صفحه نخست > خبر و گزارش > بیش از 15 هزار تن از پشتون های پاکستان جذب دانشگاه های افغانستان می شوند

بیش از 15 هزار تن از پشتون های پاکستان جذب دانشگاه های افغانستان می شوند

جذب گسترده ی پشتون های پاکستانی در دانشگاه های افغانستان، خطرات زیادی از جمله افزایش انتحار و کشتار را بدنیال خواهد داشت. همچنین این احتمال وجود دارد که طالبان و شرکای آنان در رژيم فعلی افغانستان از این تعداد نیرو برای اشغال سرزمین های غیر پشتون ها استفاده کنند.
کابل پرس خبری
جمعه 19 جولای 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: یکی از منابع کابل پرس می گوید وزارت تحصیلات عالی افغانستان در هماهنگی با وزارت سرحدات و قبایل قصد دارد بیش از 15 هزار تن از پشتون های پاکستانی را برای سال آینده در موسسات آموزش عالی افغانستان از جمله دانشگاه کابل جذب کند. این منبع می گوید زمینه های لازم برای جذب 15 تا 20 هزار تن از آنان در هماهنگی با وزارت سرحدات و قبایل در حال آماده شدن است و وزارت سرحدات و قبایل هیات هایی را بدین منظور به مناطق پشتون نشین پاکستان گسیل کرده و با مقامات محلی آن سوی سر حد دیدار داشته اند.

منبع کابل پرس می گوید طرح سهمیه بندی کانکور که در روزهای اخیر اعتراضات گسترده ای را به همراه داشته، برای تسهیل کردن جذب پشتون های پاکستانی در موسسات آموزش عالی افغانستان صورت می گیرد. یکی از طراحان اصلی جذب پشتون های پاکستانی در دانشگاه های افغانستان، اشرف غنی احمدزی می باشد که برای مدتی در سال 2007 بصورت غیر قانونی ریاست دانشگاه کابل را بر عهده داشت. آگاهان امور معتقدند که جذب گسترده ی پشتون های پاکستانی در دانشگاه های افغانستان، خطرات زیادی از جمله افزایش انتحار و کشتار را بدنیال خواهد داشت. همچنین این احتمال وجود دارد که طالبان و شرکای آنان در رژيم فعلی افغانستان از این تعداد نیرو برای اشغال سرزمین های غیر پشتون ها استفاده کنند.

این منبع می گوید در سال های گذشته جذب پشتون های آنسوی سرحد در موسسات عالی و نیز واگذاری بورسیه دانشجویان افغانستان به آنان از طریق وزارت سرحدات انجام می شده است و اکنون این وزارتخانه خواستار درصد بالاتری از بورسیه ها برای پشتون های آنسوی سرحد شده است. در سال های گذشته وزارت سرحدات و قبایل بخشی از بورسیه هایی را که سهم دانشجویان افغانستان بود، به پشتون های پاکستانی واگذار کرده است.

آگاهان امور معتقدند که از سویی تبعیض سیستماتیک حکومت افغانستان و امتیاز دادن های بی جا به پشتون های پاکستانی و از سوی دیگر افزایش بمب گذاری و حملات انتحاری طالبان که به گفته ی یکی از سران کوچی بیش از نیمی از طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند، زمینه های تجزیه ی افغانستان را فراهم می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تیم کرزی بی ناموس به زور میخواهد پشتونستان جور کند. نیست پشتون ۱۵ ٪ افغانستان هم نیست. شاید از فردا اشتران خود را هم به نام کوچی چوکی بتن و پوهنتون روان کنند. لول

 • خر را اگر الف دهید. ار میشود.
  درس از صنف یک شروع میشود و نه از پوهنتون ای غولان!!! مکتب را میسوزانید که شما را از اول پوهنتون راه بتن؟؟؟ حالی پامیدم که گپ کجاست. هههه

 • هدف کرزی تبدیل افغانستان به ایالت پنجم وششم پکستان است چرا پشتون ها ی پاکستان هرگز تابع افغانستان نمیشود تنها این خرزی کرزی وتیم افغان ملتی اش است که دیورند را نمیشناسد ومیخواهد پوره افغانستان را ملحق به پاکستان کند. این ابتدا کار است.حکومت بعدی باید پلان های گروپ کرزی وافغان ملیتی را خنثی کند.

 • سالها سرمايه اين كشور فداى بشتونهاى با كستانى شده اين مزدوران با كستانى كشور را تباه كردند تنها بخاطربشتون برستى و بشتونوالى مزخرف .

 • این د یگر چه حما قتی ا ست ؟؟؟ مرد م و جوا نا ن ا فغانستان بیشتر به تعلیم و سواد آموزی به د ا نشگاه ضرورت د ا رند روشن شد ن چراغ به د ا خل خا نه
  ا حتیاج زیاد با شد بیرون خانه ضرورت نیست ، حما قت جهالت بیحیایی هم اندازه دارد .

 • خوب میکنه افغانها استن ، هموطنان ما استن، تن اندام ما استند ، باید درس بخوانه ، ما نباید هموطنان کوزه پشتونخوا را احساس بیگانگی بتیم ، انها را باید در هر عرصه سهم فعال بتیم ، تا ناپاکستان نتواند ازونها سوی استفاده دربرابر افغانستان بکند ...... تنکس وزیر صاحب با این طرح لپو جپیت .

 • وطن خودما فارغ التحصیلان نف 12 خودرا در دانشگاها ووموسسا تحصیلی عالی ونیمه عالی جذب کرده نمیتواند. این چه قوم پرستی قبیله سالاران متعصب است که میخواهند ح مشروع فرزندان مارا به پشتوستانی ها میدهند خودش ین خیانت ملی است ایا کدام پشتونسانی را دیده باشید که خودرا افغانستانی بگوید؟ نه خیر. پس این چه حماقت است که حق مارا به آنها میدهید. پاکستان نسبت به ما بسیار پوهنتون ها دارد .بگذارید که وطنداراد ما به موسسات تحصیلات عالی راه پیداکنند وحق شمولیت را بدست بیاورند این افتخار ما خواهد بود نه پشتونستانی. والسلام عبید.کابل.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس