IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > المپیک > همراه با المپیک پکن

همراه با المپیک پکن

چگونه پکن انتخاب شد؟
علی جواد دهقان
دوشنبه 12 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

در جریان برگزاری 112 امین نشست کمیته بین المللی المپیک در شهر مسکو و به تاریخ 13 جولای سال 2001 میلادی، شهر پکن توانست رقیبان قدرتمندی همچون تورنتو، پاریس، استانبول و اوزاکا را شکست دهد و به این افتخار دست یابد. گفتنی است که پیشتر از این نیز شهرهایی همچون بانکوک، قاهره، هاوانا، کوالالامپور و سویل نیز نامزد این مسابقات بودند که از سوی کمیته بین المللی المپیک حایز شرایط برگزاری این مسابقات شناخته نشده بودند.

در مورد انتخاب پکن در جمع کاندیداهای نهایی شک و تردیدهایی وجود داشت ولی کمیته المپیک پکن را از نظر ساختارهای سیاسی نیز حایز حضور در این جمع نهایی دانست.

در دور اول رای گیری پکن توانست از سایر رقبا پیشی بگیرد و اوزاکا نیز در همان دور اوّل حذف شد. در دور دوم پکن توانست از اکثریت مطلق رای جمع آوری کند و به افتخار میزبانی دست یابد.

بعد از پایان رای گیری و پیروزی چین یکی از مقامات چینی این چنین به تمجید از این پیروزی پرداخت: کسب میزبانی المپیک 2008 یک نمونه برای شناسایی پایداری اجتماعی، توسعه اقتصادی و سلامت زندگی در مردم چین است.

گفتنی است که پکن پیشتر نیز و برای رقابتهای المپیک سال 2000 نیز پیشنهاد داده بود که در نهایت و در دور پایانی در سال 1993 رقابت را به شهر سیدنی واگذار کرد.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس