صفحه نخست > دیدگاه > شناسنامه ملا دادالله

شناسنامه ملا دادالله

نويسنده: رزاق مأمون
يكشنبه 13 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اشاره: اداره ی امنيت ملی اعلام کرد که در درگيری ميان نيروهای ارتش ملی با طالبان، ملا دادالله، يکی از فرماندهان ارشد اين گروه کشته شد. کابل پرس? بدليل اهميت اين خبر، مقاله ی آقای رزاق مامون با عنوان " شناسنامه ی ملا دادالله" را که پيشتر در سايت کابل پرس نشر شده، دوباره بروز می کند. با هم اين مقاله را می خوانيم.

در 12 مارچ 2005 صبغت الله مجددی رئیس جمهور سابق و رئیس کنونی مجلس سنا به اثر یک حمله انتحاری در کابل زخمی شد. وی بلافاصله سازمان استخبارات پاکستان را مسوول این حادثه معرفی کرد اما روزنامه دان چاپ پاکستان نوشت که ملاداد الله فرمانده معروف طالبان مسؤولیت این حمله را به دوش گرفته است.

ملادادالله در دسامبر سال 2005 هشداد داد که وی به تعداد 200 تن از جوانان را به هدف اجرای عملیات انتحاری در گوشه و کنار افغانستان بر ضد نیروهای خارجی وامریکایی آماده کرده است. وی دراظهارات بعدی اش، شمار افرادی را که به عملیات به اصطلاح استشهادی ثبت نام کرده اند، دوهزار نفر ذکرکرده است. درصحنه هایی از تصاویری که اخیرا در اختیار مطبوعات قرارگرفته، ملادادالله جوانان "داوطلب" را در کنار خود مینشاند وبا آن ها چند دقیقه صحبت میکند وسپس نام آن ها در فهرست انتحاری ها درج میکند. اما تصاویردیگری هم وجود دارد که این فرمانده معلول ، با خونسردی تمام ، با استفاده از کارد بزرگی سر آدم ها را از نتش جدا میکند وسپس از موی سر جدا شده چنگ میزند و آن را لحظه یی درمقابل نگاه هایش قرار میدهد و سپس روی زمین میگذارد.

ملا دادالله در حال حاضر عضو ارشد شورای رهبری ده نفری طالبان است . وی درجریان جنگها سه بار زخمی شده است.

یوسف استانیزی سابق سخنگوی وزارت داخله افغانستان به تاریخ 3 فبروری 2005 در مصاحبه با تلویزیون طلوع ادعا کرد که ملا دادالله در ولایت هلمند در جریان نبرد با اردوی ملی افغانستان کشته شده است . اما ده روز پس ازاظهارات آقای ستانیزی ملاداد الله ناگهان در شبکه تلویزیونی الجزیره ظاهر شد و به طور آشکار درباره ارتباط خود با اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده سخن گفت. جالب این جاست که حالا رهبران حکومت افغانستان از جمله رئیس جمهور کشور، از مذاکره با رهبران طالبان با افتخار یاد میکنند و فراموش میکنند. پرسش این جاست که اگر پدیده طالبان یک قطب قابل معامله در بازی های سیاسی بود، چرا نیروهای امریکایی و انگلیسی ، بر افغانستان حمله ور شدند وحاکمیت این گروه را به نام تروریست های بین المللی ساقط کردند؟ مذاکره با یک طرف دعوا، تمکین به مشروعیت آن است. اگر حاکمیت طالبان مشروع بود، این همه هیاهوی بین المللی و اشغال افغانستان از برای چه هدفی صورت گرفت؟

دادالله بعد از ظهور مجدد طالبان در طی سه سال اخیر، بیشتر شهرت یافت. قبل از آن وی صرفا به عنوان یکی از فرماندهان طالبان که بر ضد نیروهای جبهه متحد به رهبری احمد شاه مسعود میجنگیدند ، شناخته شده بود .

کارآگاهان میگویند که سازمان استخبارات پاکستان بعد از سرنگونی حاکمیت طالبان به وسیله نیروهای امریکایی در 2001 از ملادادالله بیشتر به حیث یک چهره با نفوذ و کلیدی حمایت کرده است. دادالله در بسیاری موارد نماینده خاص ملاعمر رهبر طالبان است. وی سال گذشته نامه ملاعمر را به جنگجویان چند ملیتی مستقر دروزیرستان شمالی پاکستان قرائت کرد که درآن گفته شده بود که طالبان این مناطق نباید با ارتش پاکستان بجنگند بلکه میدان جهاد علیه "کفار" افغانستان است و باید به افغانستان بروند. ناظران اوضاع میگویند که بعد از خوانش نامه ملاعمر زمینه برای امضای قرار داد آتش بس میان تندروان مذهبی و ارتش پاکستان در سال 1385 فراهم گردید.

ملاداد الله مانند ملاعمر وابسته به قوم پشتون است. ملاعمر به شاخه قومی غلزایی و دادالله به شاخه قومی کاکر تعلق دارد.هرچند قوم کاکر درتاریخ افغانستان هیچگاه درمحور های قدرت سیاسی شریک نبوده اند، اما ملا داد الله یکی از با اعتماد ترین فرماندهانی است که تاکنون به ملاعمر وفادار مانده است. اما ملا عبدالسلام راکتی فرمانده سابق طالبان درولایت جنوبی زابل و عضو فعلی پارلمان افغانستان میگوید که ملادادالله سابقه بسیار دیرینه یی در صف طالبان ندارد وصرفا از زمان قدرت گیری گروه طالبان در 1994 در ولایت قندهار به آنان پیوست. ملا داد الله یک فرد بسیار متحرک و لجوج است و اراده بسیار قاطعی دارد. وی اندکی بعد از شروع حرکت طالبان، پای چپ خود را دریک حادثه انفجار ماین از دست داد.

وحیدالله مژده کارشناس سیاسی افغان که در طول پنج سال حاکمیت طالبان دروزارت خارجه این گروه کار میکرد، میگوید که ملادادالله د رسال 1994 به هنگام جنگ بر ضد نیروهای اسماعیل خان سابق والی هرات ( فعلا وزیرانرژی و آب درکابینه آقای کرزی) روی یک ماین دفن شده در زیر زمین پا گذاشت که در اثر انفجار ماین یک پای خود را از دست داد.

اما قطع یک پا هیچگاه او را از صحنه های جنگ دور نکرد و به طور جدی در سخت ترین جنگها بر ضد نیرو های جبهه متحد ضد طالبان اشتراک کرد.

درسال 2000 وی به کشتار و خونریزی در ولایت هزاره نشین بامیان درمرکزافغانستان متهم دانسته شد که در نتیجه، ملاعمر رهبر طالبان دستور داد او را خلع سلاح کنند. اما وی زندانی نشد و حتی طالبان بعدا در مبارزه علیه نیروهای شمال مجبور شدند که از وی دعوت کنند تا دو باره به جبهه های جنگ برگردد. .

وقتی عملیات نیروهای بین المللی ضد تروریزم به رهبری امریکا به هدف سقوط رژیم طالبان درسال 2001 شروع شد، ملا دادالله که فرماندهی یک لشکر بزرگ طالبان در ولایت بلخ درشمال افغانستان را بر عهده داشت ، از سه جهت درمحاصره قرار گرفت. نیروهای شمال که درپنج سال تمام با طالبان جنگیده بودند با استفاده از بمباران شدید هواپیماهای امریکایی بر مواضع نفرات ملاداد الله توانستند که او را در محاصره قرار دهند وسپس به اسارت در آورند.

اما وی ظاهرا موفق شد که از حلقه محاصره ائتلاف شمال فرار کند. عقیده برآن است که شماری از فرماندهان ازبک تبار که بر ضد ملادادالله میجنگیدند زمینه فرار او را مساعدکردند.

وحیدالله مژده میگوید:

ملا داد الله از ولایت بلخ خود را به ناحیهء ارغنداب ( درپانزده کیلومتری شمال شهرقندهار ) رسانید وی به وسیله یکی از فرماندهان وابسته به جنبش ملی اسلامی جنرال دوستم بازداشت شد و بعدا رها گردید .

آقای مژده میگوید:

وقتی ملا دادالله فرماندهی نیروهای طالبان در بلخ را به دوش داشت، چندین تن از اسرای مخالف را آزاد کرده بود. گفته میشود که زمانی ملادادالله و فرماندهان شمال دوش به دوش هم بر ضد نیروهای دکتر نجیب آخرین رئیس جمهور تحت حمایه روسیه جنگیده بودند.

دراکتوبر 2003 ملا دادالله از قندهار به وزیرستان شمالی پاکستان فرار کرد و در آن جا از سوی قوم خودش (کاکری ها ) مورد حمایت قرار گرفت و همچنان کاکری ها تلاش هایی را به خاطر جمع آوری پول برای فعالیت های بعدی وی فراهم کردند.
نشریه نیوز لاین چاپ کراچی درهمان سال خبر داد که قوم کاکر مقادیر هنگفت پول برای ملادادالله جمع آوری کردند و درضمن یک عراده موتر قیمت بهای نوع لندکروزر را نیز برای وی هدیه دادند. نیوز لاین همچنان از حرکت ملادادالله به شهر کراچی خبر داد و اضافه کرد که وی به قصد دیدار از مدارس مذهبی به کراچی سفر کرد تا داوطلبان تندرو مذهبی را به منظور جنگ و جهاد علیه نیروهای خارجی درافغانستان سازماندهی کند.

از زمان سقوط طالبان در سال 2001 اکثر فرماندهان و سردمداران این گروه دروضعیت دشواری قرار گرفتند و ترجیح دادند که درنواحی مرزی میان افغانستان و پاکستان مخفی شوند اما ملا داد الله ظاهر شدن در میدان های جدید نبرد را ترجیح داد و درولایات جنوب به مبارزه علیه نیروهای خارجی و افغان ادامه داده است .

در دسامبر سال 2005 یک دادگاه ویژه در شهر کویته ایالت بلوچستان پاکستان ملادادالله را به جرم اشتراک در قتل مولانا شیرانی عضو پارلمان پاکستان به طور غیابی به زندان ابد محکوم کرد اما از آن زمان تاکنون ملا دادالله از سوی نیروهای پاکستان دستگیر نشده است. این درحالیست که دادگاه ویژه پاکستان توضیح نداده بود که ملادادالله چرا وچه گونه عضو پارلمان پاکستان را به قتل رسانیده است. از آن زمان تا کنون هیچیک از مقامات پاکستانی درباره این که آیا برای دستیگیری ملادادالله تلاش خواهند کرد یاخیر، اظهاراتی نداشته اند.

از سوی دیگر ملادادالله از پنج سال به این سو درافغانستان از سوی نیروهای بین المللی تحت تعقیب قرار دارد . اما وی نه تنها دستگیر نشده بلکه از وی تصاویر ویدیویی زیادی در شهر پشاور و حتی دراطراف کابل و ولایات تحت نفوذ طالبان توزیع شده است که صحنه های زنده رهبری جنگجویان توسط ملادادالله را نشان میدهد.

در تصاویر ویدیویی که در بازار های پشاور وکابل قابل دریافت است، ملادادالله را نشان میدهد که چند نفر از مخالفان خود را با کارد بزرگی ذبح میکند. این تصاویر ظاهرا به وسیله واحد تصویر برداری وابسته به دادالله تهیه شده است.

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • Salam to all dear afghans

  We all know islam is the best and based in holly Quran no one is allowed to kill innocent people bye suicide bombing or beheading innocents for exmaple Ajmal Naqshbandi so it is proved that Mullah Dadullah is not aware of islam at all and he is addicted to kill that is all if he was a real mullah knowing the Holly Quran he was never doing such agly crimes against muslims and carrying on the deadly attacks against innocet Afghanistan poeople and we are all eye witness the crime he has done unforgateable and I wish one day he will be brought to justice and let those innocent people who lost thier loves one by his crimes to behead him and let his body to be eaten by dogs but I am sure his body even will not be eaten by dogs as he is totally rotten and nasty person

  Who is supporting Mullah Dadaulah or his one eye friend mullah Omar it is clear and visiable for all of us from the other side of border they want to achiev to thier golas through this uneducated people like them even they do no know the meanning of Quran how can they claim they are the defender of Islam,is there mentioned in hollay Quran the suecide bombing is allowed?not at all is there mentioned to behead innocent people not at all so let us be aware of this kind of criminals who misusing the name of islam to cover thier crimes.

  Mullah Dadullah sooner or later you and all of your ciminals friend will be burnd up Inshallah all of you will be burnd in hell.
  Wasallam
  Ikhlas Wardak

  • I AM SURE MULLAH DADULLAH ALL HIS FRIENDS ARE THE FOLLOWER OF DEVILS AND THEY WORSER THEN BEASTS.

   MOHAMMAD OMER WAZIRI

  • ملاعمر ، مجددی ، ربانی ، سیاف ، داد الله همه از قماش کثافت خونخواری و انسان کشی اند باید همه شان را به دار آویخت .
   یک شهروند درد دیده این کشور

  • برادر، اسلام خود دين خشونت است در قران مسلمين صريحا به كشتن و قتل و غارت كافران و ملحدين و مرتدي تشويق شده. اسلام پوتانشيل اصلاح و تفسير مدرن را ندارد. اسلام يعني فرهنگ قبيلوي عرب، اسلام يعني حذف نيم نفوس جامعه بخاطر جنسيت شان. اسلام يعني نفي ازادي هاي فردي.

  • گو نخور سگ،

   هر چيز كه در دهانت آيد ميگويي. چطور به خود اجازه ميدهي به عقيده و مذهب چندين ميليون مسلمان اهانت كني. خجالت بكش. ملحد!

  • he is abselotley right ass holl .

  • كسي كه بالاي ملادادالله مجاهدانتقاددارداورامسلمان افغان كفته نميشود
   اوعزت ناموس اوغيرت خودرانداردبه قران واحكام اسلامي خبرنيست وبچه ملحدين است

  • I WANT THIS GOVERNMENT TO HUNG ALL THE TALEBAN WHO ARE IN JAIL AND EVEN THEY ARE FAMILY MUST BE CHARGED TO PAY MILLIONS OF AFGHANI FOR THIER ACTION

   IF I WAS PRESIDENT OF AFGHANISTAN I WOULD KILL EVERY SINGLE OF TALEBAN WITH THIER ALL FAMILY MEMBER THEY ARE NOT NEED IT IN AFGHANISTAN THEY ARE PIECE OF SHIT NOTHING MORE I DO NOT UNDERSTAND WHAT IS THE RELATION OF TALEBAN WITH KARZAI GOVERNMENT KEEPING THEM IN JAILS THEN EXCHANGE CRIMINALS TALEBAN THE EASY WAY IS TO BE RID OF THEM EXCUTION AND HUNGING THIER WIVES AND CHILDREN TOO I WISH TO SEE OUR COUNTRY WITHOUT DIRTY TALEBAN

   MULLAH DADULLAH IS KAFEER KHNZEER LANHAT BA MULLAH DADULLAH WITH ALL HIS TALEBAN THEY DO NOT HAVE THE RIGHT TO LIVE IN OUR COUNTRY THEY ARE SON OF DAAL KHOOR THEY ARE SON OF PANJABIES THEY ARE FUCKED BY HAMID GUL AND MULLAH FAZIL RAHIMAN(MULANA KAFER SHYTAN)THAT IS ALL

   NESAR AHMAD HOTAAK

  • do you know islam very well yourself? It seems to me that you do not know anything about Islam. does not islam order and authrize jihad? does not islam say that kill the aggressors and infidels? You can fool someone who does not know anything islam but not everyone. Dadullah did what islam ordered. as long as there is this version of islam in afghanistan, no one will live in peace.

  • دوست که نمی توانم ترا عزیز بگویم .تو آیا دانسته ای که اسلام چی است ، لطفآ در مورد اسلام معلومات خودت را زیاد کن و بعد گپ بزن . ودیگر اینکه اسلام را در چهره ملا داد الله کثیف نبین اسلام واقعی را مطالعه کن و از خداوند طلب آمرزش کن که ترا ببخشد

  • MULAH DADULLAH IS KILLED LIKE DOG AND HE BURN IN HELL AND HIS BOS EVIL IS WITH HIM

   INSHALLH ALL PEOPLE LIKE HIM WILL BURN IN HELL

   I AM HAPPY THIS BAGGER DIED INSHALLA TE OTHERS LIKE HIM WILL BE KILLED LIKE CRAZY DOGS

   WASLAAM
   MULLAH SATAR

  • DAAL KHOOR ZOYAA DA MULLAH OMAR NA NEWALE TAAR GOOT DADULLAH KHEZA KA DA IKHPEL GHEEN DAR WOMANDOOM TA KHO DA ISLAM NOOM BAD KALA DA PANJABIAN ZOO

   TALEBAN ARE THE FOLLOWER OF EVIL MULLAH OMAR IS A BIG KHAAR LEWANI DA MULLAH GHAZABULLA NOT DADULLAH WAS A EVIL NOW HE IS BURNING IN HELL LIKE PIECE OF SHIT

   I ASK PEOPLE TO GO AND BRING OUT THE BODY OF DADULLAH AND BURN IT WITH SHIT

   HAJI SALAM FROM QUETTA

  • ای خدایا کار ما مسلمان ها به کجا کشیده که یک عده بی سواد که اصلا معنی اسلام رو نمی دانند به اسلام توهین می کنند. آخه جدیدا مد شده که هر کس با اسلام و دین مخالفت کرد آدم با کلاسی تلقی می شه. دوست عزیز شما از این های کلاس بازیها بکش کنار و بیشتر مطالعه کن . هم قرآن مطالعه کن هم انجیل و هم تورات و... بعد خودت قضاوت کن . والسلام من اتبع الهدی

 • ملا داد الله نماد كامل و تام اسلام است. او يك مسلمان واقعي است. اسلام واقعي و اسلام راستين قتل، سربريدن و وحشي گري را ستوده و مسلمين راستين را به قتل و كشتن مخالفان دعوت كرده است. من بدين باورم كه ملا داد الله مي خواهد اسلام راستين تطبيق گردد. خوشحالم ازاينكه مفسران اسلام و متوليان دين امثال محترم ملا دادالله باشند، حضرت ايشان داد خدا است. خدا داده را خداد داده. زنده باد دادالله. كاش قدرت هاي جهاني مي گذاشتند كه طالبان يك ده سال ديگر در افغانستان مي بودند كه لا اقل مردم متدين و مجاهد افغانستان در ك مي كردند كه اسلام يعني چه؟ اسلام يعني بربريت، بي عقلي و ... ديگر خود تان فكر كنيد كه چه مي تواند باشد.

  • اشتباه پي اشتباه مذهب را از روي افعال و كردار اشخاص چندي كه مثل شما به نام انسان اند تعريف ميكنيد. جاي شرم است. بهتر است اول از اسلام اگاه شويد و بعداً در مورد برانيد.

  • طالبان نمادي از خوارج هستند كه دنباله رو خشونت و كشت و كشتار اند و ربطي به اسلام ندارند اگر شما بي سواد هستيد اسلام مقصر نيست اينها خليفه مسلمين يعني علي را( كه پيغمبر در باره اش آن همه سفارش كرده بود كه هركه با علي دشمني كند با من دشمني كرده و هركه با من دشمني كند با خدا دشمني كرده ) در محراب نماز كشتند زنان بار دار را كشتند به مسافران پياده بدون سلاح رحم نكردند اينها خونخوار و جاني اند و از اسلام خارج شدند بناء عمل اينها ربطي به اسلام محمد و اهل بيت او ندارند. سلام برانسان هاي آگاه و بي غرض و مرض

   آنلاین : -*

  • طالبان نمادي از خوارج هستند كه دنباله رو خشونت و كشت و كشتار اند و ربطي به اسلام ندارند اگر شما بي سواد هستيد اسلام مقصر نيست اينها خليفه مسلمين يعني علي را( كه پيغمبر در باره اش آن همه سفارش كرده بود كه هركه با علي دشمني كند با من دشمني كرده و هركه با من دشمني كند با خدا دشمني كرده ) در محراب نماز كشتند زنان بار دار را كشتند به مسافران پياده بدون سلاح رحم نكردند اينها خونخوار و جاني اند و از اسلام خارج شدند بناء عمل اينها ربطي به اسلام محمد و اهل بيت او ندارند. سلام برانسان هاي آگاه و بي غرض و مرض

   آنلاین : -*

  • salam khedmate hamwatanane aziz.eslam dine kameli ast eslam ra nabayad dar aayinaye ben lada ,molla omar wa ya molla dadullah did .qasam ba parwardegar alqaeda ba in tarze fekre ke dar in hezb dida mesha ba sarahat metanam begoyam mosalman nestand,inha qatelan astand,ai masihyan ,ai yahoodyan,ai bodayee ha bedanid ke alqaeda wa taleban musalman nama astand,inha ba ba ketabe pake wa moqadase eslam tawhin mekonan,inha shayatin hastan.

 • Marg bar Taliban

 • برادران سلام. اول مرگ یکی از قاتلین و جنایتکاران سازمان استخباراتی پاکستان در افغانستان ( موسوم به ملادادالله ) را به همه هموطنان ملت افغانستان تبریک میگویم. امیدوارم که مرگ این جنایتکار موجب کاهش دهشت افگنی و وحشت در کشور گردد.

  ثانیا: پیام من به برداران مسلمان این است که شما بهتر میدانید که طالبان به هیچ وجه نمایندگان اسلام نیستند. انها یک گروه متعصب و قبیله گرا اند که از مدنیت و اسلام هیچ خبری ندارند. انها اسلام راطبق طرز تفکر قبیله گرائی خود میبینند.
  انها در وحشت و کشتار از هیچ نوع تلاش دریغ نمی کنند. انها اسلام را هیچ نمی شناسند.

  من به شما برادان افغان و مسلمان توصیه می کنم که اگر یکتعداد از مردمان نمی دانند که اسلام یعنی چه؟ شما بجای تعلیم به انهارا سرزنش نکنید. ولی یکتعداد کسانیکه ملحد اند و طبق وظیفه ای که از طرف سازمان استخبارات بیگانگان برای شان داده شده و اسلام را نادانسته به ان توهین مینمایند، باید گفت که انها اهلیت این را ندارند که به انها حتی گب زده شود . تنها از خداوند می خواهیم که انها را به راه راست هدایت کند و از این جهالت و خود فرخته گی خود را نجات دهند. من مطمین ام که انها برای توهین به اسلام از طرف دشمنان اسلام پول دریافت می نمایند.
  اللهم اهدانا الی صراط المستقیم و قنا من شر هوءلاء الحاقدین.

  • برادران عزيز
   از مسعود گرفته تا به مزاری و دادلله --- اللهم يکه يکه --- همه قاتلين مردم بوده و خداوند ما و شما را هر چه زود تر از شر انها خلاص کنند.

   وسلام

  • برادر عزیز هیچ غم مخور خدا مهربان است که تمام این جنایتکاران از بین برند

  • با عرض سلام
   از الله تعالی خواستارم که ایشان را در زمره شهیدان به حساب آورد
   و روی دشمنان و کافران و مشرکان را به خاک بمالد
   انشا الله

  • MULLAH DADULLAH SAG WAREE MORDAAR SHOOD AZ ROOISH MALOOM BOOD KA DOZAKHEE WAREE SYAA WA DOOD KADAA BOOD

   MAARG BA TALEBA MAZDOOR ZENDAA BAAD AFGHANISTAN WA MARDOOM SHARIF WA NAJEEBESH

   INSHALLAH MULLAH OMAR WA TAMAME TALEBAN SAG WAREE MORDAAR MESHAN ZOOD YAA DEER MAA SHAYEED AAN ROOZ HASTEEM INSHALLAH

  • خداوند (ج)ایشان را مغفرت کند.(ملا دادالله).
   ملت شریف افغان چرا به یک افغانی کی توسط بیگانگان کشته میشود خوشحال میشوید.جای تاسف است"اگر قدرت داری با دست خود بکش افتخار است نه بدست......

  • امیر ثانی (ملا دادلله)قهرمان ملی(ملی اتل)به شهادت رسید.
   این فاجعه را به ملت افغانستان تسلیت میگو یم.

  • This is good news one of criminal died and afghanistan without dadullah or mullah omar,rabbani,gulbuddin sayaf,and all those communists and other ugly criminals will develope and people will live in peace and honor

   So Dear afghans let us pray and ask Allah.j.to send them all in hell let afghan people to live in afghanistan not as a refugees in pakistan or iran and our
   reputation will not be tuched by others

   Sallam alekum wa rahmatullahi wa brakato

  • مرگ وننگ بر خوارج كه در طول تاريخ وجود دارند . راه و روش زندگي را از ائمه اطهار ( ع ) بعنوان الگو در افغانستان - پاكستان- فرا گيريد.

  • مرگ و نفرت بر خوارج باد

  • شما هم در جنايات اين وهابي شريك هستيد . خوارج خونهاي بيگناهان زيادي را در طول تاريخ ريخته اند ....وهابيون در جهنم با دادا... محشورند

  • وهابيت در طول تاريخ به اسلام ضربه زده و معمولا از افراد ماجراجو و بي منطق استفاده نموده است . اشخاصي چون ايشان و بي دينان به ظاهر ديندار كه در لواي ترويج دين ظاهر ميگردند و ساده دلان را نيز براي ضربه زدن به اسلام مسلح مينمايند جزائي جز اين شخص ندارند. و سخني به اين سايت اگر اين نوشتارها را منعكس ننمائيد مشخص است كه شما هم طرفدار چنين افرادي هستيد كه مردم مي بايست در مورد شما قضاوت نمايند . اگر مطلب منعكس نشود از سايت ديگر ي پيگيري مينمايم . اسلام ناب محمدي زنده و پايدار باد.

 • در اسلام الگوهاي فراواني از عدالت داريم كه خوارج آنانرا بر نمي تابند. الگوهايي چون عزت و آزادگي در برابر جباران و شهادت در نينوا به همراه ياران ، اين اسوه هارا به عنوان الگو به ملت افغان و پاكستان و اعراب گرفتار در اعمال وهابيت بر تابيد .قاتلان ملت افغانستان را چه به شهادت .........

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس