صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > خدا، غرورش فروریخته است

خدا، غرورش فروریخته است

حسين زاهدی
پنج شنبه 3 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

می گویند: "مرد" ها گریه نمی کنند!
اما این مرد گریه می کند، آری، گریه!

اشک ها و هق هق این مرد، فرای از گریه و هق هق یست که ما نظاره گر آنیم! زندگی با این مرد چهل ساله که سرد و گرمش را در چهره ی او به خوبی نمودار نموده، چه کرده است؟

"غرور" در لابلای اشکهایش میلرزد! انگار غرورش را به سوی سکوی مرگ میبرند تا به جرم متولد شدن در سرزمین به نام افغانستان به دارش کشند!

آری! "عبدالروف" صاحب هشت فرزند قد و نیم قد است، اما او اشک می ریزد! سنگینی اشک او نشان از درماندگی و دفن غروریست که او چهل سال به آن تکیه داده بود.

اگر غرور را ستون و صفت زندگی مردان این سرزمین بپنداریم، ستون چهل ساله ی و چندین ساله ی عبدالروف و روف های، این سرزمین چه ساده و ارزان فرو می ریزد، ولی وجدان صدر نشینیان و مدعیان ... دورغین این سرزمین، لحظه ی، حتی، لحظه ی سر از بستر "زوال انسانیت" بر نمی دارد تا مبادا ضمیرشان شرمنده شود!

خدا (روف) نیز با تمام قدرت که دارد، تنها نظاره گرتوانایست که یارای زدودن اشک از گونه ی "عبد"هایش (عبدالروف ) را دارد، گویا ! او (خدا) نیز غروش در این سرزمین فروریخته است! و شده اشک، تا در گلوی عبدالروف ها هق هق شود! و در چشمانشان جاری!!!


AFGHAN CHILD HAVE BEEN SOLD BY FATHER DUE TO... by 1tvnewsaf

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • peesh az hama ghoroor haye degar ghoroore man wa to shekasta ast ke natawanayi haye mardome khod ra ba nomayesh megozareem wa khod dar konj afeyat khofta yeem
  magar dar tamame shahre mazar wa dar hamaye dehdadi yak mard payda nameshawad
  khejalat ast ba hama aan hayeke dar hamsayagiye een famil ba shekame seer rahat mekhwaband
  agar har farde massoliyate fardi ash ra anjam bedehad zarorat ba ejade een sahna haye dil kharash neest
  magar een famil heech kheesh ashena hamsaya qawm , kaka mama ya az een chiz ha nadard ya hama be bazaaat hastand
  emkan nadard ke dar tamame qarya hech kas tawanayi komak ba een famil ra na dashta bashad
  magar wejdan ha morda ast
  een hama emtehanate elahi ast ke hama ra me azmayad wa chi sada hama nakam wa siya roy shodayeem
  aqaye zahidi zarorat ba kofr goftan neest
  bar khoda ma taz bar khod betaz
  agar har farde ba ke tawanayi darad ba afrade famil kheesh qawm wa manteqaye khod berasad degar kase payda nameshawad ke ba een had az ehteyaj berasad
  ok

 • کجاست ان الله ساختگی که به باور همین احمق ها برایشان روزی میرساند؟ حالا از این عبدالروف احمق پرسید که چرا با همه ناتوانی اقتصادی اش اینهمه کره خر را از ان زن خر تر از خودش به دنیا اورده است؟ راستی ملامتی دولت در این است که باید به اینها از طریق تنظیم خانواده درس میدادند و برای این نره خری بنام عبدالروف طریق استفاده از کاندوم را می اموختند. اینهمه حرامزاده های بی نان و بی روزگار را کی تربیه و تعیلم میکند؟ بیاید ان خدای پدر لعنت و از اینها مراقبت نماید. دست تمام ملت به گدایی و دزدی است و لاف میزنند که الله بیشرافت روزی اینها را برایشان میرساند. احمقها. اینست نتیجه باور به اسلام محمدی.

  • هرچند که تکان دهنده بود ولی دور از تصور نبود. در افغانسان، هندوستان و بسیاری از کشورهای عقب مانده، هرروز، فجایع بدتر از این اتفاق می افتد. چرا نقدِ فقر و نکوبختی های اجتماعی را از آسمان آغاز کنیم؟ باید از مناسبات و روابطِ زمینی آغاز کرد و آنرا نقد کرد. و انگهی، باید آسمان را نیز به مثابه عرصه ی برای فرافکنی انسانِ نکونبخت به نقد کشاند. به تعبیر از مارکس بنویسم: باید دگرگونی آن روابطی را در دستور کار قرار داد که انسان در آن موجود سرافکنده، برده و نکونبخت است.
   تف و لعنت بر چپ نما هایی که از سالها بدین سو در خدمتِ "اشاعه ی دموکراسی" قرار دارند وبا خونِ این مردم تجارت می کنند. این ها از همه بیشتر تبهکار اند، چراکه آگاهانه خدمت می کنند. دردا و دریغا که تاریخ مکانی برای پاسخگویی نیست و هراس من از این است که این بار نیز فاتحان تاریخ را بنویسند و دروغ های سیاسی بزرگ را به خورد خود و دیگران دهند. دردا و دریغا!

 • این مردک « محمد » عجب خاکی شاه مداری بوده و « الله » را همچون ماری در آستین داشته و عند الضرورة از او کار می گرفته است . برای رفع دعوا هایش با زنان حرمسرا ، ده ها آیة از زبان همین الله صادر نموده است و با همسر پسر خوانده اش « زید » ازدواج کرده که در فرهنگ عرب ازدواج با محارم کفر محض بوده است . پسر خوانده در فرهنگ اعراب همانند پسر حقیقی بوده و حتا از پدر خوانده میراث میبرده است . محمد برای آنکه دهن مردم را ببندد ، فوراً از زبان خدایش چنین آیة صادر نموده است .
  ما کانَ مُحَمّدً اَبا اَحَد مِنًَ رِجالَکُم ولاکن رسول الله وَ خاتم النَبیین وَ کان الله بکل شی ءِ علیما .
  ترجمه : محمد پدر هیچ یک از مردان شما نیست . رسول خدا و خاتم پیامبران است و خدا بر هر چیز گواه است .
  و نیز زمانی که از یکی از غزوات بر میگشته و در محله ی اتراق نموده اند ، حین حرکت کاروان ، عایشه جان در بین نیزار جا ماند و نزدیک های شب با جوان عرب به نام صفوان ملاقی شده و با سواری اسب صفوان فردا ظهر به مدینه باز گشته است . محمد برای خاموش کردن دهان مردم فوراً دست به کار شده و آیة دیگری صادر نمود که عیب جویان را از غضب الله ترسانده و حرف ها را خاموش نموده است .
  این الله در باب آفرینش جهان در تازینامه که از تورات کاپی شده است ، جهان را 5623 سال قبل در مدت شش روز ساخته و روز هفتم استراحت نموده است . علم ساینس ثابت نموده است که همین کره ی خاکی بیش از چهار میلیارد سال بوجود آمده است و سپس حیوانات تک سلولی و بسیار بعدتر ماهیان و نهنگان تولید شده اند . عمر کوسه ماهی ها سه صد میلیون سال قدامت دارد .
  معلومات ریاضی و علم نجوم این الله در حد صفر است . در تازینامه آمده است که : ذوالقرنین « اسکندر مقدونی » به جایی رسید که آفتاب در چشمه ی آب تیره غروب نمود .
  امروزه اطفال مکتبی میدانند که آفتاب 109 مرتبه بزرگتر از زمین است .

 • محترم عطای نور کجا اس که هر مارکیت جناب ایشان به ملیون ها قیمت دارد.
  فهیم صاحب و داکتر صاحب عبدالله و یونس قانونی کجا اس که هر کدام در موتر ضد گلوله چکر می زنن و یک اردو بادیگارد دارن؟
  لعنت بر این زندگی

 • جلالی لوده
  عطای نور مردم را نان بدهد؟ برود مردکه ای بی غیرت کار کند. رهبرانی که نام برده اید به همه خدمت کرده اند و خدمت می کنند مگر نمی شود که زن و اولاد هر لوده بی غیرت را نان بدهند.

 • تو کز محنت دیگران بیغمی
  نشاید که نامت نهند آدمی
  قیمت یک کاندوم = به قیمت یک نان برای اطفال گرسنه. هرمرد فقیر توان خریدن کاندوم ره نداره.
  عطا نور باید برای مردم زیر سلطه خود امکانات کاریابی ره محیا کنه. این وظیفه این خبیث اس.
  پای خدا ره در هر موضوع داخل نه کنین. این کار مربوط خدا نیس، بلکه مربوط خدایان دوم مانند عطا نور اس که دار و ندار این مردم را غضب کرده و مردم از گرسنگی اولاد خوده میفروشه.

 • بدون کاندوم نیز میشود که از بدنیا اوردن اطفال زیاد خودداری کرد.
  هنگام انزال شدن کوشش کنید که در خارج محوطه مربوطه خود را انزال کنید.

 • آقای دانش
  این متود چندان موثر نیست. زیرا قبل از انزال نیزقطرات زیاد آب منی در داخل محوطه مربوطه ترشع میشود.

 • اقای...
  من خودم با استفاده ازین میتود ازحمل بیش از ده دوست دختر خویش جلوگیری نموده ام.

  • آقای دانش من هم از میتود شما سالها قبل کار گر فت اما همیشه این میتود کارا نیست با همه کوشش من شما متولد شدید

 • حسین زاهدی!
  اول تو نام و تخلصت را تبیدل کن که مذهبی است . چون تو لا مذهب نی که دشمن دین و مذهب هستی.
  دوم، او لوده در دنیا ملیارد ها آدم گرسنه، فقیر و بی پول هستند. این مشکل را که حل میکند
  سوم، آن مردکه غریب این هشت فرزند را چه می کند؟ زنش یک یا دو تا می زایید
  چهارم، تو بسیار بیعقل هستی، خدا از آسمان د رچه وقت نان پاشیده که حالا به این عبدالروف بپاشد

 • اسلام که در این سرزمین است از نوع اصلی نه بل تبدیل شده به صوفیگری بیش نیست. خدای که به ما و شما معرفی شده متاثر از این مفکوره صوفیگری هم می باشد. یکی سنی صوفی و دیگری شیعه غالی بیش نیستم. خدا یا تو خودت این انسان ها را به ره اسلام هدایت بفرما.
  امین

 • دوستان مطلب زیبا. چالب , زیبا به این معنی که با کلیمات بازی شده و این کلیمات را به خدای نا دیده نسبت داده اندکه غرورش ریخت ووو اولا غرور خدا را کی دیده کو سندش در قرن 21 در دادگاه بدون سند هیچ چیز قابل قبول نمی شود. دوم اینکه این مردم نادان چه وقت به شعور فکری خواهند رسید که بدانند که در جهان جز کاینات سیاره ها وو چیزی وجود ندارد اگر بطور مثال خدای بود چرا کرامات نمی کند گه طالبان که همه روز ده ها افغان های بیچاره رامی کشد چرا جلوگیری نمی کند البته خدای طالبان قدرتمند است که زورش یه خدای دیگر افغان ها نمی رسید این همه چرت و پرت ها جیه . مردم بسواد همه خوب و بد را به خدای نادیده نسبت می دهند بدون اینکه بدانند اگر خدا وجود داشت چرا درجهان این همه بی عدالیتی وجود دارد ؟ چرا جلوگیری نمی کند. تو خودت خدایی , انسان از خود انسان خلق می شود همه مخلوقات بشر خود شان خلق کننده خودشان هستند شما دیده اید که انسان گربه بدنیا بیاورد؟ نه خودش خلق کننه خودش است .

  • jiran تو تصوری خیالی میکنی در مورد ذات وصفات خدا وند تصویر ها یی را در ذهن خود تصور میکنی سپس این تصورات را اصل قرار مدیی در هنگام بحث ومنا قشه جنگ در مورد ذات صفات خدای عزوجل از تصورات ذهنی خود استد لال میکنی خدا وند العیاذ بالله چینن است وچنان در حالیکه ایا ت صریح قرانی ودلا بل واضح عقلی اینگونه تصورات را نفی میکند همین قدر درک نمیتوانی کی تو را کی خلق کرد ه است خوب فیکیر کن همه تو را نفرین میکند تو یک شخصی و حشی جنایت کار وغیر بشار میروئ پس مشکل تو در کجاست از قید انسا نیت خاریچ شدیی
   امروز همین مردم در خیرت اند به سبب همین مشکل بنیان خانواده هار رو به نا بودی است حتی حیو انات هم همین جنا یات را مر تکب نمیشوند کی تو شدیی

  • سرشار ! تو برای جیران نوشته ای که :" تو تصوری خیالی در مورد ذات و صفات خداوند تصویر هایی را در ذهن خود تصور میکنی سپس این تصورات را اصل قرار میدهی و تا اخیر".
   حالا من از تو میپرسم که ایا الله تو رساننده و تعین کننده روزی و رزق بنده گان خود است یا نه؟
   اگر الله ، رازق است و مطابق ایات گوناگونی از رساندن روزی بندگان لافیده است، تصورات خیالی جیران در کجا خطا است؟
   اگر تو باور داری که الله تو روزی رسان مخلوقات خود نیست بگو؟
   اگر کسی از ابله کف دست خود نان میخورد نقش روزی رسان در رساندن روزی برایش چی میباشد؟ یعنی وقتی من کار میکنم و از معاش خود اعاشه میکنم، نقش الله تو در این کار چی میباشد؟
   اگر تو معتقد به داشتن نقشی برای الله در مورد من هستی، چرا الله تو برای این خانواده از بازی کردن نقشش فرار نموده است؟
   اگر الله تو روزی رسان است ، مگر چرا برای این اطفال بدون انکه ترحم داشته باشد روزی نمیرساند؟ پس باید بسیار بیرحم باشد.
   چرا الله تو بهترین غذا ها را برای اطفال امریکایی و اروپایی میرساند مگر بچه های صومالیایی و و در این فلیم این خانواده و دهها خانواده فقیر دیگر در کشور ما و سایر کشور های غریب از گرسنگی مجبور به هر کاری حتی کار های ناشایست میشوند؟
   من معتقد هستم که الله ساختگی محمد و صفات دروغین الله تو همه بلوفی بیش نیستند. الله یی وجود نداشته و ندارد. اگر هم وجود داشته باشد ، باید این الله تو کثیف تر از یک خوک باشد. الله تو تنها مصروف تنظیم زن برای محمد زنباره است.
   تف بر این الله یی که میگوید :"والله یرزق من یشاء بغیر حساب"

  • تو یک خر هستی با خر بحث کر دن خطاه ست

 • دوستان عزیز
  آیا خدا قادر است که این مرد را کمک کند؟؟
  اگر قادر است و کمک نمی کند، پس ظالم و سنگ دل است.
  اگر او کمک می کند اما به گفته ای یکی از دوستان خدایان دومی مثل عطای نور و غیره نمی گذارد پس زور این خدایان دوم از زور الله زیادتر است.
  من به این باور هستم که در هستی اصلا چیزی به نام عدالت وجود ندارد. هر کسی که چند تیز تر و یازو و هوش قویتر دارد ، همیشه راحت تر است. هر کس که عقل اش کمتر و بازویش ضعیف تر و چنگش کندتر است همیشه رنج خواهد برد.
  داستان خدا و دین و این حرفها داستانهای مفت است.
  دیگران که از عقل خود کار می گیرند می بینیم که امروز در بهترین شرایط زندگی می کنند و خرج یک شب شان ، مصرف تمام سال این مرد بدبخت است. این مردم بیچاره از عقل کارنگرفته و به امید " خدا میربان اس " هفت اولاد کشیده است و حالا هم در غم نان دادنش مانده است.
  از قرار سخن گفتنش یک ادم بی سواد است و اگر کار هم پیدا کند یک کار خرکاری خواهد بود و با خرکاری نمی شود که هفت اولاد را درست نان داد و تربیت اش هم اصلا ممکن نیست. پس نه تنها خود این مردم بلکه ان هفت اولاد هم از همین حالا بدبختی و سیه روزی شان شروع شده است و به احتمال زیاد در عمر شان روز خوش کمتر خواهند دید.

 • او بیادر عجب گپا میگی. خدا اگه زورش می رسید دنیا ای قسم گد ود نمی بود. مالوم اس که خدا مدا یک داستان اس. خدا کدام خر اس که بتانه کمک تان کنه. خود تان بشر استین عقل دارین به جای معده از مغز تان کار بگیرین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس