صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > جایزه سالانه رسانه برای تغییر جهانی برای بصیر سیرت هنرمند و فعال حقوق بشر از (…)

جایزه سالانه رسانه برای تغییر جهانی برای بصیر سیرت هنرمند و فعال حقوق بشر از افغانستان!

کابل پرس خبری
يكشنبه 30 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

جایزه سالانه مدیا/ رسانه برای تغییر جهانی از سوی موسسه بین المللی تصویر و صدای امید امریکا (IVOH ) امسال به پنج فعال در عرصه حقوق بشر، رسانه و هنر داده شد.

در محفلی که در دهکده صلح نیویارک بتاریخ 30 سپتامبر 2012برگزار شده بود بیش از صد خبرنگار را از کشور های مختلف جهانی گردهم آمده بودند.

جایزه تصویر و صدای امید در بخش رسانه برای تغییر و حقوق بشر و عکاسی با گرایش حقوق بشری به بصیرسیرت از افغانستان داده شد و بصیرسیرت به حیث فعال حقوق بشر این جایزه را به نام دختر 16 ساله که توسط بنیادگرایان در ولسوالی جاغوری 100 دره زده شده بود نام گزاری و تقدیم کرد.

این جایزه در بخش رسانه برای تغییر و حقوق بشر به اریک نیکولاس از آلمان، اسونتا وگورا – کشور کینیا ، فوینتس کرولاا کشور چیلی و به تام بوریل افریقایی تبار امریکا نیز تعلق گرفت.

موسسه بین المللی تصویر و صدای امید برای تقویت جهانی رسانه ها در سال 1999 ایجاد شده و به زودترین فرصت به یکی از حامیان جدی رسانه ها در کشور های مختلف مبدل گردید و سال یکبار در کنفرانس که از سوی این نهاد برای تقدیر فعالین رسانه ای برگزار میشود، صدها نفر خبرنگار، فعالین حقوق بشر، هنر مند از کشور های مختلف جهان گردهم می آیند و در یک کنفرانس سه روزه جایزه های رسانه ای برای تغییر را به برندگان آن اعطا و در کنار آن گفتگوی جدی، سخنرانی ها، در رابطه با صلح جهانی، انکشاف استراتیژیک در جهانی سازی رسانه ای و شبکه های اجتماعی برگزار میشود.

بصیر سیرت برنده جایزه رسانه ای برای تغییر در بخش حقوق بشر ، در سال 1364 در ولسوالی مالستان ولایت غزنی به دنیا آمده است. سیرت بیش از ده سال در زمینه های فرهنگی، هنری، رسانه ای و حقوق بشری در افغانستان فعالیت های چشم گیری داشته و فعالیت هایش در عرصه های ذکر شده شهره ی همگان است. او یکی از جوان ترین و آوان گاردترین فیلم سازان و عکاسان افغانستان است که در این زمینه کارنامه ای درخشان دارد. سیرت همچنین به عنوان یک وبلاگ نویس حرفه ای، فعالیت های گسترده ای را در حوزه های آموزش رسانه ای و رشد و پرورش هنر و فرهنگ افغانستان داشته است. از مهمترین فعالیت های سیرت در این حوزه ها می توان به ایجاد وب سایت های "حقوق بشر در افغانستان" و "نمایشگاه دایمی عکس بصیرسیرت" و "چشم افغان" اشاره کرد.

بصیر سیرت فعالیت های هنری و فرهنگی را از سال های آواره گی اش در پاکستان، از "خوشنویسی قبرستان" آغاز کرد. و در سالهای قبل با دفتر سازمان ملل متحد کابل بحیث عکاس خبرنگار، موسسه جامعه بازبه حیث معاون ، مرکزفوتوژورنالیزم چشم سوم به حیث مدیر مسوول، موسسه رسانه های آزاد افغانستان "نی" به حیث استاد چند رسانه ای، دانشگاه کابل به حیث استاد و موسس دیپارتمنت عکاسی ایفای وظیفه نموده است.

او در عرصه عکاسی حضور فعالی داشته و نمایشگاه های عکاسی شخصی و گروهی بسیاری را هم با موضوعات گوناگون در داخل و خارج از افغانستان برگزار کرده است. از جمله این نمایشگاه ها می توان از نمایشگاه های "ضد جنگ" و "حقوق بشری" نام برد. او در این حوزه ها و بسیاری حوزه های دیگر، حضور گسترده و جسورانه ای داشته است.

از برجسته ترین فعالیت های او در زمینه های حقوق بشر، دفاع از آزادی بیان و اندیشه و ترویج مبانی و فرهنگ دموکراسی خواهی می توان به برگزاری هفته حقوق بشر با موضوعات آزادی بیان و جرایم جنگی در طول 2 سال اشاره کرد. هفته حقوق بشر با موضوع حقوق و آزادی های زنان، برای سومین سال متوالی، توسط او در کابل برگزار خواهد شد.

هنرمند توانا فیلم های زیادی را در افغانستان کارگردانی نموده و یا با کارگردانان مشهور و بین المللی همکاری داشته است و از بهترین کار های وی ، شبهای کاریکاتوریست، تا الفبا، صدای شهر فلو والفبای کولی در بخش داستانی کوتا، افغانستان کوچک، کوچه پرندگان خانه من است و زیرچشمان بودا از کارهای مستند میشه یاد کرد.

فیلم های افغانستان کوچک و کوچه پرندگان خانه من است در جشنواره های بین المللی به نمایش گزاشته شده اند و به زودی در جشنواره لایف زیک ، آرت داکومینتا اروپا و آسیاتیکا در روم ایتالیا در بخش مسابقه فیلم ها کوتا به نمایش گزاشته میشود.

در کنار این همه فعالیت های مهم و اساسی وی نوشته های زیادی را به نشر سپرده و سال های اول حکومت کرزای نوشته هایش در هفته نامه ها، مجلات و روزنامه های داخلی و خارجی به نشر سپرده شده است و گزارش های بی طرفانه اش مورد تحسین دوستان عرصه مطبوعات و جامعه هنری افغانستان قرار داشته است.

سالهای که این جوان به حیث فعال رسانه ای ایفای وظیفه نموده بار ها مورد حملات شوم دشمنان آزادی بیان و مردم افغانستان قرار گرفته و یکی از تجربیات تلخ این جوان اختطاف وی توسط طالبان در سال 2004 ولایت نورستان است وی که سالهای زیادی در عرصه جامعه مدنی، رسانه ها، حقوق بشر، هنر و فرهنگ کار کرده است بدون شک در حکومت داری و دموکراسی نقش ارزنده ای داشته و این فعالیت های خستگی ناپذیر وی را به دشمنان دشمنان افغانستان آشنا ساخته و باعث بروز اتفاقات سخت ویرانگر تروریستان قرار گرفته است و لت خوردن های که در تاریخ عکاسی افغانستان به بصیرسیرت مربوط میشود فراموش همکاران جامعه ای رسانه نمیشود و جای بسا خوشحالی است که از دم مرگ و صد خوشبختانه با زیرکی توانست از مرگ بگریزد و تا امروز فعالین رسانه ای افغانستان و جهان را یاری رساند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به اين برادر كرامى بصير جان سيرت اين افتخار بزرك را تبريك ميكويم.افرين برادر عزيز كه درخشش كردى و جايزه را كرفتى ما همه برتو افتخار ميكنيم.تو كل سر سبد ما هستى كرجه درين سبد جيز هاى كنديده و كرم خورده زياد است ولى يك كل زيباستى . قريب است كه انسانيت ما تحت سوال برود.اوازه ها در جهان است كه اين مردم به دموكراسى نميدانند وغيره و غيره.همان متل كه خر جه داند قدر حلوا و نبات. نى, برادر خر هم دموكراسى را ميداند. حيوان هم بر خورد انسانى را ميداند.
  ولى مانند تو و امسال تو اثبات ميكند كه نى ما ثابت ميسازيم كه ماهم مانند ديكرانيم و از ديكران كم نيستيم.صديق افغان ما هم ثابت ساخت كه يكانه فيلسوف زمان است.كفتا يكانه رهبر علم است درين جهان...اين ممكن است بلكه صد ,صد جنان

 • این دستاورد این جوان قابل قدر است. به امید موفقیت هر چه بیشتر این جوان

 • آقای کرزی پکول سر ! شهروندانی را که تو حقوق شهروندی شان را خیرات سری برادران انتحاریت کردی برای دولتت آبرو میخرد و سربلند میکند. حمید رحیمی با کمربند قهرمانی " روح آلله نیکپا با مدال المپیک" مسعود حسینی با جایزه عکاسی " (خانم دکتر سیما سمر با جایزه نوبل آلترناتیتو) و حالا هم جایزه بصیر جان سیرت....کرزی تو با آن پکولت خیجالت بکش که برادران انتحاریت را میخواهی از لیست سیاه بیرون آوری. امکان ندارد چون شخصی همانند . عبدالرحمن و ملا عمر حقانی و سایر حیوانات از جنین مادر در لیست سیاه انسانی افتخار آوردند.

 • برادر عزیز بصیر جان!
  موفقیت هایت را تبریک میگویم واقعا افتخار ملت افغان در سطح جهان هستی از اینکه نام مردم افغانستان را با عزت و ابرو بلند کردی جهان سپاس .

 • واه خداجان...!!!!
  آفای سیرت خیلی خوشحال شدم و ازصمیم قلب ای موفقیت بزرگ ره بری تو،فامیل محتمرمت وباالاخره به تمام انسانهای آزاده جهان تبریک میگم....
  آفرین به پشتکاروتلاشهای خستگی ناپذیرت!
  به امیدموفقیت های هرچه بیشترتان!
  فرید ازهند

 • صد آفرین جناب آقای سیرت نام افغان را به قلعه بلندبردی برایت آرزوی موفقیت هرچه بیشترازعمق قلبم می نمایم

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس