صفحه نخست > خبر و گزارش > حکومت کابل به دستور آی اس آی در حال توقف اعتصاب غذایی مردم هزاره است!

حکومت کابل به دستور آی اس آی در حال توقف اعتصاب غذایی مردم هزاره است!

کابل پرس خبری
سه شنبه 19 فبروری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: امروز جمعی از فعالان اجتماعی و مدافعان حقوق بشر در شهر کابل اعتصاب غذایی نا محدودی را در اعتراض به نسل کشی مردم هزاره در شهر کابل آغاز کرده اند که در پایان نخستین روز، نیروهای امنیتی در حال تهدید و فشار بر این فعالان می باشند تا از ادامه ی این اعتصاب جلوگیری شود. طبق اخبار منتشر شده توسط نیروهای امنیتی قصد دارند با وجود اینکه آنان از وزارت داخله دارای مجور می باشند، باز هم از ادامه آن جلوگیری کنند. این فعالان می گویند حرکت های مشکوکی در جریان است تا نگذارند صدای اعتراض به نسل کشی مردم هزاره در پاکستان به گوش جهانیان برسد و برای توقف آن گام برداشته شود. با این حال آنان می گویند تمام تلاش خود را بکار می برند تا برابر این فشارها مقابله نمایند.

تلاش های نیروهای امنیتی در کابل در حالی بر توقف این اعتصاب متمرکز شده که یک منبع نزدیک به وزارت امور خارجه افغانستان که نخواست نامش فاش شود می گوید، پشت پرده ی این اقدامات دست های هماهنگ با استخبارات پاکستان در حکومت افغانستان وجود دارد. عوامل آی اس آی در حکومت افغانستان از برگزاری این اعتصاب خشنود نمی باشند و تلاش دارند هر چه زودتر مانع از گسترش آن در افغانستان شوند.

تلاش برای پایان دادن به اعتصاب مدنی فعالان حقوق بشر در کابل زنگ خطری ست که نشان می دهد دست های هماهنگ با استخبارات پاکستان که در عقب گروه های تروریستی همچون طالبان و لشکر جنگهوی قرار دارد، فعالیت های مدنی را بر نتافته و بجای آن در ترویج بیشتر خشونت در افغانستان تلاش می ورزند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تاسفبار و درد آور است که تنها هموطنان هزاره ام را در حمایت ازین حرکت انسانی و برحق میبینم. کجا هستند تاجیک ها و ازبک ها و ترکمن ها و قزلباش ها و پشتون ها و بلوچ ها و اایما ق ها و بلاخره "آدم" های دیگر این سرزمین بلادیده که در کنار برادران و خواهران هزاره شان می ایستادند و برای یک بار هم که شده نشان میدادند که دفاع از برخی از ارزش ها بالا تر از مرزبندی های قومی و گروهی و زبانی قرار میگیرند. درود بر نماینده محترم مردم هرات که از دیگران یک سر و گردن بالا تر قرار دارند و جوهر انسانی شان را در عمل به نمایش گزا شته اند.کجاست آقای بشردوست ؟ خلیلی ، محقق و دیگران که از قبل این ملت صاحب نام و نشان و ارگاه و بارگاه شده اند؟ کسی شبیه آقای حفیظ منصور هم دیده میشوند، اگر ایشان باشند، اقدام شان قابل تقدیر است و یقین دارم که حضور هر غیر هزاره ی درین میدان، بر صفحات تاریخ جاودانه خواهد ماند.
  و اما خواهر و برادر من که اعتصاب غذا کرده ای! سنگرت را محکم نگهدار، که با این عملت هم پایه های قدرت عوامل اجنبی در ارگ را به لرزه در انداخته ای، و هم سبب توحش باداران پاکستانی شان شده ای. این عمل در نوع خود در افغانستان بی سابقه هست و ارزش تاریخی اش نه تنها برای هموطنان هزاره ام، مایه مباهات است که بر تمام معادلات افزون خواهان بی تاثیر نخواهد بود.

 • با دیدن اشخاص گرانقدر آقایان عبدالحفیظ منصور و آقای بهزاد چشمانمان روشن گردید امیدوارم که دوستان بیشتری درین کمپاین انسانی اشتراک نموده و با اشتراک شان نام نیک وپرافتخاررا درتاریخ برای خود شان ونسلهای آیندهء شان کمایی نمایند. اگر خدای ناخواسته غفلت شود این مصیبت تنها به هزاره های کویته محدود نمی ماند بلکه فردا دامن همهء اقوام و پیروان مذاهب را میگیرد.
  تروریزم وفاشیزم مذهب وقوم وملیت خاص را نمی شناسد ازتمام دوستان وسیاستمداران میخواهم درین کمپاین مدنی وانسانی علیه تروریزم وفاشیزم اشتراک نمایند وافتخار وسربلندی دنیوی واخروی را برای خویش کمایی کنند. خون هزاره های کویته را نگذارید که به هدر بریزد. این انسانهای بیگناه فقط بخاطر من وشما قربانی داده اند. بیائید که مرزهای تنگ قومی وحزبی ومذهبی خویش را بخاطر این قربانیان وشهیدان سرخرو درهم بشکنیم وخودمانرا با کاروان همراه سازیم تا فردا پیش خدا وتاریخ ملامت باقی نمانیم. بار دیگر از اقدام عاقلانه وبجای آقای عبدالحفیظ منصور وآقای بهزاد ازصمیم قلب اظهار مسرت می نمایم
  با احترام
  پرویز بهمن

 • chi bogim ? az hokomaty afghanistan k be dasti ISI .waya hazarahay k sangi IRANO BE SINA MOZANAN CHARA????????????????????????????????????????????????

 • قوم ِ که خود را از هر نگاه مجزأ و مبرأ از جامعه ء که در آن زندگی میکند، بداند، باعث انزوای خودش میشود.
  قوم هزاره چه در افغانستان چه در پاکستان و در هر جای دیگرهمواره کوشیده است، خود شانرا متدین تر، غیور تر، انسانی تر، متمدن تر، فقیر تر مظلوم تر، ووووتر از اقوام دیگر جلوه دهند. اینها نه در غم دیگران خود را شریک ساختند، نه در خوشی دیگران. رهبران، نخبگان و روشنفکران هزاره پیهم کوشیدند، عمداّ برای خود دشمن بتراشند، تا باشد که مظلوم تر از دیگران جلوه نمایند. با نوشته ها و تبلیغات اغراق آمیز و توهین به دیگران حتی آنهای را که از مظلومیت تاریخی مردم هزاره دفاع میکردند/میکنند، اما از قوم خود شان نبود، نیز آزرده و مأیوس ساختند. هر کسی که به سایت های هزارگی سر بزند، بجزء توهین به دیگران و مظلوم نمائی اغراق آمیز چیزی بیشتر نمیخواند.
  این همه داد و وایلا در اخیر امر تأثیرش را از دست میدهد، مانند آن پسر چوپان که هرروز فریاد میزد، هله گرگ آمد.
  حالا که به راستی گرگان میدرند و میکشند، هزاره ها دیگر دوستانی ندارند که کنار شان بایستند. زیرا هزاره ها کنار دیگران نه ایستند. کشتار اطفال، زنان و مردان پشتون را چه در افغانستان و چه در پاکستان توسط ناتو، عساکر پاکستانی یا افغانی نتنها که تقبیح نکردند، بلکه توجیه هم کردند. گویا همه این کشتگان طالب بودند. بمباردمان خانه ها، مراسم عروسیها یا مراسم عزاداری مردم پشتون را توجیه کردند. حملات اردوی پاکستان را در کنر ها توجیه کردند. همه را فاشیست تاپه زدند و همه را طالب(تاکید بالای همه ست). فقط بالای قوای ناتو اعتماد کردند و در زیر چتر عساکر امریکائی و ناتو مسؤنیت جُستند. اما امریکا دوست و دشمن دائمی ندارد.
  چنانچه یهود ی ها خود را قوم برگزیده خدا جلوه میدهند، هزاره ها نیز خود را قوم مظلوم دنیا وانمود کردند. پس چه توقع همبستگی و همدردی از دیگران را داشته باشند، زمانیکه خود با هموطن و هم سرنوشت خود این همدردی و همبستگی را ندارند.
  یک کشیش عیسوی در زمان هتلر چنین گفت: زمانیکه یهودی ها را بردند، با خود گفتم، شکر که یهودی نبودم. زمانیکه همجنسگرایان را بردند، با خود گفتم، شکر که همجنسگرا نبودم. زمانیکه کمونیست ها را بردند، گفتم شکر که کمونیست نبودم. اما زمانیکه خودم را میبردند، دیگر کسی نبود، که به من کمک کند.
  گرچه از قلبم خون میچکد به سرنوشت همه مردم مظلوم میهنم. گرچه میدانم که با نوشتن این پیام بسیاری را علیه خود تحریک میکنم، اما این پیام را بحیث یک دوست، همدرد و غم شریک مینویسم، نه بحیث توجیه گر ظلم.
  دوستان باید صادقانه حقیقت را بگویند، گرچه هم تلخ باشد.

  • آقای عبیدالله!
   نشود که جنابعالی همهء خواننده گان کابل پرس? را احمق تصور کرده باشید
   چرا هدف تان را صاف وساده بیان نمیکنید ونمیگویید که باید هزاره ها درکنار طالبان علیه امریکایی ها بایستند درکنار طالبانی که درزمان حاکمیت قومی شان تنها دریکاولنگ وبامیان به هزاران نفر هزاره را به شمول پیر وزن وطفل سربه نیست کرد ازمزار یاد نمیکنم.
   ازشما می پرسم که اگر شما هزاره می بودید با این همه جفا وظلم وبربریتی که طالبان پشتون درحق هزاره ها کردند شما درکنار کی ایستاد می شدید؟
   حالا از‍ کجا معلوم که خود طالبان وگلبدین لشکر جنگهوین نیز وسیله ای در دست امریکا نباشند برای یک هزاره ایکه یکی او را بنام شیعه رافضی نیست ونابود میکند ودیگری او را عامل وجاسوس جمهوری اسلامی ایران دانسته وموج ازکشتار وو حشت را راه می اندازد چه فرق میکند که این قاتلان کی ها استند؟
   یکی زیر نام کوچی سالانه زمین ومزارع شان را لگدمال میکند ودیگری بنام جهاد با دشمنان صحابه به کشتار بیرحمانهء انسانهای بیگناه می پردازند وازهمه جالبتر اینکه درهرطرف آن فقط عاملان وسردمداران ورهبری کننده گان این جنایات ازنظر قومی پشتون تشریف دارند درهمچو شرایط آیا شما توقع دارید که کدام هزارهء احمق پیدا شود و بگوید که من راکت پرانی های ارتش پاکستان به کنر را محکوم میکنم ودرکنار طلبه های کرام می ایستم. هههههههههههه
   درحالیکه کور هم میداند درآن ارتش پاکستان بازهم پشتون قرار دارد یکی پشتون «لر» ودیگری پشتون «بر» بجان هم افتاده اند هزارهء بیچاره ازکدامش دفاع کند.
   مثل اینکه مصاحبه های خدا نیامرز بشیر خان بلور نواسهء خان دوسره فراموش تان شده است که گفته است: جهاد در افغانستان روا ولی درپاکستان حرام می باشد. همان پشتونی که سالها ازکیسهء بیت المال کابل ازپول یتیم وصغیر کابل تغذیه شدند ولی حالا زیر بیرق سبیز پاکستان درراه حفظ تمامیت ارضی کشور خدا داد پاکستان می رزمند وبرعلاوه میخواهند افغانستان را نیز درحلقوم خویش به بهانهء ایجاد لوی افغانستان فروبرند.
   یک پشتون از القاعده وآی اس آی پول میگیرد خانه وکاشانهء مردم هم تبار اینطرف خویش را تباه میکند ودیگری از امریکا ویهود پول میگیرد و با توافق با مقامات پاکستانی هرروز شاهد مرگ وزخمی شدن پشتونهای آنطرف مرز توسط طیارات بی پیلوت می باشد. حالا شما جواب بدهید که اگر شما هزاره باشید درکدام طرف قرار میگیرید؟
   میگذریم از اینکه درزمان عبدالرحمن وهاشم خان وتره کی وامین حاکمان پشتون درحق هزاره ها چه کردند. امیدوارم که پاسخ تان را روشن ارائه نمائید.
   با احترام
   پرویز بهمن

  • طالبان بیشترین قربانی را در مناطق پشتون نشین از پشتون ها میگیرد.
   پشتون ها را هم طالب میکشد، هم امریکا، هم پاکستان.

  • نخیر، من خوانندگان کابل پرس? را احمق فکر نکرده ام، بلکه فقط جناب شما را.
   خوانندگان کابل پرس منافقین مانند خودت و انسانهای خیراندیش بی غرض و بی مرض را خوب میشناسند.

  • آقای عبیدالله!
   خیلی ممنون که بعدازگذشت چهار روز بالاخره به پیام بنده واکنش تند نشان دادید ولی به عوض این تند خویی خوب می شد که به پرسشهای من پاسخ میدادید.
   جناب عالی مرا متهم به منافقت کرده اید و خودتان را فرد بی غرض و بیطرف جلوه داده اید ولی اگر به کلمات وجملات تان درپیام اولی تان رجوغ کنید آنگاه منافق ترین شخص درجهان خودتان را می یابید. مثل اینکه ازخود خبرندارید که چه نوشته اید. خیر! من دوباره نوشتهء تان را بیاد تان می آورم:
   جناب عالی؛ یک ملیت را درمجموع؛ مغرور ومنافق خوانده اید که وظیفهء شان فقط مظلوم نمایی است؛ من قربان این خیر اندیش و پیام گذار بی غرضی که همچو شما تشریف داشته باشد که بخاطر تمایلات فاشیستی خویش یک ملیت را با بدترین الفاظ به نکوهش میگیرد وبعداز آن دیگران را متهم به منافقت میکند.
   پرسش من ازشما این است که درین وطنفروشی های حاکمان پشتون درطول دوصد وشصت سال ؛ هزاره ها باید درکنار کدام حاکم وطنفروش ویا حزب وطنفروش پشتونی ( افغانی) قرار بگیرند؟
   آیا ازگلبدین حکمیتیار وملاعمر حمایت نمایند که حالا صاحبمصبان آی ای آی واعراب القاعده با قشر اناثیه واجسام لطیفهء خانوادهء شان طرح عشق ومودت ودوستی بسته اند ویا با حامد کرزی وزاخیلوال واشرف غنی وخلیلزاد واحدی یکی شوند که بازهم با طیارات (بی پنجادوی )امریکا بقدرت رسیده اند وبرای حفظ قدرت شان با قوای امریکا طرح دوستی استراتیژیک را امضا نموده اند واز امریکا میخواهند تا قوای شان باقی بماند تا تضمینی باشد برای حفظ ابدی آنها درقدرت وحاکمیت دولتی .
   با احترام
   پرویز بهمن

 • من با نظر شما مخالف هستم هیچ عقل سلیم قبول نمیکند که ISI از تجمع چند نقر در یک گوشه کابل ناراحت شده باشد وبه کرزی دستور بدهد که جلسه اعتصاب کننده گان را بر هم بزند این دور از واقعیت است شما میتوانستید بجای عنوان بالا مینوشتید که امریکایی ها بعنوان قاتل های شهدای کویته نمیخواهند تا طشت رسوایی شان در کابل هم صدا کند ولهذا به عوامل خود در درون دستگاه اداری کابل اشاره کردند که جلسه اعتصاب کننده گان را بشکل ازاشکال خاتمه دهد
  ضمنا تعجب از کابل پرس? این است که کمنت های ضد امریکایی را بعد از چند ساعت دوباره از صفحه ویب سایت خود پاک میکند اما باوجود این بازهم شما از استقلال سیاسی خود یاد آوری میکنید بنا براین فرق بین شما و مزدوران ایران و جاسوسان پاکستان نیست

 • من با نظر عبدالله کاملن موافق هستم، هزاره ها حق و ناحق با همه دشمنی میکنند، غافل از آنکه به دلایل زیادی، اسیب پزیر تر از همه اقوام در افغانستان هستند. من با تقبیح کشتار وحشیانه کویته خواهان انم که به ویژه جامعه قلم بدست و روشنفکر هزاره و احزاب سیاسی هزاره، در قبال مسایل مختلف موقف و زبان معقولتر داشته باشند.

 • ای هزاره ای نسل ادم ابوالبشر نسل ادم صفی الله از نسل بای بای همه ادم ها چرا مقهوری چرا سر کوبی چرا پریشانی چرا همیشه تحت ستم غصب و لکد مال ستوران جلا دانی روز گاری گناه تو چیست گاه بنام هزاره گاه بنام شیعه گاه به جرم حق خواهی مغصوب دیگرانی وجلادان روز گار وخونخوار اهنگ نابودی ات را بر بادی ات را میکند چرا چنین است گاه خانه کاشانه ات ویران و اواره ملک خودت میشوی اطفالت سر بریده میشود زن و فرزندت جوانانت فروخته وبه غلا می گرفته میشود زمین وخانه ات غصب میشود در هر کجا مورد هجوم کرگسانی چرا ای هزاره تو مگراز نسل این ادم و با بای ادم نیستی

 • تعدادی از «تحلیلگران» هزاره فریاد می‌زنند که نیروهای خارجی نباید از افغانستان خارج شوند ورنه موج هزاره ستیزی و کشتار تشدید خواهد شد. اینان غافل از این حقیقت روشن اند که این امریکا و غرب است که همین اکنون در پس وقایع خشونتبار افغانستان و پاکستان دست داشته و بخصوص به خاطر اهداف منطقوی شان وضعیت بلوچستان پاکستان را با دست اندازی هایشان می‌خواهند روزتاروز وخیم تر سازند. آنان با تعقیب سیاست «تفرقه بیانداز و حکومت کن» می‌کوشند جو تجزیه طلبی در پاکستان تشدید گردد و بخصوص بلوچستان به آتشدانی مبدل گردد که برنامه های اقتصادی چین در بندر گوادر را سد نموده طرح های غارتگرانه خود را عملی سازند. برای آنان قتل عام هزاره ها و دیگر اقلیت های قومی در پاکستان فوق‌العاده گواراست و به همین خاطر تا کنون امریکا و غرب و چماق شان ملل متحد در برابر این همه هزاره کشی حتی خواندن خطبه «تاسف» و «اظهار همدردی» میان تهی شانرا نیز فراموش کرده اند بگذریم از اینکه عملا برای قطع آن کاری انجام دهند.

 • طالبان نیز بیشتر از همه پشتون ها را میکشند.

 • سلام به دوستان گرامی از شهر کابل
  اعتصاب غذایی جامعه مدنی شهر کابل با موفقیت آغاز و پایان یافت در این اعتصاب غذا بیشتر از 60 دوشیزه جوان و جوانان کاکل زرین شهر کابل که از گروه های مختلف قومی بودند شرکت نموده و اعتصاب غذا را نیرومندتر ساختند. در آغاز روز اول من شاهد بودم که صدیق افغان چند بار آمد و حمایتش را از اعتصاب غذا اعلان نمود. پیوست به آن خانم شاه دخت هندیه امان الله حمایت خودش را با حضورش در جمع اعتصاب کننده گان اعلان نموده و گفت که بروز هشتم ماه مارچ سخنرانی در تالار سازمان ملل متحد دارد و در آنجا نیز جنوسایت و نسل کشی هزاره ها در شهر کویته را محکوم میکند و مخالف گروه آدم کش جنگوی است.
  لحظات بعد اعضای دو گروه پارلمانی افغانستان که شامل یک خانم و شش مرد یا آقایان بودند حمایت شان از اعتصاب غذا بر ضد گروه جنگوی اعلان نموده و به نماینده گی از آنها آقای بهزاد حمایت همه جانبه اش را از اعتصاب غذا اعلان نمود.
  گروه های جمعی جوانان اعم از دختران و پسران میامدند و در جمع اعتصاب کننده گان مینشستند. اعتصاب در فضای آزاد و در پشت دیوار سفارت ترکیه و در چند متری دفتر سازمان ملل متحد و در چهار راهی زنبق در کابل توجه هزاران نفر را جلب نموده بود گروه ها حمایت شان را از اعتصاب غذا اعلان نمودند. در جمع اعتصاب کننده گان چشمم بارها به خانم لیلا حیدری افتید و هموطنان دیگرم که من با نام شان آشنا نیستم. حرکت با وجود اینکه برضد گروه جنایت کار جنگوی که سال پار در شهر کابل در مقابل زیارت ابولفضل در محله مراد خانی دست به قتل عام زده بود به راه افتیده بود با آنهم چهره اصلی حرکت جنگویی در طی سخنرانی ها در جمع اعتصاب کننده ها بیشتر از همه افشا میگردید. حضور خانم لیلا حیدری به جمع نیرو میبخشید. من شاهد بودم که در نیمه شب آقای احمد ضیا مسعود به نماینده گی از جبهه ملی افغانستان حمایت خودش را از اعتصاب اعلان نمود و بدین ترتیب همان شب شاهد بودم که نیروی امنیتی حوزه دوم شهر کابل دلایل ارایه میکرد که باید اعتصاب به پایان برسد یا محل اعتصاب تغییر نماید و دیدم و شنیدم که در جمع اعتصاب کننده ها بحث باز و دموکراتیک آغاز گردید و همه خواستار تداوم اعتصاب غذا همان شب در همانجا بودند. شب در فضای آزاد در لب خیابان جایش را به اشعه زرین آفتاب داد و روز دیگر برای تداوم اعتصاب غذایی ادامه یافت
  اعتصاب غذایی شهر کابل در رابطه ای نزدیک با اعتصاب غذایی شهر بامیان و شهر کویته قرار داشت مهم است که انسان های آمدند برای شرکت کننده گان کمپل یا لحاف، بالشت و توشک آوردند و برخی هم چوب آوردند و توصیه نمودند که باید اعتصاب کننده گان آب بنوشند. خانم سیمین بارکزی که بیشتر از هژده روز را در اعتصاب غذایی بسر برده بود تجاربش را برای همه با صراحت میگفت و بدیگران قوت قلب میبخشید. من به خود اجازه نمیدهم نام دوستانی را در اینجا بیان نمایم که در اعتصاب غذا شرکت نموده بودند اما آنچه را لازم میبینم نفس حرکت اعتصاب غذایی برضد جنوساید، راسیسم و فاشیسم بود. هیچگاه هیچ انسانی را در آنجا ندیدم که بخاطر گل روی کسی در اعتصاب غذا شرکت نموده باشد. من وظیفه اخلاقی خودم میدانستم تا از این حرکت مدنی با حضور خودم در آنجا حمایت نماییم و از نافرمانی مدنی و شجاعت مدنی شرکت کننده گان در اعتصاب غذا ستایش می نمایم.
  اعتصاب غذا با موفقیت به پایان رسید. منشی عمومی ملل متحد بان کیمون جنوساید را محکوم نمود و نماینده ملل متحد در کابل همان پیام را در جمع اعتصاب کننده گان خواند.
  دولت مردان کابل نیز قول دادند که این مسله حنوساید را پیگیری نموده و در رده های بالای دولت و سطح دیپلماتیک مسله را پیگیری می نماید و مخالف حنوساید میباشند.
  من پیروزی این اعتصاب غذا را به همه شرکت کننده گان شاد باش می گویم. و خوشحالم که ساعت چند با ایشان بودم و روحیه همبستگی اتفاق و اتحاد شان مایه افتخار و امیدواریست. پایان
  باقی سمندر از کابل
  یادداشت: تعداد زیاد عکس دارم که در وقت معیین برای شما منتشر خواهم ساخت. تشکر

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس