صفحه نخست > دیدگاه > وقتیکه خود انگلیس دراقلیت قرار بگیرد

وقتیکه خود انگلیس دراقلیت قرار بگیرد

پرویز "بهمن"
يكشنبه 4 نوامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

قبلا انگلیسها وحالا سیاست مداران پاکستان همیشه این مطلب را به جهانیان گوشزد کرده اند که پشتونها یک اکثریت قومی بلامنازع وباشنده های بومی این سرزمین اند وروی همین منظور مستحق حاکمیت بی چون وچرا بالای دیگر اقلیتهای قومی می باشند. اما قطع نظرازاینکه این اکثریت واقلیت هیچ معیار واساس واقعی نداشته وندارد سوالی که درذهن انسان خطورمیکند این است که آیا گاهی اخلاق وبرخورد اکثریت حاکم قومی با اقلیتهای قومی مزعوم ذهن سیاستمداران انگلیسی ویا پاکستانی را بخود معطوف داشته است؟ شاید این سوال تاوقتی جواب نمی یابد که خود انگلیسها ویا پاکستانی ها دراقلیت تام قرارنگیرند. حالا در ویدیوکلیپ که مشاهده می نمائید صحنهء خیلی مضحک وخندآور دراقلیت قرارگرفتن یک انگلیس را نشان میدهد که هنگام سفر دریک هواپیمای مسافربری پاکستان به چه شکل اهانت آمیزمورد آزار واذیت لفظی وتمسخر واستهزای اکثریت قرارمیگیرد. آیا این انگلیس در دل ودماغ خود از دل اقلیتهای مزعوم قومی غیر افغان می آید؟ آیا او در ذهن وفکر خودش این را میخواند که واقعا تاریخ افغانستان وپاکستانرا به شکل مجعول وانحرافی آن مطالعه کرده است؟حاجت هیچ تبصره ای نیست فقط قلم را مشاهده نمائید

واژه های کلیدی

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اینهم بی تزاکتی و مهمانوازی دیگری از اوغان بی فرهنگ !! اول اینکه چند جوان و پیر اوغان لرو بر به طیاره پاکستانی !! از انگلستان و یا به انگلستان در حال سفر اند , میخواهد در طیاره هم کاکل شورانده و اتن کنند ,این ریش سفید بی تمیز بجایی نصیحت کردن کوچکتر های خود و نشان دادن سنگین و با ادب بودن شان چه کوچه بازاری حرکات ی را از خود بروز میدهد !!
  ایا انگلیس های در همین سن و سال این مسافر در برابر سلیمان کوهی ها ی مقیم انگلستان همین قسم رویه میکنند ؟
  ایا پولیس انگلستان مثل پولیس بی نظیر بوتو در برابر ما اوغانها بر خورد دارند ؟؟
  ایا هزاران دورغ ما را موقع پذیرفته شدن ما قبول نکردند ما را اجازه اقامت و کار ندادنند ؟
  ایا سالها از مالیه انان تغذیه نکرده و صاحب خانه و موتر و کار سیاه نشده ایم ؟؟
  ایا در برابر یک دشمن پاکستانی همین رویه را داریم ؟؟

 • باز هم فال‌بینی بهمن خان، آن هم کاملاً مضحک و خنده آور!
  چگونه شما انگلیسی بودن و یا نبودن این شخص را تشخیص دادید؟ در توضیحات ویدئو در یوتوب، هیچ‌گونه اشاره به هویت این شخص نشده است! چه ربط یک فرد اروپایی که هویت آن روشن نیست به اقلیت و یا اکثریت انگلیس‌ها دارد؟اگر عنوان این نوشته: وقت یک انگلیسی در اقلیت قرار می‌گیرد می‌بود باز هم قابل توجیه بود. ربط دادن فرد اروپایی با اقلیت و یا اکثریت انگلیس‌ها ربط دادن گوزن با شقیقه است.
  .
  دوست منطق دان ما بنام سمیر که در صفحه دیگر با واژها بازی می‌کرد و حتی هویت تاجیکی ملای مزاری را نزدیک بود انکار کند مهر ورزیده منطق این نوشته را توضیح دهند.

 • واقعاّ که بین طرز تفکر بهمن و وزیر پروپاگند هتلر بنام گوبلز هیچ تفاوتِ نیست.
  گوبلز نیز تمام خصلت های منفی انسانها را به قوم یهود نسبت میداد. او هزار ها "عالم و دانشمند" اوپورتونیست و فاشیست آلمانی را مؤظف ساخته بود، که تیوری های خود ساخته فاشیستی اش را در رابطه به یهودی ها ثابت سازند.
  انسانهای مانند بهمن نیز از همین رویه استفاده میکنند. برای ثابت ساختن نطریات فاشیستی خود در رابطه به پشتون ها از هیچ عمل سخیف رویگردان نیست. و کابل پرس نیز بهترین امکانات را برای پخش پروپاگند ها در خدمت فاشیستانِ مانند بهمن قرار داده است.
  اما طوریکه تاریخ در رابطه گوبلز قضاوت کرد، روزی هم خواهد رسید، که در باره بهمن ها و کابل پرس نیز قضاوت کند.

  • نادر غدار اخر اعتراف کردی که همان زن فروش پاچه گیر مشهور به پایان هستی.
   اما کافل پرس! این بیچاره خو برای تو هم وقت داده که همه دشنام را ناموسی بدهی, جناب "مهاراجا"غرب نشین ایا این ازادی گفتار و کردار است که کسی را مانع شوید تا در باره اعمال و کردار اوغان ظالم حقایق را نگویند؟

  • به گمان اغلب که طیاره از پاکستان جانب انگلستان روان است زیرا این اوغانهای پاکستان نشین لرو بر محصول تولیدی میترلام بابا(دایره) را با خود دارند.
   اما بجواب نادر غدار پاچه گیر که ده ...استخوان میپالد گویا از کجا معلوم اروپایی سفید پوست انگریز است : ای خر زمانه اوغاتی مگر نشنیدی که اوغان دلاک خود میگوید که انگریز!!!

  • به همه وطنداران گرامی سلام عرض میدارم ودر بعد از جناب محترم نادر خان پرسان شود که ، از زمان که نظریه منحد فاشیزم وارد سیاست شد واز این نظریه قبیله ها در راس امان الله ،نادر ،مومند ،میوندوال ،ظاهر ،هاشم ،داود ،تره کی ،امین وطالبان خره کی وکرزی قاچاقچی استفاده نموده ودارند پشتونوالی بدون هویت تاریخی را بالای مردمان بومی واکثریت این سرزمین تحمل نمایند.بر خلاف ادعای تان که گویا آقای پرویز رابه گویلز برابر ساختی واما ،از نظر من قبیله های اوغان سراپا ویژه گیهای گویلز را دارا میباشند.
   جناب نادر:حقایق تاریخی را آنطوریکه اند، به نقد کشید إ عدم سازش وکرنش در برابر واقعیت ها انسان وجامعه را به گودال نیستی پرتاب میکند وچنانچه مردم وسرزمین مان در اندرین گودال بدبختی دست وپا میزنند.
   شما تاریخ کشوررا از زوایای تاریکی که محصول حاکمان قبیله اوغان است ،نباید مطالعه نماید ودر عمق حوادث داغ تاریخ داخل شده وهر پدیده تاریخی را در شرایط ویژه به مطالعه گرفته ودر بعد به موضوعگیری بپردازید ،خوب میشود.

  • بازهم سلام به آقای نادر!
   آقای نادر!
   امیدوارم که درد تانرا بقراری بخورید، زیرا هنوز در اول خط قرار دارید. شما تاکنون بصورت یکجانبه عادت کرده اید که بخوانید قوم غیور وشمشیرزن وبی عیب افغان همیشه مدافع این آب وخاک بوده وهویت افغانی نیزیکی ازافتخارات همهء باشنده گان این سرزمین می باشد؛ اما حالا مثل اینکه کلهء تان به لحد سنگ خورده است وبه یمن وبرکت پیشرفت تکنالوژی معلوماتی ودنیای انترنت تمام دروغهای شاخداران تان غلط ازآب بیرون می آید سخت به تشویش افتیده اید وناگزیر به دشنام وبرچسب های واهی رو آورید کسی را فاشیست وکس دیگررا گوبلز وزارت تبلیغات هتلر می نامید. اما فراموش کرده اید که ملت ها بیدار میشوند وتاریخ های یکجانبه را به زباله دان می اندازند. هتلر وگوبلز بخاطری صفات منفی را دربارهء یهودها جستجو میکردند که آنها را بیگناه قتل عام نمایند. درحالیکه من برخلاف این برچسپ ظالمانه تان خواهان ایجاد یک دولت وملت افغانی براساس هویت ؛ زبان وفرهنگ خود افغانهای لر وبر باخودشان ، دقیقا می باشم برعکس تصور شما ! چرا؟ بخاطریکه ازعملی شدن خوابهای شؤونیستی تان یعنی ازآمو تا اباسین را جلوگیری نمایم وبه خواننده گان بفهمانم که اگر دولت پشتونی مستقل درامتداد کوه های سلیمان بوجود نیاید و مناطق هم مرز پشتونستان باهم یکی نشوند فردا شؤونیزم پشتون تا آمو دریا دعوای ملکیت میکند واین نتایج زیانبار برای نسلهای آینده دارد آنها باید باهم یکی شوند چه درچوکات دولت خودمختار نظیر کشمیر پاکستان ویا دولت مستقل پشتونی. این طرح سیاسی من است که تا بار دیگر شاهد قتل عام غیر افغانها در شمال ومرکز وغرب افغانستان کنونی نباشیم.
   بناء شما حق دارید که برآشفته شوید وبرای هرکی که مخالف ذوق وسلیقهء تان افشاگری نماید القاب فاشیست وگوبلز وغیره را اهدا نمائید. اما هیچ نمیدانید که فرق میان یک فاشیست قوم گرا با یک انسان افشاگر وعدالت خواهی که خودقربانی فاشیسم گردیده است اززمین تا آسمان است. تو واقعا اگر وجدان انسانی داری برای یک لحظه خودت را بجای این مسافر انگریز قرار بده وباخودت فکرکن اگر درمیان همچو انسانهای وحشی وبی فرهنگ قراربگیری چه عکس العملی ازخود نشان خواهی داد؟ ازباسواد وبی سواد وجوان وحتی ریش سفیدش همه بدون رعایت کوچکترین نزاکت انسانی خرمستی میکنند؛ وبالای یک انسان مسخره گی میکنند وحتی اورا سگ خطاب میکنند.
   انگریز لکه سپی غوندی می ترلی دی
   فارسی: انگریز را چون سک محکم بسته ام. حال اگر عوض این انسان ترا مانندسگ محکم ببندند وکسی عکس وتصویر ترا نشر کند او فاشیست است؟
   آیا تو وجدان بشری داری؟ آیا چنین وحشت وبی فرهنگی را خودت درمیان سایر ملیتهای جهان حتی انسانهای که درجنگلهای افریقا زنده گی میکنند دیده ایی؟
   مگر هم تباران همین مسافران درین طرف مرز برطبل کاذبانهء حقوق این مسافران درآنطرف مرز کاذبانه نمی کوبند؟
   حالا درینطرف مرز همین اکنون افغانها دعوای اقلیت واکثریت واهی را ندارند؟
   چرا بالای من قهراستی عزیزم؟
   اینکه هرکسی برضد دروغهای جعلی تاریخنگاران اوغان افشاگری کند وبا اسناد وشواهد به اثبات برساند که میان ملیتهای ساکن کشور حتی ازنظر اخلاق وکرکتراجتماعی هم فاصله وجود دارد ونام مبارک افغان تنها زیبندهء یک قوم وملیت است آیا اوفاشیست است؟
   با احترام
   پرویز بهمن

 • آقایان م، و دشمن اوغان،
  همینکه مقابل نام مستعار من ( که بدون هیچ هدفی معینی انتخاب کرده ام) اینقدر حساسیت نشان میدهید، پس معلوم است که شما نیز از قماش بهمن ها و گوبلز ها اید. یعنی فاشیست های قومی.
  به هردوی تان پیشنهاد میکنم، که یکبار پیامم را در زیر مقاله آقای نظری (ازدواج دختر سید با پسر هزاره) بخوانید و از خجالت کله های فاشیستی تانرا در بین زانو های تان پنهان کنید.

 • تیمور بهارکی،
  من هرگز از رهبران ظالم و مستبد و جنایتکارافغانستان دفاع نکرده ام، بلکه همه ای شانرا از هر قوم و تبار یکه باشند، محکوم کرده ام.
  اما فرق بین یک منتقد ویک فاشیست قومی درین نهفته ست، که منتقد از فرد یا افراد انتقاد میکند، اما فاشیست های قومی مانند گوبلز و بهمن ها تمام قوم او را از تیغ تبعیض میکشند.

  • ملا نادر خان.
   نمیدانم چرا با خر صفت چون تو بحث میکنیم تو چیزی برای گفتن نداری!!!
   چرا نام مستعار خود و انگریز بودن...وزیر هتلر.... چسپیده یی .
   چرا نمونه فرهنگ عالی اوغانی تان را رد و یا تائید نمیکنید!!!
   چرا میخواهید به شخصیت و هویت نویسنده بپر دازید!!

 • و چند نکته مهم در باره آزادی بیان در سایت کابل پرس:
  اینکه کابل پرس سانسور نمیکند و به هرکس اجازه میدهد، ازین سایت جهت اظهار نظریات خود استفاده کند، عمل خیلی عالی و بی نظیر در آشفته بازار مدیای وابسطه افغانستان است.
  اما نمیدانم چراآقای میر هزار به دو اصل اساسی ژورنالیستی، که یکی آن " مرز قرمز" آزادی بیان و دیگری بیطرفی ژورنالیست است، کمتر توجه میکند.
  آقای میرهزار بحیث یک ژورنالیست حرفه ای باید آگاه باشد، که برای آزادی بیان مرز های قرمزی تعین شده، که به هیچ بهانه ای نباید ازین مرز قرمز عبور کرد.
  به معنی دیگر، هیچ کس اجازه ندارد ( به بهانه آزادی بیان) به کرامت و حرمت انسانی دیگران توهین یا تجاوز کند و حقوق دیگران را پایمال کند.
  هیچ یک از مدیای آبرومند، جدی و دیموکرات هرگز خود را بحیث تربییون برای پخش پروپاگند های فاشیستی در اختیار گروه های فاشیستی قرار نمیدهد. حتی برای خود ننگ میداند، که فاشیست ها از تریبیون این مدیا سؤاستفاده کنند.
  اینکه آقای میرهزار به فاشیست های قومی اجازه میدهد، که روزانه دها مرتبه به کرامت انسانی دیگران توهین کنند، شاید این کار عمدی باشد، و شاید هم برداشت نادرست آقای میرهزار از پدیده آزادی بیان. من نمیتوانم درین باره قضاوت کنم. اما به خود اجازه میدهم، که ازین روش آقای میرهزار انتقاد کنم.
  امید که آزرده نشوند.

  • درینجا نیز خدمت نادرجان عرض ادب دارم!
   هرچند این پیام تکراری دربخش دیگری من پاسخ داده ام ولی درینجا اینقدر عرض می کنم که خوب بود که آقای نادر ادعاهایش را با مثالهای روشن ومستند ثابت میکرد که ازنظر ایشان کی فاشیست قومی است وکی ها قربانیان فاشیسم قومی. بعبارت دیگر کیها میخواهند ازحق ملی وهویت قومی خویش دفاع نماید وکیا میخواهند این حق را به بهانه های مختلف ازآنها سلب نمایند.
   به نظر من اینجا نیز نادرجان اطلاق کلمهء فاشیست را مطابق ذوق وسیلیقهء شخصی خودش بکار برده است. فاشیسم قومی باید تعریف شود آنچنانکه محترم میراحمد لومانی درنوشته های گران قیمت شان تعریف نموده اند
   با احترام
   پرویز بهمن

 • راستى هم زياد ديده شده كه در يك جاى بشتونها زياد است دران جا ينفر و از يك قوم ديكراست فرضا تا جيك, اين كتله بشتون ما نند حيوان انسانيت و شرافت را فراموش ميكنند. هيج نوع ادابى را مرا عات نميكنند.
  بر عكس يك بشتون جند تا جيك انجا عزت بشتون حفظ شده با او هم به احترام و صميمانه بر خورد شده.همين بين هم كفته شده كه ما بايد كارى نكنيم كه او خود را تنها احساس كند و ما را بر عليه خود بداند و عقده بكيرد... همه كفتند كه نى اين كار بد است.
  جند نفر هزاره در يكجا بودند يك تا جيك هم دربين انها همه با دوستى هر هزاره ميكوشيد كه او اين احساس را نكند كه او اتنهاست و ما بين هم هميشه توجه بطرف ان شخص ميكردند و همه با او صميمى بودند.
  بيست نفر اوز بيك و دو بشتون هميشه اوز بيك ميخواست با بشتون بشتو صحبت كند و همه با صميميت با انها صحبت ميكردند و بعضا خواندنهاى بشتو را ميكزاشتند.
  در ديره هاى بشتونها همه بيرها از دروغ ,تقلب دزدى,غارت و بستن ,كشتن و كريختن در با كستان و كريز از قانون قصه ها ميكنند. خيانت , تقلب ,نفرت و نفاق و بد بينى با اقوام برادر در خون زرق ميشود. بدر جنايت كار طفل از حرام تغزيه ميكند. كو كنار و ترياك دشمن بشريت است. اين كشت و قاجاق خودش جنايت است . اولاد انها هم جنايت را ديده و در فاميل جنايت كلان شده و از جنايت برورش يافته. او بايد جنايت بنكد ما نند نان وارى . بعد اكر عرصه تنك شد نزد هم تبارش در كشور دشمن ما با كستان بكريزد. به صد ها هزار قاتل همه در با كستان كريختند. همه از قوم بشتون.

 • ن.ب.
  بهمن
  اگه زن تان همرای تان خواب نکد
  اگه زن تان جای گریخت
  حتمن گناه اوغان هست

  • نى برادر, عبدالرحمن زن باره , قريب هشت ولايت را از وجود مردم هزاره تخليه كرد و زمينهاى شان مال و جاه شان را به بشتونهاى با كستانى داد. امروز همه كوكنار كشت ميكنند.
   در هزارستان قريب 60 فيصد قوم هزاره قتل عام شد.
   در شمالى در زمان نادر غدار لشكر ى از بشتونها با كستانى ترتيب داده بود با سلاح مدرن انكليسى مجهز و كفته بود سر شان از ما ديكر غارت و بينا موسى كار شما. هميطور كردند. تاريخ حقيقى امروز دارد حقيقت را بيان ميكند. اين تاريخهاى تقلبى و جعلى قبيله كه فاشيزم قبيله را تو جيه كرده و خورك و كوجك جلوه داده در حال افشا شدن است.
   نا موس مردم را دزديدن در حقيقت نا موس خود را فروختن است.
   ازين قبيل مسالها ما زياد داريم ولى مرد شو يك مسال بيا ور كه كدام قوم اين كشور بى عزتى و بيناموسى و ناموس فروشى ,جور جباول و قوم كشى كرده باشد.
   با خود هم بيناموسى كردند ببينيد. نجيب در مقر سازمان ملل بود. انجا هزاره مسلط شد.با نجيب بى عزتى نكرد. اوزبيك مسلط شد بى عزتى نكرد و نجيب را كسى اسيب نرساند. فهيم شخصا براى نجيب بيغام فرستاد كه دلت ما رفتيم ما ديكر امنيت تورا نميكيريم. ولى بشتون امد با با كستانى ,نجيب را بردند شب درجاى نا معلوم بعد كشته بدست قوم وحشى جاهل بيفرهنك دادند كه بكير و نسق كو شما در نسق كردن مورده خيلى نبوغ داريد. اى برادر وقتيكه فكر نى انسان به وجد ميايد كه ايا اينقدر بست هم ميشود شد؟

 • ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻋﺰﻳﺰ .ﭼﺮا ﻧﺎﺩﺭﻏﺪاﺭ ﺗﻮﺳﻄ ﻳﻚ ﭘﺴﺮ ﻫﺰاﺭﻩ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺑﻪ ﻗﺘﻞ ﺭﺳﻴﺬ ? ﺩﻟﻴﻠﺶ ﺭﻭﺷﻦ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﻏﻼﻡ ﻧﺒﻲ ﺧﺎﻥ ﭼﺮﺧﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺟﺮﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﮔﺬاﺭﻱ ﺑﻪ اﻣﻴﺮ اﻣﺎﻥ اﻟﻠﻪ ﺧﺎﻥ ﻃﻮﺭ ﺑﻴﺮﺣﻤﺎﻧﻪ.ﺗﻮﺳﻄ ﻧﺎﺩﺭ ﻓﺮﻳﺐ ﻛﺎﺭ ﻭﻏﺪاﺭ ﺑﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺳﻴﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻭﻋﺒﺪ اﻟﺨﺎﻟﻖ ﻫﺰاﺭﻩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﭼﺮﺧﻲ ﻛﻼﻥ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻭاﻭ ﺷﺎﻫﺪ ﺭﻧﺞ ﻭﺷﻬﺎﺩﺕ ﺑﻴﺮﺣﻤﺎﻧﻪ اﻧﻬﺎ ﺑﻮﺩ ﻭﺣﻖ ﻧﻤﻚ ﭼﺮﺧﻲ ﺭا اﺩا ﻛﺮﺩ ﻭﻗﺎﺗﻞ ﭼﺮﺧﻲو ﺣﺒﺐ اﻟﻠﻪ ﻛﻠﻪ ﻛﺎﻧﻲ ﻭﺳﺎﻳﺮ ﺷﻬﺬا ﺑﺪﻭن ﺟﺮﻡ ﻭﺧﻴﺎﻧﺖ ﺭا ﭼﻨﺎﻥ ﺳﺒﻖ ﺩاﺩ ﻛﻪ ﺩﻝ ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﻣﺤﻤﺪ ﺯاﻱ ﻫﺎﺭا اﺯ ﻛﺸﺘﻦ اﻧﺴﺎﻥ ﺑﺪ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺑﻮﺩ ﺭﻭﺣﺶ ﺷﺎﺩ ﺑﺎﺩ .ﻧﻮﻳﺴﻨﺪﻩ اﻭﻏﺎﻥ ﻛﺎﻱ

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس