صفحه نخست > دیدگاه > ملا برادر تشنه به خون تاجیکان

ملا برادر تشنه به خون تاجیکان

بیژن برناویج
شنبه 20 جولای 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هیچ‌ یک از شهروندان نیست که با نام ملابرادر آشنایی نداشته باشد، اما دراین نبشته کوشش میشود تا از حقایق پنهانی این فرد جنایتکار و همچنان از علایق و محبت ارگ نشینان نسبت به او پرده برداری شود.
در گام نخست اگر تا به حال ندانسته‌ایم که ارگ نشینان و حلقه اطراف رئیس جمهور اشخاص با مفکوره‌های قبیله‌یی، فارشیستی است، پس در این صورت خیلی غافل مانده‌ایم و غفلت عذر معقولی نیست.

ملاعبدالغنی، مشهور به ملابرادر از سال 1383 خورشیدی تا اواخر سال 1388 یگانه کابوس مرگ آور برای تاجیکان سمت شمال شرق به خصوص شاهراه بغلان - کندز و کندز تخار به حساب میامد. این فرد که سر سختانه گرویدۀ علایق قبیله‌یی است با شعارهای چون " افغانستان مال پشتونهاست"، "تاجیکان باید تاجیکستان بروند"، "افغانستان یگانه کشور پشتونها در دنیا"، هزاران تاجیک را در شبیخون‌های متواتر در بیشتر از پنج سال به فجیع ترین شکل به قتل رسانیده و صدها مسافر و راهگذر تاجیک را در شاهراه بغلان-کندز و کند-تخار به خاک خون کشانیده است.

یکی از فرماندهان تأثیر گذار گروه مربوط به ملا برادر در ولسوالی "چهار درۀ" ولایت کندز همراه با جنگ جویانش در سال 1388 تسلیم دولت شد او در کنفرانس خبری گفت که تنها علت تسلیم شدن او به دولت نا مسلمانی و نا برابری ملابرادر بوده، و از آن پیش نیز اقرار داشته بود که ملابرادر طی نامۀ به فرمانده‌هان پشتون فرمان داده بود که هر چه تاجیک در شاهراه‌های بغلان کندز و کندز-تخار بدست تان رسید به بل فعل به قتل برسانید، چرا که تاجیکان طرفدار غرب، دموکراسی و رسانه هاست. همچنان او در یک نشست مشورتی با سران قوم تاجیک در در ولایت کندز بیان داشت که روزی برایم احوال رسیده که طالبان در "پوزۀ ایشان"(مربوط به ولایت بغلان) یک ماشین مسافر بری را توقف داده پشتون‌ها را رها ساخته و هرچه تاجیک بوده به گلوله بسته است. او علاوه کرد من از این مسأله نهایت غمگین شدم چون ملاک و معیار ما این نبود که ما مسلمانان را به قتل برسانیم. او گفت که بعد از آن واقعه دلخراش خواستم تا با ملابرادر از نزدیک گفتگو کنم، بدین لحاظ عازم پاکستان شدم و در شهرکراچی با ملابرادر دیدار کردم تا از صحت موضوع قتل تاجیکان مطمئن شوم. او گفت که وقتی مسأله قتل تاجیکان و آن ماشین مسافر بری را در میان گذاشتم، ملا برادر جواب داد که تاجیکان از این که طرفدار دموکراسی و رسانه هاست بناً اگر مسلمان هم باشند واجب القتل اند، اما پشتون‌ها با ما هم دست و هم پیمان اند، ما را در خانه‌های‌شان جا میدهند برای ما نان و غذا آماده می‌سازند و درکل طرفدار ما هستند، بناً ما پشتون‌ها را رها کرده تاجیک‌ها را به قتل می‌رسانیم، تو اگر به خاطر قومت تشویش در حال حاضر که تاجیک‌ها در شاهراه ها به قتل میرسند، پشتونها نیز در جنوب کشته می‌شوند و این جنگ است.
فرمانده پیشین طالبان در یک نشست قومی از حقایق و مفکوره‌های فارشیستی ملابرادر پرده برداشت و مردم خود خواست از او حمایت کنند تا فرمانده پلیس محلی شود.

با وجود تمام جنایت‌ها ملابرادرآخن هنگام که در اواخر سال 1388خورشیدی به همکاری سازمان اطلاعاتی آمریکا و نیروهای امنیتی پاکستان در شهرکراچی در یک از مدرسه‌های دینی دستگیر شد، داد و فغان ارگ نشینان در کابل بلند شد و ارگ نشینان این بهانه را پیش کشیدند که ملابرادر میخواست با ما صلح کند، به گمان اغلب حکومت کرزی میخواست این فارشیست را به کابل آورده به او مقام بلند اهدا کند.
ملابرادر در پاکستان تحت تحقیق مشترک نیروهای پاکستانی و آمریکایی قرار گرفت و اسرار مهمی را در مورد ارتباطش با مقامات دولتی افغانستان افشا کرده است. گفته شده که شماری از نزدیکان کرزی در فهرستی شامل اند قرار اعترافات ملابرادر افراد انتحاری را از طالبان تحویل گرفته و سپس آنان را به هر نقطه‌یی از کابل و یا ولایت های خود شان نقشه میکشیدند روان میکردند.

شماری از رهبران و فرماندهان محلی تاجیکان که تا کنون درحملات انتحاری کشته شده اند نیز از کارکردهای ملابرادر به شمار میرفته است. اکنون کاملاً واضح است که کاخ نشینان چرا مصرانه از حکومت پاکستان تقاضا می‌کردند که ملا برادر را به حکومت افغانستان تحویل دهد.

شایعات نیز در رسانه ها پخش شده ملابرادر مانند ملاعبید الله وزیر دفاع حکومت طالبان که در سال 2007 میلادی در پاکستان توقیف شده بود، در اوایل سال 2010 در یکی از زندان‌های پاکستان جان باخت، گفته میشود که ملابرادر نیز در چنین سرنوشتی گرفتار شده است، اما در سال 1391 خورشیدی وزارت خارجه پاکستان گمان زنی‌ها در مورد مرگ ملابرادر را رد کرد. از زمان توقیف ملابرادر ارگ نشینان آرام ننشسته بارها شورای عالی صلح را مجبور ساختند تا بالآخره صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح در سال 1391 وارد پاکستان شده و خواستار همکاری مقامات پاکستانی در بخش تأمین صلح و مذاکرات مستقیم با مخالفان حکومت شد. پاکستان نیز در یک اقدام تعداد از زندانیان طالب را آزاد ساخت، بدون آنکه بدانند آنان به زنده‌گی عادی بر میگردند یا دوباره تفنگ بر میدارند، گفته میشود که حکومت پاکستان شماری از رهبران طالب را نیز آزاد خواهد ساخت. به گمان اغلب که ملابرادر نیز شامل این رهبران خواهد بود، چرا که در سال گذشته وزیر خارجه پاکستان به قطر سفر کرده آزادی زندانیان طالب از جمله ملابرادر و انتقال آن به قطر یکی از محوری ترین گفتگوهای وزیر خارجه پاکستان با مقامات قطری بوده است.
دولت افغانستان شخص رئیس جمهور و حلقه اطراف آن سخت کوشش میکند تا ملابرادر را از زندان رها ساخته دوباره بر گردۀ تاجیکان سوار نمایند و بهانۀ‌شان این است که با رها شدن سران طالبان از زندانها زمینه برای صلح و آشتی فراهم خواهد شد، چیزی که محلی از منطق ندارد و یک فریب آشکار است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • فراموش نکن برادر که که مسعود و ربانی طالب ها را فرشته های صلح گفته سلاح به آنها داده و تا دروازه های کابل رساندند. از کرزی و..گله نباید داشت چرا که رهبران تاجک بزرگترین خیانت را در حق تاجکان روا میدارند.

  • شما با این نوشته هایتان وحدت مولی را خدشه دار میکنید. هههههههه

  • آمریکا با کمک پاکستان و پشتونها، طالبان را مثل مار پرورش داد و حالا انها را مثل پشه میکشند. گورستان رسیدنتان را تبریک میگویم ای وحشیها.

  • براد های ما را آزار نتن که باز کار قار میشم باز اه نه خو. قار ما را نیارن که خوده امپیلاک میکنیم باز اه. شما اولاد های دمیوکراتیک هستند. ما شما را بخیر حلال میکنیم. چمبر کجاستی بیا او بجه حلال کو ای کاپرا ره. بیا او خرزاده!!!

  • سلام احترامات به دوستان گران مایه ما!!!!!!!!!!!!!!!!!
    خاموشی امروز مرگ فرداست. من این شعار را مد زندگی خود ساخته خاموشی در مقابل ظلم و ستم را برای ابد از خودم بریده ام.
    اگر کسی امروز در مقابل ستم و ظلم و وحشیگری خاموشی اختیار میکند، فردا هویت، نام ، نشان دین، مذهب، قوم، ملیت نخواهد داشت. چنانچه در سال های اخیر خاموشی ما باعث تباهی ما شد و و این خاموشی باعث شد که اقوام قبیله یی و بادیه یی و کوچی ها بر ما حاکمیت کند، پس بیایید در مقابل این قبیله نشینان بی فرهنگ مبارزه کنیم و صدای خود را بلند نماییم. به امید سر سلامتی دوستان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس