صفحه نخست > خبر و گزارش > هشدار به آوارگان افغانستانی مقیم ایران؛ کلاهبرداری با نام اسکان در استرالیا، (…)

هشدار به آوارگان افغانستانی مقیم ایران؛ کلاهبرداری با نام اسکان در استرالیا، فنلاند و سویدن

علی لایقی
شنبه 29 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به گفته دوستی کافی نتی در میدان انقلاب ساختمان 310 طبقه دوم اقدام به قروش فرم نموده بوده و طوریکه معلوم بوده و به گفته آوارگان عزیز مبلغ 8000 تومان برای این فرم دریافت مینموده که عده زیادی از آوارگان افغانستانی تجمع کرده بودند و خانمی پشت میز از هر کدام 8 هزار تومان گرفته فرمی را از سایتی پرینت گرفته به این آوارگان میفروخته و یک کاغذ رسید سفید و بدون امضا یا تاییدهای میداده است.

موضوع ثبت نام مهاجران افغانستانی مقیم ایران، برای مهاجرت به کشور استرالیا در کافی نت ها از اساس دروغ است این کلاه برداری از کافی نت در میدان انقلاب تهران شروع شد و در بین تمامی آوارگان افغانستانی پراکنده شد.
به گفته دوستی کافی نتی در میدان انقلاب ساختمان 310 طبقه دوم اقدام به قروش فرم نموده بوده و طوریکه معلوم بوده و به گفته آوارگان عزیز مبلغ 8000 تومان برای این فرم دریافت مینموده که عده زیادی از آوارگان افغانستانی تجمع کرده بودند و خانمی پشت میز از هر کدام 8 هزار تومان گرفته فرمی را از سایتی پرینت گرفته به این آوارگان میفروخته و یک کاغذ رسید سفید و بدون امضا یا تاییدهای میداده.

همین فرم دروغین ثبت نام را بعضی از سودجویان در برابر دفتر سازمان ملل در تهران تا بیست هزار تومان هم به فروش رسانده اند. فرمی که سه برگ است و پول کوپی آن ۳۰۰ تومان می شود.

همه چیز بعد از سفر آنتونیو گوترس رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به ایران شروع شد. این مقام سازمان ملل به تاریخ ۲۵/۶/۹۱ با دعوت وزیر داخله ایران وارد تهران شد، وی در مدت اقامت دو روزه خود در ایران با رییس جمهوری ایران، دکتر احمدی نژاد، مصطفی نجار وزیر داخله ایران و سایر مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران، دیدار و ملاقات کرد.

رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در یکی از همین دیدارها بود که اعلان کرد، سازمان ملل طرحی را روی دست دارد که بر اساس آن شماری از مهاجران افغانستانی مقیم ایران به کشورهای ثالث (استرالیا، فنلاند و سویدن) منتقل می شوند. اگر چه این مقام سازمان ملل تاکید کرده بود که این سخن در حال حاضر فقط یک طرح است و برای نهایی شدن آن زمانی زیاد درکار است. (ممکن این زمان سالها طول بکشد) اما متاسفانه بعضی از افراد سودجوی این سخن مقام سازمان ملل را دست آویز قرار داده و از یک هفته به این سو با عنوان فرم ثبت نام کشور استرالیا بر چشم کم بین مهاجران درمانده افغانستانی خاک می‏زنند.

دوستم ازمقابل سفارت استرالیا خبر داد که پنج شنبه اذهام به حدی بوده است تا به میدان آرزانتین هم رسیده بوده و راه را برای وسایل حمل نقل بسته شده بوده و کسی در ویبسایتی نوشته بود که باوقتی به هم وطن هایم گوش زد کردم آنها از سر درماندگی و تردید به کار خود ادامه می دادند.

سفارت افغانستان می بایست که وارد ماجرا و آگاهی بخشی مردم شود، که نشده است. مسئولین سفارت در تهران خود را به بی خیالی و ناشنوایی عجیبی زده اند و خواب خوش مصئونیت دیپلوماتیکی شان را می بینند.

لطفا شما دوستان فرهنگی به مردم اطلاع رسانی کنید که فریب این کلاه برداری آشکار را نخورند. این فرم ها را هر کسی که به انترنت آشنایی داشته باشد می تواند دریافت کند. جدای از آن این فرم برای مهاجران امثال ما نیست. شما فرض کنید مسئول سودجوی یک کافی نت در یک هفته تعداد هزار فرم با مبلغ ۸ هزار تومان صادر کند، در نتیجه رقم بالای هشت میلیون تومان می شود. مبالغ بالا و پایینش بماند.

این درست است که مهاجران افغانستانی از این جا رانده و از آنجا مانده، اند. این درست است که سختی های زیادی را تحمل می کنند. این درست است که بسیاری از آنها از سر ناچاری و درماندگی به هر شاخه ای چنگ می اندازند. این درست است که آنها غافل و بی‏خبراند. اما این سبب نمی شود که ما شاهد ظلم آشکاری باشیم و لب فرو بندیم. وظیفه همه قلم به دستان است که در باره این موضوع روشن گری کنند. هرکسی به هر طریقی که می توانند.
علی لایقی

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مردم متوجه باشند

 • سلام به همه عاشقان فرار از وطن.
  امید است شاد و موفق باشید بعد خد مت همه شما عرض شود اینکه .
  در کشور های اروپائی هزاران در هزار پناهنده افغانی بدون سر نویشت در گمپ های محاجرین زندگی مینمایند که یک تعداد شان به امراض رونی دچار گردیده است .
  اروپا و یا غرب یک زمان خوب بود انقدر هوشیار نبود و یک خوب دروغ جا نانه میگفتی سالها مفاد انرا می خوردی اکنون اینها هم هوشیار شده حتی بخاطر دقت کیس یک شخص پناهنده شخض تعقیب کننده را در وطن محاجر ارسال نموده از چگو نگی وضعیت سیاسی پناهده معلومات حاصل مینمایند .
  دروغ که قبول نمیشود هیچ وحتی راست را هم قبول نمیکنند..
  اگر کسی خواسته باشد بهترین جای تجارت افغانستان است که مالیه و کنترول وجود ندارد .
  بروید شما را چی دیو زده گندم کشت نکنید یک چیزی قیمتی کشت کنید که در بین ان کو ها پیدا کرده میتواند .

 • اخیرا پخش شایعه ای مبنی بر ثبت نام برای اسکان مجدد مهاجرین افغانی در کشورهایی مانند استرالیا,فنلاند و سوئد زمینه سوء استفاده برخی از سودجوبان مانند کافی نت ها (مخصوصا در سطح شهر تهران) را فراهم کرده است. این افراد سودجو به بهانه ثبت نام و ارائه فرم مربوطه مبالغ قابل توجهی از مهاجرین دریافت می کردند. پس ازتهیه فرم به قیمت گزافی از کافی نت ها توسط آوارگان وپرکردن این فرم دروغین شاهد و هجوم این مردم رنج دیده از اکثریت شهرهای ایران به مقابل دفتر کمیسیاری عالی سازمان ملل متحد(UNHCR) و سفارت استرالیا در تهران بودیم و همچنین روز پنج شنبه 6/7/1391 حضور عده ای چشم گیری از آوارگان افغانستانی مقیم شهر مقدس مشهد در مقابل دفتر(UNHCR) واقع درین شهرکه باعث مسدود شدن خیابان روبرواین دفتر شد، دفتر کمیساریای سازمان ملل در مشهد کذب بودن این شایعه را اعلام میکند. اقای ناریسمها رائو رئیس دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در مشهد اعلام کردند که از سال گذشته تا کنون هیچ تغییری در قوانین پذیرش پناهندگان در کشور های دیگر ایجاد نشده و اقدامات صاحبان کافی نت را کاملا غیر قانونی دانسته اند و از مهاجرین خواستند تا از اعتماد بی مورد به این افراد خودداری نمایند و در اعلامیه ای که در جلوی درب ورودی دفتر نصب شده اعلام داشتن آوارگان عزیزمقیم مشهد مقدس در صورت داشتن کدام مشکلی میتوانند با این شماره 7685641به تماس شوند.
  علی لایقی

 • فقط به هموطنان خودم میگم گول این کثافتا رو نخورید من خودم شاهد این بودم که در کرمان برای هر فرم ساده بدون مهر و امضا 15000هزارتومان میگیرند

 • وطنداران شریف و عزیز من. نامرد تر و پدرلعنت تر از ایرانی در دنیا کسی وجود ندارد. اگر کار ایرانی پیش خودت بند باشد، از خایه هایتان نیز بوسه میگیرد. صد هزار دفعه قربان و صدقه تان میشود. بندواز زن خود هم نیست. دروغگو تر از ایرانی من در دنیا ندیده ام.لطفآ به زبان چرب این دزد ها بازی نخورید. همینکه مطلب اش بر آورده شد و مثلآ اگر مطلب اش پول بود، همینکه پول تانرا از جیب تان کشید دیگر تمام اخلاقیاتش تغیر میکند و شما حیران میمانید که این نفر را چه شد که اینقدر تغیر نموده است. بعد از اینکه پول تانرا گرفت و خودش سواره و شما پیاده شدید، نا ممکن است پول تانرا از نزد شان دوباره پس بگیرید. برایتان عذر میکنم که هیچ چیز تان را بالای این دزدان اعتبار نکنید. البته که پاکستانی هم بسیار قلاب و پدر نالت است. مگر ایرانی سر هزار پاکستانی را خاریده است. من خاطرات بسیار خراب هموطنان بیچاره ام را از نزد این خبایث دارم.لطفآ بازی نخورید.

 • سلام یکی از بستگان من هم یکی از این فرمها را از کافی‌ نتی مقابل سفارت استرالیا در تهران خریده بود و از من خواست که در اینترنت جستجو کنم که چنین چیزی راست است یا نه‌ در این فرم آدرسی بود http://www.iran.embassy.gov.au/tran/home.html به‌‌ این نام بد نیست شما هم نگاهی بندازید. تشکر از زحمت شما در کابل پرس?

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس