صفحه نخست > خبر و گزارش > اعتصاب غذایی مردم هزاره در سراسر جهان از بامیان آغاز شد!

اعتصاب غذایی مردم هزاره در سراسر جهان از بامیان آغاز شد!

کابل پرس خبری
يكشنبه 17 فبروری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بار دیگر دستان جنایت کار افراط پیشه های تاریخ بخون آلوده شد و دیروز درشهرکویته پاکستان، طی یک حمله سازماندهی شده، بیش از صد نفرکشته و صدها نفردیگرزخمی گردیده اند که همه بلااستثناء غیرنظامی بوده و حتی زنان و کودکان و افراد سالخورده نیز دربین قربانیان به چشم می خورد.

آنچه به این قضیه اهمیت وبرجستگی بیشتری می بخشد، تکرار این گونه حوادث توسط گروهک های تروریستی و بخصوص لشکر جنگوی در پاکستان میباشد که حاکی از موجودیت دسیسه های پیدا و پنهان این گروهگ ها و طرح سازمان یافته و سیستماتیک حذف فزیکی یک قوم خاص و بخصوص هزاره ها، آنهم بواسطه اعمال خشونت و انتحار و انفجار، میباشد.

از سوی دیگر، عدم اتخاذ تدابیر جدی و قاطع توسط جامعه جهانی که داعیه دموکراسی، مردم سالاری، حقوق بشر و کرامت انسانی و ... در سراسر دنیا را دارند و عدم صراحت لهجه و عدم قاطعیت سازمان ملل متحد و بخصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد که گهگاهی فقط و فقط با صدور اعلامیه و محکوم کردن این گونه فجایع، اکتفا می کنند، به تداوم این جریان کمک کرده است.

سازمان ملل متحد بعنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری در معادلات و بحران های جهانی و بین المللی بسیار به خوبی و به آسانی میتوانست با صدور قطعنامه ای از آدرس شورای امنیت و برسمیت شناختن کشتار کویته بعنوان مصداق نسل کشی و کشتار جمعی یک قوم و نقض آشکار حقوق بشر، فشار های قوی تری را بر حکومت پاکستان که مسئولیت مستقیم تامین امنیت شهروندانش را دارد و باید پاسخگوی این مسئله باشد، جلو تکرار فجایع و نسل کشی هزاره ها در پاکستان را بگیرد و امنیت و آرامش به شهروندان شهر کویته بازگرداند.

بناءً تعدادی از شهروندان و فعالین مدنی بامیان، به ادامه فعالیت های مدنی خویش، این بار با اقدام کردن به اعتصاب غذایی نامحدود، ضمن محکوم کردن تداوم کشتار و نسل کشی هزاره ها در کویته پاکستان، خواسته های شان از سازمان ملل متحد و جامعه ملل، را به شرح ذیل بیان میدارند:

1- کشتار و نسل کشی هزاره ها در کویته پاکستان، تداوم قتل عام و کشتار جمعی هزاره ها طی دو قرن گذشته در افغانستان می باشد که نقض صریح حقوق بشر بوده و هیچگونه توجیهی برای این جنایت قابل قبول نیست.

2- شورای امنیت سازمان ملل متحد باید طی جلسه فوق العاده شان، این کشتار و قتل عام را بعنوان نسل کشی و جنایت جنگی به رسمیت بشناسد و اقدامات عملی را شامل صدور قعطنامه جدی و قاطع بر اساس کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی، بر علیه دولت پاکستان، ارسال هیئت حقیقت یاب به پاکستان، اعمال فشار دیپلماتیک بر دولت پاکستان و حتی اعزام نیروی نظامی تامین کننده امنیت شهروندان بیگناه و مظلوم کویته پاکستان، روی دست گیرد.

3- ازآنجا که این قضیه، شامل نقض صریح حقوق بشر می شود، ازدولت افغانستان میخواهیم که با روش های متناسب دیپلماتیک، این قتل ها و نسل کشی را محکوم نموده و خواهان جلوگیری و تکرار فجایع اینچنینی گردد.
4- اعتصاب کنندگان الی برآورده شدن خواسته های شان توسط مراجع مربوط به اعتصاب غذایی شان ادامه خواهند داد.

با احترام
فعالین مدنی بامیان
17 فبروری 2013 بامیان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • با اینگونه اعتصابات غذایی کار بجایی نمیرسد. بهتر است تا هر نفر هزاره ماهانه یک دالر به صندق اعانه ی ایکه برای کمک با هزاره های کوییته تاسیس میشود بپردازد. ازین پول برای دفاع عملی از مردم هزاره وشیعه کویته میشود استفاده کرد. اگر کشتار هزاره ها ادامه یابد بجز عمل بالمثل چیزی دیگری نمیتواند جواب این کشتار باشد..

 • اگر امروز جلو کشتار هزاره ها درپاکستان گرفته نشود ، فردا نوبت به هزاره های افغانستان خواهد رسید و انوقت نا وقت خواهد بود. بناءً تمام هزاره های جهان برای دفاع از هزاره های کویته باید متحد شوند و با پول ومال و جان خود جلو این کشتار را بگیرند.

 • تمام رسانه های جهان غرب اعلان میکنند که عمل تروریستی کویته متوجه شیعیان کویته بلوچستان اند. دولت ایران به عنوان یک دولت شیعه مذهب باید از شیعیان پاکستان حمایه نموده و نوت احتجاجیه خودرا به سفارت پاکستان داده و درخواست قطع کشتار شیعیان، ازدولت پاکستان گردد. اگر برای ایران موضوع مذهب هزاره های پاکستان ارزش ندارد ، پس هزاره های پاکستان هم باید ملاهای ایرانی را ازبین خود بیرون رانده و یکی از عوامل قتل و ترور هزاره هارا کم نماید.
  همه میدانیم که جنگ بلوچ و هزاره توسط ایران دامن زده میشود تا بلوچها درپاکستان مصروف بوده و در مناطق زاهدان ایران و دیگرجاهایش عملیات تخریبکارانه را انجام ندهد.. حیف ما هزاره ها که بخاطر دولت کثیف آخوندی ایران قربانی میشویم.

 • من هم با نظر آقای ناصری موافق هستم که نوبت ما شیعیان در غرب کابل فرا میرسد اما بعد از سال 2014 وبهتر است که ا ز همین حالا بقکر مسلح کردن خویش باشیم .و ضمنا ساده لوحانه خواهد بود که اگر بقکر گرفتن کمک از کشور ایران باشیم .اعتراض ایران بر پاکستان در مورد موضوع کویته هیچ جیز را تغیر داده نمیتواند وما باید وار خطا نشویم وبر اعصاب خود مسلط باشیم موضوعات کویته ادامه خواهد داشت وما هم اکنون زنده هستیم و باید راه مناسب جواب دهی بیابیم .
  بنظر بنده تنها راه حل توسل به اسلحه است تا زور نداشته باشیم هیج کس حرف مارا گوش نمیکند ضمنا حملات لفظی به این یا آن شخصیت خود مارا خدشه دار میکند استاد اکبری یا فلان وفلان از خود ما هستند همه باهم باید یکجا برای جنگ های قومی مذهبی بعد از سال 2014 در غرب کابل آماده باشیم وقتی که جنگ مذهبی شروع شود وهابی ها با شمشیر اول به جان معلم عزیز در لیسه معرفت در پل خشک میایند وبعد استاد اکبری وآقای هادی لنگ را شهید میکند حالا متوجه شدید که در فرهنگ وهابیت بی دین وبا دین ما فرق نمیکند آنها فقظ دنبال ما هزاره ها میباشند ومخصوصا دنبا ل شیعه ها بنا بر این کوتا فکری را کنار بگزاریم وبرای آخرین بار در مصاف حق در مقابل باطل از خود و قوم خود و دین خود وعزت خود دفاع کنیم

 • غلام علی جان برادرم
  این من و شما هستیم که وهابی وهابی میگوییم. وهابی یعنی انهای که سنی ترین سنی ها اند و میخواهند مزخرفات را که مذهب من و شما به اسلام نسبت میدهد را از دامن اسلام پاک نمایند ولی بر ما و شماست که تصمیم خود را بگیریم که ایا در چنین ضلالت و گمراهی تن به حریص ساختن اهل سنت و انداختن انها به جان خود نماییمم یا فکر دیگری برای مذهب نا مذهب خود نماییم. این دیگر بی معناست که تحت نام هزاره بودن، مقاومت در برابر اسلام واقعی به عمل اید و مسلح شدن و....و.
  به عوض، بخش های را که ولی به ان اشاره کرد باید مد نظر گرفت.
  وسلام

 • این همان مساله میان مار است که در آنجا هم اقلیت مسلمانان را بیدردانه بشهادت میرسانند و اکنون بوسیله گماشتگان ای اس آی این فاجعه هستی سوز را در پاکستان پیاده ساخته اند تا زندگی اقلیت مظلوم هزاره را از روند نارمل آن منحرف نموده فجایع وحشتناک انسانی را پدیدار بسازند زیرا مبرهن است که در عقب این دسایس هستی سوز دستهای خون آلود دشمنان اسلام بشدت فعالیت میکند تا ازیک سو داعیه خودمختاری مردم بلوچستان را در نطفه خنثی بسازند و از سوی دیگر قوم هزاره را که از گداز عصر ها و زمانه ها مردانه با سر افرازی بیرون جسته اند در یک صاعقه شبیه به حرکت خائینانه عصرامیر عبدالرحمن خان تیت و پاشان و در بدر و خاک بسر نمایند و مهاجرت های عظیم توده های هزاره را به افغانستان و ایران و دیگر کشور ها مساعد نموده آنها را کوچ اجباری بدهند . به عقیده من قوم هزاره هیچ راهی جز مقاومت و ایستادگی و پایمردی ندارند با اعتصا بات و بایکات ها پروبلم عدیده قابل عقده گشایی نیست ، سازمان ملل و داعیان دروغین حقوق بشر در این برهه از زمان صدایشان در گلو ها خفه کرده اند و این میرساند که آنها هم ازین حوادث احساس ناراحتی چندانی نمیکنند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس