صفحه نخست > کارتون > اين ملا چه می کند؟

اين ملا چه می کند؟

یک کارتون
عتیق شاهد
پنج شنبه 5 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

واژه های کلیدی

دين، عقايد و باورها
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ملا ها دل مردم را از دین و مذهب بد میکنند که در آینده حتی با شنیدن نام دین حالت تهوع برایشان دست دهد!!!!

 • این کار ها همیشه به حکم استعمار کهنه و نو بوده...

  • براستی ننوشتید که مقتدا صدر وایت اله های ایرانی به شمول غیر ایت اله ها مثل احمدی نژاد به حکم استعمار کهنه خیزک میزنند و یا استعمار نو؟در مورد حسن البنا چه میگویی؟حتمی استعمار کهنه .گل بیادر احساساتی قضاوت نکن.اول خوب فکر کنید.باز نوشته کنید.

   این تکلیف حضرات عالمان است تا دین را بصورت حتمی در کالبد بی جان جامعه بدمند.

 • اگر خرد گرایان باز هم به لجاجت ادامه بدهد و عنعنات دینی مردم را زیر سوال ببرد علما مثل همین کار تون دین را بزور به حلقوم شان خواهد ریخت تا که کس جرات به اظهار بیدینی نکند, علما افغانستان د شرائط فعلی مسئولیت خاص را دارند باید از مرز و بوم اعتقادات مرد بهر نحو ممکن پاسداری کرد و هر جا که خرافات را یافتند بشدت سرکوب کنند علما وارث انبیا بوده و مسئول تمام و کمال مردم است هست او باید که قدم را بجلو گذاشته و ملت را بسوی خوبی رهنمائی کند تا باشد که خرد گرایان دل های شان را در درون شان نابود سازند

  مرگ بر خرد گرائی زنده باد دین و دین داری

  • جملات تان ضد و نقیض است.اما از اینکه میخواهید شوخی کنید مرا به شک میاندازید.اسم انتخابی تان مرا بسیار قابل پسند است.از اینکه پیشوند امیرالمومنین را به آن افزوده اید موضوع را زیبا تر کرده است.اما باور کنید که امیر المومنین(اموی،عباسی،عثمانی وتقلبی) ها فاقد درایت کافی در مقایسه با همین ملا نصرالدین میباشند.اما از اینکه خرد را در مقابله با دین گذاشته اید باز برایم سوال بر انگیز است.باز در ارزوی مرگ خرد بوده اید.من دیگر در حال غرق شدن در تناقضات گفتار شما شدم. اول اینکه دین عنعنه نیست.دیگر اینکه گفته اید که در صورتیکه علما خرافات را یافتند بشدت سرکوب کنند.من از شما میپرسم که ایا خرافاتی بالا تراز دین(ادیان)وجود داردتا علما؟؟؟؟؟!! انرا سرکوب کنند.معیار شناخت این علما از خرافات چیست؟اینکه میگوئید علما منظور تان چیست؟ایا شما این افرادی را که در تخیلات زندگی میکنند عالم میدانید؟تعریف شما از عالم چیست؟آه اگر من گیچ نباشم انگاه خواهم دانست که ملا نصرالدین واقعیت های ناگفتنی را در لباس طنز میپیچانیدو ظاهر معکوس واقعیت را بصورت زیبا تر در لفافه بیان مینمود.من اگر دقیق تر شوم و پیام تان را با اسم مستعار تان در یک ردیف بگذارم ،انگاه متوجه ظرافت کلام تان خواهم شد.ببخشید ،در هر صورت من از پیام تان از شما متشکرم.اما لطفآ بگوئید که مرگ بر خرافات.

  • دوست گرامی بی نام سلام

   دین یک هدیه الهی و بی تغییر و غیر اصلاحات بوده و هست کسی که این دنیا را خلق کرده برای رفاه بشر دین را به بشر عرضه کرده تا در تمامی دوران مطابق قانون الهی زندگی کرده و مثل خردگرایان خسرالدنیا والاخره نشوند در جواب شما عرض کنم که خرد فکر خر است وحی الهی پایان خرد است بجای فکر توسط چند سلول محدود در سرت باید که رمز و راز های قلب را دریابید تا جهان بالا را کشف کنی و باچشم دل صورت محبوب را بیبینی .. علما سکانداران جامعه بشری است و حکم الهی را برای مردم گوش زد میکنند و اجر شان را غیر از خدا از کسی دیگر نمی خواهند شب وروز در خدمت مردم مسلمان هستند در حدیث موثق امده که مداد علما بهتر از خون شهدا است و تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل ..

   برایت از صمیم قلب ارزومندم که خداوند شما را هدایت کند

  • جناب ملا نصرالدین ایا گاهی از دهلیز مکتب گذر کرده اید؟ فکرمیکنم که از جمله کسانی هستید که بدنبال 72 حور بهشتی هستید. اگر خرد رانمیشناسید ویا معلومات بیشتر کاردارید لطفا وبلاگ rowshangari dot blogfa dot com اسلام یا خردگرائی خواهری دانشمند انجنیر فاطمه سرخابی رابخوان تاخوبتر بدانی.

  • ملا جان ببخشید که ادرس فاطمه سرخابی را غلط نویشته بودم درست ان این است rawshangari dot blogfa dot com و یا rawshangari.blogfa.com بخوان تا خردرا بیفهمی

  • ملا نصر الدین جان سلام!گل برادر گفتی که دین یک هدیه الهی است.اما اگر کمی بیشتر عمیق شویم میبینیم که در جهان دین نه بلکه ادیان وجود دارد.صد ها دین و فریقه و طریقت و سکت ها.یک تعداد زیاد شان با هم در تضاد عمیق و اشتی نا پذیر قرار دارند.در این میان اسلام با همه در تضاد است.باز گفتی الهی،تقریبآ همه پیروان ادیان به خدایان و یا موجودات قدرتمند خیالی عقیده دارند که از هم متفاوت میباشند.بسیار کم ادیانی اند که معتقد به عین معبود باشند.البته این خدایان هر کدام موجودات جداگانه از همدیگر اند.و اسمای مختلف دارند.و نظر به عقاید پیروان شان دارای کرکتر های مختلف از خدایان ادیان دیگر اند.هرگز نمیتوان گفت که الله و یا بگوان و یهوه اسم های مختلف عین موجود است.اینها هر کدام موجودات تخیلی مجزا از همدیگرند.پس حالا برگردیم به صحبت قبلی شما و به این نتیجه میرسیم که ایان هدیه های خدایان اند که بر هر قوم یا هر سرزمین تحفه متفاوت تقدیم کرده که این تحفه ها از هم فرق دارند.و به اساس این تحفه هاپیروان شان میتوانند جواز حتی مرگ همدیگر را هم صادر نمایند.
   پس نمیدانیم برای زیستن کدام یک دین را از ادیان دیگر ترجیح داد؟هرکس میگوید که دینش بهتر از دیگران است.پس من نتیجه میگیرم که خرد و شناخت علمی بشر بالاتر از همه اینهاست .بدینوسیله میتوان خوب را از بد تشخیص دادو این تجربه شناخت خوب و زشت ناشی از تجارب چندین هزار ساله روند تکامل بشرمیباشد.و گرنه هر یک از این تحفه های الهی در بخش های مختلف راه های مختلف و متضاد را پیش پا میگذارد.

   از اینکه خرد را فکر خر گفتید پس خودتان را از خرد بیگانه ساخته اید.پس من چگونه قادر به تفاهم با فرد بی خرد باشم؟دیگر اینکه مغز دو سلول نه بلکه چند میلیارد سلول دارد.و از برکت همین دماغ است که انسانها قادر به ایجاد همه دستاورد های امروزه میباشند.حتی اگر اضافه گویی نگردد،برای تشخیص تحفه خوب الهی از بین تحفه های کمتر خوب باز هم به خرد ضرورت دارید.

   گفته اید که : علما سکانداران جامعه بشری است و حکم الهی را برای مردم گوش زد میکنند
   مقصد تان از علما رهبران مذهبی کدام تحفه هاست.از عیسوی ها و یا بودایی ها یا یهود ها و یا مسلمانها؟حرف های ضد و نقیض کدامشان را قبول کنیم؟چرا تنها از یک دین را پذیرفت؟

   ملا جان من هم ارزومندم که دماغ شما با چراغ علم و معرفت بشری روشن گردد تا بدانید که این انسانهاستند که خدایان را خلق کرده اندو نه خدایان انسانهارا.

  • سلام دوست عزيز خو ب مقز ي سر خود به كار پر تو از ديگا ه أسلا م وعلما أسلا م ميگو يد وسيله سا ز ي برا ي بشريت كار بسيا ر خوب وار ز شمند است ز ير ا انسان من حيث يك مؤ جو د با كر ا مت وبأ أر ز ش دارد كه با وسا يل بسيار عالي ز ند. گي نما يد وببيسا ري از حقيقت ها را با ا ستفا ده از اين وسا ايل در ك. نما يد وا اين وسا يل را در را ه معر فت أنسا ن شنا سي انسان سا زي و با لا خر ه خد ا شنا سي بكا ر برد ولي مشكل عصر امر وز ما اينست كه آنا ن با سا ختن وسا يل بسيا ر عصري و مؤ در ن خو د وسا يل را وسيله ند ا نسته بلكه همين. وسا يل دست سا خته خود را هد ف قرا دا ند وما نند تو احمق گمر ا بت پر ستا ن دو با ره پر ستش وسا يل دست سا خته خود آغا ز. نمو د ند أر زش أنسا نر بيسار كم دا نستند و امر وز ما شا هيد كشته شد ن مليو ن نها انسان بخا طر رسيد ن بعضي از اينسا نها به همين وسا يل ميبا شد وقتي در كشو. نفت وغيره وجو د دارد اهل اين كشو ر همه رو زه تو سط هم چين شخص ها ي وطن فروش مصلي تو سر ما يه خو يش را. وجان خو د را از دست دهند آن ها ميخو ا هد ملا ما علما نا بود شو تو را در يك پيك فير يب داد ه رو زا نه. صد ه كشته وز. خمي. داريم زير ا خا ك ما مؤ ر د پسند شان است ما مجبو ريم خا نه وكا شنه وطن خود را ترك كنيم. و يا هم كشته شو يم وطن ما تصر ف د يگر ان قرا داد شو د هر گا ه. از حق خود از دين خو د كي دين أسلا م همين چها ر د فا ع كنيم همين ا نسان خود پسند وبي خبر قا نو نئ را به نفع نمو د كه هر غا صب و ظا لم را متر قي آزا د ي خو بشر دوست متمد ن دا نسته بر عكس هر مظلو مي را كه حقش خور ده شد وطنش غصب شده إطفاء لش يتيم شد ه ز نها بشان بيو ه شده د ختر ان و خو هرا ن شان مو رد تجا وز لشكر يا ن آنا ن قر ا ر گ ر فته بنا م ملا علما عقب ما ند ه تر و ر يست وحشي جنا يت كار وغير ه بشما ر مير وند پس مشكل در كجا است مشكل در ين است اول كا فر شر قي وبعد كا فري غر بي وسيله سا خته ولي انسان سا خته نشد ه است رفيق خلقي يا دو ستي غربي من. فا ميدي ( اين جا نيب نسيم أر مان از ولايت پر وان )

  • تو كي بي دين استي ا نسا نيت هم نه دار در افغا نستان هر كس در مقا بل ملا قيام كرد ه نا كام
   شد ه از أمان الله گير فته تا. ليلين هر چي مي جفي بي جف

 • الحمدلله والصلات والسلام علی رسول الله و بعد.

  اسلام و علیکم هموطنان عزیز و برادر ارجمند و گرامی امیرالمومنین ملانصرالدین الله جزاک بخیر!
  از گفته های عالمانه و اموزنده تان یک جهان اظهار سپاس و امتنان بنده از بارگاه الله عزوجل امید دارد که این درس و سبق شما بهترین درس اموزنده و تعلیمی و خوبترین مایه پند و عبرت برای فریب خورده های دین ستیز ماگردد. بارک الله فی کم وسلام سلطانمحمد

  • خدمت خوانندگان محترم و همچنان خدمت ملا صاحب سلطان محمد سلام و عرض ادب دارم.

   البته من با نوشته های شما کاملا آشنا هستم. شما هروقت که فرصتی بدست می آورید، از جملات عربی استفاده می کنید و میخواهید به مردم تفهیم کنید که شما مومن و متدین هستید و قرآن را از حفظ هستید. همچنان به زبان عربی آشنا هستید. اما این دردی از ملت ستمدیده ما دوا نمیکند. مردم معنای این جمله های عربی که شما نوشته می کنید را نمی فهمند، و حتی خودتان هم نمی فهمید، صرفا حفظ کردید! واقعا جای تاسف است. این کارتون به وضوح نشان میدهد که شما ملایان، دین را با زور به حلق مردم روان میکنید! اما حالا دیگر نمیتوانید، چون مردم ما هوشیار و بیدار شدند. من به عقیده هرکس احترام میگذارم، اما با کسی که دین را با زور به کسی تحمیل کند، کاملا مخالف هستم. شما دوستانی که دین را تحمیل می کنید، عجب نامهای مستعاری برای خودتان انتخاب میکنید (ملا نصرالدین)!!! در آخر هم چند جمله عربی برایت نوشته میکنم، امیدوارم که معنی آن را متوجه شوید. چون فکر میکنم با شما باید با زبان اربابانتان سخن گفت!

   به لسان ملایان وفادار: صديقي العزيز، سلطان محمد! يجب عليك ان تذهب لدراسة القرآن. وتعارض الاسلام من الحرية. ويعلمنا القرآن لقتل الناس. كيف يمكننا ان نقبل الاسلام بوصفه الدين الحقيقي؟ اذهب واعتقد اكثر من ذلك. لا تتذكر ان الاسلام هو الذهاب الى الجحيم.

   با احترام

  • بسیار عالی آفای شاهد 100 سال زنده باشی .

  • سلطانمحمد جان از ایت ذیل که اقای انساندوست برایت نوشته، یک تعویذ برایت جور کن.و در گردنت بیانداز.و روزانه در پنج وقت نماز تکرار کن.باز به شاروالی برو.بخیر معاش سوسیال ات بلند میشود.اگر یک شویست هم تیار کنی فایده های دیگری هم دارد،نظر نمیشوی و از خطر ام الصبیان در امن میباشی.یکی هم برای ملانصرالدین روان کن که دیگر هذیان نگوید.

  • سید فرهاد جان!کدام شاهد را میگویی؟کارتونیست را یا ان نفری که در بالا نظر خود را نوشته است؟

  • سلام خدمت همه خواننده گان محترم سایت کابل پرس?!

   علما در هر جای که هستند باید احترام شوند. العلماء ورثــــت النبیاء.

   البته آنعده علمای که از اعمال نیک واسلامی برخوردار بوده و به راه اسلام خدمت میکنند.

   و من الله التوفیق

  • اسلام دوست مهربان،

   در آخر این اظهار نظر، برای شما هم یک دانه تعویذ نوشته کردم که امید است قبل از اینکه آن را به گردنتان آویزان کنید، ترجمه نموده و سپس از آن استفاده نمائید.

   دینی که شما مانند این آخوند متعصب میخواهید بزور به ما تحمیل کنید، دارای چنین متن و یا مطالبی است که خیلی از ما از درک آن عاجز بوده و هستیم و فقط باید با زور شمشیر و سوته شما دژخیمان، قبول کنیم. خودتان قضاوت کنید، آیا تا وقتی که شما معنی متن عربی ذیل را ندانید، آیا از آن به عنوان تعویذ استفاده می کنید؟ با اطمینان میتوان گفت که نخیر. البته شکی نیست، شاید هم چونکه به لسان عربی نوشته شده، آن را تعویذ کنید و برای گشایش کارهایتان از آن استفاده نمائید.

   با احترام

   مَرحَبا الاِسلام دوست.

   اَقولُ لَكُم مرة اخرى ان لا أعلن دينك لنا. لاننا نعلم ان دينك افضل لك. اننا سندفع أكثر من غيرها. فالرجاء ترك الاسلام الداعر. بارك الله لك.

  • جناب انسان دوست!

   اگر به این موضوع عمیقاً فکر کنیم دین اسلام برای مسلمانان افغانستان به طور آمده که اکثریت افغانهای ما در باره اسلام معلومات کافی ندارند. و باید دانست که توفیق خداوند و برکت همین علما و بزرگان است که ما در یک کشور اسلامی منحیث مسلمان زنده گی میکنیم.

   اما خداند مهربان است و ما امیدواریم تا به ما توفیق عطا فرماید که در مورد اسلام عزیز بیشتر و بهتر مطالعه نموده و از تمام اساسات و خوبی های اسلام بهتر آگاه شویم.

   نمیدانم خودت چطور به تعویض نویسی رو آوردی فکر کنم کار که داری نزد باداران اسلام ستیزت مزد بیشتر خواهد داشت.

   خیر اگر تعویض نوشته میکنید لطفاً یک تعویض برای خودت بنویس تا کمی عقل به سرتان آمده و از توهین ها و تحقیر های بی مورد و احمقانه تان دست بکشید.

   پیروز باشید!!!!!!

  • اسلام دوست گرامی!

   شما هنوز تشریف دارید، من فکر کردم که با خواندن مطالب من که دل سنگ را آب میکند، حتما شما سر عقل آمده و اندکی غیرتی خواهید شد، اما من باز هم اشتباه فکر کردم. من باید متوجه باشم که شما به اشخاصی همانند طالبان و یا عراب 1300 سال پیش احتیاج دارید که شما را با سوته و شمشیر، سر عقل بیاورند.

   شما را با منطق نمیتوان عاقل ساخت و به غیرت آورد! بله شما صحیح میفرمائید: اگر مردم ما از اسلام آگاهی میداشتند، فریب شما قاتلان را نمی خوردند. من لازم می بینم که شما را با همین جملات عربی تبرک نمایم. من خودم لازم ندارم. شما به اندازه کافی از این چرندیات را مانند شربت به حلق ما ریختید. من فکر میکنم که عقیده شما به این چرندیات بیشتر است، بنابراین از اینها برای خودت تعویذ درست کن جناب ملا صاحب. ثواب دارد. در ضمن فراموش نکن که من کاملا عاقلانه و هوشیارانه این مطالب را نوشته میکنم. من هیچوقت بدون مطالعه قضاوت نمیکنم. تو دلت را خوش کن که مردم بیشتر اسلام را بشناسند. عزیز من، اسلام را همه شناخته اند. اگر اسلام واقعی در افغانستان نیست، پس در کجاست؟ عربستان؟ ایران؟ در قریه شما؟ شما هستی؟ پس چه کسی است؟ شما اسلام را به اندازه یک چهارم طالبان نشناخته ای! شما اسلام را به اندازه دو چهارم آخوندهای ایران نشناخته ای. قبول نداری؟ پس برو بیشتر مطالعه کن آخوند صاحب. خیلی دوست داشتی که در کنارت می بودم و شما امر بریدن گردن مرا صادر می کردی و یا خودت گردن مرا میزدی! ای مرد با خدا و با ایمان. امان از دست شما کم سوادان وطن فروش.

   خدا نگهدارت و عقل و دانش، یارت

  • در مورد اینکه اقای انسان دوست به تعویذ نویسی روی اورده به نظر من کاملآ از روی مجبوریت است.او و دیگران هر قدر کوشش کردند که عقل و هوش افرادی مثل شما را کمی بیدار سازند.اما شما هنوز در مرداب جهل و فلسفه های عهد عتیق دست و پا میزنیدو در خوابید.عادت کرده اید که در نوشته هایتان دیگران را به نااگاهی متهم نموده و خود را عالم به اسلام و احکام مسخره اش نشان بدهید.چون راه ها دیگر برای اصلاح تان به ناکامی انجامید.حالا انسان دوست برایتان تعویذ مینگارد. تا به لطف و مرحمت تعاویز و کلام غیبی بتوانید جنیات و دیوان را از کالبد تان اخراج و به هوش بیائید.من هم برایتان یک سایت مینویسم تا با مطالعه ان حد اقل کمی از واقعیات نا گفته کمی اگاه شوید.

   حالا لطفآ خودت در مورد کرامت تعاویز انساندوست کمی عقیده کن تا تعویذ تاثیر بخش شود.باز نتیجه را بگو.بخیر وقتی که سلامتت را بدست اوردی باز توصیه کن که برای خودش هم تعویذ بدهد.که به قول تو سر عقل بیاید.
   نتیجه تعویذ سلطانمحمد جان و عالیجناب امیرالمومنین را از نزد شان پرسان کن .حتمآ سر دردی شان و هذیان گویی شان علاج شده باشد.

   آنلاین : http://www.nimabook.com/Motale...

  • سلام خدمت همه خواننده گان محترم کابل پرس?!

   جناب انسان دوست شمااشتباه میکنید. حرف های ناخردانه شما دل هیچ کس را آب نکرده و با این گونه حرف ها نزد مردم عزیز ما مسخره خواهید شد.

   مطمئن باشید که هیچ یک از هموطن مسلمان ما فریب سخنان کاملاً عجولانه شما و امثال تان را نخورده و تعویض های تان صرف بالای افراد بی عقل وکم عقیده مانند خود جناب عالی و طبیعت دوست تاًثیر گذار خواهــد بود.

   من نمیخواهم در باره طالب ها رهبران نام نهاد جهادی و آخند های ایران چیزی بگویم چون مسئولیت فردی بوده و هر کس جواب گوی خود خواهــد بود.

   اما اسلام واقعی در همه جا است. هر کس که مسلمان بوده و از دست او اعمال نیک سر زند و او مطابق اساسات و دساتیز اسلامی عمل کند او را مسلمان واقعی خطاب کرده میتوانیم.

   و در باره کشتن بنده هیچ گاه قصد کشتن کسی را نکرده و هرگز این عمل زشت را بدون موجب انجام نخواهم داد.

   بــه امیــد هدایـت در وجود تــان!!!!!!!

  • تعو يز كا ر ي شيطان است در أسلا م كا ميلن هرا م است پس خو ب شد به زبان خو د گفتي. شيطا ن كيبر استي
   تشكر از گنا ه خو د منكير نسيتي

 • سلام روشنفکر عزیز
  یک سوال دارم خود شما که در بالای صفحه گفتن که خواهش می کنم توهین به کرامت انسان را داشته باشید خود شما عزیز دل واقعا خود اگراز انسان انسانیت فقط «الفش » را می دانیستید چنین توهین را نمی کردین اول خود اصلاح کن بعد به دنبال دیگران برو اگر کسی شیر حلال خورده و حلال زاده هست این طور علمای دین را که در واقع توهین به خود دین می کنید نمی کردید مردم از شما چی یاد خواهد گرفت شاید شما از جای جیب تان را پر می کنید تا برعلیه مردم و برعلیه دین تان باشید راستی ادمای مثل شما دین که هیچ در مقابل پول ناموس خود را شک نیست که بفرشت
  علی هستم از دانشگاه کابل

  • سلام علی جان دانشگاهی

   حتما افتخار میکنی که نامت علی شاه مردان است؟ شما اگر اشتباه نکنم، به من لقب روشن فکر دادید، اصلا اینطور نیست، من یک انسان معمولی هستم. من ادعای روشن فکری را ندارم. باز اگر شما میگوئید که من روشن فکر هستم، از شما تشکر میکنم. فراموش نکنید که من در یک کشور بسیار آزادی زندگی میکنم. من از این آزادی به نفع خودم استفاده کرده و به معلومات خویش اضافه نمودم. من حالا قهرمانان کشورم را میشناسم. من حالا رستمداد کابلی را میشناسم. من این دلاور افغان را میشناسم که جان خود را برای ناموس افغان فدا کرد. اما این جنایتکاران وحشی عرب، این دلاور افغان ما را سربریدند. چرا؟ چونکه از ناموس و خاک خود دفاع کرد. ننگ بر تو و آن ملایان خائن و وطن فروش باد. شما که بخاطر زندگی مجلل و قدرت، خون بیگناهان وطن خود را میریزید. شما خدا پرست هستید؟ خیر، شما شیطان پرست هستید. اگر خدا دوست می بودید، هرگز طفل افغان را یتیم نمیکردید. هرگز ناموس افغان خود را بیوه نمیساختید. هرگز به زور دختران را همسر خود نمیساختید. هرگز بالای خانه های کابل و .... راکت فیر نمی کردید. ای بی غیرت، بیا و اندکی به یاد زنان و دختران افغان که ناجوانمردانه بدست اعراب خوناشام و وحشی برای مقاصد جنسی به عربستان برده شده بودند فکر کن. برای جوانهای میهنم که برای دفاع از ناموس افغان در مقابل اعراب قاتل ایستادند و همچنان برای قهرمانان واقعی کشورمان فکر کن که بدست جلادان عرب (تازی) سربریده شدند. من بخاطر این دلاوران اشک میریزم. بخاطر زنان و دختران میهنم اشک میریزم. من بر خاک این دلاوران بوسه میزنم. اما شما برو و زیارت جلاد آدمکش، یعنی شاه دو شمشیره (لیث ابن قیس) را بوسه بزن. از ایشان بخواه تا حاجات تو را به خداوند برساند. جای شرم است بر خاک قاتل نیاکان خود بوسه بزنی و او را واسطه بین خود و خدای خود قرار دهی. چه کسی لقب شاه دوشمشیره را به این جلاد داد؟ این جلادی که سر اجداد و پدران ما را با دو شمشیر قطع میکرده است. بله چه کسی این لقب را به ایشان داده؟ بله، اشخاصی مانند تو و هم ریشان تو لقب شاه را به این قاتل دادند. برو و شرم کن. تو به اصطلاح دانشگاهی هم هستی، چنین حقایقی را نمیدانی. شرم بر تو باد. اگر آن روزی که سر جوان افغان در دستان عرب تازی بود و شما آنجا می بودی و آن صحنه دلخراش را می دیدی، شاید اینگونه فکر نمیکردی. من حاضر نیستم که شربت دین را یک ملای آلوده به حلقم بریزد. امروز عصر، عصر تکنولوژی است. من حاضر نیستم که دینی را که با زور شمشیر و بریدن سر پدران ما آورده شده را بپذیرم. این دین از تو و ملایان شیاد تو باشد. من وطنم را دوست دارم. من بر خاک جفادیده وطنم بوسه میزنم. پاینده باد افغان وطن دوست و باغیرت.

   به گقته یکی از دوستان:

   جهان به فکر اتم، ما به فکر استنجاء

   ببین تفاوت ره از کجاست تا به کجا؟

   ای دانشگاهی برو و اندکی تاریخ کشورت را مطالعه کن، البته اگر غیرت داشته باشی، دیگر هرگز برای اربابان ثروتمند خود تبلیغ نمی کنی.

   انت عار على السيد علي. اذهب وأقرأ المزيد عن تاريخ افغانستان.

   با احترام به همه خوانندگان محترم کابل پرس?.

  • حضور إنساندوست عزیز عرض أدب وإحترام.....
   من گفته های شمارا صد درصد تأیید نموده آرزومندمؤفقیتهای مزیدتان درزمینهءروشنگری و بیدارسازی وراهنمایی فریبخورده گانی چون علی جان هستم.إین بیچاره ها سخت نیازمند کمک ودستگیری أنددتا از دام أفسون وفریب(

   دین و مذهب و خدا و پیغمبر

   ) رهائی یابند.
   باسپاس بیکران حضورشما خردمند گرامی!!!!

  • عشق و محبت بر طبیعت و بهاران.درخشندگی آفتاب و زیبایی مهتاب.اما بعد

   علی اقا سلام.شما که به قول خودتان دانشگاهی هستید ،بیشتر از دیگران فحش داده اید.عزیزم باید خدمت شما عرض کنم که نقد ادیان و افشای نقاط ضعف شان کار هر انسان اگاه است و با الف انسانیت کاری ندارد.ادیان همه دروغ اند .اگر شما به دینی اعتقاد دارید مربوط خود شما ست.و شما حق ندارید که نظریات خود تان را بالای دیگران بقبولانیدو انها را مجبور به احترام به خرافاتی که خود شما عقیده دارید نمائید.عقیده و دین شما صرف در نظر شما و همفکران شما مقدس اند،نه همه بشریت.انسان ها که خود محصول پروسه تکامل اند،در جریان زمان در حال تکامل و پیشرفت قرار دارند.هیچ موجودی نمیتواند سد پیشرفت شناخت و تکامل انسانها گردند.اعتقاد به ادیان ،انسان ها را مجبور میسازد تا صرف از مجرای اجازه داده شده به ماحول خود نظر بیاندازند.مثل عینک دودی یا ضد افتاب که دنیا را تاریکتر از واقعیت برای دارنده عینک نشان میدهد.اعتقاد به دین اسلام نیز انسانها را مجبور به شناخت و درک و پذیرش همه وقایع عصر حاضر ،مطابق جهانبینی هزارو چهار صد سال قبل میکند.و این یک حرکت غیر معقول است.شما پدیده ها را طوری که هستند تحلیل و تفسیر نمائید.نه طوری که شما خود میپنداریدو یا دین و افکار چهارده قرن قبل از شما توقع دارد..دانش یعنی چه؟و یک دانشگاهی یعنی کی؟شما که دانشگاهی هستید ،باید معیار دانش و قضاوت تان را بر اساس دانش استوار سازید.نه بر اساس احکام مطلقه چهارده قرن قبل.دین لباس تنگی است که بر کالبد جامعه پوشانیده شده است.جامعه در حال تکامل است .مگر دین و تفاسیر دینی غیر قابل تغییر.اینرا بدانید که جامعه بشری بطرف بلوغ در حرکت است و لباس طفولیت ادیان و در اینجا اسلام به قامت اجتماع مدرن کوتاهی میکند.اگر شما بخواهید یا نخواهید اجتماع خود این لباس را تغییر خواهد داد.هیچگاه نمیتوان لباس طفل کوچک را به قامت یک جوان برابر نمود.حتی با استبداد.من خودم شخصآ خود را انسان سعادتمند احساس میکنم .چونکه دید و قضاوت های من و ارزش گذاری های من مقید به یک اصل از قبل پذیرفته شده چون اسلام نیست.من مجبور نیستم تا تمام پدیده هاطبیعت را جبرآ به اساسات اسلام عیار سازم.بلکه بر عکس برای تحلیل و شناخت هر پدیده از اصول علمی پیروی میکنم و نتیجه را بدون قیودات مذهبی درصفحه اساسی قرار میدهم.علی جان دانشگاهی !دادن دشنام، درد شما را دوا نیست.و یا اینکه من اشتباهات املایی شما را اصلاح کنم اخر خط نمیباشد.اینرا بدانید که موقعی فرا میرسد که شما نمیتوانید افکار تان را و عقاید کهنه تاریخ زده تان را بالای دیگران با جبر بقبولانید.موقعی میرسد که شماباید دلایل تان را برای حقانیت تان اظهار نمائید.انگاهی است که شما مثل یک فروشنده به دنبال خریدار نظر یات تان میگردید.اینرا بدانید که صرف علوم تجربی بشر است که در اینده محک ازمایش واقعیت و غیر واقعیت خواهد بود.اگر امروز در کشور عقب نگهداشته شده من احکام جهل و استبداد در حال حاکمیت است به معنی این نیست که این احکام از بابت درست بودن انتخاب شده باشند.بفکر صد سال اینده باشید.بفکر ایامی که دیگر ادیان خریداران کمتر از امروز را داراست.در اینده حتی در اینده کشور من نه احکام دین بلکه احکام تجارب و شناخت بشر حکمروایی خواهد نمود.مقاومت چند فرد مرتجع سبب عقب رویی همه جامعه نخواهد شد.افکار کهنه را با محک دانش مدرن امروز بیازمائید.کامیاب را کامیاب و ناکام را ناکام اعلان نمائید.شما که نظر به نوشته تان معتقد به اصلوب خاصی هستیدو از نکات نظر تان با دفاع مینمائید،مگر برای حق به جانب بودن تان غیر از دشنام و تهدید و استعمال زور چه پیام دارید؟شما به اقای انساندوست چنین میگوئید:

   دنبال دیگران برو اگر کسی شیر حلال خورده و حلال زاده هست این طور علمای دین را که در واقع توهین به خود دین می کنید نمی کردید مردم از شما چی یاد خواهد گرفت شاید شما از جای جیب تان را پر می کنید تا برعلیه مردم و برعلیه دین تان باشید راستی ادمای مثل شما دین که هیچ در مقابل پول ناموس خود را شک نیست که بفرشت علی هستم از دانشگاه

   اول اینکه شما از جملات تان خجالت بکشید.و دوم اینکه چرا در تبادل صحبت در مورد مسائیل فکری ،سیاسی ،عقیدتی و غیره، مسائیل ناموس را طرح مینمائید.اینرا بدانید که طرف صحبت شما یک فرد است و نه یک فامیل و یا یک قوم .و اینرا بدانید که شما حقانیت تان را با استدلال و منطق میتوانید ثابت کنیدونه با دشنام.و خشم بیمورد تان هم ناشی از خودخواهی و تنگنظری میباشد.مگر اتهام تان در مورد :" پر کردن جیب ."براستی خجالت اور نیست.شما مثل سیاستمداران نا صادق ایرانی همچو اتهاماتی را بر مخالفین تان وارد میسازید.در حالیکه خودتان به مفهوم جملات تان پی نمیبرید.بگوئید که کی ها در هچو موارد به کی ها پول میپردازند؟شما چگونه از جریان این پول پردازی ها اگاه شده اید؟لطفآ تخیلات تان را کنار بگذارید و در کاروان واقعیت ها بپیوندید.چون جوان هستید من به شما توصیه میکنم که خود را در مجرای مطالعات علمی و تکامل علمی قرار بدهید.تهمت ناروا به هر کس نبندید.من خودم یک افغان میباشم و حاضرم بخاطر سعادت هموطنانم خودم را نثار نمایم.و اینرا دقیقآ میدانم که عامل اصلی بدبختی وطنم همانا نا اکاهی هموطنانم با علوم مروج امروز میباشد.و دین سبب اساسی بدبختی همه انسانها و بخصوص هموطنانم میباشد.و شما هم ضرورت به سالها تجربه دارید تا درک نمائید که در واقعیت همین دین نا مقدس است که ملت ما را به سیاه روزی نشانده است.و برای سعادت کشور و ملت ما باید از علم پیروی نمائیم تا از دساتیر قدیمی و تاریخ زده.پس با بیداری کامل و درک علمی، همه پدیده ها دست بکار شوید.شیوه سیاستمداران ایرانی را کنار بگذارید.و به اینده صد و یا دو صد سال کشور تان نظر بیاندازید.مسیر تکامل را خود تان انتخاب نمائید.بقیه طور بهتر رشد خواهند نمود.علی جان حرف اخر انکه با اخلاص برایت اظهار مینمایم که از علم و دانش و فراست کار بگیرو نه از دین و دشنام و احساسات.همچنان اگر مایل باشی و برایم اسم رشته تحصیلی ات را بنویسی ،من میتوانم در ارتباط با رشته ات ترا در جریان سوالات و واقعیات قرار بدهم.به امید سلامت تان.

  • هما ) روایت است که: پـیغمبر خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمودند:« چهار چیز است که اگر درشخصی موجود شود ، آن شخص منافق خالص است ، واگر یکی از آنها دروی مو جود شود،به خصلتی ازخصایل نفاق متصف گردیده است، مگر آنکه آن خصلت را ترک نماید،چون امانتی به دستش داده شود، درآن خیانت میکند ووقتی که سخن بگوید دروغ می گویدووقتی عهد وپیمان ببندد،عهد شکنی میکند، ودر وقت جنگ وجدال، فهش ودشنام میدهد»
   ( رواء البخاری : 34

 • الحمدلله والصلات والسلام علی رسول الله و بعد.

  اسلام وعلیکم هموطنان عزیز و گرامی شما خود بیبنیند که گروه ها و افراد متخاصم و متجاوز بخاطر رسیدن به اهداف و مقاصد ظالمانه و غارتگرانه شان از هیچ نوع اعمال ضد انسانی و ضد بشری و از هیچ نوع دسیسه و توطئه های قاتلانه و غاصبانه دریغ نورزیده و دست به هزاران نوع اعمال شیطانی و دشمنانه علیه جان مال ناموس عزت اهلیت شرف ابرو وقار وطن خاک کیش دین مذهب و غیره ارزشهای ملی و تاریخی در عرصه های مختلف حیات بشری و انسانی یک ملت یا یک مملکت زده و بی شرمانه در سرنوشت یک ملت بیگانه مداخله و دست درازی های بیجا وغیر قانونی راانجام میدهند که در بین این گروه های متجاوز و اشغالگر گروه متجاوز سفاک و بدکار شاه وقت دولت استعماری انگلیس نیز در جمله همین جهل کاران غاصب روزی یک جلد از کتاب قران شریف را در جمع اعضای کابینه خود بلند کرده و اظهار داشت که هی اقایان بدانیند تا زمانیکه این کتاب در دست مسلمین قرار داشته باشد نا ممکن است که ما و شما بالای این کشور ها به پیروزی و کامیابی نایل ایم پس هموطن مومن و مسلمان شما خود قضاوت کنید اگر اعظمت و بزرگی ایات قران مجید در کشور استعماری و استثمارگر چون دولت انگلیس خونخوار و جانی که افتاب در سر زمین استعماری این کشور غروب نمیکرد چگونه توان تاب و قرار شانرا از بین برده و مایه شکست طلسم و بربادی اهداف پلیط و ظالمانه ومرام های شوم و شیطانانه شان با وجود همان قدرت و زور دست داشته وقت شان گردیدایا لقیط بچه های ضعیف النفس مزدور خود فروخته و خود باخته بی حیا و بی شرم که از انتهای نهایت تربیت ناسالم وعدم اخلاق فامیلی ماشاالله همه اعضای خانواده و حال البیت چه خواهر چه مادر چه پدر و چه برادر همه و همه با درک از تساوی حقوق در جامعه پیشرفته و مدرن اروپای امروز شب و روز شان را در عیاشی و انحرافات خجالت بار اخلاقی و تربیتی در محلات مختلف تفریحگاهی به اصطلاح ما وشما جای طبع خوشی مثل نایت کلپها دسکتیک ها کازینو ها وحتی لذتمندی از ساحل ها و حوض های ابازی با لباس های خجالت کننده مخصوص ان که بادیدن ان جز شیطان را لاحول کرد و بس و خلاصه با یک دنیا از جهان بی ادبی و بی خبری از علم معرفت عقل دانش و غافل از هر نوع حالات وواقعات تحمیلی تکان دهنده و رسوا شونده اعمال خائینانه و جنایتکارانه چون به زندان کردنه طفل وکودک پیر وجوان زن ومرد وقتل و کشتار همچو افراد بمباردمان خانه و کاشانه های افراد مظلوم و بیگناه دهشت افگنی ها و تفرقه گرائی های زبانی و قومی دینی و مذهبی وغیره صد ها اعمال و افعال ضد انسانی و ضد بشری که بواسطه باداران همین لقیط بچه های که ضمیر ووجدان شانرا در نوکری و چاکری به اربابان برده پرور و سروران صدر نشین شان زیر پا کرده و تحت نام انسان دوستی در نهاد چهره سیاه شیطانی از اصل واصول وحشیانه و حیوانگرانه باداران شیطان نما شان درست مثل حیوانات لاشخور و خپگیر در استفاده از عصر و ایام اسلام ستیزی فرصتگرا در همگامی بااسلام ستیزان غربی شان جرات و همت کشیدن صدای شانرا پیدا کرده که این بار با تکیه به کمک دوستان روسی شان نه بلکه به کمک دوستان غربی شان درسدد انتقام گرفتن از جهان اسلام که سالیان متمادی همچو زنها در زیر لحاف اشک تمسا می ریختند سر بلند کردن که انشاالله این امید را هردو یکجابه لطف ذات حق تعالی بگور خواهند بردو ایا چگونه این افراد طاقت وتوان دیدن و شنیدن کلمات و الفاظ این کتاب مقدس و کتاب سعادت را که بدون شک رهنمای راه ازادی و راه خیرالبشر است دارند؟ البته که نی برای همین منظور است که از اثر درد حسرت و حسادت این کلمات و الفاظ الحمدلله حالات عادی وجود شانرا از دست داده و جان های شان چنان به تهوع و افسرده گی های درونی و بیرونی دراورده که از اثر شدت جریان گرمی بخار ان تماما به هذیان گوئی چرندیات جفند مضغرفات و یاوه گوئی های فحشگرایانه به اوف وای کردن انداختن.
  والسلام سلطان محمد

  آنلاین : این لقیط بچه ها چی میگویند

  • درود و نیایش بر طبیعت زیبا!
   به اطلاع عموم خواننده گان این سایت رسانیده میشود که یک نفر سلطان نام از اثر استفاده نا درست تعاویز اقای انسان دوست از خرد و عقل بیگانه گشته و به ناحق به شرق و غرب دشنام میدهد.خودش معاش سوسیال میگیرد.مگر دیگران را متهم به جیره خواری میکند.مثل یک طفیلی در خانه های گرم اروپا با شکم پر و مغز متحجر نشسته و لاف از تقوا میزند.این شخص با مصرف نادرست تعویذ به جنون مبتلا شده و خیلی خطرناک است.به افراد و خانواده های مردم بی سبب دشنام میدهد.به عوض استفاده از عقل راه تقلید را در پیش گرفته و از اثر همین تقلید است که جملات بالایی را نوشته است.موصوف را در هر کجا دیدید به نزدیکترین دیوانه خانه تسلیم نمائید.

   سلطان محمد بچیم بی جا هر طرف تفنگ چره یی فیر کردی.هدفت هم معلوم نیست.اگر دقیق شوی خودت را بیشتر دشنام داده ای.من هم میتوانم جواب دشنام را دشنام بنویسم.اما این کار را حالا نمیکنم.تا یک فرق بین من و تو باشد.وتا دو نفر عالم مرا ملامت نکنند که چرا با مجانین ترحم ندارم.مگر در اینده اگر صحتت خوب نشد باز من هم تلافی محبت هایت را با محبت خواهم نمود.باز انوقت دیگر ملامت نمیشوم.قصه نشان دادن قران در انگیس هم غلط است.انگلیس ها با استفاده از همین قران و با لباس تقوا ی کاذب مثلیکه تو داری سال ها توانسته اند جوامع اسلامی را مورد استفاده قرار بدهند.ضرورت به از بین بردن ان نه بلکه ضرورت به هرچه خرافاتی ساختن مردم دارند.همین حالا هم خودت و هم یک تعداد زیادی معتقد هستند که طالبان،بن لادن،سیاف و ربانی و....همه جواسیس همین کفار اند.همین کفار اروپایی هم اکثرآ معتقد به یک دین خرافاتی دیگری اند که مسیحیت نام دارد.من خو گفتم که عقیده به وجود خدا ندارم.ادیان به نظر من دروغ اند.چه عیسوی یا هندویزم یا اسلام و.. .مگر تو به ناحق مرا در ردیف پیروان ادیان دیگر قرار میدهی.خوب بی سوادی ات همین است.خرد گرایان از بازار های قلابی سیاسی دور تر از انکه تو تصور میکنی قرار دارند.دشنام دادن حکومت و سیاست دولت افغانستان هم در این بحث بی ارتباط است.مگر به انها از نوشته و نظریات من چه غرض است؟ببین سلطان !من نمیخواهم به فامیل تو دشنام بدهم.چون انها در چرندیات تو نقشی ندارند.تو مستقیمآ با طرف مقابل صحبتت حرف بزن.اما اگر تو ارزو داشته باشی برای من دشنام دادن هم کار مشکلی نخواهد بود.

   انساندوست عزیز لطفآ یکبار دیگر برای این مجنون یک تعویذ قوی بده که حالش کمی خوب شود.ورنه خودش را از پنجره پاهین میندازد.خودت خو انساندوست هستی بحال همین موجود اگر بتوان نامش را انسان گذاشت یک رحم بکن.یک دودی یا یک شویست ،..خلاصه یک چیز قوی بده.و تو هم سلطان جان به همین تعویذ اعتقاد کن که موثر شود.تا از تسخیر اجنه رها شوی.

   آنلاین : سلطان محمد را جن گرفته است.احتیاط کنید.

  • حکایت است که لقمان حکیم را پرسیدند که ادب را از کی اموختی؟گفت از بی ادبان.چون کار هایی که انها کردند من از انها احتراز نمودم.حالا من به شما میگویم که شما هم ادب را از سلطان جان بیاموزید.محترم سلطان محمد گوی بی ادبی از همه ابنای بشر ربوده و در قلعه شامخ رزالت به مقام نافع نایل امده است.من به فرزندان سلطان محمد گوشزد میکنم که در اخلاق و امور اجتماعی پدر محترم شان را سر مشق قرار ندهند.ورنه از جملات و ادبیات سلطان محمد صدیقی تمام بشریت خجالت میکشد.از مطالعه نوشته شان من از صمیم قلب به عوض سلطان خان خجالت کشیدم.و برایشان مینویسم که ایا شما سلطان محمد صدیقی براستی نمایندگی از سطح عالی ادبیات مسلمین مینمائید؟

  • سلطان محمد جان ! بخدا بلا کردی که تمام مضمون خود را از سلام شروع ، الی انداختن به یک نفس نوشتی ! آفرین به این کام و زبان . مثلیکه بسیار به وجد آمده بودی . منتها با عرض معذرت از تمام در فشانی ات ، مطلب کم گرفته میشود . در آینده اگر میخواستید چیزی بنویسید ، از مقررات ( نقطه ، کامه ، ندائیه و غیره ) نوشتاری استفاده نمائید . تا موقع خواندن ، خواننده دچار سردرگمی نشود . صحتمند باشید !

 • چند سال پیش مقاله ی تحقیقاتی در مورد زردشت و بودا در یک مجله ی که در کراچی به نشر میرسید نوشته بودم . و از طرف همین ملا های خشک مغز فتوای اعدامم صادر شده بود... وقتی میبیینم دوستان در این تربیون آزادانه اندیشه هایشان را بیان میکنند از خوشی در لباس نمیگنجم.

  • تو سك كي استس از آزادي عرف ميزني آزا دي چي ست براي بيگو لعنتي خد ا بر سر ي تو مشر يك از يك سك هم پا اين تر استي از كو س ما در همين رقم از اول بود برا مدي يا ه از قدره آبي مني خلق شدي خوب فيگير كن احمق مرد استي ادرس خود ه بيگو در كجاه استي تو را سلمان رو شتي دوم قرا ر بيد يم

 • بعقیده من نه ملا نه آخند .نه حسن البنا .نه خمینی .نه ملا عمر .نه خاخام واسقف که در کل دین یک کارخانه پول سازیست.دین یک دوکان است.در سایه دین خمینی و ملاعمر به ان خدایی میرسندکه عراق را باخوب وبدش بسوزاند یا هزاره و تاجیک را کافر گفته به قتل عام محکوم نمایند که فارسی را زبان کفر پندارندکه بوی غژدی را بوی بهشت بخوانند
  اگر دین نبود شیخ آصف به آن مکنت و جلال میرسید؟اگر دین نبود ما این همه بدبخت و آواره میشدیم؟اگر دین نبود دنیا به این خواری دچار میگردید؟اگر دین نبودخدا مهربان تر نبود؟
  روحت شاد لینین که میگفت : دین افیون ملتهاست

  آنلاین : http://www.suhaila.blogfa.com

  • تو يك شخصي. بي عقيد ه استي از تو چي گي له اسلام يك انسان سا ز است هد ف ا سا سي آن ا نسا ن سا زي. است دين أسلا م هما ن كار ي. را ميكند كه ا نسان براي بد ست ا وردن يك مؤ تر إنجا م. ميد هد با لا مؤ تر پنج كار آر اي شده تا كه مؤ تر سا خته شده است
   ١ كشف معدن
   ٢ ا ستخر آج معد ن
   ٣ زوب معدن
   ٤قطه سا زي
   ٥ اتصا ل اين قطه ها
   دين چي كار ميكند هر كاري را ما براي سا ختن يك مؤ تر ميكنم دين با لا ي
   دا نسان ميكند اگر تو شخص دين ند آري پس تو رو يش أنسا نئ را كشف
   نه كر د هي

 • همانطوری که دوستان نظری در جهت ملا شناسی داشت من هم نظر خودم را با چند نظم خدمت تان تقدیم میکنم امید وارم تصویر که از ملا دارم درست باشد .

  ای تاجــر مذهب تو بیا فکر دیگــــــــــر کن

  چـــون جیب تو خالیست به تقریب گذر کن

  فـــتوای بــــــر آور تو از دوده کوچـــــــــــک

  انــدیشه نو نو را تو هدیــــــــه به پـدرکــن

  در پیش دو چشمت چو مظلم سپردجــان

  یک خنده قهقــــه زن و تو عربده ســـر کن

  از گنچ نهــــانی کــــه نشـــــد وارد دفـــتر

  از صادره هم نیست خبر دیده به در کــــن

  با خیــــل یتیمــــان که پـــــدر رفت راحت

  یک گوشه چشمی به سوی دیده تر کن

  باز باب سخن روضه رضـــوان بفروشــــی

  از باب عمل خورده جوی تقسیم خـــرکن

  یک کــــرده نیکو که بود گـــــــرچه بحیوان

  عمامه بسر کرده به فردوس سفــــــر کن

  بردوش قبا کـــــرده عبا جلـــــوه دیگــــــر

  با زهــــــد ریائی ز خــــــــــداوند حذر کن

  از سفسطه بگذر تو زین کنج خـــــــرابات

  باری به سر چوک بیا عزم هـــــــــــنر کن

  معلوم جهان نیست که این مـــدرسه تو

  احرام به مصر است بیا خوب نظــــــر کن

  روزی که پسر مــــــــرد چو فرعون بیارای

  با هیکل مومیایی و تابوت حجـــــــــر کن

  با خیــــــل غــــــلامان و گنیـــزان ز دربار

  در مقـــــبره بگـــــذار و طـــوماری ببر کن

  بنویس که همین شیخ بود بن فــــــلانی

  تبلیغ کـــــلافه تو به اوصـــــــاف پسر کن

  بنویس که ره کـــوته جنت فقط اینجاست

  احـــــرام من اینست تمـــــدن تو خبر کن

  آنلاین : جناب ملا

 • وبلاگ روشنگری از سوی ایران مسدود شده است. و پیام زیرا میدهد.
  این وبلاگ به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مسدود شده است
  محتوای وبلاگ محفوظ و نویسنده وبلاگ به آن دسترسی دارد و تنها از نمایش عمومی آن جلوگیری شده است. جهت اطلاع از دلایل مسدود سازی و رفع آن لطفاً با ایمیل filter dci.ir تماس بگیرید.

 • سلام دوستان
  چند نکته به دوست بیدین من
  در کجای دنیا سراغ دارید که دین موجود نبوده ونباشد؟ اگر هم هست تعداد اندک مثل شماست که بر اثر عوامل مختلف مهاجر شده و هویت و فرهنگ خود را فراموش کرده و از د یگران به خود میرانی انسان درتمام حیات خود با دین بوده و این دین زمینه ساز بیشرفت و طرقی خرد که امروز از او یاد میکنید بوده مثلا در اوایل صدر اسلام در میان اعراب جاهلی انروز اسلام توصیه کردند که علم را بیاموز ولو در چین باشد، ما کاری به آن ندارم که ملاها آن را به چه علم تفسسیر میکند.
  اگر امروز مشکلات را در کشور می بینیم بیشتر عوامل سیاسیست تا عوامل مذهبی، امروز متاسفانه نه ملاهای ما اسلام واقعی را دنبال میکند و نه روشن فکران ما در فکر کشور است.
  اسلام در اصل خود نداره عیبی هر انچه عیب است در مسلمانی ماست

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس