صفحه نخست > خبر و گزارش > دیکتاتور گواتمالایی محکوم به نسل کشی؛ دیکتاتورهای افغان چه زمانی محاکمه می شوند؟

دیکتاتور گواتمالایی محکوم به نسل کشی؛ دیکتاتورهای افغان چه زمانی محاکمه می شوند؟

کابل پرس خبری
شنبه 11 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تنها در فاصله ی چند ماه در سال 1982، دیکتاتور گواتمالا "ریو مونت" حدود دو هزار تن از بومیان اصلی مایایی را قتل عام کرد و دست به پاکسازی قومی در وحشیانه ترین شکل ممکن خود زد. اکنون پس از سی سال، دادگاهی در این کشور این دیکتاتور را به اتهام جنایت نسل کشی و جنایت علیه بشریت به هشتاد سال زندان محکوم می کند. قربانیان این نسل کشی که از قوم سرخ پوست ایکسل می باشند، جز مایاهایی می باشند که در بین سال های 1979 تا 1985 و در جریان جنگ های داخلی گواتمالا با شدیدترین گونه ی سرکوب حکومتی مواجه شدند.

و اما در افغانستان در جریان حداقل دو قرن اخیر در دوره های مختلف تا دوره ی حامد کرزی، شدیدترین جنایت علیه گروه های مختلف قومی بويژه مردم هزاره بوقوع پیوسته است. تنها در فاصله ی سال های 1998 تا 2001، گروه قومی طالبان با فرمان مستقیم دیکتاتور افغان ملا عمر، هزاران تن از مردم هزاره را قتل عام کرده و آثار تاریخی آنان از جمله پیکره های بودا که سمبول تاریخ و فرهنگ آنان و از جمله شاهکارهای پنهان میراث انسانی نیز می باشند تخریب نمودند.

بنا به نامه ی سرگشاده ی منتشر شده توسط 347 شاعر از 95 کشور جهان به شمول برندگان جایزه ی نوبل، پولیتزر، مالارمه و جوایز بین قاره ها و همچنین رییسان انجمن های قلم و گردانندگان فستیوال های بین المللی شعر، مردم هزاره، به عنوان بومیان افغانستان تا پیش از قرن نوزده میلادی، حدود 67 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دادند. در قرن نوزدهم میلادی، مردم هزاره دوبار با قتل عام و بردگی مواجه شده اند. آنان با کوچ اجباری روبرو شده و سرزمین های شان که قسمت های جنوبی افغانستان امروزی را تشکیل می دهد، به زور از آنان گرفته شده است. در این دوره بیش از 60 درصد جمعیت هزاره ها به قتل رسیده و هزاران تن آنان به عنوان برده فروخته شد. تاریخ افغانستان در قرن بیستم میلادی، سراسر با خون هزاره ها و تبعیض سیستماتیک علیه آنان رنگین شده است.

از سوی دیگر گروه قومی طالبان به رهبری ملا عمر که حامد کرزی از او به عنوان برادر عزیز خود یاد می کند، تنها در یازده سال اخیر در افغانستان با انجام بمب گذاری، حملات انتحاری و ربودن افراد، دست به کشتار هزاران تن زده اند. نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان نیز، در جریان نبرد ادعایی علیه طالبان و عناصر القاعده، تعداد قابل توجهی از شهروندان افغانستان را به قتل رسانده اند.
محکومت دیکتاتور گواتمالایی این نوید را به قربانیان می دهد که عدالت هر چند سخت و طولانی، اما قابل دست یافتن می باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • من با مردم مایایی که در امریکا برای کار وکسب ومزدورری میایند بخوبی آشنایی دارم اینها مردمان قد کوتاه وآرام وبسیار پرکار وزحمتکش استند که حتی با 2-3 دالر درساعت روی مزارع وکشتزار ها کا میکنند وبسیاری از کارهای شاقه و ساختمانی وپاک کاری روی شانه های اینها است.
    ای کاش روزی برسد که جباران تاریخ همچون عبدالرحمان خان و نادرخان و هاشم خان ومحمدگل مهمند وداود خان وتره کی وامین وطالبان وکرزی وهمخوان هایش نیز به جرم نسل کشی ودزدی وغارت محاکمه ومجازات شوند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس