صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > گروه تاشه در تازه ترین نمایشگاه شان بار دیگر مورد تهدید جانی واقع شدند

گروه تاشه در تازه ترین نمایشگاه شان بار دیگر مورد تهدید جانی واقع شدند

کابل پرس خبری
سه شنبه 25 جون 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اورنا کاظمی یکی از اعضای گروه هنری تاشه روز شنبه ۱ سرطان نمایشگاه هنری خویش را در مرکز فرهنگی فرانسه- کابل افتتاح کرد. که این نمایشگاه از اول سرطان تا ۱۵ سرطان به روی علاقه مندان گشوده خواهد بود.
اورنا کاظمی دختر جوان که به تازگی نمایشگاهی از آثارش را در مرکز فرهنگی فرانسه برگذار شده بود میگوید که مسولین امنیتی مرکز فرهنگی فرانسه به او برخورد توهین آمیزی کرده و در مورد بعضی از آثارش به او هشدار داده اند.که هر چه زودتر آنها را جمع کرده و از نمایش آنها را خارج کند.

اورنا با تایید این حادثه گفت: آنها با الفاظ رکیک و توهین آمیز ما را تهدید کردند که در غیر این صورت نمایشگاه را بر هم خواهد زد و همه آثار را جمع خواهند کرد.

این هنرمند میگوید: که نیروهای امنیتی با توهین به گروه تاشه و دامن زدن به مسایل قومی و مذهبی، هنرمندان این گروه را از مرکز فرهنگی فرانسه در کابل اخراج کردند و گفته اند که آنها دیگر حق برگذاری نمایشگاه و فعالیتهای هنری را در این مرکز ندارند.

این زن هنرمند با اشاره به سه اثری که مسولین امنیتی خواستار حذف آنها از نمایشگاه شده بودند بگفته آنها که این سه اثر، توهین به مقدسات ، فرهنگ اسلامی و افغانی است.
اورنا با رد این ادعاها میگوید که این سه اثر،آثار هنری اند و هرگزدر صدد توهین به مقدسات، فرهنگ اسلامی و افغانی نیست.

این در حالی است که هنرمندان گروه هنری تاشه در سال گذشته(۱۳۹۱) نیز در برنامه داکومنتا ۱۳(نمایشگاه بین المللی هنرهای معاصر)که در باغ بابر و نگارستان ملی افغانستان برگذار شده بود، مورد تهدید و توهین واقع شده بود که تا هم اکنون بسیاری از آثارهنرمندان این گروه در توقیف وزارت اطلاعات و فرهنگ قرار دارد.
قابل یاد آوریست که شمس جعفری منتقد هنری در افتتاح نمایشگاه اورنا کاظمی سخنرانی کرده و انتقادات تندی را مطرح کرده که باعث به خشم آمدن بعضی از افراد و مقامات شده اند.

منبع: سازمان بین المللی زنان هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خوب میبود، اگر این سه اثر هنری در سایت کابل پرس? نشر میشد، تا خوانندگان خود قضاوت میکردند،
  که آیا واقعاّ اینها "توهین به مقدسات، فرهنگ اسلامی و افغانی " اند یا فقط یک بهانه علیه هنرمندان روشن ضمیرما.
  آثار هنری سال گذشته در باغ بابر را که رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ از نمایشگاه تبعید کرد،
  خودم در باغ بابر برای چند ساعت اول قبل از آنکه برداشته شود، دیدم. درین اثر آیات قرآن بر بدن
  برهنه یک موجود خیالی بنام دیو( دیو و پری/ شیطان) نوشته شده بود. که میتوانست سؤتفاهم ایجاد کند
  و بعضی ها آنرا توهین به قرآن تعبیر کنند.
  سال ها قبل در کشور هالند یک زن هنرمند ایرانی نیز آیات قرآن را بر بدن برهنه یک زن نوشته بود،
  که باعث اعتراضات شدید از جانب مسلمانان هالند و دیگر کشور های اروپائی شد.
  متأسفانه این مشکل تنها در کشور طالب زده ما وجود ندارد، بلکه.....

 • سایت کابل پرس? مزدور cia است و به دستور همان منابع کثیف بر علیه مقدسات دینی ما به کار انداخته شده است ازادی بیان و ووو ...... همه و همه دروغ است تعنت بر هزاره های موش خور بی دین

 • افغانستان از اسلام چی میفهد؟ غیر از بهشت و حوریانش.
  جوانی که خود را انتحار میکند شاید وقت انتحار شهوتش زیاد تر باشد تا ترسش از مرگ. این ضد اسلامی نیست. اما چند رسامی که فهم انها برای ملاها و اخوندها و طالبان و جامعه سنتی غیر ممکن است، ضد دین اسلام است؟ افغان جنگ را دوست دارد.
  بودنه جنگی، گودی پران جنگی، سگ جنگی، منطق جنگی و دیگر انواع جنگ. این جامعه مریض هنوز به ان اندازه نرسیده که فهم چنین رسامی ها را داشته باشد.

  جالب تر اینکه طالبان قران و مسجد را آتش میزنند ولی آب از آب تکان نمیخورد. اما دیگران اگر بسوزانند، همه شان سوته به دست، خشتک کشال و پای لوچ به سرکها میریزند و چند تن را میکشند و افتخار میکنند که از دین اسلام دفاع کرده اند. خاک بر سرتان با این دینداریتان.

 • چه روز و روزگاری......

 • ملا های افغانستان مثل پدرانشان کورکورانه قران را میخوانند و هر طور دلشان خواست افکار خود را به فرزندان خود تزریق میکنند.

 • هنر زیباست. اما نه هنر کشتن.....

 • اسلام واسلامیت بعداز بقدرت رسیدن پشتونها درکشور کنونی که نامش را افغانستان گذاشته اند از دوصد سال به اینطرف از ین سرزمین رخت بربسته است. آنچه که در افغانستان بنام اسلام تبلیغ میشود درجهان دیگر وحشت وجهالت وبربریت ترجمه شده است. همین صاحبمصبان آی اس آی وجنرالان پاکستانی هرکدام نظر به اعتراف خودشان ازطرف مادر فرزندان رقاصه ها ویا کم ازکم ازخانواده های موزیکال برخاسته اند که درایام طفولیت دست شان به آلات موسیقی خصوصا طبله وهارمونیه آشنا بوده وگوش های شان همیشه با موسیقی آشنا می باشد ولی برای مردم افغانستان اسلام نوع افغانی یا پشتونی را نسخه میدهند. زیرا چنین اسلام با فرهنگ بدوی پشتونها همخوانی دارد وجزو افتخارات آنها شمرده میشود.
  جنرال حمید گل دریک مصاحبهء شخصی اش با تلویزیون جیو به شاهد کامران میگوید:
  "من درخانواده ای بزرگ شده ام که درآن موسیقی وراگ وتال ساز وطرب گوش اعضای خانوادهء مارا نواخته است. خودم درطفولیت نزد استادان موسیقی زانو زده ام وحتی درجوانی شوق غزلسرایی هم داشتم وحالا نیز موسیقی غزل را می شنوم"

  ولی همین جنرال پشتون تبار پاکستانی، لاف ازغیرت افغانی وجهاد وایمان وبرقراری حاکمیت شریعت اسلامی نوع افغانی را درکابل نسخه میدهد ولی به کشور خودش یک حکومت معتدل اسلامی که در آن هیچ نوع قیوداتی به هنرهای زیبا خصوصا موسیقی نباشد.
  اما اسلام تاجیکها وازبیکها وهزاره ها نه مانند پشتونها اسلام جاهلانه است ونه هم مانند پاکستانی ها منافقانه . اسلام غیر اوغانها درین کشور یک اسلام عقلانی وعرفانی است که برصداقت وپاکی وعملگرایی و ترحم وشفقت استوار است وبا وجود سرکوب های شدید نظامهای حاکم ریشه در درون مردمان این قومیتها دارد. اسلام غیر اوغاها اسلامی است که با تمدن وهنر سر آشتی دارد . اما متاسفانه اسلام غیر پشتونها تقریبا نظر به گفتهء محترم خواجه بشیر انصاری مولف کتاب مذهب طالبان از دو قرن به اینطرف رو به انقراض رفته است. روی همین علت است که افغانستان با آن همه سابقهء درخشان علمی اش درهرات وبلخ بعداز تسلط افاغنه تا کنون یک مرجع معتبر دینی ندارد. همان طوریکه روسها سمرقند وبخارا را که مهد علوم اسلامی بود نابود کردند؛ قبایل خر صفت اوغان هرات وبلخ وتخارستان را نابود کردند ورابطهء اقوام غیر اوغان با همتباران شان نیز با آنطرف مرز برای همیشه ازهم گسست. حالا زمانی است که هرکی که یک عمامهء سیاه به سر میکند وریش میگذارد او میشود ملا. باز خانهء شیعه ها آباد که حد اقل ازبرکت مذهب تشیع دروازهء اجتهاد را به روی نسلهای شان بازگذاشتند.
  با احترام
  پرویز بهمن

 • پوپل

  حالا کابل پرس? هرچه است باشد. چرا شما به خاطر یک وبسایت به چندین ملیون انسان فحش دادید؟ موشخور یعنی چه؟ عقل داری؟ در دامن چه قسم مادر کلان شده ای؟ در چه قسم فامیل تربیت شده ای؟

  می فهمی که در میان چندین ملیون هزاره چقدر عالم دینی وجود دارد؟ چه قدر حافظ قران وجود دارد؟ چقدر دانشمند وجود دارد؟ چقدر افسر پولیس و افسر اردوی ملی و کارمند دولت و وکیل شورا و مادران و زنان و اطفال وجود دارد؟ ایا انسانیت اجازه می دهد که این قسم به انسانها توهین کنیم؟
  اگر همه مانند هزاره ها باشند افغانستان در یک هفته جور می شود. هزاره ها سخت کوش هستند. هزاره ها فعلا کاملا به صورت صلح امیز زندگی می کنند. هزاره ها خواهان دانش و علم و پیشرفت هستند. هزاره ها به اندازه ای دیگران مزدور خارجی هم نیستند. در گوشه ای خود هستند و برای خود تلاش و زحمت می کشند. گوش شیطان کر باشد، در ظرف بیست و چند سال زندگی خود را زیر و رو کردند و فعلا هم از نظر سواد و هم از نظر دانش و لیاقت اگر از دیگران پیش نباشند پس نیستند.

  cia کابل پرس را مزدور می گیرد؟ ببخشید ، برای اطلاع تان خدمت عرض کنم که فعلا 95% بودجه ای تمام مملکت را سیا می دهد. از حقوق رییس جمهور گرفته تا حقوق اردوی ملی و تا حقوق پولیس و تا حقوق اعضای شورای ملی و تا حقوق معلمین. رییس جمهور مملکت را تیم نیروهای اسپیشل امریکایی ( اسپیشل فورس ) به مملکت اورد و رییس جمهورش ساخت. این گپ را حتی تکسی وانهای کابل هم می فهمند. حتی وقتی فامیل رییس جمهور برای ملاقات می رفت نیروهای امریکایی انها را با سگ تلاشی می کرد. فعلا هم همان قسم است.

 • این یک جرقه ای از انسانیت بود که در ذهن بهمن خطور کرد، اما بعد از یک ثانیه خاموش شد.
  تقل قول از بهمن:
  " بناء هیچ تبار وهیچ نژادی را درجهان نمیتوان یافت که همهء آنها درمجموع، خوب ویا خراب باشند، همه مسلمان ویا کافر باشند.
  درهرقوم ونژاد وتبار، انسانهای خوب وبد، کافر ومسلمان، عالم وجاهل شریف وشرارت پیشه، ظالم ومظلوم، حاکم ومحکوم یافت میشود.
  هیچ قوم وهیچ تباری در دنیا وجود ندارد که همه خوب و راستگو و راستکار وشجاع وایثارگر باشد.
  چنانچه که هیچ قوم وهیچ تباری در دنیا وجود ندارد که سراسر پست وذلیل ودروغگو وخاین وجبون باشد.
  چنین قضاوت های کلی، دربارهء ملل واقوام جهان ناشی از یک ذهنیت بیمار ومالیخولیایی است که همهء انسانها را از آئینهء یک شخص معین می بیند.
  بناء پشتونها نیز ازین قاعده مستثنی نیستند. ما پشتونهای مسلمان ومومن داریم، پشتونهای کمونیست واتائیست هم داریم، پشتونهای شیعه نیز داریم، پشتونهای هنرمندورقاصه هم داریم..... "

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس