در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > طرح محاصره کامل مناطق هزاره نشین توسط طالبان

طرح محاصره کامل مناطق هزاره نشین توسط طالبان

باید برای اعاده ی حقوق طبیعی ,آوردن ثبات وامنیت این ساحات یک حرکت مردمی و سراسری در تمام مناطق هزارستان آغاز گردد و مردم خود برای رهایی از این مشکل اقدام نمایند.
محمد عوض نبی زاده
دوشنبه 10 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

باید برای اعاده ی حقوق طبیعی ,آوردن ثبات وامنیت این ساحات یک حرکت مردمی و سراسری در تمام مناطق هزارستان آغاز گردد و مردم خود برای رهایی از این مشکل اقدام نمایند.

پس ازگذشت یازده سال از حکومت جهل و تحجر طالبان و حضور پایگاه های القاعده در افغانستان که به همکاری جامعه جهانی، فصل جدید سیاسی درین کشور گشوده شد و فرصت های نوینی با حمایت جامعه بین المللی در عرصه های مختلف برای مردم افغانستان فراهم گردید. اما با تاسف، علی الرغم کمک های وسیع جهانی ، برخلاف آن چه توقع میرفت زمینه ی گسترش فعالیت های تروریستی در افغانستان مساعد و صفوف آنان تقویت گردید. گرچه مردم مناطق هزاره نشین مرکزی کشور، از ابتدای تشکیل حاکمیت قانونی در افغانستان، در راستای تامین امنیت، بازسازی، تفاهم، وحدت ملی با تمام توان خویش تلاش و همکاری نموده وهمه ی سلاح های دست داشته شان را بدولت تسلیم دادند ولی آنگونه که دیده میشود با وجود اینکه امنیت در مناطق هزاره نشین مرکزی حاکم است، ولی تلاش های برای نا امن سازی مسیرهای مواصلاتی منتهی به ولایات بامیان,دایکندی ,غور و غزنی در جریان است که در سالیان اخیر گراف ناامنی ها درمسیر را ه های مواصلاتی ولایت های میدان وردک و پروان که شاهراه های اصلی عبور مردمان مناطق هزاره نشین مرکزی به سوی کابل و برعکس آن میباشد، سیر صعودی داشته و حتی تلفات جانی و خسارات مالی فراوانی را برای مردم این مناطق ببار آورده اند که درین اواخیر هر روز ازمسافران مردم هزاره بجرم هزاره بودن درمسیر این راه ها قربانی میگیرند .

مسافران مردم هزاره توسط افراد طالبان مورد آزار و اذیت قرار گرفته و سربریده میشوند. اکنون رفت و آمد در مسیرشاهراه بامیان، دایکندی و غور همراه با ترس و وحشت انجام می شود زیرا طالبا ن همه روزه به کشتار و شکنجه مسافران مردم هزاره درین راه ها دست می زنند.

از ماه ها بدین سو، تمام راه های مواصلاتی مناطق هزاره نشین افغانستان ، از سوی گروه طالبان مسلح ، مسدود شده وطرح محاصره ی کامل مناطق هزاره نشین توسط آنان باردیگرمانند دهه ی نود میلادی عملی می شود. قرار معلوم گروه طالبان در هماهنگی با برخی از حلقات حکومتی کابل در طی ماه های اخیر دست به طرح محاصره کامل مناطق هزاره نشین کشور از مسیر شاهراه های ارتباطی میان ولایات وردک میدان و پروان الی ولایات بامیان , دایکندی و غور و مسیر ارتباط ترانسپورتی میان ولایت دایکندی الی ولایات قندهار , ارزگان و هلمند و خطوط ارتباط زمینی میان ولسوالی های قره باغ , جاغوری,مالستان ,اجرستان و ناهور ولایت غزنی دست زده که برای به محاصره قرار دادن کامل این مناطق راه های ارتباط ترانسپورت زمینی را برای مردمان محلات متذکره مسدود نموده اند. درصورتی که به وضعیت امنیتی راه های مواصلاتی این ساحات از طرف دولت توجه جدی صورت نگیرد، مردمان ولایات بامیان ,دایکندی,غورو غزنی با این اقدام غیر انسانی گروه مزدور طالبان و تیم حاکم کابل به فاجعه انسانی بزرگ روبرو خواهند شد."چنانچه در دهه نود میلادی گروه طالبان قبل از اشغال و کشتار جمعی مردم هزارستان این مناطق را در محاصره ی کامل اقتصادی قرار داده بودند و بعد از آن برای اشغال آن اقدام خونین نسل کشی را به پیش بردند. گرچه در برخی از مناطق هزاره نشین مرکزی و شمالی کشور نیروهای مقاومت مردمی علیه این گروه مزدور در آن زمان دست به دفاع و مقا ومت زدند ولی با وجود آنهم درسالهای محاصره اقتصادی مناطق هزاره نشین مرکزی از عدم رسیدن موادغدائی با فاجعه انسانی مواجه وقربانی های زیادی انسانی را دادند که صرف در برخی از محلات ولایت کنونی دایکندی بیش از هشتاد تن از مردم هزاره دریکی از ولسوالیهای آن ولایت بعلت مسدود شدن راه ها ی ترانسپورتی در دهه نود میلادی جان خودها را ازدست دادند.

این بار نیز گروه طالبان از همان شیوه گذشته دردهه نود میلادی علیه مناطق هزاره نشین کشور استفاده و آن عمل جنایت کارانه ی محاصره اقتصادی این مناطق را به کمک و همدستی تیم حاکم کابل انجام میدهند و گام به گام هم مانند دهه نود میلادی این ساحات را در محاصره ی کامل اقتصادی قرارداده است و در انتظارخروج نیروهای خارجی در سال 2014 اند تا دوباره مانند گذشته به نسل کشی مجدد مردم هزارستان مرکزی دست بزنند در حالیکه ولایات دایکندی ,بامیان , غورو مناطق هزاره نشین ولایت غزنی که ازلحاظ داشتن طبیعت سرد وزمستان برفگیر آن همه ساله با فرارسیدن فصل زمستان با مشکلات فراوان ومسدود شدن را ه های ترانسپورتی روبرو می شوند.

گرچه مردم ولایت بامیان قبلا درچند مورد درادامه کاگل نمودن سرک،روشن کردن "الکین" مدال دادن برای الاغ اقدام نمادین بی پروایی و کم کاری حکومت را هویدا کردنداما حکومت دربرابراین نوع رفتارها نه چشمی برای دیدن ونه گوشی برای شنیدن داشت. این عمل سمبولیک درشرایطی انجام شد که حکومت افغانستان میلیارد ها دالر کمک را دریافت می کرد متاسفانه بی توجهی وتبعیض دربرابرخواسته ها ومطالبات مردم هزاره ،امری تسجیل شده است. مردمان ولایات هزاره نشین دربیان خواسته های شان،به مسایلی روی آوردند که درتاریخ این کشوربی نظیراست این نوع رفتارهای انسانی و مدنی را حکومت نمی شنود.چون حکومتهای ضد مردمی آلوده به فساد برای تقاضای مردمش اهمیتی قایل نیستند.

درین اواخیر بارها مردم مناطق هزاره نشین کشورضمن برگزاری چندین تظاهرات اعتراضی ,تامین امنیت راه های مواصلاتی را خواستار شدند زیرا بیش از یازده نفر از مسافرین مردم هزاره بجرم هزاره بودن با بی توجهی نیروهای امنیتی درنزدیکی منطقه جلریز درفاصله یک ویا دوکیلومتری پوسته های حکومتی ولایت وردک میدان از طرف نیروهای طالبان بصورت فجیعی مثل حیوان سربریده شدند . پس از سر بریده شدن مسافران مردم هزاره در این مسیر مردم هزاره این مسیر را به جاده مرگ مسمی نموده اند. این در حالیست که با وجود تقاضاهای مکرر و اعتراضات پیهم مردمان این ساحات دولت افغانستان تاهنوزهیچ توجهی به خواسته های این مردمان در جهت تامین امنیت این شاهراه ها نکرده است.

بی توجهی حکومت سرانجام صبر مردم صبور هزارستان را به سر آورده و به حرکات مدنی در قالب راه اندازی تظاهرات اقدام کردند باید منتظر بود که آیا حکومت خود عملا خواهان تداوم نا امنی در مناطق مختلف کشور است یا خیر؟ ولی انچه بیشتر آزار دهنده به نظر می رسد که خوش بینی ها وتعمدات حکومت در پذیرش غیر مسئولانه ی مسئولیت های امنیتی است که به فاجعه منجر خواهند گردید واین مردم افغانستان خواهند بود که تاوان آن را باید بدوش بکشند . البته اعتراضات مدنی مردم هزاره نسبت به این بی عدالتی ها وظلم ادامه می یابد صدای مردمان این ساحات خفه نمی شود. این ندای انسانی را همه مردم افغانستان ومردم دنیا می شنوند. چنانچه رهبران احزاب مطرح سیاسی از افزایش، نا امنی ها در این شاهراه، بی تفاوتی حکومت در زمینه های تامین نظم وقانون، انکشاف متوازن و عدالت درکشور به شدت انتقاد کرده و هشدار داده اند که ادامه این روند درنهایت به خیزش های مردمی منجر خواهد شد.

با صبر ومقاومت مردم این مناطق امنیت وعدالت تامین وظلم نابود می شود. پس باید برای اعاده ی حقوق طبیعی ,آوردن ثبات وامنیت این ساحات یک حرکت مردمی و سراسری در تمام مناطق هزارستان آغاز گردد و مردم خود برای رهایی از این مشکل اقدام نمایند. مردم مناطق مختلف هزارستان باید پس از بسیج جوانان از دولت افغانستان بخواهند که اگر حکومت قادر به تامین امنیت نمی باشد، حداقل برای گرد آوری یک نیروی مردمی و محلی همکاری جدی نموده و امکانات لازم را در اختیار مردم این ساحات قرار دهد.

پيام‌ها

 • مسلح شدن هزاره ها از نان شب واجبتر است. هزاره اگر میخواهد کشته نشود میباید توان دفاع داشته باشد. چندبار اگر که طالب و کوچی خوب زده شود دیگر جرآت وارد شدن به خاک هزاره را ندارد.

 • شش مسافر هزاره توسط طالبان کشته شدند؛ لزوم تشکیل شبکه های دفاع!

  شبکه سراسری مردم هزاره: امروز طالبان شش تن از مسافران را که از مردم هزاره می باشند در ولایت میدان به طور وجیعانه به قتل رساندند.
  خبرگزاری های مختلف گزارش داده اند که تروریست های طالب این مسافران را از موتر پیاده کرده و پس از قتل پیکر آنان را در جاده ی عمومی رها کرده اند.
  کشتار مسافران هزاره توسط طالبان تازگی ندارد و در چند ماه گذشته ده ها تن از مسافران به شکل فجیعی توسط این گروه تروریستی کشته شده اند. در حال حاضر مناطق هزاره نشین توسط این گروه پشتونستی در محاصره کامل قرار دارد و هر لحظه امنیت مردم هزاره را با تهدید جدی مواجه می سازند.
  شبکه سراسری مردم هزاره از تمام اقشار جامعه هزاره در هر نقطه ی افغانستان می خواهد با توجه به واقعیت های جاری افغانستان، آمادگی های لازم دفاعی را بدست آورده تا با حملات غافل گیرانه مواجه نشویم. در همین حال لازم است شبکه های مختلف دفاع تشکیل شده تا امنیت راه های مردم هزاره تامین شود. حکومت حامد کرزی قادر به تامین امنیت مردم هزاره نیست و چه بسا بنا به مصالح قومی با طالبان بصورت مستقیم همکاری می کند.

 • mardom baed mosallah shavad salah be khard

 • پشتون تحت نام قیام مردمی سلاح میگیرد چرا تاجیک و هزاره و ازبک نگیرد.

 • به نظر من ما مردم[هزاره] به یک نیروی قدرت مند [نامری] نیاز داریم موره های اسلی را شنا سای کنم بعد برچینیم باید از کانال که آب مخورند آب را قعد کرد

 • The Taliban seem to be a movement that has full support from some regional and possibly international powerful hands. They never get tired; they are consistent with their approach; they seem to act strategically and long term; their actions also seem to benefit certain powerful circles within and without Afghanistan in their agendas. It is a process for them.
  In order to respond to such undertakings by the Taliban, the locals do need to demonstrate first and foremost, strong unity; unity in voice; unity in their collective demands; unity in their approach. A prerequisite for such unity is understanding. The Hazara community need to feel and realize wholeheartedly that they are in it altogether. This needs to be the number one and only priority for them: Freedom.
  A strong central Hazara leadership that can reach to every Hazara household has to evolve.
  A strong community is an insurance to a free community.

 • nabi zada saheb lotf koned wa tashreef bebareed dar hazarestan wa een qeyam hara rah andazi koneed

 • زنده باد هزاره وقهرمانش مرده باد ایران واوغانش

 • باز سر و کله این عنصر زد هزاره یکبا ر دیگر پید ا شد.چند ی قبل از محقق دفا ع کر د اینبا ر از دفا ع مر دم غیو ر هزاره دست به مقا له نو یسی زده است . او جنا ب نبی زاده شما امتحانت را زما ن معنیت ات در وزرارت اقوام و قبائل وقت مرحوم نجیب اله دادی بس است او انسا ن گر گ در لبا س میش11111111111111111

 • به جواب شخص زير جادرى بينام و نشان.نكفتى كه تو كى هستى و جطور از نبى زاده صاحب امتحان كرفتى.ميدانم كه از قبيله مزخرف هستى توان انرا ندارى كه بشنوى حرف حق را. هميشه قو مت از تقلب ,دروغ و قسم نا حق حرف زده و تو شنيده يي. محقق ضرورت به دفاع ندارد و اكر ضرورت بيداكند سه قوم بزرك در عقبش تا باى جان ايستاده اند.تو انسان نا دان نا وقت از خواب بيدار شدى.نبى زاده صاحب به صد ها مقاله در قسمت اين قوم عزيز هزاره دارد و او قوم خود در بر ابر تجاوز و بينا موسى دفاع كرده و اين حق مسلم هر انسان است.او به ديكر اقوام هم حقوق همسان ميخواهد.ايا تو امروز خبر شدى بس كناه نبى زاده در جيست.اصلا شما سكان قبيله در راه انسانيت قدم نزده ايدو از انسانيت جيزى هم نشنيده ايد.عجب نيست كه هر خارجى بر شما سوار ميايد.با كستانى كه بست ترين موجود روى زمين است سوار است بر شما مرك بر بيغيرت.

 • سلا م سمنگا نی محتر م . با تشکر فرا وان از ادب وا لا یت .با ید گفت که من هم از جمله سرنیشینا ن قو م اقلیت در افغا نستا ن استم.و در این افتخا ر میکنم ولی صحبت جا ی دیگر است همو طن گر امی نمیدانم که شما چند سال عمر دارید و اصلا از دهه ها ی قبل اطلا ع شخصی دارید یا نه ؟ باید معتا د بود.آزموده را آزمود ن خطا است!!!!!!!!!

 • زنده باد هزاره

 • بی ننگ را گفتند درخت در .........، گفت شکر در سایه اش می نشینم
  داستان کرزی صاحب هم همین شکل است

 • جناب نبی زاده اگر از مظلومیت مردم هزاره قلم فر سایی نکند پس کجاشد خود با وری جناب عالی . در صورتکه کرزی قاتلان مردم خود پشتون را که طالبان هستش جوخه جوخه از زندان ازاد میکند ایا نبی زاده حق این را ندارد که حقیقت را در مورد مردم خو بنویسد . دیگر این نوشته ها را چیکار به معینت دوران حکومت نجیب . حق را باید گفت حق حق است !

 • عوض جان نبی زاده حالا هزاره شده؟ قبلآ خو یک کمونیست دو آتشه بود!
  وی از محقق پول گرفته و هزاره های بیچاره را مجبور به مسلح شدن و ختم قوم هزاره میسازد.

جستجو در کابل پرس