صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > مشکلات قومی و بحث های زبانی

مشکلات قومی و بحث های زبانی

گفتگوی بخش دری رادیو فرانسه با کامران میرهزار سردبیر کابل پرس
کابل پرس خبری
يكشنبه 18 نوامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی


CulAfgh

(08:53)

 
 
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آری! اینچنین است ای برادر
  گفتگو را شنیدم، خیلی عالی بود. من نیز موافق با نظریات آقای میرهزار می باشم. %100
  این دادگاه بخاطر انحراف اذهان عامه ازمشکلات اصلی مردم، بمسایل غیرمسلکی پرداخته است تا به دوام حاکمیت مافیایی کرزی کمکی کرده باشد.
  با احترام
  پرویز بهمنن

 • راستى اقاى مير هزار جلوصاف قبيله را از اب بيرون كشيدى.
  راستى هم هردكشنرى را باز كنى افغان يعنى بشتون. راستى در حدود 20 فيصد مردم ما او غان هستند و لى باقى اضافه از 80 فيصد او غو و يا بشتون نيستند. اين نام تحميلى است و اكثريت قاطع انرا نميخواهند. بعد اين همه تبعيض و تعصب قوم بشتون بر اقوام غير بشتون و بشتو نيزه ساختن اجبارى تمام ساحات وزنده كى .همه و همه بلان او غان ملتى ها به شدت بيش ميرود البته تحت نام دموكراسى.اين يك خيانت بزرك به دموكراسى است.فاشيزم قبيله بشتون را بنام دموكراسى جاه زدن خودش خيانت است.
  مهمتر از همه يكطرف قانون اساسى و يكطرف قا نون بشتونوالى كه قوم بشتون تنها به ان جسبيده اند و قا نون اساسى را نميبزيرند.درين جرم قا نون شكنى يك قوم شريك است.در كشتار هزاره ها قوم بشتون تنها بود. ادارات دولتى تنها براى بشستونهاست ديكران از ملك نيستند.
  اقاى مير هزار بسيار از دل ما كفته سراسر حقيقت است.

 • درود بر شما جناب میر هزار! حقایق عریان، بدون لفافه و حقیقت مطلق و به دل نشین! باز گویی درد های تاریخی، اما خالق وار....

 • این وظیفهء هموطنان ما است که در هر کجای از این جهان با هرنوع امکانات و وسیله , خیانت و غداریء قوم غبی و شؤنیست اوغان را فاش نموده و صدای حق طلبی وعدلت خواهی را بلند نمایند

 • هزاره جان ميدان شغالي شده بتاز

 • میرهزار عزیز قربانت. واقعا که شهامت داری. واقعا که دانش و صراحت داری. حرفهای دل مرا گفتی. حرفهای دل ملیون ها انسان این سرزمین را گفتی. قربانت شوم .

 • برا دران هزاره با دادن دشنام به قوم دیگران درد شما یان تداوی نمیگردد میر هزاروشمایان دشمنا ن درجه یک هزاره ها این قوم شریف وزحمت کش هستید چرا که خاینین میخوا هد اقوام با هم برادر را علیه یک دیگر به جنگ بی اندازد شما غلا مان حلقه به گوش امپریالیزم جها نخوارنه می توانید وحدت مردم شریف دو قوم بزرگ وپلوان شریک را ازبین ببرد من یک پشتون هستم ازولایت غزنی در طول تاریخ بین اقوام متزکره هیچ تصادم به وقوع نه پیوسته بهتراست به مردم شریف هزاره خیانت نه کنید

 • در مورد سوال زیر( چه باید کرد؟) جوابات تانرا کوتاه بنویسید:
  وضیعت کشور را یکبار دیگر تحلیل کنید.

  1. طالبان بر قدرت بودند و هرآنچه که خواستند بر سر این ملت آوردند
  2. قوای ناتو و امریکایان آمدند و باعث شدند که طالبان فراری شوند.
  3. رژیم جدید به حمایت قوای خارجی رویکار شد. ملت هم که از ظلم طالب به ستوه آمده بودند، حکومت جدید را قبول نمودند. طالبان به حاشیه رانده شده و در ظاهر به کلی ضعیف شدند.
  4. هشت الی 9 سال می گذرد که قوای نظامی دولت و قوای دهها کشور با قوت نظامی بزرگشان در مقابل طالب که تنها از حمایه استخبارات پاکستان و القاعده برخوردار است می جنگند.
  5. بعد از چندین سال، فریاد نومیدی قوای تا دندان مسلح ناتو و امریکایان بلند شده و با وجود تلفات زیاد، آنها مانع پیشرفت طالب نشدند. طالبان روزبروز قوت گرفتند تا جاییکه در هر جای که بخواهند میتوانند عمل وحشیانه خود را انجام دهند.
  6. حالا قوای بین المللی می خواهد که میدان را خالی کند، میزان توانایی اردو و پولیس ملی ما را خو همگی درک می کنند. جوانان اقوام مختلف این کشور که مخالف نظام طالبانی هستند، آنقدر نازدانه شده اند که اگر برایشان گفته شود که چندین سال قوای ناتو از ما دفاع کردند حالا بیاید تا کمر همت ببندیم و در مقابل هجوم طالبان خودمان مسلحانه بیاستیم، گمان نمی کنم که جز عده ای محدودی که سابقه جهاد در دوران روسها را دارند کسی دیگر حاضر شود.
  7. پس در چنین شرایط چه باید کرد؟ نامردی و خالی کردن میدان توسط قوای خارجی را که می بینید. ظرفیت وتوانایی اردو و پولیس خود را هم میدانید. نازدانگی جوانان امروز کشور را که همواره بلد اند تا تنها توسط قلم به همدیگر بتازند هم محسوس است. قوت روزافزون دشمن را هم مشاهده می فرماید. پس لطفا سوال مرا جواب دهید در چنین یک حالت چه باید کرد؟؟؟؟
  منتظر جوابات شما به سوال فوق!

 • چه باید کرد؟
  البته این راه چاره ایست، که عقل من به آن قد میدهد. اما ادعای کامل بودن و قطعیی بودن را ندارد!
  1. مردم افغانستان هرچه زودتر این رهبران آزموده شده ، فاسد و دالر اندوز را از دامان خود برانند.
  2. از بین خود انسان های وطنپرست (نه قومپرست) و صادق به آرمان های ملی را بحیث رهبران جدید خود انتخاب
  کنند.
  3. یکی ازین رهبران صادق و نترس را 2014 بحیث رئیس جمهور خود انتخاب کنند.
  4. بعد خواهید دید، که همه نازدانه ها با دالر های اندوخته شده شان رهسپار مملک غربی خواهند شد.
  5. می ماند، همان مردم شجاع و کوره دیده افغانستان، که فعلاّ ازین دولت فاسد هیچ امیدی ندارند.
  6. زمانیکه مردم رهبران منتخب خود را داشته باشند و به صداقت و مردم دوستی این رهبران ایمان داشته باشند، دیگر از هیچ کسی ترس و حراس نخواهند داشت. این شیر مردان و شیر زنان مانند همیشه از مادر وطن دفاع کرده اند و بعد از خروج نیرو های خارجی نیز خواهند کرد. زور مردم زور خداست!
  در غیر آن ننگ بر مردم یکه از ناموس خود دفاع کرده نتواند و امنیت زن و فرزند خود را به خارجی ها واگذار شود.

 • نادر عزيز بسيار خوب كفتى ولى نكفتى كه جطور مردم انتخاب كنند؟
  از كجا كى بداند كلبى بهتر از مقصود است؟
  كرجه اين رهبران ما از دوش مانده اند. ولى ما جاره ديكر به غير از همين ها نداريم براى اغاز؟
  بعد كه حادثه بوقوع بيوست انجا مرد ميدان معلوم ميشود مانند دوستم ومسعود و محقق كه همينطور در بيشابيش لشكر خودشان بودند.اينها را كسى انتخاب نكرده بود.مردم از بطن خود اين افراد را بالا كشيد و عبش ايستاده شدند. اينها افراد نهايت شجاع بيترس و با شهامت هستند.بعد در ميدان خداو راستى اين سر زمين مرد خيز قهرمانان نوى را به ميدان ميكشد. شرايط نو براى خود جهره هاى نو قهرمانان نو به ميدان ميكشد. بكزار كه طالب و با كستانى باز بيايد روز خودرا ببينند. در مزار سخى كمرشان شكست. در بين كابل تا جاريكار خيلى طالب را كشتند. سنكر ها همان سنكر است شيران غران بجه مزار قوم عبدالخالق برادران اوزبيك دلير, شمالى عزيز و شمت شمال ان جوانان غيور طالب كش همه ببا ميخيزند. اينبار طالب هم در مر غانجه هاى اى اس اى جاق شده از دويدن نيست. شايد بجه هاى مزار سوار شان شود. انبار دوستمى ها از نا فهمى انها را در كانتينىر انداخته بودند ,فكر كردند كه ارام و اسوده انتقال ميدهند.
  ما ديكر راهى نداريم. بشتونها سمت شمال كه همه با كستانى هستند و زمينهاى را غصب كردند و امروز همه طالب هستند بايد به كشور ابايي خود بر كردند.مناطق غير بشتون بايد باكسازى و ديوار شود.
  قواى منظم از اقوام غير بشتون به نظم اين مناطق برايند..تمام بشتونها با طالب بروند در مناطق خودشان در همان بنج ولايت. انجا بشتونوالى كنند و دولت بشتونى خود را بسازند و به عادات قبيلوى خود زندكى كنند.
  بايد يك تقسيم شود تا زمانيكه بشتونها بين خود ارام ميشوند و قتيكه انها ارام شدند بعد با انها يك دولت با قانون اساسى كه بلاى همه يكسان تطبيق شود بسازند. اين طور نميشود كه در قريه جات بشتونها طالب بر است از انجا ميايد 20 نفر اوبيك را ميكشد بعد در قريه مخفى ميشود. انجا قواى دولتى حق ندارد از خاطر يكه قوم خرزوى است ؟؟؟اى اس اى در همين قريه ها مانند ماهى در اب قرار دارد. اكر يك طالب را كشتى اى اس اى همه قريه بيش مياندازد كه برويد بكوييد كه بيكناه بود تنها در وازه را باز كرد بالايش فير شد؟؟؟؟ بعد او سانه سر منكسك را ميسرايند و او غان ملتى ها به دفاع از خون اشامان ميبرايد و ماشين دولت هم در عقبش.

  • محترم ن ب!
   من سوال کردم که چه باید کرد و اقای نادر تا جای که بنا بگفته خودش عقلش قد میداد جواب داد. شما بگوید خی چه باید کرد؟ در صورتیکه دشمن روزبروز قویتر میشود، خارجی ها تصمیم دارند که میدان را خالی نمایند، اردو و پولیس ما بسیار شکننده اند، و جوانان ما تاب جنگیدن و دفاع مسلحانه دوامدار را ندارند، در چنین حالت چه باید کرد؟ . نظر خود را بفرماید. (ادامه جنگ آنهم چطور؟ و یا زمینه سازی یک صلح که دیگر مانع خونریزی مزید شود)؟

  • ئلام حسن عزيز ما بئغير از همين رهبران كه درميدان هستن راه ديكرى نداريم. صلح امكان ندارد قبيله صداقت ندارد,نه عهد دارند و نه قول و نه به امضاكردن در قران انها كسى باور دارد. صلح امكان دارد تا جناها به عهد و قول بابند باشند. اين رهبران هم ساده نيستند كه ما فكر كرديم. يك كمى ديوار شكست كند هر كدام فرقه فرقه نفر دارند و سلاح را از دست قبيله ميكيرند. ولى بشتونها از جهار طرف مسلح هستند. باقى هم بنام قيامهاى مردمى از دولت سلاح وبول دريافت ميكنند. در خانه نشسته بول امده ميرود. يكان مرغ جنكى ساختكى كردند بعد همه خاموش بوجى بول امده راييست.
   تاريشه دراب است اميد ثمر است.
   بعد كه نشد فور مول سابق است. ميدانى كه از كجا بايد شروع شود مقاومت. از با ميان و بنجشير ,تونل سالنك به روى ترافيك و بوليس بند. بس ديكر ديكرش را خودت ميدانى جى ما را درد سر ميدهى او برادر.

  • برادر عزیز ن.ب
   خودت به خاطر طالبان بسته یک قوم را محکوم به نابودی میکنی. این کار شما را نه اسلام و نه عقل سالم انسان میپزیرد.
   این طرز تفکر را فاشیست قومی میگویند. کوشش کن کمی بحیث یک انسان فکر کنی، نه بحیث یک تاجک، هزاره، اوزبک وغیره........

  • راست گفتی نادر جان
   نمیدانم اینها چرا چنگ را که همیشه نتیجه جز بدبختی، خونریزی و ویرانی نداشته است بر همه ارزشهای والا ترجیح میدهند. ارزشهای که هیچ وقت نشد که درباره آن نمایند. از جنگهای دهه های گذشته چه بدست اوردید؟
   من منحیث یک غیر پشتون عرض می کنم که هیچ زمانی طالب را مساوی به قوم پشتون نمیدانم. چرا باید عده ای از دیوانه گان وحشی یک قوم را، نماینده گان آن قوم بدانیم؟ از منطق دور است. این چنین دیوانه گان در اقوام ما هم سربلند نموده بودند که ضرور نیست که نام انها را ذکر کنم زیرا خجالت می کشم.
   پس ای جوانان روشنفکر هر قوم که هستید بیاید تا درفضای یک تفاهم ملی یکجا شده و در مقابل دیوانه گان هر قوم متحدانه موضع بگیریم و بنا به فرموده نادر جان منحیث یک انسان فکر کنیم نه منحیث یک تاجک، هزاره، ازبیک و یا پشتون! (امیدوارم تا در مورد برخورد تان با قضایا تجدید نظر نماید).

  • نادر جان مشكل ما اينست كه دربرابر حيوان قرار داريم.قوم بشتون همه كله يي عمل ميكنند. انها بار بار قتل و قتال كردند. در برابر يك هزاره همه بشتونها يكى هستند. همه از هر قماشى كه باشد در بشتونوالى يكجا ميشوند و ما نند كله حيوان كور كوران يكى را هدف قرار ميدهند. ببين خلقى كه قران را به لكد ميزد امروز طالب است زن را سنكسار ميكند.نمونه اش دشت ارجى ولايت كندوز.در دشت ارجى بشتونها ناقل با كستانى كه زمين هاى غصب شده را تصرف كردند زندكى دارند در زمان خلقى ها اكثريت قاطع جوانان انها خلقى بودند و در تمام ولايات كشور خون خور ترين ها بودند ولى امروز همه انها طالب هستن و انها ان زن و مرد جوان غير بشتون را سنكسار كردند.
   در جنايت بشتونوالى تمام قوم بشتون مجرم است.

  • برادرم ن.ب.
   خواهش میکنم، یکبار دیگر پیام آقای غلام حسن را که بالای پیام خودت، قرار دارد، به دقت بخوان.
   من نیز شاید همین طور یک پیام برایت مینوشتم..

  • نادر جان من ان بيام را درست خونده بودم ولى مطلب من اينست كه در بشتونوالى همه بشتونها يكى اند. ببين بشتونوالى كرزى را ...طالبها به 500 نفر رها شد. تروريستان كه فاجعه ميافرينند رها ميشوند. از زندانها تروريست بنام اين و بنام ان زى زوى رها ميشوند. جنك را در جنوب تاجيك و ازو بيك و هزاره ميكند,اينها عسكر ميدهند.اينكه اين جنك در بين قوم بشتون است و اخر ندارد بخاطر بشتونوالى و حمايت بشتونها از يكديكر است. اين جنك يكطرفه ميشود وقتيكه قواى مسلح و امنيتى همه صاف از غير بشتون باشد. ان وقت ان زنجير بشتونوالى ميشكند. بشتون انسانهاى عزيز القدر هم دارد : ازين مرض بشتونوالى انكار ميكنى؟
   ايا اين مرض بشتونوالى نيست كه طالب رها ميشود؟
   حتى با كستانى تروريست به فور مول بشتونوالى ازاد ميشود.
   ايا درين جرم بشتونوالى تمام قوم بشتون سهيم نيستند؟
   99 فيصد بشتونها در زمان طالبان طالب شده بودند.اضافه نميتوانستند دفاع كنند ولى ميكفتن طالبان امنيت راولى دى. زندان مرك و دهشت به نظر اين مزخرفها امنيت بود.راستى برا ى قوم بشتون امنيت بود

  • عچب است این فاشیستک شرمنده روی بنام نادر غیر پشتونها را به ترک تعصب دعوت میکند ولی ازفاشیستانهم قماش خودش که طالبان را مساوی به قوم پشتون تبلیغ میکنند خودش را ناآگاه وبی خبر نشان میدهد.
   این فاشیستک شرمنده روی بنام نادر میخواهد دیگران را إغفال نموده وچنان وا نمود نماید که گویا طالبان ازملیت پشتون نماینده گی نمیکند. حال ازین فاشیستک شرمنده روی می پرسم که اگر طالبان ازملیت پشتون نماینده گی نمیکند این قدر کون پاره گی نخبه گان پشتون بخاطر آشتی دادن طالبان وکرزی ورها کردن زندانیهای طالبان از زندان و امتیاز دادن به نماینده گان آنها در دستگاه دولت چه معنی دارد؟. این قدر تبلیغات گسترده بخاطر بدنامسازی قوماندانهای نظامی غیر پشتون جهادی که عملا دربرابر هجوم های وحشی طالبان سینه سپر میکنند چه انگیزه ای دارد؟ همانهای که جناب عالی نیز گاه وبیگاه ایشان را به اسم جنایت کاران جنگی وجنگ سالاران یاد کرده ایی؟
   مگر اینقدر خلقی های پشتون تبار بی دم وبی مسلک ومفتخور وسوسیالخور فراری نکتایی دار که برای طالبان درکشورهای اروپایی لابیگری میکنند جز انگیزه ای پشتونوالی دیگر چه دلیلی میتواند درآن وجود داشته باشد؟.
   مگر آن زن بدزبان بنام عالیه راوی اکبر که عملیات خودمرداری طالبان را مقاومت ملی توصیف میکند واز ذکر شهامت ها وحماسه سازی هایش هرگز خسته نمیشود جز بخاطر پشتونوالی دیگر بخاطر کدام انگیزهء انسانی چنین لاطائلات را تحویل خواننده های پشتون وغیر پشتون می نماید؟
   مگر این پروژه تبلیغاتی علیه عبدالحکیم شجاعی هزاره تبار که درآن ازخلقی ها مفتخور تا اخوانی ها وریش سفییدان زیر آن امضا کرده اند بخاطر پشتونوالی نیست بخاطر چیست؟
   آیا به نظر نادرک خجالت زده وشرمندوک فاشیسم قومی را تنها غیر پشتونها دامن میزنند؟
   کسیکه روزانه اقارب وبستگان شان درکابل وسایر شهرهای شمال افغانستان به شهادت میرسند چگونه از اوغان بخواهند که باید دست ازحمایت طالبان بردارند وحمیت جاهلانهء پشتونوالی را به ارزشهای متمدنانهء انسانی و وطنی تعویض نمایند؟
   چگونه اشخاص مالیخولیایی مانند سیدخلیل هاشمیان وروستار تره کی وغمخور مفتخور را قناعت میدهید که طالبان مساوی به پشتون نیست. بازهم درآخر یکبار دیگر نوشتهء استاد خلیل هاشمیان را که برای تحریک پشتونها مصاحبهء امرالله صالح را غلط ترجمه کرده است به حیث مشت نمونهء خروار اینجا میگذارم وقضاوت را به خواننده گان ارجمند میگذارم.
   امرالله صالح دریکی ازمصاحبه هایش با شبکهء تلویزیونی سی ان ان گفته است که اوطالبان زیادی را که صد ترور وی را داشته اند به قتل رسانده است ولی جناب استاد به زبان پشتو نوشته است که امرالله صالح با فاتخار پشتون را قتل نموده است. این مقاله را بخوانید زیاد وقت تانرا ضایع نمیسازد!
   امرالله صالح په خپل لاس سلګونه پښتانه وژلي دي
   دوکتور سيد خليل الله هاشميان
   Larawbar.com 2012-11-07
   د کابل پوهنتون پخوانی استاد – داکتر سیدخلیل الله هاشمیان
   د لر او بر ګرانو وطنوالو ، اسلام علیکم وبرکاته
   ستا سو په ویبسایت کی مي هغه خبر ولوست چی د کاناډا دولت عبدالله عبدالله او هغه بل قاتل امرالله ناصالح ته د کانادا ویزه نده ورکړې ، نو د مرحوم فرقه مشر سیدحسن پاچا د یوه اوږده (ترکیب بند) یوه بند یی را په یاده شوه چی وایی :
   د خا نا نو په خا ني کښي
   څوک پکښي خا نا ن شول
   د چا لاړی ارتینې پکښي ـ ښې سپینې سینې پکښي
   کله چی غازی امان الله خان دانګلیس نوکران او د يرغلګرو سقاویانو له لاسه وطن پریښود او د(سقاوځوی) پاچا شو، نو ډیربیګناه خلک یې د(اماني) په نامه ووژل او سقاویان (خانان) شول. بیا کله چی نادرخان پاچا شو، ځینی خلک یی د (سقاويانو) په نامه او ډیرنور روشنفکران یی د(امانيانو) په نامه ووژل او د نوي پاچا خاندان چی پخوا د امیرحبیب الله خان نوکران ووُ، والاحضرتان او نوی (خانان) شول .
   د محمدهاشم خان د ديکتاتورۍپه اوولس کلنۍ دوره کی بیا په زرګونو روشنفکران او بیګناه خلک په جهنمی زندانونو کښی د (ضدسلطنت) په نامه شهیدان شول چی یو یی د کنړ دساداتو څخه پوخ لیکوال او ملی شاعر خدای بخښلی فرقه مشرسیدحسن خان وو چی په وزارت دفاع کی د(عینیاتو رییس) وو او د هاشم خان په امر د دفتر دڅوکۍ نه دهمزنګ زندان ته یووړل شو اوهلته شهید شو.
   د (شورای نظاریانو) په دوره کی هم د امریکی ترحمایت لاندی د ( شمال ټلوالي ) وګړی (لوی خانان) شول ،په دغه تېره لس کلنه دوره کي د بیګناه شهیدانو شوو خلکو شمیر يوازي خدای تعالی ته معلوم دی ، خو ناصالح امرالله چی ددې دورې د خانانو په جمله کښی یو (لوی خان دی) ، پخپله په (سی ان ان) او (بی بی سی) کی وویل چی ده پخپل لاس کښی په سلګونو پښتانه وژلی دي . نو زما په عقیده، د کاناډا د دولت دا موقف چی عبدالله عبدالله او ناصالح امرالله ته ویزه نده ورکړې ، د حقوق بشر دملاحظاتو سره سر لګوي ، ځکه چی دوی دواړو د قدرت پر مهال ډیر بیګناه خلک وژلي دي او د دوی ضد بشری ریکارډ ټولي نړۍ ته معلوم دی .

 • آقای میرهزار
  سخنان شما در مورد تیم قومپرست کرزی مخصوصا از غرب برگشته هایشان درست است اما، به نظر من، نباید عمل و افکار اینها را که جایگاه و پایگاه مردمی ندارند، به کل یک قوم نسبت داد. این طور نیست که تمام پشتونها بد باشند و یا فاشیست باشند و یا پشتونیست باشند. ملیونها پشتون اصلا به غم نان و جان خود مانده اند درست مانند ملیون هزاره و ...
  من باور دارم که تعمیم افکار و اعمال این عده ای محدود و انگشت شمار در حقیقت چیزی است که اینها می خواهند. یعنی اینها می خواهند که به یک قوم منصوب باشند و کالای شان خریدار پیدا کند.
  اکثریت پشتونها از دست طالبان و افغان ملت و جنگ و در به دری خسته و بیزار هستند.
  از طرف دیگر، ادعای حقوق بشر و ارزشهای نوین شما، با رویکرد کاملا قومی شما سازگار نیست.

 • The Afghans need to address the border issue with Pakistan if they desire to enjoy peace in Afghanistan. Furthermore, they need to balance their relationship towards Pakistan and India. They need to assure that they are not going to hold Pakistan in a strategic vice between Afghanistan and India. Pakistan has conducted 4 proxy wars against Afghanistan since 1973. It will surely continue until Afghanistan starts to recognize Pakistan’s territorial integrity. Pakistan has the manpower and required resources to continue to destabilize peace in Afghanistan. It has done it since 1973.
  So Afghans should know by now (2012) what needs to be done.
  With hope for peace.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس