صفحه نخست > خبر و گزارش > تجاوز بر دختر ۱۵ ساله که در ریاست امور زنان دایکندی پناه آورده بود

تجاوز بر دختر ۱۵ ساله که در ریاست امور زنان دایکندی پناه آورده بود

بصیر سیرت
پنج شنبه 17 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مسئولین دفترحقوق بشر در ولایت دایکندی می گویند که یک دختر ۱۵ ساله شب دوشنبه در داخل دفتر ریاست امور زنان این ولایت، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

خبری که تاریخ فعالیت های سیستماتیک وزارت امور زنان و نهاد های حقوق زن را زیر سوال برده و مردم افغانستان را شکه ساخت.

تجاوز بر یک دختر پانزده ساله در یکی از ریاست های امور زنان افغانستان پشینه ای ندارد و قربانی این تجاوز طفل بی سرپرستی خوانده شده است که از مرکز تربیت اطفال دایکندی به ریاست امور زنان فرستاده شده بود تا از او در "خانه امن" نگهداری شود.

این دختر ۱۵ ساله که نخواسته است نامش افشا شود، باشنده اصلی ولسوالی سنگ تخت ولایت دایکندی است.
نظر به گزارش ها شش محافظ این ریاست به ظن ارتکاب تجاوز بر این کودک گرفتار شده اند.

هنوز مشخص نیست که آیا تجاوز جنسی بطور گروهی صورت گرفته یا انفرادی اما مقامات محلی گفته اند که وضعیت صحی قربانی این رویداد، نگران کننده نیست. مقامات همچنان گفتند که در صورت نیاز به تداوی بیشتر، این دخترک را به کابل فرستاده خواهد شد.

رزاق ایلخانی، قوماندان امنیه ولایت دایکندی گفت"تا هنوز بصورت دقیق معلوم نیست اما تمامی افراد متهم، پیاده ومحافظ، در ریاست امور زنان اند و بعد ازتحقیقات معلوم خواهد شد (که آیا تجاوز گروهی بوده یا انفرادی)".
جواد دادگر، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر به رادیو آشنا صدای امریکا گفته: " متهم اصلی این قضیه با پنج فرد دیگر که شریک عمل جرمی خوانده شده اند، فعلأ دستگیر گردیده وتحت توقیف به سر می برند". اما منی خبرنگار حقوق بشر نمی دانم تعریف متهم اصلی این قضیه چگونه است؟

حبیبه شجاعی، سرپرست ریاست امور زنان ولایت دایکندی به رادیو آشنا گفت که تلاش ها برای دادرسی کامل به این رویداد آغاز شده است. "طبق قانون، از این قربانی حمایت می کنیم وبه تمام ارگانهای عدلی وقضایی اطلاع می دهیم تا این قضیه را بصورت جدی پی گیری نمایند."

به روز چهار شنبه پولیس تمام کارمندان مرد در ریاست امور زنان ولایت دایکندی را بازداشت کرد و دفتر امور زنان، محل تجاوز، را بست.

تجاوز جنسی در ریاست امور زنان در حالی گزارش می شود که دو هفته پیش چهار زن در ولایت دایکندی به دلیل خشونت های خانوادگی، نامزدی وازدواج اجباری وفقر اقتصادی درطی یک هفته دست به خود کشی زدند.

غزنی با دو قضیه تجاوز

قضیه اول : گزارشها از غزنی حاکیست که مردم محل یک مردی که قسط تجاوز بر زن را داشت همرا با زن تیر باران کرده اند. اما گزارشها از سوی مقامات محلی غزنی بگونه افتخارانه نشر گردید که گویا مردم محل مردمتجاوز را کشته اند.

نمیدانم این شخص با وجدان و ناموس (محمد رحیم) سارنوال ولسوالی ده یک ولایت غزنی به خبرگزاری بخدی گفته که این حادثه شب گذشته در قریه "شادی قلعه" رخ داده است و ما این را فال نیک برعلیه متجاوزین میدانیم.
او گفت: "مردی قصد داشته شب گذشته بر خانمی در غیاب شوهرش تجاوز کند اما بعد از اطلاع اقارب شوهر خانم، آنان هر دو (مرد و زن) را به قتل رسانده اند."

سارنوال ولسوالی ده یک می گوید که شوهر این خانم اکثر اوقات به دلیل شرایط کاری اش در سفر می باشد و اقارب شوهر خانم، مرد بی گانه و عروس شان را یک جا در داخل خانه کشته اند.

قضیه دوم : آمنه زنی جوانی دیگری دو هفته قبل در ولسوالی مقر ولایت غزنی مورد تجاوز گروهی قرار گرفت هنوز دوسیه اش از طریق نهاد های دولتی پیگیری نشده و حمیده گلستانی، عضو شورای ولایتی غزنی خواهان پیگیری جدی قضیه شده است .

خانم گلستانی می گوید که با گذشت هفته ها هنوز هم ارگان های عدلی و قضایی به دوسیه تجاوز آمنه توجه نکرده اند.
مسوولان محلی ولایت غزنی قضایای خشونت علیه زنان را مخفی نگه میدارند و این امر باعث میشود تا آمار خشونت بیشتر از گذشته افزایش یابد و مروج گردد.

به گفته خانم گلستانی «آمنه در داخل منزلش مورد تجاوز گروهی قرار گرفته است و شمار متجاوزان را چهار نفر اعلام کرده است.»

پیشتر خبرگزاری بخدی گزارشی مبنی بر تجاوز شماری از افراد، بر آمنه، دختر نوجوان در ولایت غزنی منتشر کرد ه بود و در این گزارش آمده که دختر 15 ساله توسط چهار نفر در منزلش مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.
آمنه دختری است که حدود دو هفته قبل، در منطقه ای موسوم به "للم قلعه" از مربوطات ولسوالی مقر ولایت غزنی توسط گروهی، مورد تجاوز جنسی قرار گرفت و پس از گذشت چند هفته هنوز دوسیه این دختر نوجوان مراحل قانونی اش را سپری نکرده است.

تجاوز بر آمنه واکنش های تند شماری از فعالان جامعه مدنی و نهادهای حقوق بشری در ولایت غزنی را به دنبال داشته است.

آمار ها و ...!

سالانه بیش از ۲۳۰۰ زن در افغانستان دست به خودکشی میزنند که در مقایسه با چهل سال قبل این رقم ۲۴ برابر افزایش را نشان میدهد. آمار اصلی مسلما بسیار بالاتر ازین است زیرا بیشمار خودکشی هایی اند که خبر آنها به بیرون درز نمی‌کند.

برعلاوه‌ی خودکشی، قتل، سنگسار، مُثله کردن، ربودن، تجاوز فردی و جمعی، قتلهای نامردانه‌ی «ناموسی»، بد دادن، ازدواج با کودکان، خرید و فروش و یا تبادله با حیوانات، به قید نکاح درآوردن چهار زن و نگهداری شان در حرمسرا ها منحیث بردگانی برای ارضای شهوت حیوانی جنایتکاران و...، گویای وضعیت هراس آور زنان افغانستان است که در هیچ گوشه‌ی دنیا حتی تحت رژیم های تبهکار ایران و کشورهای عرب همدست با امریکا هم نظیر ندارد.
این همه نابسامانی در واپس اندیشی یک رژیم نابکار، تروریست پرور، فاشیزم مقدس، بربریت باور، با حضور جنایت کاران و همدستی آن ها با افراط گرایی دینی در دهات و شهر های افغانستان ممکن است و نیاز است تا زنان را برای رهایی در مقابل تعدی و ظلم و بیخردی مرد سالاران رهانید و آگاه ساخت.

واژه های کلیدی

حقوق کودکان و زنان
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این نوشته را از جائی کاپی کرده ام. امید که خواهران و برادران ما این نوشته را به تعداد وسیع در شهر ها بین مردم پخش کنند.
  خواهران، خودکشی نکنید، به دشمن کشی برخیزید!
  خودکشی به معنای آنست، که وقتی کسی به روی تان سیلی زد، روی دیگر خود را هم پیش کنید که بزند. این خلاف کرامت انسانی، خلاف شهامت و عزت زنانگی ست.
  سیلی را باید با مشتی کوبنده تر جواب دهید.
  دیگر به خود آتش نزنید، خواهران، بلکه بر منشأ تیره بختیهای تان آتش زنید.
  اگر زورت به کسیکه ترا مجبور به خودکشی میسازد، نمیرسد، شب که خوابید، به خانه و کاشانه اش آتش بزن!
  قبل ازینکه خودت را بکُشی، او را از خود پیشتر بکُش!
  لاعقل مرگت که بدون انتقام نمی ماند.
  اگر چند تا زن اینطور انتقام بگیرند، بعد مرد ها جرأت نمیکنند، که به این آسانی به زن ها تجاوز کنند و یا آنها را مجبوربه خود کشُی کنند.

 • به احترام کرامت انساني و حرمت زن به تمام متجاوزين وظالمان عليه زنان نفرين ميفرستم .
  اي مدعيان تعصب زباني مليتي و مذهبي اين است الکوي حقوق زنان که اکثريت در مناطق تاجک نشين و هزاره نشين رخ ميدهد,,,,,,نميخواهيد اين اعمال را هم به پشتونها ربط دهيد؟

 • برادر ها در سایت دیگری خواندم که این متجاوزین پلیس و محافظ خانه امن بوده , در کشور یکه پلیس که از منافع مزدم دفاع می کند این جنایت رخ می دهد از دیگران چه توقع داشت؟ از کشور چون افغانستان که یک کشور مخاقظه کار سنتی تشریف دارد که قانون همه برای مردان است زن که مورد تجاوز قرار می گیرد باید در ان کشور کشته یا سنگسار گردد و مرد بتواند تبریه گردد باید هم چون اتفاق هر روز رخ دهد. چون مرد بر خلقت کننده خود ان طور اعمال خشمانه را انجام می دهد و خود را سر شار از لذت مردانگی می یابد چه باید کرد؟ هر روز در کشور این اتفاقانت می افتتد وای بر ما ؟در کشور قانون مرده است عدالت مرده است همه مرده اند زن ها همه مرده اند که نمی تواند از حق شان دفاع کنند ؟ کو قانون ؟ زن ها همه زنده های محریک هستند صرف نفس مکشندو بس این خانم در ولایت دایکندی اتفاق افتاده در کابل همه روزه در خانه های عفاف هم چون جیزی همه روزه جریان دارد کسی خبر ندارد.

 • این نتیجه دموکراسی قلابی امریکا ونوکران حلقه به گوش ان است درکشور ما قانون تظبیق نه میگردد اگر حدود شرغی تطبیق گردد هیچ متجاویز جرت انرا ندارد که به مال وناموس مردم تعرض کنند اما متاسفانه نظام فعلی نظام غیری کارامد است

 • تجاوز به دختر 15 ساله که زیاد هم عیبی نیست . زمان ماضی بعید ، در کشور حجاز یک مردک عرب دختر 6 ساله را با خود به حجله اش برده و مدت سه سال مشت و مال شبانه و انزال ، در 9 ساله گی عمل دخول انجام داده است . مرحبا ، ای والله .
  کنون به خاطر این سعۀ صدر آن مردک 53 ساله ی عرب ، همه ساله مردمان از اقضا نقاط دنیا به دور قبرش طواف می نمایند و احسنت می گویند بر این حوصله که توانسته است چهار سال آزگار از صورت تا کف پای آن دخترک انزال نموده و بر دخترک دخول نفرموده است .
  مرحبا ، احسنت .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس