صفحه نخست > خبر و گزارش > حمله طالبان کوچی به مردم در کجاب

حمله طالبان کوچی به مردم در کجاب

کابل پرس خبری
دوشنبه 20 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: جنایت کوچی های پشتون که بصورت گسترده حدود ده روز پیش از اولسوالی ناهور ولایت غزنی آغاز شده بود اکنون به بهسود و منطقه ی کجاب رسیده است. طبق اظهارات غلام حسین ناصری نماینده ی مردم در پارلمان افغانستان، اکنون جنوب کجاب در آتش سلاح های سنگین کوچی ها می سوزد و حکومت افغانستان و اردوی ملی هیچ اقدامی را برای دفاع از مردم انجام نمی دهند. آقای ناصری که در روز 27 ثور در جمع برخی از مردم سخن می گفت می افزاید "مثل سال گذشته، سرتاسر کجاب، شب اش، روز اش، زن اش، مرد اش، پیر اش، جوان اش، از اول تا به آخرش، در متن بحران ناامنی به سر می برند."

کوچی های پشتون که جزو نیروهای اصلی طالبان محسوب می شوند، همه ساله در مناطق هزاره نشین فاجعه انسانی را به بار می آورند. گزارش های مختلف نیز حاکی از آن است که کوچی ها بصورت گسترده در قاچاق اشیای تاریخی افغانستان، قاچاق اسلحه و مواد مخدر دست دارند.

طبق اظهارات آقای ناصری و بنا به اسناد مختلف تصویری و تحقیقات میدانی کوچی ها در چند سال اخیر 63 تن توسط کوچی ها کشته شده، حدود 4500 خانوار آواره شده و 700 خانه غارت و به آتش کشیده شده است. کوچی ها بیش از 40 میلیارد افغانی در سراسر منطقه ی بهسود به مردم خسارت وارد کرده اند.

کوچی ها پیش از رژيم قومی طالبان، با دست بازتری به جنایات خود علیه مردم در ولایت مختلف دست می زدند.
جنایات منظم کوچی ها در کشوری که افغانستان نام گرفته، از اواخر قرن 19 میلادی آغاز شد. زمانی که عبدالرحمان پادشاه پشتون تبار، با واگذاری بخشی از خاک این سرزمین به هند بریتانیایی، حمایت مالی و نظامی بریتانیا را بدست آورده و در افغانستان علاوه بر جنایات سیستماتیک مانند نسل کشی و برده داری، بصورت گسترده دست به اشغال سرزمین های باشندگان اصلی این کشور زد.

عبدالرحمان برای گسترش جنایات خود، کوچی ها و سایر پشتون های مسلح شده در مناطق مختلف کوه سلمیان را با وعده ی سپردن سرزمین مردم هزاره به آنان، برای اشغال مناطق وسیعی از قندهار، هلمند، زابل، ارزگان و غزنی بسیج کرد. او همچنین پس از نسل کشی گسترده و اشغال بخش های وسیعی از این سرزمین، با صدور اسناد مختلف، این زمین های مردم را به پشتون های کوچی و سایر پشتون های اطراف کوه سلیمان سپرد تا ترکیب قومی افغانستان امروز را بر هم زده باشد. از آن زمان تاکنون جنایات کوچی ها بصورت منظم ادامه دارد و حکومت های پشتون برای غارت و چپاول و سرکوب مردم از کوچی ها به عنوان اهرم فشار استفاده کرده اند. رژيم پشتونستی طالبانی کرزی نیز در این سال ها تا جایی که امکان دارد، همین سیاست را دنبال می کند

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مرك بر خليلى و محقق

 • این اشتران لعنتی را باید تا پاکستان یا از هر جای دیگر که هستند دواند. باید نماینده انها را در پارلمان زیر فشار گرفت. این پای لوچان سبک مغز وحشی بدوی جنوبی را باید درسی داد که الحضرتشان عبدوررحمان در گور خود دور بزند.

 • مرگ بر این تبار غول. ای مردم نمایندگان این وحشی ها را یک به یک ترور کنید. مانند خود این وحشی ها باید از زور استفاده کرد. چون زبان اینها وحشت است و باید با وحشت جوابشان را داد. سر های این پای لوچان را باید برید و بار شتر کرد و به ارگ روان کرد.

 • خلیلی و محقق هیچ شماره ای نیستند. خود مردم باید برخیزند و دست به کار شوند. غیر از ان سیاست های عبدوورحمن گاو را کرزی و اطرافیانش در قرن ۲۱ بالای شما هنوز اجرا خواهد کرد. این وحشی ها را باید درسی داد ،تا تمام پادشاهان افغان در گور خود بگریند.

 • تقدیم به مقاومت گران صبور بهسود.
   
  بهسود است نامم، سلام ای رهگذر
  یک درنگی کن، کجا دا ری سفر؟
  ***
  از کدامـین خِطه می آیی چــنین
  بي تفاوت رد نشو زخمم بيبين
  ***
  گر نمي بندي نگاهش كن دقيق!
  زخمِ خصم مشترك را اي رفيق
  ***
  چون كه تورا سيل بينت ديده اند
  تيغ شان بر جانِ من لغزيده اند
  ***
  راه خود را بر نگير قدرِ بمان!
  تا بيابيم چاره ي بر درد مان
  ***
  غيرت ام را در محك ننداز تو
  بر روي زخمم نمك ننداز تو
  ***
  دست خالیست مردمان قریه ام
  همت شان نیست کم من دیده ام
  ***
  سا لهای سرخ این مردان من
  لاله ها کاریده بر دامان مــــن
  ***
  خاطرم هست زوزه های تیر شان
  دره دره نعره ای تکبیر شان
  ***
  حاليا اينجا بهاراست مي بيني
  سبزه زاران داغدار است مي بيني
  ***
  سالهاست اين لشکر جغدانِ شوم
  در بهاران آورد اینجا هجوم
  ***
  آ فتی بر مال و جان مردم است
  بر گل بر سویه های گندم است
  ***
  اين تعدي با رمه ها با شتر
  بر غرور ماست كه ميتازد ستور
  ***
  گر كه روزي لشكر شان قامتم را
  بشکند من دست خالی طاقتم را
  ***
  گام بعدی مطمأناً خانه ي توست
  آتش بيداد شان بر لانه ي توست
  ***
  دست خود بر من بده دستم بیگیر
  تف به هرچي امرو فرمان امیر
  ***
  تیغ بر گیر بشکنیم زنجیر را
  بنوسیم با دست خود تقدیر را
  ***

 • راست و دروغ اش به گردن گفتني، ميگويند سند فرمان كرزي در رابطه با اسكان دائمي كوچي ها از قصر گم شده، گفته ميشود فرمان را معاوين رئيس جمهور كريم خليلي بر روي يك پطنوسِ برنجي حك كرده بوده و هر روز از ساعت هشت صبح تا پنج عصر در گردن اش مي انداخته، و شبها هم در كيشوي مخصوص ريسجمهور نگهداري ميشده، ولي همين چهار شنبه گذشته وقتي استاد خليلي بعد از صرف چاي صبح، از رئيس دفتر اش ميخواهد كه (كار ماندگار) را بياورد! نام فرمان را كار ماندگار گذاشته بوده، ريس دفتر با لكنت زبان ميگويد اسسسسستتتاد ككككار مممماندگگگار گگگم شده! خليلي چون خبر تلخ را ميشنود فوراً خواستار ملاقات با رئيس ميشود، و صادق خان مدبر هم چون حال استاد را زار ميبند، فوت وقت نكرده در بدل وقت فوري گرفتن، خواستار يك تا جائي شش بيسوه ي در فاز اول شهرك ميشود، و قرار گفته ها استاد هم راضي به رضاي صادق! خلاصه كنم وقتي كرزي از قضيه با خبر ميشود اول چپ و راست چند تا چشمكِ ميپراند تا با خليلي همدردي كرده باشد، ولي از صدور فرمان دو باره ي اسكان كوچي ها ابا ميورزد؛ به اين بهانه كه حرف مرد يك است فرمان مرد يك! تنها دستور ميدهد كه بيگردييد شايد پيدا شود؛ طبق گزارشات عمليات جوستجو از همان روز آغاز شده ولي هنوز كدام نتيجه ي نگرفته كه نگرفته، حدس و گمان هاي مختلف زده شده اند كه چند مورد آن از اين قرار است:
  ١- فارق وردك كه در پي كشف علت مسموميت دانش آموزان شهره ي شهر شده گفته است كه: كار كار كريم خرم است، ايشان احتمال داده اند كه ممكن است كريم اصلاً پطنوس برنجي را مثل مار، ليسيده ليسيده تمام كرده باشد.
  ٢- پال گري از يكاولنك، پال گرفته و گفته، دزدي پطنوس، يك آدم سياه چهره ي لاغر مردني، با بيني كلان و روي لوله ميباشد، كه مشخصات اشرف غني جان است.
  ٣- بعضي هم بر اين باورند كه ممكن است، به صورت اشتباهي پطنوس را داده باشند، تا مِسگر ها از آن ، نشان عالي وزير اكبر خان بسازند.
  ٤- استاد خليلي خود اش هم سر فهيم خان شك كرده و گفته ممكن است آدم دسته سي و نهم ايشان پطنوس را ولجه كرده باش
  و ده ها حدس و گمان ديگر... والله اعلم! ما و شما هم كه بي خبرانيم

 • marg ber mohaqiq wa khalili

 • قرار داد اسکان و این چیز ها فقط کاغذ است. بروید فکر نان باشید که خربزه آب است . در زمان پیغمبر مشریکین با پیغمبر عقد نامه عقبه امضاء کردند و طبق قولشان هیچ صدمهای به مسلمانان بعد از عقد قراداد نمیزدند . در حالی که این قوم از مشریکین زمان پیغمبر هم بدتر هستند. لاقل مشریکین به قرارداد عمل میکردند . جواب این قوم بی اصل نصب فقط مثل خودشان باید عمل کرد کاغذ بازی هیچ فایده ای ندارد هر کس اول جور و چپاول کرد.همان پیروز است .دیگه نام قرداد و کاغذ چیزی مضحک و اشتک بازی دادن است.

 • من خود ‌یک هزاره هستم و به صراحت میگویم که، هرچی‌ میکشیم از دست خود ماست، چی‌ از دیگران شکایت کنیم............؟
  نصیر بدبخت را بیبیند که اولین کارش فحش دادن به خلیلی و محقق است، پس از اینطور مردم چی‌ جور شود ؟؟؟
  سمیر

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس