صفحه نخست > خبر و گزارش > پیام رهبران جنبش دانشجویی افغانستان پس از پیروزی در نخستین گام

پیام رهبران جنبش دانشجویی افغانستان پس از پیروزی در نخستین گام

کابل پرس خبری
دوشنبه 27 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ملت بزرگ و درد کشیده‌ی افغانستان !
پس از گذشت هشت روز از اعتصاب غذایی دانشجویان دانشگاه کابل در اعتراض به ناکارامدی، تبعیض و فساد در محیط اداری و درسی دانشگاه‌ها، بالاخره دولت در مقابل خواسته‌های دانشجویان سر تسلیم فرود آورد. وزیر شخصا به میان دانشجویان آمد و در حضور هزاران نفری که به‌صورت خود جوش از بطن جامعه در حمایت از فرزندان این آب و خاک به جمع‌شان ملحق شده بودند، رسما موافقت خود را با خواسته‌های بر حق دانشجویان اعلام کرد. ما هم به اعتصاب خود پایان دادیم.
این پیروزی بزرگی است برای ما . چرا که برای اولین بار در تاریخ این کشور تبعیض و خشونت در مقابل خرد و عدالت خواهی و مبارزه‌ی شکست خورد. هرچند خواسته‌های دانشجویان، خواسته‌های نشدنی و بسیار بزرگی نبودند؛ اما معنایی که در پشت این خواسته‌ها بود، بزرگ و شکوهمند بود. ما برای اصلاحات و عدالت رنج گرسنگی و تشنگی را در آفتاب و باران به جان خریدیم و امروز تحقق خواسته‌های ما به معنای این است که از این پس هر شهروند این کشورمی تواند با جسارت و شجاعت بیش‌تری برای مطالبه‌ی حقوق حقه‌ی شهروندی خویش پا به میدان بگذارد.
ما این پیروزی بزرگ را به تمام ملت شریف و درد کشیده‌ی افغانستان هدیه می کنیم و از تمام نهادهای مدنی، فعالان اجتماعی، روشنفکران، اهالی هنر و ادب، رسانه‌ها و تک تک اشخاصی که در این حرکت در کنار ما و برای حمایت ما ایستادند، سپاس‌گزاری می‌کنیم؛ زیرا اگر این حمایت‌های خالصانه را در کنار خود نمی داشتیم، چشیدن طعم این پیروزی بزرگ در سرزمینی که سرزمین خشونت است و انتحار کننده‌هایش برادر خوانده می‌شوند، مقصدی محال و دست نایافتنی می شد.
ما درد کشیدیم؛ اما خوش‌حالیم و تاریخ این روز بزرگ را هرگز از یاد نخواهد برد. روزی که حرمت خردورزی و عدالت جویی به رسمیت شناخته شد و خواسته‌ی مدنی دانشجویان بر حاکمیت تبعیض و استبداد پیروز شد. این پیروزی آغازی است برای مبارزات کلان تر و پیروزی‌های بزرگ‌تر.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خورسندم که اعتراض بچه ها نتیجه داد . دو تا بارک الله و یک آفرین . لیکن کار برد « دولت سر تعظیم فرود آورد » کمی زیاده روی است . این دیوانه های مست قدرت که به خدای لایزال سر تعظیم فرو نمی آورند ، اندکی مبالغه آمیز است . البته موارد استثنایی وجود دارد که طرف مقابل که در عین حال که قدرتمند نیز هست بیچاره شود ، همانند شیر که مورچه گان به سر و کله اش هجوم می آورند و بیچاره اش می کنند تا شیر دیوانه وار سر به سنگ بکوبد ، در آن حالت است که ناگزیر بیرق تسلیم بلند می کنند . نمونه اش بیست و شش بار مسافرت رییس جمهور به پاکستان و به پای چودری های پاکستانی افتیدن ها ، جهت رهایی از چنگال طالبان ، این علامت مسلم تسلیم است .
  نشنیدی که طرف گفت :« ما شیر هستیم »
  و درین اواخر مقابل شیطان بزرگ ، غُر می زند ؟
  با محبت

 • ما خو تا آخر نفهمیدیم که گپ سر چه بود و تبعیضی که میگویند چه بوده که اینهمه محصل را به تظاهرات کشانیده است.
  و این هم یک سوال بزرگیست که چرا فقط محصلین هزاره بودند که درین اکسیون شرکت داشتند و فعالینی هم که از آن دفاع کردند عمدتا هزاره بودند.
  در پس پرده این حرکت دست های سیاسیونی وجود داشت و چندان شفاف به نظر نمی رسید و بیشتر قومی و سمتی بود.
  حضور شبانه محقق در میان محصلین هم سوال برانگیز بود و بیشتر چهره این حرکت مدنی را مکدر میساخت.

  همین که درین چند روز «کابل پرس?» (بهتر است حالا آنرا هزاره پرس نامید) به کاسه داغتر از آش بدل شده این حرکت را مهمترین حرکت دانشجویی تاریخ بشریت تبلیغ میکند، خود نمایانگر مشکوک بودن این حرکت است.

 • آقای جبار خیلی خوب گفتید درد ویا سوزش در جای است که آتش در آنجا است بلی حق با توست چرا که تو همیشه در ناز و نعمت وهمگام با حکامانهر دوران بودی و هیچ وقت معنی تعصب و تبعیض و بی عدالتی را نمی فهمی . شاید دانشجو نبودی ای که معنی حرکت دانشجوی را بدانی . اگر محقق خودش میخواهد در ه
  مچو جریان بیاد کجایش مشکل دارد .
  در ضمن از فرصت استفاده کرده چند کمله را به کار گردانان تلویزیون ژوند و استاد فیصل امیر هم دارم که بگوییم :
  وقتی بحٍث را به راه می اندازید کوشش کنید که از هر دو طرف دعوت کنید نه اینکه یک طرف قضیه بیاورید وکسی نباشد که جواب به آن داشته باشد .
  آقای استاد فیصل امیری امشب خیلی خوب از خود دفاع میکردی و با یک چک چک محصلین خیلی خفه بود ی درد روز حرف های بی معنی و کینه آلود خودت را از یاد بردی ، هشت روز که محصلین که منحیث فرزندان معنوی تو به شما میرف گرسنه بودند نمی شد یک باز احول شان را میگرفی و همین دفاع را از خودت در مقابل رسانه ها میکردی ویابا یک معذرت خواهی خودت را تبرع میکردی تو محصلین را جاسوس میخوانی (جاسوس جاسوس را میشناسد ) اگر اینجا جاسوسان ایرا ن اند تو استاد آنها و جاسوس پاکستان ااستی .

 • شادباش وشاد زی ای قهرمانان دانشگاه کابل. من که بیشتر عمرم در دانشگاه کابل سپری شده وشاهد فراز وفرود های زیادی بوده ام این پیروزی رابه تک تک دانشجویان و استادان وکارمندان وعلاقمندان دانشگاه کابل وپدران ومادران وخانواده ها ودانشوران وفرهنگیان در داخل وخارج کشور صمیمانه شادباش وتبریک میگویم. لطفا به مبارزه عادلانه تان تا سرحد انتخابی ساختن رییس دانشگاه کابل ورییس هر دانشکده ادامه بدهید تا هر خار وخس برچوکی ریاست دانشگاه ودانشکده ها تکیه نزند وبرضد دانش وفرهنگ فعالیت نه نماید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس