صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > لت و کوب یک خبرنگار توسط بصیر سالنگی

لت و کوب یک خبرنگار توسط بصیر سالنگی

آقای نصرت الله اقبال یکی از خبرنگاران کشورمان توسط والی پروان بصیر سالنگی و افرادش مورد لت و کوب قرار گرفته است. کابل پرس این حمله را حمله به آزادی بیان داننسته و آن را به شدت محکوم می کند.
کابل پرس خبری
شنبه 27 جولای 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آقای نصرت الله اقبال یکی از خبرنگاران کشورمان توسط والی پروان بصیر سالنگی و افرادش مورد لت و کوب قرار گرفته است. کابل پرس? این حمله را حمله به آزادی بیان داننسته و آن را به شدت محکوم می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • زبان فارسی در افغانستان منقرض خواهد شد!

  شاید ترجمه کتب فرنگی به زبان فارسی برای تاجیکستان و افغانستان بسیار پرهزینه و البته زمان بر باشد، اما ما می توانیم از صدها هزار کتابی که در رشته های گوناگون طی دهها سال توسط صدها مترجم ایرانی به فارسی ترجمه شده استفاده نماییم

  تاریخ انتشار: ۲۳:۴۰ ۱۳۹۲/۵/۴

  کد خبر: 55235

  منبع:

  نسخه چاپی

  ارسال به شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها و دیگر سایت ها ارسال به دیگران

  به گزارش تحلیلی بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، ، چندی است که عده ای از فعالان سیاسی تلاش دارند تا به هر طریق ممکن، ترویج زبان فارسی در کشور را کاهش داده و به مرور زمان کلمات غنی و کهن فارسی را از فرهنگ دستور زبان افغانستان حذف نمایند.

  نمونه کوچکی از این تهاجم فرهنگی را در حذف واژه دانشگاه در صحن علنی مجلس دیده و شنیدید، اما اکنون کار از حذف یک کلمه و صد کلمه و هزار کلمه گذشته و یک جریان خاص تحت حمایت غرب تلاش دارند تا به دلایل خاص، زبان فارسی را از مردم افغانستان گرفته و زبان پشتو و لاتین را جایگزین نمایند.

  این نگرانی به حدی است که نویسندگان مطرح مدعی هستند که با وجود مشکلات زبان فارسي در دنياي امروز، می توان گفت: اين زبان در معرض خطر انقراض است و ممکن است با يک تغيير سريع از بين برود. زیرا در حال حاضر فقط در افغانستان، تاجیکستان و ایران به زبان فارسی صحبت می شود.

  در حالی که تا 200 سال پيش زبان اداري هند فارسي بوده و هنوز کنار ساختمان وزارت خارجه‌ي هند در دهلي‌نو اشعار فارسي به چشم مي‌خورد؛ اما امروز مي‌بينيم که حتي پارسيان هند حتي نمي‌توانند يک کلمه فارسي صحبت کنند.

  در سرود ملي پاکستان فقط يک کلمه غير فارسي وجود دارد و تمام شعارهاي مردم اين کشور به زبان فارسي است. اما مي‌بينيم که مردم پاکستان حتي يک کلمه هم فارسي متوجه نمي‌شوند و زبان مذهبي و درسي‌شان تغيير کرده است. در حالی که اگر چند دهه قبل دولتمردان آن زمان پاکستان به حد کافي قدرتمند بودند، امروز از زبان اردو در اين کشور خبري نبود و مردم فارسي صحبت مي‌کردند.

  این وضعیت نگران کننده زبان فارسی حتی در کشورهای فارسی زبان نیز تداوم دارد به حدی که خط رسمي کشور تاجيکستان که فارسی زبان هستند، پس از فروپاشي شوروي هنوز روسي مانده است و امروز هم در معرض تغيير به خط لاتين است؛ همان اتفاقي که براي زبان نوشتاري ترکمنستان افتاد و کشور ترکيه با نفوذ بالاي فرهنگي و با استفاده از شبکه‌هاي ماهواره‌اي و اينترنت ترکمنستان را مستعمره فرهنگي خود کرد و زبان نوشتاري‌شان به لاتين تغيير کرد.

  این نگرانی زمانی بیشتر می شود که شما می بینید در افغانستان نیز این عده تلاش دارند تا به هر طریق ممکن که شده حتی با پرداخت هزینه های قابل توجه و دادن تسهیلات، آن کسانی را استخدام نمایند که مسلط به زبانی غیر از زبان فارسی باشند. هرچند این مطلب بسیار مفید است مشروط بر اینکه توطئه برای حذف زبان فارسی مانند کشور مذکور در جریان نباشند.

  اما خوشبختانه عده ای از دلسوزان این زبان کهن تلاش داند تا زبان فارسی را به عنوان هفتمین زبان زنده و بزرگ در سازمان ملل ثبت نمایند. شش زبانی که فعلا زبان رسمی سازمان ملل هستند عبارتند از : انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی، عربی، روسی ، چینی و البته در حال حاضر ترکها نیز برای اضافه کردن زبان خود به این لیست فعالیت می کنند.

  که البته برای ثبت زبان فارسی به عنوان هفتمین زبان بزرگ؛ این زبان باید علاوه بر سه کشور فعلی یعنی ایران و افغانستان و تاجیکستان ، در کشورهای دیگری نیز زبان رسمی باشد . از جمله پاکستان و برخی کشورهای عربی مثل بحرین و عراق که هم زبان و هم خط آنها تا حدود زیادی به فارسی نزدیک است.

  از دیگر کشورهایی که می توان به رسمیت بخشیدن زبان فارسی در آن امید بست ، ازبکستان است . زبان رسمی این کشور ازبکی است و اکثر نسبی مردم این کشور نیز ازبک هستند اما به دلیل وجود کانون های اصلی زبان فارسی مانند بخارا ، سمرقند ، فرغانه و ... ، هنوز زبان فارسی در این دیار زنده است.

  راه دیگر این است که روسای جمهور این کشورها از جمله جناب کرزی همگام با غربی ها در این توطئه فرهنگی نباشد. چندی پیش حامد کرزی گفته بود زبان آموزشی در دانشکده های مهندسی و پزشکی باید انگلیسی باشد. چرا که عامل عدم رشد اقتصادی ما این است که تحصیلات در رشته‌های مهم به زبانی نیست که آموزش علوم به آن آسان باشد، یا به دست آوردن کتاب آسان باشد.

  در حالی که می توان از همین دانشجویان خواست تا این کتب را به زبان فارسی ترجمه کنند. از طرفی شاید ترجمه کتب فرنگی به زبان فارسی برای تاجیکستان و افغانستان بسیار پرهزینه و البته زمان بر باشد، اما ما می توانیم از صدها هزار کتابی که در رشته های گوناگون طی دهها سال توسط صدها مترجم ایرانی به فارسی ترجمه شده استفاده نماییم.

  شاید این مطالب بهانه ای باشد تا فارسی زبانان و کسانی که علاقه مند به حفظ این زبان کهن می باشند، تلاش نمایند تا فروغ این زبان در افغانستان نیز مانند پاکستان و هند و عراق با توطئه های غرب خاموش نشود.

 • لت وکوب این خبرنگار را توسط آقای بصیر سالنگی محکوم نموده وآنرا نماد وحشت وبربریت وناشکیبایی وبی تربیه بودن بصیر سالنگی ارزیابی میکنیم.

 • به نظر من کار آقای سالنګی یک حرکت غیر انسانی ودور ازشان یک والی ویک شخص عاقل است

 • اګر این والی یک نفر پشتون میبود ، باز همه قوم پشتون را بد میګوفتن و حالا مثل اقای بهمن فقد با یک سطر نظر خود اریه میکند، چقدر بد.
  مسافر

 • در هر كشور متمدن ومردم متمدن اين اقاى والى نه تنها از جهت قانونى وحقوقى بلكه زودتر وبيشتر از لحاظ اخلاقى نميتوانست والى باقى ماند.خوب است بيبنيم كه در جامعه جنك سالا رً منش وخشونت اواى ما با همين مورد مشخص كارى كه ميكنندكدام خواهدبود!

 • قدرتِ زیاد خطرناک است . بالاخص که صاحبان قدرت آدم های نا اهل از قماش همین بصیر سالنگی ها باشد .ا ین قوم که با زنگ و جامن جهاد میرقصند ، در واقعیت امر عروس صد داماد بوده و هستند . شرف و ننگ و نام افغانیت و انسانیت را در حذای پول به روس ها فروختند . در برنامه خروج روس ها ، حتا یک مرمی بالای قوای روس فیر نشد . مدت ده سال 500 کیلومتر پایپلاین تیل از کوچه باغ های شمالی و مناطق مسکون تا میدان بگرام ادامه داشت ، به قول جنرال روسی : حتا یک ساچمه بالای آن انداخت نشد . با حضور قوای ناتو گاو مجاهدین زایید و بوجی های دالر رشوه گرفته و تا هنوز می گیرند . انگریز و امریکا این طایفه ای نابکار را بر مال و جان مردم مسلط نمودند . به قول آن ملافهیم گاوچران که امروز از برکت جهاد میلیونر است ماشاء الله. در حکومت سقاوی دوم ، کنون دزدان شمالی کمتر از گوشت آدم نمی خورند ، برادر !
  خاک عالم ، بر بخت بدم لعنت .

 • باران
  در زمان خروج و فرار روسها از فغانستان یا اوغان ستان - 1500 نفر مردم سالنگ توسط تانکها و هواپیماهای شوروی سابق شهید شدند.
  اوغان غول وبیفرهنگ و دشمنان قسم خورده ملت مجاهد و پرغرور و سرفراز شمالی که - همیشه علیه سربداران و سرفرازان خراسانی- عیاران خراسان زمین
  تهمت ها و ترفند های خبیسانه و ناشیانه که از خشم و انتقام جویی شان سرازیر میشود- براه میاندازند- که تو باران نیز ازجمله همان مزدوران پاکستان -روس ویا انگلیس هستی و همیشه برف بام خویشرا به بام دیگران پرتاب میکنی.
  دوبار -یکبار وقتی انگلیسها -فرزندان خود را بی سر ماندند- اولاد های انگلیس -سرکوب و از قدرت خلح شدند
  بار دوم وقتی روسها -فرزندان خود را تنها گذاشتند -بازهم حکومت قبیلوی نجیب بدست سربازان شمالی سقوط داده شد-
  وهردوبار دوباره به کمک استعما ر یکبارنادرغدار و باردوم با بسیار ذلت بنام طالب بیفرهنگ و بالاخره حامد کرزی توسط استعمار بقدرت رسید.

 • بلی باران بیهویت
  اگر سایه امریکایی و چهل کشور دیگر و پاکستان بالای اولادهای قبیلویش نباشد- خدا میداند- که حامد کرزی و کریم خرم - ودیگر عشایر بیفرهنگ -
  از دست این مقاومتگران علیه تجاوز پاکستان -چطور حکومت خواهند نمود.

 • زن این قسم والی را خر بگاید.

 • زنده باد بصیر سالنگی مرد مقاومت و جهاد.

 • این ها بخاطر پول و مقام جهاد کرده بودند و حالا نمیخواهند قانون وعدالت تطبیق شود و بچه های غریب جان دادند و طالبان بخاطر ای اس ای و پاکستان انتحار انفجار میکنند .بدا بحال ملت که در بین شیاطین گیر مانده اند.

 • از آقای بصیر سالنگی این مورخ شهیر و نویسنده بی سواد و برنده جایزه لومپنی و لندغری و بدماشی بیش از این نمیتوان توقع داشت.
  بهمن پرویز

 • اگر این اقا که دهن پر خون شده کدام پولدار یا زور اور میبود والی حتی جرات گپ زدن را نخواهد در مقابل اش میداشت ولی اینها از خون مردم پولدار شده و حالا به دهن غریب بیچاره میکوبد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس