صفحه نخست > خبر و گزارش > پای روی دم افغان ملت؛ وزیر جسارت تغییر رییس دانشکده علوم اجتماعی را نیافته است

پای روی دم افغان ملت؛ وزیر جسارت تغییر رییس دانشکده علوم اجتماعی را نیافته است

اعتصاب دانشجویان مقابل پارلمان افغانستان وارد هفتمین روز خود شد.
کابل پرس خبری
يكشنبه 26 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: سایت رسمی پارلمان افغانستان نوشته که وزیر تحصیلات عالی با یکی از خواست های اصلی دانشجویان که تغییر رییس دانشکده ی علوم اجتماعی باشد موافق نکرده و دانشجویان معترض در پاسخ گفته اند تا رییس دانشکده برطرف نشود آنان به اعتراض خود ادامه می دهند. در سایت پارلمان افغانستان آمده که چهار خواست محصلین معترض که "تبدیلی رئیس پوهنحی علوم اجتماعی و یکی از استادان آن پوهنزی، مقایسۀ پارچه های محصلین ناکام شده با پارچه های سایر محصلین و عدم درنظرگرفتن غیرحاضری آنان در جریان اعتراضات، مطرح گردید که پس از بحث های مفصل وزیر تحصیلات عالی به استثنای تبدیلی رئیس پوهنزی علوم اجتماعی، سه خواست محصلین را پذیرفت."

به نظر می رسد یکی از دلایل اصلی که وزیر تحصیلات عالی تاکنون نتوانسته فاروق عبداالله رییس دانشکده ی علوم اجتماعی را به دلیل فساد و اعمال تبعیض برطرف کند، تاثیر و فشار عناصر افغان ملت باشد. فاروق عبدالله عضو این گروه است و افغان ملت با داشتن رهبرانی مانند انورالحق احدی نفوذ زیادی بر وزارت تحصیلات عالی می داشته باشند و حتا آنان حامد کرزی را نیز وادار به پذیرش خواسته هایشان می کنند.

از سوی دیگر اعتراض دانشجویان به فساد و تبعیض نژادی در مراکز آموزش عالی اکنون رفته رفته به یکی از بحث های مهم در افغانستان تبدیل می شود و افکار عمومی این پرسش جدی را طرح می کنند که چرا رییس یک دانشکده که نه تنها صلاحیت علمی ندارد، بلکه بصورت سیستماتیک نیز دست به تبعیض می زند باید در وظیفه ی خود باقی بماند. از سویی دیگر موضوع جدی که مطرح می شود این است که وجود افرادی چون فاروق عبدالله بر نظام آموزشی افغانستان و پایین آوردن سطح و کیفیت آن تاثیر جدی گذاشته و از همین روی مدارک دانشگاه های افغانستان در سطح منطقه و یا در سطح بزرگتر هیچ ارزش و اعتبار چندانی ندارد. بطور مثال هیچ کدام از دانشگاه های افغانستان در ردیف صد، پنجصد یا هزار دانشگاه برتر دنیا قرار ندارد.

باید دید آیا وزیر تحصیلات عالی افغانستان می تواند برای رشد کیفیت آموزشی و برچیدن فساد به خواست دانشجویان تن دهد و یا اینکه تسلیم فشار افغان ملت می شود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دوستان دولت انقدر غرق در منجلاب فساد نارسایی و فتنه انگیزی غرق است که اصلا متوجه نیست در کشور چه در حالت اتفاق افتادن است و چه بدبختی سر جوانان کشور که همه در اعتصاب غذا و بی عدالتی جامعه بسر می برند امده است . گر چه قبلا گفتم این اعتصابات جای را نمی گیرد . و امروز
  در مجلس افغانستان موضوع به دانشگاه و پوهنتون بود , چه زد و خورد صورت گرفت , وای بر این مردم که چشم شان را دالر و پول پاکستانی کور
  کرده و در وطن خود به جان هم دیگر افتاده و هم دیگر را تیکه و پاره می کند , اصلآ نمی دانند که ما در کجا و در این جا در مورد سر نوشت یک کشور بحث می کنم اصلآ هالی شان نیست که ما هم عضو از یک جامعه هستم خانم های که از ایران پول گرفته بودند طرفداری از دانشگاه می کردند
  و خانم های از پول های دالری و پاکستانی گرفته بودند طرفداری از پشتو می کردند این هم یک کشور بنام افغانستان کاری نمی شه کرد واه به حال مردم بیچاره تحت ظلم و ستم و قهرمان , انها که زیر فقر و بدبختی به سر می برند انها همه قهرمان هستند .

 • سلام دوستان! به نظر من این مشکل فقط یک راه حل دارد، محصلین باید درس بخواند نه اعتصاب ، وقتی که محصلین یاد شده در چانس چهارم هم کامیاب شده نمیتواند پس چی ضرور که اعتصاب کند. این محصلین که از راه یک حرکت مدنی میایید و صدا ضد تبعیض بلند میکند خودش یک بوی تبعیض را دارد. چهار خواست غیر قانونی که هیچ سند و مدرک برایشان ندارد بالای نظام تحصیلی کشور ان را قبول میکند، عجب حرکت مدنی است.
  خوب کسی که علوم اجتماعی را خوانده نمیتواند و خلاف مقرره تحصیلات عالی خواستار چانس چهارم است، پس آنانی که توسط تقلب به نظام تحصیلی راه پیدا کرداند چطور میتواند طب و انجینیری را بخواند.

 • در همین رابطه بخوانید.
  سایت افغان پیپر/ شبکه اطلاع رسانی افغانستان
  عده ای به دنبال انتقام جویی جناحی و شخصی
  نوشته جعفر مهدوی

 • مشکل اینجا است که نصف استادان دانشگاه کابل نوت های چهل سال قبل خود را با مشکلات بسیار خوانده می توانند. انها اصلا از تحول و دگرگونی جهان در 50 گذشته خبر ندارند.
  تحصیلات عالی در افغانستان مریض است. ناکار امد است. ملت را به تباهی و بدبختی می کشاند.

 • من ازین اعتصاب پشتیبانی میکنم ...... ولی نباید این حرکت سیاسی باشه و یا سیاسی شوه، این حرکت راه های مدنی را به دیگر محصلان پوهنتون باز کرده میتواند ، کسایی که به شکل غیر قانونی از اموختن به زبان مادری و ملی شان باز داشته شده ..... من از همه محصلین عزیز پشتون میخوایم ، که به همچو تظاهرات دست بزنه حقوق حقه خود را اعاده بکنه ، محصلین دیگر اقوام نیز باید در نصاب پشتو با محصلین پشتو زبان حمایت بکنه ، تا همه محصلین به شکل مساوی زبانهای ملی و رسمی خودر ا بیاموزه ....

 • خدمت چنبرک جاسوس هزار چهرهء اوغان عرض ادب دارم، ثانیا خدمت ایشان باید بعرض برسانم که این اعتصاب غذایی حالا ازمرز قوم وزبان ومذهب عبور کرده وطبق تازه ترین خبریکه درسایت فارسی بی بی سی به نشررسیده بیش از دوصد وپنجاه تن از نویسنده ها ، شاعران ، آوازخوانان ازین داعیه برحق معترضان پشتیبانی کرده اند،بناء خودت خیلی ناوقت آذان دادی، اعتصاب کننده گان به حمایت اوغان هرگز احتیاج ندارند.
  اینکه خودت هم طرفدار تدریس به زبان مادری ات می باشی، حق طییعی ات می باشد ولی خدمت ات عرض شود که جای تدریس به زبان پشتو، ینورستی پشاور می باشد، اینکه درزمانهای ظاهر وداوود ازبودجهء یتیم وبیچارهء فارسی زبانان برای تان لیسه خوشحالخان ورحمن بابا ساخته شد تا شما اهلی شوید متاسفانه نتیجه نداد، بعدازین شهرکابل نباید صحنهء زور آزمایی زبانها باشد، زبان کابل وکابلیان درطول تاریخ فارسیی دری بوده وهست وخواهد بود، هرکی میخواهد زبان پشتو را فرا بگیرد باید ازطویلهء حیوانات شروع کند وبعد برای اخذ دکتورا به پشاور برود.
  با احترام
  پرویز بهمن

 • خودت کجاستی ؟؟؟ ازو اعتصاب کننده ها خو نیستی ، که روز اعتصاب میکنه ، و شب کباب و پلو میزنه ؟؟؟؟

 • اگر فاشیستان اوغان که مطابق نظریهء مولوی بجلیگر پاکستانی ازنظر تباری باخر هم ریشه اند دربرابر خواستهای برحق دانشجویان سرتسلیم فرود نیاورند این اعتراض به تظاهرات گسترده و همه گیر درتمام ولایات غیر اوغانی تبدیل شده ومنجر به ازبین رفتن وفروپاشی همهء زیرساختهای نظام سنتی قبیلوی در افغانستان خواهد شد. به امید روزیکه این جوانان هدف مند با همچو حرکتهای انقلابی شان ساختارشکنی کنند و ساختار نظام دوصد سالهء حاکمیت خر را بزباله دان تاریخ بسپارند تا دیگر نامی از افغان وافغانیستان وافغانیت که درزبان انگلیسی سگ شکاری معنی میدهد درجهان باقی نگذارند.
  با احترام
  پرویز بهمن

 • سلجوقی صاخب راست میگویند. یک تعداد استادان دانشگاه کابل انقدر تاریخ زده اند که از محدوده خویش بالاتر خبر ندارند. در پهلوی گوش اینها با سرنا دمیده شود و بعد از بیداری شان باید گفته شود که چقدر عقب مانده اند.

 • نواده گک غول بابا احمق شاه توفدانی بنام غووول علی در صفحه دیگر "عمر" شده بود و به هزاره دو و دشنام میداد، اینجا باز هم به همان نام قبلی پیام نوشته است. براستی که پرویز بهمن این نوادگان مفعول بابا احمق شاه توفدانی را خوب شناخته است.

 • به نظر من باید محصلان معترص سقف مطالبات شانرا روز به روز بالا ببرند، زیرا ازنظر علم مردم شناسی ؛ اوغان یگانه قوم استثنایی درجهان است که جز با فرهنگ خشونت وزور به هیچ چیز دیگری اهمیت وارزش قایل نیستند این را تاریخ حاکمیت دوصد سالهء شان نیز ثابت کرده است ، بازهم اوغانها یگانه مردمی در دنیا استند که با فرهنگ اعتراضات مدنی عادت نکرده وحالا هم آنچه که ازقلم گزارشگران سایتهای اوغانی برمیاید، آنها این حرکت دانشجویان معترض را درگزارشهای شان خیلی کوچک جلوه میدهند، باید این حرکت به یک حرکت فراگیر مردمی سه ملیت تحقیرشدهء غیر اوغان تبدیل شود وبنیان نظام قبیله سالار دوصد سالهء اوغان را به زباله دان تاریخ بسپارد.
  هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
  ثبت است برجریده عالم دوام ما

  برای براندازی ساختار سنتی قبیله سالار نظام اوغانی که نه با عقل بشری همخوانی دارد ونه هم با ادیان سماوی باید تمام جوانان وطن متحد شوند وبپا خیزند صدای شان را بلند کنند، همین زمانی است که صدای شان شنیده میشود.
  این حرکت باید درلست مطالبات شان، تغیر نام افغانستان وهویت افغانی را نیز بگنجانند که باید نام این کشور تغیر بخورد، زیرا افغان درزبان انگلیسی به یک سگ شکاری اطلاق میشود، باید جوانان معترض صدای شان را بلند کنند که آنها دیگر نمخیواهند هویت تحقیر آمیز " سگ" را هویت ملی خویش قبول کنند. باید هرچه زود تر نام "سگ" را ازسر این کشور وباشنده گان این سرزمین بردارند.
  با احترام
  پرویز بهمن

 • شعر زنده یاد نزیهی یکی ازمبارزان راه آزادی وروشنگری را به دانشجویان معترض کابل تقدیم میدارم:
  تا کی از جور وستم شکوه و فریاد کنید
  سعی برهم زدن منشأ بیداد کنید
  دست ما دامن تان باد جوانان غیور
  که ازین ذ لت و خواری همه آزاد کنید
  فتنه انگیخته تبعیض نژادی در خلق
  فکر آیندۀ ملک خود واولاد کنید
  خانمان کرد تبه تا شود آباد خودش
  خانۀ ظلم وستم یکسره برباد کنید
  تا شود بر همگان امن و عدالت قائم
  عالمی نو، ز مساوات و حق ایجاد کنید
  ای جوانان، ستم مرتجعان چند کشید
  تا به کی رحم بر این دستۀ شیاد کنید
  ننگ دارد بشریت زچنین کهنه رژیم
  طرح ویرانی این بنگه ز بنیاد کنید
  آشیان همه مرغان ز ستم زد آتش
  قصد آتش زدن خانۀ صیاد کنید
  ندهند ارزش کاهی به حقوق بشری
  تکیه بِه، بر خود و بازوی چو فولاد کنید
  غازه سازید زخون شاهد آزادی را
  تا زخود روح شهیدان وطن شاد کنید
  سوخت ای همنفسان آتش استبدادم
  شرح این سوخته را بر همه انشاد کنید
  شعر من لالۀ باغ دل خونین من است
  مهوشان زیب لب و حسن خداداد کنید
  هرکجا لاله رخی باقد سروی دیدید
  یک نفس یاد ازین "جلوۀ" ناشاد کنید

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس