صفحه نخست > خبر و گزارش > سفر اروپایی داکتر رمضان بشردوست وکیل مردم در پارلمان بزودی آغاز می شود!

سفر اروپایی داکتر رمضان بشردوست وکیل مردم در پارلمان بزودی آغاز می شود!

کابل پرس خبری
سه شنبه 25 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: داکتر رمضان بشردوست وکیل مردم در پارلمان افغانستان بزودی سفر اروپایی خود را برای شرکت در چند کنفرانس و دیدار با شهروندان افغانستان در کشورهای اروپایی آغاز خواهد کرد.

داکتر رمضان بشردوست با اعلام این خبر به کابل پرس گفت که او روز سوم تا ششم اکتبر در کنفرانسی درباره افغانستان که از طرف انجمن همبستگی افغانستان و سویدن در شهر استکهولم برگزار می شود شرکت خواهد کرد.
پس از این کنفرانس او راهی کشور آلمان شده و در کنفرانسی دیگر که به همت برخی از شهروندان افغانستان و آلمان برگزار شده شرکت می کند. وی تا اواخر ماه اکتبر در اروپا خواهد بود و دیدارهایی را با شهروندان افغانستان خواهد داشت.

داکتر رمضان بشردوست درباره سفر اروپایی خود به کابل پرس گفت که او می خواهد صدای اکثریت خاموش را به مالیات دهندگان کشورهای اروپایی و نسل جوان آنان که در افغانستان قربانی می شوند برساند.
او می گوید شدیدا علاقمند است تا از این فرصت استفاده کرده با مردم افغانستان در اروپا که می خواهند کشورشان از حالت فعلی بیرون شود نشست داشته باشد.

داکتر بشردوست می گوید مردم افغانستان در خارج از افغانستان معمولا گلایه و شکایت دارند که چرا شما در کنفرانس های ملی و بین المللی خارج از کشور سهم نمی گیرید. این یک فرصت مناسب است تا ما صدای داخل و خارج از افغانستان را با یکدیگر هماهنگ و همسان بسازیم.

وی می گوید در مدت 11 سال درباره افغانستان معلومات، اخبار و تحلیل های متفاوت و متناقص منتشر شده که سردرگمی جامعه جهانی و افکار عمومی شان را باعث شده است. بنابراین کسانی که علاقه به امور افغانستان داشته و می خواهند حقایق را بدانند، این فرصتی مناسب برای دیدار و گفتگو می باشد.

کسانی که علاقمند به دیدار با داکتر رمضان بشردوست می باشند و یا انجمن ها و نهادهای مردم افغانستان در اروپا که مایلند نشست های مشترک مردمی در دیدار با داکتر بشردوست تدویر نمایند، می توانند از طریق دو ایمل زیر با ایشان به تماس شوند:
bashardost2014 gmail.com
info ramazanbashardost.com

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • هر کجا هست خدايا به سلامت دارش

 • salam khob ast aspesh ra bebarid dar Tabeleh irani ha bebandid pish jelavish bashad fari haiki dar sari mardom mikh mizadan .

 • ددي وطن ريښيني بچي بشردوست صيب تاسو دافغانانو وياړ ياست ٠اروپا ته مو هرکلي کوم پخير راشي٠

  • این شاگرد وفادار روستار تره كی ، آخر خلق هزاره را بدنام خواهد كرد. بیرق لعنت شده افغانستان را به مانند قلاده به گردن میآویزد و بیخبر از آنكه در زیر همین بیرق چقدر انسان های مظلوم وبیگناه وبخصوص هزاره ها جان های خود را قربان كرده اند.

 • زنده باشی اقای بشر دوست! واقعا اوغان دوست هستی خیرت به کو چی رسید ما در یو توب دید یم که کمک کردی . اما تسلیت شما به مردم بهسود از راه دور هم نرسید و یکد فعه هم صدای خودرا نکشیدی در پارلمان که امی مردم بهسود هم هزاره افغان است چرا کوچیها هر سال این قدر چور و چپاولش میکند وامنیت را های هزاره و..... ...

  • اين بشر دوست نى كه بل بشر كش است اين لعنتى را هركه رشد داد مانند سك از باجه اوكرفت اين شخص نمك حرام ترين انسان در روى زمين است ومانندخود افراد ضعيف وبى سويه را سراع دارد كسى كه به هزاره قوم خودش نشد از او جى اميد داشت ؟ شايد جاسوس هم باشد ديوانه خو است ويك مدت زمان طولانى در يكى از شفاخانه هاى روانى فرانسه تحت مراقبت بود ومى كويند كه به زنجير اورا بسته مى كردند وحركت ناموزون او هم از نقص عقلى أش در يارلمان نمايندكى مى كند . رك كو

  • اين بشر دوست نى كه بل بشر كش است اين لعنتى را هركه رشد داد مانند سك از باجه اوكرفت اين شخص نمك حرام ترين انسان در روى زمين است ومانن خود افراد ضعيف وبى سويه را سراع دارد كسى كه به هزاره قوم خودش نشد او او جى اميد داشت شايد جاسوس هم باشد ديوانه خو است ويك مدت زمان طولانى در يكى از شفاخانه هاى روانى برانست تحت مراقبت بود ومذ كويند كه به زنجير اورا بسته مى كردند وحركت ناموزون او هم از نقص عقلى أش در يارلمان مى كند . رك كو

 • داکتر گرامی بشردوست سفر نیک پیشرویشان باد، چنانچه دوستی در بالا از کوچیها یاد نمودند ومردم بهسود را توجه داکتر بشردوست کم رنگ بوده شاید قابل تآمل باشد! من هم میگویم که داکتر بشردوست انسان خیر اندیش است ، اما تا جای که معلوم است همه حرکات خیر اندیشانه اش در پای قبیله واوغان بازی خرچ میشود ودراین روزها ما شخصن وی را دیدیم که در بین چوچه فاشیستان گلبدین واوغان ملت در دانشگاه تعلیم وتربیه( دانشگاه استاد ربانی) حضور یافتند وبرای تظاهر چیان عقل میدادند ولی یک روزه نشده است که بخاطر حقوق کسانیکه واژه دانشگاه را میخواهند نصب دیوار دانشگاها بسازند حضور بهم رسانیده باشد واز حق مردم وگوینده گان زبان پارسی دفاع نماید؛ نمیدانم این شخص چرا تلقین زده فاشیزم است ویا اینکه شاید از کدام پیوند اوغانگری برخوردار باشد ورای را از مردم هزاره وتاجیک بدست می اورد وکار وثمرش را در دامن فاشیزم قبیله میریزد که مایوس کننده است. خداکند که دراین باره مسایل را مشخصتر توضیح فرمایند که تا چه حد با چنین شگرد وروی کدام دلیل پا فشاری دارد وبیشتر تخمش را در کندوی پشتونیستها می اندازد. دوستان همه کامگارباشید.

 • این پر گوی گرسنه کمزور همیشه خواب اروپا را در افغانستان میبیند اول بیعقلی اش قبول کرسی وزارت پلان بود از یک رهبر کشته کار وباتجربه که هم برضد روس قیام کرده بود و هم برضد طالبان و خارجی های که در یکماه تمام انتحاری و قوای جنگی پاکستانی و چیچینی چینایی ازبکستانی فلیپینی عربی جمع طالبان افغانی در دره صوف عملیات کردند و شکست دندان شکن خوردند از طرف قوماندان جهاد و مقاومت محقق قهرمان . ولی بزور نیرنگ وحیله اشرف غنی تمام قوای اجرایی این وزیر قهرمان هزاره را غضب کرده بود . در یک اعتراض برحق ومختصر از مداخله بیجا اشرف غنی احمدزی توسط محقق کرزی کرسی وزارت پلان را تسلیم این کرسنه پر حرف کمزور رمضانعلی دوست بشر دوست کرد تا از یکطرف از اعتراض هزاره ها در امان باشد وازیکطرف یک مهره کمزور و بدون پشتوانه را در چوکی حساس پلان داشته باشد دیدیم که این کرسنه کمزور را مثل توپ فوتبال از کرسی به نوک بوت کرزی بدور انداخت .ولی از حمله کوچی تا حق تلفی ها ببشمارکرزی به مردم هزاره بشر دوست گویی کر وکور است وگناه اش هم نیست نه زور دارد نه پشتوانه قومی فقط از تری وبیچاره گی یکی دو انتقاد مفت میکند که فلان وزیر اختلاس کرده ومن معاش شخصی خود به پیاده دفتر میدادم. دیگر از دست این بیچاره چیز نمیاید.

 • آقای بشردوست انسان خوب وبانیت نیک است ,که دراین مورد من شکی ندارم ولی مشکل دراین است که موصوف یک سلسله مسایل مهم کشورراباید درست باهم تلفیق نماید ,درمورد همه وطنی وهمه افغانی اندیشیدن وروش وی موافقم ولی هست مسایلی که چه ارلحاظ اجتماعی ,ویامسایل ملی (منظورم روابط وتناسب اقوام وملیت ها ومناطق باقدرت همیشه مرکزیست)ومسایل سیاسی که نمیتواندساده باشد وساده مطرح شود وبالاخره هم کنارگذاشته شود,اینها موارد اند که باید مطرح شود وباید حل شود وباشهامت به میدان کشیده شود,انچه راکه من ازآقای بشردوست نه شنیده ام وندیده ام ,البته که زیاد باکنش واکنش های وی سروکاری ندارم بدین ملحوظ مطمین نیستم که این نقدمن درمورد وی دقیق است یاخیر,ولی توازن وتعادل درسیاست ضرور ولازمه یک سیاستمدارراستین وبی غل وغش است .درکل این ادم به نظرم آدم خیرخواه وصادق جلوه میکند.
  باحرمت

 • اکثریت مطلق سیاست مداران قومی می اندیشند. بنابران مردم اقوام دیگر بالایش اعتبار نمی کنند. اما بشردوست از جمله محدود کسانی است که اکثریت مردم هر قوم بالایش اعتبار دارند. مردم پشتون، هزاره، ازبیک وتاجیک - انهای که قبیلوی نمی اندیشند- برایش رای دادند. این ثابت میسازد که بشردوست یک شخصیت ملی است نه قبیلوی.

 • اما تا جایکه من میدانم رمضان بشر دوست که تازه ازدواج کرده به خاطر حرمت فراوانیکه در این اواخر به فیمینیسم پیدا کرده خانم خود را به ماه عسل اروپا میبرد.

 • استاد من همیشه میگوید: خوب آدمی با آدمگری فرق دارد. این حرف یک کتاب انسان شناسی را با خود دارد؛ یعنی ممکن است آدمهای خوبی زیاد باشند؟ اما اینکه این آدمها چقدر عاقلانه فکر میکنند، چقدر حکمت دارند، چقدر موقعیت خود را درک میکنند و کارها و اقدامات شان چقدر مؤثر است؟؟؟؟ امریست قابل بحث!
  بسیاری ها هستند که تقوا دارند، خوب انتقاد میکنند، مخلص هم هستند و تحصیل هم دارند، اما اینکه حکمت ندارند و موقعیت و مؤثریت خود را درک نمیکنند، هیچگاه نمیتوانند کاری مفیدی برا ی خود و یا برای جامعهء خود انجام دهند. بعبارت دیگر نمیتوانند رهبر باشند.
  در افغانستان بسیاری ها نسبت به ساده لوحی و عقب ماندگی ذهنی و سویهء پایان تحصیلی مردم، میتوانند چند صباحی نام نیک کسب کنند، ولی هیچگاه اینها در تاریخ حتی نتوانستند موقعیت مؤثر برای خود کسب کنند، چه رسد به جامعه؟
  در این زمینه مثالهای زیادی وجود دارد، اما من بخاطر جلوگیری از اطالت کلام از آوردن مثالها خود داری میکنم، چون خود آقای بشر دوست میتواند یکی از بهترین مثالهای این ادعای من باشد!
  من قبول دارم که آقای بشر دوست انسان خوش قلب، خوش بین و با احساس و نیت پاک است، ولی هیچگاه نمیتواند یک آدم مؤثر، سازنده و یا اقلا در جایگاه یک رهبر عادی قرار بگیرد.
  به دلائل ذیل:
  1ـ آقای بشر دوست قبل از همه یک انسان فطرتا احساساتی است و انسانهای احساساتی همیشه سخن حق دارند، ولی جای گفتن و مؤثر بودنش را درست درک نمیکنند.
  2ـ شناخت آقای بشر دوست در رابطه با شناخت جامعهء افغانی بسیار عقب مانده است و من ایمان کامل دارم که؛ خصوصیات این جامعه و این مردم را نمیدانند، بویژه خصوصیات بعد از جنگ را که چه تحولی در جامعه آورده است؟
  3ـ در وجود او حس خود خواهی نه به معنای قدرت طلبی، بلکه به معنای استبداد رای هم وجود دارد! او فکر میکند که همیشه در تحلیلهایش حق به جانب است، و حتی دوستان او هم اگر با او سر بحث داشته باشند، به زودترین فرصت عصبانی میشود و رشتهء بحث را به آشوب میکشد!
  4 ـ او از تاریخ اسلام بخصوص جامعهء افغانی بخشهای تقوا و طهارت را مورد مداقه قرار داده است، ولی هیچگاه به موارد حکیمانه و مؤثر سردمداران خوب جامعه که بدون شک در تاریخ وجود داشته اند، توجه نکرده است.
  5 ـ جهانی بینی او هم از جامعهء جهانی امروز به معنای انقلابی آن در زمان جنگ سرد است و در این قرن دپلماسی آرام و فریب دهنده جای شعار و انقلاب را گرفته است، ولی آقای بشر دوست برداشتی کاملا یک قرن قبل از جامعهء جهانی امروز دارد.
  6ـ حکمت را چنین تعریف کرده اند یا درست بگویم مفهوم حکمت اینست: علاج هر مشکل در زمان خودش و با وسائل متاح زمان خود. اگر این برداشت از حکمت درست باشد، پس قضاوت با شماست که آقای بشر دوست چقدر حکیمانه کار میکنند؟!
  7 ـ یک مثل حکیمانهء عربیست «عقل الحکیم غالب علی حماسه» عقل انسان حکیم بر احساسات او غالب است ـ ولی شما میدانید که؛ در عکس این مقوله قرار دارد. احساسات اگر نیک هم باشد، ره به جایی نمی برد!
  در نهایت من به این نتیجه رسیده ام که؛ آقای بشر دوست یک انسان مخلص، با احساس پاک و نیت خوب است، ولی غیر مؤثر. تاریخ نیات و احساسات پاک ایشان را همیشه بخاطر خواهد داشت، ولی اثری از کارکردهای ایشان به جای نخواهد ماند، چون اصلا زمین و زمینه اش مهیا نیست.
  خواهش من اینست که خود آقای دکتور رمضان بشر دوست، این چند پرپرهء ناقابل بنده را بخوانند و اگر پاسخی داشته باشند برایم بنگارند. تا اگر اشتباهی قضاوت کرده باشم حرف خود را پس بگیرم.
  امیدوارم حرف حق به دلشان سخت نرسد.
  والله اعلم بعاقبة عبده

  • who care where Bashardost is coming or going he is just crazy man,

  • شما چقدر ساده فكر میكنید ، این رمضان بشردوست از جانب افغان ملتی ها گماشته شده ومستقیمآ از روستا تره كی فاشیست دستور میگیرد . كسانیكه در فرانسه زندگی كرده اند ، مناسبات این شكم گشنه پرزور ودیماگوگ بی عقل را با روستار تره كی و حلقات مربوط آن خوب میدانند . همین قدر تجاوز وكشتار كه در بهسود و دیگر مناطق هزاره نشین صورت گرفت ، این نوكر خودكش و بیگانه پرست گوتا كه كر ، گنگ ، كور و شل بود تا داعیه خلق هزاره را به گوش كر پارلمان برساند .
   فقط چند تا دوسیه را زیر قول خود مانده جرت وپرت میكند ومانند سگ پاچه گیر درینطرف وآنطرف میدود وكارش معلوم نیست . و یگان روشنفكر نمای هزاره هم فریب آنرا خورده ، از او یك شخصیت مردمی جور میكند .

 • اینها خصوصیات نیک شخصیت آقای بشردوست است، که از پیام ها گرفته ام. جنبه های منفی آنرا خود تان در پیام ها بخوانید.

  • آقای بشر دوست یک انسان مخلص، با احساس پاک و نیت خوب است.
  • این ثابت میسازد که بشردوست یک شخصیت ملی است نه قبیلوی.
  • آقای بشردوست انسان خوب وبا نیت نیک است.
   آنهای که از آقای بشردوست انتقاد میکنند، لطفاّ از یک یا دو رهبر نام ببرید، که چندتا ازین خواص مثبت را در خود داشته باشند.
   ما باید نزد خود قضاوت کنیم، که آیا مردم افغانستان به یک رهبر مخلص، با احساس و دارای شخصیت ملی احتیاج دارد، یا به رهبران فاسد، زراندوز و جنگسالار......، که از "حکمت" خود در راه بربادی وطن تا حال استفاده کرده اند؟
 • بشر دوست اله دست قبیله کرزی شد اکنون از در مانده گی لاف وپتاق میزند و پف چف هیچ جای نمیگیرد چون فکر میکند دروطن قبیله پرستی و ملیت پرستی در مسند رهبری یک هزاره بیخبر از واقعیت های عینی جامعه قوم و قبیله گرا اوغانی تکیه میزند هیهات .با این لهجه نیمه ایرانی فقط در دروازه پارلمان که داخل شدن میماند هم زیاد است.

 • بشر دوست وطن خود را و هر فرد وطن را مثل اعضای فامیل خود میداند .
  برادرانیکه در رابطه به برخورد بشردوست نسبت به مردم هزاره دارد یعنی کم توجوئی نموده کاملا غلط است بخاطر
  ایکه مردم هزاره در طی این خالیکاه جنگ بینهایت رشت کرده است و برادران پشتون باید 33 سال شب و روز زحمت بکشند تا سطح دانش و زندگی خود را با هزاره برابر بسازد.
  تمام فاکولته ها پر از هزاره است در حالیکه در مناطق پشتون نشین مکتب ابتدائیه وجود ندارد چون محیط پشتون نشین محیط عقب نگهداشته شده است که هنوز هم ادامه دارد این به نفع مردم افغانستان نبوده به مشکل جبران خواهند شد .
  بطور مثال اگر مسافرت کوتا ی در یک ولسوالی که در عقب کو ها ی اسمان خراش ودور از سرک پخته و از شهر های سرحدی و یا صنعتی واقع است داشته باشی از طرف شب مثل پاریس معلوم میشود تمام خانه ها برق داشته تلویز یون های انها با دیش انتن هایشان چالان است.
  ولسوالی جاغوری ا منیت کامل دارد مکتب دارد شفاخانه دارد از هر خانه یک نفر در غرب دارد بازار پر جمع جوش و پر فروش دارد کار گر مزدور کار ارزان حتی چوپان از برا دران پشتون خیلی زیاد است
  تعصب مذهبی منطقو ی نزادی با همسایگان خود ندارد در اکثر خانه یشان ماشین کالا شوئی وجود دارد هر خانه یک موتر دارد باز میخواهی چه داشته باشی .
  از نظر من وظیفه تمام روشنفکران جا غوریست تا اذهان تمام مردم منجمله مناطق پشتون نشین را توجه داشته باشند تا انها از این دام بد بختی رها شوند چون بیچار مظلوم واقع شده است خانه و محیط انها لانه ئی توریست ها شده است .
  اگر تمام هزارجات گل گلستان باشد و تمام مناطق پشتون در بدر خاک به سر باشد ما هم ارام نخواهم بود
  بنی ادم اعضای یک دیگر اند
  که در افرینش زی یک گوهر اند
  چو عضوی بدر اورد روز کار
  دیگر عضو ها را نماند قرار

 • بشردوست یو افعان دی افغانستان د ټولو مشترک کور ګڼی او مسلمان دی نه قاتل دی نه غل یوی ملی نیکایی نه ټول غداران لکه خلیلی ،سیاف ، محقیق ، دبل عبدالله اونور غله او داړه ماران قربان شی.

 • بشر دوست صاحب، فرانسه از آیت الله خمینی امان و پیشوای مذهبی ساخت ، به بینیم که از تو چه بور مکنه؟

 • به اطلاع هواداران آقای داکتربشردوست ،
  برنامه سفر و سخنرانی های آقای داکتر بشردوست در آلمان:
  7اوکتوبر در شهر بیبلس هایم ماین Biebelsheim am Main
  8 و 9 اکتوبر در دانشگاه بُن
  12 اکتوبر ساعت 6 بعد از ظهر در دانشگاه بوخوم
  13 و 14 اکتوبر در بُن Friedenskongress
  19 اکتوبر در برلین با SPD Task Force
  20 اکتوبر در شهر برلین با داکتر صا فی
  21 الی 27 اکتوبر در شهر هامبورگ و در دانشگاه هامبورگ

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس