صفحه نخست > خبر و گزارش > طالبان چند تن از مردم هزاره را تیرباران کردند!

طالبان چند تن از مردم هزاره را تیرباران کردند!

کابل پرس خبری
شنبه 27 اكتبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: رسانه های خبری گزارش داده اند که روز گذشته، برابر با روز نخست عید قربان، طالبان با توقف یک بس در مسیر راه قندهار به کابل، مسافرانی را که هزاره بودند از بس پایین آورده و آنان را تیرباران کردند. طبق اظهارات مقامات امنیتی ولایت غزنی، آثار گلوله بر صورت و بدن این مسافران دیده می شود. خبرگزاری اسوشیتد پرس از قول یک مقام امنیتی گزارش کرده که تعداد کشته شدگان پنج تن بوده و همه ی آنها هزاره می باشند. برخی از رسانه های محلی از جمله خبرگزاری بخدی تعداد کشته شدگان را شش تن اعلام کرده اند. این نوع حملات بر مردم هزاره شباهت های بسیار به حملات گروه های تروریستی همچون طالبان و لشکر جنگهوی در شهر کویته ی پاکستان دارد. در این حملات نیز ده ها تن از مردم هزاره در مسیر راه توقف داده شده و تیرباران شدند.

این تعداد از مسافران مردم هزاره در مسیر قندهار- کابل در حالی توسط طالبان کشته شدند که روز گذشته نیز در حمله ی انتحاری همین گروه در شهر میمنه ی ولایت فاریاب، چهل تن کشته و بیش از پنجاه تن دیگر زخمی شدند.

طالبان یک گروه مسلح قومی ست که هدف اصلی آن حمله به منافع مردم غیر پشتون می باشد. این گروه از حمایت های بی دریغ تیم حاکم به رهبری کرزی برخوردار است و با سازمان های استخباراتی کشورهای منطقه و جهان ارتباط مستقیم دارد. تقریبا صد در صد ترکیب این گروه را پشتون ها تشکیل می دهند و این گروه آرمان خود را بر حاکمیت مطلق بر سراسر این سرزمین تعریف کرده است. در طول بیش از دو قرن حاکمیت پشتون ها، میلیون ها تن عمدتا غیر پشتون به صورت سیستماتیک قربانی جنایات مختلف شده اند.

حمله به مسافران مردم هزاره در شاهراه قندهار- کابل در حالی صورت می گیرد که هر از چند گاهی این گروه تمام مسیرهای مردم هزاره را در ولایت غزنی مسدود کرده و به قتل و غارت می پردازد. در جریان چند ماه گذشته نیز این گروه، مسیر راه کابل- بامیان را ناامن کرده و با توقف مسافران هزاره، پس از غارت، آنان را به قتل می رساند. در چند مورد نیز، چند تن از مسافران هزاره در همین مسیر بطور وحشیانه ای سر بریده شدند.

قتل ده ها تن در میمنه و غزنی در حالی روز گذشته صورت گرفت که پنجاه تن از اعضای این گروه مسلح قومی، توسط حکومت کرزی، به بهانه ی عید قربان آزاد شد.

تاکنون اعتراض های مدنی نسبت به این کشتارها هیچ نتیجه ای نداشته است و همکاری و همراهی کرزی و حلقه ی مافیایی وی بنا بر اشتراکات قومی با طالبان افزایش چشمگیر یافته است.

طالبان در زمان امارت خود، هزاران تن از مردم هزاره را در نقاط مختلف از جمله مزار شریف به قتل رسانده اند.

عکس هایی از جنایات طالبان در مسیر راه کابل بامیان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • لعنت بر این وحشیها. با وحشیهای اوغو زندگی نمیشود. وطندار سلاح بدست بگیر و دفاع کن قبل از اینکه بیشتر کشته ندهی.

 • زال برار: باید فوراً از خلیلی ومحقق به خواهیم که ارگ و پارلمان را رها نموده به کوه های هزارستان رفته و جنگ را علیه اوغو ها آغاز کنیم. اگر نیامدند اولاً با آنها تصفیه حساب کنیم.

  • من طرفدار نظريه برادر زال هستم اكر خليلى ارك را رها نمى كند حد اقل با حرف تند وجدى أش موضع كيرى قاطع اتخاذ كرده مانع اقدامات تخريب كارانه تيم كر زى براى رهائى اين قاتلين وطن داران ما جسارت كرده مانند جنرال فهيم كه جيلانى يويل را با سيلى از ارك جواب داد وحد اقل خليلى همت كند كه خرم وستانيكزى را با سيلى از ارك بكشدوفاروق وردك اين نماد أو غو كرى وترويجكر جهل وريا را از وزارت معارف برطرف كند در صورتيكه كه كر زى به خواستش جواب مثبت ندهد شرافتمندانه استعفى داده در كنار حاجى محمد محقق اين مرد بزرك ومبارز نستوه قرار كرفته به جبهه ملى در با احمد ضيا مسعود وجنرال دوستم براى براندازى حكومت فريب كار قبيله متحد كردد ودر غير ان مردم هزاره با اين سازش كار مزدور صفت كه شهرك حاجى نبى برادرش از دستش نرود وتقى فرزندش كر سى ديلوماتيك را از دست ندهد تصفيه حساب خوهد كرد زيرا دربرابر جنايت كوجى واينبارهم در مورد اين قتل فجيح خاموش نشستن ان براى جامعه هزاره قابل تحمل نيست . هزاره هاى مقيم لندن 

 • اقاي وحيد جان شما فتواي مستعجل صادر ميكنيد. تعادل را حفظ كنيد و باتعقل تصميم گيريد

 • Hazra also will have to pay for the crime they committed

 • به نظر بنده این حملات سازماندهی شده از طرف دشمنانی خارجی کشور ما و برای دامن زدن به مسائیل قومی راه اندازی میشود. و چون دولت آقای کرزی هم مزدوران آنها میباشد بنأ در برابر چنین حملات سکوت مرموزی دارند. آنها با زخمی شدن یک دختر پاکستانی پولهای هنگفت کمک و پیامهای همدردی صادر میکنند. اما با کشته شدن دها تن در کشور خود ما حتی پیام همدردی نمیدهند. تمامی اینها دال بر مزدور بودن آنها است.

 • کمک های روزافزون رژیم آخوندی ایران به گروه وحشی طالبان که آنها را قادر به آنجام همچو جنایات نابخشودنی نموده است یکبار دیگر چهره پلید اخوند های ایرانی و دشمنی آنها را با مردم هزاره برملا می نماید ،مرگ بر رژیم آخوندی که برای منافع خویش به گروه طالبان وحشی سلاح ارسال مینماید و مرگ بر مزدوران رژیم اخوندی ایران که جنایت های ایران علیه مردم هزاره را نادیده میگیرد. علی یاور

 • بمیرم به این جوانان عزیزما که هر روز یکی بعد دیگر قربانی وحشت و فاشیزم می شوند. لعنت و هزار لعنت به کثافت های خوآشام که روزهای عید را در میمنه و غزنی به شبهای سوگ تبدیل کردند. تمام وجودم می گیرید.
  و تشکر از سایت کابل پرس? که این جنایات را پرده پوشی نکرده و نمی کنند.

  آنلاین : http://nadia.fasel.blogspot.com

  • نادیه جان اشکت میریزد مگر به گمان بنده که حتمآ از همان جایت هم آب میریزد.
   لعنت بشما بیشرفان کور مغز متعصب که همه چیز را از دید تعصب و فاشیزم خود میبینید. کی ثبوت کرده که انتحاری میمنه یک پشتون بود؟؟؟
   مناطق شمال افغانستان پر تروریستان ازبک و چیچین و ایغور استند. طالب و انتحاری تنها پشتون نیست اگر است خیر این وحشیان که زیر نام طالب در بامیان ، جوزجان ، تخار ، فاریاب و غیره مناطق تسلیم میشوند و همه روزه در تلویزیون مولی (نه ملی) افغانستان نشان داده میشوند کیها استندد؟؟
   در مورد قتل هزاره ها باید گفت که کار خوب نشده. هرکس که این عمل فجیع را انجام داده مانند شمایان فاشیست ها گ و خورده اند. وبعضیها که جفنگ گفته اند که گویا خلیلی باید کسی را به سیلی بزنند و این کنند و آن کنند گفت که شما خلیلی را خیال کی کردی؟؟؟ اگر میتانست میکرد. لطفآ موقف خود را در جامعه بشناسید و با گلیم خود پایتانرا دراز کنید ورنه خیلی بد برایتان خاد شد
   خلیلی از ترس مردمانیکه نام گرفتین به صدای بلند حرف زده نمیتواند چی رسد به سیلی زدن کس
   سیدال

 • سلام عرض میدارم و،باید گفت که رهبران ملیت های غیر قبایل خاینین درجه یک در کشور بوده واند.تاکه مردم وملیت های بومی اعم از تاجیک ،هزاره واوزبیک جهت طرد ونابودی رهبران فاقد تحصیل ودانش ومزدوران رژیم قبیلوی کرزی اقدام انقلابی ننمایند ،اوغان ها در جهت نابودی ما ،دست باز داشته وباید هم داشته باشند.
  از نظرم خلیلی ،محقق ،دوستم ،عبدالله ،مارشال غول صفت فهیم را ملیت های باوقار "اوزبیک .هزاره وتاجیک"از وجودشان طرد نموده واین غولان عیاش را از طریق زور در زواله تاریخ روان نموده و در برابر وحشیان قرن 21 نیروی تازه ایجاد نموده ودر جهت بازگشت آزادی وآبروی تاریخی منسجم شده ومقاومت مردمی را تدابیر ببینند.
  ملیت های باهم برادر وبرابر "تاجیک ،هزاره واوزبیک"وقت آن فرا رسیده که دست به سلاح زده وبه انقلاب واقعی روی آوردإ
  یگانه راه برون رفت از حالت موجود مبارزه مسلحانه است وباید این مبارزه راآغاز نمود إ

 • با سلام خدمت علی یاور شما به نکته خوبی اشاره کرزدید که حکومت اخندی ایران طالبان را کمک میکند درست است مگر ایرا هم فراموش نکنیم که همین حالا شبکه های تللوزیونی رهبران قوم هزاره مارا هم سپورت میکنند مانند شبکه تمدن راه فردا کوثر نگاه نور که مربوط ربانی خبیس است ایران و پاکستان هیچ وقت نمیخواهند که در افغانستان صلح هم زیستسی اقوام در افغانستان شکل گیرد و تا این مزدوران وغلامان حلقه به گوش این دو کشور همسایه ما در اریکه قدرت باشند صلح و همزیستی در کشور ما غیر ممکن است و به یک نکته دیگر هم اشاره باید کرد که هر سال از مدار شدن رهبر ایران یعنی همان خمینی لعین در افغانستان توس بعضی از افراد نادان تجلیل میشود و این خودش یک در حقیقت خرافاتی است که توسط همین غلامان حلقه به گوش دولت ایران بر ملت مظلوم هزاره تحمیل میگردد با احترام ویس الکوزی

 • جا معه هزاره مقیم لندن سلام شما که خودتانرا روشنفکر قوم هزاره مشمارید من فکر نمیکنم که شما در کوهای هزارستان هم یک صنف را خوانده باشید شما به جای ترغیب کردن مردم خود به جنگ بر همدلی و همزیستی مردم را دعوت کنید هر روز در کشور ما صدها بیگناه کشته میشوند و ان هم پشتون تاجیک ازبک و یا هم هزاره فرقی نمیکند همه شان از همین اب خاک هستن و شما جامعه هزاره مقیم لندن شما بجای همچون نگاشته تای بی منتق بهتر است که در همان لندن مشغول قاب شستن سگ شستن باشید در افغانستان هر کسی به هر نوعی که جانهای خودرا از دست میدهند همه شان افغان استن پشتون تاجک ازبک هزاره هم ندارد جامعه هزاره مقیم لندن بی شعور بی منتق سگ شوی انگلیسها

  • بجواب الكو زى .
   جناب الكو زى از حق نكذر اين همه جنايت وواسكرت يوشيدن وقتل وغارت را غير از شما زيها كدام قوم ديكر هم انجام مى دهد ؟وثانيا اكر منصف باشئد شما مردم هميش توسط ياكستانى ها وخارجى ها درين كشور زوركيرى نموده ائيد از شاه شجاع تان كرفته تا عبدالرحمن سفاك ونادر غدار همه با كلب الدين وملا عمر توسط خارجى ها بالاى ما تحميل شده ايد واكر مرد هستيد بدون اين شوهران ننه تان بميان امده تا معلوم كنيم وما نه سك شوى هستيم ونه هم قاب شوى اين وظيفه اكثريت قاطع همين وزراى موجود قبيله خواه كر زى است وما مردم درهر جا كه هستيم از زحمت خود يا تكسى رانى داريم وياهم دكاندارى ، نان ورزق حلال خودرا بدست مى أوريم ولى شما سك شويان خارجى امروز بنام متخصص وكارفهم در اركانهاى دولتى جابجا شده از سه مرجع معاش ميكيرند وبرضد ديكر اقوام به نفع isiياكستان مصروف دوسيه وتوطيه خائنانه هستيد وهميش بخشى ازين خاك را فرومان ايد وديكؤ كدام حصه شما باقى هم نيست وحال اكر تاب داريد اين مسابقه را بدون خارجى براه مى أندازيم تا باشد كه خداوند كى را مى دهد درين كشور يا تجزيه وياهم يك جنك خونين نابود كننده زوركويى واشتلم حاكميت خواهى يك قوم ستمكر جاهل ومستبد بى انصاف ضرورت اشد است اكر شما در حاكميت باشئد از درون ارك به قباله دادن اين خاك مصروف هستيد وبهتر است همينكه در راه سرك به قتل مى رسيم وبايد در سنكر عليه شما حيله كران بى فرهنك واشكوا يوش شهادت را قبول كنيم ،. انجمن هزاره هاى مقيم لندن 

  • بجواب الكو زى .
   جناب الكو زى از حق نكذر اين همه جنايت وواسكرت يوشيدن وقتل وغارت را غير از شما زيها كدام قوم ديكر هم انجام مى دهد وثانيا اكر منصف باشئد شما مردم هميش توسط ياكستانى ها وخارجى ها درين كشور زوركيرى نموده ائيد از شاه شجاع تان كرفته تا عبدالرحمن سفاك ونادر غدار همه با كلب الدين وملا عمر توسط خارجى ها بالاى ما تحميل شده ايد واكر مرد هستيد بدون اين شوهران ننه تان بميان امده تا معلوم كنيم وما نه سك شوى هستيم ونه هم قاب شوى اين وظيفه اكثريت قاطع همين وزراى موجود قبيله خواه كر زى است وما مردم درهر جا كه هستيم از زحمت خود يا تكسى وياهم دكاندارى نان ورزق حلال خودرا بدست مى أوريم ولى شما سك شويان خارجى امروز بنام متخصص وكارفهم در اركانهاى دولتى جابجا شده از سه مرجع معاش ميكيرند وبرضد ديكر اقوام به نفع isiياكستان مصروف دوسيه وتوطيه خائنانه هستند وحال اكر تاب داريد اين مسابقه را بدون خارجى براه مى أندازيم تا باشد كه خداوند كى را مى دهد درين كشور يا تجزيه وياهم يك جنك خونين نابود كننده زوركويى واشتلم حاكميت خواهى يك قوم ستمكر جاهل ومستبد بى انصاف كردد ،. انجمن هزاره هاى مقيم لندن 

  • الکی زوی إچرا در مورد وحشی گری های قبایل ات یک حرف نزده و غیر اوغان را اوغان خطاب نموده وشامل جنایت خویشتن میسازی ؟ هزاره ،تاجیک ؛اوزبیک وسایر اقوام غیر قبایل "اوغان وپشتون" نبوده ونمیتوانند که باشند.وملیت های غیر قبایل مسلح وبسیچ شوید إإ مبارزه نظامی یگانه راه برون رفت از حالت دردناک کنونی است.

 • من که گفتم که رهبران هزاره ها (اگر این ها یعنی خلیلی و محقق رهبران هزاره ها باشد و دوستم رهبر ازبک ها و عبدالله و مسعود و امرالله رهبران تاجیک ها باشد)، باید ارگ و مقام ها و وزارت ها و پارلمان را ترک گفته و ومردم را مسلح کنند. در غیر آن مردم خود متحد شده و رهبران خبیث خودرا محوه کنند. ایطور نمیشه که در مجالس کرزی، مهمانی هایش، در مقام های که برایشان داده شده باشد، لم دهند و باز هم رهبر ما باشند.
  آقای قویاش اتحاد تاجیک ها و ارزبک ها هم خواسته که خوب گپ است. اما از قویاش هم باید پرسید که بالاخره با یک دوجین جانوری که ادعای رهبری تاجیک و ازبک ها دارند میشود به جنگ قبیله رفت؟
  برادران: اگر پشتون ها در جمع دشمن ما اند، با رهبران ما که سر در اخور آنها دارند چه باید کرد؟ اگر آنها مارا دربدل پول، مقام منزلت... می فروشند و ماهم احمقانه آنها را رهبر ان بزرگ بگوییم، بهتر است که خودرا لعن کنیم واگر پشتون در کل دشمن ما نیستند بلکه کرزی، وردک، خرم، احدی...دشمنان اند، اینرا بدانیم که همان قدر هم خلیلی، محقق، مسعود، امرالله ، دوستم و سایر چنایت کاران هم دشمن ما اند. به گفته بشر دوست که امریکا هم به طالب پول میدهد، هم به کرزی و هم به فهیم و خلیلی و محقق و دوستم...

  • وحيد جان عزيزه !
   شما هذيان كونه حرف مى زنيد وتمام رهبران را مذمت نكنيد وصرف همانهائيكه در برابر حوادث خودرا بكوجه حسن جب زده است قابل ملامتى است ولى رهبرانيكه در حكومت نيست در مقابل حاكميت قبيله صف ارائى كرده اند مانند احمد ضياه مسعود جنرال دوستم داكتر عبدالله محقق امرالله صالح اين ها همه همين أكنون دريك سنكر داغ مبارزه عليه قبيله قرار دارند مارشال فهيم خليلى سيد منصور أينها ملت را فروختند از كر زى يول كرفتند ودر برابر حوادث خودرا خائينانه خاموش كرفته اند كه بايد ملت عليه اين مزدوران قبيله وكاسه ليسان ضعيف النفس فرومايه عصر حاضر بسيج كردند ونخست انهارا به كيفر شان رسانده وسيس صفوف خودرا عليه قبيله فشرده ساخته اين قوم جاهل وإنسان كش را به زور وأدار به اطاعت سأخت زيرا تاريخ ثابت كرده است در جائيكه اين قوم اقليت اند نهايت فرمان يذير اند ولى روزى دست خودرا يافتند حادثه خون ريز قزل آباد مزار شريف سمنكان كيان بغلان شمالى ويكاولنك وكابل را تداعى كرده به نسل كشى دست مى زند وحوادث تازه ميمنه ومسير راه غز نى كابل را به كرات تكرار مى كنند ولهذا بى تفاوت بودن با جنين قضايا خدمت كذارى به قبيله است كه حساب اين سه فرد منزلت خواه خبيث دون همت جداً از مليت است ولى احمد ضيا مسعود جنرال دوستم داكتر عبدالله محقق امرالله صالح رهبران خرد مند جامعه اند كه مردم بالاى شان اعتماد دارند زيرا لشكر بدون فرمان دار نظامى وسياسى دست به خود كشى مى زند وكار بجائى نخواهد كشيد ودرين راستا مواظب وهوشيار بايد بود . انجمن هزاره هاى مقيم لندن 

 • گو میخورید که در ارتباط به شخصیت های همه پشتون کشور حرف های پوچ میزنید.......!!!
  اخندی ایران طالبان را کمک میکند درست است..........!!!
  خليلى ارك را رها نمى كند و حاجى محمد محقق جبهه ملى یا در بار احمد ضيا مسعود رها نمى كند ....!!!
  اینرا بدانیم که همان قدر طالبان هم خلیلی، محقق، مسعود، امرالله ، دوستم و سایر جنایت کاران هم دشمن شما اند.....!!
  0784035745
  0706818782
  0782109652
  0786611240
  0780031128
  (( شکرا له رحمانزی )) کابل پوهنتون د ژورناليزم محصل

  • بجواب رحمان زى .كوه تمام قبيله ات خورد وهمين حالا با وأسمرا خود در ميمنه ومسير راه كابل غزنى كوه كل عالم را تمام زيها ووقبيله وحشى خون خوار خوردند وشما نيز از همان نسل منافق ومردار قرن هستيد . 

  • شکر الله رحمن زی : خودیت یکبار دیگر نشان دادی که خر و غول احمق هستی !
   نعلت خدا و رسول بتمام قوم شما : چرا که شما قوم انسان نمی شوید.
   یک شعر برای شما ترتیب نموده ام امد که خوشت بیایه!
   بنی ادم اعضای یک دیگر اند ؛
   ولی قوم بشتون از جنس خراند؛
   چو قوم بشتون بجا اوراند انتحار
   دیگر قوم ها را نمانند قرار .

 • انجمن هزاره های مقیم لندن( البته این نام را نویسنده بالای خودش گذاشته که انجمن وجود خارجی نه دارد): خدمت تان عرض کنم که هذیان گویی کسی میکند که واقیت ها را نا دیده بنگرد. همین اکنون دوستم معاون کرزی در امور نظامی است. محقق هم وکیل و در هر مجلس کرزی و مهمانی و تصمیم گیری کرزی شامل است. عبدالله و امر الله نیز اگر فردا معاون و یا وزیر انتخاب شوند ما وشمارا به دو توت سیاه می فروشند. مسعود هم بسته یک دوره در خدمت کرزی قرار داشت و زمانیکه فهیم در اپوزیسیون با محقق و دوستم وغیره بود اکنون فقط جای فهیم را در دوره گذشته مسعود گرفته. ایا محقق دوبار هزاره ها را به سیاف و چند بار به کرزی نه فروخت؟ اگر فردا امریکا به عوض کرزی مثلاً فهیم را به قدرت نشاند همین محقق ها هزاره را به فهیم می فروشند اما بسیار ارزان فقط در بدل یک دو وزیر در کابینه و یا چند وکیل در پارلمان. یقین داشته باشید همان سانیکه در گذشته هزاره جات را به طالبان فروختند فردا دوباره به طالبان خواهند فروخت و ما می مانیم و به مانند مگس به سرزدن

  • بجواب وحيد نام ،
   ثابت كه دلسوزى دايه مهربان نسبت بمادر را داريد واصلا شما نيز از جمله همان نسل قبيله انسان كش هستيد كه ديده نداريد جميعت هزاراكان در انكلستان را ناديده مى كيريد وهريك ازين رهبران مليت هارا به شكلى از اشكال متهم ساختيد محقق يك شخصيتى است كه در سه دهه كشور يك جانب قضيه افغانستان بوده در سنكر هاى شهر مزار شريف يكجا با ستر جنرال عبدالرشيد دوستم قهرمان ملى مشور از حريم بلخ بامى ومزار مولا على ع سينه شانرا سير مطميئن قرار داد ودر بلخابها حماسه افريد وبه هنين شكل احمد ضيا مسعود وداكتر عبدالله وامرالله صالح وارث احمد شاه مسعود قهرمان ملى كشور اند ودشمنى شما با هريك نمايندكى از از ارتباط خودت با جامعه جنك افروز انسان كش است كه ملا فريب عمال قبيله را نمى خورد . انجمن هزاره هاى لندن

  • ﺟﻨﺎﺏ ﻭﺣﻴﺪ ﻧﺎﻡ ﻧﺨﺴﺖ اﻣﻼﻭاﻧﺸﺎﻩ ﺧﻮﺩﺭا ﺗﺼﺤﻴﺦ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﺳﻮاﺩ ﻛﺎﻓﻲ ﻓﺮاﻛﻴﺮﻳﺪ ﻭﺳﻴﺲ اﻗﺪاﻡ ﺑﻪ ﺑﺤﺚ ﻫﺎﻱ ﺳﻴﺎﺳﻲ ﻛﻨﻴﺪ ﻭﺑﺎ اﻳﻦ ﻻﻃﺎﻳﻼﺕ ﺧﻮﺩ ﺳﺒﺐ ﺻﻴﺎﻩ ﻭﻗﺖ ﻣﻴﺪﻳﺎ ﻛﻪ ﺧﻴﻠﻲ اﺭﺯﺵ ﺩاﺭﺩ ﻧﻜﺭﺩﻳﺪ ﻟﻂﻔﺎ .اﺣﻤﺪﻱ

 • خطاب به هزاره ها!
  مشکل هزاره ها درقدم نخست مشکل فرهنگی -تاریخی -اجتماعی وروانی است.

  • هزاره ها باید روی شخصیت ملی -تاریخی خود تمرکزنمایند,به این معنی که ازلحاظ ملی هویت خودراتعریف نمایندکه هزاره کیست وچیست: هزاره شعیه,هزاره سنی وهزاره اسمعیلیه .آیا همه آنها هزاره اند ویا فقط مذهب هویت بخش هزاره است ؟
  • هزاره وتاریخ آنرا باید تعریف نمایند ,هزاره درتاریخ ودرمسیر تاریخ دستخوش چه تحولات ودگرگونی شده ,چرا وچگونه؟
  • مهم ترازهمه هزاره تعریف ازمناسبات اش راباسادات ارایه دهد که درتمامی تاریخ ,فرهنگ ,هویت ,شخصیت,موجودیت وعدم موجودیت اوراتحت تاثیر عمیق وجدی خود داشته.
  • هزاره ازمناسبات اش با مردمان قزلباش,بیات و...تعریف روشن تاریخی ارایه دهد ,که قرنها ابهام حل ناشدنی آنانرا پوشیده است.
  • مهمترین بخش از حیات هزاره ,تعریف هویت نژادی -ملی او دررابطه به مذهب است که هزاره باید روشن نماید : آیا اواول هزاره است وبعد شعیه ویاسنی ویااسمعیلیه ویااینکه اودرقدم اول شعیه ,سنی ویا اسمعیلیه است وبعد هزاره .این تعریف شاید برای انسان هزاره یک امر ناشدنی وناممکن باشد ولی همین نقطه است که مسله بود ونبود هزاره بسته به آن است.
   توجه نماید:
   زمانیکه میگویم پشتون ,درذهن وتصور ما پشتون مطرح است به عنوان یک هویت قومی.
   زمانیکه میگویم تاجک ,منظور وبرداشت ما یک هویت قومی است یعنی تاجک.
   زمانیکه میگویم ازبیک,درذهن ما یک واحد قومی نقش میگیرد ,یعنی ازبیک.
   دررابطه به هیچ یکی ازاقوام فوق تعلقیت مذهبی شان به ذهن متبادرنمیشود واگر هم شود زمان میبرد وتفکر وتامل .
   ولی:
   آن گاهیکه میگویم ومیگویند هزاره ,خود اگاه وناخوداگاه تصوریک هویت مذهبی ذهن مارااحاطه میکند ,یعنی شعیه!
   هزاره باید تعریف تازه ,تاریخی وتابوشکن ازهویت ملی ومذهبی خود ارایه دهد وازاین جاست که تاریخ تازه هزاره رقم میخورد,شاید هزاره بتواند چرخش درتاریخش ایجادنماید وشاید شهامت تاریخی وبلوغ فرهنگی اودران سطح نباشد که زنجیر تباه کننده قرون اش رابشکند وتا این زنجیر دست وپاگیر راباخودبکشد دشواراست تصور نمود که درجایگه لازم خود تکیه زند.اشتباه نشودکه من پیشنهاد نفی مذهب رادارم طرح میدهم ,هرگز چنین نیست ,ما هزاره ها میتوانیم مسلمانان متدین باحفظ وحرمت کامل مذاهب مان(تشیع,تسنن واسمعیلی)باشیم باهمه عشق وعلاقه وصمیمت مان ولی نباید مذهب خنثی گر ومسخ کننده خودما یعنی هزاره بودن ماباشد .وقتیکه گفته میشود هزاره مانند همه اقوام وواحد های اتنیکی -نژادی دیگر (چه درافغانستان وچه درهمه دنیا)هزاره درذهن نقش گیرد وهزاره باتاریخ وهویت اش به تصویراید .بدون شک این یک امرتاریخی است که پروسه فرهنگ سازی اش هم میتوان نامید ولی ما دیریازود به این پروسه فرهنگ سازی نیازداریم .فکر کنم راه هزاره ازاین وادی میگذرد دیگر راهی درافق هزاره دیده نمیشود.
   واین پروسه است که هزاره راازرهگذر روانی دریک مرحله دیگری قرارمیدهد ,دریک حالت برد وتوانمندی همیشگی!
   ممنون
 • با سلام جامعه هزاره مقیم لندن شما در باره کسب کار تان در لندن بلغور فرمودید که جامعه شما در لندن یا تاکسی رانی ویا دوکانداری مشغول هستید شما کسب پدری خودرا فراموش کردید جامعه هزاره مقیم لندن بهتر است که من برای تان یاداوری کنم و همین حالا ما هم در مندوی شاهد ان هستیم و در ارتباط بر کرزی ریس جمهوری اسلامی افغانستان و یا اعضای کابینه ان شما گفتید که قوم بزرگ پشتون تابعداری از پاکستان میکند ولی یک نظر بر همان رهبران خود جامعه هزاره هم بیندازید که فرمان از که میبرد من به شما یاداوری میکنم که شما مشغول سگ شستن هستید وقت کردید یک نگاه به این نوشتها بیندازید جامعه هزاره مقیم لندن رهبران به گفته شما جامعه هزاره از کسی فرمان برداری میکند که ان شخص در تمام ان مدت حکمروانی خود به قوم شما به چشم عقیر میبیند ولی از رهبران منفور شما علیه خود تان کار میگیرد منظورم اقای خامنه ای رهبر ایران هست و حالا من قضاوترا بر تحصیل کرده های ملت هزاره میسپارم نه بر جامعه سگ شوی قاب شوی لندن و نظر شما قاب شویان هم مهم نیست که چی نظر ابلعه انه و قوم پرستانه دارید از دست همین شما ابلعه ها است که قوم هزاره به چشم عقیر دیده میشوند و این هم واقعیت نه یاوه گویی جامعه ابله مقیم لندن ببخشید جامعه سگ و قاب شوی مقیم لندن با احترم الکوزی

 • باز هم سلام بر جامعه سگ شوی مقیم لندن شما بر محقق زرداد صفت لقب قهرمان دادید جای شرم است برای تان محقق را تمام اقوام افغانستان میشناسد هزاره و غیر هزاره محقق همان درنده ای است که به دستور باداران ایرانی خود در سر مردم روغن داغ میریخت وسینه های زنان را میبرید به همچین شخص درنده وحشی شما جامعه درنده صفت لقب قهرمانی میدهید لعنت خدا بر شما شیطان صفتان با همچنین رهبر خون اشام تان که چهرهش هم از دنیا گشته و شما هم جامعه شیطان صفت سگ شوی مقیم لندن در این جرایم این ادم سگ صفت باید شریک باشید بعد از مظالم تان به لندن رو ی به سگ شوی کردید بر مظالم حکمتیار اشاره کرده میتوانید قتل عام افشار را به یاد دارید و لی جنایات این ادم خبیث را فراموش کردید جامعه سگ صفت مفیم در لندن جای شرم است برای تان و همچنین یاداور شوم که من از هیچ حزبی و یا اورگان دولتی پشتیبانی نمیکنم و وابسته به هیچ از این احزاب هم نیستم جامعه سگ صفت مقیم در لندن واقعا که خجالت بکشید سگ صفتان جامعه مقیم در لندن

  • اﻟﻜﻮﺯﻳﻬﺎﻱ ﺑﻲ ﻓﺮﻫﻨﻚ ﻛﺎﺳﻪ ﻟﻴﺴﺎﻥ اﺱ.ا ﭘﺎﻛﺴﺘﺎﻥ اﻧﺠﺎ ﭘﺸﺘﻮﻥ ﺳﻚ ﺷﻮﻱ اﺳﺖ اﻧﺟﺎ ﺟﻨﺎﻳﺖ اﺳﺖ اﻧﺠﺎ ﺑﺮﺑﺮﻳﺖ اﺳﺖ ﻭاﻧﺠﺎ ﺧﻴﺮﻩ ﺳﺮﻱ ﻭاﻧﺠﺎ ﺧﻮﻥ اﺳﺖ ﻭﺳﺘﻢ ﻛﺸﺘﻦ اﺳﺖ ﻭﺑﺴﺘﻦ ﺯﻭﺭﻛﻮﻳﻲ اﺳﺖ ﻭﻗﻠﺪﻭﺭﻱ ﻣﺮﻙ ﺑﺮ اﻳﻦ ﻗﺒﻴﻠﻪ ﺑﻲ ﻓﺮﻫﻨﻚ اﺣﻤﺪﻱ

 • أقاى مير هزار سلام من يك بحث را در مورد جنايات وقتل عام هزاركان توسط سلطان مسعود غزنوى وكرويدن اين مردم به جبر به سنت حنيفى به ادعاى تاريخ بهقى نوشتم ولى متاسفانه از نشر باز مانده است اميد عطف نموده به نشر ان هدايت مجدد صادر كرده ممنون سأزيد.با احترام انجمن هزاره هاى مقيم لندن

 • هر کسی که انسان های بيگناه را ميکشد اشتباء است حتی مزاری که اسنان ها را در داخل کانيتنر ميکرد، به سر شان ميخ ميکوبيد...... لعنت خداوند بر ظالمان از هر قوم ونژاده که هستند. در بين هر قوم و ملت انسان های پليد و پست وجود دارد. برادران از هر قومی که هستيم مسلمانيم و دشمن کفار اين آدم کشی ها کار دشمنان اسلام است به کدام قوم و ملتی ربطی ندارد. خداوند روح تمام شهدای مسلمانان را شاى بگرداند و دشمانان مارا روی سياه کند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس