صفحه نخست > خبر و گزارش > استرالیا قصد دارد ده ها پناهجو را به افغانستان بازگرداند!

استرالیا قصد دارد ده ها پناهجو را به افغانستان بازگرداند!

کابل پرس خبری
پنج شنبه 14 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: رسانه های استرالیایی گزارش کرده اند که دولت این کشور قصد دارد ده ها پناهجوی افغانستانی را از این کشور اخراج کند. بر اساس این اخبار، بیشتر پناهجویانی که در فهرست اداره مهاجرت این کشور برای اخراج قرار گرفته اند پناهجویان هزاره می باشند. این تصمیم استرالیا بر اساس قراردادی صورت می گیرد که در ماه جنوری سال 2011 بین رژيم حامد کرزی و استرالیا به امضا رسیده است. به نظر می رسد یکی از علت های اصلی امضای چنین قراردادهایی که با کشورهایی همچون استرالیا و ناروی بسته شده، هدف قرار دادن پناهجویان هزاره باشد که درصد بالایی از پناهجویان را در این کشورها تشکیل می دهند.
تصمیم دولت استرالیا برای بازگردادن اجباری ده ها پناهجو تاکنون با واکنش تند فعالان حقوق بشر این کشور و احزاب مخالف همچون حزب سبر روبرو شده است. آنان بازگرداندن این پناهجویان به افغانستان را مخالف مرامنامه های حقوق بشری می دانند که استرالیا با امضا کردن آن ها خود را متهعد به رعایت حقوق بشر و حقوق پناهجویان کرده است.
پیش از این نیز بارها فعالان حقوق بشر دست به اعتراض گسترده در برابر تصمیم های این کشور زده بودند و چندین بار موفق به جلوگیری از بازگشت اجباری پناهجویان شدند.

در برخی از موارد نیز دادگاه های استرالیا دستور جلوگیری از بازگشت پناهجویان را صادر کرده تا دوسیه ی آنان توسط دادگاه بررسی شود.
قرارداد شرم آور رژيم کرزی با دولت استرالیا نیز بی درنگ با واکنش تند فعالان حقوق بشر مواجه شده بود، طوری که پس از اعلام امضای این قراردادحدود 40 سازمان حقوق بشری این کشور و ده ها فعال حقوق بشر رسما اقدام به موضع گیری کردند. در همان ماه جنوری سال 2011، بیش از چهل سازمان فعال در زمینه حقوق بشر و کارشناسان مسایل حقوقی، به دعوت یک نهاد دفاع از حقوق پناهندگان در استرالیا بنام "ادموند اریک"، قرارداد دولت قبیله گرای کرزی را با دولت استرالیا و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل محکوم کردند. این سازمان ها و کارشناسان مسایل حقوقی می گویند، این قرارداد راه بازگرداندن پناهجویان را به شرایط خطر هموار می کند. این سازمان ها ضمن خطرناک خواندن شرایط مردم هزاره و کودکان و زنان در افغانستان می گویند که تحقیقات نشان می دهد که تعدادی از افرادی که از استرالیا به افغانستان بازگردانده شدند، همراه با کودکانشان کشته شده اند.

پناهجویانی که اکنون در آستانه اخراج قرار گرفته اند، تلاش می کنند با کمک فعالان حقوق بشر این کشور، دوسیه های خود را به دادگاه های این کشور ببرند و از طریق دادگاه از اخراج خود جلوگیری کنند.

تصمیم دولت استرالیا برای اخراج پناهجویان به افغانستان در حالی گرفت شده که همین دولت به شدت نسبت به سفر شهروندان استرالیا به افغانستان به دلیل مسایل امنیتی هشدار داده است.

دولت قبیله گرای حامد کرزی، همراه با جنایتکاران طالب که حامد کرزی با بی شرمی رهبر آنان را "برادر عزیز ملا عمر" خطاب می کند، افغانستان را به جهنمی برای باشندگانش تبدیل کرده اند. سیاست های حکومت حامد کرزی در ده سال گذشته، تنها به نفع جنایتکاران و چپاولگران دارایی های همگانی بوده و ارگ ریاست جمهوری محلی برای ترويج خشونت و یا به عبارتی دیگر تروريزم علیه مردم شده است. نمایندگان با نفوذ گروه های تروریستی طالبان و حکمتیار و نیز طالبان نکتایی پوش افغان ملت، در چند سال اخیر بصورت هماهنگ و برنامه ریزی شده، قدم های مشخصی را علیه منافع عمومی برداشته و کشور را به سمت بحرانی هدایت کرده تا به نفع قبیله گرایی و واپسگرایی تمام شود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس