صفحه نخست > عکس > عکس روز > حضور چشمگیر دانش آموزان دایکندی در امتحان کانکور به روایت عکس

حضور چشمگیر دانش آموزان دایکندی در امتحان کانکور به روایت عکس

اقبال احمد ارزگانی
جمعه 16 نوامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در دومین سال متوالی کانکور سراسری صبح 24 عقرب 1391 از سوی وزارت تحصیلات عالی در ولایت دایکندی برگزار گردید. کانکور سراسری سال گذشته برای اولین بار در ولایت دایکندی با اشتراک 1700 داوطلب دختر و پسر برگزار شد، اما امسال حضور داوطلبان بسیار فراتر از آن رفت و در مجموع در کانکور امسال 4700 نفر ثبت نام کرده بودند که در روز اول کانکور امسال در حدود 1600 نفر حضور داشتند. از مجموع ثبت نام شدگان امسال در در حدود 1700 نفر دختر حضور دارند که در مجموع 40درصد اشتراک کنندگان را تشکیل می دهند. هم چنین به گفته مقامات در ریاست معارف ولایت دایکندی امسال تمام فارغین صنف دوازده از لیسه های ولایت دایکندی 5622 نفر بوده اند که 4700 از آنان در کانکور امسال ثبت نام کرده اند.

کانکور امسال در دایکندی به مدت سه روز برگزار خواهد شد که از کابل به همین صورت تنظیم شده است. مجموع هیات برگزاری کانکور ده نفر از اساتید کابل و در حدود هفتاد نفر از اساتید دارالمعلمین دایکندی، کارمندان ریاست معارف ولایت دایکندی، موسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، انیستیتوت حسابداری دایکندی و دیگر بخش های اداری این ولایت هستند. دیروز 25 عقرب 1391 که دومین روز برگزاری کانکور بود، این برنامه به صورت بسیار منظم و بدون هیچگونه مشکلی برگزار گردید.

در مراسم آغاز کانکور که با حضور مسولین محلی، اعضای شورای ولایتی، اعضای شورای علما و اساتید نهادهای تحصیلی برگزار شد، در ابتدا رییس معارف ولایت دایکندی از هیات برگزاری کانکور به خصوص هیات ده نفره وزارت تحصیلات عالی که از کابل آمده اند، تشکر و قدردانی کرد. هم چنین در این مراسم نماینده ولایت نیز طی سخنان کوتاهی از وزارت محترم تحصیلات عالی تشکر کرده و اظهار داشت: همان گونه که همه می دانند اهالی دایکندی و دواطلبان کانکور در سال های گذشته یا به کابل و یا به بامیان سفر می کردند که علاوه بر مشکلات زیاد راه و سردی هوا، مخارج زیادی بر مردم تحمیل می کرد و یا حتی در برخی از موارد ما تلفان انسانی نیز در مسیر راه به دلیل خرابی راه ها داشتیم که خوش بختانه این مساله از سال گذشته حل شده و اکنون برای دومین سال پیاپی وزارت تحصیلات عالی زمینه را فراهم کرده است که مردم ما می توانند در ولایت و خانه خویش امتحان دهند. وی افزود: بدون شک این مساله یک خدمت بسیار شایسته و بایسته است که برای مردم صورت گرفته است.
هم چنین در این مراسم رییس شورای ولایتی دایکندی نیز طی سخنانی از وزارت تحصیلات عالی و تمامی دست اندرکاران کانکور تشکر کرده و از همه محصلین خواست که با خوب درس خواندن به فکر آینده کشور و نیز به فکر خدمت به خلق باشند.

هم چنین در اخیر حسین زاده رییس هیات اعزامی از کابل نیز طی سخنانی اظهار از مهمان نوازی مردم و مسولین دایکندی اظهار خوشحالی نمود و گفت: خداوند لطف کرده که ما توانسته ایم این خدمت شایسته را برای مردم محروم ولایت دایکندی انجام دهیم. وی تاکید کرد: بدون شک اهالی مناطق مرکزی به خصوص مردم دایکندی همواره در عرصه های تعلیم و تربیه و تحصیلات از بسیاری از جاهای دیگر جلوتر هستند که این امر یک افتخار برای این مردم است. زیرا این مردم با سایر مردمان تفاوت های بسیار دارد که مهم ترین آن فقر و تنگدستی این مردم و عدم توجه کافی به وضع آنان است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • برادران عزیز دایکندی ما و شما باید قدربرادرتوانمند و عزیز مان محمد سلیم ساعی ریس ITوزارت تحصیلات عالی را بدانیم که سیستم کمپیتوتری را ساخت تا هیچ کسی حق کسی را نه تواند طلف کند و این سبب شده است تا هزاران نفر از مناطق مخلتف افغانستان که در آن مکاتب موجود است به تحصیلات عالی راه پیدا نمایند. اما از طرف دیگر بیدا رباشید که دشمنان عدالت در تلاش اند تا کانکور را نیز مانندحج ، مانند بودیجه وغیره سهمیه بندی نمایند. که این کار ظلم بزرک درحق مردم افغانستان است.

  آنلاین : http://www.moe.gov.af

 • اشک شوق، اشک شادی، اشک امید......

 • مشكل اساسى قوم هزاره و از بيك و تاجيك اطاق درسى مكتب كلان نيست.مشكل اساسى اعاشه و اباطه شاكردان مكتب است. انها بايد كومك شوند و اكر نان اور خانه باشد بايد به فلميل ان شاكرد مكتب هم كومك شود.
  اساسى ترين مشكل بايد به انجا معلمين دانسته و مجرب فرستاده و تشويق شوند تا شاكرد بيا موزد.
  كورسهاى رياضى بعد از وقت مكتب و سر كرمى براى اطفال بايد ساخته شود و رقابت بين شاكردان تشويق شوند.
  هزاره فكر ميكند كه اكر همين طفل من مكتب بره و بعد دواير دولتى كار براى هزاره نيست بعد جه كند؟ اامروز به هزار ها هزاره, ازبيك و تا جيك دانشمند در جهان سرازير شده هزاره بكلى اميد خودرا قطع كرده. هر جندسال يك مورده فتوا ميده كه هزاره كافر است بعد به كشتار شروع ميكنند.
  بايد كيفيت مكتب بالا برود. براى اين كار كلان ها كه ميدانند بايد به قوم خود دل بسوزانند. خود شان بروند از نزديك مكتب را زير جشم داشته باشند. مثلا دكتر صاحب بشردوست...برود ببيند و از شاكرد ببرسد سويه شاكرد را معلوم كند و اكر سويه بايين است جرا ؟ معلم درست بكار است.در بسيارى از مكاتب در س نيست. يكى تبله ميزند و يكان تا مير صد بعد خوشحالى كنان همه ميروند. اين طور مكاتب در جنوب نيست. انجا او شاكرد اعاشه و اباطه ميشود و بعد كوشش وزير صاحب كه انها معلم درست مكتب درست داشته باشند. ولى وزير در قسمت مكاتب غير بشتون به فريب مردم ميبردازد ز نمايشى و عوامفريبى ميكند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس