صفحه نخست > خبر و گزارش > پناهجویان: اعتراض فعالان دانمارکی به تورکیش ایرلاین، آمادگی برای تظاهرات در (…)

پناهجویان: اعتراض فعالان دانمارکی به تورکیش ایرلاین، آمادگی برای تظاهرات در هلند و خواست محافظه کاران بریتانیا علیه پناهجویان

کابل پرس خبری
سه شنبه 16 آپریل 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: فعالان دانمارکی با ایجاد یک فراخوان فیسبوکی از شرکت هواپیمایی تورکیش ایرلاین خواسته اند به همکاری خود با دولت دانمارک برای دیپورت پناهجویان افغانستانی پایان دهد. این فعالان در فراخوان خود نوشته اند که این شرکت در دو هفته ی اخیر تسهیلات هوایی دیپورت بیش از 20 پناهجو را از طریق استانبول به افغانستان فراهم کرده است. آنان می گویند شرکت تورکیش ایرلاین با این اقدام به اقدام ضد انسانی دانمارک برای اخراج اجباری پناهجویان یاری می رساند. این فعالان می گویند بسیاری از پناهجویانی که در دانمارک با خطر اخراج روبرو هستند سال ها در این کشور زندگی کرده اند و برخی از کودکان پناهجویان نیز در این کشور بدنیا آمده اند.

آمادگی برای تظاهرات در اعتراض به اقدامات ضد مهاجرت در هلند

در همین حال روز چهارشنبه 17 اپریل قرار است تظاهراتی در اعتراض به سیاست های ضد مهاجرت دولت هلند در شهر دنهاگ برگزار شود. طبق خبرهای موثق برخی لابی های حکومت قبیله ای کرزی همچون احسان الله توره باز خان و نیز عناصر افغان ملتی و حکمتیاری در دستگاه استخبارات هلند در دادن معلومات نادرست در مورد پناهجویان دخیل می باشند و زمینه های اخراج آنان را از این کشور فراهم می کند. در چند سال اخیر صدها تن از پناهجویان با گزارش های مغرضانه ی این افراد ناچار با ترک این کشور شده اند و یا در آستانه ی اخراج قرار گرفته اند.
در اعلامیه ی تظاهرات روز چهارشنبه که با هماهنگی نهادی برای پناهجویان صورت می گیرد چنین آمده است:
شماری از پناجویان هم میهن ما در پی رویداد های ناگوار سیاسی، امنیتی و اجتماعی مجبور به ترک زادگاه شان گردیده و کشور هالند را چون مهد دموکراسی در جهت رعایت حقوق مدنی و قوانین جهانی شمرده و با امید به زندگی برای خانواده و کودکان شان، در کشور پادشاهی هالند پناهنده شدند، ولی برخلاف تمام خوشبینی ها، مقامات امور پناهندگی کشور هالند که، نه تنها حقوق آنها را زیر پا نموده و آرزوهای انسانی آنها را نیز به خاک یکسان می نماید بلکه درین اواخیر مقامات امور پناهندگی هالند شرایط قبول پناهندگی را دشوار ساخته و صدها خانواده و نوجوانان پناه جوی افغان را در شرایط اخراج از هالند قرار داده است، ویا از مدتهای طولانی این پناه جویان بی سرنوشت در داخل کمپ های دیپورتی بسر می برند. بدین مناسبت کانون حمایت و دفاع از حقوق پناه جویان افغانستان در هالند تظاهرات اعتراضی را براه می اندازد و از همه فامیل های مهاجر مقیم هالند تقاضا دارند تا با آواز و صدای داد خواهانه ی مشترک شان در حمایت از مظاهره چیان همبستگی شانرا از طریق اشتراک پرشور درین گرد همایی با انها ابراز دارند و کتله ی بزرگی از پناه جویان افغان از خطر تهدید به اخراج نجات خواهند یافت و بدین وسیله شما نیز میتوانید دین افغانی و اسلامی خودهارا نسبت به این پناهندگان ادا نمایید.
مکان و محل تظاهرات :- در میدان برابر مقر پارلمان دولت شاهی هالند
Adres: Tweede Kamer
Der staten-Generaal Plein 2
Postbus 20018 2500 EA Den Haag
زمان و وقت تظاهرات: از ساعت 1:00 الی 4:00 بعد از ظهر روز چهار شنبه هفدهم ماه اپریل سال روان
تلفونهای تماس:-0685355920
068535255550 - 0685358824

سیاست وکلای محافظه کار بریتانیا علیه پناهجویان

از سوی دیگر رسانه های بریتانیایی گزارش کرده اند که برخی از وکلای محافظه کار بریتانیا می خواهند دولت این کشور با پرداخت پول به دولت کنیا، سیاستی همانند استرالیا را برای دور کردن پناهجویان در پیش بگیرد. استرالیا اکنون پناهجویانی را که به آب های اين کشور وارد می شوند به دو کشور جزیره ای دیگر نائورو و پاپوآ گینه نو منتقل کرده و در آنجا دوسیه ی آن ها را بررسی می کند. این کار تاکنون با اعتراض گسترده ی پناهجویان و فعالان حقوق بشر روبرو شده و آن را اقدامی مخالف تعهدات این کشور برای رعایت حقوق بشر می دانند.
محافظه کاران بریتانیایی نیز اکنون شبیه این سیاست را می خواهند پیاده کرده و پناهجویانی را که به این کشور می رسند به کشور کنیا منتقل کرده تا در آنجا به دوسیه ی آنان رسیدگی شود. این اقدام می تواند گرچه ظاهرا می تواند به لحاظ حقوقی این کشور را از مسئولیت در قبال پناهجویان رها کند اما به شدت مسئولیت های دیگر این کشور را برای رعایت حقوق بشر زیر سوال خواهد برد.
نکته ی مهمی را که در سیاست بریتانیا نباید فراموش نمود، حمایت قاطع این کشور از تروریست های افغان و تجارت مواد مخدر می باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس