صفحه نخست > خبر و گزارش > پیام مهم شبکه سراسری مردم هزاره به مناسبت اول اکتبر روز جهانی همبستگی مردم هزاره

پیام مهم شبکه سراسری مردم هزاره به مناسبت اول اکتبر روز جهانی همبستگی مردم هزاره

اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند، حکومت کرزی و همکاران تروریست آن، وضعیت را به جنگی تمام عیار و خانه به خانه تبدیل می کنند. ما باید برای چنین وضعیتی آمادگی داشته باشیم و در جنگی ناخواسته، پاسخ دندان شکن به متجاوزین بدهیم. در چنین وضعیتی لازم است همه ی اقشار جامعه هزاره آمادگی داشته و برای مقابله آماده باشند.
هزاره اینترنشنال
دوشنبه 24 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

شبکه سراسری مردم هزاره: روز اول اکتبر سال ۲۰۱۱ ده ها هزار تن از مردم هزاره در سراسر جهان با برپایی راهپیمایی و تظاهرات گسترده، صحنه هایی تاریخی از همبستگی و اتحاد را رقم زدند و نشان دادند که مردم هزاره بدون در نظر گرفتن منطقه و مذهب می توانند یکپارچه و متحد باشند و برای توقف نسل کشی، برچیدن تبعیض و رسیدن به خواسته های برحق و انسانی خود وارد عمل شوند. از این رو همچنانکه سال گذشته شبکه سراسری مردم هزاره این روز را روز جهانی همبستگی مردم هزاره نامید، امسال این روز را همراه با مردم هزاره در سراسر جهان گرامی می داریم و متعهد می شویم که بر یکپارچگی و اتحاد خود افزوده و سد آهنینی را علیه دشمنان مردم هزاره ایجاد کنیم.

شبکه سراسری مردم هزاره لازم می داند به مناسبت فرارسیدن روز جهانی همبستگی مردم هزاره نکات مهم زیر را به اطلاع شما برساند.

از همه ی شما می خواهیم در تکثیر و انتشار این صدای همبستگی و رساندن آن به مردم هزاره در هر قسمت از جهان با استفاده از هر روش قابل امکان با ما همکاری کنید.

نگاه گلی به اوضاع جاری

در داخل افغانستان

یک: محاصره هزارستان
سیاست های حکومت قبیله ای حامد کرزی و همسویی آن با طالبان به اوج خود رسیده و کشور در معرض یک رویارویی تمام عیار و جنگ قرار گرفته است. رویدادها و حوادثی که در حال وقوع است می تواند تاثیر سخت و سنگینی بر سرنوشت مردم هزاره و آینده ی آنان بگذارد. دشمنان مردم هزاره هر روز مجهز تر و مسلح تر از گذشته شده و حملات خونین بر مردم ما بیشتر می شود. مناطق مختلف هزارستان بصورت مستقیم توسط طالبان و عوامل حکومتی همراه با طالبان تهدید می شود. هزارستان در شرایط فعلی در محاصره کامل قرار دارد. بسیاری از راه های منتهی به هزارستان توسط طالبان قطع شده و حکومت نه تنها برای مقابله با آنان کاری نمی کند بلکه بصورت مخفیانه و آشکار با طالبان در همکاری می باشد.

طالبان در سرزمین مردم هزاره مانند غزنی راه ها را بر مردم هزاره بسته اند، مسافران هزاره در مسیر راه ها یا سر بریده شده و یا چور و چپاول می شوند. مسیر قندهار، ارزگان، دایکندی بر مردم هزاره مسدود است. مسیر غزنی به دایکندی مرکز تجمع گروه های تروریستی و دشمنان سرسخت مردم هزاره شده است. مسیر کابل، میدان و بامیان کاملا برای مردم هزاره نا امن می باشد. مسیر پروان و بامیان توسط گروه های تروریستی مسیر خطرناکی برای مردم هزاره شده است. مسیر غور تا مرکز هزارستان نیز مسیری است که توسط دشمنان مردم هزاره به شدت نا امن می باشد. این در حالی ست که حکومت پلان مسلح سازی طالبان را به شدت پیش می برد و هزاره ها برای دفاع مشروع از خود کاملا خلع سلاح می باشند.

دو: جابجایی دشمنان مردم هزاره در پوشش های مختلف مانند کارگر در هزارستان
در حالی که مردم هزاره در وضعیت بد اقتصادی بسر می برند، حکومت کرزی، دشمنان مردم هزاره مانند اعضای گروه طالبان را در پوشش های مختلف مانند کارگر در قلب هزارستان جابجا می کند. خبرهای دقیق وجود دارد که صدها تن از تروریست ها با عنوان کارگران ساختمانی و راه سازی در بامیان و مناطق همجوار جابجا شده و یکی از دلایل افزایش سرقت های مسلحانه در این ولایت می باشد. روشن است که این تروریست ها در فرصت مناسب برنامه تسخیر سرزمین هزاره ها را بر عهده دارند و از آنجایی که آنان مسیرهای هزارستان را در کنترول خود درآورده یا تهدید می کنند و حکومت با آنان همکار است، هدف تسخیر هزارستان تعقیب می شود.

سه: تبعیض برنامه ریزی شده همچنان ادامه دارد
مردم هزاره همچنان قربانی تبعیض سیستماتیک حکومت حامد کرزی می باشند. در یازده سال گذشته حامد کرزی همان روش حکومت های مستبد را در توان خود در قبال مردم ما دنبال کرده و تبعیض در عرصه های مختلف از جمله عرصه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بیداد می کند. اختصاص کمتر از دو درصد بودجه ملی افغانستان به مناطق هزاره نشین، تبعیض در حق کودکان و جوانان هزاره در امر آموزش و امکانات آموزشی، تبعیض در تقرر مردم هزاره در پست های مهم دولتی و نبود راه و مراکز صحی نمونه هایی از این نوع تبعیض های برنامه ریزی شده می باشد.

پلان تبعیض علیه مردم هزاره همچون جنگ نرم با ما در یازده سال گذشته قربانیان زیادی در بین مردم هزاره داشته است.

چهار: استفاده از مواد مخدر به عنوان سلاحی برای درهم شکستن مردم هزاره
حکومت افغانستان که سران آن و حلقات مرتبط، رهبری مافیای مواد مخدر را در کشور پیش برده و با قبایل پشتون در جنوب و شرق افغانستان و مافیای منطقه ای و بین المللی در امر تولید و قاچاق مواد مخدر همکاری می کند، از این ماده مرگبار به عنوان سلاح کشنده و غیر رسمی علیه مردم هزاره و سایر ملیت ها استفاده می کند. افزایش تعداد معتادان به مواد مخدر در داخل کشور این امر را به وضوح روشن می سازد که حکومت عمدا با ترویج اعتیاد، توانایی جوانانی را که می توانند بازوی قوی مردم شان برای مبارزه با استبداد باشند را نابود کنند.

پنج: افزایش سوء استفاده کسانی که از نام مردم هزاره به مقام منزلت رسیده اند
بسیاری از کسانی که در بین مردم هزاره از قدر و عزت برخوردار بوده و مردم هزاره بنا بر برخی اعتقادات به آنان احترام داشتند، از احساسات مردم هزاره سوء استفاده کرده و علاوه بر خیانت به مردم ما با دشمنان مردم هزاره همراه می شوند. نمونه های مانند قتل شکیلا در بامیان و جماعتی که بنام سادات فرصت طلب مشهورند و با رای مردم هزاره بر کرسی های شورای ولایتی و پارلمانی تکیه زده اند بخوبی آشکار می کند که آنان در وضعیت سرنوشت ساز در کنار مردم ما نبوده و بلکه از طرق مختلف همچون جاسوسی با دشمنان ما همراه می شوند. آنان همچنین پیکره واحد هزاره را به عنوان شیعه دوازده امامی، شیعه اسماعیلی و هزاره سنی تکه تکه کرده و به نفاق و دشمنی خود علیه مردم ما ادامه می دهند.

شش: تلاش برای اختلاف بین هزاره، اوزبیک و سایر گروه های مردمی تورک
اگر حافظه ی تاریخی خود را دقیق بیاد بیاوریم حکومت های مستبد همواره تلاش کرده اند با نام مذهب بین گروه های مردمی تورک از جمله هزاره، اوزبیک و تورکمن اختلاف بیاندازند و دسیسه های شوم خود را پیش ببرند. تاریخ بخوبی بما درس می دهد که زمانی که دشمنان موفق به این اختلاف اندازی ها شوند، نه تنها دست به کشتار مردم هزاره می زنند بلکه بر جان و مال و سرزمین سایر گروه های مردمی تورک تبار را نیز یورش می آورند. در شرایط فعلی نیز دشمنان ما نه تنها تلاش می کنند تا اختلافات میان مردم تورک را دامن بزنند بلکه تلاش دارند با استفاده از تفاوت های مذهبی و زبانی تورکان و مردم تاجیک را نیز مقابل یکدیگر قرار دهند.

هفت: خنثی کردن حضور بیش از ۵۰ وکیل هزاره در پارلمان
مردم هزاره در انتخابات پارلمانی به متمدنانه ترین شکل ممکن، با وجود تهدید های امنیتی و تلاش های برای کم کردن آرای آنان به پای صندوق های رای رفتند و بیش از پنجاه وکیل را به پارلمان فرستادند. متاسفانه در مدت فعالیت پارلمان دوم، وکلای هزاره نتوانستند به همبستگی جمعی برای دفاع از حقوق موکلان خود برسند و دسیسه های حکومت و منافع شخصی تاکنون باعث شده که در بیشتر موارد نتوان از این توانایی سیاسی مردم هزاره استفاده ی مطلوب کرد.

هشت: کوچی گری مانند اهرم فشار برای کشتار مردم هزاره و غصب زمین های آنان همچنان ادامه دارد
وحشت، غصب زمین، تجاوز و کشتار کوچی با حمایت کامل حکومت و طالبان علیه مردم هزاره همچنان ادامه داشته و همه ساله قربانیان زیادی می گیرد. کوچی گری همیشه یکی از اهرام های فشار بر مردم هزاره بوده که توسط حکومت فاشیستی و پشتونیستی کرزی با همکاری نزدیک و هماهنگ گروه های تروریستی ادامه می یابد.

نه: جعل تاریخ و وضعیت فعلی هزاره ها و توهین به آنان
حکومت افغانستان و دستگاه های رسانه ای و فرهنگی آن از هیچ کوششی برای جعل تاریخ هزاران ساله مردم هزاره در این سرزمین دریغ نمی ورزد و جعلیات خود را همراه با توهین در قالب دایرت المعارف آریانا و اطلس اقوام غیر پشتون انجام می دهد. تخریب تاریخ و واقعیت های جاری مردم هزاره پلانی است که هماهنگ با حملات خونین طالبان و سایر گروه های ضد مدنیت می باشد.

ده: نفاق افکنی و تفرقه اندازی بین مردم هزاره
یکی از راه های موثر دشمنان مردم هزاره برای در هم شکستن صفوف مقاومت هزاره ها، ایجاد تفرقه بین ما می باشد. دشمن همیشه تلاش دارد تا عناصری را از میان ما اجیر کرده و علیه مردم ما از آنان استفاده کند.
در این بین استفاده از اختلاف های منطقه ای و مذهبی یکی از رایج ترین روش های اختلاف اندازی می باشد. هزاره ها مردمی هستند که از گروه های مذهبی مختلف از جمله شیعه دوازده امامی، شیعه اسماعیلی و سنی مذهب تشکیل شده است. اختلاف بین مردم ما که همه پاره ی یک تن هستیم در رژیم طالبانی کرزی ادامه دارد.

در خارج از افغانستان

یک: در شهر کویته پاکستان
کشتار مردم هزاره به شکل بی رحمانه خود در شهر کویته ی پاکستان ادامه دارد. در این شهر صدها هزار تن از مردم هزاره حضور دارند که زندگی آنان با مرگ همراه شده است. هر روز خبر ناگواری از کویته می رسد و هر روز تعدادی از مردم ما هدف حملات گروه های تروریستی و دستگاه های استخبارتی قرار می گیرند. شهر کویته یکی از مراکز عمده ی فعالیت های تروریستی می باشد و گروه های تروریستی همچون طالبان و لشکر جهنگوی در این شهر فعالیت چشمگیر دارند. از سوی دیگر حکومت پاکستان و سرویس استخباراتی آن مردم هزاره را در تقابل مستقیم با پشتون ها و بلوچ ها قرار داده و اهداف خود را دنبال می کنند. جاسوس ها و عوامل استخباراتی کشورهایی همچون عربستان و ایران نیز از هر فرصتی برای قربانی کردن مردم ما در کویته استفاده می کنند تا اهداف شوم خود را دنبال کرده باشند.

دو: در ایران
میلیون ها تن از مردم هزاره در این کشور از تبعیض رنج می برند. بسیاری از آنان که چند نسل در این کشور بود و باش داشته و متولد شده اند از کمترین امکانات انسانی برخوردار نیستند. حکومت ایران هر از چند گاهی از حضور چند میلیونی پناهجویان و پناهندگان به عنوان ابزاری برای اهداف سیاسی خود استفاده می کند و در قرن ۲۱ آپارتاید را دوباره علیه مردم ما زنده کرده است.

سه: هزاران پناهجوی سرگردان
مردم هزاره سرکوب شده ترین مردم جهان هستند و هر اندازه که سرکوب بیشتر باشد، مهاجرت و بی پناهی نیز بیشتر می شود. هزاران پناهجوی سرگردان هزاره در شرایط بسیار وخیمی در مسیر راه های کشورهای اروپایی و یا استرالیا می باشند. هزاران تن از آنان نیز در بازداشت گاه های کشورهای مانند یونان، مالزی، اندونزی، هلند و…می باشند. حکومت حامد کرزی با بستن قراردادهای شرم آور با کشورهایی مانند استرالیا و ناروی تلاش کرده که روند پناهنده پذیری مردم هزاره را کاهش دهد. در بسیاری از کشورهای پناهنده پذیر، هزاران از مردم ما در بلاتکلیفی بسر برده و یا از اداره های مهاجرت پاسخ منفی دریافت کرده اند.

راه های مقابله با دشمنان مردم هزاره

یک: همبستگی و اتحاد پایدار بین تمام هزاره های جهان بدون در نظر گرفتن منطقه و مذهب

 • در داخل افغانستان
  هزاره ها تنها شیعه مذهب نیستند. علاوه بر گروه قابل توجه هزاره ها که پیرو مذهب تشیع اسماعیلی می باشند، درصد بالا و قابل توجهی از هزاره ها سنی مذهب هستند. تنوع مذهبی در جامعه هزاره نباید مانعی برای اتحاد و همبستگی ما باشد. جامعه ی هزاره از هر گروه مذهبی از یک پیکر واحد می باشد و تاریخ ثابت کرده که دشمنان ما از جنایت در حق هیچکدام از این گروه های مذهبی دریغ نکرده اند. مهمترین و پایدارترین راه مقابله با دشمنان مردم هزاره این است که بدون توجه به محل و جای زندگی هزاره ها و بدون در نظرداشت تنوع مذهبی به عنوان یک هزاره و عضو پیکر واحد بیاندیشیم. کوشش کنیم ارتباطات خود از هر گروه مذهبی که هستیم با هزاره ها از گروه های مذهبی دیگر مستحکم تر کرده و نگذاریم دشمنان ما با این بهانه نفاق و دشمنی در بین ما ایجاد کنند. هزاره ها دارای جمعیت قابل توجهی می باشند که در داخل افغانستان در مناطق و ولایاتی مانند بدخشان، تخار، پنجشیر، قندوز، بغلان، پروان، سمنگان، بلخ، سرپل، جوزجان، فاریاب، بادغیس، غور، کابل، دایکندی، بامیان، غزنی، هرات، ارزگان و هلمند بود و باش دارند. اساسی ترین تلاش و کوشش ما باید اتحاد سراسری بین هزاره ها باشد. ایجاد اتحاد سراسری می تواند سند آهنینی علیه دشمنان ما ایجاد کند.

- در خارج از افغانستان
مراکز تجمع هزاره ها در خارج از افغانستان باید محل هایی برای ایجاد همبستگی و اتحاد باشد. از هر وسیله ی ممکن برای اتحاد و همبستگی و مرور وضعیت هزاره ها استفاده کنیم. از وسایل ارتباطی مانند تلفون و اینترنت، شبکه های اجتماعی و فیس بوک بخوبی می توان استفاده کرد تا جامعه هزاره در خارج از افغانستان را به یکدیگر وصل کرد.

مردم هزاره در کشورهای مختلف دنیا از کشورهای آسیایی همچون پاکستان، ایران، اوزبکستان، قرقیزستان، تورکمنستان، هند، تورکیه و اندونزی گرفته تا کشورهایی غربی زندگی می کنند. گرچه حضور مردم هزاره در کشورهای دیگر در نتیجه ی جنایات بی شمار در افغانستان علیه آنان بوده اما ما باید از این وضعیت به عنوان نقطه ی قدرت خود استفاده کنیم و تا جایی که می توانیم توانایی های کسب کرده ی خود را به نفع هزاره ها در داخل و خارج استفاده کنیم.

دو: دیپلماسی فعال در عرصه ی داخلی و بین المللی

 • دیپلماسی خارج از چارچوب دولت افغانستان
  هزاره ها باید خارج از چارچوب حکومتی و دولتی افغانستان دیپلماسی فعالی را با کشورهای مختلف و نهادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی راه اندازی کنند. ارتباط مستقیم با نمایندگی سیاسی کشورهای مختلف در افغانستان باید بر اساس استراتژی حمایت سیاسی، اقتصادی وعرصه های دیگر هزاره ها دنبال شود.

- هماهنگی و یکپارچگی وکلای مردم هزاره در پارلمان
وکلای مردم هزاره در پارلمان باید نشست های مشترک برگزار کرده و تصامیم و اقدامات واحدی را برای منافع مردم هزاره روی دست بگیرند. وقتی سخن از منافع مردم هزاره بمیان می آید، تعلقات حزبی و گروهی باید از بین برداشته شود و فقط و فقط منافع مردم هزاره در میان باشد. حضور بیش از ۵۰ وکیل هزاره در پارلمان به معنای قدرتی قابل توجه می باشد که با برنامه ریزی و همرایی می توان از آن بخوبی برای منافع جمعی مردم هزاره استفاده کرد.

وکلای هزاره باید دقت لازم را داشته باشند و نباید منافع مردم هزاره را قربانی دستگاه کرزی و گروه های تروریستی همپیمان آن قرار دهند. واکنش های هماهنگ و به موقع وکلای هزاره در تالار پارلمان در موارد حساس امنیتی بسیار اهمیت دارد. وکلای مردم هزاره همچنین می توانند در مواقع لازم دست به اعتصاب زده و از طریق رسانه ها فکار عمومی را متوجه اوضاع وخیم امنیتی کنند. آنان همچنین می توانند با تنظیم مواد قانونی و مخالفت هماهنگ با تصمیمات اداره ی کرزی، گام های عملی برای منافع مردم خود بردارند. از وکلای مردم هزاره همچنین خواسته می شود به میان موکلان خود رفته و پلان های شوم حکومتی و همپیمانان تروریست آن را افشا کرده و مردم را برای آمادگی های لازم تشویق و هماهنگ کنند.

- نشست با وکلای پارلمان و نمایندگان سیاسی کشورهای مختلف
جامعه هزاره در خارج از افغانستان بویژه در کشورهای غربی باید سیستم فعالی را ایجاد کرده و با وکلای پارلمان و نهادهای سیاسی کشورهای مختلف دیدارهای مستمر داشته باشند. آنان در این دیدارها نه تنها واقعیت های جاری در افغانستان، پاکستان و ایران را در مورد هزاره ها ارایه کرده بلکه باید مردم هزاره را به عنوان وزنه ای تاثیر گذار در معادلات سیاسی، اجتماعی، نظامی و فرهنگی افغانستان معرفی کنند.

- پیوستن به احزاب سیاسی تاثیر گذار در کشور های مختلف و سهم گیری در تصمیم گیری ها به عنوان عضو
پیوستن هزاره ها به جریان ها و احزاب تاثیر گذاردر خارج از کشور می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت تاثیرات مثبتی بر جامعه هزاره داشته باشد. هزاره ها با پیوستن به این نهادهای سیاسی باید در تصمیمات آنان در قبال مسایل ملی، منطقه ای و بین المللی که بر وضعیت هزاره ها تاثیر می گذارد دخالت داشته باشند.

- ادامه تظاهرات جهانی
لازم است تظاهرات جهانی خود را گسترده تر کنیم. یکی از مهمترین نتایج تظاهرات جهانی که تاکنون داشته ایم، برجسته کردن وضعیت هزاره ها در میان هزاره ها بوده است. این نکته اهمیت بسیار قابل توجه دارد. همین امر باعث شده است که اتحاد هزاره ها بسیار بیشتر از پیش شود. لازم است هزاره ها برنامه ریزی دقیق تری در تظاهرات جهانی اتخاذ کنند تا پوشش رسانه ای بهتر و گسترده تری در سطح بین المللی داشته باشد. این نکته را نیز لازم به تذکر می دانیم که زمان تجلیل از زنده یاد عبدالعلی مزاری می تواند بجای برگزاری مراسم پرهزینه در تالارهای دربسته، به تظاهرات گسترده تبدیل شود که علاوه بر هزینه ی کمتر، صدای مردم ما را بیشتر به افکار عمومی جهان می رساند. گردانندگان مراسم تجلیل از شهید مزاری می توانند هزینه های این مراسم را به صندوق های کمک در مواقع اضطراری واریز کنند.

مردم هزاره در هر وقت سال پس از هماهنگی نهادهای هزاره، باید در شرایط اضطراری امکان برگزاری تظاهرات جهانی داشته باشند.

سه: احترام به حقوق زنان و توانا ساختن آنان در مشارکت های جمعی
هیچ جامعه ای بدون حضور زنان نمی تواند رشد و ترقی داشته باشد. در مورد جامعه هزاره نیز این اصل صادق است. ما برای پیروز شدن بر دشمنان مردم هزاره و رسیدن به حقوق انسانی نیاز به مشارکت گسترده زنان هزاره داریم. بدون حضور زنان هزاره هیچ اقدام عملی و مثبتی را پیش برده نمی توانیم. به زنان و دختران هزاره و حقوق برابر و انسانی آنان احترام بگذاریم. با خرافات و باورهای غلط و ضد انسانی آنان را محدود نکنیم. اجازه ندهیم تصامیم و گفته های تاجران دین و عده ای مرتجع که خود در فساد غرق هستند بر زندگی و حضور انسانی زن و مرد هزاره سایه افکند و آسیبی به پیکر جامعه ما وارد شود. به کرامت انسانی زنان احترام بگذاریم و از هیچ تلاشی برای ترقی آنان دریغ نورزیم. حضور فعال و سازنده زنان هزاره در کنار مردان هزاره می تواند علاوه بر مستحکم تر کردن روابط در خانواده، ما را برای رسیدن به اهداف انسانی مان بصورت قابل توجی به پیش ببرد.

چهار: ایجاد شبکه های دفاع مردمی برای مقابله با تهدید ها و حملات دشمنان
هزاره ها مردمی صلح طلب هستند و نگاه به حضور سیاسی و اجتماعی آنان در چند سال اخیر بخوبی نشان می دهد که آنان خواستار صلح و برچیدن خشونت هستند. شاید هزاره ها بیشتر از دیگران به دلیل سرکوب تاریخی و سیستماتیکی که قربانی آن بوده اند، صلح را خواستار می باشند.

با این وجود دشمنان مردم هزاره در قالب حکومت، کوچی و یا گروه های تروریستی حملات خود را بر مردم ما همچنان ادامه می دهند. آنان مردم ما را به بی رحمانه ترین شکل ممکن در افغانستان و پاکستان قتل عام می کنند، تبعیض روا می دارند و مال و اموالشان را غارت و زمین هایشان را غصب می کنند. ما در این چند سال به مدنی ترین روش ها اقدام کرده و اعتراض کردیم اما اعتراض ما به هیچ عنوان شنیده نشد. دشمنان ما زبان مدنیت را نمی فهمند و فقط زبان آنان خشونت و جنگ است. این به این معنا نیست که ما اعتراض های مدنی خود را متوقف می کنیم. ولی در چنین شرایطی لازم است که ما شبکه های دفاع مسلحانه را ایجاد کنیم. دفاع در چنین شرایطی حق مسلم ما مردم می باشد. در حالی که دشمن هر روز مسلح تر می شود لازم است تا ما راه های مقابله را نیز در نظر داشته باشیم و آمادگی های لازم را بگیریم.

اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند، حکومت کرزی و همکاران تروریست آن، وضعیت را به جنگی تمام عیار و خانه به خانه تبدیل می کنند. ما باید برای چنین وضعیتی آمادگی داشته باشیم و در جنگی ناخواسته، پاسخ دندان شکن به متجاوزین بدهیم. در چنین وضعیتی لازم است همه ی اقشار جامعه هزاره آمادگی داشته و برای مقابله آماده باشند.

پنج: ایجاد صندوق های کمک مالی برای موافق اضطراری

تبعیض سیستماتیک علیه هزاره ها، فقر اقتصادی را در جامعه ی ما به اوج رسانده است. لازم است هزاره های ساکن جامعه ی غرب و تاجران و کسانی که وضعیت مالی مناسب دارند دست بکار شده و صندوق های کمک مالی جمع آوری کنند. بیش از صد هزار هزاره در کشورهای غربی زندگی می کنند و کمک های آنان در مواقع اضطراری بسیار حیاتی و لازم است. باید هر چه زودتر این صندوق ها را ایجاد کرد و در شرایط اضطرار دچار سراسیمگی نشویم. از جامعه هزاره در غرب می خواهیم از مصارف غیر ضروری خود کاسته، محافل و مجالس خود را با کمترین هزینه برگزار کرده و در عوض پول خود را به این صندوق ها بریزند.

شش: راه اندازی سی ان ان هزاره ها

در شرایط اضطراری، در حالتی که دشمنان ما حملات خونینی خود را انجام می دهند و در هنگامی که نیروهای مبارز هزاره به دفاع مشغولند، جنگ تبلیغاتی را نباید فراموش کرد. دشمن دارای امکانات رسانه ای زیاد است و می تواند با حربه ی تبلیغاتی اقدام به خلع سلاح روانی کرده و یا تبلیغات زهر آهگین و دروغ در عرصه ی داخلی و بین المللی براه اندازد. تجربه ی چنین وضعیتی را مردم هزاره بارها داشته اند. لازم است برای مقابله با چنین حالتی سی ان ان هزاره ها راه اندازی شود. رسانه ای دیداری قدرتمند که افکار عمومی داخل و خارج را متوجه واقعیت های جاری کند.

هفت: روابط خود را با مردم تحت ستم بویژه تورکان مستحکم کنیم.
مردم هزاره، اوزبیک، تورکمن و…از یک خانواده بزرگ و مشترک هستند. اتحاد و یکپارچکی تورکان باید گسترده تر شود. تجربه ی تاریخی ثایت کرده که دشمنان ما پس از سرکوب یک گروه مردمی تورک، به آسانی به سرکوب دیگر گروه های مردمی پرداخته اند. اتحاد تورکان علاوه بر اینکه باید روابط تاریخی را تحکیم بخشد، بصورت استراتژیک و بلند مدت دنبال شود. برای نمونه مردم اوزبیک با اتحاد هزاره ها سدی علیه دشمنان می سازند و هزاره ها می توانند با اتحاد با اوزبیک ها محاصره ی نظامی و اقتصادی را در هم بشکنند. اتحاد با سایر گروه های مردمی مانند تاجیک ها نیز ضروری می باشد. ضمن اینکه باید دقت لازم را داشت، باید این مساله را به تاجیک ها در پرتو حقایق تاریخی قبولاند که عدم اتحاد با هزاره ها و معامله با دشمنان آنان، فرصت سرکوب و کشتار مردم تاجیک را توسط دشمنان مشترک در مرحله ی بعد فراهم می کند.

بنابراین باید از تاریخ و اشتباهات و فراز و فرودهای آن درس آموخت و نگذاشت که تجربه های خونین دوباره تکرار شود.

شبکه سراسری مردم هزاره بار دیگر با گرامیداشت روز جهانی همبستگی مردم هزاره بر اتحاد و یکپارچگی سراسری مردم هزاره تاکید کرده و از همه ی اقشار جامعه، زن و مرد و پیر و جوان می خواهد در حرکت مشترک برای تغییر بنیادی در وضعیت فعلی سهیم باشند.

ما قدرت داریم و قدرت ما در یکپارچگی و اتحاد ماست.

شبکه ی سراسری مردم هزاره
www.HazaraPeople.com

گالری عکس

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • طالب و زبان مدنیت؟ قبل از اینکه کشتارها فراگیر شود آمادگی دفاع بگیرید.

  • سخنرانی رهبر شهید مزاری ـ 8 / 2 1372
   سخنراني رهبر شهيد - 8 / 2 / 1372
   بسم الله الّرحمن الّرحيم
   با تشكر از برادران عزيز كه زحمت كشيده اند اين جا تشريف آورده اند براي روز تاريخي كه هم در جهان تاريخي است هم براي مردم افغانستان كه بايد از اين روز تجليل بكنند. در اين شرايط سخت كه برادران فرهنگي حزب وحدت زحمت كشيده اند اين جلسه را فراهم نموده اند و از برادران كه سرود و مقاله خوانده اند و ما استفاده كرديم از همة اين عزيزان تشكر مي كنم.
   مسأله اي كه امروز روز تاريخي است چه از نگاه جهان و چه از نگاه مردم افغانستان فرق مي كند. از نگاه جهان كه امروز مسلماً روز پيروزي مردم افغانستان به شمار مي آيد. ولي از نگاه مردم افغانستان فكر مي كنم امروز روز پيروزي ظاهري است. روز پيروزي واقعي مردم افغانستان امروز نيست. لهذا براي شما مردم چند دقيقه اي كه زحمت مي دهم و وقت عزيز شما را مي گيرم مي خواهم در بارة چند موضوع خدمت شما صحبت كنم. يكي دربارة اين روز تاريخي و يكي هم چرا امروز روز پيروزي واقعي مردم افغانستان نيست. اينكه در رابطه با يك سال كه بنام به پيروزي رسيدن انقلاب مي گذرد براي شما چه چيز به وجود آمده است، مسأله ديگر فاجعه افشار است و مسأله يا كه اين فاجعه با اينكه چقدر دردناك است اما براي ما و شما درس كه از اين فاجعه گرفتيم. و سه باور را كه ملت ما داشت و آن سه باور عوض شد فكر مي كنم يك پيروزيست. و مسأله اخيريكه خدمت شما بايد به عرض برسانم مسأله وضعيت فعلي كشور و توافقات اسلام آباد است كه اين مطالب را اگر وقت برايم ياري كرد خدمت شما عزيزان و پدران و برادران و ريش سفيدان به عرض مي رسانم.
   دلم هيچ نمي خواست كه بعد از فاجعة افشار صحبت كنم. مگر در آن وقتي كه مي شد مردم ما اين انتقام را بگيرند از دشمنان. ولي چرا امروز حاضر شدم كه با شما مردم صحبت كنم، علت اصلي اش اين است كه عاملين و خائنين اين فاجعه دستگير شده بود و خواستم اين را براي شما توضيح بدهم و در اين جا در محضر شما آنها را به جزاب اعمالشان برسانيم. فقط اين چيز باعث شد بيايم براي شما صبحت بكنم
   موضوع ديگر اينكه ما مدت 250 سال باوري را كه داشتيم، قضية افشار و چنداول روشن مي كند كه اين باورها هم اشتباه است. آن باور اين است كه ما در طول 250 سال باور داشتيم كه ظلم را كه فقط يك خاندان جاه طلب بالاي مردم ما مي كرد، تعميم مي داديم و فكر مي كرديم همه پشتون ها بالاي ما ظلم كرده و ظلم مي كنند و ما در آينده آن وقت به حق و حقوق خود مي رسيم كه در كنار فارسي زبان ها باشيم و از فارسي زبان ها دفاع كنيم با اين ها همسنگر و هم موضع باشيم در حق و حقوق خود مي رسيم. قضيه افشار و چنداول اين باور را هم باطل كرد. خط بطلان كشيد. ما اگر در صد سال پيش شاهد مسأله اي بوديم كه پسران ما را مي گرفتند مي فروختند و مردم ما را سر مي بريدند و مي كشتند و برده درست كرده بودند و كنيز. ولي بعد از صد سال و چهارده سال مبارزه و هم سنگري عين مسأله تكرار شد و بدتر از آن. اينجا كه اطفال هشت ساله ما را كشتند و آنها را فروختند و زن ها را كشتند و صورتشان را پوست كردند. اما از دست كي؟ از دست كسي كه چهارده سال مبارزه كرده و شعار مي دهد كه حكومت اسلامي را برقرار كرده ام. از كساني كه استاد علوم الهي و سياسي و اسلامي است اين عمل انجام مي شود. ولي اين باور را براي ما اثبات مي كند كه اين باور، باور اشتباه بوده است. قدرت طلبي و انحصارطلبي، يك تعدادي كه خلاف مسير اسلامي و انساني رفتار مي كنند اين متعلق به اين نژاد و آن نژاد نيست و ما امروز بايد تجديد نظر كنيم. درست است كه عبدالرحمان 62٪ مردم ما را از بين برده است ولي عبدالرحمان و خاندان عبدالرحمان از بين برده است نه همه پشتون ها. و ما امروز بايد اين مسأله را باور كنيم كه اين جنايت كه در چنداول و افشار به وجود آورده نه همه تاجيك ها. و اينجاست كه در باورهاي گذشته خود تجديد نظر بكنيم. بايد با واقعيت ها و حقيقتهاي جامعه برخورد كنيم و از اين درس بگيريم.
   من معتقدم در اينجا در طول تاريخ گذشته افغانستان حكومت ملي و اسلامي بوجود نيامده. اما يك خاندان و تعداد قدرت طلب بالاي مردم ظلم كرده است. اكر ما در اينجا بياييم يك حكومت اسلامي كه مردم ما مي خواهند به وجود آوريم كه در آن حق همه مليتها تعيين شده باشد، اين باور، باور درستي مي باشد. ولي سلسله تاريخ وقتيكه آورده بود بالاي ما هم قبولاند. اينجا براي شما واضح مي گويم در افغانستان دشمني مليتها فاجعه بزرگي است. در افغانستان برادري مليتها مطرح است. حقوق مليتها يعني برادري مليتها. دو برادري كه در يك خانه زندگي مي كنند چطور برايشان حق قائل اند كه در اين خانه من هم حق دارم آنهم حق دارد. اين برادري است نه دشمني. بلي اين عناصر قدرت طلب و جاه طلب است كه در اين مسأله به عنوان نژاد و غيره استفاده مي كنند براي سيادت شان.
   اما اين مسأله تاريخي است كه خدمت شما بگويم چرا با شما دشمني دارند و جاي تأسف است كه كسيكه خود را استاد الهيات مي گويد و به اين گونه مقابل مردم ما برخورد مي كنند. آقاي رباني بعد از جنگ افشار وقتيكه به پاكستان مي رود، با قاضي احمدحسين اين مسأله را مطرح مي كند. ببينيد اين باورهاي غير اسلامي سر از كجا درمي آورد. به قاضي احمدحسين مي گويد كه اين مردم بسيار مردم جاني است. شما را مي گويند، چرا جاني است؟ در حاليكه از روزيكه اينها به نام اسلام به كابل حاكم شده اند، هشت جنگ بر عليه شما انجام داده است. مي گويد اين ها از اولادهاي چنگيزخان هستند كه در باميان جنگ كرده اند 700 سال پيش. اين را جناب آقاي رباني براي قاضي احمدحسين در پاكستان مي گويد. بعد از قضيه افشار زمانيكه اشتباه شان در دنيا بالا مي شود و جنايت شان در دنيا منعكس مي شود كه چقدر اينها بر سر ما جنايت كرده اند. آنگاه آقاي رباني مَثَل تاريخي مي زند كه شما مستحق اين جنايت و مستحق اين ظلم هستيد، چون اولاده چنگيزيد.
   اين آقاي رباني كه در مصر تحصيل كرده و در دانشگاه كابل الهيات درس مي داد، اول اين آدم بيسواد از تاريخ خبر ندارد كه شما بومي ترين مردم افغانستان هستيد، قبل از اينكه چنگيز در افغانستان حمله كند شما اينجا بوده ايد و شما عليه چنگيز در باميان مقاومت كرديد. اين آدم بيسواد اول كه از تاريخ بي خبر است و باز هم آنوقت ما از آقاي رباني باخواست مي كنيم، بر فرض اين باور تو راست بود، اينها اولاد چنگيز بود و چنگيز هم در باميان جنايت كرده. تو با كدام منطق اسلامي و الهي حق داري كه 700 سال بعد انتقام آن را از افشار و چنداول مي گيري و اين با كدام منطق اسلامي و انساني سازگار است!؟ اينجاست كه چرا با شما دشمني دارند و چرا تمام فكرش اينست كه شما را از بين ببرد، چون اين باور تاريخي را دارند. روي اين باور تاريخي شما را مي كُشند. لهذا ما در اين جا اشتباه كرده بوده ايم. عمل يك دسته اي را به نام يك قوم مي كشانديم و از اينها حمايت مي كرديم. اما اين اشتباه را مرتكب شديم. اين مسأله بود كه در اينجا در رابطه با افشار اين باورها را روشن كرد كه در آينده گول اين باورها را نخوريم.
   اما مسأله امروز كه من حاضر شدم كه وقت شما را بگيرم كه در محضر شما جرأت كردم كه بيايم صحبت كنم و آن يك باور تاريخي ديگر هم بود كه اينجا فرق كرد.
   صد سال پيش از مردم ما خائني پيدا شد و عليه مردم ما دست به خيانت زد و مردم ما را به شكست مواجه كرد. بعد از 100 باز اين تاريخ فاجعه تكرار شد ولي اينجا اين بار يك پيروزي نصيب شما شد. و آن اينست كه اين خائنين شناسايي شدنند و اين خائنين را بحمدلله اكثريت ايشان را گرفتيم. من براي شما مردم تعهد سپرده ام كه از شما دفاع كنم و به شما خيانت نكنم. و دست خيانت كاران را بگيرم. الحمدلله دراينجا حزب وحدت اسلامي موفق شد كه اين خائنين را شناسايي بكنند و اكثريت شان را دستگير بكنيم و چند تن از اين ها پرونده شان تكميل شده و بعد از اثبات جرم و اعتراف و طي مراحل شرعي حكم صادر شده امروز شما شاهد جزا دادن شان هستيد. اين قضيه در تاريخ گذشته نشده بود و آن كسانيكه براي ملت ما خيانت كرده آنها به دربار مزدور بود، جا داشت، روي رياست داشت و مردم ما را از بين برده بود، ولي بحمدلله اين خائنين موفق به اين كار نشدند كه بعد بالاي خون مردم ما و ناموس مردم ما معامله كند و مردم ما باز هم زير ظلم بماند. اينجا است كه همين براي شما اطمينان مي دهد كه هم اينها را امروز در محضر شما حكم شان را صادر كرده به اين جا اعدام انقلابي مي كنيم. والسلام

  • khob shod ke eshtebahat ra eslah kardi wa rafti nazde talebe pashtoon wa oo tora az ranje zendagi rehaye bakhsheed
   moshkile asli khodat bodi ke Islam ra gozashti wa ba qawmeyat chaspedi
   tabahiye mardome hazara az babate tasmemate eshtebah wa khod saranae shoma bood

 • dorod bar bar shoma ha baradaran ba omidi perozi

 • حقیقتا"که اتحاد و اتفاق در بین تمام اقوام غیر اوغان کشور ما ضرور بوده و امروز شرط اساسی حیات وسرنوشت ما میباشد درست ابراز نموده اید که ما باید جنگها ودشمنی های گذشته را فراموش نماییم , همه باید متحد ویکپارچه بمقابل دشمن مشترک ما مبارزه نماییم همان طوریکه در مقابل اشغالگران روس و هیولای طالب دریک صف قرار داشتیم
  امروز توطیهء عظیم علیه اقوام غیر اوغان بشدت روان است حاکمان قومپرست و مستبد اوغان با پشتیبانی و مشاورت بادران استعمار گرشان در تفرقه اندازی وایجاد دشمنی دامن زدن به حوادث گذشته جهت برافروختن آتش وبرخورد های تازهء قومی ازهیچ گونه اعمال شیطانی دریغ نمیورزند باسودا هایشان شاگردان انگلیسهای کهنه کار در داخل و خارج از کشور تجمع ومجالس نموده اهداف وپلانهای شیطانی شانرا هماهنگ و به کار می اندازند
  پس بما و خصوصا" نخبگان و روشن فکران ما اشدضرورت است که در چنین اوضاع واحوال با نهایت زرنگی وهوشیاری عمل نموده وهرچه بیشتر در اتحاد واتفاق تمام اقوام غیر اوغان با اخلاص و صادقانه بکوشیم تا بتوانیم یک مشت آهنین وکوبنده درمقابل زورگویان و غاصبان قرار بگیریم تا آنها را وادار و قایل به حقوق و موقف ما در جامعهء ما سازیم .
  میخواهم یک اشارهء داشته باشم در رابطه به اتحاد با اقوام تورک تبار که در پیام سراسری به آن تأکید شده وهم چنین ذکر گردیده است ; باید این مساله را به تاجیک ها در پرتو حقایق تاریخی قبولاند که عدم اتحاد با هزاره ها و معامله با دشمنان آنان، فرصت سرکوب و کشتار مردم تاجیک را توسط دشمنان مشترک در مرحله ی بعد فراهم می کند . مسؤلین بزرگوار شبکه سراسری وتمام برادران غیر اوغان ! واضح و آشکاراست که امروز در مقابل زورگویان قبیله یی و فاشیست وبرادران تروریست شان در جبهات جنگ , بیشتر از همه , برادرانء تاجک ما قراردارند که دستگاه تروریست کرزی از آن آگاهی و هراس دارد که بشهادت رسانیدن جنرال داوود مولانا سید خیلی و... حتی استاد ربانی نشاندهنده انست
  پس برادران حقجو وآزادی خواه , ما تمام اقوام مظلوم باید مشترک ویکصدا دشمن را درهم بکوبیم
  توجه فرمایید به پلانهای شوم غاصبان قوم غدار که از دورهء احمد خان درانی شروع ودر عصر های مختلف چون عبدرحمان آدمخور نادر جلاد امارت درنده های طالب وحشیانه عملی گردیده و در عصر امیرحامد خان کرزی تجدید گردیده است , روستار تره کی بچهء امیرعبدرحمان و برادر مامد غل مهمند نورمامد تره کی حفیظ العین غلبیدین ملا عمر و... بی حیا و زورگویانه افشا و بر عملی نمودن آن تأکید میکند
  شما نتنها میتوانید از گفتار روستار تره کی به ماهیت حکومت اوغانذلتی کرزی و دارودسته اش و معنای وحدت ملی بخوبی پی ببرید بلکه به دوام موجودیت طالب وحشت وکشتار و غصب زمین وملک مردم نیز آگاه شوید
  این بحث را در هفت قسمت میتوانید مشاهده نمایید .

 • برادران و خواهران گرامی! طالبان وحشی نه تنها به جان و مال مردم اقوام هزاره، تاجیک و ازبیک رحم نکرده و نمی کنند بلکه پشتو زبانان یا به قول شمل (اوغان ها) هم از دم تیغ شان در امان نمانده اند. بار ها مردان و حتی زنان پشتوزبان مناطق جنوب را یا به جرم جاسوسی و یا به خاطر اینکه اولاد های شما در دولت و یا موسسات کار می کنند، اعدام نموده اند. کوچ های بیشمار مردم مناطق پشتون مجبور به ترک خانه هایشان شده اند به شهر ها آمده اند و بدون اینکه توان پرداخت کرایه خانه را داشته باشند در شهر ها زندگی می کنند. این صفحه گنجایش مثالهای از این مورد را ندارد اما توصیه می کنم که : لطفا طالب را نماینده قوم (اوغان) محسوب نکنید. انها طفاله قوم پشتون هستند که به اشاره بیگانگان بخاطر دو هدف استعمال میشوند:
  اول اینکه چهره اسلام را نزد همه بدنام سازند و دوم اینکه نفرت میان همه اقوام و پشتو زبانان را دامن زده و آتش جنگ را بار دیگر شعله ور سازند. که متاسفانه این مرض حتی به روشنفکران همه اقوام هم سرایت کرده است.
  پس روشنفکران همه اقوام! دست به دست هم داده از بدگویی همدیگر بگذرید و این پدیده بیگانه و وحشی را متفقانه مهار کنید.

 • به تمام هزاره ها !
  عملکرد های کرزی و طالب را به قوم پشتون ربط ندهید و به تمام مردم پشتون توهین نکنید، این یک دام خطرناک است تا هزاره ها و پشتون ها را وارد جنگ سازند. حادثه 18 سنبله ثابت ساخت که دشمن هزاره ها کی ها هستند.

  • تشکر از نظر شریفانه (هزاره مهاجر)!
   اگر همه برادران و خواهران هزاره همین نظر را داشته باشند، انشا الله اینکار سرآغاز اتحاد و اتفاق همه روشنفکران واقع بین تمام اقوام خواهد شد. در آنصورت زمینه بوجود امدن جبهه فراگیر( ملی )برضد عناصر فرصت طلب داخلی و خارجی خواهد شد. عناصر که بدون شک که در صدد دامن زدن نفاق قومی هستند.
   به همه نهاد های قوم هزاره و روشنفکران اقوام دیگر بار دیگر استدعا می نمایم که: از ذکر جملات و کلمات که رسیدن به این هدف را خدشه دار میسازد خودداری کنید. برای رسیدن به هدف، نباید همه را دشمن فکر کرد.
   از شبکه سراسری مردم هزاره توقع میرود تا برای رسیدن به هدف، با روشنفکران اقوام دیگر بخصوص پشتون در تماس شده یکجا با هم کار نمایند.

  • to neste Hzare Mahager
   Aowghan frebkar wa makar to ahmaq aste na mardom

  • .Hzrat ghol wa Hzareh mohager do Aoghan yaki Tak degar Takmar
   dar waqeat hardoyash yak adam ast

  • آقای بهزاد! تو راست میگویی من هزاره نیستم اما هزاره ها را زیادتر از تو دوست دارم. این را خدا میداند که کی مکار است. من یک پشتون هستم اما به زبان و قوم افتخار نباید کرد. شنیده ای که می گویند: در زیان، رنگ، نژاد و قوم بزرگی نیست. بزرگی و عزت در تقوا و پرهیزگاری است.
   من در بالا فقط نظر خود را منحیث یک مسلمان نوشتم که البته خیر همه ما در آن نهفته است. و تو که نمی فهمی و مرا دشنام میدهی فرق نمی کند، تربیه فامیلی تو شاید خوب نباشد.

  • برادر گرامی حضرت گل!
   اینها که یگان وقت به نام هزاره به قوم پشتون توهین می کنند یک تعداد زیادی شان هزاره نیستند اینها از باند مسعودوف هستند که برای اختلاف اندازی بین هزاره ها و پشتون کار می کنند. امیداوارم شما و دیگر برادران پشتون متوجه باشید.

 • برای آماده گی بادشمن بایدهزارستان درقدم اول مسلح شوند، مردم هزاره بااعتماد به کرزی بزرگترین اشتباه خودراانجام دادند. آنهاسلاح خودرابه پروسه دی دی آرودایاگ تسلیم نمودند. درحالیکه دشمن ماتادندان مسلح است ولی دست ما خالی است. مسلح ساختن مردم هزاره درسراسرهزاره جات بعدآ درکابل، مزار، هرات وشهرهای دیگردراولویت قراربگیرد.

 • بلی آمادگی یک خونریزی دیگر را بگیرید. چراکه در افغانستان انسان کم کشته شده. در وحشت و کشتار باید از طالبان پس نمانید. این بهترین گزینه برای مردم هزاره و دیگران است.

 • سلام :
  به نظر من قبیله کرزی عبارتند از خلیلی، فهیم، خانواده ربانی، سیاف، محقق، محسنی، ارغندیوال، تورن اسمعیل و صد ها جنایت کار و بی ناموس دگر از اقوام مختلف افغانستان. از بسیار استدالال می گذریم تنها بادیگارد های غیر قانونی که وزارت داخله برای حفاظت وظن فروشان پارلمان نشین داده است بنگرید، متیقن میشوید که قبیله کرزی همین ها اند که تذکر دادم. اگر باز هم منظور تان از قبیله کرزی پشتون ها باشد. وافعاً هم باشد اینرا بدانید که در جنگ های قومی بشتر از همه اقوام هزاره ها متضرر خواهندشد. من به این عقیده که جنایت کاران همه اقوام مجزا را از قومی که به آن ارتباط دارند، محکوم کنید.
  " شبکه سراسری مردم هزاره" یک شبکه خارجی است و از نفاق قومی در افغانستان فقط بیگانه گان نفع می برند.

 • جنایتکار پارلمان هرکدام تا دهها گارد مسلح دارند , تمامی مصارف گزاف آن از جانب دولت مزدور کرزی از بودجه ملت پرداخته میشود.
  این جنایتکاران که مثل روباه ها از دادخواهی قربانیان جنایات شان هراس دارند، غیر از این تعداد گاردهای «رسمی» هرکدام کندک های کامل تفنگداران مسلح را در اختیار دارند که بوسیله آنها بر مردم ستم روا داشته، زمین دزدی، چپاول، قاچاق مواد مخدر و دیگر کثافت کاری هایشان را انجام میدهند. اما پرداخت مصارف لشکر گاردهایشان از جیب مردم فقیر افغانستان خیانت دیگر دولت فاسد و پوشالی کرزی محسوب میگردد.
  در بحثی که دیروز در داخل مجلس درگرفت مخصوصا خانم قاچاقبر فوزیه کوفی از این خیانتی که در حق ملت جریان دارد دفاع میکرد و میگفت که به علت مسایل امنیتی او و هم‌مسلکانش حق دارند این تعداد گارد داشته باشند.
  تعدادی از اینان مثل سیاف،‌ قانونی، حاجی الماس، ملا عزت، انوری، محقق و دیگران از ترس ندرتا از قصرهایشان که با سیم های خاردار، دیوار های سمنتی و گاردهای بیشمار بیشتر به زندان شباهت دارند، بیرون شده در جلسات مجلس حضور می‌یابند. وقتی هم که به پارلمان میروند قطارهای طولانی آخرین مادل موترهای ضدگلوله شیشه سیاه و بی‌نمبرپلیت را با خود حمل کرده و با بند نمودن جاده های کابل، برای شهریان این شهر مزاحمت طاقت فرسا ایجاد میکنند.
  از بیسبوک لیستی که داده شده نگاه کنید
  سیاف= 40 نفر، روف ابراهیمی= 30 نفر، یونس قانونی= 30نفر، محقق= 30 نفر، ملا عاطف الله= 30 نفر، حاجی الماس = 25 نفر، حسین انوری= 15 نفر، فوزیه کوفی= 15 نفر، ستار خواصی= 10 نفر، عالمی بلخی= 10 نفر، حفیظ منصور =10 نفر....
  آیا اینها از همان قبیله کرزی که من در کامنت اول معرفی کردم نیستند؟؟؟

 • از دوست عزیزیکه پیامی بنام شبکه سراسری هزاره ها انتشار داده است خواهشمندم که لطف نموده نامهای تعداد 10 تن افرادیکه در راس این شبکه قرار دارند ذکر نمایند تا مردم بفهمند که این افراد کیها اند و مردم بعد از شناخت وقضاوت در مورد شخصیت و کارکرد های گذشته انها به تعیب انان روان گردند. در غیر ان حرکت به تعقیب افراد مجهول کار عاقلانه ای نخواهند بود. چون من خودم ازین افراد واشخاص که این شبکه را اساس گذاشته اند اگاهی ندارم .

 • سوال درین است، که آیا این شبکه سراسری مردم هزاره از بیرون کشور اعلان جنگ میدهد، یا از مردم و احزاب داخل کشور الهام میگیرد؟
  اگر این شبکه در ارتباط با مردم خود در داخل کشور قرار دارد، پس باید آگاه باشد، که همین یک هفته قبل 20 حزب سیاسی دریک ائتلاف سراسری با هم یکجا شدند، تا جلوء خودسری ها و تقلبات کرزی را در انتخابات آینده بگیرند.
  نکته جالب درین ائتلاف این است، که احزاب تاجک، هزاره، ازبک و پشتون(حتی حزب افغان ملت) باهم یکجا شده اند. نمیدانم،تصامیم شبکه سراسری مردم هزاره از کجا دِکته میشود؟
  اینهم لست چند حزب این ائتلاف با نام رهبران آن:
  حزب جمیعت اسلامی: صلاح الدین ربانی (قبلاّ پدرش)
  حزب وحدت اسلامی: کریم خلیلی
  جبهه ائتلاف ملی: عبدالله عبدالله
  حزب اسلامی: محمد خالد فاروقی
  حزب افغان ملت: انورالحق احدی
  حزب حق و عدالت: حنیف اتمر، سیما سمر
  جبهه ملی: ائتلاف بین دوستم، محقق، ضیأ مسعود، عبدالله عبدالله
  حزب محاذ ملی: سید احمد گیلانی
  حزب افغانستان نوین: قانونی

 • اکثریت بچه های هزاره در کمپ های ناروی و سویدن دچار مرض روانی شده است زیرا دولت فاشیست کرزی غیر علنی و یا هم علنی بر علیه مردم ما کار شکنی کرده و میکند و ازین بابت مردم ما خیلی مایوس میباشد . فاشیست به هرنوع که باشد عمل شان را تازه میکند . نزدیک خوش ندارد به دور هم دیده ندارد . خدا اینها را بشر ماند و..

 • شک دارم که هزاره از ترکان بوده باشد چون ترک به غیر ترکی گپ نمزند.با فارسی زبان بودن هزارگان ادعای ترکی محتاج مدرک محکم است که ارائه نشده است.نقصی دیگر در این نوشته نویسنده محترم هست و آن این است که در مورد تعداد هزاره و تعداد سنی و اسماعیلی واثنی عشری و محل بود و باش شان اطلاع رسانی نشده است

  آنلاین : http://ندارد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس