در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > در باب تجمعات اعتراض آمیز هزاره های جهان

در باب تجمعات اعتراض آمیز هزاره های جهان

شعاری واحد برای همیشه
ویس مزاری
سه شنبه 5 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همدرد من سلام

اتفاقات اخیر در کویته و بلند کردن صدایمان دیگرمردمان را در آنسوی مرزها آگاه از وجود یکی از هزاران نوع ظلمی کرد که هر روز بر مردمی روا داشته می شود که تنها گناهشان صلح طلبی است.

و اما همین فریاد های اعتراض بود که خودمان را نیز متوجه امر مهمی کرد که همانا یکجا شدن و متحد شدن بود. با وجود اختلافات بی مورد و ادعاهای پوشالی برای رهبری و هزاران دسیسه دیگر این کویته پاکستان بود که همگان را تکانی داد تا مبادا فراموش کنیم که مایان به هر اندازه که دور باشیم و بی تفاوت به همان اندازه مسولیت گریزی کرده ایم و راه را برای ظالمان هموار کرده ایم. چه بسا که این خود ادامه راه اشتباهی است که گذشتگانمان با سکوت خود آن را به امری عادی مبدل کرده و اجازه دادند تا هر کس و ناکسی بتواند به خود اجازه دهد تا در هر زمان و مکانی پا به روی حقی بگذارد و دیگران نیز پذیرای آن باشند بی آنکه لحظه ای تامل کنند تا دریابند که مایان نیز جزیی از همان بشر هستیم و حقوقمان نیز همان است بی هیچ کم و زیاد.

فریاد عدالتخواهی

فریاد عدالتخواهی در هفته های اخیر و تظاهرات مسالمت آمیز هزاره ها از گوشه و کنار این کره خاکی به ما این نکته را آموخت که اگر توجهی را معطوف ساخت نخست توجه خودمان به خودمان بود. این بهانه ای شد تا دریابیم که عدالتخواهی آنهم پراکنده و متفاوت و زمانبندی نا معقول همان قصه یک دست صدا ندارد را تداعی می کند اما این بار هزاران دست به یاری این دست شتافتند و صداهای ناهمگون را تبدیل به ملودی کردند که بتواند گوشهای ناشنوا را خارشی دهد و نگاه های بی تفاوت را سمت و سویی.

عکس و شعار

یکی دیگر از نکته های تامل برانگیز استفاده از عکس ها و شعارهای نسبتن یکسانی بود که به نوبه خود و با دستی نامرعی دوستانمان را در دیگر جاها متقاعد ساخت که تک رَوی توام با خلاقیت می تواند از موثریت این اعتراض ها بکاهد. استفاده از عکسهایی که توانست تا حدودی احساسات بیننده را با خود همراه کند و گواه یک واقعه در جایی مشخص برای مردمی مشخص باشد

.
اگر مروری به اعتراضات و عکس های آن داشته باشید بی درنگ چند شعار خاص از دور و با رنگی خاص شما را مستقیمن متوجه می کند که در بین چندین شعار یکی یا دوتا از آنها با چشمان شما آشنا است. برای مثال شعار <نسل کشی هزاره ها را متوقف کنید> و یا <ملل متحد بیدار شو> دوتا از شعارهایی بودند که نسبت به دیگر شعارها خودنمایی می کردند. در درجه اول کلمه نسل کشی ذهن هر بیننده ای را به یاد روزگاران دور می اندازد و مهیب می دهد که چگونه است که این کلمه در قرن ۲۱ و با وجود اینچنین حجم قوانین و نهادهای بین المللی همچنان در دست عده ای نمایان می شود. در درجه دوم بیننده را کنجکاو می سازد تا دریابد که هزاره ها کی ها هستند و در کجا زندگی می کنند لذا شما با کوتاه ترین جمله بیشترین تاثیر را گذاشته اید.
شعار بعدی که ملل متحد بیدار شو بود نیز یکی از شعارهای تاثیرگذار بود. با توجه به انتقاداتی که هر روز از جانب مردم مظلوم از سراسر دنیا به سازمان پرخرج ملل متحد می شود بیدار شدن می توانست بهترین کنایه به این سازمان باشد تا دیگرانی را که بر بی کفایتی و عدم موثریت این نهاد واقف هستند را نیز با شما همراه سازد.

و اما وحدت

هر روز وبسایتی به نامی و صفحه ای در فیس بوک و دیگر جاها ایجاد می شود و نامها و اهدافی مشخص ولی با رنگ و بویی متفاوت دارند. نمی توان به دوستانی که مسبب ایجاد چنین صفحاتی هستند خرده گرفت زیرا که درد مشترک ایشان را وا داشته است تا به نوبه خود دست به کار شوند و در همین راستا اقدامی نیک کنند اما...

وحدت وحدت و وحدت گفتن و متحد شدن اگر به آسانی ایجاد همین صفحات می بود که تا حال هزاره ها کشور هزارستان را نیز ایجاد کرده بودند و در صفا و صمیمیت زندگی می کردند. پس یکبار از خود سوال کرده اید که چرا این همه صفحه ایجاد شد تا وحدت بیاورد اما هرآینه که وحدت آور نه بلکه ابزاری برای چند دسته گی کسانی شد که در سرما و گرما و در هر شرایطی اگر ترانه ای از داوود سرخوش را برایش زمزمه کنی اشک از چشمانش جاری می شود و کمر راست می کند تا نفس آخر برای اتحادمان شانه خالی نکند.همانهایی که درد غربت با کوله باری از تحقیرهای واهی و خبرهای از جان دادن عزیزانش نتوانسته تا این آرزو را از او بگیرد.

و این مایانیم که هر دم به طریقی او را ضعیف تر از گذشته می سازیم

نگارنده مدعی این نمی باشد که تنها راه حل را به میدان غلتانده است لیکن شاید هر کدام به نحوی موافق باشید که هنوز ابتدای راه هستیم. اگر در آخر پیشنهادی داده می شود فقط و فقط برای این بوده است تا دریابم که آیا واقعا اراده قوی و عزمی راسخ هست تا شروعی را رقم زنیم و این شروع را با همان عینکی توجیه کنیم که نیمه پر را می بیند؟

قبل از رسیدن به این پیشنهاد چند جمله دیگر را می گویم تا حجت تمام کنم

.
اول اینکه به اینکه شما با خود بگویید که این حرفها تکراری است و در عمل پیاده کردنش محال کمی زود است
دوم اینکه بیایید لجاجت و عقده ها را کنار بگذاریم و از چند دستگی جلوگیری کنیم
سومش همان است که بقای مایان وابسته به یکجا شدن است نه چهره شدن و خود مطرح بینی
چهارمش هم این است که آزمودن پیشنهاد مورد نظر بدون هیچ نتیجه ای نخواهد بود

شعار واحد

در بالا نمونه ای از واحد بودن و موثریت آن را شرح دادم و اینکه چطور توانستیم یکجا بودن را تجربه کنیم پس این کار امتحان خود را پس داده است و نتیجه ای مطلوب داشته است اما این شعار تا چه اندازه باید واحد باشد؟

با توجه به به مواردی از جمله تفرقه افکنی نسل کشی تبعیض و دیگر انواع آن برای هر برنامه ای در قالب اعتراض های خیابانی نوشتار و یا انواع شیوه های اعتراض باید شعار همان مربوط به آن واقعه را تهیه نمود تا همگان بتوانند مانند حادثه اخیر از آن استفاده کنند و خود به خود رنگ و بوی اتحاد هویدا شود و عده ای را از سرگردانی نجات دهد اما این تمام کار نیست. باید در کنار این شعار های واحد و وابسته به زمان و مکان شعاری فرا زمانی و مکانی نیز تهیه شود تا در هر مراسمی و واقعه ای و به هر دلیلی رخ بزند تا بتواند مانند عکسی پاک نشدنی در درجه اول در ذهن خودمان و در درجه دوم در ذهن خودشان حک شود تا به یادمان آورد اصلی را که این شعار نمایان می کند

این شعار می تواند هر چیزی باشد اما چند نکته را باید در نظر گرفت و آن نکته ها این ها هستند
:
۱- باید به شما این پیام را بدهد که تنها نیستید و در دیگرجاها نیز قومای دیگر به شما می اندیشند
۲- این شعار باید هدف والایی را ترسیم کند و پیام آور تغییراتی مثبت و برنامه ریزی شده باشد
۳- استفاده از کلمه هزاره ضروری است و جز الزامات می باشد تا هم به خود و هم به دیگران بگوییم که این کلمه خجالت آور نه بل وحدت آور و غرور آفرین است
۴- کوتاه بودن شعار نشان از درایت شما در انتقال پیام به مخاطبتان دارد
۵- تک رنگی و استفاده از واژگانی که در هر دو نسخه فارسی انگلیسی و... با بار معنایی عامفهم و ساده برای همگان
۶-تفاوت نگاه آرمانگرایانه و واقع بینانه می تواند بهانه ای باشد برای تاخیر در تولید این شعار به همین منظور پیشنهاد می کنم تا در هر گروهی که هستید به هر دو نکته اهمیت دهید زیرا که آرمانگرایی یکی از شاخصه های این شعار خواهد بود و واقع بینی دیگر شاخصه ای که امیدواری به همراه خواهد داشت.
۷- کوشش شود تا این شعار با معیارهای جهانشمول فعلی سازگار و پیام صلح و دوستی را تداعی کند و در عین اینکه وحدت ساز می باشد نباید نمادی برای دشمن سازی و نژاد پرستی باشد
۸- با توجه به گرایشات مذهبی و غیر مذهبی و دیگر مواردی که مسبب جداسازی خواهد بود باید هوشیارانه انتخاب کرد

قاعدتن نکات کلیدی دیگری نیز هست که به یادم نیامد لیکن شمایان به آن واقفید و می توانید آن را مطرح کنید تا تمامی جوانب در نظر گرفته شود.

ایمل آدرس واحدی در اختیار شما قرار می دهم تا عده ای از دوستان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و در قدم اول به دور از ایجاد صفحه ای مجزا و خاص انگاری بتواند تمامی دوستان پرتلاشی را که تا حال در این عرصه به هر نحوی ظاهر شده اند را سهیم ساخته و ابهام ها را برطرف سازد.

این را نباید فراموش کرد که این دوستان از کویته پاکستان گرفته تا ملبورن استرالیا همه و همه یک خط مشی را دنبال می کنند و آن اتحاد است. این شعار مقدمه ای خواهد بود برای قدم های بعدی پس نکته ای که نباید فراموش کنیم این است که اقلیت بودن در ظاهر قضیه و پراکنده بودن و تعداد نیست بلکه در تفکر است. نمونه اش همین مورد کویته بود که به همگان ثابت کرد که ما نه اقلیت هستیم و نه فراموش شده بلکه این همان تفکری است که بدخواهانمان به ما تلقین می کنند.

نوشتن این متن مصادف شده است با سالروز مردی که خود واحد بود و وحدت آفرین
اگر لحظه ای بدور از کاغذ پرانی ها و بازار تجلیل ها به خود بنگری درمیابی که تمام شعار وی چیزی نبود جز اینکه به خود باور داشته باشیم و وقتی به خود باورمند شدیم دیگران نیز ما را باور خواهند کرد.

تصور کنید اگر تا حال شعار واحدی می داشتیم و همگان ملزم به پاسداری از آن می بودند آیا امروز اینگونه می بود که عده ای برای هدفی در برگزاری مراسم سالروز وی از یکدیگر سبقت بگیرند و در بین تان چند پارچگی را ایجاد کنند و پیام های توده خوش کن بدهند؟

ایمل آدرس مورد نظر:
thebestslogan gmail.com

دو نکته:
از شمایان خواهشمندم تا زخمت ترجمه این متن را به دیگر زبانها بکشید و اینکه اگر در بین شما کسی هست که می خواهد جایزه ای برای شخصی که بهترین شعار را پیشنهاد می کند و انتخاب می شود نیز می تواند از طریق همین ایمل آدرس با ما در میان بگذارد و این خود امری نیکوست
اگر ذره ای هم به این پیشنهاد اعتقاد داری پس به زبان خودت برای دیگر همدردانت بگو که می خواهی شروعی را تجربه کنی و آنها را نیز مطلع بساز..

آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • مصطفی کیای عزیز در پیوند با سلامتی ها باشید
  از متن بی نهایت زیبا، سمت دهنده و آموزنده ی شما معلوم میشود که نه تنها درد ملت غیور هــــزاره را بخوبی درک کرده اید، بلکه راه های عملکردی و سازنده ی را، به منظور اعتلاء و شگوفانی وضعیت اجتماعی و سیاسی ملت پرافتخار مان (هـــزاره) در پیشنهاد و رهنمون دارید.
  امر متحد شدن و یکپارچه شدن هـــزاره ها نیازیست مبرم و حیاتی که هیچ عقل سلیم از آن کتمان کرده نمیتواند. خیلی زیبا خاطرنشان ساخته اید که فردگرایی مسـءولیت گریزی است و تنها با ابراز ادعا های روشنگرایانه نمیتوان به منزل مقصود دست یازید. فشار های هدفمند و اعمال قتل و وحشت بالای هــــزاره ها را نمیتوان با عدالت خواهی های پراگنده مهار ساخت.
  با عرض تبریکات صمیمانه به عملکرد بموقع مسـءولین، پیشتازان و نخبه گان هـــزاره در امرایجاد همآهنگی در راستای برگزاری اعتراضات و اعتصابات افشاگر در سرتاسر دنیا؛ بدون در نظرداشت تعلقات گروهی و حزبی، که انعکاسات نسبتآ مفیدی را درقبال داشت، میشود گفت که نتایج این اعتراضات نه تنها درامر خودباوری هـــزاره ها مثمر ثمر قرار گرفته؛ بلکه در امر شناسایی این ملت صلحجو به جهانیان، یکبار دیگر گام بلند و ارزشمندی شمرده میشود.
  در متن زیبای تان، مطلبی در مورد انتخاب بهترین شعار که منعکس کننده ی درخور حال و تعریف جامعی باشد برای احیای حقوق حقه هـــزاره ها(البته با در نظرداشت نیاز های مبرم و حیاتی شان بنابر اوضاع و احوال اجتماعی و سیاسی خطه های زیست هـــــزاره ها در سرتاسر جهان)، آمده بود، که متاءسفانه برایم قابل درک نبود. آیا دقیقآ شما در پی جمع آوری شعار های ازین دست هستید یا چطور؟؟؟
  اگر چنین باشد؛ لطفآ صریح اش بسازید تا در ینمورد دوستان اقدام لازم نمایند.
  دوم اینکه ایمیل آدرس تان( @ ) ندارد و این مطلب برای من و شاید برای عده ی دیگر ناماءنوس باشد.
  بااحــــترام
  شوکت شریف جاغوری

جستجو در کابل پرس