صفحه نخست > خبر و گزارش > پرسش بازماندگان قربانیان میمنه که کرزی به آن پاسخ نداد: چرا تروریست ها را (…)

پرسش بازماندگان قربانیان میمنه که کرزی به آن پاسخ نداد: چرا تروریست ها را آزاد می کنی؟

کابل پرس خبری
يكشنبه 28 اكتبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: دو روز پس از کشته شدن 40 تن و زخمی شدن 50 تن در شهر میمنه و نیز سر بریده شدن 5 تن از مردم هزاره در غزنی توسط طالبان، حامد کرزی در اقدامی نمایشی امروز به شهر میمنه ی ولایت فاریاب رفت تا با قربانیان حمله ی تروریستی گروه قومی طالبان دیدار داشته باشد. طبق گزارشی که آقای نقیب الله فایق وکیل مردم در پارلمان در صفحه ی فیسبوک خود نوشته است، کرزی به پرسش مردم و قربانیان مبنی بر آزاد کردن تروریست ها پاسخی نداد.

در چند سال حکومت حامد کرزی هزاران تن از تروریست های طالب، بنا بر اشتراکات قومی آنان با حامد کرزی، از زندان ها آزاد شده و به بهانه هایی همچون پیوستن به صلح، مبالغ هنگفت دریافت کرده اند. در این سال های همچنین هزاران تروریست طالب بخش های مختلف امنیتی کشور جابجا شده اند. آنچه امروز مردم بصورت واضح دریافته اند، همکاری تنگاتنگ و نزدیک حامد کرزی و تیم وی با گروه های تروریست همچون طالبان می باشد.

گزارش آقای فایق را در اینجا می توانید بخوانید:

حامدكرزی و قربانيان فارياب !

صبح زود همه ي جاده هاي شهرميمنه مسدود بود ، مردم حق داخل شدن به شهرراازكمربندها نداشتند ، تردد درشهرممنوع بود ، تعدادي ازمردم به اساس سهميه ازولسوالي ها ونواحي شهردراين مجلس دعوت شده بودند ، زنان نيزشامل لست بودند ، دعوت شده ها ساعت هفت صبح جهت تلاشي ومعاينه به محل اولي فراخوانده شده بودند ، مجلس درتالارمقام ولايت درنظرگرفته شده بود ، همه ي تدابير ازجانب تيم امنيتي رييس جمهوراداره ميشد ، سرانجام پس ازساعت ها انتظاري رييس جمهورواردشهرميمنه شد .

بلافاصله مجلس آغازيافت ، فضاي مجلس پرازغم واندوه بود ، مردم به سوگ نشسته بودند ، بازمانده گان قربانيان حادثه ( مادران ، اطفال وپدران ) درمجلس حضورداشتند ، رييس جمهورصحبت هايش راطبق معمول ازتسليت گويي آغازنموده افزود كه حالا حكومتش بهترشده زيرا وزراي امنيتي بعدازوقوع حادثه فارياب دفعتاً تيلفون وي راجواب دادند وجزعيات ارايه نمودند ، شايدهدف رييس جمهوراين باشد كه وزراي فعلي امنيتي درروزهاي عيد دركشوربودند وبه مثل گذشته درسفرنبودند ، جزاين دليل ديگري براي بهتربودن اين حكومت ديده نميشود .

درجريان صحبت هاي رييس جمهورصداي گريه دختري كه دوسال عمرداشت بلند شد ومانع دوام سخنراني وي شد ، رييس جمهورگفت شايد طفلك آب بخواهدكه گريان دارد ، نزديكان اين دخترك باصداي بلند گفتند ، ني كرزي. صاحب اين طفل ازشماآب نميخواهد ، اين طفل دراين حادثه پدرخودرا ازدست داده وازشماپدرش راميخواهد .

اين جمله فضاي مجلس راتغيرداد وهمه به گريه افتادند وصداي ناله ده ها بازمانده شهيد ازتالاربلند شد ، چنان گويي كه محشري برپا شد ، باديدن همچوصحنه تراژيدي هرانسان اشك ميريخت ، رييس جمهورتعدادي ازاطفال راكه فرزندان شهدا بودند به استيژ خواست وهمان دخترك رابه آغوش گرفت ، دخترك آغوش پدرش راازدست داده بود ، آيا رييس جمهورگاهي تصوركرده كه اگر روزي ميرويس آغوش پدرش راازدست بدهد ، براي ميرويس چقدردردآوراست آيا قابل تحمل است ؟

دراين زمان يكي ازاطفال كه بيشترازده سال سن نداشت ازرييس جمهورخواست تا لحظه ي صحبت نمايد واوكوتاه چنين گفت !

( ازفاميل ما خورد وبزرگ شش نفردراين حادثه شهيدشدند ، حالا من نان آورخانه باشم ، به حال مادرم برسم ويا درس بخوانم اين راشماجواب بدهيد ؟ )

حاضرين بيشترمتاثرشدند .

مردم ازميانه هاي تالارنيزبرخواستند وچيزهاي رادرمورد رهاشدن جنايتكاران وبي توجهي حكومت بيان نمودند ، رييس جمهورديگرنتوانست به صحبت هايش ادامه بدهد وبا دعاييه توسط رييس شوراي عالي علماوشهراني صاحب مجلس راخاتمه داد .

مردم فارياب انتظارداشتند كه رييس جمهور درمورد امنيت شان چيزهاي راوعده بدهد وازاقداماتي حرف بزند ، ولي كرزي چيزي براي گفتن نداشت وبا موضوعات امنيتي تماس نگرفت .

حالا معلوم نيست كه وضع امنيتي بهبود ميابد وچگونه بهبودي وياهم ما هرروزشاهد حملات بيشتربرادران رييس جمهور درفارياب خواهيم بود ؟

سوالي است كه جواب آن نيازي به زمان ندارد .

بیش از 40 کشته و 50 زخمی؛ عکس هایی از جنایت پشتون های طالب در میمنه

جنایت در فاریاب در حالی صورت گرفته که امروز بار دیگر حکومت کرزی 50 طالب پشتون را به بهانه ی عید قربان از زندان آزاد کرد.

جمعه 26 اكتبر 2012, کاری از افغانستان به روایت عکس


طالبان چند تن از مردم هزاره را تیرباران کردند!

شنبه 27 اكتبر 2012, نویسنده: کابل پرس خبری


کودک انتحاری که از سوی کرزی رها شده بود، با مواد انتحاری بازداشت شد!
تاکنون هزاران تن از تروریست های طالب بنا به وابستگی های قومی کرزی از زندان آزاد شده اند و پس از آزادی به صفوف طالبان بازگشته اند.
يكشنبه 12 فوريه 2012

کابل پرس?: نیروهای امنیتی از بازداشت پنج طالب پشتون به شمول دو کودک خبر دادند که یکی از آنان کودکی ست که چندی پیش از سوی کرزی رها شده بود. تاکنون هزاران تن از تروریست های طالب بنا به وابستگی های قومی کرزی از زندان آزاد شده اند و پس از آزادی به صفوف طالبان بازگشته اند. استفاده از کودکان توسط طالبان در جنگ، یکی از جنایت های آشکار این گروه می باشد. طالبان که از حمایت وسیع در جنوب و شرق افغانستان برخوردارند، مکاتب را به آتش کشیده، دانش آموزان را از رفتن به مکاتب منع کرده و در عوض به غیر انسانی ترین شیوه، برای انجام جنایت استفاده می کنند.

در چند دهه اخیر پشتون ها از امکانات خوب دولتی برای تحصیل در جامعه غرب برخوردار بوده اند، امتیازی که تاکنون برای غیر پشتون ها محدود و یا ممنوع بوده است. با وجود این متاسفانه بیشتر این تحصیل کردگان بجای آغاز یک جنبش روشنگری و بیداری در جامعه پشتون و ترویج مفاهیمی مانند دموکراسی و حقوق بشر از محیط خانواده تا جامعه بزرگتر، به طرفداران سرسخت طالبان و حاکمیت استبدادی قبیله تبدیل شده اند که آینده جامعه پشتون و به تبعت آن غیر پشتون ها را همچنان در مرز خطر نگه می دارد.

متاسفانه ذکر این واقعیت که طالبانیسم و پشتونیسم با هم پیوند عمیق دارد و همراه با مواد مخدر به هیولایی درنده در افغانستان تبدیل شده، برای بسیاری غیر قابل تحمل است و کوشش می کنند واقعیت را با برچسب هایی چون مخالفت با منافع ملی (منافع ملی که تاکنون هیچ شکل و شمایلش دیده نشده)، قوم گرایی و..نادیده بگیرند. تا زمانی که واقعیت را نپذیریم، هیچ قدمی برای حل مشکلات بر نخواهیم داشت.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • انجا جای مداری بازی نبود بل باید کمی تاثر نشان داده میشد و همدردی صورت میگرفت.

 • اینبار سرنگونی دولت از فاریاب باید اغاز گردد مردم باید هر چه زود تر بر ضد این نظام فاسد به پا خیزند. پس تا دیر نشده امروز در روز سه مردگان مان قیام را شروع مینماییم.

 • متاسفانه ذکر این واقعیت که طالبانیسم و پشتونیسم با هم پیوند عمیق دارد و همراه با مواد مخدر به هیولایی درنده در افغانستان تبدیل شده، برای بسیاری غیر قابل تحمل است و کوشش می کنند واقعیت را با برچسب هایی چون مخالفت با منافع ملی (منافع ملی که تاکنون هیچ شکل و شمایلش دیده نشده)، قوم گرایی و..نادیده بگیرند. تا زمانی که واقعیت را نپذیریم، هیچ قدمی برای حل مشکلات بر نخواهیم داشت.

 • در چند دهه اخیر پشتون ها از امکانات خوب دولتی برای تحصیل در جامعه غرب برخوردار بوده اند، امتیازی که تاکنون برای غیر پشتون ها محدود و یا ممنوع بوده است. با وجود این متاسفانه بیشتر این تحصیل کردگان بجای آغاز یک جنبش روشنگری و بیداری در جامعه پشتون و ترویج مفاهیمی مانند دموکراسی و حقوق بشر از محیط خانواده تا جامعه بزرگتر، به طرفداران سرسخت طالبان و حاکمیت استبدادی قبیله تبدیل شده اند که آینده جامعه پشتون و به تبعت آن غیر پشتون ها را همچنان در مرز خطر نگه می دارد.

 • این مداری و نوکر امریکا از طفلیکه پدرش را برادران ناراضی این کثیف از او گرفتند، سؤاستفاده کرد. من اگر به جای وابستگان این طفل میبوم، هرگز نمیگذاشتم، که این وطنفروش طفلم را در آغوش کثیف خود میگرفت. من تعجب میکنم، که مردم عذادار این مجلس، سخنرانی او را به کلی برهم نزدند و این نوکر را از تالار بیرون نیانداختند. این بهترین موقع بود، که مردم نفرت شانرا بروی این روسپی سیاسی تُف میکردند.
  ای وای، ما مردم بیچاره تا چه اندازه مظلوم واقع شده ایم.

 • نخیر نادر جان،
  به این آسانی از شر این غداد سرطانی خلاص نمیشوی. این جناب کرزی تنها نوک کوه است.
  تا قوم پشتون یک دسته از خود انتقاد نکند و راه حلی پیدا نکند، مردم میمنه چرا بدون دلیل دست به کشتن کسی بزنند؟!
  تنها راه نجات از این مریضی، تنها خود این قوم است. یک دکتر مشکل مریض را با خود شخص مریض میتواند حل کند. مشکل را باید از ریشه آن حل کنیم و تا مریض همکاری نکند به نتیجه نخواهیم رسید. پس با کشتن کرزی تنها مُسکن به بیمار میدهیم و درد را برای مدتی ناپدید میکنیم.
  شما اگر داکتر هستید، میتوانید به تشخیص بیماری بپردازید. به غیر از آن باید سریعتر داکتری را پیدا کنید که زبان بیمار را بفهمد.
  من عقیده دارم که در این قوم داکتر هست و میداند که درد از کجا سرچشمه دارد، اما از ترس صدایش را نمیکشد. بروید و این طور آدمها را پیدا کنید و جرات بدهید. ما نیز تا توان باشد کمکتان میکنیم.
  وسلام

 • آقای مه،
  من نه آدم کُش هستم، نه کسی را به آدم کُشی تشویق کرده ام.
  این کار را به افرادی مانند خودت واگذار میشوم، زیرا خودت درین کار حتماّ تجربه داری.

 • آقای نادر
  ببین شما منظور مرا نفهمیدی، پس برادرانِ ناراضیِ آدم کشتان چگونه بفهمند؟
  باز میگویم که تا وقتی خودِ قومتان راهی از این بحران پیدا نکرده است ،دیگر اقوام را آن وحشیها نخواهند فهمید.
  اگر کشتن آسان میبود، شاید مثل عبدارحمان کاکایت و دیگر کاکاها و برادرهایتان از سر مردم مناره جور میکردم و هنگام سر بریدن ا... اکبر فریاد میزدم. یا مواد مخدر میفروختم. برو شکایت را پیش برادرانت کن که از این وحشی ها پشتیبانی میکنند، تا شاید سر عقل بیایند و دوایی پیدا کنند.خودتان نسخهٔ دیگری دارید؟
  وسلام

 • آقای مه،
  نه من به نمایندگی کدام قوم اینجا پیام میگذارم، نه ترا بحیث نماینده کدام قوم شریف افغانستان می پذیرم.
  همه ای ما فقط و فقط نظریات شخصی خود را بیان میکنیم. و این نظریات ما یا تخم خصومت بذر میکند، یا نهال دوستی مینشاند. فرق بین من و اشخاص مانند خودت درین است، که خوشبختانه من مقابل وایروس قومگرائی مسؤن ام، اما انسانهای مانند خودت با این وایروس خطرناک مبتلأ شده اید.

 • هشتاد در صد پشتون جاهل محض است تا این وحشیها باشد عربستان و پاکستان در نمیماند خدا یا این هارا ادم بسازد یا اینکه اینها را از روی زمین مثل قرن دایناسورا محو بسازد .

 • آقای قیس،
  تا حال که در افغانستان سرشماری نشده است. شما به اساس کدام نظرسنجی مستند به این هشتاد در صد دسترسی پیدا کردید؟
  در ضمن از خودت بپرس، که خودت در کجا قرار داری. آیا خودت نیز یک انسان قومگرأ نیستی؟

 • این سوال همه مردم افغانستان است .
  کرزی چرا تروریستان و آدمکشان را آزاد می کند؟
  کرزی چرا برای طالبان جاسوسی می کند؟
  نفرهای کرزی چرا نیروهای اردوی ملی را ازپشت می زنند؟
  کرزی چه حقی دارد که قاتلین صدها نفر مرد و زن بی گناه را فوج فوج از زندان آزاد می کند که
  دوباره به جنایتها و آدمکشیهای شان ادامه بدهند؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس