta yakist ,va yak khahad mand shoma motajavezin hech kari namitavanid afghanha shoma motajavezin ra az khaki pakash beron mikonad va in naqshaye shomi shoma ba zobaladanye tarikh seprda khahad shod... qasde shoma az amadan ba afghanestan piyada kardani hamin bar nama boda va in aramani shmi tan ra ba gor bebarid ensha allah....

   آنلاین : http://afg_mousavi@yahoo.com

 • هیچیکی از این پلانها نمیتواند ما را از هیولای پختونوالی نجات دهد مگر غیر پختونها متحد شوند و پشتاتنه را تا کوههای سلیمان بدوانند. زنده باد خراسان

 • نمی توانن دیگران نتوانستن این ها هم نمی توانن

  • بخدا اگه پختونهای ما همینطور نوکری انگریز باشند صد قرارداد گندمک و دیورند ساخته شده و وطن پارچه پارچه میشود.

 • death to pashtun. the only good pashtun is a dead pashtun
  long live khorasan zamin

 • انهای که طرفدار تجزیه هستند باید بدانند که طبق گذارش مجبور هستند بنام تاجیک، هزاره، اوزبیک و غیره در مقابل طالبان و انتحاری ها قرار بگیرند. طرحی که از سابق مردود بوده و هیچ راه بجای نمی برد. خوبترین روش در این مملکت اوردن نظامیست که در ان هر ولایت بر اساس عاید مالی خودش مصرف خود را تعیین نماید. این کار سبب خواهد شد تا ولایاتی رشد یافته و ولایاتی فقیر و جنگ زده باقیمانده و در نهایت مردم مناطق جنگ زده از جنگ دست خواهند کشید. و مناطق اباد مثالی خواهد شد در مقابل انهای که میجنگند. دیگر همه ولایت عاید ایشانرا به مرکز انتقال نخواهند داد تا در یک مرحله به جیب های چند وزیر پشتون بیفتد.

 • عین خبر را در افغان پیپر اینطور خواندم:
  " ........ طبق این طرح، افغانستان به هشت منطقه مستقر پیرامون کانونهای اقتصادی کابل، قندهار، هرات، مزار شریف، قندوز، جلال آباد، خوست و بامیان تقسیم می شود.
  این نواحی تحت اداره شورایی قرار خواهد داشت که نماینده گروههای نژادی است و تحت نظارت یک یا چند کشور خارجی قرار دارد. "
  خوب توجه کنید، که نفس این پیشنهاد در چیست. افغانستان را ابتدا پارچه پارچه سازند و بعد هر پارچهء آن "تحت نظارت یک یا چند کشور خارجی قرار گیرد".
  تفرقه انداز و حکومت کُن، و بعد منابع انسانی و منابع طبعی آنرا به تاراج ببر.

 • بهترین راه است ؛ اولش هم انگلیس این وحشی هارا به قدرت رسانید ، وحالا هم دوست دارد که قدرتش را محدود به قومش کند، وبگذارد که دیگر مردم هرطور خواست زندگی کنند ، .وآنها مکاتب را آتش بزند و دختران را ازمکتب منع کنند، وهمین طور زن های شوهر دار را بفروش برساند ، اما بگذارد که دیگر مردم راه ترقی وتمدن را پیش گرفته وزندگی آدم گونه داشته باشد.

 • زمانی یوگوسلاویا عینآ وضعیت افغانستان کنونی را داشت وقتی جنگها طول کشید وراهی بجز تجزیه تجویز نشد بالاخره به هفت کشور ازقبیل جمهوری سوسیالیستی بوسنی و هرزگوین،جمهوری سوسیالیستی کرواسی،جمهوری سوسیالیستی مقدونیه،جمهوری سوسیالیستی مونته‌نگرو، جمهوری سوسیالیستی اسلوونی ودرسال 2008کشوری بنام،کشورسوسیالیستی کوزوو تجزیه نمودند وهرکشور درحال حاضربشکل آرام پله های رفاه وترقی را میپیمایند، به نظر من تجزیه بهترین راه است برای آرامی وثبات ، مادرطول تاریخ فقط بزبان یک ملی شدیم ، پولیس ، اردو .... همه چیزما ملی نام نهادیم ولی ما،یک ملت نشدیم ، وقتی درشمال انتحاری میشود جنوبیان درپیرهن نمیگنجند وبالعکس زمانی مکتبی در هلمند وقندهار آتش زده میشود درشمال کسی خم به ابرو نمیآورد ، ما ملت نبودیم ، نشدیم ونخواهیم شد !! بهترین راه تجزیه است وبس!!!

 • تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • گو نخو زن امریکا و انگلیسا پدر لا نتا مادرا وخوا هرای تان خو کلی با امریکایی ها بوردین باین خارجیا هیچ شرم ندارید
  انتهار هم غیرتی مردم میکند نه دووس و بیغیرت شما واری

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس